T,V Tweede Kamer keurt accijns verlaging sigaren goed Strop voor schatkist van '20 inillioen gulden Vier-urig Kamerdebat over compostborgstellingsfonds en liquiditeit landbouwbedrijven Eerste Kamer vraagt méér geld LUCHT VOOR rlARION" PANDA DE YERDWIJN-MACHINE Agenda giste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 April 1952 Tweede Blad No. 27590 (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft zich gisteren net de afhandeling van een groot aantal wetsontwerpen bezig gehouden en ging z.h.st. minus de communisten actoord met het wetsontwerp tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Breedband N.V. te IJmuiden tot een bedrag van 17 mii- üoen. Een gewichtig besluit, waardoor deze zware Nederlandsche industrie nieuwe uilbreidingsmogeHjkheld krijgt. SMAAKVERANDERING. De verlaging van accijns op sigaren, rbü hei gaai, om vaststelling van een rentage van 14 voor sigaren en 20 r Senoritas, teneinde de verminde- - van de belastingdruk voor de dustrie gelijk te maken, bracht alleen heer Hoogcarspel (C.P.N.) naar het „fckcesioelte. Het werd, hoewel hij de verlaging van rijns toejuichte, toch, gelijk minister >ftinck net karakteriseerde, een nogal ierp requisitoir, waarin hij de minis- er over onderhield, dat de verlaging t veel eerder en veel ingrijpender is. klaagde er over. dat de sigaren- justrie in zeer moeilijke omstandig- rden is komen te verkeren. De oorzaak, rciinsverhogingen. Minister Lieftinck ging hierop op volle rht in, betogend, dat de heer Hoog- jpel zich had vastgewerkt in een tonsche misvatting. De minister irband zoekend met de dichtgewerkte van sigaren zette uiteen, dat er 3 de bevrijding generlei verhoging de accijns op sigaren heeft plaats ..jd. Ook bij het accijnsverdrag in ;nelux- 'erband heeft Nederland geen icijns verhoging toegepast. Op aan- -ang van Nederland neeft België de ijns verlaagd van 39 tot 27 de lerlandse accijns van 26 2/3 Tc werd arby aangepast tot 27 maar daar- :enover start, een verlaging van de jetbelasting tot het volle bedrag, jal 7 Het unl/lcatleverdrag heeft op de Nederlandse accijnsheffing geen ivloed gehad. De thans voorgestelde verlaging zal op de cigarenindu3tric zeker van in vloed zijn, maar minister Lieftinck wai toch r.let to optimistisch. De smaak verandering speelt wel degelijk een roL De thans voorgestelde verlaging heeft geen fiscale strekking, maar vooral sociaal-economische betekenis. De Kamer heeft aJr.3*. de voorgestelde accijn3verlaging geaccepteerd. Deze maatregel betekent, dat de Schatkist 20 miilioen minder aan accijnzen bin nenkrijgt. BROMFIETSEN EN NAAMBORDEN. Een wijziging van de Wegenverkeers wet heeft de tongen losgemaakt. En zelfs het Fries kwam er bij ter sprake! Waar het om ging was het volgende: men stelt er prijs op. dat ln Friesland de plaatsaanduidingsborden in het Fries zullen worden gesteld. Het vraagstuk is niet nieuw, het werd jeeds een kleine 20 jaar geleden in Friesland aan de orde gesteld. Nu is het weer opgerakeld en het gaat nu over de vraag: eén- of tweetalig. Laat de gemeenten hierover zelfstandig be slissen. adviseerde de heer Posthumus 'P v. d. A.>, dan ontgaat men alle moeilijkheden Minister Wemmers zei, dat afgezien van de principiële vraag de plaatsaan duidingen er toch in de eerste plaats zijn voor de toeristen van buiten de Nota inzake de exportpolitiek 8 Mei De nota inzake de exportpolitiek zal aan de orde worden gesteld ln de ver gadering der Tweede Kamer van Don derdag 8 Mei des avonds te 8 uur. provincie en deze kant van de zaak mag niet uit het oog worden verloren. De bromfietsen werden door de heer Posthumes ter sprake gebracht. Hij sprak over de noodzakelijkheid, dat er nu eindelijk eens een algemeen regle ment voor wettelijke aansprakelijkheid voor berijders van motorvoertuigen moet komen De regeling Is nog steeds in voorbereiding zei de minister. Het duurt alles wel erg lang. De heren Maenen (KVP) en Algera (AR» bepleitten handhaving van de uitreikingsbevoegdheld. Ook de geneeskundige verklaring kwam ter sprake. De Kamer ging tenslotte .z.h.s. met de wijzigingen accoord. Hoger garantie dan 50 gaat hiei uit het 1 (Van onze parlementaire redacteur) Maatregelen in de landbouw, te fi nancieren met gelden uit het Local Currency Fund, zo stond het op de agenda, en het was dit punt dat de landbouwdeskundigen in de Tweede Kamer in een vler-urig avonddebat met minister Mansholt heeft gebracht. Het it hier om de besteding van een be- in 47 5 miilioen gulden, welke Local Currency Fund voor dit beschikbaar komen, terwijl met de ECA-autoriteiten overeenstemming is bereikt over de besteding van een totaar bedrag van 117 miilioen gul den. Deze gelden zulen worden aan gewend tot verhoging van de produc tiviteit en de rentabiliteit van de landbouw, hoofdzakelijk voor de ver betering van de betalingsbalans. De kamerleden hadden het over de mest. de verzlltlng van de grond, de kunstmatige insiminatie en over de ren tabiliteit van het bedrijf. Over de com post bereiding van het borgstellingsfonds heeft ook minister Mansholt gesproken. De positie van de VAM nam ln dit debat een ruime plaats in. te meer nu uit de ECA-gelden bedragen zullen worden ge reserveerd tot uitbreiding van het be drijf. Er werd aandrang op de minister uit geoefend om de garantie, welke het Borgstellingsfonds voor de te Investeren bedragen op zioh neemt te verhogen van kennelijk niet aan. In eerste instantie was hij zelfs zeer positief in zijn afwij zing. maar bij de replieken was zfjn houding minder afwijzend. Zonder zich door een speciale toe zegging te willen binden, was de mi nister bereid na te gaan in overleg met de Boerenleenbanken of het mogelijk Is een hogere garantie dan 50 te geven. Ook de liquiditeit van de Boerenbe drijven kwam ter sprake, niet sleohts van de kleine, maar oök van de grote. Daarover was men niet zo erg gerust. De minister betoogde wel dat voor de kleine boeren de normale subsidie-rege ling van de dienst kleine boeren blijft bestaan en dat de credietbehoefte van de grote bedrijven kan worden opge vangen. maar met name drong de heer Vondeling PvdA) aan op uitbreiding, waarbij hij steun ondervond van de heer Biewenga (AR), die aan hun opvatting meer kracht konden bijzetten, omdat zij hun kennis hadden kunnen toetsen aain de ervaringen op dit gebied ln Amerika. In dit verband beklaagde de heer Groen 'KVP) dat de tuinbouw er maar erg bekaaid afkwam. Tenslotte zegde de minister overweging toe om in overleg met de betrokken in stanties te zien, wat er voor de tuin bouw kan worden gedaan De minister deelde verder nog mede. dat het rapport- Hellimga met betrekking tot het ont- ziltingsprobleem en de grondwaterstand gereed is. Hij zelde, dat de uitvoering daarvan zeer veel geld zal kosten. Af- 50 op 75%. maar daar wilde de minister i wijzend stond de minister, althans op O.a. voor wetenschappelijk onderzoek, studiebeurzen, kunst en monumentenzorg De heer Scbermerhorn (Arb.) bepleit het beschikbaar stellen van meer subsidie voor wetenschappelijk onder zoek. Indien hiervoor niet minstens 5 miilioen beschikbaar komt, zal Neder land afzakken tot het peil van een Balkanland. De materiële nood in de studentenwereld vraagt ook de aan dacht. De werkstudent is slechts één aspect daarvan. De positie van de student wordt nog te veel beheerst door 19e eeuwse opvattingen De student echter ondergaat de maatschappelijke ontwik keling. Desniettemin is zijn positie te vergelijken met die van een pensioen trekker. Het selectieprobleem is uiter mate ernstig. De Hoger-Onderwijswereld staat voor twee vraagstukken: de cul tuuroverdracht en het uitzeven van het sterkste intellect. Ter oplossing is o.a. nodig het optrekken van de beloning der intellectuelen, hetgeen sterkere selectie mogelijk maakt. De maatschap pij dient de beste studenten in staat te stellen zich te bekwamen voor hun toekomstige taak. Spr. denkt aan de mogelijkheid, ln de hogere jaren studen ten aan te stellen met de plicht om te studeren. Zo kan men tot een betere ontplooiing van het hoogste intellect komen. Een en ander zou hij in handen willen leggen van de universiteit zelf. De heer Van Santen (CPN) verzet zich niet tegen het beginsel der pacifi catie. In de practyk komt er echter weinig van terecht. Spr. vraagt ook hoe de minister het gebrek aan schoolruimte wil oplossen Spr. klaagt over de Amerikanisering van onze cultuur en keurt het optreden af van Amerikaanse leraren bij ons middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs. De heer Schipper 'AR) bepleit de waarde van het technisch onderwijs. In dit verband wijst hij op het belang van streekscholen. Mr Witteman (KVP) hield in de avondvergadering een pleidooi voor de kunstenaars. 57 procent van de beel dende kunstenaars verdiende in 1949 met vrije arbeid minder dan duizend gulden per jaar. Schakelt men de beeld houwers uit. dan blijkt dat 25 procent van de schilders en graphici een inko men van minder dan 2000 gulden per jaar heeft. Mr Witteman bepleitte de Instelling van een definitieve raad voor de kunst. Er zal meer geld moeten wor den besteed aan de levende kunst en de monumentenzorg. Waarom kan tn ons land geen eigen filmkunst bestaan zoals in Scandinavië? De heer De Jong (Arb.) bepleitte een federalistische structuur voor het nijver heidsonderwijs Hij verweet staatssecre taris Cals, dat hij, omdat hij als rooms- katholiek gekwetst was door de publica tie van de auteur Hermans In het tijdschrift „Podium", aan dit tijdschrift de subsidie heeft geweigerd. Krijgt „Podium" alsnog over 1951 subsidie als Hermans ook in hoger beroep wordt vrijgesproken? De regering stelt te zware eisen aan de toneelgezelschappen zo meende spr. Een van de gezelschap pen is verplicht jaarlijks 450 voorstel lingen te geven Er wordt roofbouw op ons toneelleven gepleegd. De heer Woudenberg (Arb.) was van oordeel, dat het niet aangaat le stel len, dat alleen de Vara de politiek in de aether brengt. Ook de Avro doet dat b.v. in de financiële beschouwin gen en in „even afrekenen, heren". Hij wees voorts de beschuldiging van de heer Wendelaar af. dat de Vara door het brengen van de politiek in de aether misbruik zou maken van bepaalde rech ten. Hij achtte het niet nodig terzake maatregelen te nemen zoals door de woordvoerder van de V V D was ge vraagd. Wel vroeg hij de minister zich nog eens te beraden over de opportuni teit van een wettelijke regeling voor het radiowezen Prof. dr Woltjer (AR) zag in de on derwijsnota een gerede aanleiding uit voerig te spreken over de „pacificatie" van het onderwijs. Hij betoogde, dat het streven naar onderwijsvernieuwing niet mag leiden tot aantasting van het grondwettelijke recht van het bijzonder onderwijs. De overheid dient maatrege len te treffen om de wetenschappelijke loopbaan aantrekkelijker te maken. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdagmorgen. Prinses Armgard definitief in ons land Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard. heeft definitief Duits land verlaten om zich in om land te vestigen. Zij passeerde de grens bi) Gro- nau en heeft thans haar intrek geno men ln de havezaat „Warmelo" bij Diepenheim. BARAK IN AMBONEZENKAMP BELEGERD Twee gewonden In het Ambonezenwoonoord ..Lunet ten' 'te Vught is gisternacht een ruzie ontstaan tussen een aantal inwoners van het kamp De kwestie schijnt haar oorsprong te vinden in de financiële regeling van een ophanden zijnd feestje, waarover overleg werd gepleegd tussen een 15-tal personen behorende tot de Molukkengroep. Twee Ambonezen kre gen met deze groep van 15 onenigheid. Zii haalden er 5 anderen bij en bonden met zijn zevenen de strijd aan tegen de groep van 15. Een barak werd bele gerd en toen de inwoners vluchtten werd alles kort en klein geslagen, nadat tevoren flink op de ramen en deuren was gebonkt. De Vughtse politie moest ingrijpen en de voornaamste raddraaiers - een zevental - arresteren. Aan beide kanten is een gewonde. Socialistisch voorvechtster Op 90-jarige leeftijd is in haar wo ning te Amsterdam overleden mevrouw M Wibaut-Berdenis van Berlekom. die met haar echtgenoot, dr F- M. Wibaut, tot de voornaamste figuren van de SDAP heeft behoord. Mevrouw Wibaut gaf destijds leiding bij het organiseren der sociaal-demo cratische vrouwen. Daartoe stichtte zij met enkele geestverwanten de Amster damse sociaal-democratische vrouwen- club. die enkele jaren later uitgroeide tot een nationale organisatie. (Invez. Med.-adv.) dit ogenblik, tegenover het beschikbaar stellen van gelden uit de Local Currency voor het gemaal bij Leldsohendam, zo lang de principiële beslissign nog niet is genomen en het overleg met Waterstaat daarover gaande is. Het voorstel werd z-hst. aanvaard. (Inpez. Med.-adv.) C&fa&X Ceia -duw. jlMcnWafa WW J FEUILLETON DOOR Jos Lodewijks I Stella Miarter keek mij vol erkentelijk- iieid in de ogen Zij had eich weer ge- L" :l hersteld van haar ontmoediging en nu opnieuw een zakelijke, kloeke ■rouw. „Ik vertxo"w u", zei ze. „Anders had Ik u niet alles over mijzelf verteld. Ik ben u dankbaar dat u alles zo goed be grijpt. Ik zou erg graag nog eens met u graten als we wat verder zijn". Inspecteur Vonk was zeer opgewonden ;n ik ham ontmoette boven aan trap. .O. juffrouw Lotgennv", zei hl) „Ik ocht juist n? ar u. Hebt u mevrouw 'irier gesproken? Prachtig, daar hoor straks .Han wel wat van. Eerst moet u iets nieuws vertellen. We hebben een man gearresteerd, die uiklimmer bleek te zijn geweest via le brandladder, u weet wel we hadden een voetindruk gevonden in de zachte Srond cmder de ladder. De rechter sciioen van de man past als een bus in de afdruk". Ir was zeer verwonderd. ,H-« hebt u die man ontdekt?" vroeg i'i a^ctnlT». inspecteur Vonk lachte. „Heel eenvoud»^", zei hy toen. „De1 man prob°eide bet nog een keer! Een van enze agenten rag net bij schemer donker boe een man uit dc heesters in de achtertuin t« vour*chyn kwam en probeerde lanes de brandladder omhoog te klimmen. Hij war er gloeiend bij na tuurlijs.. En g'jn "iet pa te in die gips- ruk van ons alsof hij aangemeten |«as". Ik kreeg plotseling een vermoeden. Hoe heet die man, inspecteur?" vroeg i Vonk haalde de schouders op. .Dat moet ik hem nc? vragen", zei hij beoriHg. .Jk ga oansiends met hem aar tie gang. Ik heb het ld?c. dat we een heel eind verder rj'len komen met de/e sinjeui. Er rooit schot in, juffrouw Lotgering! Ik kioeg Ineens een he-cel aan alle politiemannen en aan Vcnk ln het bij- zender. Ik dacht aan Stelia Marter en zei: fk ben geen politieman, inspecteur, maar IV. w°e', twee dingen: In de eer ste p'aelj dat die man Maarten Wolff heet en ln de txecóo plaats, dat er helemaal geen schot in k^mt. Tot ziens" Ik aiaa de mij om en ging de trap weer af. rciwhl ln terteur Vonk waar schijnlijk ln rpperst* verbazing oo mij neer keek HH was oo uit het veld ge slagen dat hij eT niet in slaagde Iets te zeggen en ik was u't het gezicht ver dwenen. voordat hij zijn spraak terug had. ZESDE HOOFDSTUK Ik slaagde er niet in Stella Marter nog te pakken te krijgen, voordat inspecteur Vonk beslag op haar legde. Anders had ik haar kunnen vragen waarom zij te gen mij gelogen had. toen ze zei dat Maarten bij haar was ln de nacht toen Vandearn stierf Want ik begreep dat Stella de dingen wat al te eenvoudig had voorgesteld. Maarten Wolff was bij haar gekomen in die nacht en hij was gekomen, terwijl zij hem niet ver wachtte, want zij had hem niet binnen gelaten. maar hij was langs de brand ladder omhooggeklommen. De politie had zijn voetafdruk en sporen van gras en zand op de ladder gevonden. En ter wijl hij als een inbreker in het holst van de nacht binnenglipte, was in de kamer die hy passeerde een moord ge beurd op hetzelfde tydstip misschien had de oude Vandearn zijn lippen gezet aan de gifbeker, die iemand met dui velse geslepenheid voor hem had klaar gemaakt. Ik had Stella Marter willen aanraden, alles aan Vonk te vertellen met de grootste nauwkeurigheid en niets, maar dan ook niets te verzwygen. Want ik voelde en vreesde hel. gevaai, dat Maar ten Wolff zou kunnen bedreigen, wan neer de politie zou gaan twijfelen aan zyn bedoelingen. Ik kon Stella met meer te pakken krij gen en toen Ik haar terugzag was myn vrees al bewaarheid. Inspecteur Vonk liet my roepen tegen twaall uur 's nachts. Juist toen tk, na een lastig en omzichtig gesprek met Thomas Dorn, naar bed wilde gaan. De journalist had blijkbaar een scherpe In tuïtie. Hij voelde dat er belangryi: nieuws voor hem te krygen was als hy de men sen. die er iets van af wisten tot spreken kon bewegen. Ik moest hem afwerpen als een wesp. Hy probeerde my met strikvragen uit myn tent te lokken en het kostte my de grootste moeite om hem met een kluitje ir> het riet te stu ren. Het was een armzalig kluitje en Dorn liet duideiyk merken hoe teleur gesteld hy was. Toen ik de kamer van inspecteur Vonk binnenkwam, werd ik aanstonds bevan gen door een atmosfeei van geladen spanning Niemand van de aanwezigen zei een woord. In diepe stilte keken zij my aan: Vonk. staande bij het raam, Stella Marter, zittend op een bank en Maarten Wolff. vlak by haar voorover dat dit Maarten Wolff moest zyn, al had ik hem hem nooit gezien. Een grote, zwaargebouwde man. met een onregel matig gezicht en een paar scherpe, hel- aergry'ze ogen. Ik nam plaats en inspecteur Vonk kwam naar mij toe. Hij boog zich naar mij over en sprak eakelyk en koel. „Juffrouw Lotgering", tel hy met scherpe nadruk op leder woord, .fk heb u laten roepen omdat ik van u de be vestiging nodig heb van enkele feiten, die mevrouw Marter en de heer Wolff mij willen doen geloven. Denkt u vooral goed na en verzwyg niets, als ik u vra gen mag. Het gaat hier om zeer ernstige dingen' Ik wilde protsteren, maar hy liet my geen kans „Kunt u bevestigen dat mevrouw Mar ter u alles vertelde over haar verhouding tot deze heer, vóórdat hy gearresteerd was". „Was het u dus bekend waarom de heer Wolff niet openlyk hier op bezoek kon komen?" „Volkomen. En ik moet zeggen dat ik de situatie goed begrijp". „U moet geen voorbarige conclusies trekken. Vertelde mevrouw Marter u dat de heer Wolff in de nacht van Van- dearn's dood in het hotel was?" „Was het u dus bekend waarom de heer Wolff niet openlyk hier op be zoek kon komen?" Radio-programma VOOR DONDERDAG 24 APRIL. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00 euws; 7.15 gram.muzlek: 7 45 morgen gebed en liturgische kalender; 8 00 nieuws weerberichten; 8 15 Tulpenralley; 8.25 m.muziek; 9 00 voor de hulsvrouw; 9.30 waterstanden; 9 35 gram.muzlek: 9.40 schoolradio; NCRV 10.00 gewijde muziek; 10.30 morgendienst- KRO 11.00 voor de zieken; 11.45 gram.muziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 angelus; 12 03 gram.muzlek. (12 3012.33 land- en tulnbouwmededellngen); 12.50 tulpen- rallev: 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20" koperkwartet; 13.35 fluit en plano; NCRV 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 voor de vrouw, 15.15 gTam.muzlek: 15.30 sopraan en piano: 16.00 bljbellezh 16 30 vocaal ensemble: 17.00 voor de 17.30 fluit, viool en altviool; 18 00 n 18.15 kamerkoor; 18 40 „Op de stelling"; 18.50 gram.muzlok, 19.05 levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 gram.muzlek, 19.30 Tulpenralley; 19.40 radlokrnnt; 20 00 nieuws en weer berichten 20.10 gevarieerd DrogTamma; 22.15 buitenlands overzicht: 22 35 gram. muzlek 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws en herhaling SOS-berlchten: 23 15 24.00 gram muziek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00 nieuws; 7 15 ochtendgymnastiek: 7 30 gram.muzlek: VPRO 7.50 dagop AVRO 8.00 ,lea; 14.15. 14 45. 15 30 nuzlek; 17.00 nieuws. 17 .7 15 voor de kinderen. .8.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19 30 gram.muzlek; 19 40 causerie; 19.50 geva- -i programma; 20.20 verzoekprogram- 21.00 voor de vrouw; 22.00 nieuws; 22.15 fluit vlooi, altviool en cello; 22.55 23.00 nieuws. ïllezlng; 10.35 „Ik 10.50 vooi erkest en muz.; n.muzlek; de kleuters; 11 00 Theater- solisten: 12 00 orgel en saxo- .In 't spionnetje" 14Nog steeds kreeg Panda van zijn vreemde gast heer in de vuurtoren niets anders te zien dan een hand. die hem om de bocht van de wenteltrap verder wenkte, en hij klom dan ook hoger en hoger; maar hoe verder hij kwam. hoe vreemder de omgeving werdwant overal stodden nu merkwaardige appa raten opgesteld. „Wat is dit allemaal, meneer?" vroeg hij. weinig op zijn gemak. „Dat is waarlijk een schitterende vraag, ventje, waaruit uw dorst naar wetenschap blijkt", sprak de stem. „Ginds ziet ge een cyclotronus calcidoscopta. en aan gene zijde neemt ge een stethoscopus mole- culium waar - maar dat zijn slechts kleine bijzon derheden die ge nog niet hoeft te begrijpen. Wanneer ge flink aanpakt zult ge de ware betekenis dezer kleinere uitvindingen al spoedig leren kennen. Dit brengt me op de gedachte, manneke, om u te vragen of ge de betrekking aanneemt die ik u bied. Zeg mij - wilt ge een groot geleerde met raad en daad ter zijde staan? Wilt ge een hoogstaand en edel werk verrichten in de koele, zuivere atmosfeer van de wetenschap? Mag ik het genoegen smaken u tot mijn assistent te benoemen?" „Nou - graag!" riep Panda uit. want hij begon er iets in te zien. „Dat is schoon gesproken, ventje! Dan moogt ge mijn geleerde eenzaamheid delen!" En met die woor den kwam de toren-bewoner eindelijk te voorschijn. „Joris!" hijgde Panda. „Joris Goedbloed!" Want die was het. 12 30 tulnbouwraededellnzen; 12.33 gram.muzlek. 13 00 nieuws; 13.15 mede delingen en gram muziek; 13 25 gram. muzlek; 13 55 U kunt het geloven of niet; 14 00 „De Famllla Mailnden". hoorspel: 14.45 gram muziek; 15 00 voor de zieken; 16 00 „Van vier tot vijf"; 17.00 voor de Jeugd. 17 30 gram-muzlek; 17.45 regerings uitzending: dr H. J de Graaf „Senopatl. stichter van het rijk Mataram"; 18 00 nieuws: 18.15 sportproblemen: 18.25 lichte muziek; 18 55 voor de kinderen: 19.00 AVRO-allerlel, 19.05 voor burger en mili tair; 19.15 orkestconcert. 19.40 rubriek van kunst en cultuur; 20.00 nieuws. 20 05 kamerorkest en solist: (plm. 20 50 ..De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie). 21.25 cabaret; 2155 .Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête; 22.25 dans muziek-, 23.00 nieuws; 23.15 gesproken brief uit Londen; 23.20 aportactualltelten: 23.3024.00 gram muziek. Engeland. BBC llonte Service (330 M.) 12.00 lichte muziek; 12.20 voor de boeren; 12 30 voor de arbeiders; 12.55 weerberlch- "3.00 nieuws; 13.10 mededelingen: 14 00 Latijns Amerl- J instrumentaal trio; 15 00 hoorspel: 15 30 orkestconcert; 16 45 causerie- 17 00 voor de kinderen. 17 55 weerberichten: 18.00 nieuws; 18 15 sport berichten; 18.20 voor de boeren; 18.35 militaire orkesten, 19 00 hoorspel: 19.30 Sianorecltal; 20.30 gevarieerd programma; 1.00 nieuws: 21.15 causerie; 22 00 ge varieerd programma: 22.30 wetenschappe lijk overzicht- 22 45 parlementsoverzlcnt; 23.00—23 03 nieuws. Engeland. BBC l.lght Program! en 247 M.) 12 00 parlementsoverzli lichte muziek; 12 45 orkestconcert: 13 45 voor de kinderen; 14 OC voor de vrouw: 15.00 lichte muziek. 15.30 voor de solda ten; 15.45 gevarieerde muziek; 16 15 Mrs Dale's dagboek; 16.30 causerie; 16.45 lichte muziek 17.30 orkestconcert; 18.15 orgel spel; 18.45 hoorspel; 19 00 nieuws; 19.25 sport; 19.30 gevarieerd programma: 20 OC gevarieerde muziek: 20.45 klankbeeld; 21.15 pianospel 2130 gevarieerd programma; 22.00 nieuws. 22 15 actuele causerie; 22 2C dansmuziek; 23 OC voordracht; 23.15 orgel spel; 23 56—24 00 nieuws. Nordwestdeutsrhrr Rundfunk (309 M.) 12.00 operettemuziek. 13.00 nieuws. 13 30 20.15 hoorspel; '21.15 amusementsmuziek; 21.45 nieuws; 22 05 moderne muziek. 22.50 uansmuzlek: 24.00 nieuws; 0.301 00 lichte muziek. Frankrl|k. Nationaal Programma (249 347 M 12.30 opetamuzlek: 13.00 nieuws; 13.20 operamuziek; 14.00 nieuws 14.05 claveclmbel-iecltal; 14 25 hoorspel: orgelconcert. 17 55 gram.muzlek: Amerikaanse uitzending. 19 00 lichte ziek; 20 00 orkestconcert: 22 00 gevarieerd# muziek; 23.15 vlooi en plano; 23.30 gram. muzlek 23.4524.00 nieuws. Brussel, 324 en 484 M. 481 M. 12.05 orkestconcert; 13.00 nieuws, 13 10, 14 00, 15.00 en 16.00 gram.muzlek; 17.00 nieuws; 17 15 lichte muziek: 1830 koorzang: 19 00 orkestconcert: 19 45 nieuws; 20 00 hoor- Hg' 22 00 nieuws; leuws. 324 M. 11.45 gram muziek. 12 00 omroep orkest: 12 30 weerbeiichten 12.34 voor de landbouwers. 12 42 gram.muzlek; 12 50 koersen; 12 55 gram muziek: 13 00 nieuws; 13 15 grammuztek; 13 30 plano gitaar er. mandoline; 14.30 Franse les; 14.00 Engelse WOENSDAG: In den vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Lezing A. Giar- delli over Engelse schilderkunst 8 uur nam. Levendaal 1: Zitting Prljzenoommlssle, 7.30—8.30 uur. Mare 43: Kindercircus Tyl Uilenspie* gel. 2 1/2 uur nam. Stadszaal (Kleine Zaal): K. en O. Spr. B. wigman over de Hoge Veluwe, Stadszaal: Afscheidsreceptie P. Tazelaar als Inspecteur L.O.. 3 uur nam. Stadszaal: Uitvoering Chr. Mandollne- Toneelgezelschap „Sempre Avantl", 8 uur nam. Steenschuur 6: Bazar „Groenoord". 25 en 7li uur nam. DONDERDAG. Kaasmarkt 1: Ledenvergadering Gerei. Schoolver. Lelden. 8 uur nam. Schouwburg' K. en O. Ned. Comedle „De bruiloft van Figaro". 8 uur nam. Stadhuis: Ale. vergadering Lelds Jeumt- Darlement. 71/4 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Plan»- soliste Moura Lympany, 8 uur nam. OEGSTGEEST. 23 April Witte Huls; bijeenkomst KO*> denstandsorganisatle. 8 uur nam. VRIJDAG: en Handelsbedienden. 7.30 uur nam. Stadszaal; Italiaanse Opera „La Travla- ta", 8 uur nam. ZATERDAG: Stadszaal (foyerlOpenbare les mu ziekschool Mil voor Toonkunst. 3 uur nam. MAANDAG. Academie: Ned Genootschap voor An thropologic. Lezlne prof. dr J Wils over taalgrenzen ln Afrika 8 uur nam. Gulden Vlies' Jaarvergadering Ned. Roode Kruis afd Leiden. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Feestavond Pers. Ver. Lichtfabrieken. (Huldiging lublllarlseen), afscheid gepenslonneerden. 8 uur. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Klofcsteec 25): Ten toonstelling van lithografieën van Alfred Kubln Geopend od werkdagen van 25 uur nam (tot 14 Mei) Lakenhal: Verater-tentoonatelllng. Werkdagen 10—4 u.: Zondagen 14 uur; nè 1 Mei reso. 105 eD 15 uur. (Tol 2 Juni). UniversiteitsbibliotheekAvtoenna-ten- toonstelllnc Werkdagen 9 1/25 1/2 uur nam. (t/m. 26 April) DE BIOSCOPEN. Lldo Lullaby of Broadway" (alle leeft.) Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Geen medailles voor spionnen" (18 Jaar) Zond 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Re* ..Achtervolging ln Frisco" (14 laar) Zond. 2.30. 4 45. 7 15 en 9.15 uur: overige dagen 2.30 7 16 en 9.16 uur. Donderdag „Moessorgskl". Trianon Willie en Joe van Compagnie O" (14 Jaar) Zond 2 16. 4.30. 7 en 9.19 uur: overige dRgen 2.30, 7 od 9.15 uur. Casino „Harvey" (14 jaar) Zond. 4.45, 7 en 9 15 uur: werkdagen 7 en 9 16 uur. Dagelijks te 230 uur jeugdfilm „Ge lukkige Hans". De avond- nacht- en Zondagsdienst -lef apotheken te Lelden wordt van Zaterdaj April 13 uur tot Zaterdag 26 "Aorll o uur waargenomen door Apotheek Boek- wyt. Breestraat 74. tel 20552 en de Haven- Apotheek HaveD 18. tel. 20065.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3