LEIDSCH DAGBLAD Koninklijk Paar kwam, zag en overwon Washington op slag! Om precies 4 uur „Prinses Beatrix" op daalde vliegveld 91ste Jaargang DONDERDAG 3 APRIL 1952 Rijnslreek-editie 1 No. 27575 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel I, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dlr en Adnu 25041; Red. 21507 Zegetocht langs duizenden enthousiaste toeschouivers Spontane begroeting door president Truman (Telegrafisch van onze correspondent te Washington). Soms kan de betekenis van een gehele dag samengevat worden in een enkel moment, in een enkel tafereel. Koningin Juliana er. Prins Bernhard hiel den gisteren hun intocht in Washington. Het was een kleurige en vrolijke intocht met veel muziek en vlaggen en wel 200.000 mensen langs de weg. Maar het mooiste en meest ontroerende van alles was toch het ogenblik, waarop Koningin en Prins verschenen in de deuropening van het prachtige KLM-toestel. Om precies vier uur raakte het vliegtuig de grond van het militaire gedeelte van het vliegveld National Airport. Het reed naar de plaats, waar de president en mevrouw Truman met hun kabinetsleden en ambassadeurs stonden te wachten. De trap naar het vliegtuig werd naderbij gereden. De deur ging open en daar traden Koningin en Prins naar buiten. Een golf van ontroering voer door de wachtenden. In het bi/zonder voor de Nederlanders zal dit een onvergetelijk tafereel blijven! Onder de blauwe hemel stond daar een allercharmantste Koningin met echtgenoot. Hij correct saluerend in onberispelijk uniform, zij vriendelijk, rustig en blij in de zon en de lentewind en bijzonder bekoorlijk: het frambozen rood van haar wijde rok en het parelgrijs van haar korte zilvervos contrasteer den daarbij prachtig! Zo stonden zij daar: kwamen, zagen en overwonnen Washington op slag! DE JUISTE TOON. NAAR HET WITTE HUIS. Nadat het tiende saluutschot gevallen was een prachtig begin van de was.^sclmeden h^e gasten^de^ trap intocht, die volgde en eveneens een succes werd. De bevolking van Washing- waar Magnolia's en Forsitla-struiken in volle bloei stonden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden voorlopig hun bestemming be reikt en waren letterlijk en figuurlijk genaderd tot het hart van dit grote land. Het was zoals de Koningin aan het diner zeide tot President Truman, die Haar deze eerste avond aanbood. „Wü wensten te komen en gy wenste dat wij kwamen. De wens was weder kerig". Tot zover onze correspondent. Congrestoespraak van Koningin voor radio De toespraak van H.M. de Koningin Juliana tot het Congres van de Ver. I Staten op heden zal van Washington door de „Voice of America" naar ons land worden uitgezonden en via Hilver- sum gelayeerd. De uitzending zal plaats hebben over beide zenders van 18.15 tot I 19.15 uur. ai. Na het eenentwingste sohot begon de verwelkoming. President Truman stelde de leden van het kabinet zelf voor. Verscheidene ambasadeurs maakten hun opwachting. Natuurlijk waren hier onder ook de Nederlandse ambassadeur en mevrouw Van Roy en, vergezeld van enkele vooraanstaande leden der Am bassade. Het spreekt vanzelf, dat de Koningin zich in dat eerste kwartier te Wasnmgton van twee zijden heeft doen kennen: eerst charmant vorstelijk naast haar gemaal op de trap van het vlieg tuig. daarna ais vriendelijk gast. die zich oprecht erover verheugt by een aardige familie te komen logeren. En daarby doelen wij dan op het alleraardigste kone gesprek, dat zy had met de presi dent op het spreekgestoelte. Het was Truman, die iets huiselijks aan de verwelkoming gaf door te zeg gen. dat liet hem zo speet, dat zijn dochter Margaret er niet by kon zyn. Zy is immers zangeres en op concert-tournée. De Koningin wendde zich al ant woordende zo rechtstreeks tot de pre sident, dat zij nu en dan wal langs de microfoon heenpraatte. Dat maakte hel gesprek echter al leen maar persoonlijker. Zy begreep best, zo zei ze, dal Margaret niet kon uitbreken. „Een zangeres, zelfs al is zij de dochter van de President van Ame rika, is niet meer eigen baas." Tru man interrumpeerde lachend, dat liy zelf soms geen eigen baas was! En toen lachten zy beiden. Dit was de juiste toon voor Amerika, het land, waar het volk ondanks alle republi keinse bekoring de Koninklijke waardigheid zeer sterk ondergaat, maar waar men tegelijkertijd tot en thousiasme geraakt, wanneer vorste lijke personen alle pose laten varen en zich doen kennen als natuurlijke mensen: vriendelijk en oprecht ver heugd onder vrienden te zyn! ton had uit vele goede artikelen, die de laatste dagen ln de pers waren ver schenen. kennis genomen van bijzon derheden omtrent Nederland en zyn Vorstenhuis. Vooral de vrouwen toon den grote belangstelling en sympathie en dat kwam tijdens deze eerste rit- reeds duidelijk tot uiting. Al drie uur te voren was het publiek begonnen zich op te stellen nabij de plaats, waar de Ko ningin de sleutel van de stad zou worden overhandigd. Toen zij de sleutel kreeg, was haar eerste reactie alleraardigst. Het was, zo zei de zy. een symbolische sleu- I tel van een symbolische poort. Zij was er blij mee. maar wist dat zij deze niet zou behoeven te gebruiken. Zy had im mers bemerkt, dat de poort van Wa shington wijd voor haar open stond! De stoet trok toen weer verder. Nu stapvoets achter een kleurige kapel naar het Witte Huis. Een onverwachte hevige regenbui maakte het noodzakelijk de kap van de auto te sluiten, doch toen de regen ook maar even minder werd, liet dc Komngin de kap terstond weer openen, hetgeen haar een luid applaus bezorgde van de mensenmenigte langs Koningin Juliana tot Truman: V is groot vriend der mensheid" Tydens het gisteravond door president Truman in het Carlton Hotel te Washington aangeboden diner heeft Koningin Juliana de volgende toast uitgebracht: „Wjj koeterden het verlangen om hier te komen en u wenste dat wy zouden komen. Deze wens kwam van weerskanten. U stond er zelfs op dat wij zouden vertoeven in het Witte Huis in zyn nieuwe gedaante. Ik kan mij geen vriendschappelyker gebaar jegens ons land Indenken, een symbolisch teken van de vriendschap tussen onze beide naties. Men zou over die vriendschap een byzonder interessant verhaal kunnen schrijven, met mogelijkerwijs kleine hoogte- en laagtepunten. Maar in de grond bestaat die vriendschap steeds, en naar mijn vaste overtuiging zal dat altijd zo blijven, en een belangrijke bijdrage zyn \oor betei wederzijds begrip, zowel in de Atlantische als de wereldge meenschap. Ik weet, mijnheer dc president, dat u een groot vriend van de mens heid is. De voorstellen, die u onlangs aan he1. Congres heeft gedaan, met het doel het lydcn van de vluchtelingen cn het probleem van de overbe volking in Europa te verlichten, zijn daarvan een nieuw bewijs. U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer mens lievend en van goede wille zijn en die ons een onschatbare steun ver leend hebben gedurende en na de oorlog. Zy hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van Uw soldaten zijn voor ons gewijde plaatsen. Uw regering en uw volk hebben ons opnieuw op het moeilijke pad naar de welvaart gebracht. Wij zijn vol dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk. U is vertegenwoordiger van dit alles. Ik hef mijn glas, mijnheer de president, ter ere van uzelf en van mevrouw Truman, onze vriendelijke gastheer en gastvrouwe in Amerika, en drink op dc eeuwig durende vriendschap tussen onze twee landen. Koningin Juliana had ter wille van de televisiecamera's haar aankomst op het vliegveld van Washington »2 minuten uitgesteld: toen dc „Prinses j faiid en de Ver. Staten en sprak de Beatrix" boven het vliegveld ver- hoop uit. dat het Konmklijke Paar een scheen, waren dc televisie camcra-s nog grotere sympathie voor het land, nog niet geheel gereed voor dc uit- waarin het thans reisde, zou krijgen zending. De Koningin gaf gevolg dan het reeds bij aankomst getoond aan het verzoek, dat het toestel nog had te bezitten. 12 minuten zou blijven rondcirkelen. I Een zestigtal gasten zaten aan. I De Koningin droeg een blauw-grijze avondjapon met een diamanten collier van blauwachtige tint en een diadeem van diamanten. Zij was gezeten tussen President Truman en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mi nister Stikker. De gasten droegen allen avondkleding met hun decoraties. ONDERSCHEIDINGEN. De Nederlandse ambassadeur te j Washington, dr J. H. van Roijen, heeft ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar aan de Ver. Staten aan verscheidene Amerikaanse journalisten en pers- en radiocommentators onder scheidingen van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De bekende Waker Llppmann ontving de versierselen van Commandeur en Elmer Davies van de „American Broadcasting Company" die van Officier in deze orde. Het ivaler in de rivier de Waal voot Nijmegen stijgt voortdurend. De hoge kade is reeds overstroomd. Op de foto zien we de Waalkade te Nijmegen met de door het water overspoelde loodsjes en gebouwtjes. Op de voorgrond het aanbrengen van een bekisting; op de achter grond de Waalbrug. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilililliiiiilliliiiiiliiiliiiinillilliiiil Kamers op Paasreces De Tweede Kamer is gisteren met Paasreces gegaan. Zij zal op 22 April weder byeenkomen. De Eerste Kamer, die eveneens giste ren op Paasreces ging, komt 16 April weer bijeen. Saluut aan Neerlands Koningin! „Saluut aan de Koningin van Neder land" zo schrijft de „New York Times" vanmorgen in het hoofdartikel. „De reis van de Koningin zal een groot deel van het Amerikaanse volk in de gelegenheid stellen een van de meest charmante, natuurlijke en democratisch regerende WOORDEN VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, heeft gis teren op zyn wekelykse persconferentie het volgende gezegd over het Koninklijk bezoek aan de VS.: „Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om uitdruk king te geven aan de vreugde van alle Amerikanen, dat H.M. de Koningin der Nederlanden. Z.K H. de Prins der Ne derlanden, Z E. de Minister van Buiten landse Zaken en de andere leden van het gevolg van Hare Majesteit binnen enkele uren in Washington zullen aan komen. Dit bezoek zal de ware vriend schap. die er tussen Nederland en dit land bestaat, verder versterken. Een ieder is verlangend hun reis door de Ver. Staten zo prettig en aangenaam mogelijk te maken. Wij zijn ons allen zeer bewust van hetgeen Nederland heeft bijgedragen tot de groei van dit land. zijn cultuur en zijn materiële ontwikkeling. Ik betwijfel het. of er in enige grote stad in de Ver. Staten een telefoongids is. die niet minstens een pagina met namen bevat, die met „van" beginnen. De Nederlandse regering was vroegtijdige voorbeeld van investering in de zaak van de vrijheid", aldus Acheson. DE SPROOKJES KONINGIN. President Truman heeft Hare Majestiet gisteravond in een korte, geïmproviseer de tafelrede, vergeleken met een „sprookjeskoningin" en in dit verband aan het bezoek herinnerd van een ..sprookjesprinses", prinses Elizabeth van Engeland, thans Koningin van dit land. LIEFTALLIGE INDRUK. Nu de dag van aankomst van Ko ningin Juliana en Prins Bernnard in Washington geschiedenis is geworden treden bij de terugblik enkele bijzon derheden van deze dag scherp voor de geest. De eerste en blijvende Indruk, die de wachtenden kregen, aldus A.F.P., was, dat de Koningin een lieftallige indruk maakte. Zij zag er volkomen uitgerust uit en niet zelden werden spontane en geestdriftige commenta ren van Amerikanen over de inne mende verschijning van de Koningin gehoord. WOORD UIT HET HART! De gehele aankomstregeling verliep vlot en gemakkelijk. Er scheen een mi nimum aan formaliteit te zyn, maar dat Is bedriegelijk, want alles was tot de kleinste details voorzien en berekend. Informeel en niet voorbereid doch spon taan waren de woorden waarmee presi dent Truman de Koningin voor de micro foon verwelkomde. Dit is altyd de sterk ste zijde van de president geweest: een woord uit het hart op het juiste mo ment! Pinay tenslotte toch overwinnaar NA NEDERLAAG. De Franse premier. Pinay, scheen gisteren een grote nederlaag te lijden by een stemming over een van de be langrijkste artikelen van zijn begroting voor 1952. De Nationale Vergadering weigerde n.l. met 432 tegen 187 stemmen WEERBERICHT Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en aanvanke lijk droog weer. maar later kans op enige regen. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tus sen West en Zuid-West Over het alge meen iets hogere temperaturen en van nacht sleohts hier en daar in het bin nenland lichte nachtvorst. (Opgemaakt te 10 uur). 4 APRIL. Zon op: 6 08 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 12.40 uur; onder: 4.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.57 uur (Doodtij). bestaat uit acht pagina's Koninklijke paren van deze tyd te leren de eerste om dit land fmanciële steun het artisel te bespreken, dat de rege- kennen Wij weten, dat de Amerikanen I te verlenen na de Amerikaanse revolutie, ring zou machtigen om by decreet de bezoekers even zo zullen waarderen Nu het noodzakelijk is geworden voor 110.000 millioen francs te bezuinigen, en beminnen als zij. die hen persoonlijk de vrije wereld om nauwer dan ooit I waarvan 60.000 millioen op het gebied ontmoet hebben". I samen te werken, waarderen wy dit van investeringen en de wederopbouw. I Het merendeel van de gematigd con- servatieven en de radicalen was voor het behandelen van het betrokken artikel, de overige afgevaardigden stem den echter tegen. Pinay zeide na de stemming, dat hij het artikel 's avonds nogmaals in stem ming zou brengen, nu met de bepaling, dat hy. Indien de Nationale Vergadering besluit het artikel te behandelen, zal overwegen wijzigingen in de tekst aan te brengen om de economische decreten te verzachten. Hij verklaarde niet de vertrouwens kwestie te zullen stellen teneinde het uitstel van 24 uur. dat hiervoor nodig is te vermijden. Hij voegde hier echter aan toe: „indien de stemming in het nadeel van de regering uitvalt, zal ik hieruit de consequenties trekken". Premier Pinay heeft gisteravond daar op de overwinning behaald, doordat de Nationale Vergadering met 363 te gen 224 stemmen besloot, in tegenstel ling met de eerdere beslissing, het omstreden artikel van de begroting toch te bespreken. Met 387 tegen 219 en 370 tegen 207 stemmen werden twee communistische amendementen verworpen, die de steun hadden van de socialisten en sommige leden der M R.P. In deze amendementen i werd voorgesteld wederopbouw en we- name. die zal 1 A.n.r I oumitia. secretaris. L. m. j dei-uitrusting van de bezuiniging uit te f rs r-f sjujten pinay had aan deze amende- 1 menten niet officieel de vertrouwens- I kwestie verbonden, doch wel te kennen j gegeven, dat hij zou aftreden, indien een I van beide werd aangenomen. De delegatii deelnemen aan de Ronde Tafcl-^Lachman. S. D. Emanucls. J. .4. conferentie, is gistermorgen is ons Mc May. M. ,4. Karamat Ali, H. land aangekomen. Het gezelschap j Schrimisier en J. A Pcngcl. op Schiphol. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bloemencorso bollenstreek een week uitgesteld Besloten is het traditionele grootse bloemencorso van de bol lenstreek. dat aanvankelijk gepro jecteerd was op 19 April, een weck te verschuiven naar 26 April. Het koude weer van de laatste week heeft de bollengewassen wel iswaar niet aangetast, doch de bloei wel vertraagd. Men heeft nu eenmaal voor het corso de hoogtij van de h.vacinthenbloei nodig, en daarvan zou, naar het zich thans laat aanzien, op 19 April nog geen sprake zyn. Aangezien in velerlei opzicht (o.a. propaganda in het buiten land) geruime tijd tevoren defini tief vast moet staan, wanneer het corso plaats vindt, heeft men het veiliger geoordeeld, als nieuwe de finitieve datum reeds thans 26 April vast te stellen. Vorig jaar werd, eveneens op grond van de bloeiverwaohtingen, het corso ook een week tater ge houden dan aanvankelijk in het voornemen lag. Toen was het nog maar op het nippertje, of het zou. zoals later bleek, te laat zyn ge weest. Maar ja. de grilligheid van het Hollandse lenteweer laat nu eenmaal geen absolute zekerheid toe. Het i? echter thans zo goed als uitgesloten, dat de datum van 26 April te laat zou zijn gekozen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Jij behoort aan hèn toe! Onder het opsohnft „Zij dacht dat de mensen haar toebehoorden", heeft Robert K. Walsh in „The Evening Star" een beschouwing gewijd aan de persoon van Ko ningin Juliana „De inwoners van de Ver. Sta ten", zo schrijft Walsh, „wijzen met trots op haar ongeëvenaarde zin voor humor, haar afkeer van duffe vormelijkheid, haar gehechtheid aan democratie. Een dergelijke overeenkomst met onze eigen ge voelens versterkt de vriendschap tussen gast en gastheer". De schrij ver van dit artikel legt de nadruk op de uitstekende opvoeding, die Koningin Juliana van haar moeder heeft ontvangen. Als een typisch voorbeeld hier van haalt hij een gebeurtenis aan, waarbij de Kroonprinses naar de Juiohende menigte keek en vroeg „Moeder, behoren al deze mensen aan mij toe?" „Neen", zou Konin gin Wilhelmina geantwoord heb ben. „Jij behoort aan hèn toe". Walsh zegt. dat Koningin Juliana in haar optreden verder gaat dan het „Be zal handhaven". Haar han delwijze duidt er op. dat ze het plan heeft meer te handhaven dan uitsluitend een monarenie. Zij heeft haarzelf letterlijk een deel gemaakt van het alledaagse leven van haar volk en dat in grotere mate dan mogelijk geweest zou zyn in Koninkryken in het verleden of zelfs thans in andere landen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Adenauer waarschuwt In parlementaire kringen te Bonn bevestigt men. dat kanselier Adenauer de parlementsleden heeft gewaarschuwd dat nieuwe aanslagen, ook op het leven van parlementsleden, mogelijk zyn Adenauer zou deze waarschuwing op een geheime bijeenkomst tegenover de frac tieleiders geuit hebben en geen publica tie gewenst hebben, omdat hij niet wilde, dat zyn bezorgdheid in wijdere kring bekend werd. Cijfers voorverkiezingen in Amerika De republikeinse senator Robert Taft, heeft by de verkiezingen van afgevaar digden naar de conventie waar de can- didaat der republikeinse party voor de presidentsverkiezingen zal worden aan gewezen. in Wisconsin het grootste aan tal stommen op zioh verenigd en in Ne braska, toen drie vierden der stemmen geteld waren, de leiding. In Wisconsin staan 24 van de 30 ge kozen afgevaardigden achter Taft, ter wijl de overigen aan de zijde van War ren en St-assen staan, die op hun beurt als aanhangers van Eisenhower worden beschouwd. In Wisconsin stond Eisenhower zelf niet op de lijst der candidaten en kon den geen namen worden toegevoegd. Bij de voorverkiezingen in Wisconsin van de democratische partij werden 28 afgevaardigden gekozen, die alle op Ke- fauver zullen stemmen. Ook in Nebras- ka wijzen de cijfers uit. dat Kefauver de overwinning zal behalen. Senator Henry Cabot Lodge, leider van de campagne „Eisenhower presi dent". is per vliegtuig uit New York naar Parijs vertrokken. Hii zal met ge neraal Eisenhower beraadslagen. Generaal Eisenhower zegt in een boodschap aan vnenden in zijn Ameri kaanse woonplaats, dat hij hoopt tijdig voor de republikeinse nationale conven tie van 7 Juli in Amerika terug te zijn. De kosten voor de Verenigde Staten van de oorlogvoering in Korea worden voor het 30 Juni as. eindigende be lastingjaar begroot op Iets meer dan vijf milliard dollar. Het leeuwenaandeel der uitgaven in Korea is bestemd voor het leger name lijk 4 376.697 000 dollar; voor de vloot en de luchtmacht zijn respectievelijk 375 en 305 millioen dollar uitgetrokken. STAKING DREIGT AMERIKAANSE TELEGRAAFNET TE VERLAMMEN. Bruns. voorzitter van de Amerikaanse „Commercial Telegraphers Union", heeft de dertig duizend leden van zyn vak vereniging opdracht gegeven vanochtend zes uur in staking te gaan. De Ameri kaanse telegrafisten willen hogere sala rissen ontvangen. Bruns zeide dat „te elfder ure ondernomen bemiddelings pogingen niets hebben uitgehaald". Hy verklaarde, dat het „bijna zeker ls. dat het Amerikaanse telegraafnet door de staking zal worden verlamd".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1