LEIDSCH mSk DAGBLAD üéaaüd I Koningin bezocht honderden emigranten in Canada Nieuw Amerikaans plan voor ontwapening 91 ste Jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1952 No. 27592 Directeur J. W. Benny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red 2150' DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 0— per kwartaal; f 0.47 per week De 8-jarige Rita George uit Los Angeles richtte tijdens een officiële plechtigheid haar schreden naar Koningin Juliana en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor Prinses Marijke aan. De vader van het meisje legde Hare Majesteit uit. dat Rita zelf op het idee was gekomen de pop. die haar lievelingspop ivas. aan Prinses Marijke te geven, toen zij foto's in de kranten had gezien van het Koninklijk Gezin. De Koningin beloofde de pop te verzorgen en voor Marijke mee naar Nederland te geven. ministers van buitenlandse zaken van China en Noord-Korea Ingezonden, te laten circuleren Deze documenten waren volgens Mallk gezonden als ant woord op Lie's telegrafische aanbod van hulp van de wereldgezondheids organisatie bU het bestrijden van de gemelde epidemieën in Noord-Korea. Malik zei, dat het niet laten rondgaan der documenten de wens van de V.N. aantoont om de inhoud ervan te ver bergen. Huizen ingestort in Zuid-Frankrijk 10 DODEN. In Menton (bij Nice) zyn tien perso nen om het leven gekomen, doordat on geveer 20 huizen zyn ingestort. De in stortingen zijn het gevolg van de over stroming van drie rivieren, veroorzaakt door de aanhoudende regenval. Op ver schillende plaatsen stond het overstro mingswater anderhalve meter hoog. Ongeveer 200 personen zijn geëvacu eerd. Een huis op een heuvel stortte omlaag. Het Amerikaanse oorlogsschip „Ste- phem Topper" heeft een vrouw gered, die ongeveer 300 meter zeewaarts afge dreven was. Men neemt aan. dat nog tien perso nen vermist worden. Elf mensen raakten gewond. Bevoegdheden Westen in West-Duitsland „uiterst beperkt" De bevoegdheden van de Westelijke gea..leerden in West-Duitsland ln geval an een neodtostand zullen na het eind van de bezetting ..uiterst beperkt" zijn en geen hernieuwing van het geallieer de oppergezag inhouden In geval van een noodtoestand zouden de geallieerden niet het hoogste bur gerlijke gezag overnemen, doch alleen die stappen mogen nemen, die noodza- ke ijk zjjn om de orde te herstellen of de veiligheid van hun troepen te ver zekeren Een algemene staking in West- Duitsland of het uitbreken van een oor log. waarbij de Westelijke mogendhe den niet betrokken zijn zou geen aan- 'e'd-"2' z«n voor het uitroepen van de noodtoestand. VERGROTING VAN DE ENGELSE VOEDSELPRODUCTIE. De Britse minister voor de landbouw, sir Thomas Dugdale. heeft in het La gerhui,- meegedeeid. dat de Britse boe ren voor hun oogsten van 1953 39 mil- lioen pond sterling meer zullen ontvan gen Dit zal geschieden als onderdeel van een plan tot vergroting van de En gelse voedselproductie De boeren zulien een deel van dit bedrag ontvangen doordat hun zal worden toegestaan meer voor hun producten te berekenen. Het overige deel zullen zy ontvangen door middel van subsidies van de rege ring. Dc geest des tijds Hoewel de onrust over Tunis voor Frankryk wel enigermate is afgezwakt, zal Marianne er tooh goed aan doen om zich te prepareren op nieuwe moei lijkheden. Want zelfs al zou Parijs er in slagen om met de nieuw gevormde Tunesische regering van Bakkoesj tot een regeling te geraken, dan nog ls de regering in de Lichtstad er niet! Doch zo n regeling is ook nog niet eens in zicht, al doet de regering Pinay. die op binnenlands terrein zulk een merk waardig succes boekt haar uiterste best Opgeschrikt door de gebeurlijkhe den in Tunis zelf en de actie der Azia- tisch-Afnkaanse landen schijnt Parys geneigd om het protectoraat op bin nenlands terrein grote zelfstandigheid te verlenen, groter, dan het aanvanke lijk feitelijk van plan was. doch het laat zich aanzien, dat Tunis daarmede niet tevreden meer zal zijn. Tunis ruikt om zo te zeggen, de volkomen vryheid en dat wekt een sfeer, die moeilyk meer te verdrijven zal zijn. Het woord protectoraat duidt op zioh zelf reeds aan, dat Tunis, zolang deze status wordt gehandhaafd, niet de vol ledige vrijheid zal erlangen. Het is een begrip dat. in zwakker term. toch doet denken aan het oude kolonialisme, dat nu eenmaal -niet meer van onze ty'den is. Hoe eerder dat doordringt tot de vol keren. des te beter! Men weet. hoe de groep der Aziatisch- Afrikaanse landen een beroep heeft gedaan op de Vei'igheidsraad. Dit be roep is üde! gebleken. Zelfs Amerika dat zich anders opwerpt als verdedi ger van de zelfstandigheid der vroege re kolonies, verzette zich tegen behan deling van de kwestie-Tunies in de Veiligheidsraad, zulks om het Franse prestige te sparen, maar de regering wordt daarom in ruime kring hard aangevallen en Parijs behoeft zich over de ..gesteldheid" in de Ver. Staten geen illusies te maken! Ook het Aziatisch-Afrikaanse blok zal niet wijken en zijn actie voortzetten. De eerste stap zal vermoedelijk zyn het verzoek om een extra zitting der as semblee der VN bijeen te roepen. Of dit verzoek momenteel kans van inwil liging heeft, is nog de vraag, maar het feit zelf duidt maar a' te duidelijk aan. dat Azië zowel als Afrika .ontwaakt" is en niet zal rusten voor het doel der zelfstandigheid voor alle ..geknechte" landen zal zfjn bereikt. Frankrijk zou ongetwijfeld er goed aan doen. om de geest van de tijd te verstaan, dooh de wil daartoe lijkt voorlopig niet aanwezig. Een enigszins eigenaardig verschijn sel, dat overigens voor Frankrijk wei nig gunstig is. wordt gevormd door het feit, dat het Franco-Spanje druk doen de ls, om in Spaans Marokko vrijheden toe te staan die in SDanje zelf niet worden getolereerd! De reis van de Spaanse minister van buitenlandse za ken langs de Arabische landen spreekt in d't opzicht ook een woordje mee Dat is een verschijnsel, dat het Franse standpunt allesbehalve steunt en voor Frans Marokko gevaarlijke aspecten opent. De wereld evolueert, het is niet tegen te houden en leder land zal zich daar aan hebben aan te nassen. Wee het 'and. dat daartoe de kracht niet kan opbrengen! WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwaeht tot morgenavond. Vannartit op vele plaatsen lichte nachtvorst «n hiei en daar miat Mor gen droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wolkenvelden. In het Zuid-Oosten iets hogere, elder» ongeveer de-zelfde tempe raturen al* vandaag Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak uit Noordeiyke rich tingen (Opgemaakt te 10 uur). 26 APRIL. Zon op: 5 20 uur: onder: 19 57 uur. Maan op: 5.42 uur. onder: 23 23 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.31 en 16.51 ■uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. TTaar Nederlanders nieuw heslaan opbouwen! Het teas heerlijk en opbeurend tussen flinke landgenoten Velen getooid met Oranjesjerpen en linten Een paar honderd van de duizenden emigranten, om precies te zijn ruim 50.000, die na de oorlog Nederland verlieten om te trachten ln Canada een nieuw bestaan op te bouwen, kregen gisteren bezoek van hun Koningin. Het waren Verbooms, Blycrvelds, Vermeers, Van der Kooys, Van Roons en Rusten- burgs. Ze werden geboren in Driebergen, Venlo, Den Hoorn bij Delft, in Andijk, L e i d er d o r p en in Neyega ergens in Smallingerland in Friesland. In ons land waren ze bakkers, kwekers, winkeliers, timmerlieden, kantoorbedienden en tuinbouwers. Ze brachten hun vrouwen, kinderen en verloofden met zich mee. Nu dragen ze witte petten, waarop staat dat het ingeblikte voedsel van de heer Smith, die zijn fabriek heeft op 10 kilometer van Hamilton, in Zuid-West On tario, een streek, waarvan ze vroeger nog nimmer gehoord hadden, zo uit stekend is. Ze werken voor de heer Jeffries, die 500 H.A. land bezit en 80 Nederlanders heeft aangenomen, omdat hij hen zulke uitstekende werkkrach ten vindt. CONTROLEUR ALS OPZICHTER „Als ze zélf niet gekomen waren, had ik ze uit uw land zelf jveggehaald", ver telde hy de Koningin. En wérken doen In zyn bloemenkassen die beheerd worden door een voormalige controleur van het ministerie van Landbouw in Den Haag, die de naam Rik Voorborg draagt. Met z'n vrouw en twee jonge kinderen arriveerde hy in 1951 in Ca nada en trad in dienst van Jeffries. Zijn eerste baan was het schoonhouden van varkenshokken. „Een Haagse controleur, die dat baan. je opgewekt en met toewijding vervult, verdient by my opzichter te worden", zo zei Jeffries tégen de Koningin. En in die functie ontmoette Voorberg nu „zyn Vorstin", een paar duizend mul van 's-Gravenhage, waar hy het vorig jaar nog woonde. en 16 jaai oud uit De Lier (Westland). die met hun blonde koppen en blauwe broeken op het door hen omgeploegde stukje Canadese bodem in Z.-W. Ontario stonden. Het bevalt deze jongens uitstekend en al zouden ze misschien nog wel eens wil len rondlopen in de hun zo eigen dorps straat. ze hebben geen ogenblik spijt gehad van hun beslissing! Dat vertelden ze aan hun Koningin. Zij staken de grote, eeltige handen uit waarin die van de Koningin vrijwel verdween. Een van de Nederlanders, die de bijzondere aandacht van Koningin Juliana vroeg was de heer Van Staal duinen. die in Bleeswijk woonde. Met zyn vrouw en drie zoontjes kwam hij in 1948 naar Canada. Hy w:rkte op ver schillende bedrijven, spaarde wat geld bij elkaar en zag kans in October een eigen bedryf te vestigen. Hy besloot In Stoney Creek, 'op 12 km van Hamilton, een bloemenkwekerij te bouwen. Hij kocht twee grote trekkas sen. die niet minder dan 11000 dollar kostten. Van zyn spaargeld betaalde hij 2000 dollar contant. De rest lost hy in Jaarlijkse termynen af. En intussen heeft van Staalduinen uit Nederland nog een trekkas laten overkomen, waar van de waarde met inbegrip van de verwarmingsinstailatie ongeveer 7000 dollar bedraagt. De kassen worden ge bruikt voor de productie van snijbloe men in het winterseizoen. In de zomer worden zn k aargemaakt voor het vol gende seizoen en wordt jong plantma- teriaal gekweekt. De bloemen worden verkocht aan bloemenwinkels en gros siers in Hamilton. Zfjn omzet bedraagt op het ogenblik ongeveer 13.000 dollar per jaar De Koningin gebruikte de koffie In zijn twee verdiepingen tellende stenen buis waarin hij woont met zijn faml- 'ie en twee Nederlandse knechten, Jan Verboom, uit Ter Aar en Henk Biijker- veld uit Amersfoort. Zijn drie zoontjes Wim. Reinier en Krijn 110. 8 en 6 jaar) bleken nog maar ongaarne Nederlands te spreken. Wim heet hier Billy. Rei nier wordt Reyner en Kriin draagt de naam Brion. Ze dragen stropdassen met cowboyfiguren en een brede riem om het middel. De Koningin nam een kijk je in het bedrijf van de heer v Staal duinen. liep door de goed onderhouden kassen en sprak over de prob'emen d:e deze doorzettende Neder'ander heeft ondervonden, sedert zijn komst. Maar de meeste Nederlanders ont moette de Koningin toch wel op het onoverzienbare land van de heer Jef fries. die bij de Nederlanders zweert en dc Koningin verzekerde, dat zij de beste emigranten zijn die in de we reld kunnen worden gevonden en dat zij zonder twijfel goede Canadese burgers zullen worden. Om een goed voorbeeld te noemen stelde hij de heer Buynink aan de Koningin voor. die begonnen is met te werken voor 80 dollar per maand, maar zich in vrij korte tüd heeft weten op te wer ken tot algemeen manager van het bedrijf. Hü verdient nu 230 dollar per maand met vrij huis en emolumenten. Het resultaat van de bemoeiingen van deze Nederlander is, dat op het ogen blik 15 Nederlandse families, 12 zoons van deze families en nog 7 Nederlandse vrijgezellen op het bedrijf werkzaam zyn. De Koningin praatte nog geruime tyd met Albert Sluis uit Aalsmeer en Geert Hogenkamp uit Haarlemmermeer twee timmerlieden, die genoeg geld ver dienen om de eerste moeilijke tijd door te komen en dan later een eigen stuk je grond te kopen Want dit is de be doeling van de heer Jeffries: hu wil de verschillende bedryven. die thans op zijn grond worden opgebouwd op de duur verkopen aan de Nederlanders, die er nu werkzaam zijn. De Koningin was om ha'f elf p'aat- seüjke tijd op het v'iegveld van Hamil ton aangekomen. By aankomst bleek echter dat er geen sprake meer was van een geheim bezoek, v.ant er was een menigte vers'aggevers en fotogra- j fen aanwezig. De Koningin verklaarde dien onder de indruk te zün van de w|j?e. waarop j de Nederlanders zich n Canada weten te redden. Het was Haar vooral opge vallen hoezeer de Canadese levens wijze overeenkomt met de onze en zij geloofde dan ook, dal het vooral hier aan te danken is, dat er tussen beide I volkeren zulk een goede samenwer king kan bestaan. „Het was heerliik. werkelijk opbeu rend t> midden van d»re flinke land genoten (e hebben mogen vertoevpn". zei de Koningin. ..Men kan er zich vooraf e'genlijk nooit een voorstelling van maken hoe zij leven Dat heb ik thans kunnen doen. En ik kan u zeggen, dat het mij bijzonder is meegevallen". Het bezoek van de Koningin aan de j Nederlanders in Canada zal lang in de herinnering voortleven van de tal. I lezen, die Haar op deze tocht in Z.W. Ontario, dicht bij de Niagara water- I vallen hebben mogen ontmoeten. Ve len van hen waren getooid met Oranje- sjerpen en Oranjelinten. Zes punten De Verenigde Staten hebben gisteren b'j de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties zes grondbeginselen voor ontwapening ingediend. Ver scheidene delegaties onder wie die .van de Sovjet-Unie hebben tijd gevraagd om de punten te bestuderen. Op een latere bijeenkomst zuilen zij hun standpunt bekendmaken. Het plan werd ingediend door de Amerikaanse afgevaardigde, Benjamin Cohen. De zes grondbeginselen zyn: 1. Het doel van ontwapening is niet het regelen, doch het voorkomen van oorloc. door uit bewapening voort vloeiende vrees te verminderen en door oorlog hierdoor onmogelijk te maken (zoals hij wettelijk onmogelijk is volgens het handvest' als een middel om ge schillen tussen landen te beslechten. 2. Om dit doel te bereiken moeten alle staten samenwerken tot instelling van een open en grotendeels ontwapen de wereld, waarin strydkrachten en bewapening zo verminderd zullen zyn, dat geen staat een oorlog zal kunnen beginnen en waarin geen staat bij machte zal zijn een oorlog voor te be reiden zonder dat andere staten dit te weten komen. 3. Om dit doel te bereiken en te be houden moeten internationale overeen komsten worden aangegaan, waarbij alle staten hun strydkrachten en bewape ning zullen verminderen tot niveaux noodzakelyk voor: a handhaving van binnenlandse veiligheid en b. vervulling van verplichtingen om in overeenstem ming met het handvest der V.N vrede en veiligheid te handhaven. 4. Dergelijke Internationale overeen komsten moeten door een veelomvattend en gecoördineerd program verzekeren: a. opklimmende vermindering van strijdkrachten en toegestane bewapening tot vastgestelde maximum niveaux (veel lager liggend dan de huidige niveaux). evenwichtig door het procés van ver mindering en daardoor massale legers verwijderend en elke voor de vrede ge vaarlijke onevenwichtigheid in de machtsverdeling vermijdend. b. Uitschakeling van alle voor mas sale vernietiging bruikbare wapens. 5. Dergelyke internationale overeen komsten moeten voorts doelmatige waarborgen verschaffen om te verzeke ren. dat alle phasen van het ontwape ningsprogram worden uitgevoerd. In het byzonder het uitschakelen van atomi- sche wapens moet worden voltooid door een doelmatig stelsel van Internationale controle op atoomenergie en te verze keren. dat de atoomenergie slechts voor vreedzame doeleinden wórdt gebruikt. 6. Dergelyke overeenkomsten moeten ten slotte een doelmatig stelsel van op klimmende en voortdurende bekend making en verificatie van alle stryd krachten en bewapening, inclusief atomische, verschaffen, om een open wereld, waarin slechts doelmatige ont wapening kan bestaan, te bereiken. De Nederlandse afgevaardigde von Balluseck stelde voor het ontwapenings- vraagstuk uiteen te nemen in zijn samenstellende delen om door een aan tal ontwerpverdragen tot een oplossing te komen. Volgens hem zou geen enkele afgevaardigde de uiteindeiyke houding van zijn regering schaden door aan dit plan mee te werken. De slotsom van deze methode zou een aantal ontwerp verdragen kunnen zijn. dat voor een uiteindelijke beslissing bil een wereld raad van staten zou worden ingediend. Gedurende het debat beschuldigde de Sovjet-Russische afgevaardigde Malik de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie. en het secretariaat van de V.N. er van in gebreke te zyn gebleven om twee documenten over bacteriolo gische oorlogvoering ln Korea, door de Drukke besprekingen von Prins Bernhard In Ottawa bezocht Koningin Juliana hel Burgerziekenhuis, waar Prinses Margriet geboren is. Koningin In liana poseerde voor de fotografen bij de wieg. waarin Prinses Mar griet destijds gelegen heeft. Links Zuster Mary Thompson. Hoofd van de Kraamafdeling en rechts Zuster Gladys Moorhead. die de Koningin tijdens haar verblijf in het ziekenhuis verzorgde. Een aantal Franse parlementariërs, leden van de Groupe d'amltlé France- Hollande" die thans een bezoek aan ons land brenet Is gisteravond door de belde voorsltiers van de Kamers ln het eebouw van de Eerste Kamer ontvangen. Er zlin vele hoffelilke woorden gesproken. Prins Bernhard neeft gisteren, verge zeld van minister Stikker, de lunch ge bruikt by de hoofdredacteur van de „New York Times", 's Middags werden met verschillende deskundigen cp eco nomisch gebied, waaronder enkele ln Amerika vertoevende Nederlanders oe- sprekingen gevoerd, terwijl je Prins 's avonds aan een te zijnet ere georga niseerd diner in de ..Contemporary Club' een causerie hield over economi sche problemen van Nederland Ook bezocht de Prins de „Teohnical air review' op het vliegveld ..Idle Wild" te New York. vergezeld van generaal Lawrence E Cralgie. De Prins bezichtigde om het nieuwe bombardementsvliegtuig „B-47" dat de vorige week een vlucht gemaakt heeft van een uui van Dayton naar New York. Op de vraag om Nederland der gelijke vliegtuigen zou willen bezitten antwoordde hy met een brede gilmlaoh „Graag!" Als men dit sierlijke Chinese voor werp met de drakenkop ziet. zal niemand aan een klok denken, én toch is het er één al ziet men uur werk. noch wijzers. De werking is heel eenvoudia en heel vernuftig: een stuk brandbaar materiaal wordt op de rug van de draad gelegd. Het verbrandt langzaam (meestal wordt hiervoor wierook gebruikt). Ats de vlam hel draad ie. waaraan één van de bollen hangt, bereikt, valt deze in de eronder geplaatste bak. die als gong dienst doet. Deze soort van gebeeldhouwde tijd wijzers werden van kostbaar hout vervaardigd cn in dc boeddhistische tempels geplaatst, waar zij het uur van de vijf nachtwaken aangaven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 15