Uit de Rijnstreek WOENSDAG 23 APRIL Kunst na strijd In het gebouw Rhenania heeft onder voorzitterschap van de heer A. Rietveld de arbeiderszangvereniging ..Kunst na Strijd" haar Jaarvergadering gehouden. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter gaf de heer Windhorst het jaarverslag van de secretaris, waaruit bleek, dat opnieuw een aantal leden zijn toegetreden en dat vooral verschil lende Jonge krachten zich als lid hebben aangemeld. Het Jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Bijl kon geen batig saldo aangeven, maar de - w».. .maai uuec- situatie is toch ook weer niet zorgelijk. te"r van gemeentewerken ook de leiding De beide aftredende heren bestuurs- za' krijgen over de bedrijven alsmede leden A Weber en A. Windhorst werden °Yer het grondbedrijf. De nieuwe b°'.de herkozen, terwijl in de vacature i directeur zal dus hoofd worden over mevr. Pi" n werd voorzien door het Gemeentewerken. Gemeentebedrijven en verkiez n n ervoor van mevr. Davelaar. •-««» D' kascr.n ssie zal dit Jaar bestaan uit nevi. Be^-Nagtegaal, mej. E. Wou- ci0 -Tg en de heer R. Davelaar. Na bespreking werd besloten dit Jaar am van de gebr. Streefkerk te Amei- "oor f. 2_ 400 en de laagste van de Langeveld alhier, v heei f 14 384 De» gemeentebegroting gaf een bedrag van f. 18 800.— aan De gunning wordt aangehouden. Directeur Gemeentewerken gevraagd Naar wij vernemen hebben B. en W een oproep geplaatst voor de functie van directeur van Gemeentewerken. Het college wil hiervoor minstens eer :emeur hebben, die dan naast dlrec- het Grondbedrijf. PADVINDERS EN VERKENNERS VIEREN HEDEN ST. JORISDAG. het St. Jorisplc middelpunt der deel te nemen aan een concours in een yr,9ee "1 het middelpunt nader te bepalen plaats. I "^langstelling, oaar de padvinders verkenners on deze de meest toepas selijke plaats de viering van de St. Tevens werd mededeling gedaan door het bestuur, dat met ingang van 1 Mei a.s. tot directeur is aangesteld de heer W. de Jong, alhier. ..DIE NACHTWACIIE" DRAAIDE VOOR CJ.M.V. Het bleek goed gezien van de CJMV alhier om een tweetal voorstellingen te geven van de uitzonderlijk mooie film „Die Nachtwache". daar in beide ge vallen zowel de voorstelling van 7 als van 9 uur geen plaats in de grote zaal van het Nutsgebouw onbezet was. De avond werd geopend door ds C. J Lambour. die tevens een kort Inleidend woord sprak. Met intense belangstelling is er door de byna duizend toeschouwers naar dit filmwerk gezien en diep ontroerd verlie ten vele aan het eind van de avond de zaal. Tijdens de pauze werd er nog een collecte gehouden voor het Wiik en jeugd-Centrum aan de Lage Zijde. STROOPWAFELDAG TEN BATE VAN JEUGDCENTRUM. Op 30 April a.s. zal het Ned. Herv. Wijk- en Jeugdcentrum in heel de ge meente de bel luiden Dien dag zullen namelijk ten bate van het te bouwen jeugdcentrum stroopwafelen te koop aangeboden worden. Dit zal die dag op een wel zeer originate wijze gebeuren, n.l. door een rydende wafelbakkery. Gisteravond betrapte de koster van de NH Kerk twee Jongelui, die op ver dachte wijze op de daken van, nabij deze kerk gelegen, huizen rond schar relden. Op het politiebureau bekenden zij voornemens te zijn geweest, lood van het dak te slopen, terwijl tevens aan het daglicht kwam. dat zij zich reeds aan meerdere looddiefstallen in deze gemeente schuldig hadden gemaakt. CENTRAAL GENOOTSCHAP KIENDE RUIM BEDRAG BIJ ELKAAR In de bovenzaal van Hotel Centraal hield de afdeling Alphen van het Cen traal Genootschap gisteren een propa- ganda-avond, waarvoor helaas niet die belangstelling bestond die men voor deze avond verwacht had. Niettemin heeft, ook al gezien het aantrekkelijke punt op het progTamma gezamenlijk kienen het geheel een bijzonder pret tig verloop gehad. De heer N. Bruijnjé opende deze avond met een welkomstwoord en gaf een korte uiteenzetting van de strekking en het doel van het Centraal Genoot schap. Hierna trad een drietal Amsterdamse jongens op met een gitaar, welke een bijzonder goed programpia brachten, dat zeer in de smaal viel. waarna de heer ten Brink een film draaide „Kareltje wordt Karei". Na de pauze werd de grote kienwed- strjjd gehouden ten bate van het Cen traal Genootschap. Er werd met veel enthousiasme gekiend en niet alleen, dat de deelnemers telkens by elk spel de kans kregen een mooie prijs te win nen, maar tevens kon geconstateerd worden, dat hierdoor op een rustige wijze een zeer behoorlijk bedrag in de kas van het genootschap gedeponeerd kon worden. Deze wel zeer genoeglijke avond, waarin na de pauze ook nog de Am sterdamse jongens voor het voetlicht kwamen werd gesloten door de heer Bruijnjé. AANBESTEDING WEGAANLEG. Hedenmorgen om 11 uur vond op het gemeentehuis de aanbesteding plaats van het doortrekken van de da Costa- straat vanaf de Vondelstraat naar de Nic. Beetsstraat het gedeelte, dat loopt langs de in aanbouw zijnde Prot. Chr. School in het plan „Nabij" Dc aanbesteding stond onder leiding van de waarnemend directeur van Open bare Werken A. Korver en de architect J. Visser. Er waren voor dit object 12 inschrij vingen. waarvan de hoogste binnen- Agenda voor de Rijnstreek BENTHUIZEN. 23. 24 en 20 April. Bazar „Het Groene Kruia" in leegstaand schoolgebouw. BODEGHAVEN. 24 April. Hotel v. Rossum: feestavond voetbalvereniging „Bodegraven". 8 u. n.m. BOSKOOP. 24 April. Verenigingsgebouw Rozenlaan: toneelavond van .Klimop" en „St. Gene- slus" t.b.v. R.K. Bllndenbond. 7.30 u n.m. 24 April. Verenigingsgebouw Voorkade: vergadering melsjesvereulging „Laat lw licht schijnen", 7.30 uur nam. NIEUW VEEN 25 April. Zaal v. Eijk: Gecombineerde Jaarvergadering v. d. C.B.P.B. en de C.T.B.T O.. 8 uur nam. OUDE WETERING. 23 en 24 April. Café Klein: toneeluitvoe ring t.b.v. de TB C.-bestrijding, door „St Theoduiphus". Na afloop optreden van Orkest miniatuur" uit Lelmulden. 7.30 HAZERSWOUDC. 24 April. NH. School: vergadering da- m es krans „Wees een zegen". 8 uur nam. KOUDEKERK. 23 April. Hotel de Bruin: uitvoering gymn. vereniging „Aspasla". 7.30 uur nam. KOELOFAREXD8VEEN 25 April. Hotel „De vier Heemskinde ren": Jaarvergadering Coöp. Boerenleen bank, 8 uur nam. TER AAR. 23 April. Café Kalshoven, Korteraar: edenvergad Uglng, 8 ui ADDINXVEEN. WOUBRUGGE. 24 April. Chr. Nat. School: voorjaars- lcdenvergaderlng. 7.30 uur nam. Joiisdag openden. De leiding berust dit jaar bij de zee verkenners en schipper J. S. F. Veld huis liet de verschillende groepen om 7 uur aantreden voor het „vlaghuisje". waarna, in een model vlaggeparade. achtereenvolgens de nationale en de gehesen'ngS" C° *roepsv'aseen werden Na het uitspreken van dc verkennings- en welpenwet las schipper Veldhuis de St. Joris-boodschap voor. Hij deed een beroep op de jongens, om de dagelijkse plichten even stipt na te komen, als zij de actie „een heitje voor een karwetje" gevoerd hadden. Wethouder A. J Dekker liet. als ver tegenwoordiger van het gemeer.te-be- stuur. een aansporing horen, om de op gelegde taak te zien in het licht van offervaardigheid. dienstbaarheid en plichtsbesef. Nadat aan de jongens de symbolische rode tulpen, waarmee zij zich de gehele dag mogen tooien, waren uitgereikt, werd deze openingsplechtigheid beslo ten met het zineen van „Hoort zegt het voort" en het Wilhelmus Hedenavond om 7 uur vindt, eveneens op het St. Jorisplein, de officiële sluiting plaats. VERGADERING STICHTING 1948—1945. In het gemeentehuis werd een bijeen komst gehouden van de plaatselijke af deling van de stichting '40'45 ter be spreking o.a van de voorbereidingen voor de collecte van 5—10 Mei a.s. De vergadering was zeer goed bezocht, waardoor het mogelijk werd de gehele wijkindeling af te werken. De voorzitter van de plaatselijke af deling. de heer A Kroon, sprak een welkomstwoord en bracht dank aan de medewerkenden van het vorig jaar. Spr. wees erop, dat de achteruitgang in de landelijke collecte zich in geringere mate demonstreerde in onze gemeente. Werd in 1950 nog een bedrag van f3500opgebracht, in 1951 was dit nog ruim f.3000.daarnaast heeft Alphen echter nog wel 750 contribuanten, die gezamenlijk ook nog eens voor ruim f. 3000.zorgen. De heer Jac Kranenburg, bestuurder van het district Zuid-Holland van de stichting besprak het werk dat de stich ting over het algemeen doet en wees er daarbij op dat aan de stichting de zor gen zijn toevertrouwd van rond 5000 gezinnen, waarvoor jaarlijks een bedrag van 11 millioen gulden nodig is. De staat geeft hiervoor een subsidie van 8% millioen, terwijl daarnaast door par ticulieren een bedrag van 2% millioen verzorgd moet worden. In 1950 bracht men nog 2 millioen op. maar in 1951 wist men het niet verder te brengen dan 1.3 millioen gulden. Deze achteruitgang is stellig teleurstellend Gelukkig is er echter nog een flink reservefonds, zodat aan alle slachtoffers van het verzet de nodige hulp verleend kan worden Voor de medewerking uit Alphen zegde spr. namens het district hartelijk dank. terwijl de heer Kroon daarna de heer Kranenburg dank bracht voor zijn woorden en daarbij de beste wensen uitsprak voor de a s. collecte. Door een misverstand waren er door het gemeentebestuur voor 30 April twee vergunningen afgegeven voor het te koop aanbieden van een bakproduct. n.l. een voor de Oliebollendag van de I ?en "it de eerste klassen niet aan de - aubade en de optocht deelnemen, deze zullen op een nader te bepalen uur op de scholen worden getracteerd 20 uur. concert of mars door Harm. „Excelsior". .Zaterdag 3 Mei: Plechtige herdenking van de gevallenen voor het Raadhuis; 19.15 uur. Afmars va de R K. school van verenigings-deputatles, en allen die zich willen aansluiten, vooraf gegaan Nutskleuterschool cn een voor feestdag n.l. 5 Mei a s. In onderling overleg Is nu besloten de Oliebollendag van de Nutskleuterschool ce doen plaats vinden on de Nationale Stroopwafelendag van het Jeugdcen trum. BODEGRAVEN Woningbouw gaat vóór wegenaanleg A.V.LO.S. BRACHT LIST EN LIEFDE ^iatAUnbOUrS Van de H*™0™ "Corl- OP DE PLANKEN Na zang door de Zangver. Het plaatseiyke toneelgezelschap AVIOS „Zang zij onze Leus', presenteerde gisteravond in Hotel Van 20 uur kranslegging, daarna 1 minuut Rossum voor een uitstekend bezette zaal stilte, tot slot het zingen van het Wil- het blijspel „Dolly Perkins", een spel helmus. van list en liefde in 3 bedrijven, door 5 Mei: 20 uur Concert door de Chr. Gerard N.elen. Harmonie ..Concordia" in de muziektent Avios heeft de toeschouwers met dit voor het Raadhuis, si uk een genoeglijke avond bezorgd. Een Het bestuur van de Oranjevereniging aardige en originele vondst was het. om vestigt er de aandacht op. dat door on- bij het cpgaan van het doek alle mede- voorziene omstandigheden een program- spelenden achtereenvolgens, ieder een ma-wijziging noodzakelijk is, doch zal fragment van hun rol weergevend, aan daarvan zo enigszins moce'.yk ten spoe- het publiek voor te stellen. I digste kennis geven, voorts doet zij een De intrige was goed en boeide wel: beroep op verenigingen e.d om deel te herhaaldelijk klaterden de lachsalvo's op nemen aan de doden-herdenking. wegens de komische situaties, welke zien Tenslotte hoopt het bestuur, dat de voordeden. Enkele spelers waren het. die diverse werkgevers, de leden van de mu- het stuk vooral droegen. Als zodanig wil- ziekverenigimgen in de gelegenheid zul len wij noemen de heren T. v. d. Neul. i len willen, en kunnen stellen, om de P. v d. Neut. J. de Koning en mej. R korpsen zo sterk mogelijk te maken, te" - O" 2» W 8®louden so- Sp« saustete'.2,2^cdricbv schoot haalde onze plaatsgenoot, P. J. van Al met al echter zeker een dmertek.15WN «5 «Pt»» waarop AVIOS met voldoening kan te- rugzien. De avond werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer van Mlerlo. terwijl ter dekking van de kosten het rad va.i avontuur draaide.. Het slot was een geanimeerd bal. JAARVERSLAG BOERENLEENBANK. Aan het jaarverslag over 1951 van de Boerenleenbank Mcye-Zegveld. ontlc- - ?n wij hc-t volgende: Met voldoening kan worden geconsta teerd dat de Boerenleenbanken hun be langrijke functie in het economisch her stel van ons land op bevredigende wijze hebben kunnen vervullen. Onze Bank had in het voorbije jaar aan de Nederl. Bank wegens credietoverschrijding aan rente te betalen een kleine f. 500.Ten aanzien van het landbouw credietwezen werkten de maatregelen in verband met de peildatum, 30 Sept. '50. niet steeds billijk, gezien de verschillende hoogte punten van de credietbehoefte. Doch ondanks de verhoogde rente waartoe de Banken noodzakelijkerwijze moesten overgaan, werd in 1951 een vrij sterke ontwikkeling in de credietverlening waargenomen. De spaargelden en de depositos bij de Boerenleenbank liepen aanvankelijk sterk terug, zodat maat regelen moesten worden genomen om een voldoende liquiditeit te waarborgen. Gelukkig kwam in het tweede halfjaar de ontsparing tot staan en zagen we weer een geleidelijke toeneming van de spaargelden. Vooralsnog moet inzake credietverlening terughoudendheid be tracht worden, in het bijzonder voor objecten buiten de landbouwsfeer. Het winstsaldo bedraagt f. 2 282 26; aan voorschotten staat uit voor f. 145.000 De rente bedroeg 4 a 4'- voor vaste hypotheken 31 -!• Het effectenbezit is groot f. 158.000. Bij de gemeenten Nijmegen en Rot terdam, bij Philips, het Centraal Bureau en de Suikerfabriek te Puttershoek staat uit een bedrag van in totaal f. 100 000 aren 154 leden en 1058 spaarders, met in totaal 4566 posten. Er werd voor f.42.aan geboortecoupons uitgegeven, terwijl het reservefonds f. 89.000. groot is. BOSKOOP Oranje vereniging heeft haar programma gereed De Boskoopse Oranje Vereniging heeft de programma's voor de a.s. feestelijk heden en herdenking van de gevallenen als volgt samengesteld: 30 April 8 uur klokgelui. 9930 uur afhalen der kin deren van de scholen. 10 uur Zang aubade voor het Raadhuis, 10.30 korte optooht met de school kinderen, route; Zijde tot de Boezem, terug Koninginne weg Bootstraat. Tunnel, Kerkstraat. W. Z. Dorpstraat. Voorkade. Dw. Nieuw- straat. Nieuwstraat, Galerij, waar de leerlingen van de scholen aan de West zijde de stoet verlaten, om naar hun scholen terug te keren, alwaar zij ge tracteerd zullen worden, evenals de leer lingen van de O.Z scholen. Op advies van de schoolhoofden zullen de leerlin- Koudekerk ging woningbouw- leuing tot onbepaald bedrag aan Stopverbod Bruggestraot Lage Zijde Gisteravond vergaderde de Raad van Koudekerk onder voorzitterschap van burgemeester G. Verheul. De heer Van Veen had kennis ggegeven dat hy ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Als eerste agendapunt kwam aan de orde de opheffing van de gemeenschap pelijke regeling met de gemeente IJazers- woude omtrent toelating van kinderen uit die gemeente op de openbare lagere school. Deze regeling heeft door de wij zigingen van de lager onderwijswet haar bestaansrecht verloren, zodat besloten werd tot opheffing. Besloten werd voorts tot wijziging van de begroting 1951 van de Dienst voor Maatschappelijke zorg. De totale ge meentelijke subsidie over 1951 van de gemeente aan de dienst is hiermede vastgesteld op f 2228,65 Eveneens werd besloten de begroting 1951 van het Waterleidingsbedrijf te wij zigen. De winst van het bedrijf over het afgelopen jaar bedraagt f. 1509.50. waar van een gedeelte aan de reserve wordt toegevoegd. Bovendien werd de rekening van dit bedrijf over 1951 ter vaststelling aangeboden. Daarna kwam het verzoek van het Kraamcentrum te Alphen om subsidie in behandeling. De subsidie wordt ge vraagd voor de kosten van verleende kraamhulp in deze gemeente, tot een bedrag van f. 1,— per dag. In 1951 wa ren er 14 gevallen met een totaal-aantal van 150 dagen, zodat f.150subsidie wordt gevraagd. B. en W. waren van mening, dat er bij de gevallen enkele zijn. waarin het niet wenselijk is subsi die te verlenen, weshalve zij voorstelden hiervoor f. 120 toe te staan. Overeen komstig het voorstel werd besloten. Op het verzoek van de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen om een sub sidie van f.70.— te verlenen ln het te kort van de school over het afgelopen jaar, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Het voornaamste agendapunt be helsde het voorstel om een geldlening aan te gaan met d« N.V. Bank voor Nederlandse gemeente tot een onbe paald bedrag. Deze geldlening komt voort uit de door het Rijk uitgeschre ven woningbouwleningen en -spaar- brieven. Tot nog toe is voor deze ge meente de voorkeur gegeven voor een bedrag van f.5500.— uit de geldlenin gen en f. 1900.van de rentespaar- brieven. Daar de verkoop van de ren- tespaarbrievcn nog niet is geëindigd, is het dus mogelijk, dat voor Koudekerk een nog groter bedrag beschikbaar zal komen, hetgeen ook de verwachting is. In verband hiermede kon het bedrag der geldlening nog niet definitief be paald worden cn werd besloten een geldlening aan te gaan tot het even tueel voor deze gemeente beschikbaar komend bedrag. Daar nog steeds geen vaste geldlening beschikbaar is gekomen werd besloten het bedrag in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te verhogen tot f. 125.000.— De vergoeding per leerling over 1951 voor de Ned. Herv. School, welke oor spronkelijk was bepaald op f. 27.60 per leerling tot een bedrag van f. 2900,55. werd met ruim f. 600.verhoogd De vergoeding voor vakonderwijs over 1951 werd bepaald op f995.42. De begroting 1952 vermeldde oorspron kelijk een nadelig saldo van ruim f. 36000.— Thans is het mogelijk gewor den dit bedrag terug te brengen tot f.4000.—. hetwelk door B. en W. werd voorgesteld en waartoe ook werd beslo ten. Hierna bracht de burgemeester een voorstel ter tafel, dat niet op de agen da was vermeld. Het hield in het vast stellen van een stopverbod voor de Bruggestraat (aan de Lage zijde). Be sloten werd het slopverbod in te voe ren. Bij de rondvraag vroeg de heer Smit of het mogelijk was de lantaarn bij Zuijdwyk zodanig te verplaatsen, dat hij achter de muur in het tuintje komt te staan. Z.l. staat hy nu zeer gevaarlijk ln het smalle trottoir. De voorzitter ant woordde dat dit met het oog op de licht verspreiding niet goed mogeiyk is. De heer Smit wees tevens op het zepr slechte weggedeelte ln de Lagewanrd. waarVan hij achtte dat het voor verbe tering In aanmerking komt. De voorzit ter antwoordde, dat B. en W. hiervan op de hoogte zyn en dat tjet de aandacht heeft. „Uitmuntendheid", de tweede pms met 129 pnt BOSKOOPSE OUDJES SMULDEN Dank zli vele Boskoopse ingezetenen, die vekelyks. of maandelyks een kleine geldelijke bijdrage leveren, ts het be stuur van de .Ver voor Ouden van Da gen" in de gelegenheid gesteld om alle leden een krentenbrood aan te bieden. Het behoeft geen betooc. ent de be trekken oudies zeer erkentelijk waren voor deze verrassing, en niet minder dankbaar gestemd ten onzichte van de milde gevers. Een sprankje licht, in veel duister. ROELOFARENDSVEEN Eindles en diploma-uitreiking Tuinbouwcursus In tegenwoordigheid van de ouders en genodigden had in de Jongensschool de eindles en de diploma-uitreikin? plaats van de Algemene Tuinbouwcursus Het hoofd van deze cursus, de heer Jonker uit Ter-Aar, opende de avond met een woord van welkom, ln het bijzonder tot pastoor Th. Schoenmaker, bestuur van de L.T.B.. wethouder C. v. d. Meer, de heer M. Nleuwint. hoofd der Jongens school en vervolgens tot de heer A. J Verkley. inspecteur van het tuinbouw- ond rrwijs in het consulentschap Amstel veen. Spr. wees er op. dat na deze 2- jarige cursus, leraren en cursisten ln een goede verstandhouding als vrienden gaan scheiden. Vervolgens nam de heer Verkley het woord en na de leerlingen no? even getoetst te hebben op hun parate kennis, reikte hij met een toe passelijk woord de diploma's uit. Ver volgens dankte hy het schoolbestuur en het gemeentebestuur voor de verleende medewerking, alsmede d3 LT.B. voor de organisatie van de cursus. Tevens werd ook dank gebracht aan de leraren, en werden de ouders gelukgewenst met het succes van hun Jongens. Vervolgens spraken pastoor Schoenmaker en de heer Bakker nog een opwekkend woord Een van de leerlingen bedankte namens al len de leraren voor de gegeven lessen eft overhandigde hen een biyk van waardering. Hierna sloot de heer Jonker deze mooie avond. De volgende p-rsonen ontvingen een diploma: J T. Hogenboom, S. Hogen- boom. A. Akerboom. P. v. d. Zwet. C Kuiper. Th. J. M. de Jong. Th. Zoe tendaal. J. v. d. Wereld. P. Pouw, H. van Egmond. Pr. Hoogenbcom. Nic. Kuiper. Th H. M. de Jong. G Vermey. G. v. d. Hoorn. Co Hoogenboom. J. Wes- selman. H. van Velzen. W. Hoogenboom. C. Huigsloot. Nic. Huizsloot. H Hogen boom. J. J. Rodewyk W. v. d. Zwet, Pr. van Egmond en Fr. Loos. XV ADDINXVEEN ..DE DERDE WEG". Over dit onderwerp sprak Maandag avond in het Centrum voor de leden van de P. v. d. A. en de „Nieuwe Koers' de algemeen secretaris van de Nieuwe Koers, de heer Jan Hes. Spr. bestreed de stellingen van het onlangs verschenen manifest va Vredesbeweging „De derde Weg' naar zyn mening niet de oplossing kon brengen om uit de tegenwoordige span ningen tussen Oost en West te geraken. Aan de hand van historische feiten en met aanhalingen uit de communisti sche leer weerlegde spreker deze stellin gen. Hoewel het manifest met de beste bedoelingen was uitgegeven, was spr. van oordeel, dat de ondertekenaars daarvan met het practische politieke le ven geen nauw contact onderhielden. WOUBRUGGE Schoorvoetend toetreden tot „Steun Wettig Gezag" Gisteravond belegde „Steun Wettig Gezag" een propaganda-avond in oe bovenzaal van het Oude Raedthuis. Burgemeester van Wagenmgen richt te zyn welkomstwoord in het bijzonder tot de heer De Kool. burgemeester van Zuidland. mr Van Mechelen, kapitein De Geus en ds J. van Dijk. Hy drukte zyn teleurstelling er over uit. dat niet meerderen hun belang stelling voor deze zaak tonen en wees op de steun, welke de organisatie voor hen. die hun dienstplicht vervullen, kan betekenen. Het is naar Hollandse tradi tie. aldus de heer De Kool. dat we een behoorlijke bedenktyd nemen. Ook „Steun Wettig Gezag" heeft dit tot nog toe ondervonden. Hij oordeelde het ech ter noodzakelijk, dat met daadwerke lijke belangstelling voor deze organisa tie niet te lang gewacht wordt. Niet uit vrees, maar uit beginsel. Hij gaf -en beschouwing over de situatie in de lan den achter het „ijzeren gordyn welke ny niet voor ons land wenselijk oor deelde. en wees op de 12.000 000 vluch telingen. die In West-Duitsland asyl zochten en het blijkbaar ook niet gê- heel eens zijn met de gang van zaken in de Russische gecontroleerde gebie den Tot slot riohtte hij een oproep tot de jwige mannen om toe te treden tot it de res«"ve-politie. kap De Geus een tech nische uiteenzetting over SW.G en de rechten en plichten, daaraan verbonden. Burgemeester Van Wa?enln?en dank- m sprekers en r.chtte nog n opwekkend woord tot de ver gadering terwijl mr v. Mechelen een korte uiteenzetting gaf l v.m. de bui tengewoon dienstplichtigen. Het gesprokene werd door een twee tal films- „We leven vry" en „Het Le gioen der burgers" opgeluisterd. Wat burgemeester Van Wagenlngen in zijn openingswoord zei: „schoorvoe- Aldus besluit de Raad van Ter Aar Gisteravond kwam de Raad der ge- I meente ten gemeentehuiza in vergade- nn? byeen Na de gebruikelijke opening vestigde de voorzitter de aandacht od het feit [dat wethouder Volgering 12% jaar als zodanig in functie was. In 1935 deed de heer Volgering zijn intrede in de Raai als raadslid en vier jaar later werd hil als wethouder geko- I zen. in de plaats van wethouder C. A. v. d. Hoorn, die 30 jaar wethouder is ge weest De voorzitter memoreerde hoe Volgering zijn intrede deed en met welk een grote liefde hn a'tljd zyn werk zaamheden 'neeft verricht. Namens de Raad en het College van B en W. dankte de voorzitter de jubi laris dan cok voor het vele werk dat hij gedaan heeft, in het belang van de ge meente. I Als blijk van waardering werd de heer I Vo gerir.g het boekwerk „Biographle van dr Schaepman" van Jos. v. Welie aangeboden. I Wethouder Vo'gering dankte de bur gemeester voor de waarderende woor den en het geschenk, w aarna alle raads leden en wethouders de heer Volgering feliciteerden. Daarna werd een bez'n gemaakt met de agenda. De voorzitter maakte be kend dat er bericht van verhindering was binnengekomen, van het Raadslid Joh. v Eijk wegens ziekte Een achttal ingekomen stukken werd voor kennisneming aangenomen en eer drietal aanvragen om subsidie behan deld. Een verzoek van de Chr. Kleuter school te Aardam was binnengekomen om de subsidie te verhogen Daar niet gerekend mag worden on subsidie van het Rijk. wordt een verhoging tot f 15 per kind gevraagd. B. en W ste'len voor ten behoeve van het Kleuteronder wijs deze subsidie te verhogen met in gang van 1 Jan. 1952 tot f- 12 50 p. kind per laar. een verhoging van meer dan 50 Aldus wordt besloten. Door het Chr. Dager Landbouwon derwijs te Alphen a d. Riin wordt een subsid:e aangevraagd van f. 10 per leer ling. betreffende 7 leerlingen, ook dit wordt aangenomen. Over een subsidie aanvrage ten behoeve van het Kraam centrum Wit-Gele Kruis in de Veen- streek en het Kraamcentrum van het Groene Kruis van Woerden. Nieuwkoop en omgeving wordt afwijzend beschikt. Er wed gevraagd, dit van 50 cent per dag op f 1- per dag te brengen, maar B. en W. stellen voer dit bedrag niet te verhogen. Er wordt besloten zh.s. om voorlopig geen verhogmg toe te kennen Van het Chr. Volksonderwijs te Ter Aar is een schrijven binnengekomen om medewerking te verlenen ingevolge art 72 der Lager Onderwyswet 1920. Het gaat bij deze school om een bedrag van f. 800 voor*het aanschaffen van nieuwe boeken. Bes'oten wordt medewerking te verlenen, maa rdan volgens art 72 de zaak verder ten uitvoer te brengen. Bij het voorstel tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten be hoeve van de Chr. Nat School te Aar- dam over het iaar 1959. wordt besloten d'' bedrar vast te stel'en oo f 16°9- In verband met agendapunt 5. deelt de voorzitter mede. dat er voor de zelf- stand'ee worlingbouwlening voor Ter Aar is in"etekerd een bedrag van f36.000, Verder dat de Nut.s-Spaarbank te Rijnsaterwoude, die ook vele leden in Ter Aar heeft voor f 10.000 voor de ge meente Ter Aar heeft ingetekend Daarnaast hoopt men. dat Ter Aar ook een deel zal kriie°n van de woningbouw- lenin" die ever het gehele land is in gesteld. tend wordt er toegetreden" was ook op deze avond wel van toepassing. RAADSAGENDA. De Raad komt a.s. Vrijdag te 7.30 uur nam. in openbare vergadering byeen. De agenda vermeldt o.m.: Diverse goedkeu ringsbesluiten; rekening 1951 van de Schoolartsendienstwijziging van de Kinder bijslag-verorden'ng; Rynlands Borgstellingsfond-subsidie aan de Christelijke Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Ryn: subsidie i.v.m. Kin- derultzendin?: wijziging van de begro ting dienst 1951; i.v.m. de bouw van de 4 middenstandswoningen: i.v.m. de siotuitkering uit het Gemeentefonds over 1947; wijziging van de begroting dienst 1952; i.v m. de presentiegelden van de leden van stembureaux: i.v.m. de ver nieuwing van het dak van het Raad huis: voorkeurslening Woningbouw; straatnaamaanduid'ng Hoogmade; uit breidingsplan onderdeel Woubrugge. De voorzitter deelt verder mede. dat er plannen op eenvoudige en doelmatige wijze zyn opgezet, om huizen te bouwen aan Papenveer en Aardam Plannen zijn er verder door B en W gemaakt om in Langeraar 2 dijkwoningen te bouwen voor de ambtenaren Roberts en v. d. Linden, waarvoor machtiging van de Raad ge- a Ook deze beide wonip i zullen met financiële steun gebouwd wor den. Dit voorstel van B en W wordt z h.st aangenomen. Het bedrag ver- i lenging rekenlng-courant-credlet voor h^t jaar 1952 met de N V. Bank van Ned. Gemeenten wordt vastgesteld op I f 245 000 van April t/m December. De Woningstichting Ter Aar heeft een on gedekt verlies van f 299.85 over 1950/51. cn wordt voorgesteld een renteloos voor- «•bot uit te keren, en wordt aldus be sloten. Dan komt een bplangryk agendapunt aan de orde. n 1, het voorstel tot het dempen van een gedeelte Lan eeraar se- wegsloot en het nemen van een prin cipebesluit tot reconstructie van een ge deelte Langeraarseweg Het gaat hier over het gedeelte tus sen de grote en kleine brug te Langer aar. De kosten om de sloot langs de v/eg daar tB dempen worden geraamd op f3000De gemeente heeft nog ge kochte grond, en er zal zo spoedig mo gelijk een begin mee worden gemaakt. B en W stellen voor, om in beginsel t« besluiten tot een algehele recon structie van de Langeraarseweg. Ook de brug in dat gedeelte zal dan ver breed moeten worden. Wanneer de tijd dan geschikt is in verband met de kapitaalsinvestering, zal er een begin mee gemaakt worden. Het is best mogelijk dat het nog wel 1 of 2 jaar kan duren eer er een begin mee gemaakt kan worden, aldus de voorzit ter. doch als B en W die machtiging bezitten, kunnen er al vast plannen ge maakt worden, daarom is het ook een bTnselbesluit. De heren Hogervorst en Sassen zyn er voor. om de wegen die thans onder han den zitn. eerst maar eens af te werken, hlerbii doelend op het Kerkpad Nadat hierover nog een hele tyd is gediscussieerd wordt besloten de sloot in I aneeraar te dempen, en krijgt B en W z.h.st de machtiging, om plannen te maken voor de reconstructie van de Langeraarseweg. Wel werd nog besloten, dat.de wo ningbouw voorop blyft staan, en dat de reconstructie op de tweede plaats komt. Dan volgde een bespreking we'ke naam de ontsluitingsweg in het uitb ei- dingsplan Papenveer toegedacht wou worden. De voo.zitter was van mening de traditie getrouw te blijven en deze weg de Papenveerseweg te noemen. Verschil lende raadsleden hadden andere namen gedacht, doch tenslotte werd op voorstel van de heer Hogervoist de nieuwe weg, die loopt van de Papenveersebrug tot het z g. Rode dorp. genoemd de Bloe- menstraat. Het gedeelte van Akerboom naar de Sluisweg genoemd worden. Verder werd voorgesteld om langs de nieuwe, nu „Bloemenstraat" geheten beplanting aan te brengen, zoal» in Langeraar. Over de beplanting in lan geraar sprak de voorzitter zijn leedwe zen uit, dat daar zoveel van de beplan ting vernield wordt. De schuld werd geschoven op de Jeugd, maar ook vooral op vrachtauto's, die er maar gewoon doorheen ryden. Hierop zal nu in het vervolg streng op gelet worden en verder zal een beroep op de bevolking gedaan worden, om dit onheil zoveel mogelyk te voorkomen. By de rondvraag vroeg de heer Egberts, of B. en W bereid is straat verlichting aan te brengen langs de nieuwe weg aan Papenveer, en of er alle zware auto's mogen ryden. Verder wyst hy erop. dat nu er auto's op het nieuwe gedeelte van het Kerkpad kun nen komen, of dit gedeelte zal voorzien worden van een nieuwe deklaag, daar het er anders hopeloos uit zal gaan zien, en er dan over een jaar grote on kosten aan verbonden zullen zyn. De voorzitter zegt toe, dat er straat verlichting komt. verder, dat de nieuwe weg voor alle verkeer is opengesteld, en dat een teerlaag aangebracht zal wor den. De heer Bos wyst- er op. dat tydens begrafenissen de schooljeugd maar raak loopt op het kerkihof en zou graag zien dat B. en W. een uur van begraven glr.g vaststellen, zodat de schooljeugd niet aanwezig kun zyn. De heer C. van Vliet wees op de slech te weg in het Zuideinde van Korteraar. Nadat de voorzitter alle vragen heeft beantwoord, sluit deze de vergadering en blijven de vroede vaderen nog een tydje by elkaar in verband met de jubilerende wethouder. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O.K. koers v. heden 88i'« 92 "i Ned '51 3«= Ned. '48 3'i Ned. '47 31: 3 Dollarlng. '47 3 Investcringscert. 3 Ned 1962-4 m.b. 3.. 90% Indië '37 A 3 89',4 Grootboek '46 3 89% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. enlnd B £1% Nat. Handelsbank °8J'J Ned Handelmij138% A KII 139 Lever Br' 176]= Philips 346» Wilton Feyenoord 1*5> Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber 30% Holl Amer lijn 152% Kon. Ned. Stoomboot 123'.. Ned. Scheepv. Unie 129% HV.A. 92% Java Cult,37% Deli Bat. Mij. 99 Deli Mij 69 Senembah63 Philips '51 142A NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem. Leningen NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 151% Rotterd. Bank151% Twcntsche Bank ..152 Industriële Ondernemingen Ned G. enSpir. fabr. 205 Rott. Droogd. Mij 285 Zwanenb. Organon.147% Handelsondernemingen Born Sum. H. My 108 Internatio 141% Diversen Albert Heyn154% Ned. Mij. Walv. Vrt. 90% Spoorwegen Deli Spoorw. My. ..38 Amerik, fondsen Anaconda 44% Shell Union 76% Woningbouwleningen Ned. Gem '52/4% 100ft Idem 0/5-10% 101B 99 94% Industr. Obligaties Voorlopig genot.obl. A'dam 1937 (3%) 3 Kon. Petr. Mij 3% Fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 22/4 Holl. Constructie 241 Int. Kunststof!. Ind. 73 74% Kon. Ned. Edelmet. 68 Pref. w.a. idem70L exdlv Kon. Nederl Grofsm. 112% Textiel Gebr v Wijk 80%Oi. 80GI Leidsche Wolspinn. 134 Tieleman en Dros 63 Ver. Touwfabrleken 106 Pref idem 122 Werninks Betonmij. 93 Lahad Datu Cul.My 240 240 B

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5