LEIDSCH DAGBLAD Koningin bezocht bonderden emigranten in Canada Nieuw Amerikaans plan voor ontwapening 91ste Jaargang Rijnslreek-editie No. 27592 Directeur; J W Heitnj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgei l. Lelden Giro No 57055 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer f6— per kwartaal: f 0 47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041. Red 21507 De geest des tijds Hoewel de onrust over Tunis voor Frankrijk wel enigermate Is afgezwakt, zal Marianne er toch goed aan doen om zich te prepareren op nieuwe moei lijkheden. Want zelfs al zou Parijs er in s agen om met de nieuw gevormde Tunesische regering van BakkoesJ tot een regeling te geraken, dan nog is de regering in de Lichtstad er niet! Doch zo n regeling is ook nog niet eens in zicht, al doet de regering Pinay, die op binnenlands terrein zulk een merk waardig succes boekt haar uiterste best. Opgeschrikt door de gebeurlijkhe den in Tunis zelf en de actie der Azia- tisch-Afrlkaanse landen schijnt Parijs geneigd om het protectoraat op bin nenlands terrein grote zelfstandigheid te verlenen, groter, dan het aanvanke- li)k feitelijk van plan was. doch het laat zich aanzien, dat Tunis daarmede niet tevreden meer zal zijn. Tunis ruikt om zo te zeggen, de volkomen vrijheid en dat wekt een sfeer, die moeilijk meer te verdrijven zal zyn. Het woord protectoraat duidt op zich zelf reeds aan. dat Tunis, zolang deze status wordt gehandhaafd, niet de vol ledige vrijheid zal erlangen. Het is een begrip dat. In zwakker term. toch doet denken aan het oude kolonialisme, dat nu eenmaal niet meer van onze tijden is. Hoe eerder dat doordringt tot de vol keren. des te beter! Men weet. hoe de groep der Aziatisch- Afrikaanse landen een beroep heeft gedaan op de Veiligheidsraad. Dit be roep is yde! gebleken. Zelfs Amerika dat zich anders opwerpt als verdedi ger van de zelfstandigheid der vroege re kolonies, verzette zich tegen behan deling van de kwestie-Tunies in de Veiligheidsraad, zulks om het Franse prestige te sparen, maar de regering wordt daarom in ruime kring hard aangevallen en Parijs behoeft zich over de ..gesteldheid"' in de Ver. Staten geen illusies te maken! Ook het Aziatisch-Afrikaanse blok zal niet wijken en zijn actie voortzetten. De eerste stap zal vermoedelijk zijn het verzoek om een extra zitting der as semblee der VN bijeen te roepen. Of dit verzoek momenteel kans van inwil liging heeft, is nog de vraag, maar het feit zelf duidt maar al te duidelijk aan. dat Azië zowel als Afrika .ontwaakt" is en niet zal rusten voor het doel der zelfstandigheid voor alle ..geknechte" landen zal zijn bereikt. Frankrijk zou ongetwijfeld er goed aan doen. om de geest van de tijd te verstaan, dooh de wil daartoe lijkt voorlopig niet aanwezig. Een enigszins eigenaardig verschijn sel. dat overigens voor Frankrijk wei nig gunstig is. wordt gevormd door het feit dat het Franco-Spanje druk doen de ls. om in Spaans Marokko vrijheden toe te staan die in Spanje zelf niet worden geto'ereerd! De reis van de Spaanse minister van buitenlandse za ken langs de Arabische landen spreekt in dit opzicht ook een woordje mee.. Dat is een verschijnsel, dat het Franse standpunt allesbehalve steunt en voor Frans Marokko gevaarlijke aspecten cpent. De wereld evolueert, het is niet tegen te houden en ieder land zal zich daar aan hebben aan te passen. Wee het land. dat daartoe de kracht niet kan opbrengen! WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar mist. Mor gen droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wolkenvelden. In het Zuid-Oosten iets hogere, elders ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke rich tingen. (Opgemaakt te 10 uur). 26 APRIL. Zon op: 5.20 uur: onder: 19.57 uur. Maan op: 5.42 uur. onder: 2323 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 en 16.51 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Het teas heerlijk en opbeurend tussen flinke landgenotenV Velen getooid met Oranjesjerpen en linten Een paar honderd van de duizenden emigranten, om precies te zijn ruim 50.000. die na de oorlog Nederland verlieten om te trachten in Canada een nieuw bestaan op te bouwen, kregen gisteren bezoek van hun Koningin. Het waren Verbooms, Blycrvelds. Vermeers. Van der Kooys, Van Roons cn Rustcn- burgs. Ze werden geboren in Driebergen. Venlo. Den Hoorn bij Delft, in Andjjk, L e i d er d o r p en in Neyega ergens in Smallingerland in Friesland. In ons land waren ze bakkers, kwekers, winkeliers, timmerlieden, kantoorbedienden en tuinbouwers. Ze brachten hun vrouwen, kinderen en verloofden met zich mee. Nu dragen ze witte petten, waarop staat dat het ingeblikte voedsel van de heer Smith, die zyn fabriek heeft op 10 kilometer van Hamilton, in Zuid-West On tario, een streek, waarvan ze vroeger nog nimmer gehoord hadden, zo uit stekend is. Ze werken voor de heer Jeffries, die 500 H.A. land bezit en 80 Nederlanders heeft aangenomen, omdat hy hen zulke uitstekende werkkrach ten vindt. verdween. Een van de Nederlanders, die de bijzondere aandacht van Koningin Juliana vroeg was de heer Van Staal duinen. die in Bleeswyk woonde. Met zijn vrouw en drie zoontjes kwam hij in 1948 naar Canada. Hij werkte op ver. schillende bedrijven, spaarde wat geld bij elkaar en zag kans in October een eigen bedrijf te vestigen. Hij besloot in Stoney Creek, op 12 km van Hamilton, een bloemenkwekenj te bouwen. Hij kocht twee grote trekkas sen. die niet minder dan 11000 dollar kostten. Van zijn spaargeld betaalde hy 2000 dollar contant. De rest lost hij in jaarlijkse termijnen af. En intussen heeft van Staalduinen uit Nederland nog een trekkas laten overkomen, waar van de waarde met inbegrip van de verwarmingsinstallatie ongeveer 7000 dollar bedraagt. De kassen worden ge bruikt voor de productie van snijbloe men in het winterseizoen. In de zomei worden zij klaargemaakt voor het vol gende seizoen en wordt jong plantma- terlaal gekweekt. De bloemen worden verkocht aan bloemenwinkels en gros siers in Hamilton. Zijn omzet bedraagt op het ogenblik ongeveer 13.000 dollar per jaar De Koningin gebruikte de koffie in zijn twee verdiepingen tellende stenen huis. waarin hij woont met ziln fami lie en twee Nederlandse knechten. Jan Verboom, uit Ter Aar en Henk B'.ijker- veld uit Amersfoort. Zijn drie zoontjes Wim. Reinier en Krijn <10. 8 en 6 jaar) bleken nog maar ongaarne Nederlands te spreken. Wlm heet hier Billy, Rei nier wordt Reyner en Krijn draagt de naam Brion. Ze dragen stropdassen met cowboyfiguren en een brede riem om het middel. De Koningin nam een kijk je in het bedrijf van de heer v Staal duinen. liep door de goed onderhouden kassen en sprak over de problemen die deze doorzettende Nederlander heeft ondervonden, sedert zijn komst. Maar de meeste Nederlanders ont moette de Koningin toch wel op het onoverzienbare land van de heer Jef fries, die bij de Nederlanders zweert en de Koningin verzekerde, dat zij de beste emigranten zijn die in de we reld kunnen worden gevonden en dat zy zonder twyfel goede Canadese burgers zullen worden. Om een goed voorbeeld te noemen stelde hy de heer Buvnink aan de Koningin voor. die begonnen is met te werken voor 80 dollar per maand, maar zich in vry korte tüd heeft weten op te wer ken tot algemeen manager van het bedryf. Hy verdient nu 230 dollar per maand met vry huis en emolumenten. Het resultaat van de bemoeiingen van deze Nederlander ls. dat op het ogen blik 15 Nederlandse families, 12 zoons van deze families en nog 7 Nederlandse vrijgezellen op het bedrijf werkzaam zijn. De Koningin praatte nog geruime tijd met Albert Sluis uit Aalsmeer en Geert Hogen kamp uit Haarlemmermeer, twee timmerlieden, die genoeg geld ver dienen om de eerste moeilijke tijd door te komen en dan later een eigen stuk je grond te kopen Want dit is de be doeling van de heer Jeffries: hii wil de verschillende bedryven, die thans op CONTROLEUR ALS OPZICHTER .Als ze zélf niet gekomen waren, had ze uit uw land zelf weggehaald", ver telde hij de Koningin. En wérken doen ze! In zijn bloemenkassen die beheerd worden door een voormalige controleur van het ministerie van Landbouw in Den Haag, die de naam Rik Voorberg draagt. Met z'n vrouw en twee jonge kinderen arriveerde hy in 1951 in Ca nada en trad in dienst van Jeffries. Zijn eerste baan was het schoonhouden van varkenshokken. „Een Haagse controleur, die dat baan. je opgewekt en met toewyding vervult, verdient by my opzichter te worden", zo zei Jeffries tegen de Koningin. En in die functie ontmoette Voorberg nu „zijn Vorstin", een paar duizend mijl van 's-Gravenhage, waar hy het vorig Jaar nog woonde. De Koningin ontmoette nog meer van die ondernemende Nederlanders, in wie de heer Jeffries iets zag. Zy stond tegen over Willem en Ben Vermeer, resp. 20 en 16 Jaar oud uit De Lier (Westland). die met hun blonde koppen en blauwe broeken op het door hen omgeploegde stukje Canadese bodem in Z.-W. Ontario stonden. Het bevalt deze jongens uitstekend en al zouden ze misschien nog wel eens wil len rondlopen in de hun zo eigen dorps straat. ze hebben geen ogenblik spUt gehad van hun beslissing! Dat vertelden ze aan hun Koningin, zy staken de grote, eeltige handen uit. waarin die van de Koningin vrywel In Ottawa bezocht Koningin Juliana het Burgerziekenhuis, waar Prinses .Margriet geboren is. Koningin lultana poseerde voor de fotografen bij de wieg. waarin Prinses Mar griet destijds gelegen heeft. Links Zuster Mary Thompson. Hoofd van de Kraamafdeling en rechts Zuster Gladys Moorhead. die de Koningin tijdens haar verblijf in het ziekenhuis verzorgde. Een aantal Franse parlementariërs, leden van de ..Groupe d'amitlé France- Hollnnde" die thans een bezoek aan ons land brenet ls sisteravond door de belde voorzitter* van de Kamers In het sebouw van de Eerste Kamer ontvaneen. Er ziln vele hoffelUke woorden gesproken. zijn grond worden opgebouwd op de duur verkopen aan de Nederlanders, die er nu werkzaam zyn De Koningin was om ha'f elf p'aat- selijke tyd pp het v'iegveld van Hamil ton aangekomen. By aankomst bleek echter dat er geen sprake meer was van een geheim bezoek, want er was een menigte vers'aggevers en fotogra fen aanwezig. De Koningin verklaarde diep onder de indruk te zijn ven de wijze, waarop de Nederlanders zich -n Canada weten te redden. Het was Haar vooral opge vallen hoezeer de Canadese levens wijze overeenkomt met de onze en «j geloofde dan ook, dat het vooral hier aan te danken is. dat er tussen heide volkeren zulk een goede samenwer king kan bestaan. „Het was heerlijk, werke'ijk opbeu rend te midden van deze flinke land genoten te hebben mogen vertoeven", zei de Koningin. „Men kan er zich vooraf e'geniijk nooit een voorstell:ng van maken hoe zy leven Dat heb ik thans kunnen doen. En ik kan u zeggen, dat het mij bijzonder is meegevallen". Het bezoek van de Koningin aan de Nederlanders in Canada zal lang in de herinnering voortleven van de tal. lezen, die Haar op deze tocht In Z.W. Ontario dicht by de Niagara water vallen hebben mogen ontmoeten. Ve len van hen waren getooid met Oranje- sjerpen en Oranjelinten. Drukke besprekingen van Prins Bernhard CAUSERIE OVER NEDERLANDSE ECONOMISCHE PROBLEMEN. Prins Bernhard heeft gisteren, verge zeld van mlrüster Stikker, de lunch ge bruikt by de hoofdredacteur van de „New York Times", 's Middags werden met verschillende deskundigen op eco nomisch gebied, waaronder enkele in Amerika vertoevende Nederlanders, be sprekingen gevoerd, terwyi de Prins "s avonds aan een te zyner ere georga niseerd diner in de „Contemporary Club" een causerie hield over economi sche problemen van Nederland. Ook bezocht de Prins de „Technical air review' op het vliegveld „Idle Wild" te New York, vergezeld van generaal Lawrence E Cralgie. De Prins bezichtigde o.m het nieuwe bombardementsvliegtuig .3-47" dat de vorige week een vlucht gemaakt heeft van een uur van Dayton naar New York. Op de vraa/g om Nederland der gelijke vliegtuigen zou willen bezitten antwoordde hy met een brede glimlach: „Graag I" Zes punten De Verenigde Staten hebben gisteren bfj de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties zes grondbeginselen voor ontwapening ingediend. Ver scheidene delegaties onder wie die vnn de Sovjet-Unie hebben tijd gevraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bUeenkomst zullen zy hun standpunt bekendmaken. Het plan werd Ingediend door de Amerikaanse a|eevaardigde. Benjamin Cohen. De zes grondbeginselen zUn: 1. Het doel van ontwapening ls niet het regelen, doch het voorkomen van oorlog, door uit bewapening voort vloeiende vrees te verminderen en door oorlog hierdoor onmogeiyk te maken (zoals hy wettelyk onmogelijk is volgens het handvest) als een middel om ge schillen tussen landen te beslechten. 2. Om dit doel te bereiken moeten alle staten samenwerken tot instelling van een open en grotendeels ontwapen de wereld, waarin strijdkrachten en bewapening zo verminderd zullen zyn. dat geen staat een oorlog zal kunnen beginnen en waarin geen staat by machte zal zyn een oorlog voor te be reiden zonder dat andere staten dit te weten komen. 3. Om dit doel te bereiken en te be houden moeten internationale overeen komsten worden aangegaan. waarbU alle staten hun strydkrachten en bewape ning zullen verminderen tot niveaux noodzakeiyk voor: a. handhaving van binnenlandse veiligheid en b. vervulling van verplichtingen om ln overeenstem ming met het handvest der V.N. vrede en veiligheid te handhaven. 4. Dergelijke internationale overeen komsten moeten door een veelomvattend en gecoördineerd program verzekeren: a. opklimmende vermindering van strydkrachten en toegestane bewapening tot vastgestelde maximum niveaux (veel lager liggend dan de huidige niveaux). evenwichtig door het procés van ver mindering en daardoor massale legers verwijderend en elke voor de vrede ge- vaariyke onevenwichtigheid in de machtsverdeling vermydend. b. Uitschakeling van alle voor mas sale vernietiging bruikbare wapens. 5. Dergelijke internationale overeen komsten moeten voorts doelmatige waarborgen verschaffen om te verzeke ren. dat alle phasen van het ontwape ningsprogram worden uitgevoerd. In het byzonder het uitschakelen van atomi- sche wapens moet worden voltooid door een doelmatig stelsel van internationale controle op atoomenergie en te verze keren, dat de atoomenergie slechts voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. 6. Dergeiyke overeenkomsten moeten ten slotte een doelmatig stelsel van op klimmende en voortdurende bekend making en verificatie van alle stryd krachten en bewapening, inclusief atomische. verschaffen, om een open wereld, waarin slechts doelmatige ont wapening kan bestaan, te bereiken. De Nederlandse afgevaardigde von Balluseck stelde voor het ontwapenings- vraagstuk uiteen te nemen in zyn samenstellende delen om door een aan tal ontwerpverdragen tot een oplossing te komen. Volgens hem zou geen enkele afgevaardigde de uiteindelijke houding van zyn regering schaden door aan dit plan mee te werken. De slotsom van deze methode zou een aantal ontwerp verdragen kunnen zijn, dat voor een uiteindelyke beslissing by een wereld raad van staten zou worden ingediend. Gedurende het debat beschuldigde de Sovjet-Russische afgevaardigde Malik de secretaris-generaal van de V.N Trygve Lie. en het secretariaat van de VN er van in gebreke te zyn gebleven om twee documenten over bacteriolo gische oorlogvoering in Korea, door de Als men dit sierlijke Chinese voor werp met de drakenkop ziet. zal niemand aan een klok denken, en toch is het er écn al ziet men uur werk. noch wijzers. De werking is heel eenvoudig en liecl vernuftig: een stuk brandbaar materiaal woidt op de rug van de draad gelegd. Het verbrandt langzaam meestal wordt hiervoor wierook gebruikt). Als de vlam liet draadie. waaraan één van de bollen hangt, bereikt, valt deze in de eronder geplaatste bak. die als gong dienst doet. Deze soort van gebeeldhouwde tijd wijzers werden van kostbaar hout vervaardigd en in de boeddhistisdu tempels geplaatst, waar zij het uur van de vijf nachtwaken aangaven. De 8-jarige Rita George uit Los Angeles richtte tijdens een officiële plechtigheid haar schreden naar Koningin Juliana en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor Prinses Marijke aan. De vader van het meisje legde Hare Majesteit uit. dat Rita zelf op het idee was gekomen de pop. die haar lievelingspop was. aan Prinses Marijke te geven, toen zij foto's in de kranten had gezien van het Koninklijk Gezin. De Koningin beloofde de pop te verzorgen en voor Marijke mee naar Nederland te geven. ministers van buitenlandse zaken van China en Noord-Korea Ingezonden, te laten circuleren. Deze documenten waren volgens Malik gezonden als ant woord op Lie's telegrafische aanbod van hulp van de wereldgezondheids organisatie by het bestryden van de eemelde epidemieën in Noord-Korea. Malik zei, dat het niet laten rondgaan der documenten de wens van de VJf. aantoont om de inhoud ervan te ver bergen. Huizen ingestort in Zuid-Frankrijk 10 DODEN. In Menton (by Nice) zyn tien perso den om het leven gekomen, doordat on geveer 20 hulzen zyn ingestort. De in stortingen zyn het gevolg van de over stroming van drie rivieren, veroorzaakt door de aanhoudende regenval. Op ver schillende plaatsen stond het overstro mingswater anderhalve meter hoog. Ongeveer 200 personen zyn geevacu- eerd. Een huls op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oorlogsschip „Ste- phem Topper" heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts afge dreven was. Men neemt aan. dat nog tien perso nen vermist worden. Elf mensen raakten gewond. Bevoegdheden Westen in West-Duitsland „uiterst beperkt" De bevoegdheden van de Westelyke gea.lieerden in West-Duitsland in geval van een noodtostand zullen na het eind van de bezetting „uiterst beperkt" zyn en geen hernieuwing van het geallieer de oppergezag Inhouden. In geval van een noodtoestand zouden -Je geallieerden niet het hoogste bur- gerlyke gezag overnemen, doch alleen die stapDen mogen nemen die noodza- ke yk zijn om de orde te herstellen of Je veiligheid van hun troepen te ver zekeren Een algemene staking in West- Duitsland of het uitbreken van een oor log. waarbij de Westelyke mogendhe den niet betrokken zyn zou geen aan leiding zijn voor het uitroepen van de noodtoestand. VERGROTING VAN DE ENGELSE VOEDSELPRODUCTIE. DL_Brltse voor de landbouw, sir Thomas Dugdale. heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat de Britse boe ren voor hun oogsten van 1953 39 mil- lioen pond sterling meer zullen ontvan gen. Dit zal geschieden als onderdeel van een plan tot vergroting van de En gelse voedselproductie De boeren zuhen een deel van dit bedrag ontvangen doordat hun zal worden toegestaan meer vvor hun producten te berelcei.en. Het overige deel zulen zy ontvangen door middel van subsidies van de rege ring. VRIJDAG 25 APRIL 1952 Waar Nederlanders nieuw bestaan opbouwen

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1