In Gouwsluis worden Amsterdam en Rotterdam met elkaar verbonden Synodale uitspraken waren gebaseerd op zakelijke gronden Truman pleit nog eens voor onverminderde voortzetting herbewapening „Peinzerij hij een bloemetje" 91ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Zaterdag 19 April 1952 Tweede Blad No. 27587 (Foto L.D./Van Vliet» In de groeiende verkeersslagader door randstad Holland, de directe verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam, vormt de in aanbouw zijnde Gouwsluisbrug te Alphen een belangrijke schakel. Niet alleen voor het directe verkeer tussen de beide Nederlandse haven- en industriecentra, ook voor Alphen en omgeving is deze oeververbinding van het allergrootste belang. Alphen krijgt hiermede een tweede Rijnovergang, die het ver keer over de ongelukkige Brug der Zuchten in het centrum van de gemeente in hoge mate zal ontlasten, en daarmede een belangrijke factor zal vormen in de oplossing van een van Alphens brandendste ploblemen. het verkeer. Deze overzichtsfoto, genomen vanuit een van de torens van de hefbrug over de Gouwe, toont vrijwel het gehele in uitvoe ring zijnde werk bij Gouwsluis. Links op de voorgrond de Gouwe met op halve hoogte van de foto naar rechts de Rijn en aan de overzijde daarvan het begin van het Aarkanaal. Over het Aarkanaal de brug die vanaf de nieuwe omleidingsweg thans verbinding heeft met de Lage zijde en mettertijd over de in aanbouw zijnde Rijnbrug met de laatste nog te voltooien schakel in de directe Amster dam-Rotterdam verbinding, het weggedeelte tussen Gouwsluis en Boskoop. De foto werd genomen op de dag. dat het beweegbare brugdek op zijn plaats werd gehesen. De bok. waarmede zulks ge schiedde. ligt nog in de Rijn. Even rechts daarvan de in aan bouw zijnde brug. waarvan de landhoofden nog los staan van de opritten, die men tussen deze brug en de Aarkanaalbrug en aan de andere zijde rechts op de foto ziet. Van de veertig duizend kubieke meter zand voor deze opritten is reeds 20.000 gestort. Rechts onder even buiten de foto komt de aansluiting op de Hoge Rijndijk, waarover het verkeer geleid zal worden zolang het weggedeelte naar Boskoop nog niet gereed is. Is ook die laatste schakel in de verbinding Amsterdam-Rotterdam gereed, dan ontstaat daar een uiterst druk verkeersknooppunt. Nogmaals Hardegarijp Openbaar onderwijs een gelijkwaardige plaats naast het Clir. onderwijs Verwarring wordt sterk betreurd Gisteren kwam te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. de Hervormde Raad voor zaken van Kerk en School onder voorzitterschap van dr D. N. van der Neut te Zeist bijeen. Onder de genodigden o.a. vertegenwoordi gers van onderscheidene onderwijs organisaties bevond zich ook een deputatie uit het moderaraen van de Generale Synode der N.H. Kerk, be staande uit de predikanten Wolfens- berger, praeses, dr Emmen, secretaris en Landman. De nieuwe secretaris, de heer C. H. Sonneveld te 's-Gravenhage, deed in het jaarverslag uitkomen, dat de ver houding met het bijzonder christelijk onderwijs in het algemeen gunstig ls. al wordt soms gesuggereerd, dat de Raad eigenlijk voorstander zou zijn van het openbaar onderwas. NIET SLECHTS ÉEN TYPE VAN SCHOOL. Wat wel juist ls, is. dat de Raad van oordeel is. dat voor de Raad niet-slechts één type van school in aanmerking komt en dat het ontstaan van bijzon dere christelijke scholen op waardige wijze dient te geschieden. De Raad heeft nooit medegewerkt aan het doen geven van godsdienstonder wijs bij het openbaar lager onderwijs als het doel slechts was de bloei van een school te bevorderen. Het streven van de Raad is gericht op het kerstenen van het ganse onder wijs. Als Raad mogen wij zelve echter geen keus doen en wij mogen het Chr. onderwijs ook niet stellen tegenover het openbaar onderwijs. Wanneer wij evenwel het openbaar onderwijs een gelijkwaardige plaats kunnen geven naast het Chr. onderwijs, dan eerst komen wij in een goed klimaat en dan kan het komen tot kerstening van de natie, want de velden zijn wit om te oogsten, zo betoogde spreker. De voorzitter merkte vervolgens op, dat de synodale uitspraken t.a.v. Harde garijp gebaseerd zijn op zakelijke gron den. Het is tenslotte zo. dat de kinderen uit Hardegarijp naar twee Chr. scholen in nabijheid konden gaan. Kwam er nu een nieuwe Chr. school bij, dan zouden deze twee driemansscholen terugvallen tot tweemansscholen en de openbare school zou normaal blijven doorgaan. EEN VERKLARING Hierna legde dr Van der Neut de vol gende verklaring af: „De Raad voor de zaken van Kerk en School verklaart, dat het door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in conclusie drie ten aanzien van de schoolkwestie te Hardegarijp gemaak te. en door de Raad gedeelde voor behoud, betreft de, met medeweten van het moderamen van de Raad door de kerkeraad van Hardegarüp geoe- rigde argumenten „dat de kerkeraad de actie tot 't stichten van een nieuwe school onmogelijk anders kan zien dan een streven naar een machtspo sitie' en „dat de leden van de ge meente meer de eenheid van de avondstafel dan die van de bestuurs tafel zoeken". De Raad is van mening, dat het laatste argument, afgezien van het verband, waarin het hier is aange wend als een kerkelijk volkomen verantwoorde vermaning, gericht tot de leden der gemeente, dient te wor den beschouwd, dat het echter als argument in verband met de te Har degarijp hangende schoolkwestie on deugdelijk moet worden geacht. De Raad betreurt de verwarring, die hierdoor is ontstaan, en neemt, voor GEEN AFSTAND VAN VER- ANTWOORDELIJHEID. In aansluiting op deze verklaring merkte spreker op, dat de Kerk zelf het werk van het Chr. onderwijs waardeert, zoals dat door verschillende organisaties wordt bevorderd, maar zij kan geen afstand doen van haar verantwoorde lijkheid ten opzichte van het. gehele onderwijs. De kerk spreekt zich uit voor Chr. onderwijs en tegen steriele neutra- ------------- liteit, doch zij kan geen keus doen tus- antwoordde prof. dr C. G. sen bijzonder en openbaar onderwijs. I enkele vragen. Ook de openbare school kan Chr. onder- Spreker merkte o.m. op, dat de Ned. wijs geven en zij doet dat in bepaalde I Herv. Kerk heeft vast te houden aan gevallen ook wel degelijk door de er kenning en de eerbiediging van het evangelie De kerk kan de Chr. bijzon dere school niet prefereren alleen om haar „christelijk" zijn. Het openbaar onderwijs biedt mogelijkheden, waarvoor men de deur niet wil sluiten. Ook zU die arbeiden van het evangelie uit in de openbare school hebben de steun van de kerk en daarom hebben de gemeen ten een taak t.a.v. het geven van gods dienstonderwijs in de openbare school. Spreker deed verder uitkomen, dat de kerk moet afkeuren de ongeestelijke motieven, die bij schoolstichting een rol spelen, b.v. het motief der concurrentie. Er moet daarom naar samenwerking worden gestreefd. Hierbij krijgt dan ook de humaniteit een rol. omdat ook deze gevoed wordt uit de christelijke levens leer en de genade en streeft naar de opvoeding van het kind tot een goed Spreker betoogde voorts, dat de kerk zich niet kan plaatsen achter de leuzen voor de christelijke zomin als voor de openbare school. Na enige discussie sprak ds Wolfens- berger namens de Synode hartelijke dankbaarheid en waardering voor de Raad en zijn arbeid uit. Daarna be- SmÊk Niftrik de visie, dat zij niet staat voor het christelijk volksdeel, maar voor de ganse natie. Aan de verdedigers van de chr. school mag verweten worden, dat zij die school bijna maken tot een zaak van dogma. De Raad gaat ech ter uit van het Nederlandse volk en van een school voor het gehele volk. Dal is niet de openbare school, al maakt men dit er ook van. Wij staan voor om te breken met de leuze, dat de schoolkwestie het uitsluitend recht van de ouders is. De doopgelofte bindt niet de ouders alleen maar de ganse gemeente. De kans nu ligt in het principieel herzien' van de wette lijke kaders van het onderwijs. Wat de Synode thans gezegd heeft is maar een beginnetje, er zal nog veel meer komen. De voorzitter erkende daarna nog. dat er minder misverstand zou zijn geweest als de afgelegde verklaring eerder was bekend geworden. Overigens merkte hij nog op, dat Gods maatstaven anders zijn dan de menselijke en dat één uur godsdienstonderwijs op een openbare school in bepaalde gevallen wel eens rijper vruchten kan afwerpen dan 6 uur van dat onderwijs op een chr. school. Tenslotte defereerde ds G. van Leeu wen, jeugdpredlkant te 's-Gravenhage over „De mentaliteit van de jonge generatie". Agressie-gevaar niet voorbij i De Verenigde Staten verkeren „nog steeds in dodelijk gevaar" van Sovjet- j agressie, aldus heeft president Tru man op een bijeenkomst van oud- strijders in Washington verklaard. Hij drong er bij de oud-strijders op aan te helpen pogingen in het congres om op fondsen voor herbewapening en steun aan het buitenland te bezuini gen, af te wenden. In het bijzonder viel Truman het Huis van Afgevaardigden aan. „Zij zeg gen niet. bezuinig op productie var straalvliegtuigen of tanks of op het aantal soldaten", aldus de president. „Zij nemen niet de verantwoordelijk heid door te zeggen waar en hoe we onze nationale verdediging dienen te verzwakken. Zij willen bezuinigen er niet lastig gevallen worden met bijzon derheden. Mogelijk zullen zij later, na Kijkjes in de natuur Dit opschrift is niet origineel! Voor het ogenblik vind ik het echter zeer toepasselijk, want inderdaad heb ik een paar bloemetjes voor me staan op tafel en die geven me aanleiding tot een beetje pemzerij. Het zijn er twee. een anemoon en een primula. De eerste is de witte bos- ar.emoon, de tweede de kleine wilde primula of sleutelbloem. „Aprllletje" zeggen ze hier. Op een fietstochtje buiten de stad hebben we ze gevonden op een straat weg, verloren of weggegooid, in ieder geval verlept en verslonsd. Nu vind ik deze eerste voorjaars bloemen zo bijzonder mooi. dat ik het altijd zonde en jammer vind, ze te laten liggen. Daarom zijn ze meegenomen naar huis, waar we ze tot hun hals In een vaasje met water hebben gezet. Nu. na een paar uren al. staan ze er fris bij. de stelen en de bladeren zijn gestrekt en gespannen en te zamen met een paar takjes vrouwelijke wilgentakjes, grijs groen van kleur, sieren ze de Zondagse tafel. Want- een sieraad zijn ze. de<e sleutelbloemen met hun bleekgele bloeni- schermen en hun gerimpelde frisgroene bladeren. Primulaeersteling! Een van de eerste bloemen aan de bosrand. Sleutelbloem! de ontsluiter van de lente! Niet minder sierlijk ls het bosane- moontje. de langgesteelde ranonkel met zijn tere bloemblaadjes, wit van kleur, soms iets rood aangelopen. De bewoners van Twente vinden het de gewoonste zaak van de wereld, dat ze die bosanemoon en dat sleutel- bloempje zo maar in 't wild aantreffen. Laat- ik er maar meteen bij noemen de zachtpaarse maagdepalm en over een poosje het tweebladig dalkruid, ook al zo'n opmerkelijk fijn bosplantje, terwijl ik de verscheidene soorten orchideeën, die daar inheems zijn. niet mag vergeten. Daar zit ik dan midden in de rijkdom aan planten die het land tussen Dinkel en Regge mankt tot een der rijkste ge bieden van ons land. Degene, die in een bepaalde streek is geboren en getogen, accepteert echter ir den regel de schat ten van zijn eigen grond, "tonder dat hij zich bewust maakt, wèt hij eigen,|Jk bezit. Dit is begrijpelijk, het Ls alge meen menselijk. Pas wanneer men. wat gedachtelocs werd aanvaard, niet meer bezit, krijgt het betekenis, want dan voelt men wat verloren ging. Is het daarom niet beter, dat bezit aan natuurschoon te beschouwen als een voorrecht? Want een voorrecht is het, wanneer we op een wandeling of een fietstocht onverwacht bij een kromming van de weg een heel veld van bosanemcontjes de hoge wailekanten van een slingerende beek er gehsel wit van zfjn gekleurd. Evenzeer zal hij, die bij het uitrusten boven aan zo'n beek. stil heeft zitten luisteren naar de stemmen van het bos (wat is er al weer véél te horen!) te midden van de polletjes bleekgele pri mula's. mogen zeggen, dat zfjn dag goed was! Voorrechten brengen echter ook plichten met zich. Wie zich herinnert, wat ik al eens eerder moest schrijven naar aanleiding van enige opvallende staaltjes van nestenvernieling (niet door eksters, lezer!) begrijpt misschien waar ik heen wil. De lezers en lezeressen uit de grote steden zullen misschien denken: „O. dat is niet voor ons bedoeld, dat slaat op het zover hij voor het gebruik van deze voor ons zien en wel in zo'n aantal, dat platteland!" Zij mogen dan bedenken, dat. waar geen bossen zijn en geen hei- i develden. toch wel parken en weilanden zijn met een bloeiende flora, die voor de stedeling een bron van vreugde en van studie kan zyn. en dat, al heeft men geen walletje met anemonen en sleutel bloemen. er toch de stadsparken zijn of de begroeide dijken om de stad. Allemaal bezit, niet van de enke ling, maar van de gemeenschap. Be zit, dat moet worden beschermd, dat moet worden (hoe heet dat ook weer?) aanbevolen in de zorg van het publiek! Accoord! Prachtig! En tochtoch zijn er de processen- 1 verbaal, toch komen de „kleine zon- daars" vooi het hekje, toch spreken de I kaalgerukte wilgestruiken langs de we- I gen een duidelijke taal en blijft het I schooieren langs de vogelnesten een j onuitroeibaar kwaad. Toch kunnen we i iedere zomer op de wegen weer hele boeketten samenrapen van weggeworpen blauwe lupinen, dotterbloemen en gele brem. Hoe zit dat toch? I Dat van die anemoontjes was natuur lijk kinderwerk. Kinderen plukkengraag I bloemen, het is een natuurlijke uiting dat rondgraaien in een overvloed van kleurige dingen op uitnodigende hoge steeltjes. Het is een toegeven aan een onberedeneerde drang, wat we ook zien bij het vlindertjes vangen. j Maarwat wilt U dan? Mogen onze kindertjes dan geen bloemetjes meer plukken? Mag dat ook al niet meer? t Ik zal me wel wachten, hierop een bin dend antwoord te geven, al was het al leen. omdat voor verschillende streken van ons land verschillende maatstaven gelden. Op één punt moet echter een verschil van mening zyn en dat is dit. Nederland breidt zijn industrieën steeds meer uit, de overbevolkte steden vragen voortdurend meer ruimte en de agrari sche bedrijven eisen het ene stuk natuur na het andere. We zwijgen van de mi litaire oefenterreinen. Nederland wordt arm aan natuurge bieden en het zal zeer zuinig moeten zijn op wat nog is overgebleven. In dit licht bezien. Is het wel dege lijk van groot belang, dat ouders en andere opvoeders de jeugd grootbren gen in het besef van verantwoorde lijkheid ten opzichte van ons gemeen schappelijk natuurbczit. Verleden jaar zag Ik een voorvalletje, dat me is bijgebleven. Een man fietste langs een ziekenhuistuin. waar jonge prunusboompjes langs het hek stonden te bloeien. Plotseling stapte hij af. rukte een paar prachtige bloesemtakken af en ging er snel vandoor. Zijn jeugdig dochtertje was aandachtig toeschouw ster. Nee vader, zo komen we er niet! S. VAN DER ZEE. de verkiezingen, meer geld besohikbaar stellen." „Onze nationale verdediging kan ech ter niet op politiek waohten", aldus Truman. Hij aei, dat als de door het Huls aangebrachte bezuinigingen door het Congres zouden worden aangeno men het opgestelde schema in die war zou komen en contracten ingetrokken zouden moeten worden. „Als wjj bezuinigen op de uitgaven voor nationale beveiliging, kunnen wij al het werk. dat wtf op dit punt tot op heden hebben verricht om een derde wereldoorlog tc voorkomen, weer ongedaan maken aldus de president. Truman zei. dat dezelfde gevaarlijke en vernietigende aanvallen werden ge daan op het programma voor militaire hulip en economLsohe bijstand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten. Als de V.S. in gebreke zouden blijven deze bondgenoten te helpen, zou het bij een aanval op de vrije wereld mogelijk de gehele last van tegenstand bieden alleen moeten dragen. „Wij kunnen niet vemvaohten dat an dere landen aan de zijde der vrijheid zuilen strijden, tenzij zij de economisohe en militaire kracht daartoe bezitten", aldus Truman. Truman verklaarde, dat hij het cop- gres. indien noodzakelijk, elke dag dit jaar in zitting zou houden om het geld te verkrijgen, dat naar zijn mening nodig is voor de nationale veiligheid. Eden ontbiedt Stevenson en Howe De Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. heeft besloten de Britse am/bassadeur in Cairo, sir Ralph Ste venson, te ontbieden voor het uitbren gen van verslag over zijn besprekingen met de Egyptische regering. Eden heeft ook de gouverneur-generaal van de Soedan, sir Robert Howe, uitgenodigd naar Londen te komen ter bespreking van vraagstukken voortvloeiend uit de Jongste ontwikkelingen. De Soedan blijft het grote struikel blok. LOONEISEN IN ENGELAND. Leiders van 38 vakverenigingen in de Britse scheepsbouw- en machine-in dustrie hebben besloten hogere ionen te eisen voor haar 3 miilioen leden. Tot dusver hebben mijnwerkers, spoor- weglieden, onderwijzers en landbouwers bekend gemaakt, dat zij van plan zijn hogere lonen te vragen als tegenwicht voor de gestegen prijzen van levensmid delen als gevolg van de verlaging van de regeringssubsidies. GEEN GESLOTEN FRONT BIJ ITALIAANSE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Na langdurige onderhandelingen zijn de Italiaanse christen-democraten, re publikeinen, sociaal-democraten en li beralen overeengekomen bij de op 25 Mei te houden gemeenteraadsverkiezin gen in Rome en Na-pels wel met afzon derlijke lijsten uit te komen, doch deze lijsten onderling te verbinden, «odat stem verloren zal gaan. Het ziet er echter naar uit, dat „re bellen" onder de sociaal-democraten en republikeinen, die zich niet met deze ontwikkeling kunnen verenigen, met een eigen lijst zullen uitkomen. JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG IN OOSTENRIJK GELAND. Passagiers van een Joegoslavisch üjn- vliegtuig. dat de luchtverblnding tussen Agram (Zagreb) en Ljubljana onder hield. hebben de bestuurder met een re volver gedwongen in Oostenrijk te lan den. Zes der elf passagiers wensen zich in Canada te vestigen. Het toestel is in de Britse bezettingszone van Oostenrijk geland. De zes bewuste passagiers zijn voorlopig door de Britse bezettingsauto riteiten aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 15