Bollenstreek stak zieh in feestgewaad Een Zoeklicht Hillegom ditmaal ook onder mozaiektapijt 120 vierkante meter: een mailboot, die de bollen bracht van bollenland naar de wolkenkrabberstaat New-York. Voor het politiebureau en het Raadhuis waren Behalve het corso viel er no? veel fraaie bloemenschilderyen gelegd. Voor xreer te bewonderen, al lieten dan. als de Geref. Kerk prykte de Rots der gezegd, de bollenvelden zeif verstek Eeuwen' en het Hen- Jeugdhuis beeldde gaan. symbolisch het opstandings-evangelie De bollerkgemeenten Sassenheim, Llsse u.t. Verscheidene mozaïeken waren des en Hillegom hadden zioh .stuk voorstuk avonds door schijnwerpers verlicht, uitgesloofd om zich in een zeer ver- Tegelykerijd werd in Hillegom een djenstelyk feestkleed te steken. étalagewedstrijd gehouden, waarvan de Mozaïeken waren er langs de gehele j eerste prijs werd gewonnen door een route te over. étalage niet een keurige maquette in In Sassenheim en Llsse, waar lnsuiker van het nieuwe beursgebouw. (Foto LX).'Van Vliet) Complete bloemenkastelen reden mee bollenstreek. in het corco van de vroeger Jaren, toen de bollenstreek als het ware pas ten Zuiden van de kalk zandsteenfabriek begon, het meest aan mozaïekwerk werd gedaan, getuigde ook nu een rUke verscheidenheid van grootse en bescheiden mozaïeken van de alge mene wens. om een aandeel bij te dra gen tot het succes van deze dag. Er waren uitstekende straat versierin gen en mozaïeken welker motleven een schier eindeloze variëteit vertoonden: van Flying Enterprise tot Olympische Spelen, van het heer zijn Ln het verkeer tot Jan van Riebeeck, van vlinders tot wcreldfederallsme, van blindenzorg tot fietslantaarns etc. Hillegom sloeg dit jaar een best fi guur. En dat was temeer verwonder lijk. omdat de organisatie vrijwel op het nippertje door de VW van Blocm- Van Gend Loos vervoerde in een kooi op een bloemen tapijt, omringd door geüniformeerde schonen, de vrouw van de Gelaarsde Kat die zich, gezien haar glimlach, best in haar nopjes voelde. (Foto L.D./Van Vliet) n-arcnfabriek Sassenheim (de tovenaar van het kasteel): voor de mooiste kleurencombinatie: Biack Diamond Lines (Prinses Fantasia, tevens twee de bij afdeling vrachtwagens vakwerk) Zondag drukker dan bij Corso! ZILVEREN JUBILEUM Ned. ACCORDEON BOND. In de komende maanden herdenkt d,H Nederlandse Accordeon en Mondacco.-H deon Bond, die 13 Februari 1927 te Am. hm weid opgericht, het 25-jange b,. I staan. Het zilveren jubileum wordt ge. DA vierd met regionale feesten ln Kromme- H Wemeldinge. gevolgd door in An |J LAUWEREN VOOR PRIJS WINNAARS EN POLITIE. Dank zij een voortreffelijke organisa tie kon een en ander zonder noemens waardige hindernissen door alle be langstellenden worden genoten. Die organisatie betrof voor zover het het verloop van het corso aanging hoofdzakelijk de politie, die met een sterkte wan 200 man. een voortreffeiyke verkeersregeling en -omlegging, enige stationcars en zes takelwagens alle moellykheden kon opvangen, mede dank zy de ter besohikfcing gekomen omlei- dirvgswegen van Sassenheim en Llsse benevens het parkeerterrein van Keu kenhof. Wat Cleopatra en de Egyptische spinx met de Gelaarsde Kat te maken hebben is ons een raadsel. „Als het nou een gelóórsde sphinx wascom mentariëerde een toeschouwer. Enfin, het was een prachtige wagen, de sphinx en een Egyptisch zeil schip met op de voorsteven de heilige stier en in de kuip onder het machtige zeil de veel besproken Egyptische schone. De Holland Amerika Lijn kwam er prima mee voor de dag bij het corso van de Bollenstreek. Het fraaiste mozaiek dat wij zagen lag bij Leo van Grieken in Lisse; een schip, welks romp gestyleerd was om het woord „Netherlands", met zeilen in de kleuren van de vlaggen der landen, waarheen Hollandse bloembollen worden geëxporteerd. De uitvoering was schitterend en het resultaat van drie dagen werken door 6 man. Het idéé was echter een getrouwe copie van het bekende „Europa- affiche" met de vlaggen der 16 landen. bolleneultuur was overgenomen. Niet minder dan 40 deelnemers meldden zieh nochtans voor de mozaïeken-wed strijd, waarvoor twee wisselbekers wa ren uitgeloofd. Partieulieren zowel ais bedrijven en verenigingen zetten liun beste beentje voor en Carel Briels moest er aan te pas komen om een der mozaïeken te verzorgen. De nieuwe Hillegomse beurs prykte in een medaillon van gestyleerde tulpen. Op de WUhelminalaan kon men een mo zaïek bewonderen met een oppervlak van werk gehad en kreeg ook een pluim op zyn hoed gestoken door zyn chef. kolo nel Gerritsen, gewesteiyk commandant Zuid-Holland en Zeeland, die op de centrale post te Lisse met zyn echtge note een kykje kwam nemen naar de organisatie en uiteraard naar het corso. Groter lauweren komen echter de organisatoren en uitvoerders toe. en die kunnen niet beter omgehangen woorden dan door de jury. die het overigens niet gemakkeiyk had by het toekennen van de prijzen. Foto L.D.Van Vliet. De mannen van reserve politie en nationale reserve verkondigden met hoorngeschal dat zelfs bij het lentefeest niet alles pais en vree is, en dat een organisatie als Steun Wettig Gezag geen overbodige luxe is. De pry zen werden tenslotte als volgt toegekend: Personenauto's: 1. en wisselbeker N.V. Baart man en Koning, Sassenheim; 2. Johnson's wasfabrieken. Sassenheim; 3. Dortmundcr l'nion Bier; 4. Wül- fingshoff's Bloembollenbedryf, Rijs wijk Z.H.; 5. liygia Fabrieken Sassen heim. Vrachtwagens vakwerk: 1. en winnaar bloemenwimpel Holland Amerika Lijn Rotterdam (statieschip Cleopatra); 2. Black Diamond Lines Rotterdam Prinses Fantasia op droomschip)3. Erven Lueas Bols. Amsterdam (kat dronk poesje)4. Verenigde Melkhan delaren Bollenstreek (in de keuken van de koning)5. KLM, Amsterdam. Vrachtwagens amateurs: 1. en win naar wisselbcker Copex expeditiebe- dröf Hillegom (koning op zijn troon); 2. en andere wisselbeker Groep Hee- reweg Lisse (bruiloftstafel aangericht) 3. gedeeld door De Vroomen. Sassen heim (koning met prinses Amalia) en Bloembollencultuur Voorhout (mar kies te water): 4. gedeeld door graan handel Van Beelen Lisse (oudste zoon met molen) en Akerbooms jachtwerf Lisse (motorjacht); 5. gedeeld door Openbare werken Lisse (geef mü laar zen en visnet) en Oranjelijn Rotter dam; 6. gedeeld door Steun Wettig Gezag Bollenstreek en Union States Lines; 7. gedeeld door Vleeswarenfa- brlek Sassenheim en VVV Hillegom. Speciale prijzen: Voor origineelste idee: Oranjelijn Rotterdam (naar Carabas de sprookjeskoets, naar Canada en USA de Oranjelijn)voor meest humoristische wagen: Vlees- De dag van gisteren is boven verwaeh- I sterdam en Lochem te houden contour. ting buitengewoon druk geweest. On- sen Het hoogtepunt van de herdenkim danks het wat dreigende weer en de bestaat uit een grote muziekavond lage temperatuur waren zeer veel be- ln het Amsterdams Concertgebouw Cj langstellenden naar de bollenstreken 25 October Bij deze gelegenheid word' getrokken om daar van kleur en geur landskampioenschap verspeeld fil te genieten. De Rijkspolitie in deze zal de tegenwoordige landskampioen streek schat, dat het aantal bezoekers OKK ujt Dcn Haag" zljn tltel moe, op Zondag veel groter is geweest dan verdedigen dal tijdens het bloemencorso op Za- B() de jubilerende bond zijn 81 accor- terdag. Naar schatting zijn ten minste deon_ en g mondaccordeonverenigingec 5000 Belgische uutos naar de bollen- mct ln totaal 2400 leden, aangesloten, velden gereucn. Op <le Keukenhof was het weer een recorddag met onge- MEER SCHOLEN VOOR veer 40.000 bezoekers, die onder meer met 325 bussen en vele extra treinen O.L. ONDERWIJS NOODZAKELIJK, naar Lisse kwamen. Tegen 1 Mei I wordt een geweldige Belgische invasie In een bijeenkomst „Scholennood d* in de bollenstreek verwacht. Verno- Zaterdag onder auspiciën van de Neder-1 men wordt, dat Belgische reisondcr- iandse Ouderraad bij het O.L. onderwij. nemingen tot in Nederlands Brabant de Nederlandse Onderw.jzersverenig:.-., en Limburg toe autobussen charteren en de Vereniging ..Volksonderwijs t, de vraag van Belgische reizi- Utrecht in Tivoli werd gehouden is eea resolutie aangenomen, waarin als oor deel werd uitgesproken, dat de geweldige stijging van het aantal leerlingen he: bouwen vereist van een zodanig aantal scholen of schoollokalen, dat het on- dcrwys op normale wyze voortgang zal kunnen vinden. Het openbaar onderwijs mag niet wor den verwaarloosd door slecht onderhoud van de gebouwen en niet tydige voorzie ning in een voldoend aantal behoorlijke scholen. Door het zonodig verstrekken van le ningen moet mogeiyk worden gemaakt, dat het toegewezen bouwvolume wordt verbruikt. Een goede onderwsypolitiek eist. vol- gens de resolutie: le dat de jeugd van Nederland onderwys ontvangt in een genoegzaam aantal naar de eisen dej tyds ingerichte scholen: 2. dat deze scholen worden voorzien van moderne meubelen en leermiddelen: 3. dat er lei gegeven wordt door een voldoend aan tal voor hun taak berekende leerkrach ten; 4. dat voldoende geldmiddelen voor de vervulling van deze eisen worden be schikbaar gesteld. CONGRES HANDELSREIZIGERS 1 „MERCURIUS". In Leeuwarden werd het 2-jaarlijks L congres van de vakgroep handelsrelzi- Ij gers van de Alg. Bond Mercurius gehou- Ij den. onder leiding van de heer C. W. 11 Jacobsen uit Amsterdam. Deze zeidc, dat het ledental groeide van 1232 tot 1582, er staan thans ruim 1600 leden ingeschreven. De aftredende leden van het landelijk groepsbestuur: A. Barmen 't Loo (Gro ningen i. A. A. Bertellng (Amsterdam), A. J. Neyenhuis ('s-Gravenhage), P. Sik- kema (Leeuwarden) en M. van Wilgen (Rotterdam), werden herkozen; de voor zitter was reeds door het bondsbestuur herbenoemd. Over het onderwerp: „De handelsrei ziger in zyn beroep" sprak jhr. mr J. C. Mollerus, secretaris van de K. v. K. te Haarlem. (Foto L.D./Van Vliet). De expeditiebedrijven deden het, zoals ze in het dagelijks leven doen, weer best in het bollencorso van de streek. De United States Lines liet Felix zijn bollen verschepen met een door dolfijnen getrokken boot. I OP DE BOEKENMARKT Shakespeare, Nijlioff en de Storm I staat een bekende theorie, dat zyn tijd-Ferdinand. Na pel's zoon en Miranda, i genoot Bacon de schryver zou zijn -zodat de vereniging van de beide vor- I krygt niet veel vaste grond, wanneer stendommen nu wordt gerechtvaardigd, men bedenkt, dat vóór het midden van De verblinden worden gestraft en bege- de negentiende eeuw nooit iemand op nadigd. de bonzen alleen gestraft, zo- I het idee gekomen is. Deze gedachte, dat als de moraal dat eist. doch alles en Shakesjjeare niet de schrijver van zyn aüen worden uitgebeeld met de tole- eigen stukken zou zyn. was hoofd zake- rantie, die Shakespeare eigen is. lijk gebaseerd od de veronderstelling. William Shakespeare, „DE STORM- Vertaling M. Nijhoff. N.V. Em. Querido's Uitgevers- mij., A'dam f952. Tweede druk Dat William Shakespeare behoort tot de allergrootste schrijvers, die de wereld ooit heeft voortgebracht, is welhaast een ieder bekend, die lezen en schijven heeft geleerd. Dat zyn werk. nu ruim drie eeuwen oud. nog steeds ln staat is. de moderne mens naar de schouw burg te trekken of lot geboeid lezen te brengen is een wonder, waarover niet genoeg nagedacht kan worden Em dat deze belangstelling nog steeds niet af neemt, bewust wel het feit. dat er steeds weer uitgebreide werken over deze meester toegevoegd worden aan de bibliotheek vol geschriften, die er reeds over hem bestaat. Om de invloed, die er van Shakes peare uitgaat, onder woorden te brengen en om ook maar een tip op te lichten van het „waarom" ..een man van buiten" niet zou kunnen beschikken over de ontwikke ling. die noodzakelijk was voor derge lijke creaties, zelfs al was die man een genie Maar wanneer mil het over de genialiteit eens ls, dan behoeft het ook niemand te verwonderen, dat zulk een geniaal schrijver uit hoofde daarvan van karakters, zijn eerlijkheid, en zijn «el degelijk in staat kan zijn de cultuur nog steeds niet geëvenaarde beelden-1 en de verworvenheid van Zyn tyd in de dramatische kracht. Nog volgen wt| ademloos de lotgevallen van de grootmoedige dwaas Lear, van de machtswellustige Macbeth, van de rancuneuse Jago. En dit zal zo blij ven tot in lengte van dagen, daar de uiterlijke mens veranderen mag. doch de innerlijke zeer weinig. William Shakespeare werd in 1564 geboren in StratforduponAvon. een niet onbelangrijke provinciestad. Zyn vader behoorde tot het gilde van hand schoenenmakers en was tevens, wat wy zouden noemen, een gemeenteambte naar Toen de jonge William dertien zijn schriften te weerspiegelen, temeer daar deze cultuur gemakkeMjk toegan kelijk was en Shakespeare toch werke lijk niet als een „buitenman" betiteld kan worden. Het toneelstuk dat hier in vertaling voor ons ligt, The Tempest, de Storm, wordt algemeen besohouwd als het laatste dat Shakespeare geschreven heeft. Het behoort met Cymbeline en The Winter s Tale tot zijn meest poëti sche en meest romantische werk. Het is een meesterstuk zowel van proza als van poëzie De intrige ls eenvoudig. Prospero, jaar was. keerde de fortuin zich tegen hertog van Milaan, is met zijn k'.elne de sader. wat zoon er ecjiter niet van dochter Miranda, uit zijn hertogendom weerhield op zijn achttiende te trouwen, verdreven door ziin broer Antonio, die Na deze gebeurtenis schijnt zyn leven j terwijl Prespero zich wijdde aan „de nogal wanordelijk te zijn geweest Hy i vrye kunsten" gemene zaak heeft ge- verliet de stad en enige jaren lang is maakt met 'de vorst van Napels. Dank er niets over ziin bestaan bekend, tot zij de barmhartigheid van Gonzalo, hij omstreeks 1592 bekendheid krygt1 krijgt hy een schip, leeftocht en „die als speler en schrijver van toneelstuk- boeken, die 'k meer acht dan myn deze belangstelling, zou men nog- ken bii de Chamberlain's Company of kroon". Hu' bereikt met het kind een maals een boek kunnen vullen. Laten Actors in Londen. In 1596 knoopt hy eiland, waar het monster Kaübaan leeft wij er dus mee volstaan hier te enn- weer relaties aan met zijn geboortestad, die zijn slaaf wordt, en de geest Ariël. stateren. dat deze inderdaad bestaat i en het feit dat hii zyn vader uit de fi- die hij bevrijdt uit een twintigjarige en er aan toevoegen, dat deze schrij- nanciële nood he.pt. wijst op welvaart gevangenschap. ver niet alleen nog steeds in het mid- Hij verb'ijft echter voornameiyk in Op het moment van de aanvang van delpunt van de belangstelling staat Londen, waar hy door de jaren heen het stuk lndt Antonio met zijn gevolg om zjjn fraaie taal. zijn prachtig 37 toneelstukken schryft. die door zijn sch'pbreuk in de storm die de tove- prosa en zijn wonderbaarlijke poëz'e. troeo gespeeld worden, en verscheidene i naar Prospero heeft opgeroepen en maar vooral om zyn psychologie, zijn I verzen. spoelt op het eiland aan Temidden mensemkennis. zijn eindeloos geva- De nogal verspreide twijfel aan het van vele boeiende en vrmakelijke In- riëerde methoden tot het oproepen auteurschap van Shakespeare - er be-1 triges. komt de liefde tot stand tussen Het heeft m.i. weinig zin naar d« diepere betekenis van dit alles te zoe ken. Wij aanschouwen de karakters, via de woorden die zij spreken, glas helder. De gedachten zün van ren belang, dat van alle tyden is. De I sfeer is meeslepend idyllisch. In dit f stuk vindt de lezer resp. toeschouwer datgene wat het voornaamste is. n I. de Shakespeariaanse atmosfeer, de 1 adem van zijn geest, in een zuiver- I heid. die weinige van zjjn andere I stukken evenaren. De vertaling van Nyhoff is in de eer- I ste plaats voortreffelijk leesbaar voor I de moderne lezer. Hu gebruikt een ui* I terste eenvoudige taal en vervalt hoogst I zelden ln archaïsmen. Ongetwyfeld !s I deze vertaal-methode uitstekend om I Shakespeare tot het grote publiek te I brengen, doch de kenner van de Tem- pest krygt soms het angstige gevoel, I dat deze Shakespeare wel heel erg \er- I simpeld is. Hij wordt om beurten ver- I rast en teleurgesteld Verrast door uit- I .-tekende vondsten zoals op pag. 70 c« I possage ..En gy. die spoorloos dansend I langs het strandTeleurgesteld bv. I op pag 61 waar ziin „to make cold I nymphs chaste crowns" ondergaat 'n I de mededeling „tot kransen voor de I nimf". Het verwondert my ook dat I Nijhoff ztch bti de beroemde passage I van Prospero - bij hem op pag. 64 be- I ginnende „Het komt mij voor" - houdt I aan de oudere tekst ..Leave not a track I behind'" en „as dreams are made of. I terwijl de nieuwere ..rack" en ..made on" geven, wat zeker minder rationeel I is. maar daarom zeer zeker niet onjuist I behoeft te zijn. Doch zoals lk reeds zei. deze verta- I ling is zeer gemakkelijk leesbaar en een I aanwinst in de korte rif van in het Ne- I derlands vertaalde klassieken. CLARA EGGIN&

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 18