LEIDSCH DAGBLAD Koningin rustte in Hyde Park na verregende Zaterdag 91ste Jaargang MAANDAG 7 APRIL 1S52 Rijnstreek-editie V- No. 27578 Directeur; J. W. Henny rioofdreflactie: B W Menkhorsl en J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V f6 per kwartaal; t. 0 47 per week Witte Singel L, Lelden Giro No. 67055 TelefooD Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Organisatoren naren in wanhoop Hartelijke begroetingen in Philadelphia en Kingston Straten waren veranderd in bergstromen Zaterdagavond lijn Koningin Juliana en mevrouw Roosevelt per auto te Hyde Park aangekomen. Ondanks de stromende regen begaf de Koningin zich naar het graf van president Roosevelt en legde daar een krans. Daarna werd naar de villa „Valhill" gereden, die op het buiten van de Roosevelts te Hyde Park ligt. Koningin Juliana heeft daar gisteren als gast van mevrouw Roosevelt een welverdiende rust genoten na de zwaarbezette dagen in Washington en een in het water gevallen programma van Zaterdag. Gistermorgen heeft de Koningin, vergezeld door mevrouw Roosevelt, de dienst in de Episcopaalse kerk bijgewoond. Prins Bernhard begaf zich naar New York, waar hij zijn broer, Prins Aschwin, en verscheidene vrienden zou ontmoeten. verzameld, die de Koningin met oorver dovend applaus en ook met schril ge fluit begroette. Dank zu haar vroeger verblijf in Amerika wist de Koningin, dat gefluit in Amerika en vooral onder de Jeugd, de hoogste uiting van waar dering is! Uit de kinderzee stak een bord omhoog, waarop met oranjeletters in het Hollands stond geschreven ..Lang leve onze Koningin Een aantal in de omgeving wonende kinderen van Neder landse emigranten waren er de trotse dragers van. De Koningin zeide dat dit bezoek de banden van vriendschap tussen Kingston en Nederland versterkt en dat er geen regen is, die daaraan iets kan verande ren. Op haar weg naar de stad had de Koningin op de gevel van een der huizen de woorden zien staan „Vrede op aarde". „Dit heeft mij bijzonder ge troffen zei de Koningin. „Ik ben er van overtuigd, dat we de vrede kunnen Koningin Juliana en Prins Bernhard waren Zaterdagmorgen per vliegtuig uit Washington vertrokken naar Philadel phia voor een beizoek aan .Independance Hall" en een officiële receptie in het Stedelijk museum. Het Koninklijk Paar Tertoefde twee uur in Philadelphia en Het de volgen de boodschap van de Koningin achter: „Wy hebben zeer sterk gevoeld, dat we niet naar Amerika hadden kunnen komen zond boorteplaats zoeken". Koningin Juliana sprak vanaf een podium in de grote hall van het Kunstmuseum. De feestelijkheden, die aanvankelijk zouden worden gehouden in de buitenlucht, moesten op het laatste ogenblik binnenshuis worden gehouden wegens de neerstromende regen. Het Koninklijk Paar was op het vlieg veld van Philadelphia verwelkomd door burgemeester Clark en een uit de bur gerij gevormd begroetingscomité. De Koningin accepteerde lachend bloemen van drie meisjes uit Philadelphia. In een stoet van 20 auto's reed men naar de Independance Hall, waar de Koningin de vrijheidsklok bezichtigde. Koningin en Prins begaven zich vervolgens naar 't Kunstmuseum. Langs de wegen ston den erewachten opgesteld van leger, marine en luchtmacht. In het Museum bezocht de Koningin en haar gevolg de z.g. „Nederlandse kamer", samengesteld door wijlen Edward Fok. Hierop vertrok het Koninklijk Paar met het militaire vliegtuig naar West- point, waar de Prins een bezoek bracht aan de Militaire Academie. De Konin gin begaf zich naar Kingston om deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 300-Jarig bestaan van deze stad. Door het slechte weer moest de parade, die de Prins in gezelschap van maarschalk Sir William Slim. opper bevelhebber van de Britse imperiale strijdkrachten, te Westpoint zou afne men. vervallen. De Prins werd uitgenodigd tot het bijwonen van de vertoning van een documentaire over West Point en tot een partijtje kolfspel op een overdekte speelplaats van de school. De Prins vertrok daarna per auto naar Hyde Park. Het programma van het Koninklijk Paar duurde Zaterdag van acht uur ochtends tot drie uur in de middag. Om deze zeven uur voor te bereiden had men in Philadelphia. Kingston en Westpoint dagen, weken koorts achtig gewerkt. Maar zeven uur lang is de regen bij stromen gevallen. Dit bracht de organisatoren tot wanhoop'. De straten waren veranderd in kleine bergstroompjes. Uit de afvoerpijpen van de daken plensde het water op de straten neer. Daar kwam nog bij, dat het overladen programma van de af gelopen dagen in Washington het Koninklijk Paar en zijn gevolg afge mat hadden, hetgeen wel zijn weerslag moest vinden op de sfeer die het be zoek zou omringen. Maar de regen had mevrouw Roosevelt, haar zoon John en diens beide kinderen niet kunnen tegenhouden naar Kingston te komen om de Koningin, die vooral voor mevrouw Roosevelt geen onbekende is. te begroeten Zij stonden op het toneel in de Stadsgehoorzaal te King ston toen Koningin Juliana daar om twee uur aankwam Pamela Dijkstra overhandigde haar bloemen, die ze zorg vuldig had droog weten te houden en de burgemeester hield ztjn welkomstrede. Ook waren duizenden schoolkinderen WEERBERICHT Later opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond- Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later enkele opklaringen Krachtige tot matige vind aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West. later tussen Zuid-Westen West Morgen overdag iets kouder., (Opgemaakt te 10 uur). 8 APRIL. Zon op: 5.59 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 17 35 uur: onder:5.09uur. Hoogwater te Katwijk te 2.26 en 14 40 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's De burgemeester van Kingston bege leidde Hare Majesteit naar het stand beeld van Peter Stuyvesant en spoedig was de krans, die Hare Majesteit hier legde, even nat als Stuyvesants even beeld en vrijwel alle inwoners van Kingston, dat sterk aan Baarn doet denken Het „Wilt heden nu treden" weerklonk toen de Koningin de Neder lands-Hervormde Kerk met haar zeer hoge stenen spits betrad om hier het gouden gastenboek te tekenen. De plechtigheid In deze kerk was tref fend door haar eenvoud. Dominee Voormolen schetste in het kort de geschiedenis van de kerk en zei te spreken namens de Katholieken. Joden en Protestanten in Kingston en omgeving, toen hij God vroeg Koningin Juliana met wijsheid en gezondheid en haar bewind met voor spoed te zegenen. Daarna tekende Koningin Juliana de speciale bladzijde in het kerkregister, maar eerst probeerde zij de pen op een afzonderlijk stukje papier, omdat er een haartje in bleek te zitten. Zij wilde niet de kans lopen de prachtig gecalligrafeerde bladzijde met een onvolmaakte handtekening te beder- Alvorens met mevrouw Roosevelt in de auto te stappen informeerde Koningin Juliana belangstellend wat de leden van haar gevolg, die haar niet naar Hyde- park zouden vergezellen, gedurende het weekeinde van plan waren te doen en zij wenste een ieder een „prettig week end". Daarna was dit volkomen verre gende bezoek beëindigd. De Koningin begaf zich hierop voor haar meer dan verdiende rust naar Hyde Park. Vanmorgen zou Koningin Juliana zich naar New York begeven een autorit van omstreeks 150 km., om na aan komst in het Waldorf Astoria hotel tezamen met Prins Bernhard haar officiële intocht in deze stad te begin nen met de traditionele „Tickertape "- parade van de Battery Noordwaarts .ver Broadway. Vanavond zal ln hotel Waldorf Astoria de Koningin en de Prins een groot gala-diner worden aangeboden door het genootschap AmerikaNeder land. De balzaal van het bekende hotel zal voor deze gelegenheid met ongeveer 6.000 speciaal uit Nederland per vlieg tuig overgebrachte tulpen zijn versierd. Tunis toch in Veiligheidsraad in behandeling? Een kabinet gevormd Volgens Franse kringen te Tunis is kabinetsformateur Bakkoesj er in ce- slaagd een nieuwe Tunesische regering santen te stellen. Eakkoesj heeft voorts meegedeeld dat de Frans-Tunes:sche commissie voor be studering van het Franse hervormings plan spoedig met haar werk zal begin nen Naar vernomen wordt, heeft de pre mier al een 4tfst opgesteld van ze\en Tunesiers die in de commissie zitting zullen hebben AT.e politieke partijen zijn h'erbij vertegenwoordigd, ook de nationalistisch; Neo-destoer. Uit de omgeving van de premier wordt vernamen, dat deze hoopt dat de samen stelling van de commissie een eventuele ontevredenheid over het door hem ge vormde kabmet wat zal verminderen. De veiligheidsraad zal vermoedelijk Woensdag de Tunesische kwestie weer bezien. Het wordt nu waarschijnlijk geacht, dat Amerika zich voor een volledige behandeling van het geschil zal ver klaren. zulks in afwijking van het vo rige week door de Amerikanen ingeno men standpunt. Een Amerikaans woordvoerder heeft nJ gezegd dat zijn delegatie in de raad en ook de ambtenaren van het State De partment die zich met de kwestie bezig houden onder de indruk zijn gekomen van de krachtige argumenten, die vorige week door de Arabisch-Aziatische groep van 12 'anden naar voren zijn gebracht. Het. krachtigste argument was. dat het onbillijk is de behandeling van de zaak zonder meer van de hand te wijzen als 12 landen, een vijfde deel van het aantal leden dus. er van overtuigd zijn dat er een geschil bestaat. Tijdens het bezoek aan Washington wuiven Koningin Juliana en Prins Bernhard. staande op dc trappen van het Capitool. het beroemde congresgebouw van de Verenigde Staten, naar dc enthousiaste menigte, die het Koninklijk Paar hulde bracht. Geheel rechts John Simmons, chef van het protocol der Verenigde Staten. AMERIKAANS BURGERCOMITE VOOR ECONOMISCHE HULPVERLENING AAN HET BUITENLAND Zaterdag is te New York een .Ame rikaans burgercomité voor de economi sche 1"ulpver enlng aan het buitenland'" gevormd. Jut zich ten doel stelt te vei- hinderen. dat het congres de toewijzin gen voor economische en technische hulpver'ening aan het buitenland oe- snoeit. Verminder.ng van deze hulp z u volgens het comité het voortbestaan "an de democratische wereld in gevaar bren gen. LABOUR BLUFT WINNEN Labour heeft Zaterdag bii de graaf schapsverkiezingen opnieuw ruim 100 ze- te's gewonnen Nergens is de partij er echter in geslaagd de meerderheid in een conservatieve raad te behalen, ai brokkelde de conservatieve meerderheid soms geducht af. Deze week zullen de verkiezingen worden voortgezet Later wordt gemeld dat Labour in Es sex de conservatieve meerderheid onge daan maakten door 31 zetels te verove ren. Dc arbeiders in de Italiaanse gasbe drijven hebben medegedeeld, dat zij op 15 April volledig in staking vullen gaan, Indien hun eiren niet worden ingew.l- llgd. Van nu af zullen zij elke uag enige tijd langer staken, totdat de staking vol ledig is De arbeiders vragen bescherming le gen ontslag in gasbedrijven, die over schakelen naar het gebruik van me thaangas. een na tuur! uk gas. dat er langs in grote hoeveelheden in Noord- Itahë is gevonden. Voorverkiezing in de V. St. voortgezet De meeste republikeinen in Michigan hebben bij de verkiezing van afsevaw- dlgden naar het nationale con gre., geen duidelijke voorkeur voor ee canduduit voor het presidenteenap ge'oond. Van de 46 afgevaardigden, die gekozen wer den. worden 33 geacht niet een bepaalde candldaat te zullen steunen. Van tie overige dertien staan zeven achter 11- senhower en zes achter Haft. In Idaho is eveneens gestemd. D? re publikeinen namen daar een resolutie aan. waarin wordt verklaard, dat zij hun veertien afgevaardigden geen cplricht geven, hoe te stemmen, overtuigd als zii zijn. dat deze Taft .dn elke redelijke ma te" zullen steunen. Nieuw Amerikaans plan voor wapencontróle De V. S. hebben bü de ontwapenings commissie der V. N een nieuw plan ingediend voor controle de bewape ning. strijdkrachten en militaire instal laties. atoom- en mogelijke bacteriolo gische wapens incluis, over de gehele wereld. Voorgesteld wordt deze controle in vjjf stadia uit te voeren, te beginnen bij de minst geheime gegevens en zo voort tot en met de nieuwste wapens. SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE KWAM NIET GEREED. Het dagelijks bestuur van de socialis tische internationale heeft Zaterdag zijn driedaagse conferentie te Londen beslo ten met het eenstemmig aanvaarden van een resolutie, waarin de „tirannieke aard van het fascistische regiem" in Spanje wordt veroordeeld Er wordt een beroep op alle socialistische partijen ge daan. de actie tegen iedere vorm van samenwerking tussen de Westelijke mogendheden en Spanje voort te zetten. De afgevaardigden uit 15 landen kon den het echter niet eens worden over een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Europese vraagstukken, waaronder een kwestie der Westduitse herbewapening. Op 19 en 20 April zal men te Bonn opnieuw bijeenkomen om in het bijzonder over de Westduitse her bewapening van gedachten te wisselen. RUMOER IN DUBLIN. Gisteravond zijn in Dublin ruim 20 personen gewond, toen na een protest bijeenkomst van de Labourpartij onge regeldheden ontstonden. Op de bijeen komst werd geprotesteerd tegen de ver leden week in het Ierse parlement inge diende begroting, volgens welke de in komstenbelasting en de belasting op benzine, sigaretten, bier en whiskey verhoogd worden Winkelruiten werden ingeslagen cn ook politiemannen gewond. Eerst tegen middernacht keerde de rust in de Ierse hoofdstad weer. BEKENDMAKING VAN ATOOMGEHEIMEN. Amerika. Engeland en Canada hebben besloten enige atoomgeheimen bekend le maken om universiteiten en labora toria te helpen bij het atoomonderzoek, aldus maakt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekend. Het zullen geen geheimen zijn. waar een eventuele tegenstander wat aan kan hebben Onder meer zullen nieuwe feiten bekend wor den gemaakt over het gedrag van ura nium en plutonium in een atoomoven. Dankbetuiging van Truman voor carillon Mr L. G. Kortenhorst heeft een tele gram van Koningin Juliana uit Wash ington ontvangen, waarin de Koningin op verzoek van president Truman de dank van het Amerikaanse volk voor het carillon overbrengt. Vliegtuig neergestort in voorstad van New York Zaterdag is een vliegtuig neergestort in Queens Borough, een dichtbevolkte voorstad van New York. Vijf personen zijn om het leven geko men Het toestel, een tweemotorlg trans portvliegtuig, boorde zich door twee ge bouwen en ramde een derde aan de overkant van de straat. Volgens oogge tuigen schoot de machine als een „bal vuur" naar beneden. Voordat het toestel de huizen raakte, verloor het beide vleu gels, waarvan er een op een passerende In Meridian Hill Park te Washing ton. waar Koningin Juliana een miniatuur carillon aan president Truman aanbood, stonden Neder landse kinderen opgesteld óm Ko ningin Juliana en Prins Bernhard te verwelkomen. Het Koninklijk Paar onderhoudt zich met de kinderen. Laffe overval op twee oudjes MET f265.— OP DE VLUCHT Zaterdagmiddag is te Rotterdam een laffe overval gepleegd op een 75-jariga ziekelijke man en zijn 72 jarige vrouw. Terwijl de oude mensen (het echtpaar Tierolf, Gerard Scholtenstraat 79) in de woonkamer, gelegen achter hun winkel in kleermakersfournlturen. zaten te eten. is een ongeveer 30-jarige man bin nen gedrongen. Hij heeft het oude echtpaar onder bedreiging met een re volver op stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij zelf uit de linnen- kst had gehaald. Vervolgens heeft hij het grote geld uit de winkelkassa ge roofd. ten bedrage van ongeveer f 265,- waarna hij ijlings de vlucht heeft ge- politie-auto terecht kwam. waardoor een inspecteur werd gewond. De verontwaardigde New Yorkers eisen strenge veiligheidsmaatregelen en zelfs het sluiten van New Yorks twee grote vliegvelden La Guardia en Idlewild voor verkeer over Queensborough. De ramp is de vijfde in een serie in groot New York, welke 124 mensen het leven heeft gekost. Opnieuw wordt ge- eist. dat vliegvelden slechts op een grote afstand van dichtbevolkte gebieden zul len w orden aangelegd Bij twee andere Amerikaanse vlieg tuigrampen zun in het weekeinde 25 per sonen om het leven gekomen. De „Drommedaris" voer de Tafelbaai binnen Steenlegging monument „De poort van Afrika" Feesten officiëel gesloten Talrijke toeschouwers zün Zaterdag te Kaapstad getuige geweest van een herhaling van de landing van Jan van Riebeeck in de Tafelbaai op 6 April 1652. Bü stralend weer zeilde een model van Van Riebeeck's schip, de „Drommedaris" de baai binnen. Na het afvuren van een saluutsalvo roeide de bemanning, gekleed in 17e eeuwse costuums. naar de wal. In de laatste van de vier sloepen was „Van Reibeeck" zelf gezeten. Van Riebeeck. die vergezeld was van zün vrouw Maria, plantte de Ne derlandse vlag op de heuvel cn de menigte zong het Wilhelmus. Vervolgens overhandigde de Zuid- Afrikaanse toneelspeler André Hugue not. die de rol van Van Riebeeck speel de. aan 9 vertegenwoordigers der bevol king rollen, waarop het staatsbezit stond vermeld. De rollen werden vervolgens n een kist gesloten, die werd overhan digd aan de Gouverneur-Generaal dat donker-dreigende wolken zich bo ven de gehele wereld samenpakken Naar zijn mening kan het gevaar slechts vorden afgewend, wanneer eerst de eiligheid van Europa wordt verzekerd, hetgeen z i. alleen door de wederge boorte van dit gebied kan worden be ukt. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie Van der Sandt Centlivres ver klaarde. dat. als Zuid-Afnka trouw blijft aan het van Nederland en Enge land verkregen erfgoed, een goede toe- st voor het land tegemoet mag wor- De Gouverneur-Generaal van Zuid- Afrika, dr E. G. Jansen zeide. dat de Unie met toenemende moeilijkheden te kampen heeft tengevolge \an verschil len op politiek en ander gebied De bewoners van Zuid-Afrika zijn echter, aldus dr Jansen, zich bewust van hun verantwoordelijkheid niet alleen jegens de Westerse beschaving en jegens hun nageslacht, maar ook tegenover mulioenen kleurlingen in hun land Naar zijn mening is Zuid-Afrika een jonge natie, die is samengesteld uit elementen van vele Europese volkeren en een levenswijze heeft, die in wezen gelijk is aan die van de Christelijke volken van het Westen Als zodanig moet de Unie z.i. gezien worden als een voorpost van de Westelijke beschaving en verdient het land de s> mpalhie en steun van de Westerse landen. Jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, sprak als „tolk van het broedervolk" de hoop uit, dat de poort blijvend uitdruk king zou geven aan de dankbaarheid voor hetgeen bereikt werd ..De poort moge doortocht geven aan alles, wat bij draagt tot vrede, voorspoed en geluk van land en volk van Zuid-Afrika". Tijdens de plechtigheid werd desteen bewaakt door zes voortrekkers en zes voortreksters uit de vier provincies der Unie Zuid-West-Afrika en Rhodesia, en door zes padvinders en zes padvindsters Op een teken van Malan werd de steen door een hijskraan omlaag ge bracht. Vier jongelui metselden om beurten met een zilveren troffel de steen vast Daarna sprak Malan: „Ik ver klaar thans, dat de eerste steen van Afrika goed en juist gelegd is". De Britse admiraal Lord Fraser ver ier! bijzondere bijval, toen hij zijn rede in het Afrikaans eindigde. De Van Riebeeckfeesten in Zuid- Afrika zün gisteravond te Kaapstad officieel besloten door minister van Binnenlandse Zaken Doenges. Hy zei dat de Portugese regering een stand beeld van Bartholomeus Diaz zou schenken voor plaatsing in de „Poort van Afrika" en dat het Nederlandse Van Riebeeck-comité een standbeeld van Maria van Riebeeck zou aanbie den.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1