LEIDSCH DAGBLAD VLIEGCATASTROPHE VOOR K.L.M. BIJ FRANKFORT 44 der 47 inzittenden van Koningin Juliana omgekomen D. C. 6 stortte in bos en brandde uit f O. ry AZ, L 91ste Jaargang MAANDAG 24 MAART 1952 No. 27566 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 5 ccn of twee motoren waren uitgeval len. Zekerheid hierover was echter niet te krügen. Verder heette het. dat de landingspermissie van het vliegveld nog niet verleend was. Anderen ver klaarden ons, dal kort voordat het ongeluk geschiedde, opvallend lang zaam over Neu Isenburg gevlogen had. seconden, nadat het contact verbroken was. brandweer en geneeskundige dienst gealarmeerd. GOUD AAN BOORD Het toestel had 498 kilogram goud aan boord, ter waarde van ongeveer 3 millioen gulden, welke hoeveelheid ver pakt was in twaalf kisten Deze kostba re last schijnt in zijn.geheel geborgen te zijn. In de namiddag van Zaterdag arri veerde met een Dakota een Commissie van onderzoek van Nederlandse deskun- Even later toen het hem bleek, dat dit onmogelijk was, bemerkte hij dat het toestel passagiers aan boord gehad moest hebben. Door een gat in de romp wist hij zich naar binnen te werken, waar hem, zoals hij ons zeide, de stilte van het graf tegemoet sloeg. Pas daar na realiseerde hij zich aan een licht steu nen. dat er zich nog levenden tussen de wrakstukken moesten bevinden. Zich steeds 9p dit geluid oriënterende, wist hij hen te vinden. Hoffmann slaagde er in vijf levenden 1 naar buiten te dragen. Dit ging met grote moeilijkheden gepaard, daar de inzittenden van het toestel met de lan- dingcriemen nog aan hun stoelen be vestigd waren. Met zijn zakmes moest hij de leren riemen stuk voor stuk door snijden. Nadat Hoffmann de vijfde passagier in veiligheid had weten te brengen, slaagde hij er in nog vijf personen naar buiten te dragen Hij had er echter geen idee van of zij nog leefden of niet Toen Hoffmann deze tien personen uit de ravage had gehaald, arriveerden ka pitein Freer met zijn mannen. De expe diteur was toen reeds over zijn zenuwen heen Het bleek onmogelijk nogmaals de wrakstukken binnen te dringen. In de avonduren zochten wij Willi- bald Hoffmann in zgn woning op. De moedige redder was toen nog steeds niet bekomen van de schrik en emo ties: hij was totaal overstuur. Toch vertelde hij ons nog. dat hij als sol daat aan het Noord-Afrikaanse front veel dingen had meegemaakt, maar dat deze ramp een grotere Indruk op hem had gemaakt. Daar het vuur snel om zich hcengreep en ieder ogen blik een explosie kon volgen, had hij 2ich niet nogmaals in de wrakstukken gewaagd. En inderdaad, een der ben zinetanks was even later geëxplo deerd. HONDERDEN METERS TUSSEN BOMEN DOOR Over de oorzaken van het droevige ongeluk s nog niets bekend op het mo- De verongelukte bemanning De leden der bemanning van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana" welke omgekomen zijn, waren: Gezagvoerder L. E. J. POUTSMA, oud 33 jaar, wonende te Amsterdam gehuwd en vader van twee kinderen; 2e bestuurder J. J. GART, oud 35 jaar, wonende te Zwanenburg. gehuwd en vader van twee kinderen; 3e Bestuurder A. M. VAN DER STELT, oud 24 jaar, wonende te Amsterdam, ongehuwd; Ie Radio-telegrafist C. HOEFNAGEL, oud 34 jaar, wonende te Amstel veen, gehuwd en vader van twee kinderen; 2e Radio-telegrafist S. DE WAARD, oud 29 jaar, wonende te Amster dam, ongehuwd. Ie Boordwerktuigkundige C. VAN ETTEN, oud 25 jaar, wonende te Den Haag, gehuwd en vader van een kind; 2e Boordwerktuigkundige H. VAN DER LEE, oud 26 jaar, wonende te Amsterdam, gehuwd en vader van een kind; Ie Steward F. J. KOERSHUIS, oud 36 jaar, wonende te Wassenaar, gehuwd en vader van twee kinderen; 2e Steward J. BLAAUW, oud 28 jaar, wonende te Dordrecht, gehuwd, en vader van twee kinderen. GISSINGEN NAAR OORZAAK De leiding van het vliegveld Rhein- Main heeft verklaard dat de „Konin gin Juliana" zich voor de laatste maal meldde toen het toestel zich boven het contrólepunt „Staden - 20 kilometer Nrd Oostelijk van Offenbach bevond. Bij het contrólepunt Offenbach. 14 kilometer van het vliegveld verwijderd meldde de machine zich niet, waarop om 10 55 uur alarm werd gemaakt. Plaatselijke deskundigen meenden eerst, dat mogelijk het vliegtuig te laag vlie gend uit een mistbank was gekomen en dat de piloot met in staat was geweest snel gen:eg hoogte winnen. Dr Brink- man, hoofd van het Duitse Weerstation voor de luchtvaart te Rhein-Main acht- I te het echter onwaarschijnlijk dat de ramp aan slecht zicht te wijten zou zijn Volgens hem was er zicht tot op 1600 meter geweest en de laagste wolkenlaag boven het beboste gebied rond het vliegveld lag op ongeveer 90 meter. De laagste dikke wolkenlaag lag op 450 me ter boven de bossen .aldus dr Brink man. Vo'veiv- c°n hogere Duitse func- dlgen en enkele medici, die op de plaats waar de wrakstukken verspreid lagen een onderzoek instelden. ZWARE BERGING Drie Duitsers, die in een vrachtwagen juist over de Frankfurterstrasse reden, renden naar het wrak toe, dat op nau welijks 50 meter van hen af lag. omdat de machine bijna evenwijdig aan de weg had gevlogen. Zü slaagden er met veel moeite in een opening in de romp te forceren en vertelden later, dat zij daarbinnen uit de onbeschrijfelijke chaos van over en door elkaar gewor pen stoelen een hartverscheurend ge kreun en gejammer hoorden. Zonder aarzelen lichtten zij een jon ge Duitse vrouw. Ruth Horn, tot xocr kort grondhostess bh de KLM te Frank fort-, uit het wrak. Zij was juist vier dagen tevoren getrouwd, en keerde met haar jeugdige echtgenoot terug uit Ro me. waar zij enkele wittebroodsdagen hadden doorgebracht. Volkomen over stuur rende zii met twee gebroken ar men naar de straat. Ook bemanning, behalve stewardess gedood (Telefonisch van onze correspondent te Bonn). Op nagenoeg dezelfde plaats, waar twee jaar geleden een Amerikaans militair vliegtuig is neergestort en enige tientallen kilometers van de plaats, n 1935 de ramp van de „Leeuwerik" van de K.L.M. plaats vond, ver ongelukte Zaterdagmorgen gelijk in een deel van onze oplage van Zaterdag feeds gemeld nabij Neu Isenburg in Duitsland, op acht kilometer van het centrum van Frankfort gelegen, tussen 10 uur 45 en 10 uur 50 het K.L.M.- toestel „Koningin Juliana", dat van Johannesburg op weg was naar Amsterdam, even voordat het op het vliegveld van RheinMain wilde landen. Het toestel, vaarmee het Koninklijk Paar naar Amerika zou vliegen, stortte neer in een bos op een vijftigtal meters afstand van de weg WaldorfFrankfort, schoof enkele nonderden meters door, waarbij talloze bomen als lucifershoutjes braken, en vloog kort daarna in brand. Aan boord bevonden zich 47 inzittenden, waarvan slechts drie de ramp overleefden. Toen de Amerikaanse Rescue and fire Brigade, onder commando van captain Romeo J. Freer, op de plaats jan het onheil arriveerde, had de Duitse expediteur Willibald Hoffmann "jl de brandende resten van de Dou- flas D.C.-6 „Koningin Juliana" al vijf personen gered, waarvan één kort daarna aan zijn verwondingen over- 'Md, terwijl de tweede in de loop van Zaterdagavond de geest gaf. De geredden zijn mej. A. J. G. Gau- n L Amsterdam, stewardess, die een "•lier beenbreuk kreeg, dr P. Schaum- "g. Duitser, wiens toestand critiek en mevrouw R. HornSteinbrenner, n Duitse, die vier dagen geleden ge- huffd was en met haar man van de ouwelyksreis terugkeerde. In geheel Duitsland heeft het onge luk een diepe indruk gemaakt. De dag bladen te Frankfort kwamen kort na de ramp met extra-edities op straat. TRAGISCHE RAVAGE Toen wij enkele uren nadat de „Ko ningin Juliana" was neergestort en kort daarna in brand gevlogen, op de plaats des onheils arriveerden, viel er van de romp van het toestel niets meer te on- 1 derscheiden. Tot in een wyde kring van enkele honderden meters lagen de wrak- stukken van de KLM-vogel verspreid: stukken aluminium, flarden van kleren en resten van reisbenodlgdheden. Alleen stond tegen een boom een groot stuk van een vleugel overeind, dat daar kennelijk zo neergekomen was. Even verder lag een complete buiten band van een der wielen. Maar, dat was ook het enige, wat niet verwrongen of door het vuur verteerd was. Rond de plaats van de ramp, waar gedurende de eerste uren na de catastrophe de uniformen van de Amerikaanse militai ren domineerden, werden touwen ge spannen. Teneinde het reddingswerk te vergemakkelijken en de auto's, die aan dit werk deelnamen, beter gelegenheid te geven nabij het wrak te komen, wer den enige bomen geveld. „ZWAARSTE ONGELUK. OOIT MEEGEMAAKT" Op de plaats van de ramp hadden wij een kort onderhoud met de Amerikaanse kapitein Romeo J. Freer, die het red dingswerk heeft geleid. Binnen de vijf seconden nadat het vliegveld Rhein-Main de communicatie met de „Koningin Juliana" verloren had was kapitein Freer met ztfn. mannen van de Rescue and Fire Brigade, welke op het vliegveld dag en nacht gereed staat, uitgeruktToen hij op de plaats van het ongeluk aankwam, viel er aan redden niet meer te denken, het vuur greep reeds gretig om zich heen, zodat Een overzicht van de plaats des onheils. direct de blussingsapparaten in werking gesteld moesten worden. Daarna wer den de resten van de romp door een kraanwagen uit elkaar gescheurd zodat de zich nog temidden van de wrakstuk ken bevindende lijken geborgen konden worden. Kapitein Freer verklaarde ons ver der, dat hjj zich reeds elf jaar met dit soort reddingswerk bezighoudt, doch dat hij nog nooit een ramp van deze omvang had meegemaakt: het was de zwaarste, waarbü hij ooit betrokken was geweest. Slechts weinigen zijn van het ongeluk getuige geweest. Het toeval wilde, dat een expediteur uit Frankfort, Willibald Hoffmann, juist met zijn vrachtwagen, beladen met an tieke meubelen, langs de plaats des on heils reed, toen hij op de weg was van Waldorf naar Frankfort. Hoffmann zag het KLM-toestel naar beneden storten en enkele ogenblikken later een grote steekvlam opschieten Hij bracht zijn wagen ogenblikkelijk tot stilstand, en snelde naar de plek, waar het vliegtuig verongelukt was. Er had zich rond het wrak reeds een grote hitte ontwikkeld. De romp bleek bovenop de cockpit ge drukt te zijn. In den beginne meende Hoffmann, dat een militair vliegtuig verongelukt was. Het eerste waar hij toen aan dacht was om de piloot te redden. ment, dat wij dit schrijven. De piloot had blijkbaar de laatste voorbereidingen getroffen om op het vliegveld Rhein- Main te landon. Bij de iandingsmanoeu- vre moeten het landingsgestel en de vleugels de op de plaats van de ramp hoge dennebomen geraakt hebben, waar door het toestel neerstortte. Het ploegde zich echter nog enkele honderden me ters tussen de bomen door, waarbij tientallen bomen als lucifershoutjes af knapten. Van meerdere zijden Zaterdagmiddag, dat reeds voordat de „Koningin Juliana" begon te dalen. tionaxis van het vliegveld moet de oor zaak van het ongeluk in het vliegtuig zelf gelegen zijn geweest. Hij lichtte zijn verklaring toe door te zegen, dat elk vliegtuig, dat op het vliegve'd Rhein -Mlain gaat landen, verbinding moet i zoeken met het Amerikaanse radiosta- tion op het dak van het gebouw van de 11. G -Farben in Frankfort. Deze verbin ding wordt dan gehandhaafd tot het vliegtuig is ge'and. De verongelukte machine was in verbinding met het ra- diostatlon getreden, doch het „contact" werd p'otseling verbroken, aldus de functionaris. Volgens de van kracht 1 zijnde regelingen werden binnen de vijf ,1 ',mt Kt De bemanning van het verongelukte boordwerktuigkundige; G. r. Ettcn. Hoefnagel, eerst radiotelegrafist; KLM'Vliegtuig: van links naar eerste boordwerktuigkundige en H. 'S. de Waard, tweede radiotelcgra- rcchts boven: L. E. Poutsma. ge- van Lee. tweede boordwerktuig-1 fist; F. J. Koershuis. eerste steward; zagvoerder j. J. Gart. tweede bc- kundige. 1 f. Blaauw, tweede steward en mej. stuurder; A. Al. van der Stelt, derde Van links naar rechts onder: G. A. J. G. Gautier, stewardess Het K.L.M.-toestel ..Koningin Juliana", de PH T.P.J. dat Zater dagochtend in Duitsland tussen Frankfort en Neu-Isenburg. op ongeveer acht kilometer afstand van Frankfort, is verongelukt. Intussen slaagden de redders er in nog enkele andere inzittenden, onder wie als enig lid der bemanning, mej. Gau tier uit de romp te bevrijden. Kort daarna keerde Ruth Horn roepende om haar man bij het wrak terug, doch toen was het reeds te laat De Duitse burgers moesten zich ijlings uit de voeten ma ken. want met een ver in de omtrek hoorbare k'ap explodeerde een der ben zinetanks. Delen van de machine wer den door het bos geslingerd, terwijl steekv am men omhoog schoten. Wel slaagden de redders er bij een moedige poging in de heer Horn ook nog uit het wrak te trekken, doch hij had reeds zo veel brandwonden opgelopen, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis de laatste adem uitblies. Lijdelijk moesten de enkele omstan ders daarna toezien hoe het vuur zich van het wrak meester maakte, terwijl zij binnen nog gekreun hoorden. Bin nen weinige ogenb.ikken arriveerden toen. gierend met hun sirenes tiental len Amerikaanse en Duitse ambulance auto's, bulldozers, politiewagens en an dere. Oo het vliegveld gestationneerde brandweerauto's die de strijd tegen het vuur met schulmblusapparaten spoedig ln hun voordeel beslechten. Daarna zette men de gekantelde romp met een kraanwagen overeind en scheurde met zwaar materiaal de romp en stuurhut open. omdat de omgeko menen op geen andere wijze kenden worden geborgen Bulldozers trokken verschroeide en verbogen delen van het omhulsel uiteen en daarna werden de stoffelijke resten cp brancards naar de weg em naar de ambu'ance wagens ge-

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 17