„Nationalisme is zaak van geloof*' Ernstige beschuldigingen en scherpe critiek van de heer Reijers KUS®"* LUCHT VOOR lvlARION' PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 17 April 1952 Tweede Blad No. 27585 Friese kwestie en zaak Menten in Eerste Kamer Gerretson Geestelijke verzorging der gevangenen (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van de Justitiebegroting in de Eerste Kamer heeft zich in hoofdzaak bewogen om drie vraagstukken, waarvan er twee wel zeer prin cipieel zijn gesteld. Enige afgevaardigden hebben zich bezig gehouden met de zaak Menten, waaromtrent wanneer men het zo wil noemen nieuwe onthullingen werden gedaan. Belangrijk waren vooral de opmerkingen, welke werden gemaakt over de Friese kwestie en over de geestelijke verzorging in de gevangenissen. Allereerst de Friese kwestie. Na het bezoek van minister Mulderije, samen met zijn ambtgenoten van Bin nenlandse Zaken en Onderwijs, aan Friesland, waar zij zich over de vraag stukken nader op de hoogte hebben la ten stellen, heeft de kwestie in de minis teriële beoordeling wel een wat .nder accent gekregen. Daaruit mag dan wel licht de conclusie worden getrokken dat Den Haag het antwoord, dat minister Mulderije in de Tweede Kamer heeft ge geven. niet als het laatste- en afslulten- dewoord beschouwt. Vandaar dat de Eer ste Kamer een poging heeft ondernemen om het ministeriële standpunt nog wat meer om te buigen in de richting van een erkenning van het goede recht der Friese zaak. Maar niet ten onrechte her innerde mej. Tjeenk Willink (P vd A> hoezeer zij overtuigd was van het grote principiële belang dezer zaak. aan het woord van de Koningin in haar congres rede. dat een offer in een lager ressort zal strekken tot het welzijn in een hoger ressort. Met andere woorden, dat de star heid. waarmede Friesland voor zijn taak opkomt, er niet toe moet leiden, dat men niet meer boven de belangen van het eigen volk vermag uit te zien. Maar aan de andere kant: indien het Friese sire nen erkenning verdient en verkrijgt, dan zal dat strekken tot heil van het gehele land. Prof. Gerretson (CH) wees op het uit zonderlijke belang, dat is gelegen in het recht, de eed in zijn eigen taal te mo gen uitspreken. In de beschouwing van deze materie openbaart zich het con flict tussen staatsrecht en natuurrecht en de regering staat in deze voor de keuze tussen een oplossing van dit con flict en een latent slepend conflict. Het zoeken van een uitweg is geen oplossing. De consequentie is. dat de wet wordt veranderd en op die weg moet men geen leeuwen zien. Zij zijn er niet. De minister begTÜpt het niet, zo heeft men my uit Friesland geschre ven. vertelde de heer Gerretson en hy voegde er aan toe: „Nationalisme ls geen zaak van begrip, maar van ge loof". En hy zei tot de minister: er ken het Friese taalrecht en gij hebt het spel gewonnen. Wat nu als een weldaad zal worden aanvaard, zal de regering, zo zij deze kans ongebruikt laat. over 20v jaar als een ernstig ver zuim worden'aangerekend. De CH-af- gevaardigde bepleitte de instelling van een commissie ter voorbereiding van een oplossing. Het Fries heeft ook ln de vergader zaal van de Eerste Kamer geklonken. Ditmaal niet, zoals ln de Tweede Ka mer, in poëzie, waarmede prof Gerbran- dy zijn betoog onderstreepte, maar in het zwaar-gebeeldhouwde Proza van Sipke Huismans. de bekende Friese voor vechter uit de twintiger jaren Het Proza dat de heer Algra 'AR) voorlas, was van Huisman's grote zeggingsgaven een in drukwekkend specimen. Én hem ver der citerende gewaagde ook de heer Al gra van het „kleine imperialisme", waarmede de gerechtvaardigde verlan gens der Friezen worden veronacht zaamd en teruggedrongen. Deze karak teristiek achtte hij ook van toepassing voor de argumentatie, waarvan de mi nister zich in de Tweede Kamer heeft bediend. De Friezen zijn niet blind voor het belang der nationale eenheid, maar het Friese nationalisme en deszelfs er kenning behoeft die gemeenschap niet te verscheuren. Integendeel! Het gaat hier niet om meerdere of mindere soepelheid, maar om recht en vrijheid. Het is geen gunst aan onge- letterden. Meent de regering dat, dan maakt zij een groteske en gevaarlijke vergissing, zo riep de heer Algra uit. Een betoog, dat mej. Tjeenk Willink onderstreepte, door er op te wijzen, dat wat in Friesland leeft een bolwerk vormt tegen de massaficatie. Zij oefende daar naast echter critiek uit op de opge schroefde en buiten de werkelijkheid staande wijze, waarop sommigèn ln Friesland menen, hun zaak te moeten bepleiten, als zouden de Friezen de hand moeten kussen van hem, die hen slaat. Minis'., '""'derije heeft zich ln de Tweede Kamer laten ontvallen, dat de geestelijke verzorging der gevangenen, welke het Humanistisch Verbond biedt, „stenen voor brood" is. Op dit punt heeft de Eerste Kamer gisteravond de minister onderhanden genomen. Dat zulks gebeurde door de heer Van Walsum 'PvdA), die als be lijdend christen het goede recht van het Humanistisch Verbond verdedigde, maakte de zaak te meer belangwekkend. Wij moeten erkennen, dat ons volk in geestelijk opzicht een zeer gemengde samenstelling heeft en op die grond moet aan het Humanistisch Verbond gegeven worden, wat het vraagt, aldus de heer Van Walsum. Bovendien, er schuilt een gevaar in. dat het recht van de kerken ten deze zou moeten worden gehandhaafd met behulp van de staats macht. Mr Van Walsum vroeg van de minister de instelling van een brede studiecommissie te bevorderen. Het gaat hier om een kwestie van grote staat kundige betekenis. Over de zaak Menten heeft vooral de heer Reyers (CH) een nogal ont hullend betoog gehouden. Hij vertelde vele bijzonderheden over de achter gronden van deze geruchtmakende af faire en betoogde, dat wie de vernie tiger (s) vindt van de inventaris-lijs ten der B.S.. ook de dader (s) vindt. Maar naar hen wordt niet gezocht. Van de B.S.-wacht is een onwaar schijnlijk groot deel geëmigreerd. Waarom? Waar zijn de tapijten geble ven en waar de schilderijen? Men weet, wie deze gestolen heeft en de daders laat men lopen. Stelen en vals heid in geschrifte zijn in Nederland verboden. Dat geldt, zo vervolgde de heer Reyers ook voor de Bloemendaal- se politie. Scherpe critiek oefende de afgevaardigde op de Rechter-Commis- saris te Haarlem en de Procureur-Ge neraal te Amsterdam. Hij zeide, dat erkend is. dat de door een journalist gedane onthullingen waar zijn, en dat de rechtstaat op het spel staat. Mag men hem geloven, dan is de zaak- Menten een zeer troebele affaire, waar in de hoogste autoriteiten hnu duistere rol meespelen. Deze beschuldiging, zo rauwelings de Kamer lngeslingerd, is ernstig, maar zij ls ook gevaarlijk. De heer Witteman (KVP) heeft het dan ook nuttig geoordeeld namens zijn De gezwollen Mississippi dondert met toenemende kracht over de dam beneden de St. Anthony waterval. Steeds grotere oppervlakten komen onder water te staan. In de ajgelopen weck verdrievou digde de hoeveelheid water, welke de Mississippi hier afvoert, in drie dagen en nog steeds houdt de was aan. De bovenste foto toont het bruisen de water van de Mississippi over de dam van de St. Anthony water val. Op het beeld daaronder staat een van de vele groepen boerderijen, welke nabij Minnesota geheel in het water staan. De huizen zijn geheel verlaten en de verbindingen ver broken. Toen deze opname gemaakt werd stond het water in de huizen ander halve meter hoog en nog steeds bleef het stijgen. Omgekeerde bewijslast voor bromfietsers Verschenen ls de Memorie van Ant woord van de Minister van Verkeer en Waterstaat od het voorlopige verslag van de commissie van raDDorteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wegenver- kerswet. Hieraan ontlenen wil dat het de minister gebleken is. dat bii zoveel ver keersongevallen bromfietsen betrokken ziin dat het eevaar. dat de bromfiets od de weg oplevert, inderdaad groter is te achten dan dat. hetwelk wordt ver oorzaakt door het berijden van een ge woon rijwiel, in verband waarmede het juist voorkomt voor de bestuurders van bromfietsen welke voertuigen tot de categorie motorrijtuigen blijven beho ren de voor de bestuurders van mo torrijtuigen bestaande zogenaamde om gekeerde bewijslast van kracht te doen blijven. fractie te verklaren, dat de methode om nu weer andere hoge ambtenaren der rechterlijke macht in een ongunstig dag licht te plaatsen hem allerminst zinde. De afgevaardigde heeft geput uit bron nen, welke voor de andere Kamerleden ontoegankelijk zijn. aldus de heer Wit teman, die er op aandrong, dat de mi nister hen door een afdoende verkla ring zou rehabiliteren. Mej. Tjeenk Willink vroeg de minis ter ook aan de leden van de Eerste Kamer opening van zaken te geven over vele veelbesproken aangelegenheden, waaromtrent in brede kring nog onze kerheid bestaat. 'Incez. Med.-Adv.l Stuikt"1 FEUILLETON DOOR Jos Lodewijks VIJFDE HOOFDSTUK Stella Marter ls een beklagenswaardi ge vrouw. Ik vraag mij af hoeveel mensen weten dat zij een minnaar heeft. Zij vertelde mij dat onder de grootste geheimhou ding en nadat zij meer dan een uur getracht had zich 'te verzetten tegen haar verlangen om mij ln vertrouwen te nemen en haar beslommeringen met my te delen. Het was niet gemakkeiyk haar zo ver te krijgen. Ze begon met een koele on genaakbaarheid. maar langzamerhand verloor zij de macht over haar gevoelens en tenslotte was zij niet anders dan een wanhopige, tobbende vrouw, die haar levensgeluk bedreigd zag en geen uitweg wist. Stcila Marter, de goed-verzorgde. vnendeiyke en bedrijvige zakenvrouw, de hele dag in de weer en bij alles gracieus en charmant, ls een masker. Daarachter leeft een vrouw, die grote zorgen en grote liefdes heeft, dageiyks ontzaglijke moeilijkheden het hoofd moet bieden en w:er leven een aaneenschakeling van kort geluk en grote droefenissen ls ge weest. zy moet een sterke persoonlijk heid zyn. om desondanks haar spel te kunnen spelen en Iedere morgen op nieuw weer met 'n ontwapenende glim lach haar gasten te kunnen begroeten, om dan uur na uur de zorgen voor haar grote gezin van personeel en gas ten te dragen en leiding te geven in duizend-en-één kleine en grote proble- E"n sterke vrouw, maar zwak in stille ogenblikken van eenzaamheid, als het werk gedaan ls en de gasten slapen. Hoe groot moet in die uren de behoefte zijn voor haar om iemand naast zich te weten, iemand die haar steunen en bemoedigen kan. Een man. die met een 1 efderyke glimlach haar zorgen kan wegvagen en met een zachte hand de rimpels kan wegstryken van haar voor hoofd en haar in zijn stevige armen kon nemen waar ze de wereld kan ver geten om naar het kloppen van zyn hart te luisteren. ..En dan alleen maar te denken: Dat hart klopt voor my". Deze laatste zin is letteriyk van Stella. Ik heb die woorden onthouden alsof ze in myn geheugen waren gebrand, zy waren ongeveer de laatste van een ge schiedenis die zy my vertelde met hor ten en stoten: de geschiedenis van haar leven. Het is niet eenvoudle Iemands woorden te herhalen op schrift, zo. dat de sfeer van die uitgesproken gedachten hen blijft omgeven Maar Ik zal proberen met behulp van mijn geheugen en van dc onuitwisbare Indruk, die Stella's haal op my gemaakt heeft, haar woor den weer te geven. Het was helemaal geen uitgebalanceerd, weloverwogen ver telling. Het waren zinnen, woorden, ge dachten. komende uit het overvolle hart van een vrouw die dankbaar was dat ze zich uiten kon woorden als tranen, die verlichtten. Dit was, wat Stella Marter my ver telde: „Ik was vyfentwintig toen ik trouwde met de man. die ik zonder een spoor van twyfel had liefgehad sinds ik hem had leren kennen dat was drie jaar daarvoor. Tweeëntwintig myn ken nissen lieten my helemaal niet ln twij fel over myn uiteriyk en er waren man nen die er alles voor zouden hebben over gehad als ze zich in myn gunst hadden kunnen dringen. Maar ik maakte myn keus zonder een ogenblik te aarzelen en ik bleef er bij. Misschien was ik nog teveel een kind om de dingen te overwegen en mij zelf af te vragen of myn keus verstandig was gelukkig maar. Want het wéis een onverstandige keus, tenminste uit het oogpunt van zakelykheid gezien. Dick was een lieve, hartelijke jongen, die ontzaglyk veel van me hield en alles zou hebben wil len doen om me gelukkig te' maken. Maar hy was een dromer, een kunste naar misschien, zonder overigens de moed en de kracht te hebben om zich in welke tak van kunst ook uit te leven en er iets in te presteren. Hij hield van me maar dat was ook "de enige steun, die hij me gaf en ik was gedwongen van de eerste dag af de leiding te nemen en alles te bedisselen. Een bepaald vak ken- dt hy niet. Hy had znjn vader na zyn HBS-tyd wat geholpen in de wynhandel, zonder veel succes trouwens, en toen ik hem leerde kennen, vertelde hy my op een avond met een dood-ongelukkig ge zicht dat hy gedoemd was later de lei ding van die wynhandel op zich te ne men. Ik maakte me ln die eerste Jaren erg ongerust over onze toekomst, maar ik hield teveel van hem om hem ook maar in het minst ergens toe te dwingen. Dick praatte ook nooit over trouwen. Ik wist dat hy mij dolgraag hebben zou, maar de gedachte aan een gezin en de nood- Radio-programma VOOR VRIJDAG 18 APRIL. Hilversum I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuwe; 7.18 Gewijde muziek: 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- ber.; 8.15 Gram.muzlek; 8 45 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muzlek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Planoduo; 11.30 Gram muziek; 12.00 Amu- semntsmuz.; 12.30 Land- en tulnbouw- mededellngen: 12.33 Llcbte muziek. 12.59 Klokgelui: 13 00 Nieuws; 13.15 Mariniers kapel; 14.00 Tulnbouwpraatje; 14.15 Utrechts Stedelijk Orkest: 15.10 Viola d'amore, contrabas en piano; 15.40 Voor dracht; 16.00 Kamermuziek; 16.30 Voor dracht; 16.50 Gram muziek; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 Op bezoek bij de Mariniers krant; 20 00 Nieuws en weerber.; 20.10 zakelykheid om de kost te verdienen er verder alle beslommeringen en verant woordelijkheden te dragen, die daarme' verbonden zyn. schrikte hem af. Eindelyk nam ik het helt in handen en na ontzettende scènes met zyn ouders, die mij ongeveer als een Kenau zagen, omdat ik voor Dick sprak en alles probeerde te organiseren, bracht ik het zo ver dat zij er van afzagen Dick ln de wynhandel te laten opvolgen en hem een flink bedrag gaven om dit hotel te kopen. Dat wil zeggen, hij kreeg het geld dat hem als een van de twee zonen toe kwam er was namelyk nog een oude re broer die een tandarts-practijk had en de rest werd hem door zyn vader onder bepaalde condities geleend, j Ik was geweldig enthousiast voor dit i werk en ik was er zeker van dat ons hotel een succes zou worden Samen met een vriendin van myn moeder moeder stierf al toen ik dertien was bestuurde I ik deze onderneming, terwyi Dick zijn I best deed om te helpen. Het ging prach- I tig in het begin. Maar Dick was er totaal ongeschikt voor. Hy bedierf een j boel dingen door zijn overgevoelige na- Iti.ur en zijn driftbuien en ik werd er j soms wanhopig onder als Ik zag hoe het j werk. dat ik moeizaam opbouwde, door I hem zonder opzet werd ondermynd. Zon der opzet dat was het ergste. Ik leed het meest onder mijn medeiyden met i hem. en ik hield van hem De bleef van hem houden en dat maakte alles dub- bel moeilijk. Vocaal ensemble: 22 30 Orgelconcert; 22 45 Avonduverdenklne. 23.00 Nieuws en SOS- berichten: 23.15 Nederlandse schaakkam- (Wordt vervolgd) pioenschappen; 23.20 Amus_muzlek; 23.50- 24.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 m.) VARA 7.00 Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram muziek; 8 00 Nieuws en weerber.- 8.18 Gram.muzlek; 8.50 Voor de hulsvrouv 9.00 Gram.muzlek VPRO; 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgen ding; VARA' 10 20 Orgelspel; 10.50 Gri muziek: 11.15 Radlofeullleton; 11.35 Hon gaarse volksliederen. AVRO: 12 00 Lichte muziek: 12.30 Land- en tulnbouwniede- delingen of gram muziek; 13 20 Metropole orkest: 14.00 Kookpraatje. 14 20 Gram.mu zlek; le en 2e acte „Aida". opera; VARA: 16.00 Gam.muziek: 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Planoduo: 17.20 Muzikale causerie: 18 00 Nieuws; 18 15 Felicitaties; 18 45 ..Denk om de bocht"; 19 00 Gram muziek 19.10 „Wat doet uw man?", klankbeeld. VPRO: 19.30 „Op Huisbezoek", cursus; 19 50 Berichten: 20.00 Nieuws; 20 05 Boek bespreking; 20 10 Gram.muzlek; 20 30 „Benelux": 20.40 „Leven op de aarde", causerie. VARA- 21.00 Cabaret; 2130 „De Ducdalf": 21.50 Buitenlands overzicht; 22 05 Lichte muziek: 22.30 Gram.muzlek: VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie: 22.45 Avondwijding. VARA- 23.00 Nieuws: 23.15 „In huwelllk en gezin", causerie. 23 24.00 Kamerorkest. 7) Het lc\'cn was moeilijk voor Panda. Nu had hij al van alles geprobeerd, maar een betrekking kon hij niet vinden! ..Ach", dacht hij. ..wat moet er van mij terecht komen?" En met deze en dergelijke mis troostige gedachten drentelde hij verder en verder, tot hij tenslotte aan de rand van de stad kwam. waar een vuilnisbelt ivas en verder niets - dan alleen een landloper, die het er zich gemakkelijk had gemaakt. ..Ha. ventje!" zei die landloper. ..Heb jij soms nog een kwartje voor een nette werkman met een hui lende vrouw en zeven bloedjes van kinderen?" ..Nee", zei Panda droevig. Ik heb niets! Het spijt me! Wat erg. dat uw vrouw zo huilt, en dat uw kinderen bloedjes zijn!" ..O - trekt het je niet aan", antwoordde de landloper. ..Ik zei dat zo-maar. maar het is niet waar. hoor. Ik ben helemaal niet getrouwd. Ik ben wel wijzer! Trouwen en werken zijn de twee dingen, waar ik nooit aan begin". „Nou - maar wérken wil ik wel!" sprak Panda. Anders kom ik hier op de vuilnisbelt te zitten. De moeilijkheid is alleen, dat ik geen werk kan vinden". „Die vuilnisbelt zit anders heel gemakkelijk, vriend - daar hoef je niet op neer te kijken!" sprak de land loper verontwaardigd. „En werken is goed voor de dammen, maar niet voor mij. Ik dénk er niet aan. Nog geen uur geleden bood iemand mij een betrek king aandaar bij die oude vuurtoren. Het ivas een heel heerschap, en hij beloofde me schitterende vooruitzichten, maar ik dénk er eenvoudig niet over Panda dacht er wél over! De landloper was nog niet uitgesproken, of Panda u>as al op weg naar de aangewezen vuurtoren, waar een heerschap een be trekking met schitterende vooruitzichten aanbood. 20 15—21 45' 1. Opening; 2. Televlzler; 3. „Stijlen ln lijnen"; Pauze; 4 ..Ending It", televisiespel. Engeland. BBC Home Service. 330 m.: 12,30 Bariton, viool en plano; 13.00 Dans muziek: 13.25 Voor de arbeiders; 13.55 Weerber.; 14 00 Nieuws; 14.10 Gram.muz.; 15.00 Hoorspel; 16 00 Crltleken; 16 46 Or kestconcert; 17.30 Discussie; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerber.; 19 00 Nieuws; 19 15 Sport. 19.20 Operamuziek; 20 00 i Revue-orkest en solisten; 20.40 Causerie. 21.00 Klankbeeld. 22 00 Nieuws; 22.15 Amerikaanse nieuwsbrief; 22 30 Gevar. propr 23 00 Pianorecital; 23 45 Voor dracht; 24.00 Nieuws; 0 03 Sport. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m.: 12.00 Mrs. Dales Dagboek: 1215 Lichte muziek: 12.45 Voordracht; 13.00 Pianorecital; 13 15 Orgelspel. 13.45 Orkestconcert; 14.45 Voor de kinderen: 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Lichte muziek; 16 30 Voor de soldaten. 16.45 Lichte mu ziek; 17.15 Mrs. Dale's Dagboek: 17.30 Or gelspel: 18.00 Salonorkest en soliste- 18 30 Variété orkest en solisten: 19.15 Gram. muzlek: 19 45 Hoorspel: 20 00 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr.; 21.00 Verzoekprogr 21.45 „These Radio Times"; 22 15 Discussie; 23.00 Nieuws: 23 15 Actualiteiten; 23 20 Dans muziek: 24 00 Voordracht; 0.20 Lichte mu ziek: 0 56—1 00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni.: 12 00 Amus.muz.; 13.00 Nieuws; 13.30 Ge var. muziek; 14.15 Weense muziek; 15.50 Omroeporkest en solist; 16.15 Kamermu ziek; 17 00 Nieuws; 17.45 Gevar. progr.; 19.00 Nieuws: 19.30 Omroeporkest en solist 20.45 Symphon le-orkest omroepkoor en solisten: 21.45 Nieuws; 22 35 Jazzmuziek- 23.00 Gevar. muziek; 23.30 Claveclmbel. Slano en hammondorgel: 24 00 Nieuws; .301.00 Rhythmlsche muziek. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 en 24!) m.; 12.30 Orkestconcert; 13.00 NleuwB 13.50 Idem; 13.55 Israëlische uitzending; 18.30 Amerikaanse uitzending; 20.00 „Werther", opera; 21.35 Idem; 23.31 Gra- rnof.muzlek; 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 484 en 324 m. 484 ni.: 12.05 Orkestconcert. 13.00 Nieuws; 13.10 en 14 00 Gram.muzlek: 14.30 Orgelconcert. 15.00 en 16.00 Grammuzlek. 17.00 Nieuws: 17 15 Gram muziek; 18.30 Filmmuziek; 19 00 en 19 40 Grammuzlek: 19 45 Nieuws; 20 00 Orkestconcert; 21 00 en 21 30 Gram muziek 22.00 Nieuws; 22.10 Gram.muzlek 22 15 Kamermuziek; 22.45 Gramjnuzlek; 22 50 Nieuws. 324 m.: 11.45 Gram muziek; 12 30 Weer berichten 12 34 Gram.muzlek: 12.50 Koersen; 12.55 Gram.muzlek; 13 00 Nieuws 13 15 Hammond-orgelrecltal; 14.00. 14.45, 15.00 en 16.00 Gram.muzlek: 17.00 Nieuws 17 10 Amus.muzlek; 18.00 Gram.muzlek: 18 10 Voordracht; 18 20 Gram.muz.; 18.30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws; 19.30 Ac tualiteiten: 19.50 Radlofeullleton; 20 00 Gram muzlek; 20.15 Symphonle-orkest en solisten; (Om 20 55 Kunstoverzicht); 22 00 Nieuws; 22.15 Causerieën; 22.45 Gram.mu zlek; 22.55—23 00 Nieuws. Academisch Ziekenhuis (aula): Poppen spel t.b.v. erefonds oud-verpleegsters. 7.30 uur nam. Den Burcht; Uitvoering Chr. Tambour en Pltpercoros .K. en G.'\ 8 uur nam. Het Gulden Vlies; Jaarvergadering district Lelden Ned. Ver. van Ex-polltle- ke gevangenen uit de bezettlnestltd. 7.30 uur. Schuttershof: Ver. van oud-leerlingen der ambachtsschool; lezing over moderne houtconstructies. 8 uur nam. Stad «zaal: K. en O. Residentie-orkest. Pianist Shura Cherkaaskv. 8 uur nam. ..Zomerzore": Kynolcwen-verenlglng Rllnland" Vertoning van Kynologlsche films. 8 uur. VRIJDAG. Kleine Burcht: Propaganda-avond van de N.A.T.U. 8 uur nam. Oeesteeeet (Witte Huls): Leden- verg Zwemver. ..Poelmeer". 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg)Cabaretavond Chr. Jongensclubs. 7 3/4 uur nam. Stadhuis: Overdracht Stichting „Het Kraam centrum" 41/3 uur nam. ZATERDAG. Oegsteeest (Huize Bltdoro): Mu ziek en Franse eedlchten. 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond Volkstulnver. .Tulnlust 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie 75-Jarle bestaan Scheepsbouw- en reparatlewerf „De Hoop" 35 uur. Stadszaal: Jubileumavond Eerste Leldse Klucht- en Revuegezelschap. 7.45 uur n.m. Volkshuls- Lezing dr A P. J. Portlelje over „Omgang met dieren", 4 uur nam. MAANDAG: DINSDAG: Stadsgehoorzaal: Lustrumconcert R.K. ilma Materkoor. 8 uur nam. WOENSDAG: Gulden Vlies: Ned. MIJ voor Nijverheid en Handel. Spr. P. J. Spoorenberg. 12.30 uur nam. StAdszaal- Afscheidsreceptie P. Tazelaar als inspecteur L.O.. 3 uur nam. Stadszaal Uitvoering Chr Mandoltne- en Toneelgezelschap „Sempre Avantl", DAGELIJKS. Prentenkabinet fKloksteee 25): Ten toonstelling van lithografieën van Alfred Kubln Geopend op werkdagen van 25 uur nam 'tot 14 Mei). Lakenhal: Verster-ten toonstelling. Werkdagen 104 u.: Zondneen 14 uur: na 1 Mei resp. 105 en 15 uur. (Tot 2 Juni). Universiteitsbibliotheek: Avlcenna-ten- toonstelllne. Werkdagen 9 1/25 1/2 uur nam. (t/m. 26 April). DE BIOSCOPEN. „Casino Dolle Woensdag" (alleleef tijd i. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. r.7- -Lullaby of Broadwav" lallo leeft.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lui Lm I. dagen2.30. '7 en £lè uur. nPi\ "^7«i?Jena'a het rotsgebergte" (14 Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Maandag 14 April 8 uur tot Zaterdag 18 April 8 uur waargenomen door Apotheek Kok. Rapen- 'i*07 en Apotheek .Tot Hulp der Menschheld". Hooigracht 48. tel. 2106Ó. °.e6stgeest door de Oegsteeester Apotheek. W Uhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3