Minister Mulderije verdedigde zijn beleid in Eerste Kamer Teweerstelling tegen critiek van de lieer Reijers Belangwekkend program van Holland Festival LUCHT VOOR rlARION" PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 18 April 1952 Tweede Blad No. 27586 Justitiebegroting tenslotte aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering: van de Eerste Kamer heeft de minister van Justitie mr H. Mulderije gisteren gelijk in een deel onzer oplage van gisteren ver meld gezegd, dat er een einde moet komen aan het in opspraak brengen van reputaties van achtenswaardige mensen. Gelijk met betrekking tot de zaak Menten wederom is gebeurd. Wij hebben er geen enkel belang bij. be paalde mensen de hand boven het hoofd te houden, zeide de minister, die betwistte dat het door de Haarlemse Rechter-Commissaris mr Smits inge stelde onderzoek niet volledig zou zijn geweest. De door de heer Reijers geuite beschuldigingen karakteriseerde de bewindsman als insinuaties, waaraan redelijke grond ontbreekt. Met betrekking tot de Velzer affaire deelde hij mede. dat het onderzoek gesloten is en dat binnenkort vervolgingen zullen worden ingesteld. Men kan nu gevoegelijk aannemen, zo zeide de minister verder, dat Schallenberg de hand aan zichzelf heeft geslagen. Ook de ter zake geraad pleegde psychiater is tot eenzelfde conclusie gekomen. De minister verklaarde zich bereid tot het instellen van een commissie ter bestudering van de Friese kwestie. Voorzitter van deze commissie zal een raadsheer van het Gerechtshof te Leeuwarden zyn. Over de samenstelling van de commissie wordt overleg gepleegd met Ged. Staten van Friesland. humor, soms ook eniger mate geprikkeld, zeker, toen hij inging op wat de heer Reijers over de zaak Menten ter tafel had gebracht. De CH-afgevaardigde werd Woensdagavond door een longontsteking overvallen en hij moest derhalve verstek laten gaan. De minister heeft echter de gelegenheid te baat genomen om op scherpe wijze af te rekenen met hen. die i voortgaan dit troebele water nog meer j te vertroebelen. I De heer Reijers heeft zich. blykens sommige persverslagen, „de held van de dag" gemaakt, maar de vraag mag wor den gesteld, of met deze wijze van de- Belastingpolitiek zonder eind Directeur Fred Roozen van het Yictoriaholel te Amsterdam gaat ons land verlaten om in de Verenigde Staten zijn geluk te beproeven. „De belastingpolitiek in ons land is de voornaamste reden van zijn be sluit geweest", zeide gisteravond op een afscheidsreceptie temidden van enkele honderden vrienden van de scheidende directeur mr A. G. Lubbers, notaris te Amsterdam en tevens pre sident-commissaris van het hotel. huid. Dat de journalist de waarheid heeft gesproken, gelijk de afgevaardigde heeft verklaard, zou ik niet graag voor mijn verantwoording nemen. Wanneer de heer Reijers namen weet. laat hij er dan mee voor de dag komen, zeide de minister, die ten slotte de verzekering Aan de scheidende directeur werden gaf. dat alles wordt gedaan om de zaak- enkele cadeaux aangeboden door een Menten ln het reine te brengen. Geheel comité, dat voor dit doel was opgericht, vrijblijvend wordt onderhandeld over een j en door mr Lubbers namens de Raad schikking met de heer Menten, van Commissarissen. Onder de honder- den gasten op deze receptie waien vele tientallen der meest vooraanstaande DE FRIESE EED j autoriteiten op allerlei gebied uit de Uitvoerig heeft minister Mulderije ook ^D^heer Roozen zal in Amerika ma over de Friese kwestie gesproken. Hij na„r worden^an ma stelde, dat men zich moet bezinnen 0^'»™ -n zitn rnlt.iiiirhezit. wil i import- en export j welk terrein meii zijn cultuurbezit uitleven. De eed is daarvoor niet het meest geschikt. Sprekend over de eeds kwestie betoogde de minister, dat men, als men nu de eed in het Fries wil la ten afleggen, de wet doorbreekt. Men haalt de eedskwestie uit de objectieve sfeer. Het zou een belangrijke frontver- GEDENKTEKEN VOOR NEDERLANDERS IN REES Mevrouw H. G. van Anroov-de Kem- penaer, voorzitster van de Ned. Ver voor het onderhoud van graven van oor'ow- Ruime plaats voor Nederlandse componisten (Van onze Haagse redacteur) Op 4 Juni zal het Holland Festival in de Ridder/aal le Den Haag worden geopend mei een gala-concert door het Residentie-Orkest. Gedurende een maand zal in Den Haag, nu de Amsterdamse subsidie is weggevallen, een reeks concerten, opera-, toneel- en balletvoorstellingen worden gegeven. Daarnaast zullen van enige zeer belangrijke manifestaties ook goedkope voorstellingen worden gegeven, waarmede tegemoet wordt ge komen aan hel bezwaar, dat het Festi. val alleen maar een zaak is voor men sen met een gespekte beurs. Boven- Dit waren de belangrijkste punten uit de drie uren lange redevoering, waar mede minister Mulderjje zijn beleid heeft verdedigd. „De roede is mij niet bespaard geble ven". constateerde de minister, die met minutifuze preciesheid op de vele op merkingen is ingegaan. Soms met milde IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Hoe is het ontstaan? Dit woord: EENKENNIG Wanneer ik een klein kind vrien delijk tegemoet treed, maar het wendt zich angstig af en zoekt be scherming by de moeder, zegt deze dikwijls verontschuldigend: Ze is een beetje eenkennig. Zij bedoelt \er)egen en zou. als haar naar een verklaring van het woord werd ge waagd. waarschijnlijk antwoorden: Zy kent er maar één. namelyk mij, de moeder. Nu blykt uit oude vormen, dat in samenstellingen met het woordje „een" dit voorvoegsel de betekenis heeft van eigen. Maar de conclusie: een eenkennig kind wil slechts we ten van de eigen familie, is onjuist Het woord „eigen" slaat niet op de omgeving, maar op het kind zelf. Een eenkennig kind wil dus alleen van zichzelf weten. Het woord is te vergelijken met eigenwijs en eigen zinnig en ook met eenzelvig: aan zichzelf genoeg hebbend, in zich zelf gekeerd. andenng betekenen, maar dit is niet s'^chtoHera. heeft te Rees. aan de Ne- mijn taak. Zy heeft zich te richten op I n, j Duitse grens, een gedenkteken wat de wet voorschrijft of toelaat, al onthu.d. opgericht voor de 120 Neder- sta ik, aldus de minister, niet radicaal i '&nuers. die in de periode OctoberDe- afwjjzend tegenover wetswijziging cember 1944 in het zich toen daar be- De minister verklaarde, dat zijn be- vindende concentratiekamp om het ie- zoek aan Friesland zeer verhelderend ven zijn gekomen heeft gewerkt en dat hij diep onder de onthulling werd bijgewoond di or indruk is gekomen van wat hij in Fries- 220 familie'eden der overledenen, een land heeft ervaren. Maar wanneer ik een offic:e!e Nederlandse vertegenwoordiger partij schaak moet spelen, terwijl andere I en plaatselyke Duitse autoriteiten, de stukken voor my zetten, dan verlies ik de party altyd. HUMANISTEN. De discussie over de geestelijke ver zorging van de gevangenen heeft zeker niet ten volle bevrediging geschonken. Hoezeer ook de minister heeft getracht het door de heer Van Waisum geop- - - - -- perde vraagstuk in de objectieve sfeer batteren en in het geven van zulke te behandelen, de eindindruk was toch. ringen een Nederlands dat de afgevaardigde en de minister. zorg der kerken is geen propaganda, maar dienst der barmhartigheid. Die kan men niet in het wereldlijke vlak over brengen. Van het Evangelie uit gezien GEEN ZIELSZORG DOOR zijn er geen onkerkelijken en het is een belang is gediend. Ik vraag mij af: „Hoe komt hij aan deze gegevens? Ik kan de Kamer de verzekering geven, dat ik alles uit de handelingen zal laten trekken en alles nauwkeurig zal laten onderzoeken." Er zijn in de schilderijenzaak onge twijfeld fouten gemaakt, zeide de mi nister. maar het is zeer de vraag, of het hier om zeer waardevolle schil derijen gaat. Het gerechtelijk vooronderzoek heeft zich over de gehele wereld uitgestrekt. Dit onderzoek duurt nog voort. Dc re constructie van deze uit Mei 1945 da terende zaak is uiterst mocilyk, voegde de bewindsman er aan toe. Dat er in Nederland geen recht zou geschieden kan naar het ryk der fabe len worden verwezen De voortdurende insinuaties, dat de B.S. de diefstal zou hebben gepleegd zijn bij het door mr Smits ingestelde onderzoek onhoudbaar gebleken. De minister heeft de ver dachtmakingen jegens mr Smits en de Procureur-Generaal met kracht van de hand gewezen. Hoe weet de heer Reijers alles wat hy in de Kamer heeft ont- beide anti-humanisten, langs elkaar heen hebben geredeneerd. De pretentie van het Humanistisch Verbond, dat de mensen in de pereferie van de kerk en de onkerkelijken aan de verzorging van het Verbond behoren te worden gelaten achtte de minister on juist. Het Humanistisch Verbond maakt propaganda, het wil die ook uitstrekken tot de gevangenissen. Het gaat er niet om. het Humanis tisch Verbond uit te sluiten, maar wel tegen de erkenning van net verbond als vierde grootheid naast de kerken. Ziels- miskenning van woord en wezen der kerk, indien de onkerkelijken niet aan haar hoede zouden worden toever trouwd Dan zou de kerk een vereniging worden. De doelstellingen van het Verbond en zijn beginselen maken duidelijk, dat het anti-kerkelyk is. Anti-kerkeliik door zijn anti-dogmatisme In tegenstelling tot de geestelijke verzorging vanwege de ker ken is die van het H.V. gericht op de mens en zijn nood. Van zielszorg moet het H.V. zich onthouden, zo besloot de minister, die de pleitbezorgers in overweging gaf, zich in navolging van de Christen-Hu manisten Erasmus. Willem van Oranje en Coornhert met de boodschap der kerk tot het Humanistisch Verbond te Na repliek werd de Begroting van Justitie z.h.st. goedgekeurd. (CPN tegen). (Ingez. Med.-Ad' FEUILLETON Jos Lodewijks 18) Als ik die tUd Maarten niet had (te- had. zou alles tevergeefs geweest zijn. Maarten redde ons hotel, en onszelf. Hij redde mijn liefde voor Dick en myr. zelfrespect. Want ik geloof, dat mijn liefde voor mijn man zou zyn gestorven op de dag, waarop ik zijn ouders onze mislukking zou hebben moeten vertellen. Myn liefde stierf niet, want Maarten hielp my dag en nacht met het werk en toen Marie-Anne. de vriendin van niiin moeder, die by ons woonde en my met de huishouding hielp, overleed, was Maarten er om haar plaats in te nemen, nen kon. Maarten! Ik weet nog hoe het was. toen hij by ons kwam. We hadden een advertentie geplaatst voor een gérant, omdat de man. die tot dan toe als zoda nig gefungeerd had door een andere zaak hier in de buurt was weggekocht. Ons hotel was en is nu ook nog niet een eigenlijk hotel. Het is veel meer een famiiiepension. zonder al die bijzondere figuren als maitre-d'hótel, chef-de-ré- ception. kamermeisjes, piccolo's en wat al meer. Wij hebben het van begin af aan intiem en voordelig willen houden met zo weinig mogelijk personeel en zon der die overdaad van service, die alleen maar geld kost. En Maarten kwam op de advertentie als gérant. Maar dat be tekende dat hij van alle markten thuis moest zyn. dat hij toezicht zou moeten houden zowel op de keuken als op de bediening, dat hij administratief onder legd moest zijn en met de gasten moest kunnen omspringen. Dat hij de klachten moest kunnen behandelen en het per soneel moest kunnen instrueren. Enfin, Maarten kwam en sloeg achterover toen hij hoorde wat er van hem verlangd werd. Hjj kwam regelrecht van een oceaan stomer. waar hy als assistent-hofmeester gewerkt had en er waren talloze dingen waar hy volkomen vreemd tegenover stond. Maar Maarten waswel al'.een maar Maarten. Dat betekent: ern man met een zonnig humeur en een ontembare energie, een brok vitaliteit en ondernemingslust, een man met een ïcherpe mensenkennis en goede manle ren. iemand die zyn gebrek aan ervaring en kennis goed maakte door een zo aan- crekelijke, geestige oorspronkeiykheid, dat zulk een gebrek nooit opviel. Hij wasjaorigineel, dat is geloof ik het beste woord \oor hem. Hij kwam op proef en van de eerste d'g af was het alsof er iets ln huis veranderde. Je kreeg hetzelfde gevoel ais dat wat je hebt bij een grote schoon maak. geloof ik O Maarten Als mijn man was geweest zoals hij! Dick werd met de dag ongelukkiger. Hij zag hoe het moest en hoe het ging, en hy be sefte dat hy dat allemaal zelf had moe ten kunnen. Ik had ontzaglijk medelij den met hem en ik probeerde hem op alle mogeiyke manieren te ontzien. Maar als ik hem probeerde in de zaken te be trekken, opzettelijk om hem het gevoel te geven alsof hy zelf ook meespeelde, liep het altydv erkeerd en het slot was steeds, dat die arme Dick zich nog on gelukkiger voelde dan voordien. Maarten had zich na drie maanden al onmisbaar gemaakt en ik geloof dat ons hotel juist in die eerste tyd van zyn aanwezigheid voorgoed gered werd van de ondergang. En toen alles een beetje goed ging en ik weer plezier in het leven kreeg, ge beurde het ontzettende. Dick stierf, na een ziekte van drie weken. Ik was ver doofd door de slag en ik had geen kracht om me te verzetten tegen een gevoel van nameloze ontmoediging. Ik hield ziels veel van Dick en toen hy dood was be sefte ik pas goed hoe weinig geluk ik hem had kunnen geven. Ik maakte mij zelf heftige venvyten, ofschoon ik niet wist hoe ik het anders had moeten doen en ik wilde ales opgeven: het hotel en mijn levensdoel er iets goeds van te maken. Toen was het opnieuw Maarten, die alles redde. Hy nam de leiding over in de maanden, dat ik geen moed had om my ergens mee te bemoeien en hy pro beerde mij zachtjesaan weer wat belang stelling in het leven en in het werk by te brengen. In het begin verzette ik m(j. Maar langzaamaan won zyn ster ke persoonlykheid het en op een gegeven moment schudde ik mijn ellende en mijn zwakheid V3n me af: Het was alsof ik opnieuw geboren werd. Ik ging weer aan het werk. harder en vastbeslotener nog dan tevoren. Met Maarten samen zette ik het werk voort, dat Dick niet had aangekund en on danks de tegenwerking van Dick's vader bleef ik de leiding van het hotel behou den. Die oude man. geknakt door het ver driet van Dick's dood. heeft op een of andere manier een hekel aan mij gekre- 1 gen. Misschien heeft hij onbewust de overtuiging dat ik zyn zoon ongelukkig heb gemaakt Of wellicht denkt hij dat j het hotel, dat Dick aan mijn doorzetten te danken had. de dood van zijn zoon verhaast heeft. I Ik weet het niet maar hy heeft ge- tracht mij aan het verstand te brengen dat ik op zijn verdere hulp niet be- I hoefde te rekienen. Het geld dat hy ons leende was in die eerst jaren schoon op geraakt en van aflossing was nog weinig terecht gekomen, maar ik beloof de hem. dat "het slechts een kwestie van tyd zou zyn en dat ik niets liever wilde dan het hotel behouden. Hy drong er echter op aan, dat ik het verkopen zou en liet doorschemeren, dat hij mij daar desnoods toe zou dwingen. Hij was on aangenaam en bitter. Ik slaagde er in hem te sussen, vooral met de hulp van Dick's moeder, die mij veel beter gezind was. Zy had haar ge- I storven zoon beter gekend dan haar man I en zy wist hoe weinig ik aan hem gehad j had bij het werk en hoe ik had moeten I ploeteren om de zaak op gang te hou- den Maarten en ik gingen dubbel hard aan het werk en ik probeerde zo snel moge- luk voor aflossing van het geld te zor gen. En in de eerste tyd ging het uit stekend. We hadden goede seizoenen en enkele grote meevallers, zodat ik behoor lijk kon sparen. Het leek zelfs of alles (en goede gekeerd was toen het al- lerergste gebeurde wat my had kunnen gebeuren. Ik merkte het op een zomeravond. Het «as bladstil, we hadden een huis vol, j maar alle gasten waren naar bed en ik had voor het eerst die dag even tyd om i op adem te komen. Hel liep tegen twaal ven en op het terras was het. heerlyk koel Ik zat daar alleen, ik voelde myn voeten trillen van weldadige moeheid en ik zonk een ogenblik weg in kostelijke rust. Toen kwam Maarten van de eetzaal uit het terras op. (Wordt vervolgd) BEGRAFENIS JULIA CUYPERS. Op de begraafplaats „Zorgvlied" t Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot van de Zondag j 1 op 80-jarige leeftyd overleden actrice Julia Cuypers ter aarde besteld. In de kapel van het Begijnhof te Am sterdam werd in de ochtend een mis van requim opgedragen. In de hal van de Amsterdamse Stadsschouwburg, die als chapelle ardente was ingericht, stond de kist opgebaard Velen uit de toneel wereld. vrienden en bewonderaars kwa men er vanmorgen een laatste groet brengen aan deze van geboorte Vlaamse actrice. Fred Sterneberg sprak namens de Vereniging van Nederlandse Toneel kunstenaars in de schouwburghal een woord van afscheid. In de aula op „Zorgilied" spraken drie actrices van de oudere generatie. Rika Hopper. Magda Janssens en Emma Morel. Vele oudere acteurs en actrices volg den de met bloemen bedekte baar naar de groeve. Hier dankte een schoondoch ter van de overleden actrice namens de familie voor het betoonde medeleven en belangstelling. dien zal dit jaar ook de jeugd van het Festival kunnen profiteren. Wanneer wij het programma doorbladeren, dan moet gezegd worden, dat het Holland- Festival dit jaar belangrijk zal wor den. Belangrijk vooral doordat het aantal reprises beperkt is en er vele noviteiten zullen komen. Aan de mo derne ook Nederlandse compo nisten is een ru;me plaats ingeruimd en men heeft vele grote solisten en dirigenten kunnen aantrekken. 1 Op het programma ziet men. behalve de namen van Walter. Kubelik en Krips, ook die van de beroemde Roemeense di rigent Sergin Celibidache en van de Zwitser Paul Sacher. De Haagse C-omedie zal om. Girau- daux „Ondine" brengen en van de Ne- iderlandse Comedie noteren wy „Euri pides' Iphigeneia i zonder muziek, ballet jen maskers) en de Elckerhjk-opvoerin- gen in het Prinsenhof te Delft. I De Yougoslavische dansgroep, welke hier zoveel opgang maakte, treedt op in het Holland Festival en als zeer bijzon dere manifestatie mag het optreden van het New-York City Ballet worden aan gemerkt. De opera-sectie is zeer goed vertegen woordigd. om met twee werken van Sirawinsky Verder zyn er de koorcon- certen. welke men van vroegere festivals kent. Om de omgeving ook wat Festival- luister te geven heeft het Haags Cultu reel Centrum het initiatief genomen tot de oprichting van een Festival Club. En naar wat wij er over hoorden te oorde len, belooft dezie olub zo het een en ander. Vermelding verdient voorts, dat de Ned Radio Unie actief in het Festival wordt betrokken en dat de Amerikaanse zenders een aantal programma's zullen Den Haag en Scheveningen zijn het centrum van het Festival en meer ge concentreerd zal dit aan het peil ten goede kunnen komen. De kunstlievende provincie vinde de weg naar dit Festival. 8) Toen de landloper Panda verleid had. dal er bij dc naburige oude vuurtoren een betrekking te krijgen was. haastte hij zich er heen. Het was hier een een zame omgeving; er was niemand te zien dan alleen de Opa's Huppelaar en Vluggen, die elkaar hier toevallig op de wandeling hadden ontmoet. ,,'t Is heiig", zei Opa Huppelaar. „Er zit broei", meende Opa Vluggen. ..Dal wordt me wat", mom pelde Opa Huppelaar somber. ..Het wordt zwaar weer", knikte Opa Vluggen. Dit gesprek hielden de krasse heren dagelijks. Maar nu kregen zij Panda in hel oog. die hen met een groet voorbij liep en in dc richting van de oude vuurtoren verdween. „Daar gaat me er eentje naar die oude vuurtoren!" sprak Opa Huppelaar. ..Een onbezonnen jonge heet hoofd! Dat kan niet goed gaan!" ..Het zal slecht met hem aflopen", voorspelde Opa Vluggen droef geestig. „Alles was goed zolang die vuurtoren een vuurtoren wos; maar nu is hij aan een vreemdeling verhuurd, en nu gebeuren er vreemde dingen! Din gen. die het daglicht niet kunnen verdragen!" „Het is daar niet pluis, en we' zouden die jonge jongen moeten tegenhouden voordal hij zijn ongeluk tegemoet loopt", fluisterde Opa Huppelaar. Maar toen u'as het al te laat; Panda was al buiten gehoors- afstand. en de bejaarde heren dachten er niet aan om achter hem aan te gaan. want zij zouden zich voor geen geld ter wereld in de nabijheid van die geheimzinnige vuurtoren wagen Radio-programma ZATERDAG 19 APRIL. Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewilde muziek: 7.45 Mor gengebed cn lltuigische kalender; 8 00 Nieuws en weerber8 15 Gr.muz9.00 Voor dc hulsvrouw; 9.30 Waterstanden. 9.35 Grmuz: 10.00 Vooi de kleuters: 10.15 Gr.muz: 11.00 Voor de zieken; 1145 Grmuz.; 12 00 Angelus: 12.03 Pla noduo; 12 30 Land- en tuinbouwmcdede- llneen; 12 33 Gr.muz.: 12.55 Zonnewllzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws: 1320 Amusementsorkest en solist: 14.00 Boek bespreking: 14.10 Gr.muz: 14 20 Engelse les: 14 40 AmateurprogTnmma: 15.15 Kro niek van letteren en kunsten: 15 53 Me- tropole orkest en soliste: 16.25 De schoonheid van het Gregoriaans. 16 55 Voor de Jeugd: 17 55 Nederl. schaakkam pioenschappen: 18 00 Nieuws; 18.15 Vraaggesprek over de katholieke kerk ln Duitsland: 18.25 Amusementsmuz.. 18.40 Reeerlnesultzendlne: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19 00 Grjnuz.; 19 15 Parleinentsoverzlcht: 19.25 Amusements muz.: 19.52 Actualiteiten; 20 00 Nieuws en weerber.; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van: 20 15 Llohtbaken; 20 35 Gr.muz; 2100 Gevarieerd proer 21.55 Gr.muz 22 30 Wil luiden de Zondag ln: 23.00 Nieuws: 23 15 N:euw6 ln Esperan- I to; 23.22—24.00 Gr muziek. I Hilversum II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.33 I Gr muz.: 8.00 Nieuws en weerber.: 8 18 i Gr.muz.; 8.40 Idem: 8.50 Voor de huls- I vrouw: 9.00 Gr.mtiz. VPRO: 10 00 ..Tit- I delilk uitgeschakeld", causerie: 10.05 I Morgcnwlldlne. VARA 10 20 Voor de ar beiders ln de contlnu-bedrltven; 11.30 Viool en plano: 12.00 Metropole orkest, i 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12 33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 I ..Kleine zonden", hoorspel; 13 30 Accor deonorkest: 14.10 Voor de Jeugd: 14 30 Nederland.se liederen; 14.50 Eoekbespre- l king: 15.05 Dansmuz: 15 30 Vraeenbe- antwoordIng; 15 45 Polltlekapel: 16.15 I Sportpraatte: 16 30 Kamerork. en solist:! I 17.20 Voor de Jeugd: 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varla: 18 20 Hawaiian-muzlek: 18 35 Volksdansen: 19 00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19 30 ..Passepartout", cau serie: 19.40 „Het Oude Testament ln deze Tiid". causerie; 19.55 „Deze week", cnu- serle, VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 ,Der Uebe AuRUstln", operette; 21.30 Socialistisch commentaar; 2145 Strliksextet. 22.15 ..Onder de pan nen". hoorspel; 22.35 Lichte muziek: 23.00 Nieuws; 23 15 Grmuz: 23.35 Sport: 23.45—24.00 Orgelspel. Engeland. BBC llmne Service. 330 m. - 12 00 Orkestconcert: 12.45 Dansmuz.: 13.25 Gr.muz 13 55 Weerbericht.; 14.00 Nieuws. 14.10 Gevarieerd programma: 15.10 Arbeldersorkest: 15.40 Orgelspel. 16.10 Orkestconc 17.10 Hoorspel. 17 45 Idem: 18 00 Voor de kinderen: 18.55 Weerber: 19.00 Nieuws; 19.15 Sport. 19.30 Gevar. muz: 20.15 Interviews: 20.45 Causerie: 21.00 ..Music Hall": 22.00 Nieuws: 22.15 Hoorspel. 23 4o Intermez zo: 23 45 Avondgebeden; 24.00 Nieuws; 0.03 Soort. Engeland. BBC Light Programme. löOft en 247 m. 12.00 Orkestconcert; 12.45 Dansmuz.; 13.25 Orkestconcert; 13.55 Sport: 14.15 Orgelspel: 14.45 Gr muziek: 15 00 .Conducted Tour" 15 45 Geva rieerde muziek; 16 15 Militair orkest en solist: 17 00 Sport: 18.00 Filmbeschouwing 18 30 Sportuitslagen; 19.00 Jazz Club: 1945 Vragen beantwoord ine. 20.00 Nieuws en radiojournaal!: 20 25 Sport: 20 30 Hoorspel: 21.15 Grmuz; 2130 Klank beeld: 22 00 Orkesconcert: 23.00 Nieuws: 23.15 Dansmuziek; 23 45 Idem; 0 15 Gr.muz: 0.56—1.00 Nieuws. Nnrd west den tsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Amusementsmuz13.00 Nieuws. 113 30 Amusementsmuz14 00 Orkest- i concert: 15.00 Jeugd- en mannenkoor. 16 00 Lichte muziek. 17 30 Omroeporkest en solisten: 18 00 Gevar. proer 19 00 Nieuws. 21.45 Idem: 22.10 Symphoni"- I orkest en solisten. 22.40 Rhytlimlsohe I muziek; 24 00 Nieuws. 0 10 Dansmuziek: 1.00—2.00 Idem. Frankrilk. Nationaal Programma. 347 en 249 m. 12 10 Gr.muz.: 12 30 Or- kestconcert: 13 00 Nieuws: 13 20 Vloolrc- I cltal: 14.12 Symphonle-orkest en solist; 16.30 Scmi-klassieke muziek. 17 40 Gr- muziek. 17.55 Idem: 18 10 Pianorecital: i 18 30 Amerikaanse uitzending: 19.00 Gra- mofoonmuzlek: 20 00 Orkestconcert: 20.30 I Hoorspel: 22 50 Gr.muz: 23.25 Plano en vlooi: 23.45—24.00 Nieuws, i Brussel. 484 m.: 12.05 Orkesteon- i eert; 13.00 Nieuws: 13.10. 14 05 en 15.00 Gr.muz.. 16 30 Lichte muziek: 17 00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.; 18.30 Accor- deonspel. 19 00 Faeot en plano; 19 15 en 19 40 Gr muz 19.45 Nieuws; 20.00 Gr - muziek; 20 30 Orkestconcert. 32.00 Nieuws: 22 10 Grmuz.; 22 50 Nieuws; 23 00 Dansmuz 23 55 Nieuws. 324 m.: 1145 Gr.muz 12.30 Weerber.: 12 34 Zigeunerorkest: 13.00 Nieuws: 13.15 Gr.muz: 14.00 Idem: 14.30 Planorecital; 15.00 Gr.muz: 15.45 Verzoekproer.: 16.15 Grmuz: 16.30 Kamerork. en solist: 16 50 Engelse les: 17 05 Nieuws: 17.75 en 18 00 Gr muz18 30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws: 19.30 Accordeonrecital: 19 40 Radlofeuilleton- 19.50 Accordeon recital. 2000 Gev. programma: 2130 Ver- zoekorogramma: 22 00 Nieuws: 22 15 Jazzmuz.; 22.45 Gr muz.: 23 00 Nieuws: 23.05 en 23.30—24 00 Gr.muziek. VRIJDAG. Kleine Burcht: Prooaganda-avond van de N.A.T.D. 8 uur nam. Schouwburg: Ned. Volkstoneel ..Het Woord" 8 uur nam. Oeestgeeet «Witte Huls): Leden- vere. Zwem ver. „Poelmeer" 8 uur nam. ZATERDAG. Oeestgeest (Huize Bltdoro): Mu stek en Franse gedichten. 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond Volkstulnver. Tulnlust" 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie 75-Jarlg bestaan Scheepsbouw- en reparatiewet! „De Hoop" 35 uur. Stadszaal: Jublleumavond Eerste Leldse Klucht- en Revuegezel6chap. 7.45 uur n m. Volkshuls; Lezing dr A F. J. Portlelje over „Omgang met dieren". 4 uur nam. ZONDAG: Den Burcht- Filmvoorstelling „Het vro- HJke weeshuls". 1. 3.45 en 4.30 uur nam. MAANDAG: In den Vergulden Turk: R.K. Midden stand. Spr. dr L. Egeraat: „Kan de hui dige middenstand zich handhaven?", 8 uur Oude Vest 13Ned Chr. Vrouwenbond. Spr. K. Chr. Hoeksteln, 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Eens ln de honderd Jaar" door Ned. Comedie, 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K Norel over „Hol landers naar Canada" 8 uur nam. Steensohuur 6: Bazar „Groenoord". - SchouwburgAbonnementsvoorstelling .Eens In de honderd Jaar" door Ned. Comedie, 8 uur nam. Stadseehoorzaal: Lustrumooncert R.K. Alma Materkoor. 8 uur nam. Steenechuur 6: Bazar „Groenoord". - 2—5 en 711 uur nam. WOENSDAG: Gulden VliesAandeelhoudersvergade ring N V. Leldsche Bouwvereenlglng. 430 uur nam. In den vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Lezing A. Glar- delh over Engelse schilderkunst. 8 uur nam. Stadszaal: Afscheidsreceptie P. Taaelaar als Inspecteur L.O., 3 uur nam. Stadszaal- Uitvoering Chr. Mandollne- en Toneelgezelschap ..Sempre Avantl". Steensohuur 6: Bazar ..Groenoord". - 2—5 en 711 uur nam. DONDERDAG. Kaasmarkt 1 - Ledenvergadering Gerei. Schoolver. Lelden. 8 uur nam. Stadhuis: Alg. vergadering Lelds Jeucd- parlcment. 71/4 uur nam. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van Itthoerafleïn van Alfred Kubln Geopend op werkdagen van 25 uur nam «tot 14 Mei) Lakenhal: Verster-ten toonstelling. Werkdagen 104 u.: Zondagen 14 uur: nfk 1 Mei resp. 10—5 ep 15 uur. (Tot 2 Juni). Universiteitsbibliotheek: Avloenna-ten- toonstelllng. Werkdagen 9 1/25 1/2 uur nam. (t/m. 26 Aorll) DE BIOSCOPEN. Lhlo „Lullaby of Broadway" (alle leeft Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Ltivor Geen medailles voor spionnen" (18 Jaar) Zond. 2.30. 4.45, 7 en 0.15 uur werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag „Moessorgskl". Trianon ..Willie en Joe van Compagnie O" (14 jaar) Zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino Harvey" (14 Jaar) Zond. 4.45. 7 en 9,15 uur; werkdagen 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur Jeugdfilm „Ge lukkige Hans". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Maandag 14 April 8 uur tot Zaterdag 18 April 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48. tel. 21060. Apotheek.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 15