1 iiurn* KJ 'ÊF A De grillige toren van de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee, be kroond door een formidabele haan. Deze kerk werd in 1887 in ge bruik genomen nadat in 1885 de eerste steenlegging had plaats ge vonden door baronesse Van Wasse- naer van Catwijck. In deze kerk be vindt zich een der mooiste orgels van het land, dat in 1949 in gebruik kon worden genomen dank zij de offer vaardigheid van de Herv. gemeente naren. BEen artistiek zeer verschillend beoordeelde toren met een merkwaardige overgang tussen recht gedeelte van de spits waarin de klok is aangebracht en schuin naar een opengewerkte peer toelo pend gedeelte, kenmerkt de oudste kerk van Hillegom. Een zeer oude, oorspronkelijk Katholieke kerk, die in 1575 tijdens het beleg van Haar lem door de Spanjaarden werd ver nield, waarbij echter de toren bleef staan. CEen tulp als windvaan laat geen twijfel bestaan aan de streek, waarin wij dit aardige torentje moeten zoeken, de bollen streek. Het is het sierliike torentje van het in moderne stijl opgetrok ken, in 1929 gebouwde Raadhuis van Sassen he lm. DDe Zilk, de buurtschap die be hoort bij Noordwij kerhout doch georiënteerd is op de veel dichterbij gelegen kom van Hillegom en waarover nu en dan eens an- nexatiekwestics rijzen, heeft een een voudige toren op de Kath. kerk staan, met dezelfde grondvormen als het Witte Kerkje van Noordwijker- hout. doch grauw in plaats van wit en bovendien minder sierlijk. Telefoto's Van Vliet Sè 9 i I '«agssw- ,.vi' vjpjg;» :§gg te laten draaien. De enige met een geheel glazen koepel, ook van boven, waardoor dit een baken kan zijn voor de vliegtuigen op de route Amster damLonden, die hier pal overheen gaat. De moderne stijl voldoet uit stekend en de toren vormt (zolang het nieuwe badcentrum nog niet is verwezenlijkt) een uitstekende af sluiting van de boulevardbebouwing. KDe vuurbaak in Katwijk aan Zee, gebouwd in het begin van de 17e eeuw, tot het begin van de 20e eeuw in gebruik als vuurtoren, totdat de laatste bomschuiten van het strand verdwenen. Nu is in deze witte steenklomp met omloop en een ontstellend scheefstaande windvaan een soort curiositeitenhandel geves tigd. De Katwijkse rederijvereniging is naar deze toren genoemd. I Eigenwijs maar uiterst aan- J trekkelijk priemt het witte kerkje in het centrum van Noordwij kerhout een sierlijke pun tige spits met windhaan de lucht in. De frisheid van dit kerkje onder streept het eeuwig jeugdig karakter van deze enige bollengemeente, waar nog nieuwe teeltgrond gewonnen wordt, waar de jeugd een eigen kans krijgt. MDit is een droevige historie. Hier stónd een toren op, en hij moet er weer op komen ook. Maar nu is dit het toonbeeld van ontkroonde luister: de Oude Kerk te Katwijk aan Zee. daterend uit het begin van de 14e eeuw, slachtoffer van vele rampen, eens gedegradeerd tot haringpakhuis, in 1924 weer kerk geworden, in 1942 ontkroond op last van de Duitsers, maar gelukkig gespaard voor vol ledige verwoesting, hoewel zij in het „afbraakgebied" aan de boulevard stond. EOp de zeer oude Herv. Kerk te Lisse stond vroeger een wer kelijke spits. Tijdens het beleg van Leiden werd deze verwoest en de teren, die meer weg heeft van een robuste steenklomp, wordt nu „be kroond" door een zeer stomp punt dak, waarin nog een dakraampje is aangebracht. Op dit dak (want een spits kan het nauwelijks worden ge noemd) prijkt de windvaan in de vorm van een tweepuntige wimpel. F Onder dit torentje leert de vrouwelijke jeugd er om, de bezem door te halen. Het kleine .door een zeer sierlijke wind vaan bekroonde torentje op de on langs geopende nieuwe Chr. huis houd- en industrieschool te Katwijk aan Zee. Opvallend is, dat vroeger over het algemeen meer werk dan tegenwoordig werd gemaakt van torenbekroningen. Overal getuigt bijzonder fraai smeedwerk van de kunstzin, die men ook in dit détail wist vast te leggen. Dit torentje bewijst, dat het ook in de moderne tijd zo kan. in passende eigen stijl. GDeze vlerkante toren met ba lustrade, waarboven een acht kantige opbouw, bekroond door een sierlijke en toch krachtige spits met grillig opengewerkte wimpel als windvaan staat bij de Herv. Kerk in Rijnsburg. Met de bouw als Katholieke kerk werd in 1158 een aanvang gemaakt. Het bovenste deel van de toren dateert vermoedelijk van na 1196. Aan de voet van deze kerk meent men de graven van Floris V en andere grootheden uit de Hollandse historie te hebben ont dekt. HDe kop van de Noordwijkse vuurtoren, die een bijzondere plaats inneemt in de rij van wachters langs de kust. De laagste van alle, slechts 34 meter hoog. De enige langs de kust die op en uit flikkert in plaats van een licht rond Nln de windvaan van dit toren tje herinnert het jaartal 1897 aan het jaar, waarin het Raadhuis van Valkenburg in gebruik werd genomen. Men heeft er met een afschuwelijk ruimtegebrek te kam pen. De secretarie moet ontruimd worden als er een huwelijk is, of als de Raad bijeenkomt. Deze ruimte is immers tevens trouwzaal en Raads zaal. Dat de huisvesting van het ge meentelijk apparaat nog steeds zulke grote zorgen biedt is een gevolg van het feit, dat men na de Meidagen van 1940 en na de bevrijding de huis vesting van de bevolking van dit zwaar geteisterde dorp vóór heeft laten gaan. Een luchtalarmsirene op het. dak van het Raadhuis is een andere herinnering aan bange jaren voor Valkenburg. O In 1303 gaf de bisschop van Haarlem toestemming tot bou wen van deze kerk in Noord- wijk Binnen thans een Herv. Kerk, waarvan de toren gemeente-eigen dom is. Een robuste toren, bekroond door een krachtige, achtkantige pyramide waarboven een fraai ge smeed kruis en een leeaw als wind vaan. Twintig jaar geleden voor een ton gerestaureerd. De toren is nog in goede staat, de kerk is er minder goed aan toe. maar grondig herstel kost een slordig millioen. Wie zal dat betalen PEen van de weinige torenspit sen in de omgeving van Leiden (verder alleen die te Noordwijk en Voorhout) die het beleg van de Sleutelstad in de tachtig jarige oor log doorstond: de spitse toren van de Herv. Kerk in het centrum van Wassenaar, schuil gaande in fraaie boomgroepen. Op de spits onder de grillige windvaan een aantal gesmede wassende manen. RDe scherpste spits in deze serie is te vinden in de kleinste zelfstandige gemeente, Voor hout. De Katholieke kerk die het silhouet van het dorp beheerst.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 22