LEIDSCH DAGBLAD Enthousiasme van duizenden New Yorkers Triomfale begroeting van Koninklijk Paar in New York 91ste Jaargang DINSDAG 8 APRIL 1952 Rijnstreek-editie No. 27579 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Tocht over Broadway onder confetti, snippers en serpentines Diner met 1500 gasten in Waldorf Astoria Gisteren heeft het Koninklijk Paar lijn triomfale intocht in New York gemaakt. Te kwart voor tien plaatselijke tijd (15.45 uur Ned. tijd) arriveerde Hare Majesteit aan de stadsgrens van New York op Henry Hudson Parkway. Zij werd daar begroet door Prins Bernhard, door de heer Whalen als vertegen woordiger van burgemeester Impellitteri van New York, de Nederlandse ambassadeur dr Van Roijen, de Nederlandse consul-generaal baron J. A. de Vos van Steenwijk en de Amerikaanse schout-bij-nacht Forrestel, die aan haar gevolg is toegevoegd. De aankomst van de Koningin aan de stadsgrens was 40 minuten later dan op het officiële tijdschema vermeld stond. De heer Grover Whalen schudde de Koningin de hand door een raampje van de auto en zeide daarbij, tot de vorstin overbuigend: „Wij moeten ons haasten, we zijn bij het tijd schema ten achter gekomen". Te tien over half elf plaatselijke tijd kwam de stoet aan bij het Waldorf Astoria hotel. De Koningin werd bij de ingang van het Waldorf Astoria hotel een bouquet tulpen aangeboden door Diane van Leeuwen, wier genaturaliseerde vader geboren is in Nederland en thans het vak van bollenkweker beoefent in Babylon (Long lsland(. De Koningin en de Prins begaven zich onmiddellijk naar hun appartemen ten in de Westelijke toren van het hotel. LANGS BROADWAY. Vervolgens reed de stoet van het Waldorf Astoria Hotel door hagen van honderdduizenden New-Yorkers over Broadway naar de City Hall Plaza, terwijl uit de 40 a 50 verdiepingen tellende wolkenkrabbers een „bui" van lange repen van koersbandjes. serpen tines. confetti en papiersnippers neer- De stoet werd voorafgegaan door eenheden van leger, marine, lucht macht en politie en een escorte van politicmannen op knallende motoren. De juichende New Yorkers stonden vaak zeven rijen dik. Het carillon van „Trinity Church" speelde Nederlandse wijzen. Deze kerk stond aan de Noordelijkste begrenzing van de stad toen zij nog Nieuw Amster dam heette. Verder Noordwaarts stopte de stoet voor de St. Pauls Chapel, waar een af vaardiging van Ned. Herv. predikanten zich op de trappen van de kerk had opgesteld. Om halféén plaatselijke tijd arriveerde de stoet, na deze z.g. „ticker parade", voor het stadhuis. Koningin en Prins namen plaats op de tribune voor het stadhuis. De versie ringen bestonden uit rode en witte tul pen. hyacinten, planten en vlaggen. Burgemeester Impellitteri sprak daarop het Koninklijke paar op het podium toe: Hij zeide o.m.: „Wij verwelkomen u met de warmte en de geestdrift, die zo kenmerkend zijn voor onze stad. „Het klinkende welkom voor u, toen u door Broadway reed, was slechts de echo van de gevoelens van genegenheid van een volk voor dc toegewijde ouders van Beatrix, Irene, Margriet en Maria Christina." De burgemeester bracht voorts in herinnering, dat Nederland het eerste land was, dat Japan na de aanval op Pearl Harbour de oorlog verklaarde. „Voor ons New Yorkers is dit de thuiskomst van een koningin en een „great lady", wier onderdanen met zovele banden aan ons verbonden zijn. De burgemeester hing vervolgens de Koningin de eremedaille van de stad New York om en overhandigde haar de oorkonde voor „Distinguished and exceptional public, service", (voortref felijke en buitengewone diensten aan het openbaar belang). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij de Koninklijke Intocht in New York was de temperatuur aan- merfceliik gedaald en wel tot en kele craden boven het mespunt. Een sterke vrij gure wind woei van tiid tot tijd regendruppels aan toen de stoet langs de East River reed. Het gezicht op de rivier deed aan Rotterdam of Amsterdam denken met de laaghangende grij ze wolken boven het tamelijk on stuimige water. Ook op de tribune voor het Stad huis was het guur en men kon de Koningin lachend horen zeggen, dat haar vingers koud waren ge worden IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII WEERBEPICHT Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met nu en dan opklarin gen. Zwakke tot matige wind. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 10 uur) 9 APRIL Zon op: 5 57 uur: onder: 19.27 uur. Maan op: 18.52 uur; onder: 5 19 uur. Hoogwater t» Katwijk te 2.57 en 15.11 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's Hij overhandigde ook aan Prins Bernhard de gouden ere-medaille van dc stad „Omdat gij de vader zjjt van vier prachtige kinderen en de sterke rechter arm van Hare Majesteit". Daarna had een parade van verschil lende onderdelen der strijdkrachten plaats, waarna wederom onder escorte de weg naar het Astoria hotel werd af gelegd. Om halftwee plaatselijke tijd begon hier de officiële lunch, aangeboden door het gemeentebestuur. De Koningin sprak hierop een dankrede uit, waarvoor wij naar elders verwijzen. ÏJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllll Donkerheid en Blitz! „Het was alsof ik door een don kere rotsspleet keek. zo zeide de Koningin na afloop van haar in tocht op Broadway. Door de hon derdduizenden papiersnippers, die op ons neerdaalden, kon ik nau- welijks de hemel meer zien. En als ik een ogenblik naar een mij be kend voorkomend gebouw wilde kijken en mijn gezicht even op wilde richten, waren daar weer de ontelbare blitzlampen der foto grafen die mij het zien vrijwel on- mogeliik maakten, lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LUNCH IN ASTORIA Omstreeks half twee arriveerden de Ko ningin en Prins Bernhard in het Wal dorf Astoria Hotel om aan te zitten aan de officiële lunch, voor ongeveer 600 genodigden. Aan de hoofdtafel waren behalve de Koninklijke gasten onder meer gezeten burgemeester Impelletteri. Kardinaal Spelman en mevrouw Roosevelt. In de zaal prijkten, zoals ook overal elder waar de koninklijke bezoekers wer den ontvangen, rode en witte tulpen en hyacinthen en de vlaggen van Nederland en Amerika. De burgemeester zeide in zijn tafel rede. dat voor zover hij zich kon herin neren de stad nooit een warmer welkom voor enig ander bezoeker had bereid. De belangrijkheid van het bezoek acht te hij gekenmerkt door de aanwezigheid van mevrouw Roosevelt. „Vandaag Is New York weer Nieuw Amsterdam", zo riep hij uit. Daarna sprak mevrouw Roosevelt en kele woorden en gaf uitdrukking aan haar trots over haar Hollandse afstam ming De Nederlanders weten hoe zij wereldpj oblemen moeten aanpajeken, zo zeide zij. Hierna gaf de president van deze mid dag, commissarioner Grover Whalen het woord aan Prins Bernhard, die hierop geheel onvoorbereid was. „Ik weet niet wat mij gebakken wordt, maar i is het een goede poets". „Dit welkom is voor ons nieuwe ervaring. Het toont Hjk de nauwe banden die bestaan tus sen onze beide landen". De Koningin stemde volkomen met de woorden van de Prins in en zei: dat New York op haar een grote aantrekkingskracht bezit. Eens toonde ik m'n kinderen New York toen we op een regenach tige dag aan boord van de Queen Mary stonden. Plotseling zagen we uit de mist een hand oprijzen, een hand die een toorts vasthield. Deze band is nog het enige wat mijn kinderen zich van New York herinneren. Wij weten niet altijd waar we heenvaren maar deze hand zal ons altijd wijzen waar we zijn! Onmiddellijk na de lunch ontvingen Koningin en Prins in het Waldorf Astoria ruim 300 Nederlandse burgers en tot Amerikaan genaturaliseerde Ne derlanders. onder wie alle in New York werkende correspondenten van Neder landse bladen. 350.000 Wanneer wjj de indrukken van deze eerste dag in New-York, waar. van het Koninklijk Paar en alle Nederlanders in New-York zonder twijfel zeer hoog gespannen ver wachtingen hadden. 6ame>..attcn, dan moet eerlijkheidshalve gecon stateerd worden, dat de tickertape- parade op Broadway, zoals steeds het hoogtepunt van het bezoek van een belangrijke buitenlandse gast, niet de allure had van die van een generaal Mac Arthur, een kapitein Carlsen of een Charles Lindbergh. Niettemin schatte dc politie het aantal mensen, dat voor de aan komst van het Koninklijk Paar op de been was, op niet minder dan 350.000. landse bloembollenkwekerij in Amerika vertegenwoordigt. De kaarsenverlichting op de honderden tafels gaf het geheel een feerlek aanzien Thomas J Watson, president van de International Business Machines Cor poration en erevoorzitter van de Nether- land American Foundation, die talrijke malen te gast is geweest te Soestdijk, bracht een dronk uit op Koningin Juliana Hare Majesteit hief hierop het glas voor een toast op president Truman. Vervolgens werd een toast uitgebracht op Prins Bernhard. Burgemeester Impellitteri, hierna het woord voerend, zeide, dat deze dag van het bezoek een grote dag was voor de stad. De burgemeester besloot zijn toe spraak met de verklaring, dat New York tot in lengte van dagen de herinnering aan het bezoek van de Charming Queen of the Netherlands" zou bewaren Hij 'wenste het Koninklijk paar een voorspoedige reis door Amerika toe. De in Nederland geboren professor H. D. Gideonse. president van Brooklyn College (New York», wees op de vele culturele banden tussen Amerika en Nederland. Mevrouw Roosevelt die eerst later op de avond de zaal binnenkwam, sprak over de geschiedenis van de Foundation. Mevrouw Roosevelt gaf Koningin Juliana de verzekering dat zij, waar zy ook gaan of staan zal, steeds op de steun van de Amerikanen zal kunnen rekenen. Hierop hield Koningin Juliana haar rede, waarvoor wij naar elders verwijzen. Het was bijna twaalf uur toen het Koninklijk Paar de balzaal verliet en zich terugtrok in zijn apartementen. verzameld, die uitsluitend hier geko men waren om een ogenblik met hun Koninklijk paar te kunnen vertoeven. De Koningin was in feite in het geheel niet voorbereid op het houden van een rede. Na ingeleid te zijn door de presi dent van de Nederlandse club te New York. de heer J. A. de Lanoy, die Koningin en Prins uit naam van alle Nederlandse burgers in New York welkom heette, zeide de Koningin de grote opkomst van de Nederlanders in New York City als een bewijs te zien voor het feit, dat Nederland ook voor hen, die een nieuwe woonplaats heb ben gevonden buiten de grenzen, toch steeds iets blijft betekenen. Tot besluit zeide de Koningin in het Engels: „En ook u die wel onze taal spreekt, zij het dan ook niet letterlijk, onze har telijke dank voor het vele, dat u ons deze dag hebt geschonken". Het „Leve de Koningin", dat hierna uit 2000 monden weerklonk, was een unieke demonstratie van saamhorigheid, die ook geëmigreerde Nederlanders be reid zijn op te brengen. NOOIT VERMOEID! De Koningin en de Prins, die na de uiterst vermoeiende dagen die achter hen liggen nog zeer opgewekt en fris bleken te zijn, konden nu één uur rust genieten. Om half acht waren zij weer aanwezig, opnieuw in de grote balzaal van het Waldorf Astoria hotel, om het diner bij te wonen, dat de „Netherlands American Foundation" ter ere van de Koningin en de Prins gaf. De Koningin zeide nog, dat zij het schudden der duizenden handen, die haar dezer dagen zijn en worden toe gestoken. nimmer moe kan worden. „Het doet je zo goed te voelen welk een affectie Amerikanen en Nederlanders hier voor ons land en ons hebben" zei de Koningin. „En daarbij moet je alle ver moeidheid wel vergeten". DINER IN ASTORIA. Het diner, gegeven door de Netherland American Foundation, waarmede de eerste dag van het Koninklijk bezoek aan New York is besloten, werd bij gewoond door meer dan 1500 gasten. Deze waren gekozen uit vooraanstaan de New Yorkers uit alle beroepen op dat het Koninklijk paar een zo ge trouw mogelijk beeld van de New Yorkse samenleving zou krijgen. Ver der bevond zich onder de gasten een aantal prominente Nederlanders. De enorme balzaal van het Waldorf Astoria hotel was in een fantastische tulpentuin herschapen. 3000 rose „Prinses Elizabeth" tulpen pronkten op de diner tafels terwijl de hoofdtafel op het podium, die uit drie delen bestond, omzoomd was met een haag groen, waaraan nog eens 3000 rose en witte tulpen een weergaloze kleurenpracht gaven. De tulpen waren rechtstreeks uit Holland per vliegtuig overgebracht door bemiddeling van de „Associated Bulb Growers", de organisatie die de Neder- Koningin Juliana sprak in het Stadhuis „Overwin vastb eraden de problemen!" In haar dankwoord in het Stadhuis zeide Koningin Juliana o.a. het volgen de: Nederland is er trots op zijn stem pel te hebben gedrukt op de grond van Manhattan en zijn omgeving. Wij Nederlanders zijn blij meegewerkt te hebben aan de grootheid van deze stad. In zekere zin, hebben wij hier de eerste werkelijk internationale gemeen schap in de wereld gesticht. Deze onderlinge verdraagzaamheid op het gebied van ras en godsdienst, waar van uw stad nu een levend voorbeeld is. is een vaste waarborg dat onze beide landen zullen opkomen voor die idealen die wederom in vele delen van de wereld in gevaar zijn. Deze idealen hebben ons democratie gebracht als een gemeen schappelijke erfenis. Democratie is in de loop van de geschiedenis een ons even dierbaar denkbeeld geworden als vrij heid. Het betekent de erkenning van de vrijheid van iedere man en vrouw en het brengt mee, dat zij allen, zeggenschap moeten hebben in de algemene zaak, hun deel van de gaven genieten en hun deel van de lasten moeten dragen van het algemeen welzijn Dit recht brengt voor iedereen de plicht mee ernstig na te denken hoe gehandeld moet worden. TE GROTE ZENUWSPANNING Om dit te doen echter, leven wij nu juist in een moeilijk tijdperk. Wij heb ben te weinig ruimte en te weinig tijd, en daarom wordt de spanning te groot voor onze zenuwen. Hoe kunnen wij ons bezinnen? En toch voelen wij dat wij dat moeten doen. want zou het niet beneden de menselijke waardig heid zijn beslissingen te nemen zonder ze voldoende te hebben overwogen en onszelf te laten regeren door gewoonte Zaterdag zijn HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard te Kingston aangekomen voor een bezoek aan mevrouw Roosevelt. Koningin Juliana en haar gast vrouw. en instinct? En het heeft heus geen zin de wereld te laten beredderen door zenuwpatiënten Ik zou willen, dat er een wereld om vattend program was voor al die streken, waar de techniek een grote macht heeft over het dagelijks leven van de mens. Terwijl aan de ene kant de techniek het leven gemakkelijker maakt, neigt zij er aan de andere kant toe over mensen te rug te brengen tot de staat van louter nummers en robots Dat programma zou moeten inhouden, dat iedereen een plaats zou trachten te vinden waar hii alleen kan zijn. om een goede gelegenheid te hebben zich te berinnen en te denken over alles waar een volwassen en verantwoorde lijk mens over behoort te denken. Mis schien zouden de resultaten verbaring- wekkend zijn. Moge het zo zyn, dat men de proble men waar men tegenover staat tegemoet treedt, vastberaden om hen te overwin nen en uiteindelijk op te lossen. i NEW YORK VOOR f. 60,—.... Vergeet niet. dat New Yofk eens werd gekocht voor zestig gulden, het equi valent van 24 dollars of 24 daalders. En zie hoe het nu is. Hoe ver strekt het rich niet uit naar de hemel en naar de zee? Dit is symbolisch voor al haar verbin dingen over het water, door de lucht cn door de aether. Haar schoonheid ligt in het feit, dat zij zo reusachtig is. dat zij één is geworden met de natuur en beschikt over de krachten der na tuur. Zij rechtens een forum voor de gehele wereld en rij verwelkomt haar gasten zoals alleen New York dit kan doen. HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Zaterdag een be zoek gebracht aan Kingston, dat dit jaar zijn driehonderdjarig bestaan herdenkt. Het stadje werd in 1652 door Nederlanders gesticht, die de plaats destijds Wiltwijck noemden. Koningin Juliana tekent het register in dc eerste Nederlandse Hervormde Kerk te Kingston. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimim DOCHTERS SCHREVEN HAAR MOEDER. Koningin Juliana heeft medege deeld. dat zii reeds brieven heeft ontvangen van de Prinsessen Beatrix en Irene. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Rede in Waldorf Astoria „Laat ons tijd nemen voor de Pax Atlanta" „Maakt van de tijd uw bondgenoot het is een betrouwbare. We geloven allen, dat tijd geld is; ja, misschien, maar overvloed van tijd betekent overvloed van alles, ook overvloed van gelegenheid. Wie tijd neemt, zal wijs heid ontvangen, daar hij tijden gehad heeft om na te denken en zich te be zinnen en de gelegenheid om ervaring op te doen." Deze suggestie voor een oplossing van de problemen van deze tyd gaf Koningin Juliana gisteravond tijdens het diner in de grote balzaal van het Waldorf Astoria Hotel in New-York, dat door de Stichting Nederland Amerika werd aangeboden. Koningin Juliana cn Prins Bernhard zullen op 10 April tot hun vertrek naar Detroit op 14 April hun intrek I nemen in het Cloister Beach House op Sea Island (Georgia). Het Cloister Beach House. Ik weet, dat ik spreek tot mannen en vrouwen, die in hun hart warme ge voelens koesteren voor Nederland. Hier zijn Amerikanen bijeen, die zo veel be tekend hebben voor ons land in tijden van regen en zonneschijn. Daarom is het zulk een voorrecht voor mijn man en my als gasten naar uw land te komen, omdat wij geen betere paspoorten hebben dan het vertrouwen van ons volk in uw goodwill en het geen meer is het uitzicht op de vrede, waarnaar zy allen zozeer verlangen. WELK DOEL? Wat ik wilde zeggen is dit: waar ligt de start voor het doel en wanneer wordt het bereikt9 En naar welk doel vraagt onze tijd? Men zou in het kort kunnen zeggen: naar strijdkrachten gewapend voor vrede En vrede om de volkeren eens een ander aspect van het leven te tonen dan oorlog. Maar een beeld van het lev?n zonder oorlog te tekenen is voor de volkeren van zo absurd, dat men. als men het probeerde, voor volslagen gek uitge maakt zou worden. Dus probeert men in plaats daarvan dikwijls de dingen te ontwijken door te zoeken naar een andere uitweg, door middel van een compromis. Maar zelden heeft er echter een ver lossend element in dit soort ontvluchting gelegen. Want zou dit niet blijken niets anders dan weder om een trieste herha ling te zijn in alle domme doelloosheid an dien? Is er dan werkelijk geen uitweg? Zou het niet tot een oplossing leiden om de tijd te nemen? De tijd verandert de mens hebt ge duld. wacht en ziet wat er gebeurt. Een van onze Westerse tekortkomin gen is, dat wy de waarde van de factor „tijd" onderschatten met onze voort durende zucht naar activiteit. GEEN OVERIJLDE DAAD! Natuurlijk is vlug en raak handelen goed, in al die gevallen, waarin men zeker is van hetgeen men doet. Maar lichtvaardig en ondoordacht handelen is vaak verkeerd. In de vreselijke haast, waarin wy momenteel leven, komen wy voortdurend in de verleiding overhaaste beslissingen te nemen. Een overylde daad Is gevaarlyk en een situatie for ceren is altyd verkeerd Laat ons de tyd nemen en geduld oefenen en toch steeds waakzaam zyn. Laat ons de tyd nemen om de Pax Atlantica te maken, een kring van landen, van nature aan elkander ver want door hun culturele erfenis, rond om een oceaan van water om het hoofd mee af te koelen indien nodig— die zich op erewoord verbonden hebben bovenal voor de vryheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wy nu verwachten.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1