LEIDSCH DAGBLAD Koningin Juliana ere-doctor der Coliunbia-Universiteit Weest resoluter tegenover agressie! 91ste Jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1952 Rijnstreek-editie* No. 27580 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6per kwartaal: f. 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hulde aan rechtsgevoel van Nederlandse volk Hart en ziel niet verstand regeren de wereld ,,Wij staan voor een nieuw en rijker tijdvak" „Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina van Oranje Nassau, Koningin der Nederlanden, dochter van een groot en algemeen geliefd souverein, gepromoveerd in literatuur en philosophie van de Universiteit van Leiden, actief werkster voor de verdediging van haar landgenoten tegen de noden in een tijd van werelddepreasie, die door het voorbeeld van haar eigen moed en standvastigheid gedurende de vijf jaren van opgedrongen ballingschap het vertrouwen van al haar onderdanen in de uiteindelijke overwinning wist levendig te houden, sinds 1948 de kundige, toegewijde en populaire landsvrouwe van een vrijheidslievend en groots volk". Deze woorden, als deel van de overwegingen die hebben geleid tot het verlenen van het eredoctoraat in de Rechtswetenschappen aan de Columbia Universiteit, weerklonken gistermiddag in de aula van deze wereldberoemde universiteit. I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „KENT MISSCHIEN DE KONINGIN?" De Amerikaanse radiospreekster Maccreary was Zondagavond op een cocktail-party. Daar hoorde ze van een van haar vrienden, dat zich onder de gasten een Neder lander bevond. Zij ging naar hem toe en vertelde hoe zeer zij de Ko ningin en de Prins bewonderde en hoe ze er steeds naar verlangd had eens met hen kennis te maken. „Ik heb gehoord zo zeide Zij dat het Koninklijk paar hier met een heel gevolg is. Kent u misschien een hunner of ken u misschien de Koningin?" „Als u het graag weten wilt", antwoordde de aangesprokene, „Ik behoor zelf tot het gezelschap en als u het precies wilt weten: Ik ben de echtgenoot van de Koningin"! Tableau! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllli Zij werden uitgesproken door de vice- president, dr Grayson Kirk bij afwe zigheid van de president. Onder het hemelsblauw baldakijn waren gezeten respectievelijk ter rechter- en ter linker zijde van de vice-president. Koningin Juliana en Prins Bernhard. Naast de Koningin had plaats genomen de vrou welijke deken- van het Barnard College, Millicent Carey Mcintosh. Voor het Koninklijk Paar bij de Columbia Univer siteit aankwam, traden door de smalle corridor tussen de plaatsen in de aula jongens- en meisejesstudenten aan, ge kleed in bruine toga's met witte boor den. Het waren de leden van het univer siteitskoor Comma, die even later, toen Koningin en Prins hadden plaatsgeno men het „Bcce. quam bonum" aanhieven. In de aula bevonden zich oa. de broer van de Prins en zijn echtgenote. Het was doodstil toen de overwegingen, die geleid hebben tot het verlenen van het eredoctoraat, werden voorgelezen. „Wij zUn trots Koningin Juliana van daag te verwelkomen, zo zeide de deken van het Barnard College, die de Ko ninklijke candidate voorstelde, niet al leen omdat haar bezoek hechte vriend schap tussen onze landen symboliseert, maar mede omdat zy een opvallende persoonlijkheid is. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waar is de Marijke-klok? De kleinste klok van het caril lon. dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk zal aanbie den, is weer terecht, of liever, was «eer terecht. De klok was meegekomen met het Koninklijke vliegtuig en ver voerd als diplomatieke post. Bij het uitladen van het vliegtuig schijnen echter verschillende fouten te zijn gemaakt en talrijke artikelen ble ven op het vliegveld staan. Hieronder bevonden zich waar schijnlijk ook de boeken van Ton Koot. Aanvankelyk verkeerde men volkomen in onzekerheid, waar de Mary keklok gebleven was. Toen de plechtigheid in Meridian Hillpark in Washington een aan vang zou nemen, realiseerde men zich plotseling, dat de Klok niet aanwezig was Gespannen keken de leden van het gevolg naar de pro cessie, waarin het Koninklijk paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudanten het pak meedroeg Dit bleek eohter .tot grote schrik, niet het geval te zijn Men moest dit toen wel meedelen aan de Koningin. De hele ;ede van de Koningin was opgebouwd op de Marijkeklok en op het laatste ogen blik kon die rede niet veranderd worden. De Koningin deelde dit president Truman mede en nauwe lijks iemand heeft hiervan iets ge merkt. Thans blijkt eohter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane bevindt die een hardnekkige strijd levert met het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken over het bezit van de klok en an dere artikelen. De Nederlandse autoriteiten in New York en Wash ington konden niet meedelen, waar de klok zich thans precies bevindt. Men meende aanvankelijk, dat de zaak nu opgelost was. maar de douane werkt niet mee en de zaak ls daarom niet zo eenvoudig. Men heeft eohter wel goede hoop, dat de Marijkeklok spoedig boven wa ter zal komen. De Nederlanders hebben reeds lange tijd erkende banden met ons land, ban den van bloed, banden van gezamenlijke traditie en van gezamenlijke verant woordelijkheid voor vrijheid en demo cratie. Mevrouw Mcintosh releveerde ver volgens hoe Koningin Juliana de man van haar eigen keuze huwde, doch vrij willig afstand van hem deed gedurende de jaren van oorlog, toen hy zijn krach ten wenste te geven aan de geallieerde oorlogsvoering. „Zü is een monarch naar het hart van het Amerikaanse volk. Zij werkt hard en aanvaardt haar plichten met volledige eenvoud. Zy heeft veel hof etiquette afgeschaft en leeft het leven van een normale vrouw, van een moeder en van een burgeres. Zij heeft een diep religieus vertrouwen en aan vaardt haar taak ais Koningin met overgave in de dienst van haar land en van de gehele mensheid." Met deze woorden werd Koningin Ju liana het genoemde ere-doctoraat, de hoogst onderscheiding dezer Universi teit overhandigd. Nadat de Koningin de bul in ont vangst had genomen, voerde zy het woord, daarbij met rustige stem de nadruk leggend op elke belangrijke zinsnede. In haar dankwoord, zeide Koningin Juliana zich deze graad geheel on waardig te achten, vooral waar deze wordt verleend door een zo eerbied waardig en eminent college van vele van de vooraanstaande geesten van onze tijd. Wanneer ik deze graad aan vaard. dan doe ik dat. omdat ik ge voel dat het een hulde is. gebracht aan het rechtsgevoel van het Neder landse volk van nu. In de vorige eeuwen hebben verschei dene geesten in Nederland bijdragen ee- leverd op alle gebieden van het recht, en in het bijzonder op dat van het vol kenrecht. Ik mag misschien vermelden, dat de grondbeginselen van uw Federale grondwet min of meer werden ingegeven door de goede trekken van de staats inrichting der Verenigde provinciën. Maar ook nog heden ten dage vindt het recht uitnemende dienaren onder mijn landgenoten, evenals onder de uwe, want de Amerikaanse natie en het Ne derlandse volk hebben een sterk gevoel voor recht en gerechtigheid gemeen. Kennis en wetenschap ontsluiten de toegang toi vooraanstaande plaatsen in de menselijke samenleving. Zij doen d't zowel voor het individu ols voor de groep, voor de natie zowel als voor de groep van natiën. Wie kennis bezit, heeft meer verplich tingen en draagt groter verantwoorde lijkheid. Hij staat van aangezicht tct aangezicht tegenover de waarheid. Als wetenschaninens zal hij weten dat er nieuwe hoogten en diepten van waar heid achter iedere nieuwe ontdekking liggen. En toch is de waarheid, ofschoon eindeloos rijk aan facetten, een eenheid. Het woord universiteit zelf zegt het. Hoever de differentiatie der wetenschap pen ook gegaan moge zijn, men is zich aan een universiteit, bpter dan waar ook, hun uiteindelijke samenhang bewust. WEERBERICHT Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien en in de nacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tot Krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid Aan houdend zachter. (Opgemaakt te 10 u.). 10 APRIL. Zon op- 555 uur: onder: 19 29 uur. Maan op: 20.11 uur; onder: 5.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.28 en 15 42 uur. Dit nummer beslaat uit acht pagina's Ik geloof, dat zich in de toekomst een steeds sterker wordend begrip voor de fundamentele eenheid van alle geesteiyk leven zal ontwikkelen. Nu reeds groeit een nieuwe universiteit d-r wetenschappen boven de eindeloze doorsplitsing der verschillende tak ken uit. Zo wordt het stoere en onversaagde zoeken naar waarheid beloond, niet slechts door een steeds groter schat aan kennis en kunde, maar ook door een steeds wyder perspectief op de waarheid als het wezen van het leven. Welk een levensbelang is dit! Wij worden zozeer gesocialiseerd, dat wij opgeleid worden tot hersens op wie len, tot geesten met enige zeer conven tionele en armzalige overblijfselen van een hart, en nog minder van een ziel: arme uitgebuite experts. De mensen worden zo gespecialiseerd en gedifferentieerd, dat zü zijn als de stukken van een legkaart. Zij lopen het gevaar kleine voorwerpen zonder doel te worden. Dit betekent zwakheid voor de maat schappij. Het is een vorm van ontbin ding: als een planeet die tot gruis is geworden; de wezeniyke kern is ver loren. Wij moeten iets substantieels blijven, zijn en worden. De menselijke samen leving moet een doel het leven moet zin hebben. Ik denk. dat wij het er al len over eens zijn, dat de mens om zijn ziel moet denken. Wij zijn de diepste dankbaarheid ver schuldigd aan de wetenschap en de techniek. Zij zijn in staat geweest de mensheid de grootste zegeningen te brengen en wij kunnen er op vertrou wen. dat zij nog meer ongedachte wel daden en rijkdommen zullen brengen. Onze persoonlijke gespecialiseerde kunde is een schitterend werktuig om de maatschappü mee te dienen en wfj moeten er dankbaar voor zgn met onze gehele ziel die ziel. die beter dan iets anders is toegerust om het leven in zijn geheel te overzien. Het rijn per slot van rekening het hart en de ziel. die de wereld regeren, niet het verstand, hoezeer het ver stand ook moge denken, dat het dit wel doet. En zo kunnen «ij de mens. zijnde de soort waartoe wij behoren, her ontdekken. hoezeer misvormd deze ook moge zyn. De creativiteit, van mensen en vol- J keren is dat wat de mensheid haar I waarde en zin geeft Onze tyd is een critieke tyd. maar ik geloof, dat we op de drempel van een nieuw en rijker tijdvak staan, aldus be sloot de Koningin. Tot besluit van de plechtigheid in de aula zong hel unirersiteitskoor het lied van de Columbia Universiteit „Stand. Columbia'. Tot verbazing van de talrijke Neder landers. die in de aula aanwezig wa ren en kenneiyk ook van de Koningin en Prins, bleek de melodie van het lied dezelfde te zijn als van het „Drutschland. Deutschland uber al- Staande zongen alle aanwez gen het lied uit volle borst mee. Een bijzon derheid by deze verlening van het eredoctoraat was, dat bij dc aanvang der bijzondere zitting de Koningin en dc Prins werden binnengeleid door Adraan J. Barnouw en Benjamin Hunninghcr gewezen professoren van Koningin Wilhelmina. Zoals in Amerika gebruikelijk, werd de plechtigheid geopend en gesloten met invocatie en benedictie. Tijdens de receptie werd een viertal Nederlandse studenten van de Columbia Universiteit aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Dezelfde eer viel een 30-tal Ameukaanse studenten te beurt, omdat de Koningin de wens te kennen had gegeven in Amerika met studenten in contact te komen. Ondanks de aanvang van de Paasvacantie. gedurende welke de meeste studenten naar hun woonplaat sen (veelal buiten New-Yorki terug keren, bracht een grote men'gte stu denten en belangstellenden de Koningin en de Prins bij het vertrek een dave rende ovatie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ RUSSISCHE LOF! Gisteravond voerde Koningin Ju liana tijdens het diner, dat de leden van de Veiligheidsraad werd aan geboden in de Colony Club te New- York een lang gesprek met de Sovjetrusslsohe vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Malik. Na afloop van het diner zei Ma- lik: „De Nederlandse Koningin js een erg gevoelige en erg aardige vrouw". Voorts onderhield de Koningin zich lange tijd met de Indonesische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. Palar. Padvindsters bij Koningin Gistermiddag ontving Koningin Ju liana in haar suite van het Waldorf Astoria Hotel een delegatie van Ameri kaanse padvindsters. De meisjes, bege leid door mevrouw Roy Lawton. pre- I sidente van de Amerikaanse pad vind stersbeweging, verzochten de Koningin een groet te willen overbrengen van de Amerikaanse padvindsters aan de pad vindsters in Nederland. I Onder de meisjes bevond zich Reneé Hamel uit Bronxville. een Nederlands padvindstertje van 12 jaar. dat eerst 10 maanden geleden naar Amerika was j vertrokken. Een 8-jarig padvindstertje was zo in de war door de grote eer, die haar te beurt viel, dat zij zich na afloop geen woord meer kon herinneren van het- geen de Koningin tot haar gezegd had. Zacht weer houdt aan Het KNMI deelt mede: Het voorjaar is nu in een groot deel van Europa teruggekeerd In Frankrijk en Duitsland steeg de temperatuur op vele plaatsen tot boven 20 graden. Gisteren drong de zachtere lucht ook tot het Zuiden van ons land door De daarmee gepaard gaande snelle tempe ratuurstijging gaf in Brabant plaatselijk zelfs aanleiding tot vorming van enkele onweersbuien In het Noorden van het land handhaafde zich echter nog de koelere lucht met veel bewolking en wat lichtere regen Intussen is op de Oceaan een nieuwe actieve en diepe depressie verschenen, die de Zuidelijke winder, boven West-Europa geleidelijk aanwakkert Daardoor wordt de war mere lucht uit Frankrijk steeds verder naar het Noorden getransporteerd De Oceaan-depressie gaat vergezeld van een koufront dat vanmorgen Ier land naderde, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen en regen Dit front zal de komende dagen verder naar het Oosten opdringen. Het is echter on waarschijnlijk dat de koudere lucht reeds voor morgenavond ons land be reikt zodat ook voor morgen zacht weer verwacht mag worden De Zuidelijke winden zullen echter geleidelijk krach tiger worden. Grote chocolade-eieren met afbeel dingen van karakteristieke bouw werken. trekken ieder 'jaar tegen Pasen in de winkels te Rome grote belangstelling. Deze monstcrbrok- ken zoetigheid, waaraan door artis- ten wekenlang gewerkt is. bevallen per stuk ongeveer 320 pond pure chocolade. De prijs van één ei be draagt 1500 gulden. Na de Paas dagen worden zij gebroken en in 1 stukken verkocht. j In het hierboven afgebeelde choco lade-ei bevindt zich een nabootsing van de beroemde Basiliek van St. Picter met het enorme plein. De pilaren zijn vervaardigd van suiker. Bij Haar aankomst aan het Waldorf i bood Diane de Koningin een grote Astoria Hotel in New York werd bos tulpen aan. H.M. dc Koningin verwelkomd door Diane van Leeuwen, een meiske van Achter Diane staat Prins Bernhard; 6yz jaar. wier vader in ons tand links de „traditionele begroeter" van geboren is. Als welkomstgeschenk I New York. Grover W halen. Koningin Juliana tot leden van Veiligheidsraad Bezoek aan V.N. gebouw en St. Marks Church Gisteravond bood Koningin Juliana in de Colony-Club te New York de leden van de Veiligheidsraad een diner aan. De Koningin begroette de aan wezige vertegenwoordigers der V. N., in hen verwelkomend „de grootmoedige en vertwijfelde poging der mensheid tot vrede en veiligheid". In een tijd, zo vol van ernstig misverstand en ernstige onenigheden, hebben we alle reden om dankbaar te zijn voor het bestaan in onze moeilijke tijd van een internationaal lichaam voor het waarborgen van de veiligheid, aldus H.M. In de korte' maar veelbewogen geschiedenis van deze Raad, heeft Neder land uw pad gekruist. Wij waren het niet steeds ten volle eens over de wegen en middelen, maar wij waren het niet oneens met u, waar het ons gemeen schappelijk doel, een toestand van vrede, gerechtigheid*en vrijheid te vestigen, betrof. De Veiligheidsraad zal veel wijze voor zichtigheid moeten betrachten terwijl zy zowel met het oude ais met het nieuwe rekenmg houdt, en onderscheidt wat waarde heeft en wat niet. in het bijzon der in een tijd. waarin propaganda de feiten verwart Tegenwoordig overschaduwt de vrees voor een pleuwe oorlog alles in de har ten en geesten der mensheid. Waar het op aan komt, is dat de Ver. Naties resoluter worden in hun hou ding tegenover agressie. Dit versterkt het vertrouwen in de Ver. Naties. De Volkenbond is aan zwakheid bezweken. Maar de werkeiyke bereidheid van tegenwoordig handelend op te treden ter wille van een doel. dat in overeen stemming is met de idee der Ver. Na ties, koste wat het koste: „dat is het wat tAlt en vertrouwen geeft ook voor de toekomst!" Agressie betekent elkander de dood bieden, als noodzaak om voor zichzelf het leven op te eisen. Want als wij agressie plegen, draaien wij een handvat om dat maakt dat het monster z'ch in beweging zet. onherroe- pe'ijk chaos en vernietiging veroorza kend Dan zal het ons dit als een feit voor de voeten werpen. Staande tegenover dit fatale feit is de enige manier die wii hebben om de we reld te redden, het leven veilig te maken voor de mens en tens'otte zu'len de wa pens voor oorlog en doodt uit zich zelf verroesten. Eens zal de boze droom van deze tijd voorbij zijn. Zo'ang er nog leven is is er neg hoop De koningin bes'oot met de woorden van Willem de Zwijger, de voorvechter der vryheld in Nederland: „Men behoeft niet te hopen om te b?- ginnen, noch te slagen om te volharden". Deze rede werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd en men applaudisseerde pas nadat de Ko ningin was uitgesproken. Trvgve Lie ver klaarde deze rede van groot belang te achten. De Koningin sprak met veel gevoel en overtuiging en kon aan het slot. bij het reciteren van een couplet van het Wil helmus. haar ontroering nauwelijks be dwingen. Bii het verlaten van de Colonyclub te gen middernacht werd de Koningin door een in boerinnencostuum geklede dame. die uren lang op straat had staan w ach ten. op eigen Initiatief een in cellophaan gew-ikkeld bouquet rode en witte tulpen aangebeden. De Koningin accepteerde deze sponta ne hulde met een gracieus gebaar. Koningin Juliana had 's morgens de Nederlandse zetel van de Veiligheids raad in het 36 verdiepingen tellende ge bouw van de Ver Naties, dat als een enorme luchtkolos aan de Eastriver is opgetrokken bezocht. Het Koninklijk paar arriveerde omstreeks tien over elf bij de V N-gebouw- en werd ontvangen door secretaris-generaal Trygve Lie. de heer D. J. von Balluseck, permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de Ver Naties, en dr P. J. Schmidt, Neder lands lid van het V N.-secretariaat Bij de begroeting was voorts aanwezig de Indonesische gedelegeerde bij de Ver enigd Naties, de heer Palar. De heer von Balluseck stelde de le den van de Nederlandse delegatie aan Koningin en Prins voor. Daarna toonde de hoofdarchitect van het gebouw, cle heer Wallace K. Harrison, het in de llchtzaal opgestelde model van het gebouwen complex. Het gezelschap begaf zich naar de tweede verdieping en bezichtigde hier de door Noorwegen in gerichte zaal van de veiligheidsraad. Het Koninklijk paar toonde veel belangstel l- ling voor het koptelefoon-systeem en liet zich de werking hiervan uitleggen Toen de Amerikaanse fotografen wat al te hinderlijk met hun camera's om sprongen. maakte de Koningin voor het eerst tijdens de reis hierover een opmer king: „Heren, ik wil ook nog wel graag iets \an de zaal zelf zien", zeide zij. Voorts werd nog aan het Koninklijk paar o a. nog voorgeste'd door Trygve Lie persoonlijk diens 19-jarige doch ter. In het privé-kantoor van de secreta ris-generaal bracht Lie een toast uit op hare majesteit, de prins en het Neder landse volk. De Koningin beantwoordde dit met een toast od de Verenigde Naties en zich wendende tot Trygve Lie aeide zij in het Noors: .Bkol". Behalve het bezoek aan het gebouw der V.N stond 's morgens alleen nog od het Droeramma een bezoek aan de St. Marks Church in de Bowery, gebouwd in 1799 op de grond van de kapel van Peter Stuvwesant. de kerk is gelegen aan de 2e Avenue od de h*ek van de tiende straat. Het Koninklijk paar werd hier ontvan gen door ds Richard E Mceoy. die aan Koningin en Prins voorstelde de hoofd- bewaarder L. Stuwe=ant Chattier. een af- stamme'ing van Peter Stuyvesant. «r. ->ndere leden van de kerkeraad. Mevrouw Mceov overhand-zJe de Koningin enk«'.e geschenken voor haar dochters. Voor Prinses Beatrix het boek ..Lys- bet". voor Prinses Irene een boek Peter Stuwesant. ioneen met. de klompen" er. v-or de Princ»:=en Vorg-et en Marijke 3-k een pop De Koningin 'egde een krans bii het standbeeld van Stuyvesant. dat voor de kerk is ojogericht.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1