LEIDSCH DAGBLAD Adenauer: over 5 tot 7 weken overeenstemming met het Westen Dader van aanslag op Adenauer nog niet gevat De bey van Tunis verklaart zielt bereid tot samenwerking met de Fransen 91ste Jaargang ZATERDAG 29 MAART 1952 R ijnstreek-edilie No. 27571 Directeur J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: f. 0 47 per week Witte Singel l. Lelden - Giro No 57055 Telefoon Üir en Adm.: 25041; Red 21507 JViemwe wrijfpunten naast cle oude In onze verdwaasde wereld schijnt ie grens der verdwazing nog altijd niet te zijn bereikt Het schijnt nog steeds erger te kunnen worden! Alsof er nog niet genoeg wrijfpunten 0p dit ondermaanse bestonden, hebben lich bii de ontelbaar oude enige nieuwe gevoegd, die In betekenis voor die oude niet onderdoen. L3at ons dicht bij huls beginnen, in Duitsland schijnt men weinig te hebben geleerd uit de Jongste historie, want evenals na de eerste wereldoorlog neemt men zeer bedenkelijke verschijnselen jaar. Men zal zich wellicht herinneren, hoe na wereldoorlog no. een een der beste Duitsers, die voor zijn land grote verdiensten had verworven. Stresemann viel onder moordenaarshand. Nu valt dezelfde mentaliteit waar te nemen. Gelukkig Is de aanslag op bondskan- el'er Adenauer nog mislukt, doch het feit. dat op zijn leven werd geloerd en at voor herhaling wordt gevreesd, Is „el een zeer bedenkelijk verschijnsel. Adenauer heeft, zelfs zijn tegenstan ders zullen dat moeten erkennen, beter lot verdiend dan een gewelddadige dood te vinden. Des te bedenkelijker is deze aanslag, als men daarnaast waarneemt, hoe de neo-Nazis soms zeldzaam bru taal de kop durven opsteken. Zou het dan toch waar zijn, dat Duits land niet hard genoeg behandeld is en de Duitser sleohts voor geweld zich wil bulgen? Dan zou de wijze van optreden der Russen in Oost-Duits'and nog verdedigd hunnen worden, ook al trachten zjj nu de weg terug te vinden, tenminste met de mond! Deze moordaanslag verdient voor "de beoordeling van wat zich In Duitsland afspeelt, de volle aandacht. Daarnaast stelt zich direct de ople- ing van de kwestie Triest. Het zou ons ilet verbazen, wanneer Juist de com munisten in Italië de jongste golf van Italiaans nationalisme het leven zou den hebben ingeblazen, want al die be togingen tasten het gezag der regering Gaspari langzamerhand bedenkelijk san En dit te meer, waar de kwestie lelf niet te ontwarren Uikt. Men weet, hoe in 1948 de Westelijke groten aan Italië het ganse gebied van Triest be loofden. Maar toen was Tito, de heer ter van Joego-Slavië, nog aan de zijde van Moskou! Inmiddels ls dit veran derd en nu is die verklaring der Weste lijke drie een blok aan het been. Maarschalk Tito heeft zich los ge maakt van Moskou en nu zal het Wes ten zijn verlangens moeilijk zonder meer kunnen negeren. Het Italiaanse nationalisme, dat daar altijd een factor ;an uitzonderlijke betekenis is, verlangt venwel uitvoering van het toegezegde in tengevolge daarvan ls Triest in last. Besprekingen zullen worden Ingeluid te Londen, doch of men de weg ln deze doolhof zal weten te vinden? Na Europa volgt Azië en Afrika! Perzié volhardt, in zijn super-nationa- llsme en gaat de finantlele ondergang tegemoet Moeten we nog nader verkla ren. hoe dit de Toedeh-partlj, de com munistische partij ln I1"311, uiteindelijk In de kaart moet spelen? Het moge dan momenteel in dit pebroleumland rustig nln, het is de stilte, die aan de storm vooraf gaat. Mossadeq speelt een vol komen va-banque-spel, waarbij hij zijn eigen leven op het spel zet. En dan volgt Tunis! Het begint er D te Hjken. dat daar inzioht in de si tuatie zich gaat baan breken, doch dit Pas na rigoureus optreden der Fransen. Zij zijn er niet voor teruggedeinsd om de regering met geweld ten val te bren gen, op zichzelf een gevaarlijk experi ment in de huidige tijden, nu de roep om ze'fstandigheld algemeen is en door Amerika wordt gesteund. Nog ls niet bekend, ln hoever Frank rijk aanbiedingen heef' gedaan om toe te geven aan de eisen van Tunis om in eigen land eigen baas te ziin. doch be driegen de voortekenen niet, dan ls er hoop op de mogelijkheid van nader 0,,er'eg Daarmede zou reeds veel ge- Tonnen zijn. Het zou het enige lichtpunt zijn ln <ie vele nieuwe moeilijkheden. Doch laat oris nog geen hoera roepen voor er recu!taten zijp bereikt °e gehele Arabische wereld staat im mers achter de Tunesische eisen en Azië eveneens! Voeg daarbii tenslotte de Inwendige •r"i ln Zuid-Afrika! Milan zal het zwaar te verduren r-'iieen en onrusten behoren ook daar met tot de onmogelijkheden al is de omvang daarvan nog niet te schaften. Spanningen en nog eens spanningen ^dreigen de wereld! Een verdwaasde wereld. Acheson, Eden en Schuman naar Bonn De West-Duitse kanselier Adenauer heeft bekend gemaakt, dat de con tractuele overeenkomsten waarover zijn regering op het ogenblik met de Westelijke hoge commissarissen on derhandelt. over ongeveer vijf tot zes weken, voor ondertekening gereed zullen zijn. Adenauer zeide, dat de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke grote drie - Acheson, Eden cn Schuman - naar Bonn zouden ko men voor de plechtige ondertekening Hun bezoek aan Bonn zou „een mani festatie zjjn voor de teruggave van gelijkheid van rechten aan de bonds republiek", zo verklaarde Adenauer in een toespraak in Bonn. Adenauer zelde vervolgens, dat twee en een half jaar geleden geen enkele Duitser het mogelijk geacht zou hebben, dat „wij thans reeds weer zover zouden zyn'De dag van de ondertekening der contractuele overeenkomsten zou Dit standbeeld van niet meer dan 55 cm hoog is millioenen dollars waard als komt vast te staan, dat het een echte Michel Angelo is. Het marmeren beeld werd naar de Ver enigde Staten gebracht uit Cler- mond-Ferrand, welker eigendom het is. Het bevindt zich thans te Bir mingham in Alabama. Het stelt voor Christus, door Nico- demils van het kruis gehaald en door Moeder Maria en Maria Magdalena in ontvangst genomen. Het stand beeld is het mooiste werk van de beroemde kunstenaar, volgens de deskundigen die het hebben onder zocht. De inwoners van Clermont- Ferrand hebben er in toegestemd het beeld naar Amerika te verkopen om uit de opbrengst de wederop bouw van hun stad te betalen. De kinderen ln de Brusselse agglome ratie hadden gisteren een goede dag *aat vrijwel alle gemeentelijke en pro- •^nciale scholen hadden hun poorten f, oten Gehoor gevend aan een oproep an de socialistische vakbond had het rootste gedeelte van het onderwijzend Ptrjoneel voor 24 uur het werk neerge- ?o De staking ls niet gericht tegen gemeentebestuur of teeen de pro vinciale overheid doch tegen de wet «arme] van 1951, die de gemeentelijke n provinciale autonomie niet zou eer- het n en ,e°en de loonschalen voor 'o nlerwljzend personeel, die men te laag acht WEERBERICHT Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond zwaar bewolkt met vooral oi ü.k op ve'e plaatsen sneeuw Onctfi?1? Geleldelijk afnemende Noord- wind. Iets minder koud <np- semaakt te 10 uur). 30 MAART. Zon op: 6.20 uur; onder: 19 10 uu' Maan op- 7 43 uur; onder: 0 mr lg1^gWatei te Katwijk te 6 08 »n ill9 uut '31/3 te 6 45 en 19 07 uur. Dit nummer bestaat uit tien pagina's P'ysvraag voor de Rijnstreek. Maart roert zijn staart Het K.N M I. deelt mede: De koude lucht uit Rusland, die in de afgelopen dagen ongehinderd Europa kon binnenstromen, is boven Frankrijk in botsing gekomen met een zeer warme uit Noord-Afrika afkomstige stroming Als gevolg hiervan komen er nu buiten gewoon grote temperatuurtegensteliin- gen voor In Scandinavië vroor het de afgelo pen nacht weer 12 tot 15 graden en in Engeland. Nederland en Noord-Duits- land 'daalde het kwik tot 2 a 3 graden onder het vriespunt. In Zuid-Frankrijk daarentegen meldden sommige stations na zonsondergang nog een temperatuur van 20 graden en in Italië was het gis termiddag zelfs zomerwarm De kroon spanden evenwel enkele stations aan de Noordelijke rand van de Sahara, waar gistermiddag maximum temperaturen van 36 en 37 graden werden gemeten. In de Golf van Biscaye. dus in de zone waar de koude en warme lucht elkaar hebben ontmoet, ligt thans een depressie, waarvan de fronten over Frankrijk naar het Noorden bewegen. Het eerste front wordt voorafgegaan door een omvang rijke neerslagzone Ver voor het from uu valt de neerslag in de vorm van sneeuw, dichter bij het front komt regen voor De sneeuwzone, die zich snel r.aar het Noorden verplaatste, bereikte om streeks middernacht Maastricht. Om 7 uur vanmorgen sneeuwde het vrijwel overal ten Zuiden van de Rijn-Lek De combinatie van Oosterslorm met sneeuwval maakte het weer toen bui tengewoon onaangenaam. Na het passe ren van hel eerste front, hetgeen in de loop van de dag wordt verwacht, neemt de neerslag-activiteit in belangrijke mate af en ook de wind wordt aanzien lijk zwakker. Wij blijven evenwel inde koude lucht Deze koude lucht kan pas verdwijnen, wanneer een tweede front, dat heel langzaam beweegt en vanmor gen nog in Midden-Frankrijk werd aan getroffen, ons zou bereiken. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat dit morgen al zal gebeuren Wij moeten daarom ook morgen op aanhouden van koud weer rekenen. „een grote dag voor Bonn" en het Duit se volk zjjn.. Het zou de dag ziin. dat Duitsland als gelijkwaardige bondge noot in het gezin van Europese volke ren zou terugkeren. Volgens Adenauer ls de Russische nota, waarin het spoe dig sluiten van een Duits vredesver drag wordt voorgesteld, „duidelijk be doeld om Duitsland te neutraliseren en daardoor de integratie van Europa on mogelijk te maken". Het doel van de Russische nota was „verwarring te stichten in Duitsland en onder de Westerse geallieerden". Het Duitse volk zou de Westerse geallieer den dankbaar moeten zijn. dat zij het Russische voorste] om Duitsland te neutraliseren, hetgeen ge'eld zou heb- bein tot een herleving van de nationa listische nelg-ngen in Europa, verwor pen hadden. Binnen enke'e iaren, aldus Adenauer, zouden de V S. Europa los gelaten hebben Het arme en verdeelde Europa zou dan staan tegenover de ko los in het Oosten. De vorming van een regering voor ge heel Duitsland door middel van vrije en democratische verkiezingen zou moetwi voorafgaan aan welke besprekingen -1: over een Duits vredesverdrag. Aden auer ontkende, dat er grenzen waren vastgeste'd op de conferentie van Pots dam Integendeel, deze kwestie was uitdrukkelijk uitgesteld tot de confe rentie over een vredesverdrag. De sre- dachte van Duitse nationale strijd krachten wees de bondskanselier be slist van de hand. HU is van mening, dat nog vele nota's gewisseld zullen worden tussen de Westerse mogendhe den en de Sovjet-Unie. Zijn regering zou haar huidige politiek voortzetten totdat de Integratie van Europa is be reikt. Hü zelde er van overtuigd te ziin. dat wanneer West Europa eenmaal sterk genoeg is om zich te verded'gen. de Russen bereid zulVn zijn werkelijk te onderhandelen. „Wellicht ls deze dag niet al te ver verwijderd". In zijn toespraak van 90 minuten roerde Adenauer de Saarkwestle niet aan. Dit zijn de twaalfjarige longens Werner Breitkopf (links) en Bruno Baiersdorff (rechts), die Donder- dagavónd een aan de West du it se Bondskanselier dr Konrad Aden auer. geadresseerd pakket, dal springstoffen bleek te bevatten, aan het hoofdbureau van politie te Muenchen afleverden. Zij brachten het pakket op aanraden van een tramconducteur naar het hoofd bureau van Politie, waar het tijdens het onderzoek door een springstof- fendeskundige explodeerde, tenge volge waarvan hij zodanig werd gewond, dat hij tater in het zieken huis is overleden. Verslaggevers laten de beide kna pen hun wederwaardigheden ver tellen. V.N.-Onfwapeningscommissie aanvaardt Frans compromis In de ontwapeningscommissie der VN heeft de Rus Malik een Franse poging afgewezen om een compromis-werkplan voor de commissie te vinden. Amerika, gesteund door de meeste andere 'anden, heeft voorgesteld dat de commissie eerst een wapen telling bespreekt en een p'an voor verificatie, maar de Sovjet- Unie wil een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens het eerst besproken zien- De Franse afgevaardigde Jules Moch stelde als compromis voor. dat belde punten gelijktijdig door een commissie worden bestudeerd Malik zei. dat dit louter „een verkorte ed:tle" was van het. Amerikaanse voorstel. De commissie heeft het Russische werkp'an met negen tegen een stem, bij twee onthoudingen (Frankrijk en Pakistan) verworpen. Het Franse plan werd aangenomen, waarbij alleen de Soviet-Unie tegen stemde Vo'gens dit Franse plan moet de commissi» een telling van alle wa pens en strijdkrachten, de vermindering er van. het toezlch op de atoomenergie en de eliminatie van wapens voor mas savernietiging bestuderen. Nog 2 onschuldige pakketten gelaten Ongeveer dertig personen zijn als getuigen gehoord. Het onderzoek wordt geleid door de procureur-generaal van het constitutlo- De Westduitse politie te Bonn heeft gerechtshof te Karlsruhe, Hubert •--* ----*•- Schuebbers. Op de pakketbom, die ont plofte, stond als afzender vermeld „Dr Berghof, Bernheimerstrasse, Frankfort". Bondskanselier Adenauer heeft de we duwe van de omgekomeft politle-expert Relchert als eerste som 3 000 mark ge zonden. De twee gewonde pol'tieman- nen kregen kleinere bedragen. Adenauer stuurde verder twee polshorloges naar de twee jongens, die het pakket naar het politiebureau hebben gebracht. Vele organisaties, handelsondernemin gen en particulieren hebben aangeboden zich bezig gehouden met het onderzoek van nog twee geheimzinnige, aan bonds kanselier Adenauer geadresseerde pak ketten. Bij het onderzoek ls gebleken, dat belde pakketten onschadelijk waren. Het ene bevatte drukwerk, het andere, dat met zeer veel voorzichtigheid werd open gemaakt, omdat men het tikken van naar men aannam een tijdbom hoor de, bleek een antieke klok te bevatten. Een oude vrouw uit Beieren had dit uurwerk aan de bondskanselier ten ge schenke gezonden, omdat zij gelezen had. dat deze antieke klokken verza melt. De politie heeft per radio de bevol king van Beieren verzocht te helpen met de opsporing van een zekere Mario Mi- relli. die men wil ondervragen naar aan- leidine van de ontploffing te Muenchen. Volgens de politie komt het signalement van de gezochte overeen met. dat van de man, die het pakket aan de twee jon gens heeft gegeven om te posten. Ml- relli huurde Donderdag een kamer in de omgeving van het centraal station te Muenchen Als geboorteplaats en -datum had hij opgegeven: „Rome. 19 November 1920". Hij verliet zijn kamer Donderdag middag om ongeveer vijf uur met een in kranten gepakt pakket Sindsdien is hij niet meer gezien. In zijn kamer heeft hU een gloednieuwe koffer achtergelaten. Kort na vijf uur werd aan de twee jongens het pakket met de bom over handigd. De twee vrslaggevers van Duitse bla den en één politieman, die op het ogen blik van de ontploffing in de kelder van het politiebureau aanwezig waren en gewond werden, zijn uit het ziekenhuis ontslagen. De andere politieman zal nog enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. De politie deelde nog mee, dat onge veer 14 personen voor ondervraging zijn aangehouden, doch inmiddels weer vrij- Een gunstige wending (Telefonisch van onze Paryse correspondent) De Frans-Tunesische crisis heeft het laatste etmaal een gunstige wending genomen. De bey heeft gistermiddag namelijk de twee boodschappers van president Auriol in het bijzijn van re sident-generaal De Hauteclocque in audiëntie ontvangen om kort daarna de heer Salah Eddine Baccouche met de formatie van een nieuw kabinet te belasten. Wanneer alle problemen daarmede nog niet zijn opgelost, dan heeft de bey de centrale figuur van de crisis zich hierdoor ln elk geval wel uitge sproken voor samenwerking met de Fransen en ipso facto de extremistische Neó-destour partij gedesavoureerd. In Parys wordt verwacht dat de bey zijn zoon. die sterk met de extremisten 6ympatiseert, zal ontheffen uit de Tune- tie van kabinets-chef, ln welke kwali teit hy de laatste jaren veel tot ver scherping van de Frans-Tunesische ver houdingen heeft bijgedragen. De bey heeft zich gisteren ook nog bereid verklaard, wat hij tot dusverre halsstarrig had geweigerd, een oproep tot kalmte tot zijn volk te richten. Daarin kondigde hy gisteren aan, dat de uitzonderingsmaatregelen, als de staat van beleg en de censuur, door de I Fransen geleidelijk zouden worden op- j geheven. De nieuwe formateur, een grootgrond bezitter, die tot de hoogste kringen van zijn volk behoort, ls al eens eerder eer- j L st® minister geweest en ook toen het1 van Reichert financiee. te was jn 1943 na de geallieerde landing In Noord-Afnka, volgde hij de nu af- I gezette premier Tsjenik op. Zijn bewind heeft vier jaren geduurd. Wanneer Baccouche er in slaagt een regering samen te stellen, die volgens de regeringspersonen betrokken geweest en daarna met de beide boodschappers van de president in hetzelfde toestel naar Tunis gevlogen. Deze discrete aanwijzingen hebben de regerende bey tijdig tot andere inzichten gebracht, waardoor hij zijn eigen positie gered heeft en de Fransen vele en zelfs nog delicater operaties bespaarde. Men had gisteravond in Parijs in re geringskringen goede hoop. dat de moei lijkheden zich nu verder in gunstige richting, zowel voor de Franse regering als voor de welgezinde Tunesiërs zouden blijven ontwikkelen. Intussen heeft de Neo-Destour de hou ding van de bey reeds afgekeurd! Naar voorts gemeld wordt, heeft de Arabisch-Aziatische groep van vijftien landen 2 April voorlopig vastgesteld als datum, waarop bij de Veiligheidsraad een klacht zal worden ingediend over het Frans-Tunesische geschil Een defi nitieve beslissing zou Maandag door de groep worden genomen. In diplomatieke kringen houdt men het voor mogelijk, dat de groep haar plan nog zal uitstel len teneinde overleg te kunnen plegen met de nationalistische leiders ln Tu nesië. het gez steunen. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft vprklaard, dat de Britse hoge commis saris veertien dagen geleden „bepaalde inlichtingen" aan dr Adenauer had regering samen te stellen, die volgens op diens leven. De woordvoerder wilde geen nadere bijzonderheden geven. Financiële voorstellen van Pinay in commissie aanvaard De commissie voor financiën van de Nationale Vergadering heeft de finan ciële voorstellen van de Franse minis ter-president. Pinay, met zekere reserves goedgekeurd. Het debat in de Nationale Vergadering begint Dinsdag a.s. De commissie kwam terug van haar besluit en keurde thans de vermindering van 110 milliard francs voor de burgerlijke uitgaven goed. De regering wil deze ver mindering by besluit en zonder verdere raadpleging van het parlement Invoe ren De commissie heeft alleen verlangd, dat het parlement het recht zal hebben om een dergelijk bezulnlgingsbesluit binnen twee weken na de publicatie van het besluit door een bijzondere wetge ving ongedaan te maken. Een overzicht van de enorme vonden de laatste dagen ongere- menigte. die in het centrum van geldheden plaats tijdens betogm- Rome een demonstratie houdt voor gen. waarbij hel vertrek "eëist werd de terugkeer van Triest aan Italië, van de Anglo-Amerikaanse troepen In verschillende Italiaanse steden uit Triest. en voor de andere helft uit Tunesiërs zal bestaan, zal 24 April a.s. een ge mengde commissie kunnen beginnen de bestuurshervormingen voor te bereiden, waarover gisteren minister Robert Schuman de Kamer enkele nadere by- j zonderheden heeft verstrekt. Dat de Fransen de laatste dagen niet helemaal onduidelijk door hadden laten schemeren dat zij eventueel de bey Sisi Lamine, die in 1943 door generaal Gi- raud op zijn troon werd geplaatst, best door een van zijn talrijke familieleden I zouden kunnen vervangen, heeft zeker I niet weinig tot zijn verhoogde plooibaar heid bijgedragen. Het schijnt dat de Fransen al ln vergevorderde onderhan delingen waren gewikkeld met Sidi Bou- 1 said, op de thans regerende bey na het oudste lid der regerende dynastie, die wanneer Sidi Lamine het been nog langer stijf had gehouden voor de opvolging in aanmerking gekomen was. Diens zoon, prins Sliman. is zelf te Pary's nauw bij de besprekingen tussen Ds Niemoeller in Duitsland terug Na een reis van vijf weken door de Verenigde Staten, waarbij hij 20 steden heeft oezocht en lezingen heeft gehou den. is ds Niemóller. hoofd van de Pro testantse kerk ln Hessen, Ln Frankfort teruggekeerd. Hij verklaarde, dat hij had willen bij dragen aan het begrip tussen Oost en West door de Amerikanen een indruk te geven van zijn recente bezoek aan Moskou. Vergeleken met verleden jaar, toen zij een oorlog weesden, zjjn de Amerika nen nu vastbesloten iets te doen om een oorlog te voorkomen, aldus Niemöller. Commentaar leverend op de Jongste notawisseling tussen de Westelijke ge allieerden en de Sovjet-Unie verklaarde Niemöller. dat hij nog steeds tegen Duit se herbewapening is. De Japanse politie heeft gisteren in het gehele land overvallen gedaan op meer dan duizend vermoedelijke com munistische centra. De politie te Tokio heeft minstens 50 personen gearresteerd. Zij klaagde er over, dat het effect van de overvallen door voortijdige publicaties was ver minderd. De politie zelde, dat zij veel documen ten in beslag had genomen De regering heeft het communistische dagblad .Vrede en onafhankelijkheid" verboden, daar het tot revolutie zou hebben opgei oepen en de bezettende autoriteiten gecritiseerd. Mr Wilopo. de Indonesische kabi netsformateur. die nog steeds met moeilijkheden te kampen heeft. Overwinning voor Malan De Zuid-Afrikaanse Senaat heeft gis teravond met 20 tegen 14 stemmen een motie verworpen, waarin de regering werd verzocht te verklaren, dat zij de uitspraak van het Hof van Appél in zake de wet op de aparte vertegenwoor diging zal aanvaarden of zal aftreden. De motie was ingediend door de frac tieleider van de Verenigde Partij. Met dezelfde meerderheid sprak de Senaat zijn vertrouwen ln de regering uit. Premier Malan heeft op een vraag ln de Volksraad geantwoord, dat de rege ring niet overweegt spoed g een referen dum te houden over de kwestie of Zuid- Afrika een republiek moet worden. Voor ziin vertrek uit de V St. naar Parijs antwoordde generaal Gruenther od de vraag of het leger van 50 divisies, dat de Shape dit laar od de been wil breneen. genoeg zal ziin voor een wer kelijk verdediging van West-Europa dat deze sterkte voldoende zou ziin om het eventuele aanvallers „uiterst moeilijk" te maken e®n doorbraak te forceren. Zij zouden er echter in kunnen slagen in dien z(1 de Driis er voor wilden betalen. Generaal Gruenther voeede er aan toe dat het opperbevel niet verwacht dat de Russen dit laar een dergelnke poging zullen ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1