LEIDSCH DAGBLAD ERRES Opgewekte bevrijdingsfeesten in liet ganse land 91ste Jaargang DINSDAG 6 MEI 1952 Rijnstreek-editie No. 27601 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W M enkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f fl.per kwartaal: t 0.47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57053 TelefooD Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Onjuiste man op onjuiste plaats ZOWEL onze correspondent te Dja karta als die te Soerabaja heeft dezer dagen (L. D. 5 Mei j.l.) uit voerige aandacht besteed aan de trage rechtsgang in Indonesië, waar een twaalftal Nederlanders reeds langer dan 2 jaar ln de gevangenis zucht zonder enig contact met de buitenwereld en zelfs zonder te weten waarvan zij be schuldigd zijn. Onze briefschrijver te Djakarta con cludeert. daaruit, dat in de jonge staat, die zich tot de democratieën rekent, nog geen klaar begrip bestaat over de rech ten van de mens, waarvan de waarbor ging een van de kenmerken van de de mocratie is. En onze correspondent te Soerabaja Verklaart deze traagheid niet uit onwil of onvriendelijkheid jegens de Neder landers. doch uitsluitend uit het enorme gebrek aan deskundige rechterlijke amb tenaren, die bovendien zwaar overbelast zün. waardoor zelfs de berechting van eenvoudige zaken ontzettend veel tijd kost. Drr ENORME GEBREK aan des kundigen wordt wel duidelijk ge ïllustreerd door het geval-Prinsen. Waarover wij reeds eerder schreven een gewezen Nederlands militair, die deserteerde, als luitenant in dienst trad van de T.N.I. en momenteel als een der belangrijkste adviseurs werkzaam is bij de militaire afdeling van de Indonesi sche Immigratiedienst, waar hij de an- tecendenten moet onderzoeken van Ne derlandse jongens, die na hun demobi lisatie in Indonesië een bestaan hebben '^Volgens welke maatstaven dit onder zoek wordt uitgevoerd, kan men zich het bes'r- voorstellen, wanneer men de le vensloop volgt van deze Prinsen, zoals deze door hemzelf werd verteld aan onze soeeiaie verslaggever, die kort geleden op uitnodiging van de Indonesische rege ring een reis door het land maakte en daarover reeds vele malen op deze plaats rapporteerde. prinsen dan w« laten hemzelf aan het woord! was aanvankelijk priester student ln Weert, maar kon zich niet schikken in de discipline van het semi narieleven. Tijdens de bezetting lew am hij in een Duitse gevangenis terecht. Na de bevrijding van het Zuiden meldde ml zich bij de stoottroepen te Eindhoven, werd ingedeeld bij de staf van Prins Bernhard. maar voelde weinig voor net militaire leven en nam in November 1945 ontslag. In 1946 als dienstplichtige opgeroepen, deserteerde hij en vluchtte naar Frank rijk. Eind '46 keerde hij terug. we'd prompt aan de grens gearresteerd en te Schoonhoven bij andere deserteurs op gesloten. Teneinde een vervolging te ontgaan, trok hij als militair naar Indo nesië. maar geraakte al spoedig weer in xnoeiliikheden. De krijgsraad veroordeel de hem tot 1 jaar gevangenisstraf, zijn dienststaat was slecht en na ln contact gekomen te zijn met Indonesische natio nalisten, overschreed hij ln September 1948 met het geweer over de schouder de demarcatielijn. Na een verblijf ln de gevangenissen van Koedoes en DJokja en na een onderzoek op zijn politieke „betrouwbaarheid" trok hij met de SUiwanci-divisie naar West-Java cn werd commandant van een guerllla- compagnie. De Nederlandse Generaal- majoor Engles verklaarde hem vogelvrij; de 'knlasraad veroordeelde hem bij ver stek ter dood. Hij vocht tegen de Neder landse soldaten. Onvoldoende militair Bischoold belaagde hij met zijn horde ederlandse militaire auto's op stille landwegen. „Ik heb veel afbreuk gedaan aan het moreel van de Nederlanders. mi)n bijdrage aan de vrijheidsstrijd was belangrijk" zei hij met voldoening. .Thans beslist deze man in belangrijke mate over het. lot van honderden Ne derlanders, die in Indonesië werken. Het moet inderdaad droevig gesteld zijn met het Indonesische ambtenarencorps, wanneer het gebruik maakt van de diensten van een dergelijke figuur, een maatschappelijke mislukkeling, wiens onbetrouwbaarheid bij herhaling ten duidelijkste is gebleken. Met de activiteit van medewerkers als Prinsen kan de Nederlands-Indone- aische verstandhouding naar onze smaak toch onmogelijk gebaat zijn Dr Drees stelde Leidens Ontzet ten voorbeeld „Grote taalt ten aanzien van internationale samenwerking" In talrijke plaatsen van ons land zijn gisteren met enthousiasme bevrijdings feesten gevierd, met o.a. jeugdwedstrijden, volksdansen, optochten, kermissen of anderszins en 's avonds vrijheidsvuren en vuurwerken ontstoken. Er heerste overal een opgewekte stemming en met vreugde en dankbaarheid dacht men terug aan zeven jaar geleden, toen de vrijheid voor ons land herwonnen werd. Voor de aanvang van de opvoering van i schappelijke verhoudingen binnen ons het bevrljdingsspel leidens Ontzet" op volk moeten verbeteren. hooztODimt^de'r Haagse Svieri^h— Hierna voerde de 'ekenspelgroep van dat wij in deze 'zeven jaren sinds de sorak de minSter oresWent d W Dree. de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale bevrijding hebben kunnen begrijpen. H1 ot,I het bevrij dingsspel „Leidens Ontzet" op. waartoe democratische vrijheid ons roept: de belangstellenden toe. Er 31 veel Het vorr£t Jn fragment van „vrij volk'' I „het tezamen dragen van elkanders las- en werd door Maurits Dekker ter gele- I ten". Dit geldt ook internationaal, maar genheid van de bevrijding van ons land I men beseft dit nog niet ten volle, wel in Mei 1945 geschreven. 1 ten halve. GENERAAL RIDGWAY 24 MEI NAAR EUROPA Generaal Matthew Ridgway zal Mei naar Amerika vertrekken en dit land 24 Mei verlaten om zich naar Eu ropa te begeven, waar hij generaal El senhower als opperbevelhebber dei landstrijdkrachten van de Na to zal op- To'gen fine» Me«l -ad»-> onveranderlijk R- S. STOKVIS ZONEN N.V. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot moreenavond. Wisselend bewolkt met enkele buien en een kans 00 onweer. Weinic veran- derins in temperatuur. Overwegend ma- tiep wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. (Opgemaakt te 10 uur). 7 MEI. Zon op" 5.00 uur; onder: 2015 uur. Maan op: 1748 uur; onder: 3.37 uur. Hoogwater te Katwiik te 1.32 en 13.51 uur. Dit nummer bestaat uit 2 De rede van dr W. Drees en het spel werd door de Televisiestichting uitge zonden Dit was de eerste rechtstreekse televisie-uitzending uit Den Haag. Op initiatief van de Nijmeegse Jeugd raad werd een bijeenkomst gehouden voor de Nijmeegse jeugd, waar o. a. de staatssecretaris van O. K en Wmr J. M. L Th. Cals. de honderden jonge lieden toesprak en bij hen het besef ver levendigde. dat juist de vrijheid voor hen de voorwaarde is voor een gelukkig en een voorspoedig leven. Te Wageningen is gisteren voor hotel „De Wereld" het bevrijdingsvuur ontsto ken, nadat burgemeester mr M. de Niet Gzn het met een aantal motorrijders uit Nijmegen had gehaald. In Wageningen brandde het vuur voor het eerst naast het bevrijdingsmonument. De burgemees ter hield een toespraak waarin hij zelde punten van overeenstemming tussen het beleg van Leiden in 1574 en het Ne- deriandse volk gedurende de bezetting. Na de hongerwinter van 1944/45 begrij pen wij beter, wat wij in de school boekjes hebben gelezen over de Leidse bevolking, die naar de mogelijkheden van het Ontzet van Lelden uitkeek. Wij zullen beter kunnen voelen wat er in Willem de Zwijger is omgegaan, die zich afvroeg of de wind zou keren en het water zou opstuwen. Zo zal het ook onze Koningin en onze regering te Londen zijn vergaan, toen zij zagen, dat onze bevolkig aan de laatste levensmiddelen >e was in die hongerwinter. Er zijn meer punten van vergelijking. De platboomde vaartuigen der Geuzen en de bommenwerpers, die het voedsel boven ons bezet Vaderland afwierpen. De Leidse dichter v. d. Goes sprak over .Jiet zoet geluid van de vogelaar" en ook tij dens de Duitse bezetting schreef een onzer dichters ..verwerp al wat hij biedt, de sluwe vogelaar". De Leidse burgerij koos na het ont vet als beloning de vestiging van een universiteit, een grote geestelijke en culturele waarde. Van die universiteit is een grote roem uitgegaan. In dc tijden van bezetting heeft zij de eer der wetenschap en haar beoefenaren hoog gehouden. Zij is een groot voor beeld geweest! Moge ook in ons land het besef dor geestelijke waarden gro ter worden, aldus dr Drees. Hij merkte voorts op. dat de teleur stellingen ons na de bevrijding niet be spaard gebleven zijn Er kwam niet on middellijk vrede, er waren dreigingen en spanningen. De eensgezindheid ls helaas niet zo sterk blijven bestaan. Maar ook in Leiden was er niet altijd een mooie eensgezindheid tijdens de bezetting. Ook tijdens de 80-jarige oorlog hebben wij de verdeeldheid gekend, maar wij bereikten er een grote hoogte op de terreinen van wetenschap en kunst. Dr Drees spoorde het volk aan tot een vaste wil om de grote dingen te verwer kelijken waarvoor wij gestreden hebben en een bezinning op de hoge waarden, die we verkregen. Wij hebben een grote taak ten aan zien van de internationale samenwer king en de betere verstandhouding der volken. Wij zullen, kunnen en moeten die taak vervullen, aldus dr Drees. Wij zullen alle krachten moeten inspannen en zullen ook de menselijke en maat- Noors vliegtuig verongelukt Een Dakota van de Noorse maatschap pij ..Fred Olsen" werd vannacht ver mist Urenlang werd niets van het vlieg tuig vernomen, totdat bericht kwam. dat het gevonden was- De Dakota, die reeds om twaalf uur te Jarlsberg leen sport- vliegveld bü Oslo) werd verwacht, was bil Kragerö neergestort. Het toestel vertrok gisteravond tien over acht van Sohlphol met 25 walvis vaarders aan boord en een bemanning van vier waaronder een stewardess, me juffrouw Dahll. De walvisvaarders gin gen naar huis toe ran de exj)editie .Kosmos III". die Zaterdag in Rotter dam uit de Zuidelijke Foo'.wateren aan gekomen was De Dakota had gistermorgen reeds een groep van deze expeditie naar Noorwe gen gebracht en was met 13 leden van de a Housings bemanning naar Schiphol teruggekeerd. Na het innemen van brandstof vertrok het weer met de be wuste 25 passagiers. Om half viif hedenmorgen kwamen zes overlevenden bli het station Dran- geda' aan. met de mededeling, dat de Dakota op een afstand ran anderhalf uur gaans in de bossen was neergestort. Vo'eens hen waren er nog meer overle venden. vermoedelijk in totaal een 10 of 13 die echter gewond zouden zijn. Onm'ddellijk begaf een hu'.pp'.ogg van vrijwilligers onder wie het hoofd van de o'.aatsclijke politie zich op weg. Een der overlevenden vertelde, dat het. toestel even voor elf uur neerge stort was. H11 zat helemaal achter in het vliegtuig en was zich van geen ge vaar bewust voordat het toestel in de bomen neerkwam Het was donker en het bos op de p'aat.s ran het ongeval zo dicht dat de overlevenden de dage raad moesten afwachten, alvorens hulp te kunnen gaan halen ham-paleis. Britse souverein woont. Haar moeder, koningin Elizabeth en haar zuster prinses Margaret, die se dert het overlijden van koning George, in dit paleis verblijven zullen daar. naar verwacht wordt nog enige tijd b'ij ven, doch later haar Intrek nemen In Clarence House. Buckingham palace bevat 614 kamers. Geen bijeenkomst grote vier Engeland en Frankrijk voelen er niet voor tailkwesties voorlopig uit het contract te lichten en vóór de vastgestelde datum een globale overeenkomst met West- Duitsland aan te gaan. Twee maanden later zouden dan de hangende vraag stukken aan de orde komen, inm.ddels Naar in diplomatieke kringen in Parijs is verklaard, verwacht men. dat Ame- rika. Frankrijk en Engeland binnen 10 pu de integratie van de Westerse strijd- dagen zullen antwoorden op de laatste Krachten ongehinderd kunnen voort- Sovjetnota over Duitsland. gaa,n Parijs en Londen tonen wel diplo matische waardering voor het vemuf- Het is echter onwaarschijnlijk, dat tige plan van de bondskanselier, maar een bijeenkomst van de vier geallieerde men neemt aan, dat de geallieerden er hoge commissarissen ln Duitsland zal niet op in zullen gaan uit vrees, dat de (je ondei worden voorgesteld, gezien de h> het algemeen ongunstige Frans-Engelse reactie op het denkbeeld van een der. gelijke bijeenkomst, aldus deze krin gen. In nauw met het Franse ministerie van buitenlandse zaken verbonden krin gen betreurde men het uitlekken van het Amerikaanse voorstel, dat. uit zijn verband gerukt, was gepubliceerd. Diplo matieke waarnemers menen, dat on middellijke viermocendheden bespretón. gen. zonder grondige voorbereiding, voorbarig zouden zijn en slechts zouden leiden tot uitstel van de ondertekening der overeenkomsten met Duitsland. Voorts zou een vruchteloze vier-mogend- hedenconferentie mogelijk lelden tot een versterking van de internationale span ning. aldus deze waarnemers. Voorspeld wordt, dat het Westelijke antwoord een .neutrale" commissie zou voorstellen, om, mogelijk met deelneming van de vier bezettende mogendheden, de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te onderzoeken. Als deze commissie enig succes zou behalen, zouden mogelijk vier-mogendhedenbe. sprekingen over het algemene Duitse vraagstuk kunnen volgen. Onze correspondent te Bonn telefo neerde ons heden nog: In Bonn meent men dat de zin van het Amerikaanse voorstel ln Berlijn de drie hoge commissarissen met Tsjoekof te laten samenkomen, de volgende: de Amerikanen geloven voorshands niet aan een conferentie van de vier minis ters van buitenlandse zaken. Zij willen althans de integratie van het Westen, die door zo'n conferentie onvermijdelijk zal verslappen, niet voordat het abso luut mogelijk is deze in de ijskast te bergen. Dit is politiek. Daarnaast moe ten zij echter met propagandistische factoren rekening houden. Nog altijd schijnt het alsof de Sovjets tot praten bereid zijn. De voorgestelde Berlijnse samenkomst zou een onverplichtende manier zijn om dat voor het forum van de wereld eens duidelijk vast te stellen. Deze gedachte is ongetwijfeld realis tisch. Het. lijkt overigens alsof zij in laatste instantie van bondskanselier Adenauer afkomstig is. die de Sovjets aan de tand wil voelen, zonder dat dit voor het Westen het risico inhoudt, door de Sovjets bedrogen te worden. Dat de Fransen en Engelsen zich reeds tegen het Amerikaanse voorstel hebben verklaard, daarbij zit ongetwijfeld voor, dat men aan de Quai d'Orsay en Dow- nlngstreet op een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken blijft hopen. Zon conferentie acht men daar door een half serieuze samenkomst in Ber- trick, de Britse hoge commissaris, die lijn blijkbaar bi] voorbaat in gevaar ge uit Duitsland was komen overvliegen. bracht. Men vergeet daarbij echter, dat Dr Konrad Adenauer deed de gealll- het de Sovjets met hun voorstellen eerden het voorstel de gevoeligste de- 1 hoogst waarschijnlijk ook geen ernst is. Ondanks het duidelijke „neen" van Labour en het groeiende verzet bij Adenauers regeringspartners verze kerde Eden in het Britse Lagerhuis, dat hü vasthoudt aan zijn oorspron- kelijk plan om vóór 20 Mei het vre- desconlract met Duitsland te onder tekenen. Bondsrepubliek de ondertekening der onaantrekkelijke paragrafen van het contract op de lange baan zal schuiven. i 111 Dit nieuwste model van de Boeing I Stratojets heeft onder iedere vleugel grote benzinetanks van nieuw mo-1 del. Het zijn de grootste van dit In de Italiaanse kustplaats Ar.cona Zijn type. die ooit aan een vliegtuig zijn elf Joegoslavisohe jongelieden, allen aangebracht, waardoor ,.'s werelds dienstplichtigen tussen 18 en 20 jaar,. IS nr. or, noctnlon ecoroK/rof ,r,ooVnnun grootste bommenwerpereen veel groter gebied kan bereiken dan de vroegere B-47. De gestroomlijnde tanks zijn zwart wit geschilderd, zodat zij bij afgooi- proeven gemakkelijk terug te vinden zijn. Nieuwe krachtige motoren vergro- op een gestolen vissersboot aangekomen. Zij hebben zich bij de politie als politie ke vluchtelingen opgegeven. In Bart. verder naar het Zuiden, kwa- men nog dezelfde dag zes Joegoslavische vluchtelingen aan. z'ij maakten zich ln 1 de avond meester van een gemotoriseer de vissersboot, bedwongen de bemanning van tien met een echte en twee houten pistolen en sloten haar op in het ruim. Bij aankomst in Italië verkozen ook j ten verder de ocverhtïwnnrrtr van dr'e leden der t«mannln8 Itallè 'e ien 1 craer ae gciecnisuaarae blijven, zo zijn er dus binnen 24 uur het toestel. 20 Joegoslaven naar Italië uitgeweken. I Duitsland heeft weer een volkslied DERDE COUPLET DEUTSCHLAND UEBER ALLES". De president der West-Duitse fede rale republiek, heeft na een briefwisse ling met bondskanselier dr Adenauer, het derde couplet van het .JDeutschland ueber alles" tot nationaal volkslied ver klaard. Dr Adenauer had de president schriftelijk verzocht „niet langer te aar zelen met het uitvoeren van het desbe treffende. reeds een maand geleden door het West-Duitse kabinet gedane verzoek" en het hiervoor genoemde besluit uit te vaardigen. De West-Duitse bondskanse lier had in zijn schrijven ook nog ver klaard. dat „het nemen van een besluit inzake het Duitse volkslied, mede op grond van buitenlandse politieke over wegingen een aangelegenheid van drin gende aard ls geworden". De tekst van het nieuwe Duitse volks lied ls: „Einigkeit und Recht und Freihelt, Fuer das Deutsche Vaterland, Danaoh lasst uns alle streben. Bruederlioh mit Herz und Hand. Einigkeit und Recht und Preiheit, Sind des Glueckes Unterpfand. Blueh' im Glanze diezes Glueckes, Bluehe, Deutsches Vaterland". Woordvoerders der drie Westerse ge allieerde hoge commissarissen wilden geen commentaar geven op dit besluit Zij zelden dat het kiezen van een volkslied een geheel Duitse aangelegen heid is. De Duitse socialisten betreuren het besluit, „daar hierdoor het aanzien kan worden gegeven aan het ontstaan van gevoelens van ontstemming in en bui ten Duitsland". In Parijs zijn geleerden uit 10 landen een conferentie begonnen over de bouw van een machine, millioenen malen krachtiger dan een atoombom, om ato men te bombarderen. De geleerden zijn leden van de raad van vertegenwoordi gers. die op initiatief van de Unesco is gesticht om voor een internationaal la boratorium voor kernonderzoek en an dere vormen van wetenschappelijke sa menwerking plannen op te stellen Aan de conferentie die vijf dagen zal duren, nemen geleerden uit België. Denemar ken. Frankrijk.Duitsland, Italië, Neder land. Noorwegen. Zweden. Zwitserland en Joego-Slavië deel, Griekenland, hoe wel lid van de raad. heeft geen af vaardiging gezonden. Engeland, dat geen lid is. heeft twee waarnemers op deze conferentie Het gehele project zou tenminste 5 of 6 jaar lang jaarlijks 3 millioen dollar vragen. Dit bedrag zouden de ledensta- ten moeten opbrengen. Op het labora torium zouden 50 geleerden en 100 tech nici werkzaam zijn. Er is nog geen plaats voor het laboratorium gekozen, doch Zwitserland heeft officieel Geneve voor gesteld Onofficieel is ook Kopenhagen genoemd. ZIEKE STAKERS GEVEN NIET OP Van 127 mijnwerkers, die ineen staats- kolenmijn te CoUingsville in Noord- Queensland reeds vjjf dagen een zit- staking hebben gehouden, zijn de mees ten inmiddels ziek geworden, waar schijnlijk doordat Zaterdag Jl. de stroom toevoer voor de ventilator werd afge sneden. doch zij besloten toch onder de grond te blijven Er werden nu medicij nen naar beneden gebracht. De staking wordt gehouden uit protest tegen het Inhouden van een dag loon aan 14 arbeiders, die niet aan het werk wilden gaan. omdat er volgens hen geen 'llergast' beschikbaar was. Gisteren kwam een menigte van 300 mannen vrouwen en kinderen de stakers bij de schacht een aubade brengen met medewerking van de mljnfanfare. Op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom zijn Maandag de Canadese militairen herdacht, die tijdens dc oorlog in Nederland ge sneuveld zijn. Dc plechtigheid werd bijgewoond door de gezanten en ambassadeurs van talrijke landen en vele hoge militaire cn burgerlijke autoriteiten. De bovenste foto toont het peleton bij het met kransen overdekte monument bij het afgeven van het salvo. Op de onderste foto zien we school kinderen bloemen leggen op de graven. NU OOK ISRAËLISCH MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN NAAR JERUZALEM De regering van Israel heeft besloten het ministerie van buitenlandse zaken van Tel Aviv naar Jeruzalem over te brengen. Dit ministerie was de enige regerings instantie, die niet naar Jeruzalem werd overgebracht, toen parlement en regering in December 1949 Tel Aviv verlieten, om dat vele landen Jeruzalem niet als do hoofdstad van Israel erkenden en som mige buitenlandse diplomaten weigerden zich daar te vestigen. Een datum voor de verplaatsing is nog niet bekend gemaakt. Men verwacht politieke verwikkelin gen. Vermoedelijk zal de verplaatsing geleidelijk geschieden en waarschijnlijk niet voor het eind van de zomer voltooid zijn. Een met olie bedekte schipbreuke ling wordt aan boord geholpen van het Amerikaanse vliegdekschip ..Wasp", terwijl zijn schip, de 1630 ton metende mijnenveger „Hobson" zinkt ingevolge een aanvaring mid den op de Atlantische Oceaan met het 27.100 ton metende vliegdek schip. Bij deze ramp, die geschiedde tij dens militaire manoeuvres, kwamen 174 officieren en manschappen om het leven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1