LEIDSCH DAGBLAD Koninklijk Paar kwam, zag en overwon Washington op slag! Om precies 4 uur daalde „Prinses Beatrix" op vliegveld 91ste Jaargang DONDERDAG 3 APRIL 1952 No. 27575 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Men k horst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel L Lelden Giro No. 67055 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Zegetocht langs duizenden enthousiaste toeschouwers Spontane begroeting door president Truman (Telegrafisch van onze correspondent te Washington). Soms kan de betekenis van een gehele dag samengevat worden in een enkel moment, in een enkel tafereel. Koningin Juliana er. Prins Bernhard hiel den gisteren hun intocht in Washington. Het was een kleurige en vrolijke intocht met veel muziek en vlaggen en wel 200.000 mensen langs de weg. Maar het mooiste en meest ontroerende van alles was toch het ogenblik, waarop Koningin en Prins verschenen in de deuropening van het prachtige KLM-toestel. Om precies vier uur raakte het vliegtuig de grond van het militaire gedeelte van het vliegveld National Airport. Het reed naar de plaats, waar de president en mevrouw Truman met hun kabinetsleden en ambassadeurs stonden te wachten. De trap naar het vliegtuig werd naderbij gereden. De deur ging open en daar traden Koningin en Prins naar buiten. Een golf van ontroering voer door de wachtenden. In het bijzonder voor de Nederlanders zal dit een onvergetelijk tafereel blijven! Onder de blauwe hemel stond daar een allercharmantste Koningin met echtgenoot. Hij correct saluerend in onberispelijk uniform, zij vriendelijk, rustig en blij in de zon en de lentewind en bijzonder bekoorlijk: het frambozen rood van haar wijde rok en het parelgrijs van haar korte zilvervos contrasteer den daarbij prachtig! Zo stonden zij daar: kwamen, zagen Washington op slag! DE JUISTE TOON. Nadat het tiende saluutschot gevallen was. schreden de hoge gasten de trap al. Na het eenentwingste schot begon ae verwelkoming. President Truman stelde de leden van het kabinet zelf voor. Verscheidene ambasadeurs maakten hun opwachting. Natuurlijk waren hier onder ook de Nederlandse ambassadeur en mevrouw Van Royen. vergezeld van enkele vooraanstaande leden der Am bassade. Het spreekt vanzelf, dat de Konuigm zich in dat eerste kwartier te Washington van twee zijden heeft doen kennen: eerst charmant vorstelijk naast haar gemaal op de trap van het vlieg tuig. daarna als vriendelijk gast. die zich oprecht erover verheugt by een aardige familie te komen logeren. En daarby doelen wij dan op net alleraardigste kor ie gesprek, dat zy had met de presi dent op het spreekgestoelte. waar Magnolia's en Forsitla-strulken ln volle bloei stonden. Komngin Juliana en Prins Bemhard hadden voorlopig hun bestemming be reikt en waren letterlijk en figuurlijk genaderd tot het hart van dit grote land. Het was zoals de Koningin aan het diner zeide tot President Truman, die Haar deze eerste avond aanbood. „Wij wensten te komen en gij wenste dat wij kwamen. De wens was weder kerig". Tot zover onze correspondent. Congrestoespraak van Koningin voor radio De toespraak van H.M. de Koningin i Juliana tot het Congres van de Ver. Staten op heden zal van Washington J door de ..Voice of America" naar ons land worden uitgezonden en via Hilver sum gelayeerd. De uitzending zal plaats hebben over belde zenders van 18.15 tot 1 13.15 uur. KONINGIN WACHTTE OP TELEVISIE. Koningin Juliana had ter wille van de televisiecamera's haar aankomst op het vliegveld van Washington »2 minuten uitgesteld: toen de ..Prinses Beatrix" boven het vliegveld ver scheen, waren de televisie camera's nog niet geheel gereed voor de zending. De Koningi Het was Truman, die iets huiselijks aan de verwelkoming gaf door te zeg gen, dat het hem zo speet, dat zyn dochter Margaret er niet bij kui zyn. Zy is immers zangeres en op concert-toumée. De Komngin wendde zich al ant woordende zo rechtstreeks tot de pre sident, dat zy nu en dan wat langs de microfoon heenpraalte. Dat maakte het gesprek echter al leen maar persoonlijker. Zy begreep best. zo zei ze, dat Margaret niet kon uitbreken. „Een zangeres, zelfs al is zij de dochter van de President van Ame rika, is niet meer eigen baas." Tru man interrumpeerde lachend, dat hij zelf soms geen eigen baas was! En toen lachten zy beiden. Dit was de juiste toon voor Amerika, het land, waar het volk ondanks alle republi keinse bekoring de Koninklijke waardigheid zeer sterk ondergaai, maar waar men tegelijkertijd tot en thousiasme geraakt, wanneer vorste lijke personen alle pose laten v en zich doen kennen als natuurlijke mensen: vriendelijk en oprecht heugd onder vrienden te zyn! NAAR HET WITTE HUIS. Dit was een prachtig begin van de intocht, die volgde en eveneens een succes werd. De bevolking van Washing ton had uit vele goede artikelen, die de laatste dagen in de pers waren ver schenen, kennis genomen van bijzon derheden omtrent Nederland en zyn Vorstenhuis. Vooral de vrouwen toon den grote belangstelling en sympathie en dat kwam tijdens deze eerste rit reeds duidelijk tot uiting. Al drie uur te voren was het publiek begonnen zich op te stellen nabij de plaats, waar de Ko ningin de sleutel van de stad zou worden overhandigd. Toen zy de sleutel kreeg, was haar eerste reactie alleraardigst. Het was. zo zelde zy. een symbolische sleu tel \an een symbolische poort- Zij was er bly mee. maar wist dat zy deze niet zou behoeven te gebruiken. Zy had im mers bemerkt, dat de poort van Wa shington wyd voor haar open stond! De stoet trok toen weer verder. Nu stapvoets achter een kleurige kapel naar het Witte Huis. Een onverwachte hevige regenbui maakte het noodzakelijk de kap van de auto te sluiten, doch toen de regen ook maar even minder werd. liet de Koningin de kap terstond weer openen, hetgeen haar een luid applaus bezorgde van de mensenmenigte langs de weg. Langzaam reed tenslotte de stoet de hekken binnen van het Witte Huis. Kamers op Paasreces (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer is gisteren met Paasreces gegaan. Zy zal op 22 April weder bijeenkomen. De Eerste Kamer, die eveneens giste ren op Paasreces ging, komt 16 April weer bijeen. Saluut aan Neerlands Koningin Koningin Juliana tot Truman „U is groot vriend der mensheid Tydens het gisteravond door president Truman in het Carlton Hotel te Washington aangeboden diner heeft Koningin Juliana de volgende toast uitgebracht: „Wy koeterden het verlangen om hier te komen en u wenste dat wij zouden komen. Deze wens kwam van weerskanten. U. stond er zelfs op dat wy zouden vertoeven in het Witte Huis in zyn nieuwe gedaante. Ik kan mij geen vriendschappelyker gebaar jegens ons land indenken, een symbolisch teken van de vriendschap tussen onze beide naties. Men zou over die vriendschap een byzonder interessant verhaal kunnen schryven. met mogelijkerwijs kleine hoogte- en laagtepunten. Maar in de grond bestaat die vriendschap steeds, en naar mijn vaste overtuiging zal dat altyd zo blyven, en een belangrijke bijdrage zyn xoor betei wederzijds begrip, zowel in de Atlantische als de wereldge meenschap. Ik weet, mijnheer de president, dat u een groot vriend van de mens heid is. De voorstellen, die u onlangs aan het Congres heeft gedaan, met het doel het lyden van de vluchtelingen en het probleem van de overbe volking in Europa te verlichten, zijn daaivan een nieuw bewys. U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer mens lievend en van goede wille zijn en die ons een onschatbare steun ver leend hebben gedurende en na de oorlog. Zij hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van Uw soldaten zijn voor ons gewijde plaatsen. Uw regering en uw volk hebben ons opnieuw op het moeilyke pad naar de welvaart gebracht. Wij zyn vol dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk. I! is vertegenwoordiger van dit alles. Ik hef myn glas, mynheer de president, ter ere van uzelf en van mevrouw Truman, onze vriendelijke gastheer en gastvrouwe in Amerika, en drink op de eeuwig durende vriendschap tussen onze twee landen. De president maakte melding van oude vriendschapsbanden tussen Neder land en de Ver. Staten en sprak de hoop uit. dat het Koninklijke Paar een nog grotere sympathie voor het land, waarin het thans reisde, zou krijgen gaf gevolg dan het reeds by aankomst getoond had te bezitten. Een zestigtal gasten zaten aan. De Koningin droeg een blauw-grijze avondjapon met een diamanten collier van blauwachtige tint en een diadeem van diamanten. Zij was gezeten tussen President Truman en dé Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mi nister Stikker. De gasten droegen allen avondkleding met hun decoraties. V-. Het water in dc rivier de Waal voor Nijmegen stijgt voortdurend. De hoge kade is reeds overstroomd. Op de foto zien we de Waalkade te Nijmegen met de door het water, overspoelde loodsjes en gebouwtjes Op de voorgrond het aanbrengen van een bekisting; op de achter grond de Waalbrug. WOORDEN VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren op zyn wekelijkse persconferentie het volgende gezegd over het Koninklijk bezoek aan de VS.: „Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om uitdruk king te geven aan de vreugde van alle Amerikanen, dat H.M. de Koningin der Nederlanden, Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. Z.E. de Minister van Buiten landse Zaken en de andere leden van het gevolg van Hare Majesteit binnen enkele uren in Washington zullen aan komen. Dit bezoek zal de ware vriend schap. die er tussen Nederland en dit land bestaat, verder versterken. Een ieder is verlangend hun reis door de Ver. Staten zo prettig en aangenaam mogelijk te maken. Wij zijn ons allen zeer bewust van hetgeen Nederland heeft bijgedragen tot de groei van dit land. zyn cultuur en zijn materiele ontwikkeling. Ik betwijfel het, of er in enige grote stad in de Ver Staten een telefoongids is, die niet minstens een pagina met namen bevat, die met „van" beginnen. De Nederlandse regering was een „Saluut aan de Koningin van Neder land" zo schryft de „New York Times' vanmorgen in het hoofdartikel. „De reis van de Koningin zal een groot deel van het Amerikaanse volk in de gelegenheid stellen een van de meest charmante, natuurlijke en democratisch regerende Koninklijke paren van deze tijd te leren i de eerste om dit land financiële steun kennen Wij weten, dat de Amerikanen te verlenen na de Amerikaanse revolutie, de bezoekers even zo zullen waarderen Nu het noodzakelijk is geworden voor en beminnen als zy, die hen persoonlijk de vrije wereld om nauwer dan ooit ontmoet hebben". i samen te werken, waarderen wij dit WEERBERICHT Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en aanvanke lijk droog weer. maar later kans op enige regen. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Over het alge meen iets hogere temperaturen en van nacht slechts hier en daar in het bin nenland llohte nachtvorst. (Opgemaakt te 10 uur). 4 APRIL. Zon op: 6 08 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 12 40 uur; onder: 4 17 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.57 uur (Doodty). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Pinay tenslotte toch overwinnaar NA NEDERLAAG. De Franse premier. Pinay. scheen gisteren een grote nederlaag te lijden by een stemming over een van de be langrijkste artikelen van zijn begroting voor 1952. De Nationale Vergadering weigerde n 1. met 432 tegen 187 stemmen het artikel te bespreken, dat de rege ring zou machtigen om bij decreet 110 000 millioen francs te bezuinigen, waarvan 60.000 millioen op het gebied van investeringen en de wederopbouw. Het merendeel van de gematigd con servatieven en de radicalen was voor het behandelen van het betrokken artikel, de overige afgevaardigden stem den echter tegen. Pinay zeide na de stemming, dat hij het artikel 's avonds nogmaals in stem ming zou brengen, nu met de bepaling, dat hij, indien de Nationale Vergadering besluit het artikel te behandelen, zal overwegen wijzigingen in de tekst aan te brengen om de economische decreten te verzachten Hij verklaarde niet de vertrouwens kwestie te zullen stellen teneinde het uitstel van 24 uur, dat hiervoor nodig is re vermijden. Hij voegde hier echter aan toe: „indien de stemming in het nadeel van de regering uitvalt, zal lk hieruit de consequenties trekken". Premier Pinay heeft gisteravond daar op de overwinning behaald, doordat de Nationale Vergadering met 363 te gen 224 stemmen besloot, in tegenstel ling met de eerdere beslissing, hel omstreden artikel van de begroting toch te bespreken. Met 387 tegen 219 en 370 tegen 207 stemmen werden twee communistische amendementen verworpen, die de steun hadden van de socialisten en sommige leden der M.R.P In deze amendementen ,i-i if i i i werd voorgesteld wederopbouw en we- De delegotn .manie, die zal .l.n.r. i oumitia. secretaus. a. derUitrusting van de bezuiniging uit te deelnemen aan de Ronde Tafel- i Lachman, S. D. Emanuels. A. j sluiten. Pinay had aan deze amende- conferee. sleemorgen is ons'Me Ma y. M. A Karoma, AU. H. land aangekomen. Het gezelschap ISchrimisier cn j. .4. Pcngel. gege\ en. dat hij zou aftreden, indien een op Schiphol. I I,,n 6el,le werd roegtydlge voorbeeld van investering n de zaak van de vrijheid", aldus Acheson. DE SPROOKJES KONINGIN. President Truman heeft Hare Majestiet gisteravond in een korte, geïmproviseer de tafelrede, vergeleken met een „sprookjeskoningin" en in dit verband aan het bezoek herinnerd van een „sprookjesprinses", prinses Elizabeth van Engeland, thans Koningin van dit land. ONDERSCHEIDINGEN. De Nederlandse ambassadeur te j Washington, dr J. H. van Roijen, heeft ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar aan de Ver. Staten aan versoheidene Amerikaanse journalisten en pers- en radiocommentators onder- 1 soheidingen van de Orde van Oranje j Nassau uitgereikt De bekende Walter I Lippmann ontving de versierselen van Commandeur en Elmer Davies van de j „American Broadcasting Company" die 1 van Officier in deze orde. LIEFTALLIGE INDRUK. Nu de dag van aankomst van Ko ningin Juliana en Prins Bcrniiard in Washington geschiedenis is geworden treden by dc terugblik enkele bijzon derheden van deze dag scherp voor dc geest. De eerste en blyvende indruk, die de wachtenden kregen, aldus A.F.P., was, dat de Koningin een lieftallige indruk maakte. Zij zag er volkomen uitgerust uit en niet zelden werden spontane en geestdriftige commenta ren van Amerikanen over dc inne mende verschijning van de Koningin gehoord. WOORD UIT HET HART! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Jij behoort aan hèn toe! Onder het opsohrift „Zij dacht dat de mensen haar toebehoorden", heeft Robert K. Walsh ln „The Evening Star" een beschouwing gewyd aan de persoon van Ko ningin Juliana. „De inwoners van de Ver. Sta ten", zo schrijft Walsh, „wijzen met trots op haar ongeëvenaarde zin voor humor, haar afkeer van duffe vormelijkheid, haar gehechtheid aan democratie. Een dergelijke overeenkomst met onze eigen ge voelens versterkt de vriendschap tussen gast en gastheer". De schrij ver van dit artikel legt de nadruk op de uitstekende opvoeding, die Koningin Juliana van haar moeder heeft ontvangen. Als een typisch voorbeeld hier van haalt hij een gebeurtenis aan, waarbij de Kroonprinses naar de juichende menigte keek en vroeg „Moeder, behoren al deze mensen aan mij toe?" „Neen", zou Konin gin Wilhelmlna geantwoord heb ben. .Jij behoort aan hèn toe". Walsh zegt. dat Komngin Juliana in haar optreden verder gaat dan het ,J3c zal handhaven". Haar han delwijze duldt er op. dat ze het plan heeft meer te handhaven dan uitsluitend een monarenie. Zij heeft haarzelf letterlijk een deel gemaakt van het alledaagse leven van haar volk en dat in grotere mate dan mogelijk geweest zou zyn in Koninkrijken ln het verleden of zelfs thans in andere landen. De gehele aankomstregeling verliep vlot en gemakkeiyk. Er scheen een mi nimum aan formaliteit te zijn, maar llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll|||||||||||| dat is bedriegelyk. want alles was tot de kleinste details voorzien en berekend. Informeel en niet voorbereid doch spon taan waren de woorden waarmee presi dent Truman de Koningin voor de micro foon verwelkomde. Dit. is altijd de sterk ste zijde van de president geweest: een woord uit het hart op het juiste mo ment! nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll; Bloemencorso bollenstreek een week uitgesteld Besloten is het traditionele grootse bloemencorso van de bol lenstreek. dat aanvankelijk gepro jecteerd was op 19 April, een weck te verschuiven naar 26 April. Het koude weer van de laatste weck heeft de bollcngewassen wel iswaar niet aangetast, doch de bloei wel vertraagd. Men heeft nu eenmaal voor het corso dc hoogty van de hyaclnthenbloei nodig, en daarvan zou, naar het zich thans laat aanzien, op 19 April nog geen sprake zijn. Aangezien in velerlei opzicht (o a. propaganda in het buiten land» geruime tijd tevoren defini tief vast moet staan, wanneer het corso plaats vindt, heeft men het veiliger geoordeeld, als nieuwe de finitieve datum reeds thans 26 April vast te stellen. Vorig jaar werd, eveneens op grond van de bloelverwachtlngen, het corso ook een week later ge houden dan aanvankelyk in het voornemen lag. Toen was het nog maar op het nippertje, of net zou. zoals later bleek, te laat zijn ge weest Maar ja, de grilligheid van het Hollandse lenteweer laat nu eenmaal geen absolute zekerheid toe. Het ls eohter thans zo goed als uitgesloten, dat de datum van 26 April te laat zou zyn gekozen. Cijfers voorverkiezingen in Amerika De republikeinse senator Robert Taft, heeft by de verkiezingen van afgevaar digden naar de conventie waar de can- didaat der republikeinse party voor de presidentsverkiezingen zal worden aan gewezen. in Wisconsin het grootste aan tal stemmen op zich verenigd en In Ne braska, toen drie vierden der stemmen geteld waren, de leiding. In Wisconsin staan 24 van de 30 ge kozen afgevaardigden achter Taft. ter- wyl de overigen aan de zyde van War ren en Stassen staan, die op hun beurt als aanhangers van Eisenhower worden beschouwd. In Wisconsin stond Eisenhower zelf niet op de lijst der candldaiten en kon den geen namen worden toegevoegd. By de voorverkiozingen in Wisconsin van de democratische party werden 28 afgevaardigden gekozen, die alle op Ke- fauver zullen stemmen. Ook ln Nebras- ka wyzen de cyfers uit. dat Kefauver de overwinning zal behalen. Senator Henry Cabot Lodge, leider in de campagne ..Eisenhower presi- dent", is per vliegtuig uit New York I naar Parijs vertrokken Hy zal met ge- ner-aal Eisenhower beraadslagen. Generaal Eisenhower zegt ln een boodsohap aan vrienden in zijn Ameri kaanse woonplaats, dat hij hoopt tydlg voor de republikeinse nationale conven tie van 7 Juli ln Amerika terug te zyn. De kosten voor de Verenigde Staten van de oorlogvoering in Korea worden voor het 30 Juni a.s. eindigende be lastingjaar begroot op iets meer dan vyf milliard dollar. Het leeuwenaandeel der uitgaven in Korea is bestemd voor het leger name lijk 4 376.697 000 dollar; voor de vloot en de luchtmacht zyn respectievelyk 375 en 305 millioen dollar uitgetrokken. STAKING DREIGT AMERIKAANSE TELEGRAAFNET TE VERLAMMEN. Bruns, voorzitter van de Amerikaanse In parlementaire kringen te Bonn „Commercial Telegraphers Union", heeft bevestigt men. dat kanselier Adenauer de dertig duizend leden van zyn vak- «IH Adenauer waarschuw! parlementsleden heeft gewaarschuwd dat nieuwe aanslagen, ook op het leven van parlementsleden, mogelyk zyn. Adenauer zou deze waarschuwing op een geheime bijeenkomst tegenover dc frac tieleiders geuit hebben en geen publica- vereniging opdracht gegeven vanochtend zes uur in staking te gaan. De Ameri kaanse telegrafisten willen hogere sala rissen ontvangen. Bruns zelde dat „te elfder ure ondernomen bemiddelings pogingen niets hebben uitgehaald". Hij gewenst hebben, omdat hy niet j verklaarde, dat het „byna zeker ls, dat wilde, dat zyn bezorgdheid in wydere het Amerikaanse telecraafnet door de kring bekend werd. I staking zal worden verlamd".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 17