Elle geeft een voorbeeld (I) Eert Zoeklicht l #dubbel zo lekker l dubbel zo zwaar JvM.tlVS - CHOCOLADE Mi LUCHT VOOR rlARION" PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 3 Mei 1952 Derde Blad No. 27599 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. En: goed voorbeeld doet goed volgen! PARIJS, April '52. Peinzend ging Elle de stad door. Ze had twintig guldens op zak en haar opgaaf was daarmee een zomergarde- robe op te bouwen. Na de inspectie van de vorige dag was ze tot de droevige I conclusie gekomen, dat vüf van haar 90 c.m. breedte) zou gaan maken Maar na even wikken en wegen zette ze resoluut de schiar in de stof en Om kort te gaan we hebben Elle in al haar manipulaties gevolgd en leggen u in twee afleveringen het patroon voor van haar practische en eenvoudige zomerjurk, waarvan de drie delen ge makkelijk te combineren zijn met diver se kledingstukken en accessoires van de garderobe. I. Allereerst de rok. De rok bestaat uit drie banen. Een naad valt midden op de rug (en hierin wordt een ritsluiting aangebracht), de -sto[breedte zomerjurken, om diverse redenen, niet langer draagbaar waren, en vandaag had ze de penibele zekerheid, dat haar zomeruitzet uit zegge en schreven één nette katoenen jurk bestond. Voor twintig gulden doe je niet veel en je stelt er zeker geen garderobe uit samen, die voor elke voorkomende ge legenheid uitkomst biedt. Maar toch zou Elle, volgens het plannetje, dat ze 's nachts had bedacht, aan het eind van deze dag een rok, een zomerjurk en ccn zonnejurkje rijker zijn. En dat alles uit vier en een halve meter ste vige katoen, die wasbaar en kreukher- stellend was en een modern dessin op een prachtig batikrood fond vertoonde: een niet te besmettelijke, een niet te Eecaire en een niet te hoog-zomerse eur, die bij bedekte en bij stralende hemel, bij een nog bleke en bij een zongebruinde huid aardig en flatteus zou staan. Met een diepe peinsrimpel zat Elle achter de tafel, de gekochte lap voor zich, schaar, centimeter en spelden bij de hand. Ze peinsde over de rok. het blouse-jasje en het plastron, dat ze uit die vier en een halve meter katoen (van twee overige naden bevinden zich zijde lings voor en verbergen een steekzak. De rok is aan een gladde tailleband ge plooid. De plooien worden niet inge streken. Van de grote lap worden drie stukken van 90 centimeter lengte afgesneden. Deze drie stukken I (figuur 1) worden naar boven toe 15 centimeter afge schuimd en aaneengenaaid. Van een der naden worden de bovenste 20 centimeter niet dichtgestikt voor de ritssluiting: in de twee overige wordt de naad. te be ginnen 7 centimeter onder de bovenkant, over een lengte van 15 centimeter niet dichtgestikt <de opening dient voor de ingang van de zakken i. Aan de boven kant van de rok worden nu, op gelijke afstanden, zo diepe plooitjes aange bracht. dat de omtrek uiteindelijk gelijk is aan de taille-omvang van de toekom stige draagster. (Deze taille-omvang wordt op het lichaam gemeten). Van het restant van de vier cn een halve meter stof wordt nu dwars een baan van 10 centimeter hoogte voor de tailleband van de rok afgeknipt. Deze wordt op de geplooide bovenkant van de rok gestikt, nadat zijn lengte gelijk is gemaakt aan de taille-omvang plus 4 centimeter 2x2 centimeter voor de naadjes die aan leder uiteinde moe ten worden gemaakt). Uit de stukken, welke van de drie banen van de rok werden weggesneden (figuur 1) worden vier lapjes in de vorm van patroon Ia geknipt, welke twee aan twee op elkaar worden gestikt, terwijl de 15 centimeter, die tussen X en Z zijn begrepen, worden opengelaten. Langs deze opening worden de zakken in de openingen van de twee roknaden ge naaid. In de derde roknaad wordt de rits sluiting bevestigd De tailleband wordt naar binnen dubbel gevouwen en vast- gezoomd. De rok wordt op de gewenste lengte omgezoomd. Voordat dc rest van het pakje klaar is. kan de rok reeds dienen met een zwart wollen truitje, met een witte blouse of met een gekleurd katoenen zomertruitje. (Wordt vervolgd). J. V. OP DE BOEKENMARKT Marian Castle. „DEBORAH". - H. P. Leopold N. V. 's-Graven- hage 1951. Vertaling K. van der Geest. Deborah, de vitale boerendochter, af stammeling van de Amerikaanse pio niers. voelt dat het jenze geslacht zioh ook cultureel en wetenschappelijk ont wikkelen moet, nu de grondslagen, die een behoorlijk bestaan waarborgen, ge legd zijn. Als ondernemende Ameri kaanse is geen taak haar te zwaar om haar doel te bereiken. Haar studietijd wordt afgebroken dooi- de ziekte van haar moeder, maar als deze genezen is, trekt zu weg van haar vaders boerderij en vindt een betrekking als onderwij zeres. Zij huwt het hooofd van de school, een man die haar intellectuele ambities bevredigt, doch reeds na enkele jaren van geluk sterft hij en zij blijft met l drie kinderen achter. Zij sluit een twcc- de huwelijk en zet al haar energie in voor de opvoeding van haar kinderen. In het leven van deze dappere vrouw en ook in dat van haar kinderen, vindt de lezer een goed beeld van het Amerika I uit het laatste gedeelte van de vorige eeuw, zowel van het leven op het platte- land als van dat in de kleine steden. Het is een levenslustig, maar zeer zeker 'geen oppervlakkig verhaal. Mona Gardner. ..TOME". - J. H. Gottmer, Haarlem 1952. Deze roman speelt in Japan en wel r.a de tweede wereldoorlog, die de grote stoot hielt gegeven tot de emancipatie van de vrouw in dat land. Tomo ls een boerenvrouw opgegroeid in de traditie van de eerbied voor alles wat man is. Ma3r zij heeft een helder hoofd er. waagt het zelfstandig te denken. Als haar man. die ontwricht uit de oorlog Ls teruggekeerd, bu een vloedgolf om het leven komt, dringt het langzaam tot haar door, dat haar broer thans het hoofd van het gezin traag en dom is. Stukje bij beetje ontworstelt zij zich aan de conventie en heeft zelfs de moed om haar kleine zoon, het mankind, o schande, een pak voor zijn broek te geven, als deze knaap een poging doet om het huis in brand te steken, iets dat blijkbaar tot op dat mement tot de ge wone bez gheden van Japanse mankin deren scheen te behoren. Dit verhaal is boeiend van sfeer, wat hoofdzakeluk te danken is aan de goed beschrijvende gedeelten en aan de ken nis, die de schrijfster blykbaar van Japan heeft. Haar karakters zijn wel heel sterk wit-zwart. zodat men het gevoel krijgt hier meer met spreektrompetten dan met menselijke wezen te maken te heb ben. Bovendien is het eerste derde ge deelte onnoemelijk veel beter dan de rest. (Ingez. Med.-Adv.) Lau Shaw. „RIKSHA BOY". - A. J. G. Strengholt Amsterdam 1952 - Vertaling uit het Ameri kaans door II. Peters. Van Japan stappen wy over naar Chi na om aldaar hc-t leven te volgen van de riksha-boy. Happy Boy. Aan de naam van de schrijver zou men veronderstel len hier met een authentieke Chinese roman te doen te hebben, doch de ver taling is uit het Amerikaans, zodat dit boek dus een vertaling van een ver taling kan zijn. tenzij de schrijver Lau Shaw het Amerikaans beheerst als de de taai van zijn land. Gezien de psycho logische bijzonderheden en de wijze van beschrijven meen ik Wel te moeten con stateren, dat wij hier m:t het werk van een niet-Europeaan te doen hebben. Happy Boy komt uit het binnenland en beproeft zijn geluk in Peking als riksha-jongen. Hij is nuchter en vast houdend en laat zich van zijn eens ge vormde plannen niet afbrengen Dat het hem niet meeloopt in het leven, vindt zyn oorzaak in omstandigheden, die hij niet in zijn hand heeft. Het geluk zit hem ondanks zijn naam niet mee niet bij zijn werk en niet bij de liefde maar hij zit niet bij de pakken neer en blijkt even taai te zijn als de bamboe uit zijn geboorteland. Het boek roept beelden op van de stad Peking, van het 1 ven van de kleine luiden van hun lijden en van hun vreugden. Wij vinden een beschrijving van een individu uit een volk waar men over het algemeen in Europa weinig begrip van heeft. De milieuschildering is zeer zeker interessant en het enige jammere is, dat de schrijver zijn verhaal niet op een wat breder plan opgebouwd heeft. Toon Kortooms. „DEZE JONGE MAN"- G. H. Gottmer Haarlem 1952. Deze auteur, van wie mij nooit eerder een boek onder ogen gekomen was, kan iets dat maar weinig schrijvers in Hol land kunnen, nJ. een opgewekt nieman- dalletje voor de dag brengen De hele geschiedenis van zijn held Theodoor is van een volkomen onmogelijkheid, maar dat neemt niet weg. dat het verhaal toch iets aantrekkelijks heeft door zyn •aart en zijn opgewektheid. Wanneer deze schrijver eens wat kieskeuriger was in zijn grapjes on. zich eens wat meer algemene ontwikkeling aanmat en aan wilde nemen, dat men iemand die jonk heer is. bepaald niet met „jonkheer aanspreekt, dan zou er wellicht een klein formaat Wodehouse uit hem kunnen groeien. Enfin, wie weet ■CLARA EGG INK. FEUILLETON Jos Lodewijks 31) „Ik ben vorige maand negentien ge worden", zei ze. „Op die dag was het juist drie jaar geleden, dat ik in dit huis kwam. Ik herinner me nog leven dag hoe lk mij daarop verheugd had want in het weeshuis, waar ik opgroei de, was het leven saai en zonder een en kele prettige kant. De verpleegsters wa ren er vriendelijk en niet al te streng, dat is waar. maai- tot mijn zestiende toe leefde ik in de ellendige sleur van het tehuis, met driehonderd kinderen teza men in een akelige sfeer van discipline en regelmaat. Het eten was goed, maar eenvoudig en steeds hetzelfde, dag in dag uit. Ik kreeg nooit bezoek, want ik had geen familie. Vandeam zag ik niet voor ik hier kwam, ik wist met wie hy was en ik had pas kort geleden voor het eerst van hem gehoord. Op een dag vertelde de directrice my over hem. Zy kondigde mij aan, dat ik uit het huis zou vertrekken en bij hem zou gaan wonen, omdat ik zijn dochter was. Ik stond verbaasd en ontsteld: Nie mand had mij ooit verteld, dat ik een vader had, en zeker niet, dat hij een van de rijkste en machtigste mannen van Zuid-Amerika was. Later begon ik my voor te stellen hoe het zijn zou, een eigen vader te hebben en met hem in een prachtig huis te wonen. O, je kan je niet voorstellen, wat een meisje van 16 jaar allemaal fantaseren kan. Ik was dolgelukkig en kon bijna niet wachten op de grote dag, dat ik vertrekken zou er. bij hem zou gaan wonen Hy was erg vriendelijk voor my, toen ik aankwam en hij liet mij allerlei mooie dingen uitzoeken, kleren en sieraden en meubels voor op mijn kamer. Ik had my hem weliswaar heel anders voorge steld liever, zachter, echt zoals je denkt dat een vader is die je nooit ge zien hebtMaar die eerste maanden was ik toch erg gelukkig. Ik genoot van al de rijke dingen om me heen, mijn kleren, mijn kamers, de tuin, de maaltij den.... En ik deed myn best om in mijn vader de eigenschappen te ontdek ken, die ik hem in mijn fantasieën had toegeschreven. Ik kreeg een lerares, die mij talen leerde en ik probeerde steeds maar weer erg dankbaar voor al die wel daden te zijn. En toch voelde ik een on bestemde afkeer van hem, die met de dag sterker werd. Ik was boos op mezelf en schold mezelf uit voor ondankbare maar het hielp niet Ik moest toen al intuïtief gevoeld hebben, wat hij met mij van plan was en mischien ook leefde in my de haat voort, die mijn arme moeder voor hem moet hebben gehad Hij vertelde mij op een dag zonder blikken of blozen mijn hele levensge schiedenis. waarvan ik altijd gedacht had dat ze ln het weeshuis was begon nen. Hij zat voor het haardvuur op een winderige avond en vroeg mij bij hem te komen zitten en te luisteren zonder hem in de rede te vallen. Hij vertelde mij, dat hij mijn moeder had leren kennen, toen hij ln Nederland was. Zij was de dochter van een dorps onderwijzer cn had gesolliciteerd op een advertentie, die mijn vader had geplaatst in Nedeilandse kranten, terwijl hijzelf een trip in Europa maakte. Hij vroeg daarin een secretaresse, genegen om enkele jaren in Zuid-Amerika te werken. Zij kwam in dienst en reisde met vader naar hier, en een tijdlang schijnt zij een ijverige secretaresse voor hem te zijn geweest. Hoe het precies gegaan is, kan moeilijk worden nagegaan, want alles wat ik je nu vertel, weet ik van mijn vader zelf. en je kan begrijpen, dat hy mij niet objectief heeft ingelicht. Maar ik veronderstel, dat moeder al gauw- meer dan genoeg van haar werkgever had. Zyn levenswijze zal haar allerminst met bewondering en eerbied voor hem vervuld hebben. Vader vertelde me, dat ze tenslotte met hem trouwde om zijn geld. maar ik ben er van overtuigd, dat hij haar ertoe gedwongen heeft. Wie weet op wat voor verachtelijke manier. Mis schien is hij verliefd op haar geworden en wat hij hebben wil, neemt hy, dat staat vast. Maar liefde, echte waar achtige liefde kon je van hem niet verwachten. Natuurlijk heeft hij spoedig genoeg van haar gehad en heeft hij haar beestachtig behandeld. In ieder geval heeft zij meermalen geprobeerd om van hem vandaan te gaan en naar Holland terug te keren, maar hy wist dat te verhinderen. Hij is erg handig in die dingen Moeder stierf bij mijn geboorte. Waar schijnlijk heeft hy op dat moment het plan gehad zich verder niet meer met het kind te bemoeien, want hy liet my opvoeden in volkomen geheimzinnigheid over myn afkomst. Ik groeide op zonder te beseffen, dat het de ryke Vandeam was, die myn verpleging betaalde en zonder enig idee van het feit, dat ik nog een vader had. Toen ik hier kwam, nam ik mij voor te proberen van hem te houden en te maken, dat hij van mij houden zou. Belachelijk, niet? Toen lk dc waarheid uit zijn mond hoorde, dacht ik aan dat voornemen en het was het enige waar over ik nog zou hebben kunnen lachen. Hy vertelde my alles allemaal zonder schaamte, op koele, zakelijke toon. alsof het een interessante verhandeling was, waarbij niet onze intiemste gevoelens betrokken waren. Ik viel hem niet in de rede, de hele avond niet, eenvoudig omdat ik geen woorden wist te vinden. Ik was eenvoudig verdoofd van ellende en haat, maar hij ging onverstoorbaar door en wat er volgde was zo mogelyk nog erger. Hy had my by zich laten komen, zei hy, omdat hy begrepen had van hoeveel nut een welgeschapen, aantrekkelijke dochter voor hem zou kunnen zyn. „Hy voegde erby, dat hij niet op mijn liefde, noch op myn dankbaarheid gesteld was. doch alleen belangstelling had voor myn stipte gehoorzaamheid. Hy eiste van nnj niets, zei hy. dan deze gehoorzaamheid. Ik kon genieten van alles wat hij mij gaf. ik kon beschikken over zijn rykdom. zoveel ik wilde. Als ik slechts m de gaten hield, dat er een moment zou komen, waarop hij mij zou zeggen wat ik te doen had. En dat zou niet eens zo onprettig zyn, voegde hy er aan toe. Een massa meisjes in dit land zouden je be- nyden, zei hy lachend. Wat was het dat hij eiste? Ik weet het nu. Het is een spel, dat begon daags na die avond waarop hij my alles vertelde. Een spel dat hem helpt zijn absolute macht te handhaven en zyn commer ciële tegenstanders knock-out te slaan als zij te lastig worden naar zyn zin. „Je bent zo heel anders dan de vrou wen van dit land", zei hy eens. „Dat trekt de mannen aan. Ze vliegen er in, dat zeg ik je." Hij had gelyk, ze vlogen erin. Hy voer de mij op als een sirene, die de mannen w aarop hij zinspeelde moest verlokken cn binden, verblinden en boeien, om ze ten slotte te compromitteren en te vernieti gen(Wordt vervolgd» Deviezennota Ned. Regering Verschenen is een uitvoerige deviezen- nota der Nederlandse regering. De conclusies waartoe zij op grond van haar uiteenzettingen komt. kunnen in het kort aldus worden samengevat: De eerste maanden van het jaar 1951 gaven een alarmerende ontwikkeling te zien. De oorzaak daarvan moet men voor een belangrijk deel zoeken in het internationale politieke gebeuren en de reacties van de wereldmarktprijzen daar op. doch ook in het feit. dat deze ex terne factoren een verstoring van het binnenlandse monetaire evenwicht kon den teweeg brengen. De ontwikkeling in het jaar als geheel genomen, kan uit betalingsbalansoogpunt als niet onbevredigend worden gekwalifi ceerd. De door de Europese Betalings Unie geboden mogelijkheid van multilaterale verrekening van saldi heeft ongetwij feld ook in 1951 voor ons land vruchten afgeworpen Het convertlbiliteitspro- bleem zelf is evenwel in het afgelopen jaar niet dichter tot een oplossing ge bracht. Het dollartekort, zowel van de gezamenlyke nlet-dollarlanden als van Nederland, is zelfs nog toegenomen. Sedert 1951 zyn inmiddels weer enkele maanden verstreken. Het staat vast. dat van een duide lijke seizoensomslag ten ongunste, zo als deze op grond van de ervaring voor deze maanden kon worden verwacht, tot dusverre geen sprake is geweest. Het zou echter naar het oordeel van de regering stellig voorbarig zyn de conclusie te trekken als zou het vraag stuk van de totale betalingsbalans niet langer de nauwlettende aandacht ver dienen. Nu zich de ontwikkeling, ook na uitschakeling der toevallige factoren, echter gunstiger laat aanzien, behoeft liet beleid ten aanzien van de beta lingsbalans evenwel niet meer in die mate als overheersend te worden be schouwd. SPELEND JONGETJE GEDOOD. Het 6-jarig zoontje van de heer H. Holtman te Apeldoorn speelde nabij de ouderlijke woning, te zamen met een vriendje met een bal. Toen de bal op een gegeven moment op de rijweg te recht kwam. holde het ventje deze na. er niet op lettend dat een personenauto naderde. De bestuurder kon een aan rijding niet meer voorkomen; de jongen werd op slag gedood. Radio-programma A OOR ZONDAG 4 MEI. Ilversum I (402 M.) NCRV 8 00 nieuws en weerberichten. 8 15 gram muz 8 30 morgenwijding. 9 15 Christelijke Zang vereniging. KRO 9 30 nieuws cn water standen 9 45 gram muziek) 9.55 hoogmis. 1130 gram muziek. 11.40 Cembalo Gezel- 23Panda liet er geen gras over groeien. Nog maar nauwelijks liad liij zijn plannen gemaakt, of hij greep al een paar verf pot ten en kwasten. Wat ga je nu doen, Pandake?" vroeg Joris Goedbloed. die met een groot vertoon van wetenschappelijke ernst aan zijn bureau gezeten was. ..Zult ge niet overijld optreden? Zoudt ge niet nog eens eventjes na denken?" „Ach wal!" riep Panda uit. Jij bent zo onpractisch. Joris! Die lelijke borden moeten weg - dat is het allereerste wat er moet gebeuren! Dat is toch te gek - al die afschrikwekkende opschritfcn voor zo'n mooie uitvinding!" Het hoeft ons dan ook niet te verbazen, dat hij al even later buitenstond, waar hij zich afvroeg wat liij nu met die borden zou gaan doen. „Al dat GEVAAR - GEVAAR - GEVAAR - moet er af", dacht hij. „en al die akelige doodskoppen moeten we ook kwijt. Ik zal er een flinke kwast over haten, cn dan zoiets schrijven als: „Komt nader!" Sensationele uitvin ding in uitvoering!", „Op aanvrage te bezichtigen!". Dan krijgen we vast bezoekers, en dan worden we beroemd". Zo ging hij dus aan tut werk. Intussen zat Joris Goedbloed nog steeds peinzend aan zijn bureau. „Het is ccn kwiek baaske. dat Pandatjc". mompelde hij. „Een ventje waar wat in zit! Weliswaar vrees ik. dat zijn aanleg voor weten schappelijke studie maar gering is. doch dat neemt niet weg dal liet ventje het een eind kan brengen! Hm! Het is jammer, dat mijn aangeboren beschei denheid mij verhindert, dit soort werkzaamheden zelf te doen. Ik ben nu eenmaal gedoemd tot het leiden van een zuiver, doch stil gclecrdcn-bcstaan... Hm! Het zou ccn verkeerde indruk geven wanneer ik zelf reclame ging maken. Wij. geleerden, doen dat niet. Het is veel beter om dat aan een ander over te latenHa-ha! Hm!" Het waren dus mooie gedachten waarmee hij zich bezig hield - maar wat was dat voor ccn vals lachje dat hem ontglipte? „ecrberlchten en katholiek 13 10 lunchconcert; 13.35 „Uit het Boek der Boeken"; 13.50 omroeporkest cn solist. 14.45 „Hoe ls het tolk vertegen woordigd?", causerie, 15.00 tenor en plano; 15 30 planotrio; 16 05 gram.muzlek. 16 10 .Katholiek Thuisfront Overal". 16 lo sport; 16 30 vespers; IKOR 17.00 studio- dienst- 18 00 Het venset der kerken", klankbeeld, NCRV 19.00 gram muziek; 16.15 „Met de Christenheld van alle eeuwen", causerie; 19.30 nieuws, sportuit slagen en weerberichten; KRO 19.45 ac tualiteiten- 19 52 boekbespreking; 20 05 „De gewone man zegt er "t zijne van; 20 12 gram muziek 20.20 Metropole Or kest- 20.50 „Kinderen spelen ln mijn straat", klankbeeld; 2105 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. (In de pauze: gram muziek i; 22 10 ..De Strijd om het Recht", klankbeeld: 22 25 gram muziek; 22.45 avondgebed en liturgische kalender; 23 00 nieuws; 23 1524 00 gram.muzlek. Hilversum II (298 Mi VARA 8 00 nieuws, weerberichten en postdulvenbe- rlchten- 8 18 gram.muzlek; 8.30 veilig heidspraatje. 8 40 orgel. harp. vlooi er zang; 8 57 sportmedcdellngen en postdul- venberichten. 9 00 vacantletips 9 10 gram.muzlek; 9.45 „Geestelijk leven", cau serie- VPRO 1000 voor de Jeugd; IKOR 10.30 jeugddienst. AVRO 12.00 orkestcon cert; 12.40 „Even afrekenen, heren"; 12.50 „De Spoorwegen spreken", causerie; 13.00 nieuws en weerberichten, 13 05 medede lingen of gram muziek; 13.10 amateurs programma; 14 00 boekbespreking, 14.20 gram.muziek 14.45 Radio Phllharmonlsch orkest; 15 55 fllmpraatje; 16 10 orgelspel; 16.30 sportrevue. VPRO 17 00 Tussen Kerk en wereld", causerie; 17.20 Van het Kerkelijk erf". causerie; VARA 17.30 „Monus. de man van de maan", hoorspel voor de Jeugd; 17.50 sportjournaal. 18 15 nieuws en sportuitslagen. 1830 cabaret. 19 00 gevarieerde muziek 19 30 ..Radio- lympus": AVRO 20 00 nieuws. 20.05 geva- ■*- muziek: 21.05 .Een reis vol ge- hoorspel; 2140 AVRO-allerlel: 2145 gram muziek: 22 00 cabaret. 22 30 strijkorkest: 23 00 nieuws; 23 15 week overzicht; 23 2524.00 dansmuziek. Engeland. BBC Home Service (330 M I 2 10 crltlcken; 12.55 weerberichten; 13 00 tleuws- 13.10 ..Country Questions"; 13.40 tram muziek. 14 00 wenken voor de tuin; .4.30 orkestconcert; 15 00 hoorspel; 16 00 opera-orkest. 16 45 boekbespreking; 17 00 voor de kinderen. 17.50 causerie. 17.55 weerberichten; 18 00 nieuws; 18 15 sym- phonle-orkest; 19 45 vespers. 20 25 Ucfda- digheldsoproep, 20 30 hoorspel, 2100 nieuws; 21.15 Schots orkest; 22.00 klank beeld; 22 30 voordracht; 22 52 epiloog; 23.00—23.03 nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 en 247 M 1 12.00 verzoekprogramma: 13.00 gevarieerd programma; 13.30 variété or kest en solist. 13 45 gevarieerd programma. 14 30 gram muziek: 15.30 voor de vrouw; 16 00 gevarieerd programma: 16 30 geva rieerde muziek, f7 30 gram muziek 18 CO hoorspe' met muziek. 18 30 gevarieerd pro gramma. 19.00 nieuws en radiojournaal. 19.30 gevarieerde muziek: 2030 commu nity hymnslnglng: 21 00 gevarieerd pro gramma; 22 00 nieuws; 22.15 vierhandig pianospel; 22 30 muzikale causerie: 22.45 orgelspel: 23 15 lichte muziek; 23.56— 24.00 nieuws Nordwestdculsrher Rundfunk (309 M 12.00 omroeporkest en solist; 13 00 nieuws; 13.30 gevarieerde muziek, 14.30 verzoek programma; 16 00 dansmuziek. 18 00 sym- phonie-orkest; 19.00 nieuws; 20 00 amuse mentsmuziek 2145 nieuws: 22.15 rhyth- mische muziek 24 00 nieuws; 0.101 00 symphonle-orkest. Fmnkrhk, Nationaal Programma (347 en 249 M i 12.00 gram muziek: 13.00 nieuws; 13 20 hoorspel; 15 30 Azor operette; 17.15 grammuzlek 17 50 orkestconcert: 19 30 grammuzlek; 20 00 Idem. 20 15 licht» muziek. 22 35 kamermuziek; 22 35 gram.muzlek. 23 4524 00 nieuws. Bru»el. 481 en 324 M. 481 M. 12 08 omroeporkest. 13 00 nieuws. 13 15. 14 30. 15 00. 15 45 en 16 45 gram muzlek: 17 00 r.leuws 17.10 Jazzmuziek: 19 00 godsdien stige uitzending 19 45 nieuws.. 20 00 om roeporkest; 2100 grammuzlek: 22 00 nieuws. 22.10 gram.muzlek: 22.50 nieuws. 324 M. 12.00 radiojournaal; 12.30 weer berichten: 12 34 Vlaamse muziek; 13.00 nieuws; 13 15 gram.muzlek: 13 30 voor de soldaten; 14.00 gram muzlek; 15.30 Idem: 16 00 sport. 16 45 gram muzlek! 17 00 en 17 40 idem' 17 45 sportuitslagen 17 50 cn 18 00 gram muziek; 18.30 godsdienstig halfuur. 19 00 nieuws 19 30 gevarieerd programma: 21 00 symphonic orkest, koor cn solist; 22 00 nieuws 22.15 verzoek programma. 23.00 nieuws; 23.05—24.00 gram.muzlek. Illlv VOOR MAANDAG 5 MEI (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7 18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8 10 Sportuitslagen. 8.20 Gra- mof muziek; 8.45 Idem. 8.55 Voor de huis vrouw; 9 00 Voor de zieken; 9 30 Water standen; 9.35 Herhaling famllle-competl- tle; 10 10 Orgelspel; 10 30 Morgendienst. 11.00 Alt en plano. 11.25 Gevar. progr 12.15 Gram muzlek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12 30 Land- en tuinbouwmede- dellngen. 12.33 Orgelconcert; 12 59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline- ensemble; 13 45 Gram muz; 14 00 School radio: 14.35 Gram.muzlek. 14.45 Voor de vrouw, 15 15 Grammuzlek; 15.30 Kamer muziek. NATIONAAL PROGRAMMA (Be vrijdingsdag); 16.00 Klok en fanfare; 16 04 Toespraak door prof. dr J. B. Kors O.P.. 16.10 Volksliedjes en -dansen; 16.45 Vrij heidsfeesten bij andere volken"; 17.15 Pro menade-orkest; 17.50 „Elf Droppings"; 18.00 Klok; 18 01 Nieuws; 18.15 „De op bouw van Rotterdam", vraaggesprek; 18.20 Gram.muzlek. 18.45 Omroeporkest, groot koor en solist. 19.10 Klankbeeld over Franklin Delano Roosevelt; 19.30 Metropole orkest; 20.00 Klok; 20 01 Nieuws en weerber., 20.08 „Sterker door Strijd", bijeenkomst ter herdenking van de be vrijding ln de Koninglnnekerk te Rotter dam. 21.10 Grammuzlek; 21.15 „Elf Drop pings". een radlo-vlleg-wedstrljd ter her innering aan de voedsel-dropplngs ln 1945 23 00 Klok; 23.01 Nieuws; 23 15 Gram muzlek; 23.57—24 00 Sluiting en WUhel- llllversum II. (298 m.) AVRO; 7 00 Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram muziek; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram. muzlek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram - muziek. 9.25 Voor de hulsvrouw; 9 30 Grammuzlek. 11.00 „Moeilijkheden en mogelijkheden van de -moderne lucht vaart" causerie; 11.15 Koorzang; 11.45 Voordracht; 12.00 Lichte muziek, 12 30 Land- en tulnbouvvmededelingen; 12 33 In 't spionnetje; 12.38 Mannenkoor, 13 00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramjnu- zlek. 13.20 Lichte muziek; 14.00 „Wat gaat er om ln de wereld?", causerie; 14.20 Gram muziek; 14.30 Voordracht met harp spel; 14.45 Strijkkwartet; 15.15 Dans- I). Experimenteel televisie-programma. NATIONAAL PROGRAMMA 16.1517.15 Open lucht voorstelling van het toneelspel „Leldens Ontzet". Engeland. BBC llnme Service. 330 m.: 12.00 Gevar. muziek. 12 25 Gevar. progr.. 12.55 Weerber.; 13 00 Nieuws; 13 10 Gevar. progr 13 55 Sport; 14 00 Schoolradio; 15.20 Discussie over actuele vraagstukken. 16 05 Operettemuziek; 16.30 Interviews: 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18 00 Nieuw s. 18 15 Sport: 18.20 Causerie. 18 30 BBC Northern Orchestra; 19.30 Cau serie: 19.45 Planoduo; 20.00 Gevar. progr.; 20 45 Causerie; 21 00 Nieuws. 21 15 Hoor spel; 22 45 Parlementsoverzlcht; 23.00 Nieuws; 23.03 Schaken. Engeland, BBC Light Programme: 1500 en 217 m.: 12.00 Orgelspel; 12.30 Dans muziek; 13.00 Orkestconcert; 13.45 Voor de kinderen, 14 00 Voor de vrouw; 15.00 Gevar. muziek. 15 30 Voor de soldaten; 15.45 Gevar muziek; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek; 16 30 Hoorspel; 17 40 Planoreci tal 18.00 Zang en gitaar; 18 15 Orgelspel: 18.45 Hoorspel. 19 00 Nieuws en radiojour naal; 19.25 Sport; 19 30 Hoorspel; 20 00 ..Friends and Relations"; 20 30 Gevar pro gramma; 21.00 Idem: 22 00 Nieuws. 22.15 Actualiteiten; 22.20 Dansmuziek; 23.00 Voordracht; 23.15 Gevar. muziek. 23.56— 24 00 Nieuws \ordwestdeutseher Rundfunk. 309 m.: 12 00 Orkestconcert; 13 00 Nieuws; 13 30 Omroeporkest; 15 50 Am us. muziek; 16.40 Rhythmlsche muziek. 17 00 Nieuws; 17 45 Gevar. progr.; 19 00 Nieuws; 19 30 Sym- phonle-orekst en koor; 21.15 Amus muziek 2145 Nieuws. 22 05 Klankbeeld; 23.30 Vlooi en piano; 24.00 Nieuws; 0 301 00 Dansmuziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 en .119 m.: 12.00 Gram muzlek; 12.30 ,,L' In- constante au clnlr de lune", cantate, 13.00 Nieuws: 13.18 „Le Rosslgnol de St Malo", opera: 13.58 Gram.muzlek; 14.00 Nieuws; 14.05 Gram muziek. 14.30 Hoorspel; 16 00 Kamermuziek; 17 00 Gram.muzlek: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 00 Gram.mu zlek; 20.00 Nationaal orkest- 23 20 Gram. muzlek; 23.4524 00 Nieuws. Brussel. 484 en 324 m. 484 m.: 12 05 Omroeporkest; 13 00 Nieuws: 13.10 Strijk orkest: 14 15 cn 15 00 Gram muzlek. 16 00 Amus.orkest; 16 25 Gram.muzlek. 16.35 Amus orkest. 17 00 Nieuws. 17 15. 17 45 en 19 00 Grammuzlek; 19 45 Nieuws; 20 00 Omroeporkest en koren 20 45 Gram.mu zlek: 21.15 Hoorspel met muziek; 22 00 Nieuws: 22.10 Grammuzlek 22 50 Nieuws. 324 n».: 11.45 en 12 15 Grammuzlek. 12 30 Weerber.; 12.34 Voor de landbouwers 1242 Gram muzlek; 12.50 Koersen: 12.55 Grammuzlek: 13 00 Nieuws: 13 15 Gram - muziek 14 00 Orkestconcert: 14 40 15 30 en 16 15 Gram -muziek; 17.00 Nieuws 1710 Lichte muziek; 18.00 Franse les- 18 15 Grammuzlek; 18 25 Financiële kro niek 18 30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws 19 30 Gram muz 19 50 Voordracht 20 00 K^ner-'V-t »n solisten: 21.45 Grammu- zi»k: 22 00 Nieuws- 22 15 Orcelspel; 22.35 I Gram muziek; 22 55—23.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5