„Nederland bereid tot offers voor hogere eenheid in vrije wereld" Pax Atlantiea effene weg tot wereldvrede Urker burgemeester vertelt droeve ervaringen Vredesplan van Aneurin Bevan 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 April 1952 Tweede Blad No. 27576 Koningin Juliana tot Amerikaans Congres: Mensheid in nood vertrouwt op Amerikaanse leiding Maar herbewapening mag welzijn en ontwikkeling niet verlammen Bijna tien jaren nadat Koningin Wilhelmina als eerste regerende Vorstin hel Amerikaanse Congres op 6 Augustus 1942 toesprak, richtte gisteren Koningin Juliana het woord tot de volksvertegenwoordiging van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Tien jaren waarin voor de wereld, voor Amerika en voor ons land onnoe melijk veel meer is gebeurd dan in welke periode van de geschiedenis der mensheid ook. Een omwenteling in de wereldverhoudingen, welke zich afspie gelt in de verschillen tussen de woorden die toen en die nu gesproken werden. „Ons kostbaarste erfdeel is de democratie" verzekerde Koningin Wilhelmina haar gehoor, en deze verzekering klonk ook door in de woorden van onze huidige Vorstin. Maar waar in 1942 dit kostbaarste erfdeel basis was voor de verklaring dat „wij onze onafhankelijke plaats als een onafhankelijke natie aan de boorden van de Atlantische Oceaan wensen te hernemen", daar verklaarde gisteren Koningin Juliana in diezelfde vergaderzaal „dat het een uitdaging van onze tijd is, voorgoed een opwaartse beweging te beginnen naar een hogere eenheid", die offers van allen zal vragen, ook ten aanzien van souve- reiniteit en prestige. Een dankbaar Nederland is naar vermogen tot die offers bereid, doch economisch, sociaal en cultureel welzijn mogen niet verwaarloosd worden bij het beschermen van dit streven naar groter en hoger eenheid tegen de dreigingen van de tyrannie. de mooiste, maar tevens als een van de moeilijkste en verantwoordeiykste. Gij, als vertegenwoordigers van het volk, draagt deze grote verantwoordelijkheid zowel jegens Uw kiezers als jegens het algemeen welzijn van Uw land, en bij gevolg, vooral nu tegenwoordig ons aller lot zo nauw verweven is, jegens de wereld en zijn geheel. Ik wil niet zo kortzichtig zijn U te vragen de belangen van Nederland in het bijzonder in gedachten te houden, of zelfs maar die van Europa: waar ik voor wil pleiten, evenwel, zijn de belan gen van de wereld als geheel. Vriendschap tussen vrije mensen Behoefte aan dieper wederzijds begrip Tk ben dankbaar uitgenodigd te zijn tot U te spreken, zoals ook eens mijn Moeder deed; tot U. de gekozen ver tegenwoordigers van het Amerikaanse volk. Ik doe dit allereerst om uitdruk king te geven aan de dankbaarheid, die mijn Man en Ik en het gehele Nederlandse volk gevoelen voor het hartelijke en warme welkom, ons be reid door Uw land. IVij voelen, dat wij hier verschijnen in de naam van een volk van Uw kameraden in de laatste oorlog, die kruistocht tegen het kwaad, waarin ieder zijn eigen aandeel droeg. Het Nederlandse volk herinnert zich mei diepe eerbied en dankbaarheid Uw dapperen, die hun leven offerden, overal waar wij zij aan zij hebben gestreden. Voordat gij ons te hulp gekomen zljt, kenden wij reeds een kameraadschap, bestaande uit een nauwe verwantschap door onze afstamming, terwijl ook onze nationale geschiedenis en groei als on afhankelijk en democratische natiën op vele punten overeen kwamen. Zelfs schijnen wij eveneens enige van onze deugden en gebreken te delen! Maar nietteeenstaande dat blijft toch steeds nog de behoefte bestaan wederzijds be grip te verdiepen. Het is immers dit, dat wij meer dan iets anders nodig hebben, waar het onderling contact der mens heid steeds nauwer wordt. Nooit tevoren zijn wij ons er zo duidelijk van bewust geweest, dat wü in onze wereld een samenwerking behoeven zo hecht als die tussen de cellen van één lichaam. U hebt dit ingezien, en een program ma ontworpen voor hulpverlening aan de door de totalitaire oorlog beroofde en verwoeste landen, hulp op een der- gelyke schaal als nog nooit tevoren werd beraamd. WU in Nederland waren zeer onder de indruk van Uw grootse plannen en van de uitvoering daarvan. Zij stellen ons in staat weder op eigen benen te staan. IVij zullen dit zo spoedig mogelijk doen in steeds ge zonder economische omstandigheden. Bij deze gelegenheid opnieuw en in deze zaal in het bijzonder wil ik uit drukking geven aan de dank van Nederland voor dit bewijs van gulle vriendschap, door Uw Regering en Uw volk, door de stem van het Congres en door de stemmen van talloze par ticulieren aangeboden. Indien Amerika niet wenst alleen te 6taan en ik weet dat het dit niet wenst denk ik. dat het niet alleen zijn hulp aan andereen wil geven, maar dat het ook op hun steun rekent. Nederland kan U die steun geven, in Uw ogen misschien een luttel bedrag aan geld of goed, maar veel in de vorm van ..goodwill". Dit is niet het verschuldigde voelen van ae begiftigde, noch dat van de schuldenaar jegens de schuldeiser: het is niet het gevoel van de kleine tegen over de grote, noch dat van hem voor wie plannen worden gemaakt jegens hem die de plannen maakt. Het is het gevoel van vriendschap en verwantschap van de vryen voor de vrijen, van hen die verantwoordelijkheid kunnen dragen voor hen die dit ook kunnen, en van w ederzijds respect voor elkander en voor allen, voortgesproten uit algemene en zeer diepgewortelde zin voor de samen- ha ne. broederschap en co-existentie van de vehele mensheid. Een gespleten mensdom is als een gespleten peisoonliikheld: het is geneigd van kwaad tot erger te gaan. tenzij het zijn eenheid van doelstelling terugvindt, komt tot een gecoördineerd denken en gezondheid en geluk verwerft. liet gezonde deel van de geest der mensheid moet zich steeds bewust zijn. dat het verantwoordelijk is voor het andere deel. De gezonde helft is degene, die bestemd is de andere helft te redden. Het Amerikaanse volk heeft U de eer en zware opdracht toevertrouwd de rol van Uw grote land in dit belangrijk tijdperk uit te schrijven Ik zie de taak van hen. die het algemeen belang dienen tot wie ik ook behoor als een van Naar groter eenheid Laat mij U ervan verzekeren, dat het Nederlandse volk voor een gemeen schappelijke zaak als deze de volle last van zijn aandeel zal aanvaarden. Wij zfjn zo gelukkig geweest te leven in sociale vrede en stabiliteit, en daarom voelen wü, dat wij een be trouwbare pijler kunnen zijn van de Europese eenheid. Amendementen in de Grondwet zijn onlangs in het Nederlandse parlement aangenomen, om enige nog overblijven de hinderpalen voor ons deelgenoot schap in toekomstige supra-nationale organisaties uit de weg te ruimen. Er is een groeiende kracht in deze groeiende eenheid van een vrij en democratisch Europa, noodzakelijk ook voor de kracht van de wereld zelf Slechts een dergelijke visie kan leiden tot die grotere eenheid, waarnaar de wereld hunkert. Slechts een gTOOtse visie zal eens de uitweg vinden uit de alge mene angst voor oorlog en' vernietiging. OPDRACHT VAN ONZE TIJD. Velen van ons geloven, dat wij in een neerwaartse spiraal zitten. Ik geloof, dat het de uitdaging ls van onze tijd voorgoed een opwaartse be weging te beginnen naar een hogere eenheid en welvaart dan wü ooit tevo ren bereikten. Oordelend naar de resultaten van al ons streven echter, moet het juiste antwoord nog gevonden worden. Ik doel hier niet op idealisme. Ik doel op practische oplossingen. Hoogstwaarschijnlijk zullen deze op lossingen enige offers betekenen voor ons allen. Als wij allen slechts eens onze geest konden oefenen (en mag ik ook zeggen: onze harten konden op wekken I in dit idee van opoffering! Niet alleen onze financiële economi sche en politieke belangen, ook onze souvereiniteit en prestige zijn by dit alles betrokken! We zullen er misschien in slagen plannen uit te werken voor een coördi natie. die althans een nauwere samen werking tussen die landen mogelijk maken, die zich bewust zijn van het belang van integratie bovenal. Wij zijn ogenschijnlijk nog ver weg van dit Utopia en toch blijft het moeilijk te begrijpen, waarom wij niet grotere resultaten boeken met de schitterende werktuigen waarmee de moderne weten schap ons heeft uitgerust, en met de vele knappe koppen die wij in ons mid den hebben. Ik denk met aan enige speciale vorm van coördinatie of organisatie. Er zyn bnllante geesten in overvloed om de goede te zoeken en te vinden. De organisatie der Verenigde Naties staat nog in de kinderschoenen en hoe wel zij op sommige gebieden hoopgeven de successen boekt, moet zij het hoofd bieden aan de grootste moeilijkheden. Er ls niet te ontkomen aan het feit. dat de wereld in tweeën gespleten Ls. dat er twee polen zijn. waarvan de een positief is degenen die democratie heet en de ander, slavernij aan duidt, negatief. DIEPE WAARDERING VOOR VER-ZIENDE POLITIEK Al degenen, die twijfelen in de wereld, in onze Westerse lahden, in de oude en in de Jonge democratieën, in de nieuwe souvereme staten in andere werelddelen, moeten in staat gesteld worden duidelijk te zien. dat slechts de vrije en demo cratische wereld hun alles wat werkelijk de moeite waard is. kan geren. Daarom voel ik my gedrongen hier uitdrukking te geven aan de gevoelens van diepe waardering voor dc ver ziende Amerikaanse politiek wat be treft een project als het technical as- sistance program. Door dit program kunnen technisch verder gevorderde landen hulp verlenen op een geheel onbevooroordeelde en onvoorwaarde lijke wijze aan de overbevolkte en technisch minder vergevorderde gebie- I den in de wereld, die dringend be- bchoeftc hebben aan dc bekwaamheid en kunde der Westerse volken. Onze materiële middelen in Nederland zijn niet groot genoeg om belangrijke hoeveelheden goederen te zenden of fi nanciële steun te geven aan minder be voorrechte gebieden Wij kunnen deel nemen en doen dit ook aan de ex port van kennis, het uitzenden van tech nische experts, die deze landen zullen wijzen hoe ziehzelve te helpen. Voor studenten en gestudeerden, die hun talenten verder wensen te ontwik kelen in Europa, hebben wij het Inter nationaal Academisch Instituut opge richt. waarin opgenomen een Instituut voor sociale wetenschappen dat cursussen verzorgt in een serie onderwerpen, die speciaal voor buitenlandse studenten van belang zijn. Koude oorlog voor de vrede Ik hoop van ganser harte, dat eens de moderne productie-vermeerdering, nu opgeëist door de herbewapening, omgezet zal worden in een. die tege moet zal komen aan de eisen van deze reusachtige ontwikkclingsprojec- De kring van landen rond de At lantische Oceaan moet zien het voor beeld te vermijden, gegeven door de landen achter het ijzeren gordyn die hun gedachten zozeer hebben gecon centreerd op hun verdediging, dal zij vergeten zich evenzeer te richten op hun economisch, sociaal en cultureel welzyn, laat staan op de vooruitgang van de gehele samenleving der volke ren. Indien zy deze aspecten verwaarlo zen, zouden zij op een gegeven dag wel eens kunnen bemerken, dat zij geïso leerd stonden rond hun oceaan, voor dat bij voorbeeld de technische hulp goed op gang kon komen en hen met de wereld als geheel kon verbinden. D;t zou men een koude oo g voor de i vrede kunnen noemen. De algemene in- I stelling van hulpvaardigheid jegens de wereld vindt, zo ergens, dan toch zeker zijn oorsprong in de Verenigde Stoten van Noord-Amerika. I Indien deze geestesinstellmg zijn kans 1 krijgt. zal hij uitgroeien tot een „Pax At lantiea": Atlantische vrede. GEEN ISOLEMENT Ik donk niet, dat in een Pax Atlantiea de AtlantLsche gemeenschap ooit een geiso> -rdc groep zou kunnen worden. Nog veel minder zou zij ooit een be dreiging kunnen vormen voor andere delen van dc wereld. Want zelfs als i Atlantische gemeenschap kunnen wij ons niet veroorloven ons terug te trek- Ken in een „spienuia isolation en I onze schakels met de rest der wereld gemeenschap te verbreken. Wij allen willen, dat de Atlantische vrede de weg bereidt voor de wereld vrede. Wij kunnen niet hopen op betere lyden, tenzij het mensdom als geheel zijn boeien afwerpt boeien van al lerlei soort niet slechts die van tvrannie en totalitarisme, maar ook die van eigen belang, vooroordeel, te kort aan begrip en gebrek aan ver- trouwen. WERKEN EN VERTROUWEN Het is duidelijk, dat de mensheid, wan- i neer deze boelen geslaakt zyn, het wel behagen van een leven in gerechtigheid en veiligheid zou kunnen uitstralen en een begin zou kunnen maken voor een 1 betere wereld en voor een volledig ge- I meenschapsleven. De mensheid in nood moet voor een i groot deel op Uw juist oordeel ver- j trouwen om uitkomst te krijgen. I Laten wij allen onze uiterste best doen. Laat ons de rest aan God overlaten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken, om derwille van de goedwillendcn en I dapper strijdenden, die erin wonen. Moordenaar wurgde meisje uit roofzucht VOLLEDIGE BEKENTENIS AFGELEGD. In verband met de moord op het 18- jarige meisje L. van Breda uit Biest- Houtakker. dat aan het Wilhelmina- kanaal te Tilburg werd vermoord, is aangehouden een 28-jarige los-arbei- der, die een bekentenis heeft afgelegd. Als motief voor zijn daad gaf hij roof op. Het meisje had namelijk een bood schappentas bij zich. die hij haar ont rukte. Toen zy om hulp nep heeft hy haar met haar das de keel dichtge- snoerd. Hoewel het meisje zich eenmaal wist los te rukken en de dijk langs het kanaal kon opvluchten, wist hij haar nogmaals te grypen. Wederom draaide hij de das om haar hals met het gevolg, I dat zij gewurgd werd Een polshorloge. een zakdoek, een portemonnaie met geld en enige eieren vormden de buit I van de moordenaar. Vast is komen te 1 staan, dat de man meermalen andere i meisjes lastig viel. Wegens diefstal werd hy reeds enige malen veroordeeld. Hy is gehuwd en vader van 5 kinderen. Incez Med.-Adv In Argentinië geen begrip voor Zondagsrust „Van Iseghem bedroog ons schandelijk!" en mannen, rond hun burgemeester g zeten in het paviljoen-restaurant op het „In plaats van vrees" Sovjet-unie zou expansie-grens hebben bereikt fVan onze Londense correspondent) Aneurin Bevan, de veelbesproken leider van Labour's linkervleugel in het Lagerhuis, heeft in een boek, dat tot titel draagt „In plaats van vrees" en vandaag in Londen is verschenen een vredesplan gelanceerd. Bevan stelt v dat een datum in niet te verre toekomst zal worden vastgesteld, waarop een bepaald percentage van hetgeen thans aan wapens wordt uitgegeven, opzij worden gelegd voor de vreedzame ontwikkeling van dc economisch achterlyke gebieden. Indien de Sovjet-Unie bereid is aan het plan mee te werken, zou het probleem der inspectie, dat een struikelblok voor ontwapening vormt, nor den omzeild. - - - a.uiu\ OU UC vei. .idlin Til kcii discussie der wereldproblemen Zich tegen regionale pacten, omdat deze de ouderwetse machtspolitiek van en- Een bydrage van de Russen zou on- middelijk de aanmaak van wapens in de Sovjet-Unie verminderen. De bedoe ling van het plan is namelyk. dat het terstond zal worden voorbereid. Bevan erkent dat de Russen een bydrage tot het vredesplan zouden kunnen leveren door inkrimping van de burgerlyke consumptie Maar door eindeloze verdachtmaking bereiken wij niets, merkte hij op. Het p'an zou gemakfcelyker kunnen worden uitgewerkt dan sommige militaire plan nen, welke thans de aandacht opeisen. Door de uitvoering ervan zou overpro ductie kunnen worden geabsorbeerd, welke thans het bestaan van millioenen bedreigt. Het plan zal tengevolge heb ben dat optimisme de plaats zal inne men van wanhoop. Trouwens Bevan is reeds optimistisch gestemd ten aanzien van Rusland's bedoelingen Zyn hoofd stelling, welke hy nog eens nader toe- lichtte op een persconferentie, luid', dat de Sovjet-Unie zyn expansie-grens heeft bereikt. Het ls vooral een sociolo gische kwestie. Het Sovjet-systeem, dat reeds op zoveel moeilijkheden stuit in Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije, is niet vatbaar voor toepassing in het geïndustrialiseerde Westen Daarom zouden de Russen ook bereid zyn om Duitsland op te geven! Bevan's voorspelling was. wat dit laatste betreft, reeds uitgekomen, zeide hij De voortgaande industrialisatie van de Sovjet-Unie zal onvermijdelijk tot een politieke democratie in dat land leiden De wry ving met de kunstenaars is een symptoon van deze ontwikkeling De re- volutionnaire fase in Rusland is voor bij Consolidatie is de hoofdtrek Over de militaire dreiging uit het Oosten is Bevan van mening dat de Russen naar locale militaire successen streven, maar terugdeinzen voor een al gemeen conflict Eevan bestrydt dat dit een argument zou zijn voor universele bewapening door het Westen. Als wij I trachten overal ter wereld sterk te zyn j zullen wij nergens sterk blyken. Wel j zullen er een groot aantal garnizoenen moeten zijn zoals Engeland die in 19451 in vele streken bezat. Deze konden wel iswaar geen agressie keren, maar zou-1 den desalniettemin de Sovjet-Unie af-1 schrikken, omdat een aanval daarop au- j tomatisch tot sancties der Ver Naties zou leiden. De Russen waren door de reactie in Korea volkomen verrast. De communisten waren daar kennelijk tot de aanval overgegaan, omdat Amerika het Aziatische vasteland de rug had toegekeerd. Als Rusland gewild had, zouden ze de overwinning hebben be haald. Een ander argument tegen ont ketening van een oorlog door de Sov jet-Unie. was haar zwakke staal-posi- tie Tegenover een Russische jaarpro ductie van hoogstens 30 mlllioen ton staan de 128 millioen ton van het Wes ten. dat een potentiele capaciteit van 180 millioen ton bezit Een Blitzkrieg door de Sovjets acht Bevan daarom onwaarschijnlijk Een verovering van de Rhur zou hen niet baten, omdat, zij deze niet zouden kunnen houden of er pro- fyt van trekken, aatwoordde Bevan op een hem gestelde vraag keiingen herstellen Juist van de kleine zwakken landen verwacht Bevan de heilzaamste invloed, zoals hit zeide. Volgens Bevan is er geen bewys, dat de Sovjet-Unie een oorlog «dl, het geen niet betekent dat zy er niet loc kan worden gedreven. Voor een dictatuur, welke niet een publieke opinie behoeft te bevredigen, zou het echter gemakkelijker zijn zich van een crisis-situatie los te maken. Bevan beschouwt de Sovjet-Unie en China niet als natuurlijke bondgenoten. Het Westen zal de Chinese revolutie dienen te accepteren, zoals Engeland gedaan heeft, 'zodat deze zich kan con- fo'ideren en een eigen weg gaan. in p'aate van te dreigen met Tsjang kai sjek Bevan's critiek op Amerika, waar vol gens hem velen zijn standpunt delen, is zakelijk cn hij betwist dan ook dat hij anti-Amerikaans zou zijn. Hij ver wijt de Engelse regering echter dat zij zich te weinig tegenover dc Ameri kanen doet gelden. Juist ter wille van de alliantie is dat nodig. „Ik spreek even openhartig in Gisteravond ls burgemeester G. Keyscr van Urk na een afwezigheid van 15 dagen uit Argentinië in ons land teruggekeerd. Een groep van 50 Urkers verwelkomde hem op Schiphol. De heer Kevser tekende de Belgi sche reder Van Iseghem, de man. die 18 Urker vissers er toe heeft bewogen de Belgische vloot van 7 kotters de Atlantische oceaan over te varen en hun daarna ontslag aanzegde, als „een figuur van bedenkelijk allooi, die niet als ondernemer dc visserij wil gaan uitoefenen, maar die de 7 kotters slechts naar Argentinië wilde latei brengen, om ze daar met een hoop winst te verkopen". Bovendien was deze Belg er volgens de burgemeester in geslaagd bij de Ar gentijnse Immigratiedienst een relatie Ie kweken, die bij een onderhoud openiyk vertelaarde: „wy zullen de Urker vis sers pas een werkvergunning verstrek ken. wanneer de f. 20.000 die v. Iseghem als voorschot heeft uitbetaald aan de achtergebleven gezinnen, aan hem wor den teruggegeven, zoals hy dat thans verlangt". .Anderzijds h3d de heer Kevser de In druk gekregen, dat het de Argentijnse regering welgevallig zou zijn. indien de Urker vLssery-experts in Argentinië aan de slag kunnen gaan en dat de ële Ne derlandse zakenlieden, verenigd in de zg Nederlandse Raad. him landgenoten zeker met raad en daad terzyde zullen staan, wanneer zy op 6 April a s. defi nitief door Van Iseghem, voor wie zy thans nog netten repareren, zullen wor den ontslagen. Hy achtte gewettigde hoop aanwe zig, dat de Urkers ondanks alle moei lijkheden in Argentinië zullen blijven, dat binnen afzienbare tijd hun gezin nen zich toch bij hen zullen kunnen voegen dat zij hetzij zelfstandig, hetzij voorlopig in dienst van Argentijnse rederijen aan de slag zullen komen en dat zij zich zullen kunnen beperken tot de makreelvisserij langs de kust. zodat zy de Zondagsrust in acht zul len kunnen nemen. ■liegveld. naar diens uitgebreide relaas. ..Van Iseghem heeft ons schandelijk bedrogen", zeide de burgemeester. „Hij leek ons in Urk zo betrouwbaar Zo •.riendeiyk als hij toen was. zo terug houdend was hij nu. Ik heb hem nu van een andere kant leren kennen". Van Iseghem haalde allerlei politieke delinquenten uit België op zyn schepen naar Argentinië. Hij had de indruk, dat de man „een avonturier is. die misbruik maakt van iedereen om er zelf geld aan te verdienen". Men had hem verteld, dat de Belg er speelbanken beheerde. Van Iseghem beriep er zich op, dat de kustvisserij niet lonend was gebleken, zodat de Unkers de verre zee op moes ten en dus 's Zondags wel moesten wer ken. „Helaas ls er in Argentinië geen enkel begrip voor de Zondagsviering", ver volgde de heer Keyser. Zonder de instemming of de afkeu ring van de Nederlandse gezant, heeft burgemeester Keyser aan „de grote so ciale werkster van Argentinië", zoals hij haar noemde, nl. aan de eohtgenote van de president. Eva Peron. een telegram gestuurd met het verzoek om hulp. in welke vorm ook. Tevens verzond hy een telegram aan Prins Bemhard met de bede het verzoek aan mevrouw Peron te willen ondersteunen. Volgende week hoopt de burgemees ter naar de Argentijnse gezant in ons land te gaan om hem te verzoeken ook van hier uit stappen te ondernemen by de Argentijnse regering. 's Avonds is de burgemeester met ge juich in zijn gemeente binnengehaald. Bij de Ingang van het dorp stond on danks het middernachtelijk uur een grote menigte te wachten op zyn aan komst. De Urker visserskapel speelde vrolijke wijsjes, waardoor het wachten bekol't werd. Luid klonk het gejuioh op toen de burgemeester van de stoep van het raadhuis de bevolking toesprak. Zijn woorden werden telkens onder broken door de lulde toejuiohingen der samengestroomde menigte. Namens de bevolking dankte ds Las- schuit de burgemeester voor zyn vele werk in de laatste dagen gedaan ten be hoeve der Urkers. Londen als sommige senators ln Was hington'' zeide Bevan, wiens uiteenzet tingen werden opgenomen door de Amerikaanse radio. Zijn hoofdbezwaar tegen het Europese defensieprogramma is dat de omvang ervan door generaals is bepaald, die al tijd vee] vragen De Amerikaanse reac tie op de ontdekking, dat de Ver. Sta ten niet gereed waren voor een grote oorlog, heeft het herstel van Europa ln de waagschaal gesteld. Als Europese landen de lasten niet kunnen dragen, zal volgens Bevan Amerika de eigen bewapening dienen te vergroten of zal het hele programma moeten worden verlaagd Een Amerikaanse financiële bijdrage aan die landen, die in moeilykheden zyn komen te verkeren, ls volgens Be van niet aanvaardbaar, omdat dit de Euroj>ese soldaten tot huurlingen van het State Department zou maken. Bevan's boek, dat het probleem van honger en armoede centraal stelt en zich met vele andere actuele vraagstuk ken bezig houdt, laat vanzelf sprekend vele vragen open. De belangrykste daar van ls. of de wereld zich op grond van Bevan's hypothesen zonder meer aal laten overtuigen, dat de Russen inder daad geen kwade bedoelingen bezitten, en of men bereid zal zijn het risico te aanvaarden. Achter Bevan's keten van garnizoenen zal toch een belangryke militaire macht moeten staan, willen de sancties, welke hun schending uitlokken, enig reëel effect hebben. Het vredesplan zal blijkbaar met of zonder medewerking van de Sovjet- Unie moeten worden uitgevoerd Waar om zouden de Russen medewerken aan de gezondmaking der koloniale gebie den. als het doel daarvan is het com munisme te stuiten? Zonder een Russische bijdrage, heeft het plan. wanneer het de wederzijdse bewapening wil verminderen, weinig zin. Doch ook zij. die het niet met Be van eens zijn. zullen moeten erkennen, dat zijn werk een- belangrijke bydrage vormt tot de disoussie der wereldpro blemen. Uitsluitend om zijn literaire waarde is het boek door de Engelse Book-society aangeboden. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer te Den Haag is Donderdag morgen de bijeenkomst inzake liet overleg met de in Wcst-lndië ge legen delen van het koninkrijk. Suriname en dc Nederlandse Antil len. officieel door minister Drees. als voorzitter van de conferentie geopend. Overzicht tijdens de openingsrede van dr Drees. Achter de tafel v.l.n.r. de heren Buiskool. Peters. Drees. da Costa Gomez en v. d. Peyl. Links op de foto leden van de ministerraad.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 33