Bij Boot staat nog steeds een Boot aan „'t roer van de boot Na 75 jaar: Ernstig ongeluk bij Utrecht eist één dode en drie zwaar gewonden DONDERDAG 17 APRIL Foto LJD.-Vmi Vliet. V In driekwart eeuw liepen bij de Scheepsbouwwerf „De Hoop" 1426 vaartuigen van stapel A.s. Zaterdag zal het feit worden herdacht, dat de heer Jac. Boot Phzn. vóór [5 jaar op een terrein In de Waard in de onmiddellijke omgeving van de gpanjaardsbrug een kleine scheepswerf stichtte en daarmede de „kiel" legde voor een bedryf, dat zich niet alleen wist te handhaven en uit te breiden, doch lat tevens een eervolle plaats inneemt in de ry der Leldse industrieën en in de ederlandse scheepsbouwwereld. Slaat m^n er de geschiedenis van dit jublle- •nde en kerngezonde bedrijf op na, dan blykt telkens weer, dat men „de wind [in de zeilen" heeft gehad en dat het in deze 75 lange jaren steeds een Boot Is •en-eest, die aan 't roer van de boot heeft gestaan. Kapitein, stuurman en •manning - In de topjaren gaf de firma Boot aan pjm. 300 personen inden vol werk - zyn er al die jaren in geslaagd om dank zü handig, doch iooral kundig manoeuvreren en het tydig verzetten der bakens het „schip" zyn goede vaart te doen behouden. Als symbool van vertrouwen en verwachting wappert sinds 1903 - het jaar, waarin de tegenwoordige scheepswerf werd aangekocht - fier aan de mast de vlag „De Hoop". (Foto L.D./Vnn Vliet) Van roeibootje tot xee-sleper Legde de in Maart 1930 overleden op- ichter zich aanvankelijk toe op de bouw en reparatie van houten scheepjes, toen zijn broer, de heer P. Boot Phzn in 1834 ..van de Kinderdijk" kwam waar deie zeer veel ervaring had opgedaan in het vak, in het bijzonder wat de bouw van ijzeren vaartuigen betrof, verzette m?n de bakens en ging men ook ijzeren schepen bouwen, waaronder vletten. Westlanders, roeiboten en schouwen, welke in tonnenmaat varieerden van 2 tot 15 ton. Het jaar 1892 deed de gebr. Boot kennis maken met de olie-motor, welke voor de scheepsbouw ruime pers pectieven cpen-de. met name voor de Rijn. en Binnenvaartvloot. Al spoedig liepen schepen met een tonnenmaat van 400 tot 500 ton bij de Boot's van de hel ling. In het begin van deze eeuw ging men zich ook toeleggen op de bouw van loggerschepen voor de visserij en grote zeewaardige jachten. Inmiddels had reeds in 1896 het eerste stoom passagiers schip, dat aan plm. 200 personen een plaats bood. de werf verlaten Zoals gezegd had men de wind in de reilen. Reeds in 1903 het jaar waarin de tegenwoordige president-commissaris, de heer Ph. Boot. zoon van de oprich ter. zyn intrede in de firma deed bleek ..De Waard" te k'ein en nam men het verstandige besluit om over te gaan tot de aankoop van de werf „De Ziil". die aanstonds werd herdoopt in „De Hoop". Na 75 jaar: de president-commis saris. de heer Ph. Boot (rechts) cn de directeur, de heer P. Boot Jr. nemen nieuwe plannen in studie. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 April. Coöp. Groentenvel- llne. Per 100 ke.: Prei 18—22. rabarber 16—25. trek. kroten 2728. uien 828. Peen 1931. andijvie 3056 stoofsla 17 24. witlof 25—28. spinazie 9—18 Per 100 ftuks: bloemkool 830 sla 511.70. Per 100 bos: peterselie 5.40. radtla 33.20. selderie 23.30 rabarber 19. raapstelen 130—2.80. BOSKOOP. 16 April. Bloemenveiling Rozen gr. bloemig 20 stuks: Butterflv 1.00 —1 80;Duisburg 801.40: Aug. Noach 100—1.50: gemengde rozen 4060: Baby- rozen 10 stuks: Sweetheart 852.00. Di versen 10 stuks: Azallatakken 951.50: Rhododendronkoppen 6590: Balrozcn 50 —75; Tulpen 2440; Narcissen 1216: Anemonen 1621: Lathvrus 2035: Iris 27—36: Doronlcum 8; Pink P»arl 1.20 150 Ardromedablad 3148: Sterkers 75 —140; Serlngentakken 52- Azaleamollis- takken 54—1.00: Primula 52: Diversen per 'ak le soort: Rhododendronkoppen 15: Balrozen 10: Pink Pearl 35: Slerkers Cera- nis Hlsakuratakken 30—45; Azaleamollls- takken 1316; Diversen per «tuk- Rhodo- dendronplanten 70- Beeonlaplantjea 11. KATWIJK a. d. RIJN. 16 April. Groen- tenvelllne Andlivle 513: Spinazie 20 34. Fadils 11—13: Sla 1012- Waspeen I 3°42 Idem II 22—32: Witlof I 23—35: Idem ii 12—19; Prei 17—26; Knolselderle 6-16. ROELOFARENDSVEEN. 16 April. Bloe- nenvelllng Bartlgon 1231: Copland 18— 44 White Sail 10—19: W. Pltt 1535: E. Eddv 18-26- Golden Harvest 31—47- Eli zabeth 26—32 Donv Zettl 18—22: Picca dilly 30—38; Rilnland 2520; Parkiettul pen 1060: Narcissen 119: Anemonen 11: Lathvrus 831: Freesla's 831: I/'ssen 17—44. Dhoronlcum 3—12 per bos. Aniers 4—9 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 16 April Kropsla I 5 80— li io- Kropsla II 5.0b—6 20: Stoof sla 10 00—15.00: Solnazle 11 00—24 00: fadijg 5 00—6 00 Witlof I 21.00—25 00: *dem II 14 00—15 00 Aardbeien I 1.15— 135; Idem 11 0 70—1 10. TER A4R 16 April Groentenvelltng Witlof l 23—34: Idem 2 11—23: Idem stek 9-11. Spinazie 16—25: Idem B 8—12: Prei l 18—23: Idem 2 8—15; Waspeen 19— 25 Idem B 8: Andlivle 30: Rabarber 24 —25: Idem 2 23: Aardappelen 1014: sjalotten 12 alles per kilo. Sla 1 811: Idem 2 5—7. Bloemkool 2 34: Idem 3 15— 21: Idem stek 210 alles ner stuk Selderll 2—6; Radijs 6—8; Bosuien 2; Peterselie 2—4: Raapstelen 1; alles per bos. Stoofsla *►-55 per bek. In 1913 werd de tegenwoordige direc teur .de heer P. Boot Jr. vele Leide- naars kennen hem uit de tijd, dat hij een actief aandeel had in het bestuur van de 3 Octobervereniging, van welke vereniging hij thans ere-lid is in de firma opgenomen, welke zich mede on der zyn leiding krachtig heeft ontwik keld en ook tal van buitenlandse rela ties heeft aangetrokken Terwijl in 1898 het eerste buitenlandse contact (met België) werd gelegd, drijft men momen teel handel met een aanzienlijk aantal landen en mag zonder enige overdrijving worden geconstateerd, dat de schepen van ,De Hoop" aHe wereldzeeën beva ren. In 1947 koos het grootste (950 ton) voor Tsjecho S'.owaakse rekening ge bouwde sleepschip van de helling van „De Hoop" het ruime sop In 1914 was men gedwongen de oude werf „De Waard" te ontruimen, aange zien het terrein door de provincie werd onteigend ten behoeve van het Rijn- en Schiekanaal De héren Boot hadden in tussen echter zorg gedragen, dat de nieu we werf groot genoeg zou zijn, ook met het oog op de toekomst, die mogelijke uitbreiding nodig zou maken. Die uit breiding kwam en zo beschikt dit in 1920 in een N.V. omgezette bedrijf over een ruim 2 H A. groot terrein, uitgerust met ruime loodsen, werkplaatsen en een e'ectrische dwarshe'ling. 1912/1913: GEMIDDELD EEN SCHIP PER WEEK. Dank zü aller inspanning en het scheppend vermogen van de heren Boot de tegenwoordige directeur ontvangt a! weer geruime tijd assis tentie van de heren Jac. Boot Phzn. P. en J. W. Boot. terwijl de 73-jarige president-commissaris, de heer Ph. Boot, zich nog dagelijks op de werf laat zien is er steeds hard gewerkt en jaar na jaar liepen er tal van sche pen van de helling. In driekwart eeuw waren dit er niet minder dan 1426. hetgeen een unicum in de Nederlandse schcepebo'iwwereM betekent. Toplarcn wi«en 1912 en 1913, waarin gemiddeld één schip per week (rond 58 per jaar van stapel liep. Na de beid'3 wereldoorlogen had ook „De Hoopvan de ontwrichte economi sche toestanden te lijden Niettemin bleef de huidige leiding waakzaam en wist zij het bedrijf, waarin ln dit jubel jaar ongeveer 70 personen werk vinden, zij het op meer bescheiden voet in bloei te houden. Trok de in 1884 ln het bedrijf opgeno men heer P. Boot Phzn zich ln 1920 uit de firma terug 16 October 1946 is hij overleden tot Januari 1947 maakte de heer Ph. Boot deel van de directie uit. terwiil hii thans nog rege'matig a's pre sident-commissaris zijn licht over tal van problemen en mogelijkheden laat schijnen. HERDENKING 75-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van dit 75-jarig be staan zal de directie Zaterdagochtend op de scheepswerf door het personeel worden gehuldigd, waarna in de middag uren van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" een receptie wordt gehouden. De een na de ander1426 nieuwe vaartuigen liepen in drie kwart eeuw van de Scheepsbouw werf ..De Hoop" van stapcL Links een trawler en rechts een jacht, die momenteel in ombouw resp. repa ratie zijn. Bakkers gaan vergaderen over vacantieregeling Vrijwel zeker is binnenkort een vacan tieregeling te verwachten, welke voor al le Leidse bakkers geldt. De beslissing zal vallen in een vergadering, welke Woensdag a.s zal worden gehouden. Het ligt ln de bedoeling, dat bakkers ln de slappe tijd. in het tijdvak half Juli half Augustus, met vacantie gaan. Iede re bakker zou recht hebben op een week Zy. die met vacantie gaan. zul'.en er zorg voor dragen, dat de klanten naar wens bediend worden. De Arbeidsinspectie heeft haar volledige medewerking toe gezegd. MOTORRIJDER SLIPTE Door los grint op de rijbaan s'.lpte gis termiddag om drie uur ©en motorrijder in een der bochten van de Witte Singel. In zijn val raakte hij een 55-jarige wiel rijder uit de Schimmeistraat. Met een linker armbreuk, een hersenschudding en en een wond boven het linker oog bracht de EHD laatstgenoemde naar het Aca demisch ZiekenhuisDe motorrijder kwam met de schrik vrij. Eind Augustus Jubel-bloemententoonstelling 75-JARIG BESTAAN AFD. LEIDEN KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Na vele maanden van voorbereiding kon de voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer Joh. Jonker, in een gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden bijeenkomst thans het programma bekend maken van de feestelijkheden, welke zijn geor ganiseerd ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van deze afdeling. In overleg met het hoofdbestuur, dat aan deze jubeldagen bijzondere belang stelling zal besteden, wordt op 9 Juli in de Stadsgehoorzaal een tuinbouwcongres gehouden, waarin gesproken zal worden over het tuinbouwonderwijs in het ver leden, het heden en de toekomst. Thans staat reeds vast, dat de Leidse hortu- lanus, de heer H. Veendorp, zal spreken over dit onderwijs in het verleden. De leiding van dit congres is in handen van de Rijkstuinbouwconsulent. ir J. M. Riemens. Op 10 Juli de dag waarop het jubi leum zal worden herdacht vindt in de ochtenduren in „Den Burcht" een herdenkingssamenkomst plaats, welke onder leiding zal staan van de heer Jonker. Uit alle delen van het land wor den deze dag afgevaardigden verwacht. Voor hen zal een sterrit van versierde auto's en autocars worden georgani seerd. Het is de bedoeling, dat men uiterlijk om 9.30 uur in de Sleutelstad arriveert. In de middaguren staat een boottocht over de meren met bezoek aan Avifauna op het programma. De dag wordt besloten met een diner. Tenslotte zal in het kader van deze herdenking van 2831 Augustus in de Stadsgehoorzaal een Jubel-bloemen tentoonstelling, met daaraan verbon den keuring, worden gehouden. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering heeft de heer M. J. Esseveld aan de hand van ingezonden materiaal een causerie gehouden over bloeiende heesters. 28 APRIL RAAD. De eerst volgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Maandag 28 April 1952. (Incez. Med.-adv.) Pasfoto's van dieren FOTOGRAAF J. M. MOERKERK Wat zoeken de mensen in de dieren tuin? Wel het antwoord is zeer eenvou dig: dieren. Deze vraag werd gesteld en beantwoord door de heer J. M. Moer kerk, die gisteravond met K. en O. in de kleine Stadszaal sprak over ..Dieren van zeer nabij". Inderdaad de mensen gaan naar de dierentuin om de dieren te be kijken. maar het wordt eigenlijk pas leuk als men de dieren van heel naby kent, weet waar ze vandaan kamen, hoe hun levenswijze is en wat voor katte- kwaad (of olifanten-kwaad) ze zo uit gevoerd hebben in de tuin. De heer Moerkerk wist op onderhoudende wijze heel wat te vertellen over de bewoners van de Rotterdamse Diergaarde. Vooral de olifanten schijnen daar onuitputte lijk te zyn in het bedenken van plagerij Spr. vertelde achtereenvolgens het een en ander over de olifanten: maximum leeftijd 60 jaar: zeeleeuwen; kangeroes, die ongeveer 100 kilo wegen en jongen krijgen zo groot als een garnaal: neus horens. de duurste dieren uit de dier gaarde: en de maraboes. een soort ooie vaar. die veel eet en allerminst kies keurig is. Spr. was van mening dat de dieren de tralies zien als iets dat hen scheidt van een vijandige wereld Him gevangen schap zouden zij dus niet als een leed voelen. In leder geval ls het zeker dat verschillende dieren in de dierentuinen ouder worden dan him vrije soortgeno ten. Een honderdtal door de heer Moer kerk in Biydorp opgenomen kleuren foto's werd geprojecteerd. Ook hier was het: dieren van zeer nabij: er waren verschillende ..pasfoto's" bij. waarvan de opname zeker niet ongevaarlijk is ge weest. Het was weer een goed geslaagde avond, K. en O. waardig. ZEEPKISTENRACE OP KONINGINNEDAG. Zoals bekend zal er onder auspiciën van de Ver. Koninginnedag op Zater dagmiddag 26 April as. ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin. voor het eerst in Leiden een zeepkistenrace worden gehouden, op de Nieuwe Beestenmarkt bij molen „De Valk". Deelnemen kunnen jongens van 10 tot 14 jaar. Voor de winnaars zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar ge steld. De deelnemers behoeven niet allen zelf voor een race-kist te zorgen, want er ls inmiddels voor gezorgd, dat ook zü. die niet in de gelegenheid zijn zich van een wagentje te voorzien, toch kun nen meedoen! De aanmelding sluit Zaterdag ai. bij de seer. der Ver. Koninginnedag, Bree- straat 55. VOORDRACHT PROF. DR RIJCKMANS UIT LEUVEN. Prof. dr Rijckmans, hoogleraar aan de universiteit te Leuven, zal in de week van 12—17 Mei een aantal voordrachten in Nederland houden. Deze voordracht- tournée is georganiseerd in het kader van de Nederlands-Belgische culturele samenwerking en wel onder auspiciën van het Nederlandsch Instituut voor het Nabije Oosten en het Vooraziatisch Egyptische genootschap „Ex Oriente Lux", alhier. Prof. Rijckmans zal o.a. een voordracht houden te Leiden, op 12 Mei. Hij zal spreken over „Mijn reis door Saoedi-Arabië ln de winter van 1951—1952". Voetballers Van Roessel en Mommers werden lielit gewond Gistermiddag heeft op de Biltse- straatweg tussen De Bilt en Utrecht een ernstige aanrüding plaats gevon den. Halverwege UtrechtDe Bilt reed een Kaiser Frazer in de richting De Bilt met zes inzittenden, onder wie de Tilburgse voetballers Van Roessel en Mommers. die zouden meespelen in het Zwaluwenelftal in de wedstrijd tegen de Rode Duivels in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. In de wagens, waarvan de bestuurder zijn route nam over Utrecht met de be doeling de weg te nemen over Soestdijk en Bussum zaten ook nog de Willem 2- trainer dr Fadchone en het bestuurslid van de Tilburgse vereniging de heer Horsten. Ter hoogte van Steinenburg naderde een Volkswagen in de richting Utrecht, die met een vaart van circa 80 kilometer over de weg zig-zagde. De bestuurder van de Tilburgse wagen minderde dadelijk snelheid en week zo ver mogelijk naar rechts uit. Dit mocht evenwel niet verhinderen dat de Volks wagen met een hevige klap van opzij tegen de Kaiser opvloog. De gevolgen waren ontzettend. De Volkswagen werd vrüwel geheel ver nield en de vier inzittenden drie dames en een heer allen zeer ern stig gewond. De bestuurster, mevr. C. de Ridder uit Rotterdam, werd met een andere ge wonde. mevr. Buitendijk, naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. ROMEINS GRAF TE ESCH (N.-BR.). In het Noord-Brabantse dorpje Esch. gelegen tussen 's-Hertogenbo6ch en Tilburg zijn werklieden bij grondwerk zaamheden op oudheidkundige voorwer pen gestoten Geconstateerd werd. dat men te doen had met een belangrijk Romeins graf. vermoedelijk een rui ter s- graf. Gevonden werden verscheidene zo goed als ongeschonden grote vier kante glazen flessen potten van aarde werk. brons-resten, waarschijnlijk af komstig van paardentuig, verbrande beenderresten en verscheidene sporen van houten palen De mogelijkheid be staat dat het hier een oud-heidens graf veld betreft, waarop naderhand de Ro meinen hun doden hebben begraven. De bejaarde ouders van de bestuurster, de heer en mevr. Niggellie, woonachtig op de Schiekade te Rotterdam, die naar het Antonius-ziekenhuis waren overge bracht. werden ernstig gewond. De heer Niggellie had een zware schedelbasis- fractuur en een gecompliceerde been breuk opgelopen. In de loop van de avond is hij overleden. Zijn vrouw, die beide benen en een arm brak. heeft ook een schedelbasisfractuur. De inzittenden van de Tilburgse wagen, die ernstig be schadigd werd. werden aan hoofd en benen licht gewond. Allen waren uit de aard der zaak zeer geschrokken. Zij stelden zich onmiddellijk in verbinding met Bondscoach Jaap van der Leek, om hem er van in kennis te stellen, dat zij niet zouden spelen. Hoger beroep van O.M. in zaak Westerling Naar wij van bevoegde zyde vernemen heeft het Openbaar Ministerie te Amsterdam in opdracht van de Minis ter van Justitie hedenmorgen hoger beroep aangetekend tegen de afwij zing door de Rechter-Commissaris van de vordering tot inbewaaringstclling van Westerling. Te verwachten is. dat de rechtbank te Amsterdam hierom trent op korte lermyn een beslissing zal nemen. De voorzitters van delegaties ter con ferentie Nederland-Suriname-Ned. An tillen hebben vanmorgen een commu niqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de beide secties der confe rentie thans gereed zijn met de eerste lezing van het hun ter bespreking toe gewezen gedeelte van het werkstuk. Op deze eerste lezing is een aantal punten, waaronder verschillende ten aanzien waarvan door Nederland wijzigingen waren voorgesteld, aangehouden voor nader beraad in de delegaties. Hierover vereaderen de delegaties vandaag. Morgenmiddag wordt begonnen met de tweede lezing in de secties: de sectie vergaderingen worden Zaterdag voort gezet. ALGEMENE VERGADERING C.H.U. Punten uit verkiezingsmanifest. Nadat de heer Tilanus in de gisteren te Amsterdam gehouden algemene ver gadering van de C.H.U zijn reeds ge publiceerde openingsrede had uitgespro ken, werd het ontwerp verkiezingsmani fest 1952, opgesteld dooi de Unieraad, aangenomen. Hieraan ontlenen wy de volgende punten: Hechte opbouw van het Koninkrijk, bestaande uit Nederland. Suriname, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw-Guinea. De souvereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea berust bij Nederland en behoort bij Ne derland te blijven. Bevordering van een goede verhouding tot Indonesië. Vol tooiing van het bewapeningsprogramma voor leger, vloot en luchtmacht. Orga nische opbouw van het maatschappelijk leven, met verwerping in iedere vorm van het staatssocialisme en van de klas ses tr ij d. Beperking van overheids nmen- ging in het maatschappelijk leven tot hetgeen in de huidige tydsomstandig- heden als volstrekt noodzakelijk moet worden aanvaard. Krachtige bevorde ring van het Christeiyk onderwijs: zo krachtig mogelijke bevordering van het Bijbelonderwys op de openbare school. Krachtige bestrtjd'ng van de werkloos heid door het bevorderen van werkge legenheid. Krachtige bevordering van de woningbouw, met inbegrip van de parti culiere woningbouw, mede dooi een ge zonde huurpolitiek". Tot leden van het hoofdbestuur wer den wegens het periodiek aftreden van de heren prof. dr Th. C. Haitjema en drs D. Schouten, die zich niet herkies baar hadden gesteld, en mevr. J. Schok king—Schokkmg, die had bedankt, ge kozen ds J. W. Beerekamp (Groningen), de heer J. Krol» 'Ermelo) en mevr. inr dr P. M. Francken—Drlel (Bilthoven). Prof. Haitjema werd tot adviserend lid van het hoofdbestuur benoemd. DENKT OM UW AANGIFTE. BILJETTEN INKOMSTENBELASTING! Tot verleden Zaterdag is nog maar ruim een derde van het aantal uitge reikte aangiftebiljetten voor de Inkom stenbelasting over 1951 terugbezorgd, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van financiën mede. Het aangifte-biljèt had uiterlijk gisteren in geleverd moeten zijn. Alleen voor effec tenbezitters is de termün verlengd tot 29 April. Daarom word? er nogmaals aan herinnerd, dat dit jaar voor het eerst op het niet of te laat Inleveren van het aangiftebiljet een boete is gesteld. Deze komt neer op een verhoging van de aanslag met 5%. met een minimum van f.5. Deze straf ls ln het leven ge roepen juist om te voorkomen, dat aangiftebiljetten oningevuld blijven lig gen. Wie dit toch doet haalt zichzelf extra kosten op-de hals. Handelsovereenkomsten ter Moskouse conferentie Maar wij moeten nog gelegaliseerd worden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Lucas Pletcr. zn van C. Terlouw en W. I van der Plas: Hubertus. zn van B. Kes- seboom en A. M. Oranje; Gerrit. zn van A. Wllntjes en W. ven der Spek: Jesajas Jona6. zn van C. Latuhlh'.n en L. Soolan- tlla: Hans. zn van J. van Riet en A. W. Swanenburc: Allda Maria, dr van L. J. Smit en A. Hoogstraaten: Rudolph, zn van P. Meller en S. J. M. van Vliet: Jan Willem, zn van J. A. \an Gorcom en A M W. van Loon: Phlllppilntje Cornelia, dr van H. Bouterse en M. Vereluls: Jacob zn V3n P. J. van Rlln en E. C. de Jasrer; Wilhelmus Tbedorus Johannes, zn van j J. G. van den Berg en H J van den Bure Johannes Steyl. zn van B. F Wlllemse en R E. Strauss: Johannes Wilhelmus zn van R. C. van Vliet en M. C. van Meurs. GEHUWD. Th. A. Kortekaas en C van den Dop: D J. Wassenaar en A. H. Frali: I. van Rhlin en J. Bon; J. S. C. Wessels en C. B. M. Goddlln: J. J, Overvllet en J M. Visser: I. Habraken en L. F. Bontje; w. 1 H J. J. Vrouwenvelder en N. M. Kortc- kaas. OVERLEDEN. W. C. van Eemond. dochter. 6 dagen. lllllllllllllllllillllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII Vliegende Kasteelvrouwe JACOB A VAN BEIEREN PER HEFSCHROEFVLIEGTUIG NAAR „KEUKENHOF". Jaeoba van Beieren, de schutspa- tronesse van de tentoonstelling „Keukenhof", zal ook dit iaar haar gebruikelijk bezoek aan deze ten toonstelling brengen en wel op Woensdag 23 April a.s. Aangezien zij echter niet od Tey- lingen, maar od haar slot te Oost- voome vertoeft, moesten bijzonde re maatregelen worden getroffen om haar tijdig te doen arriveren. Per hefschroefvlieetuig zal zij thans naar de „Keukenhof" wor den vervoerd, waar zij des middags om drie uur zal arriveren. Zü zal landen op het tentoonstellingster rein. Na aankomst zal de gravin met haar echtgenoot Frank van Borselen. door de lachtstoet ver gezeld. naar het kasteel Keuken hof riiden. waar zij zal worden ontvangen door de tegenwoordige kasteelheer, graaf J. C. E. van Lvnden. in tegenwoordigheid van representanten van de Sabena en de K.L.M en het bestuur der stichting Keukenhof. De vliegtocht van Jaeoba van Beieren kwam tot stand door samenwerking tussen de Sabena en de K.L.M. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ATHLETIEK. Grote inschrijving voor Sleutelloop Een record aantal deelnemers zal Zondag a.s. starten in de door de A V. „Holland" te organiseren Nationale Sleutelloop. Niet minder dan 180 in- schrüvingen zijn binnengekomen. Ge start wordt op de speelweide ln de Leidse Houfom 12 uur. De wereldkampioen middengewicht Ray Robinson heeft gisteravond te Chi cago met succes zijn titel verdedigd te gen Rocky Graziano. In de derde ronde ging laatstgenoemde knock-out. Op het Rheden-veld heeft in een hchtwedstryd gisteravond het Oostelijk P~.elMai met 11 eel ijk bespeeld tegen het Nederlands polltle-elftal. In Moskou is tussen Nederlandse zakenlieden en de Chinese delegatie, die deelgenomen heeft aan de econo mische conferentie, een handelsover eenkomst voor 4.6 millioen pond ster ling getekend. Krachtens de overeen komst zal de Chinese Volksrepubliek o m. züde, tabak, porselein, sojabonen en grondnoten leveren en uit Neder land suiker, papier, chemische grond stoffen, meststoffen en metalen in voeren. Na zün terugkeer uit Moskou heeft prof. mr C. W. de Vries verklaard, dat men zich voorstelt een tweede Inter nationale economische conferentie tc houden. Alles concentreerde zich eigenlijk om het vraagstuk van de werkeiyke han delsrelaties. Men kreeg de indruk, dat hier de grote Chinese delegatie nog veel actiever was dan de Russische. De Chinese communistische regering is van het overleg in VN-verband uit gesloten. Men kreeg de indruk, dat China nu eens in Moskou grote invloed wilde uitoefenen. Natuurlijk is er in Moskou niet wer- keiyk handel gedreven omdat alle ge sloten contracten nog gelegaliseerd moeten worden in de nationale sfeer. Ook ln Nederland ls de regering vol ledig meester over de practische maat regelen. waartoe deze verdragen zouden lelden, aldus prof. de Vries. De Neder landse handel heeft zich echter in Mos kou niet onbetuigd gelaten, er ls voor lopig voor millioenen gecontracteerd, zo wel wat de Invoer als de uitvoer betreft Er was eohter geen eenheid in de han delsdelegaties: overigens was van een delegatie in eigenlijke zin in het geheel geen sprake Ieder kwam voor zich en alleen om organisatorische redenen Ls er een formeel hoofd van de delegatie opgetreden, aldus prof. de Vries. Twee gewonden bij gasontploffing Toen de landbouwer Lemmen te Maasbree in de kelder van zijn woning was gekomen, deed zich een hevige ontploffing voor. De hulp in de huis houding. roej. Peters, snelde toe en kwam juist bU de kelderdeur In bot sing met de hevig geschrokken land bouwer, die geheel in brand stond. Ook haar kleren raakten in brand. Beiden zün, nadat de eerste genees kundige verzorging was verleend, met brandwonden aan gezicht, handen, armen en benen naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. „rIn d®. kelder stond een gastoestel. waarschijnlijk is er gas uit een defecte toevoerleiding gestroomd. Vermoedelijk heeft -Lemmen een gasreuk waargeno men en een lucifer aangestoken om de bron op te sporen. 75-JARIG JUBILEUM KON. VER. VAN GEPENSIONNEERDE OFFICIEREN In „De Witte" op het Plein te 's-Gra- venhage heeft na afloop van de jaar lijkse algemene vergadering, de Kon. Ver. van gepensionneerde officieren van het Nederlandse leger, met een receptie het 75-jarlg bestaan gevierd. De alge mene vergadering was wegens ziekte van de voorzitter, generaal-majoor b. d. G. J. D. Bauduin, gepresideerd door de onder-voorzitter, ds luitenant-kolonel b. d., jhr. H. J. Repelaer van Driel. Vele leden van de vereniging hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt hun handtekeningen te plaatsen in een receptieboek. dat ook reeds dienst d-ed bij dit 50-jarig bestaan van de vereni ging. NEDERLANDS ALLEEN OP HOGESCHOLEN. De Indonesische minister van Opvoe ding, Onderwijs en Cultuur, dr Bahdec Djohan heeft o m verklaard, dat de Nederlandse taal slechts tot de hoge scholen dient te worden gelocaliseerd. Deze kwestie vormt dus hoegenaamd geen vraagstuk voor de middelbare scholen. Hij gaf te kennen, dat het hou den van applicatiecursussen in de Ne derlandse taal slechts geldverkwisting zou zijn. Als middelen om de taalmoei lijkheden te overwinnen noemde de minister het intensiveren van het onder wijs in de Engelse taal en het vertalen van de benodigde boeken in het Indo nesisch Naar zijn mening zal men met dit laatste in ongeveer 3 jaar gereed kunnen komen Voorlopig blijven de colleges op de hogescholen, die tot dus verre in de Nederlandse taal worden gegeven, op dezelfde wijze voortgaan. De minister deed een beroep op de studenten die de Nederlandse taal be heersen om de in de Nederlandse taal gegeven colleges te willen verklaren aan hun studiegenoten, die deze taal niet verstaan en beloofde, dat aan de be trokken studenten daarvoor een vergoe ding zal worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 23