A Tonicum „Katwijk" De monniken van Rolduc ontdekten de steenkool FACTURISTE /I (ft*0** LEERLING-WINKELJUFFROUW HUIS KATWIJK AAN ZEE Te koop Hoekhuis Adverteert in het Leidsch Dagblad MAANDAG 12 MEI Geopend boek: LimburgKolenland Tienduizenden bewonderden optoehten in vele plaatsen (Speciale berichtgeving) Nog zullen vandaag en morgenavond de illuminaties op de mijncomplexen zijn ontstoken, maar officieel behoren de feestelijkheden, welke waren geor ganiseerd ter gelegenheid van het gouden jubileum der Staatsmijnen, tot het verleden. Men zal er nog lang over napraten want zij zUn groots en afwisselend ge weest. Wordt het werk boven- en onder gronds In de mijnen reeds gekenmerkt door de groepsgeest diezelfde geest heeft ook het zo sterk gevarieerde feest betoon gekarakteriseerd. De vier gran diose optochten, welke Zaterdag en gis teren door Heerlen. Geleen. Brunssum en Hoensbroek zijn getrokken, optoch ten, welke stuk voor stuk rijk van opzet en uitbeelding waren, hebben zulks wel speciaal gedemonstreerd. Niet te schatten is het aantal vrije uren dat aan dit hoogtepunt der fees telijkheden is geofferd. De kompels, die zo verzot zijn on liefhebberijen als be oefening der duivensport, het kegelen, het streeksgewijs organiseren van mu ziek concoursen en wielerronden, heb ben zich maanden achtereen geconcen treerd op de optocht to hun rayons. Wij hebben fabelachtige sommen horen noemen, wat iedere optocht kostte. Wjj twijfelen nJet aan de juist heid van deze bedragen (f. 30.000 alleen reeds waren nodig voor cos- tuums voor de optocht in Geleen!), maar meer hebben ons toch geïmpo neerd de aantallen der vrijwilligers die aan deze optoehten deelnamen. Als we spreken van meer dan tienduizend jongeren en ouderen in totaal, dan zijn we nog aan de lage kant Wij schreven reeds, dat de illuminaties van de Maurits". de Hendrik" de „Wll- helmina" en de ..Emma" en van de daar omheen liggende stadjes en dorp jes de illusie wekten, elk op zichzelf, van een boeiend en fantastisch sprookje. Welnu ook dit resultaat, dat moeilijk ergens to ons vaderland zal kunnen wor den overtroffen werd mogelijk door een drachtige samenwerking van hoog tot laag. Onvolledig zouden deze impressies uit het feestende mijndistrict zijn. als we zij het dan ook to beknopte vorm. niet iets zouden vertellen van een der op tochten Dan moet het zijn om de meer drie kilometer lange feeststoet, welke zich Zaterdagmiddag door de straten van Geleen en omgeving heeft bewogen. Ook hier gold. evenals op de drie an dere plaatsen als hoofdmotief uitbeel ding te geven aan de plaats van de mijnbouw In het Nederlandse bedrijfs leven. In meer dan 70 taferelen werd de geschiedenis verhaald van het ontstaan, de ontginning en de verwerking van de rijkste Limburgse bodemschat, de steen kool. Men werd geconfronteerd met de eerste mensen, die deze streken bevolk ten: Eburonen. Romeinen. Hunnen en Noormannen. Geen detail ten aanzien van hun leven en werken was vergeten ZU vormden tezamen de eerste hoofd stukken uit een geopend boek", dat ..Limburg, kolenland" tot titel had. Sug gestief werd uitgebeeld hoe In de mid deleeuwen de monniken van Rolduc de steenkool ontdekten en die aan de op pervlakte van de aarde brachten. De ge schiedenis gaat verder en stap voor stap werden de verschillende fasen uit de ontwikkeling van landbouw economie en verkeer getoond. Men zag hoe de dili gence haar intrede deed. de véloclpède en de automobiel. De spoorwegen lieten de eerste locomotief .de Arend" in de stoet meerijden De reeks bonte voorstellingen vormde als het ware de inleiding tot de praal wagens. welke gedetailleerd de groei van de Limburgse staatsmijnen lieten zien. Vooral lag het accent op het stikstof- bindingsbedriif van de ..Maurits", waar bij werd getoond welk een enorme vlucht de kolendelving heeft genomen en de basis werd tot een chemische in dustrie welke in Nederland haar weerga niet heeft gevonden. Als een .hoorn" des overvloeds" werden al de nevenpro ducten. welke uit de steenkool worden gewonnen, gepresenteerd Zeker vorm den de groepen en groepjes, welk die producten op aanschouwelijke wijze uit beelden, de climax van deze prachtige optocht, welke tot besluit van de ver knochtheid van de Limburger aan het Oranjehuis liet zien en met een indruk wekkende praalwagen hulde bracht aan St. Barbara de patrones van de mijn werker. Wij deden slechts een greep uit deze feeststoet, waarvan het voorbij trekken meer dan een uur duurde. Drie andere optochten, weer van ge heel andere opzet en uitvoering boeiden tijdens het weekeinde eveneens tiendui zenden belangstellenden, die zich langs de straten van Brunssum. Hoensbroek en Heerlen hadden opgesteld. Het feest is teneinde. Weer wentelen de wielen in de schat- bokken schier ononderbroken. Met hun stereotiep Gltick auf" dalen de kompels, schicht na schicht, af in het binnenste der aarde ter winning van het zwarte goud. dat de basis vormt van Nederlands welvaart. En om dat te beklemtonen hebben de gouden staatsmijnen, met hun tien duizenden werkers op uitbundige wU- ze feest gevierd! 8-Jarig meisje uit Assen verdwenen Sinds Vrijdagmiddag is het 8-Jarig dochtertje van de familie Bronsema, wonende aan het Asser Vaartje, ver dwenen. Zij is die dag gewoon naar school gegaan, doch nadien is er niets meer van haar vernomen, ook op school niet. Door de politie is de Drentse hoofd vaart tot de sluis in het Noord Willems- kanaal afgedregd. terwijl in samenwer king met een groot aantal militairen van het garnizoen Assen de bossen in de omgeving werden afgezocht. Men heeft evenwel nog geen spoor van het meisje gevonden. Koningin Juliana beluisterde concert „The Boston Symphonie Orchestra" Enthousiaste zaal in bewondering Koningin Juliana bezocht Zaterdag avond het concert, dat In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag werd gegeven door „The Boston Symphony Orchestra". De koningin was gekleed in een ze- groen avondtoilet, ruk met pailletten bestikt Zi) nam plaats in de Konink lijke loge Naast haar zaten de vice- president van de Raad van State, jhr mr F Beelaerts van Blokland en de am bassaderaad van de Ver. Staten, mr William Trimble. Onmiddellijk na binnenkomst van Ko ningin Juliana speelde het Amerikaanse orkest, dat onder leiding stond van Charles Munch, het Wilhelmus. Het was een indrukwekkend en ter- zelfdertijd ontroerend ogenblik toen de Amerikaanse musici ons volkslied speel den en alle toehoorders zich als het ware rond onze kortelings uit de Ver. Staten teruggekeerde Landsvrouwe schaarden. Het „Boston Symphony Archestra" opende het programma met dc ouver ture „The school for scandal" in 1932 geschreven door Samuel Barber en waarvan het orkest de eerste uitvoering gaf. Het werk is bedoeld als een muzi kale benadering van de geest van het bekende toneelstuk van Sheridan. Reeds de uitvoering van dit werk leid de tot een warme hulde aan dirigent en musici. Het applaus nam nog toe na de uit voering van „La Mer" van Debussy en het zwol tot een langdurige ovatie na dat het orkest als laatste werk voor de pauze de tweede suite uit het ballet „Daphnis et Chloë" van Maurice Ravel ten gehore gebracht had. Het tweede deel van het programma was gewijd aan een uitvoering van de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. Aan het slot werd aan Charles Munch en de Amerikaanse musici staande een langdurige ovatie gebracht, waaraan ook Koningin Juliana deel nam. Charles Much werd herhaalde malen luide teruggeroepen. De enthousiaste zaal toonde zeer duidelijk, dat de Amerikaanse musici de harten van de muziekminnende Neder landers hadden gewonnen! Na afloop van het concert werden de dirigent, Charles Munch, de concert meester, mr Burgin en de directeur van het orkest, mr Judd. door Koningin Juliana ontvangen. Zü onderhield zich enige tijd met de Amerikaanse musici. Weduwe voor f 23.000 opgelicht? Een 50-jarige inwoner van Den Haag. die m Rotterdam een kamer heeft, is door de Rotterdamse recherche ter be schikking gesteld van de Justitie. Hij zou een 50-jar:ge weduwe heb ben opgelicht voor f. 23.000. Nu eens zou hij f. 9 000 hebben losgekregen voor een auto, dan weer f. 2.000 voor een handel in Kerstartike'.en, een andere maal weer f. 7 000 om handel met Zuid-Amerika te dTijven etc De weduwe kreeg arg waan, omdat de bezoeken van de man sporadischer werden. HU zou haar ook trouwbeloften hebben gedaan, evena's aan een huishoudster met wie hij vorige zomer kennis maakte Van de f. 1500 die hij van deze juffrouw .geleend" zou hebben, betaalde hü een deel terug. URKER VISSERS MOGEN GAAN WERKEN. De Urker vissers die, zoals bekend, thans in Argentinië mogen blijven, heb ben van de kamer van de visserij-in dustrie van Mar del Plata en van de vereniging van visserspatroons het aan bod gekregen in Mar del Plata te wer ken. GEVRAAGD op handelskantoor enigszins bekend met boekhouden en moderne talen. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder 'n Gehandschoende Hand... elegant en uiterst correct geheel handgebaalct met fraai bewerkte manchet. Beide modellen elastisch sluitend om de pols. Uw Modehuis GEVRAAGD v.g.g.v. Aanmelden 's avonds na 7 uur Banketbakkerij Firma KLUIT, Brcestraat 114 Nécaissaires MARINUS BRINKS Steenstr. 5 - Breestr. 169 BEKENDMAKING. Gemeente Oegstgeest. Burgemeester en Wethou ders van Oegstgeest brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 16 Mei 1952 om 9 uur v.m. in het wijkgebouw van het Groene Kruis, de Kem- penaerstraat 42. gelegenheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting tegen diphtcrie. Oegstgeest, 6 Mei 1952. Burgemeester en Wethouders van Oegstgeest, H. L. DU BOEUFF. te koop of te huur gevraagd voor klein doktersgezin. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No. 6684a 7 kamers, serre, garage en schuur, gelegen In zuidelijk deel van het dorp. Prijs 21.000.—. Koper moet huurhuis ter beschikking hebben voor alle doeleinden geschikt. Te bevragen: J. GUYT, Agt L. D.. Duinstraat 60, Katwijk aan Zee. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij N.V. Met ingang van 18 Mei 1952 wordt de ZOMERDIENSTREGELING Ingevoerd. Reisgidsen zijn van 16 Mei a.s. af a f0.25 ver krijgbaar bij de haltekantoren, agentschappen, conducteurs, chauffeurs en Cebuto-Rcisbureaux. studie' bijeenkomsten Remington Rand organiseert een aantal tentoonstellingen met demonstraties onder het motto "Atomic-Age Accounting** onder meer te 's-Gravenhage op 19, 20 en 21 Mei ran 10 tot 17 uur en van 20 tot 22.30 uur in „Polchri Studio", LaDge Voorhout 15. U wordt uitgenodigd tot een bezoek, zodat U kennis kunt maken met de nieawsle Remington Rand hulpmiddelen voor het moderne kantoor: Ponskaartensvsteem, volautomatische boekhoudmachines, microfilm, systems voor planning e.a. UITNODIGING Belangstellenden, die de op 16 Mei, des avonds 8 uur, in mPulrhri Studio" te 's-Gravenhage w te houden lesing: w "Atomic-Age Accounting" u-illen bi) wonen, worden verzocht een uitnodiging hiervoor te willen aan ym vragen aan hel kantoor van Remington Rand, Parkstraat 4, s-Gravenhage. Kgrmintftrm KeuuL Bij VOORJAARSMOEHEID SLAPTE na GRIEP of OPERATIE met Vitamine C Rode verpakking: alcoholhoudend Blauwe verpakking: alcoholvrij Flacons met 100, 260 en 1500 cc. N.V. Sociëteit v. Chem. Industrie „KATWIJK" Katwijk aan Zee GEVRAAGD Meubilaire goederen, ka chels fornuizen brandkasten. Inventarissen bascules ae- wichten enz. koopt steeds a contant: A. J Hartwllk Goe derenbeurs. Burchtsteee 4. Nieuwe Beestenmarkt 79 (Veemarkt). Telefoon 24013— 26627. Ook galvaniseren, ver tinnen herstellen Gevraagd net handig meisje circa 18 laar. van "s morgens 82 uur. Aanmelden Woens dagavond tussen 79 uur. Mevr. Haalebos. Hofbroucker- laan 56. Oegstgeest ■i Gevraagd In klein dokters gezin eeen practllk aan huls een long melsle van "s mor gens 8 30—12 30 uur Aanmel den Maandag- en Dinsdag avond 7.308 30 uur Mevr. Valk. P. de la Oourtótr. 101. Meisje vraagt zit- of slaap kamertje. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6654 k. Gevraagd net meisje plm. 15 laar. v. d. hulshouding van 26 u. Aanmelden Kempe- naerstraat 33. Oegstgeest. Tel. 20207. Net eenvoudig meisje vraagt nette eenvoudige vriendin. Leeft 23 jaar. In het bezit van een flets. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6652 k. AANGEBODEN B. z. a. net meisje. 17 Jaar. van half negen tot vier uur. V. g. g. v. Liefst met warme maaltltd. Brieven Bur van dl' Blad onder No. 6653 k Waarschuwing! Kinder wandel-. poppen wagen repara tie tecen fabrlekspnis. Kap pen overtrekken zeiltjes Engels leer. Spulten. Ram melt üw wagen. Wiel stuk? Zendt briefkaart bezoek vrll- bltlvend. Klnderwaeenbedrllf ..Speciaal" Ultersteeracht 14. Lelden, hoek Nieuwe Rlln. Naaimachine te koop. In praoht salonkast. zo goed als nieuw. Tevens een handnaat- machlne .ln prima staat. Te zien: Bar. v. Wossenacrl. 15. Katwllk a/d. Rlln. Bromfletaen-verhour C.V 50 «tuks. Solex Avroe tan dem (Voor Zondag Zaterdag avond balen van 911 uur) Zondags gesloten. Gratie ver zekerd T. v d Sluis Zeeman laan 39. Tel 26281. (Halte Profpasoren wil k Aangeb. H.D. 2 cyl.. In goe de staat f. 350. Hansenstraat 33 A. Pncelllks Inschrllvlne voor de nieuwe cursus voor alle instrumenten Instrumenten In bruikleen of ln eigendom, zonder vooruitbetaling Accor deons f. 10 oer mnd. Guita ren t 5 p. mnd. Muziekschool Zwaag Korevaarstraat 5 Tel 24358 Spoed! Aangeboden golfpla ten garage, tecen elk aann bod. Varkenvisserstr. 77. Kat wllk aan Zee. Hengelaars. Bamboe: spilt - cane. riet staal. Japanse hen gels. lllnen. tuigen, leef- en schepnetten, afgestelde tulgen rails en werpmolens. Allee voor de sportvisser. Voor elke beurs een uitrusting Kareis Steen straat. Telef 20629. Een prima pantalon, een sterke werkbroek of een llzer- sterke overall, naden 3 x gestikt, koopt O voordeliger bil: M. de Vries 203 Haar lemmerstraat 205 Te koop burgerwoning. Wllngnnrdenlaan 10 Voorscho ten. bew. door mevrouw Blanckens. Te aanvaarden l. o. m. Volkshuisvesting. Te bevr. A. Soer Makelaar N.B.M. WilhelmInastraat 31 Emmen. Tel 655. DTVERSEN Ruiling. Spoed. Een riant bovenhuis (hoekhuis) glas ln lood. praohtverf. omgeving Mareslngel voor kleine suite met tuin of heel hulsle cm nette stand. Liefst omg. Lam menschans Brieven Bur. von dit Blad No. 6655 k. Uw leven lang. Hulst hang. Haarl straat 18. Telef. 24641. Staalboeken op zicht verkrllgbaar. Weduwe vllf en dertig Jaar. vlot slank type zoekt kennis making met heer. tot zeven en dertig Jaar. groot van tuur. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6676 k. Splrltlsrh Genootschap Lel den. Openbare Wlldlngsdlenst op Woensdag 14 Mei ln het Federatiehuls Gereoht 10. Spreekster mevr. Elsa Kalser. Aanvang 8 uur precies. Vrlle toeeang. Belangstellenden wel- Wonlngrull. Aangeb. hul9 met 7 kamers, c. stad. z. schikt v. dubb. bew. G« huls m 3 sl.kam.. zolder tuin. Brieven Bur. van Blad onder No. 6679 k. Wonlngrull Amsterdam Oost Lelden. Aangeboden 2e eta ge bevatt hulskamer. 2 slaap kamers. keuken waranda hall en zolder. Brieven Bur van dit Blad onder No. 6682 k. ERKEND BOTTELAAR: N.V 's-Gravenheegse Bottelmaatschappij Waldorpstraat 304 - 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 6