LEIDSCH DAGBLAD Westelijken zentien protestnota inzake beschieting Frans vliegtui Truman's vordering der staalindustrie onwettig verklaard WEERBERICHT Zaak Westerling wordt steeds gecompliceerder 91ste Jaargang WOENSDAG 30 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27596 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Russen doen tegen-beschuldiging Het door de Russen beschoten Franse I vliegtuig had elf passagiers en een be- I manning van zes leden aan boord. De Russische Jagers schoten in vier aanval len ongeveer vijftig mitrailleurkogels en vier granaten van 10 m.m. op het vlieg tuig nf. Dit was de eerste maal, dat een vliegtuig in de luchtsector is beschoten. Wel Is 5 April 1948 gedurende de blok kade van Berlijn een Russische „Jak" in botsing gekomen met een Britse Viking, waardoor veertien personen en de piloot van de Russische jager om het leven kwamen. De radiotelegrafist van de Franse machine heeft verteld, dat het vliegtuig zeker zou zijn neergeschoten, als het niet in de wolken had kunnen ontsnap pen, waarna de Russen de aanval staak ten De Air France heeft de dienst op Berlijn hervat. Van de zijde van de „Pan American Airways" is vernomen, dat de diensten niet zullen worden hervat, tenzij „van militaire en burgerlijke autoriteiten nadere opheldering was verkregen". Luchtvaartautoriteiten hebben mee gedeeld, dat opheldering nodig was. om dat de aanval, naar hun toescheen, zon der reden was uitgevoerd, aangezien het Franse vliegtuig en ook de daarachter vliegende machine van de „Pan Ameri can" midden in de Internationale corri dor vlogen. Onder de huidige omstan digheden zou vliegen riskant zijn, aldus deze autoriteiten. In een te Frankfort door de „Air France" uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat het toestel met kanon nen en machinegeweren was beschoten, waarbij o.m. een benzinetank werd doorboord. In het toestel werd een ware ravage aangericht. Volgens ooggetuigen vertoont de machine in de romp en de vleugels zeven granaatgaten. De twee rechtermotoren van l\et viermotorige toestel werden door machinegeweerko gels tot stilstand gebracht. Officieren van de Amerikaanse luchtmacht tonen zich zeer verwonderd, dat de bemanning er in geslaagd is het zwaargehavende vliegtuig veilig aan de grond te zetten. Er is meegedeeld, dat de gewonde pas sagiers zich buiten levensgevaar bevin den Bij mevrouw Nebel. zijn langs ope ratieve weg enige splinters weggenomen. De Franse steward is naar een Frans militair hospitaal overgebracht, waar hij een knie-operatie zal moeten ondergaan. van Gotha heeft verlaten en tenslotte kilometer buiten de voorgeschreven route vloog, waarna de Russische jagers in actie kwamen. Aan de Franse auto riteiten wordt verzocht maatregelen te treffen teneinde er voor te zorgen, dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. Er kan bijna geen twijfel aan bestaan dat de Sovjets gisteren welbewust het incident hebben willen verwekken. Ge ruime tijd werkt de Sovjot-propaganda volgens de these, dat wanneer de bonds regering met de Westelijke geallieerden het verdrag sluit waarover te Bonn thans zo intensief wordt onderhandeld, zij niet alleen de basis van Potsdam •erlaten, maar dat dan ook wijziging gekomen in hun positie in Berlijn, die op Potsdam berust. De Sovjets zouden dan met andere woorden zonder volkenrechtelijke scru pules Berlijn kunnen incasseren, w neer zq zouden willen. Het heeft reeds velen verbaasd, dat de Sovjets sluiten van de Duits-geallieerde 1 dragen tot nu toe zo rustig hebben af gewacht. In Bonn zijn echter intussen informaties binnengekomen, dat de Sovjets vóór de ondertekening van deze verdragen wel degelijk actief willen worden. Zij hebben diverse mogelijkhe den om de Duitsers en de geallieerden onder druk te zetten: zij behoeven een nieuwe blokkade van Berlijn helemaal niet te willen of zelfs te durven om des ondanks op een geschikt moment de herinnering aan deze actie wakker te roepen. Het ziet er naar uit dat het incident met de Franse verkecrsmachine - welke 89 keer getroffen werd - in dit kader past De drie Westelijke geallieerde com mandanten van Berlijn hebben bij de voorzitter van de Russische controle commissie voor Duitsland, generaal Tsjoeikof, „krachtig" geprotesteerd tegen „de ongerechtvaardigde aanval van Russische jagers op een Frans vliegtuig". Er wordt in het protest een onmiddellijk onderzoek, bestraffing van de betrokkenen en „een behoor lijke schadevergoeding" geëist. Een functionaris van de Sovjet-Russi sche controle-commissie heeft verklaard, dat eerst een onderzoek moet worden Ingesteld naar de toedracht van de be schieting van het toestel van de „Air France", voordat de commissie een ver klaring kan afleggen. „Wij moeten eerst uitmaken wat waar en wat onwaar is", zelde hy. Naar het Oost-Duitse persbureau A.D.N. bericht, hebben de Sovjet autoriteiten zelfs bjj de Franse autori teiten te Berlijn geprotesteerd tegen, wat zjj noemen, de schending van de luchlvaartbepalingen door een Frans C-54 toestel. Volgens hen heeft het vliegtuig buiten de luchtcorridor tussen Berlijn en West- Duitsland gevlogen en vervolgens geen gevolg gegeven aan een door Russische jachttoestellen gegeven bevel om te lan den. Hierop had een Russische piloot waarschuwingsschoten afgevuurd, om het Franse toestel tot landen te dwingen, aldus de Russische lezing. In de brief, die door de plaatsvervan gende stafchef van de Russische bezet tingstroepen aan diens Franse collega werd overhandigd, wordt gezegd, dat het Franse toestel de corridor ten Noorden Order tot staken gegeven Rechter David Pine van het Ame rikaanse federale gerechtshof te Washington heeft in een uitspraak verklaard, dat de opvordering van de Amerikaanse staalindustrie door de re gering op 9 April jl. onwettig is. Voorts vaardigde hij, op verzoek van de vijf grote staalonderncmingen, die de kwestie aanhangig hebben gemaakt, een voorlopige beschikking uit. waarin bepaald wordt, dat de status quo van het ogenblik, waarop de gewraakte op. vordering is geschied, moet worden gehandhaafd. Dit betekent, dat de regering niet de loonsverhogingen mag invoeren, welke door de raad voor loonstabilisatie zijn aanbevolen. De rechter bestreed vooral de opvat tingen van de advocaat voor de regering ten aanzien van de uitvoerende macht van de president. Hij zeide verder, dat de opgevorderde bedrijven geen schade vergoeding voor de opvordering kunnen krijgen. Zoals bekend, vorderde president Tru man indertijd de staalindustrie, ander half uur voordat 600.000 arbeiders uit deze bedrijven in staking zouden gaan ten einde hun looneisen kracht bij te zetten, waaraan de werkgevers, ondanks de aanbevelingen van de raad voor loon stabilisatie, geen gehoor wilden geven. Men verwacht, dat dc advocaten van de regering In hoger beroep zullen gaan. Indien deze uitspraak van rechter Pine een einde maakt aan de opvorde ring van de staalindustrie, betekent dit. dat de metaalbewerkers in staking kun nen gaan, daar zij in dat geval niet meer in dienst van de regering staan. De voorzitter van de betrokken vak vereniging, Philip Murray, heeft in dit verband te Cleveland verklaard, dat de metaalarbeiders thans „niets anders rest dan onmiddellijk in staking te gaan. TWEE FRANSE COMMUNISTISCHE SCHRIJVERS VEROORDEELD. Twee vooraanstaande sohrijvers van het communistische blad „l'Humanité", Renaucl de Jouvenel en André Wurmscr, rijn ieder tot 12.000 francs boete en de kosten van het geding veroordeeld we gens smaad. De beschuldiging was uitgebracht door een zekere Dimitrof, een gewezen secre taris-generaal van de Bulgaarse agrari sche partij, Nicolas Daniu, een vroegere Roemeense ambassadeur in Moskou en Jan Kowaleski. een vroegere officier in het Poolse leger. Zy beschuldigden de schrijvers van smaad in hun boek „Ver raders-Internationale". Zij kresen ech ter slechts één franc schadevergoeding, „omdat zij geen materiële schade door het boek hebben geleden, doch de zaak slechts uit propagandistische bedoelin gen aanhangig hebben gemaakt". Warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en warm weer. Aanvankelijk weinig, later hoofdzakelijk in het Zuid- Westen van het land tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid-Oost en Zuid. (Opgemaakt te 10 uoit). Seretse Khama blijft verbannen De Britse regering heeft het verzoek van de Bamangwato-stam om Seretse Khama te herstellen ln zijn waardigheid van stamhoofd afgewezen. Dit deelde minister voor het Gemenebest, lord Sa lisbury, in het Hogerhuis mee. Hij voeg de er aan toe, dat de missie van de Ba mangwato-stam die naar Londen ge komen is, geen nieuwe gezichtspunten naar voren heeft kunnen brengen. Seretse is indertijd door de Britten afgezet, omdat hij inbreuk heeft gemaakt op de gewoonten van zijn stam door met een Engelse vrouw te trouwen. Een woordvoerder van de Bamang wato-stam ln Londen verklaarde ten zeerste teleurgesteld te zijn door, wat hq noemde, de onwaarachtige houding van de Engelse regering. De stam van Bamangwato wil Seretse als stamhoofd terug zei hij, omdat deze de volledige sympathie en het vertrouwen van zijn volk heeft. Zijn kennis en zijn positie maken Seretse tot de enige candidaat, die geschikt is de stam op democrati sche wijze te besturen, aldus de woord voerder van de Bamangwato's Binnen een uur na de uitspraak van rechter Pine begonnen arbeiders te pas ten bij fabrieken van de „United States Steel Corporation" te Zuid-Chicago en het nabijgelegen Gary in Indiana. Philip Murray heeft nog verklaard, dat de arbeiders in staking zullen blij ven, totdat de staalmaatsohappyen hun een contract aanbieden, dat de aanbe veling van het bureau voor loonstabili- itie bevat. De regering heeft een verbod gesteld op de uitvoer van staal en het vervoer van dit metaal van opslagplaatsen naar fabrieken, die goederen voor burgerijk gebruik produceren. Het verbod is niet van toepassing op staal, dat reeds vervoerd wordt. Het heeft ten doel de bevoorrading van klei ne gebruikers te beschermen en de ge legenheid te verschaffen de staalvoor- raad na te gaan teneinde te verzekeren, dat het eerst tegemoet wordt gekomen aan de militaire behoeften en de be hoeften van de fabrieken voor atoom energie. De fabrieken, die niet door de staking worden getroffen, kunnen hun orders normaal uitvoeren. Zij produceren onge veer vijf procent van de totale staalpro- ductie in de V. S. Groeiend verzet in Duitsland TEGEN GEDACHTE AANSLUITING BIJ HET WESTEN Scherpe critiek op de tekst van het Duitse souvereiniteltsverdrag, dat dr Ader.auer nog in Mei met de Westelijke geallieerden zal ondertekenen, wordt thans geuit door de liberale partij, een tier regeringspartijen van welker stem men de ratificering van het verdrag in het parlement afhankelijk Is Adenauer heeft gisteren de partijen der coalitie over de tekst ingelicht en de leiding der liberale partij heeft officieel verklaard, dat zij „een smartelijke teleurstelling" ondervindt over de stand der onderhan delingen, die in nonstop-tempo worden oorgezet om de verdragen binnen enke le weken klaar te hebben. De partij twy- fe't aan de mogelijkheid, dat zij de tekst van het verdrag, zoals die op het ogen blik bestaat, voor haar geweten en voor het volk kan verantwoorden „Zorgvu.- dig moet vermeden worden, dat door het afsluiten van deze verdragen de hereni ging van Duitsland in gevaar komt en de vrijheid van beslissing voor een ver enigd Duitsland bij voorbaat wordt In geperkt zo heet het in de verklaring der party. Het verdrag toont naar liberale op vatting al te zeer .de toeleg der geal lieerden om zoveel mogeiyk van het recht van de overwinnaar ook in de nieuwe verhouding te bewaren". Dit wordt door de partyleiding „een onver- drageiyke tegenstrydigheid" genoemd, verge.eken met de ge'.ykgerechtigdheid die van het verdrag verwacht moet wor den. „Onder deze omstandigheden zal het nodig zijn het gehele verdrag nog voor zyn definitieve afsluiting aan een grondig nieuw onderzoek te onderwer pen", zo heeft de partijleiding verklaard. Het bestuur der partij zal Donderdag ln Bad Godesberg by een komen om zijn houding tegenover het verdrag te bepa len. De sociaal-democratische partij ln West-Dults'and heeft kanselier Ade nauer verzocht zijn correspondentie met de Franse minister van Buitenlandse za ken Schuman over de Saarkwestie voor 1 Juni aan het parlement bekend te ma ken. e .Fan American" heeft medege deeld. dat een van haar Clippers, op weg naar Port of Spain (Trinidad" over tijd is. Er zyn 41 passagiers en een be manning van negen aan boord. Onder de passagiers bevind zich de Nederlan der D. Radersma van de Borneo Suma tra Handel-Maatschappy. Pakistan heeft zich ten doel ge steld haar economie in de komende zes jaren te reorganiseren en te moderniseren. Geassisteerd door de Uno en de Uno-hulporganisaties is met de uitvoering van het zesjaren- Zon op: 5.10 uur: onder: 20.05 uur. Maan od: 10.24 uur: onder: 2.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.49 en 20.25 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Dc Nederlandse Antillen en in het bijzonder het eiland Curagao. zijn voor Zuid- en Noordamcrikaanse toeristen een trekpleister en gewilde aanlegplaats op hun ..cruises" door liet gebied van de Caraibische Zee. De Inkomsten, welke Curagao hier uit jaarlijks trekt, worden geraamd op 10 millioen dollar. Behalve hel pittoreske van de oud- Hollandse geveltjes in Willemstad, dc properheid en kleurrijkheid, vor men dc lage invoerrechten en de deshalvc lage prijzen, een grote aantrekkelijkheid en maken Willem stad tot een goedkoop winkel centrum. Kijkje op Willemstad van de brug van de ..Nieuw Amsterdam" op het ogenblik dat het schip de haven binnenvaart. Rechts fort Amster dam. met de 17e eeuwse Protes tantse kerk. welke duidelijk zicht baar is. Naast dc heuvel op de achtergrond twee olietanks. plan begonnen. Grote woestijn gebieden zullen kunstmatig worden bevloeid, nieuwe havenwerken, teeltvijvers voor vis worden aange legd. betere uitrusting en effectie vere exploitatie van de mijnen, de katoen- en de jutc-induslrie. betere huisvesting, beter onderwijs en goede gezondheidsdiensten voor de gehele bevolking worden beoogd. Met dit plan zal ongeveer 800 mil lioen dollar gemoeid gaan. Het Westen van Pakistan is een bijzonder droog gebied, dat afhan kelijk is van waterbronnen buiten de grenzen. Unesco-specialisten wijden geleerden in Pakistan in de atmosferische natuurkunde in en bereiden gezamenlijke proeven voor tot het maken van kunstmatige regen. Compromis-voorstel te Panmoendjon Te Washington wordt van gezagheb bende zyde vernomen dat de Verenigde Naties geen bezwaar zullen maken tegen de aanleg van vliegvelden in het door de communisten beheerste gedeelte van Korea gedurende een wapenstilstand, In dien laa tstgenoemden instemmen met het niet-terugzenden van twee vyfde gedeel te der zich in geallieerde handen bevin dende communistische krygsgevangenen, die bezwaar hebben gemaakt tegen te rugkeer. Indien het overblijvende drlevyfde ge deelte der communistische kiygsgevan- genen wordt teruggezonden, zal dit aan bal toch nog hoger zijn dan het totaal der zich in communistische handen be vindende geallieerde en Zuid-Kore- aanse krygsgevangenen. Een ander punt. waarover nog geen overeenstemming is bereikt, is de com munistische eis dat de Sovjet-Unie ver tegenwoordigd zal zijn ln de tn te stel len neutrale commissie, die toezicht zou moeten houden op de juiste naleving der wapens tilstandsbepalingen. Van dezelfde gezaghebbende rijde is te Washington vernomen dat de ver bondenen Maandag te Panmoendjon een lyst hebben overgelegd met de namen der landen, die zy in deze oommissie vertegenwoordigd zouden willen zien. Men wilde eohter niet mededelen welke staten zijn genoemd. Men heeft in de laatste tijd als moge- ïykheid horen opperen dat de Verenigde Naties wellicht zouden kunnen instem men met het opnemen van vertegenwoor digers der Sovjet-Unie in de in te stellen „commissie van toezicht", mits de Ver. Staten er ook in zouden worden verte genwoordigd. In dat geval zou vermoe delijk besloten worden het woord ..neu trale" ln de naam der commissie te la ten vervallen. Het zal wel wellicht verscheidene da- een duren voordat de Chinese en Noord- Koreaanse onderhandelaars in staat zyn het jongste voorstel der verbondenen te beantwoorden. Men acht het waarschyn- ïyk dat zij eerst hun regeringen en mo gelijk ook die der Sovjet-Unie zullen willen raadplegen, alvorens te antwoor den. OOST-EUROPESE MINISTER CONFERENTIE OVER DUITSLAND. Volgens uit Oost-Berlijn ontvangen berichten zal in Moskou een conferentie gehouden worden van ministers van buitenlandse zaken der Oost-Europese landen over de kwestie-Duitsland De conferentie zou aansluiten op de Mei feesten. De Oost-Europese regeringen, aldus deze berichten hebben de experts voor Duitse zaken by de diplomatieke vertegenwoordigingen naar de hoofd steden ontboden. De smalle straatjes en steegjes van het dorp Spaarndam onder de rook van Haarlemzullen voor ter plaatse niet bekende automobilisten in bepaalde gevallen zeker moeilijk heden opleveren. Om dit soort moeilijkheden op te lossen zijn er verkeersborden en -aanwijzingen ter oriëntering. Ook dat kan men echter overdrij ven. Het bord dat aangeeft dat inrijden voor auto's verboden is. lijkt hier overbodig. Dc autorijder slaat zich tenminste kennelijk te bedenken dat hij grote moeite zou hebb. i dit verbod te overtreden. SOVJETS GEVEN DEMENTI Het officiële Russische persbureau .Tass" heeft thans een ontkenning ge publiceerd van de kortgeleden door pre sident Truman afgelegde verklaring, waarin hy zelde dat hy de Sovjet-Unie in 1946 een „ultimatum" had gezonden, dat leidde tot het terugtrekken der Rus sische troepen, die zich toentertyd Ln Perzië bevonden In het door Radio-Moskou omgeroe pen bericht van Tass wordt verklaard dat het nieuwsagentschap gerechtigd Is mede te delen dat de verklaring, welke dc president der Ver. Staten hierover tegenover verslaggevers heeft afgelegd, een verdichtsel en volledig bezyden de waarheid is". De T9ss-verlaring luidt verder: „Het onrinnlve karakter van Trumans ver klaring was van het begin af duideiyk, daar de president niet ln staat was enige mededeling te doen over de inhoud van ARTAJO TERUG TE MADRID De Spaanse minister van buitenlandse zaken Artajo, die een bezoek van drie weken aan het midden-Oosten heeft ge bracht. waarby hy werd vergezeld door Franco's dochter, de markiezin de Vli la verde en haar echtgenoot, is te Ma drid teruggekeerd. Minister Artajo heeft Libanon. Syrië, Jordanië. Irak, Saoedi-Arabië en Egypte bezocht. Hij heeft met verschillende Arabische staten, waaronder Egypte, verdragen van vriendschap en voor cul turele betrekkingen getekend. NIEUWE FRANSE AMBASSADEURS Officieel wordt medegedeeld, dat Louis Joxe benoemd is tot Frans ambassadeur tc Moskou en Jean Rlvière tot ambas sadeur te Brussel. Joxe is thans hoofd van de afdeling culturele betrekkingen van het ministe rie van buitenlandse zaken. Als ambas sadeur te Moskou vervangt hy Yves Cha- taigneau. Jean Rlvière was de voorganger te Den Haag van de huidige Franse ambassa deur in Nederland. Garnier. Van Den Haag werd hy overgeplaatst naar Praag. 50 doden bij strijd tegen bende Bjj een gevecht in dc omgeving van de desa Blado (25 kilometer ten Z.O. van Pekalongon) tussen militairen en be wapende verzetslieden zön verleden week 50 doden gevallen, aldus bericht de correspondent van Aneta tc Sema- rang. De omvang van de bende wordt door militaire autoriteiten geschat op 200 man. De militairen verloren 20 man. de politie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking De ben de werd tenslotte door de militairen in Westelijke richting opgejaagd over de ri vier Soemilir. Thans twee mogelijkheden Bij alle juridische problemen, die al aan de affaire Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog een ge voegd. De Amsterdamse Rechtbank heeft n.l. beslist, dat de beschikking van de Rechter-Commissaris, waarbij de vordering van het O.M. tot in be- waringstelling van Westerling werd afgewezen, niet voldoet aan de wette lijke eisen, (zy was n.l. niet ..met re denen omkleed"), derhalve geen be schikking is, zodat het O.M. voor wie overigens geen andere weg open stond appèl heeft aangetekend te gen iets .dat geen beschikking is en dus eigenlijk niet in beroep had kun nen gaan. Met andere woorden heeft dc rechtbank dus beslist .dat het O.M. In zqn beroep niet ontvankciyk is. Naar bekend besliste de Rechter-Com missaris mr J -Knottenbelt op 16 April J.lnadat hy Westerling verhoord had. dat er wel een gerechteiyk voor onder zoek tegen de ex-kapitein moest worden zyn zg. 'ultimatum', toen hem hierover door de journalisten vragen werden ge steld. En wat de feitelyke toedracht van het terugtrekken der zich ln 1946 in Perzië bevindende Russische troepen betreft: deze troepen zyn op het tydstlp terug getrokken. waarop een Russicsh-Per zisch verdrag van kracht werd Dit feit is indertyd omstandig in de pers gepu bliceerd". ingesteld, dooh dat Westerling ln tegen stelling tot de wens van de Officier van Justitie op vrqe voeten mocht biyven. In zqn beschikking vermeldde mr Knot tenbelt slechts dat hy geen grond voor dadelyke vrijheidsbeneming had gevon den. Bovendien legde hy in zün verbaal deze beslissing in de mond van Wester ling en wel als volgt: ,.U zegt my. dat u geen termen gevonden hebt voor da delijke vrijheidsbeneming". De verdediger van Westerling, jhr mr Beelaerts van Blokland uit Den Haag. betoogde Maandag J.l. bil de behande ling van het beroep in raadkamer voor de Amsterdamse Rechtbank dat dit ver baal van mr Knottenbelt niet kon wor den aangemerkt als een beschikking, zoals bedoeld in art 446 van het Wetboek van Strafvordering De rechtbank heeft hem hierin zo als gisteravond bekend werd gevolgd. Zo is de affaire Westerling terugge keerd in het eerste juridische stadium. Er zijn thans twee mogelijkheden: óf de Rechter-Commissaris is het met de uitspraak van de rechtbank niet eens en handhaaft zyn eerste beslissing, (in welk geval het O.M. niet nogmaals be roep kan aantekenen, doeli slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaani öf de Rechter-Commissaris stelt na een noodzakelijk nieuw verhoor van Westerling in andere terminologie een nieuwe beschikking op. waarvan dan alsnog de Officier van Justitie als ver tegenwoordiger van het O.M. indien dit nodig geoordeeld wordt .in appèl zal gaan bij dezelfde Kamer van de Amsterdamse Rechtbank, die het eer ste beroep behandeld heeft.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1