EIDSCH DAGBLAD ndiening nieuwe vestigingswet bedrijven bij Tweede Kamer Morgen: Raad van Europa in Parijs bijeen temperatUUr' Boek over president Truman jlile Jaargang DINSDAG 18 MAART 1952 Rijnstreek-editie No. 27561 «Itur: J. Henny Jdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6 per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Credietwaardigheid, handelskennis, vakbekwaamheid de Tweede Kamer is ingediend «etsoniwerp „Regeling ter bevor- n? van een goede bedrijfs-uitoefe. 'dé Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat ook buiten het ter van de Vestigingswet Kleinbedrijf behoefte gevoeld wordt aan de gelijkheid eisen van credietwaar- [.j,eid, handelskennis of vakbe- (ïiamheid te stellen, waaraan de leenaar of de leider van een onder- 'min« dienl te voldoen. De wet Is van toepassing op alle kdrijvrn met uitzondering van de bodboow, de visserij, het bankbedrijf, vmekeringsbedrijf en het vervoer- edrijf. Bii algemene maatregel van bestuur eailfingsbesluit) kan de uitoefening een bedrijf worden gebonden aan vergunning. in vestigingsbesluit wordt slechts tjesteld op verzoek van het miken bedrijfschap of van één of g representatieve verenigingen van Wrokken ondernemers. Bij ontsten- van een bedrijfschap treedt hier in de plaats het betrokken pro- of hoofdbedrijfschap, xens tot vaststelling wordt over- n wordt de Sociaal-Economische gehoord, die het verzoekende tm alsmede de betrokken bedrijfs- iLsaties in de gelegenheid stelt van mening te doen blijken. tónt een vestigingsbesluit tot stand. l> allereerst een vergunning ver- or iedere inrichting, waarin het besluit aangewezen bedrijf wordt ,..Jend. t vergunning wordt in beginsel steeds :iid wanneer aan de gestelde eisen voldaan. Zij is uiteraard niet draagbaar. iet vestigingsbesluit omschrijft de Deze kunnen slechts betrekking o op credietwaardigheid, handels- _i en vakbekwaamheid, lm de eisen van credietwaardigheid -orden voldaan door de onderne- of de ondernemers geaaimenlijk, i van handelskennis moet worden i door de bedrijfsleider en aan van vakbekwaamheid door de be de eisen van handelskennis vakbekwaamheid wordt voldaan, in het algemeen aangetoond door r'ecging van bepaalde bij of krach- het'vestigingsbesluit aangewezen loma's. hen. die aan de eisen van han- inis ol vakbekwaamheid voldoen, van wie redelijkerwijs niet kan geëist, dat zij zich van deze di- 5 voorzien, kan een verklaring handelskennis of vakbekwaamheid afgegeven, ui bedrijfsleiders of beheerders wanneer zij aan nader te stellen narden voldoen, eveneens een ver ing van handelskennis of vakbe- umheid afgegeven mits het verzoek doe binnen 5 jaren wordt ingediend. niet gesteld, als de weduwe of wettige minderjarige kinderen van een vergunninghouder, die in zijn vergun ning tevens als bedrijfsleider of be heerder was vermeld, de vergunning hebben gevraagd uitsluitend met het oog op diens vervanging als zodanig door zijn weduwe of een zijner wettige minderjarige kinderen. In het laatste geval vervalt de vergunning na vijf jaren. Bij een vestigingsbesluit kan een kortere termijn worden vastgesteld en kan worden bepaald dat vergunningen, waarin de weduwe als bedrijfsleider of beheerder is vermeld, na verloop van een bepaalde tijd vervallen. Ook kan de vrijstelling daarbij geheel worden ter zijde gesteld. De eisen van handelskennis en vak bekwaamheid worden niet gesteld in ge val van verplaatsing naar een andere inrichting De minister kan ontheffing verlenen ln bijzondere gevallen, waarin gewich tige belangen daartoe aanleidln? geven. Van alle beslissingen van de Sociaal- Economische Raad, van een product-, en hoofdbedrijf- of een bedrijfschap, lsmede van de Kamers van Koophan del en Fabrieken, tot uitvoering van de wet, staat beroep open op het scheids gerecht voor het bedrijfsleven. Perzië prefereert staats bankroet boven regeling De Perzische premier di Mossadeq heeft, toen hij afscheid nam van de deskundigen van de Internationale Bank, tegenoveT hun leider, Hector Prud'homme, opgemerkt: „Perzië geeft de voorkeur aan een staatsbankroet, boven het treffen van een vergelijk rn.b.t. zijn nationale belangen". De Perzische minister van binnen landse zaken is afgetreden. Hij moest dit doen. omdat hij candldaat is gesteld voor de verkiezingen voor de Perzische Tweede Kamer. Nog 2 weken uitstel voor Tignes Aan de inwoners van Tignes is mede gedeeld dat zij nog twee weken hebben om hun hulzen te ontruimen. Hierna zal dit zo nodig met geweld geschieden Er is niet medegedeeld wanneeT de laatste sluisdeur zal worden gesloten. 24 MENSEN VERBRAND IN AUTOBUS Waarschijnlijk doordat de chauffeur door een tegenligger is verblind, is gis teravond op de weg van Mexico City naar Aguas Calientes (Mexico) een auto bus van de weg afgeraakt en in brand gevlogen. 24 personen kwamen in de vlammen om. 13 passagiers slaagden er in de bus te verlaten, zy het met ern stige brandwonden. Saaikwestie en laatste Russische voorstel in brandpunt der belangstelling (Van onze correspondent te Parijs) In het Palais de Chaillot, dat nog steeds niet door de diplomaten werd ont ruimd, ofschoon de Uno-zittingen al weer enige tijd beëindigd zijn, komen morgen de vijftien ministers van de Raad van Europa bijeen. Nederland zal daar bij vertegenwoordigd worden door mi nister Stikker, die heden uit Den Haag vertrekt. Hij zal in Parijs worden bijge staan door HM.'s ambassadeur, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, alsmede door mr S. G. M. baron van Voorst tot Voorst en de heer C. Th. R. van Baarda beiden van het Ministerie van Buiten landse Zaken. De ministers van de Raad van Europa komen op regelmatige tijden samen, zonder dat daar in het algemeen heel veel hanen over kraaien. Ditmaal lijkt dat echter anders. In Parijs is men tenminste geneigd aan deze samen komst meer dan gewone betekenis te hechten, mede omdat Eden, Schuman en Adenauer nu gelegenheid zullen krijgen onderling van gedachten te wisselen over het jongste voorstel van Moskou inzake een nieuwe conferentie tussen de grote vier over de Duitse herbewapening. Een tweede punt van belang betreft de Saarkwestie, die op verzoek van Duitsland op de agenda werd geplaatst. 'EE.R BE RICHT Oostelijke Wind 'Bilt verwacht tot morgenavond: !^.ht en morgenochtend hier en y en m het Noorden van het nijenf "Jk lichte nachtvorst, tr ?ia\!er:*nder'i]|ce bewolking, droog «éinm matige Oostelijke wind, W MAART fcan^ 615 uur: onder: 18 51 uur. aop: 341 uur; onder: 10 12 uur. ic r te Katwijk te 8 11 en 20 49 00ln®er bestaat uit zes pagina's. Het 30 jaar oude ss ..Volendam" van de Holland-Amerika Lijn. dat voor de sloop bestemd is. werd Maandagmorgen naar Hendrik Ido Ambacht gesleept. De ..Volendam" passeert de spoor- bru" over de Maas ic Rotterdam. EGYPTISCHE EX-MINISTERS IN HUISARREST. El Din pasja, minister van binnen landse zaken in de vorige Egyptische regering, is vandaag om veiligheidsrede nen onder huisarrest geplaatst. Dezelfde maatregel is genomen tegen oud-minister Abdel Fattah Hassen pas ja, eveneens behorend tot de Waidosti- sche partij. De beide oud-ministers zijn in de loop van de nacht onder strenge politiebe waking uit Cairo weggevoerd en naar hun landhuizen gebracht. In een radiorede tijdens het weekeinde heeft de premier de Wafd verantwoor delijk gesteld voor de onlusten van 26 Januari te Caïro. betreuren, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, niet aanwezig zal kunnen zijn, ook al omdat de Ver. Staten uiteraard geen deel uit maken van de Raad van Europa. Maar men kan er overigens gerust op zijn, dat de regering van Washington in de per soon van haar nieuwe ambassadeur te Parijs, James Dunn, toch nauw bij de bsprekingen, die overigens via de kanse larijen werden ingeleid, betrokken zal blijven. Het doel is een voorlopig ant woord te formuleren op het Russische voorstel, dat waarschijnlijk binnen een dag of tien te Moskou zal worden over handigd. Hoe dat antwoord luiden zal? Het zal zeker niet zonder meer afwij zend zijn, ofschoon naast de Amerika nen nu zelfs de Fransen zeer sceptisch staan ten aanzien van de mogelijkhe den van een vruchtbaar overleg met Moskou, terwijl de West-Duitsers, be vreesd het kind van de rekening te zul len worden, zich van ouds tegen elke toenadering jegens de Russen verzetten. Algemeen heerst zeker de indruk, dat men hier weer heeft te maken met een nieuwe Russische poging de Euro pese samenwerking te doorkruisen in de hoop zo te voorkomen, dat West- Duitsland in het Europese of Atlan tische verdedigingssysteem zal worden opgenomen. Zelfs indien dat laatste niet zou lukken en het Russische voor stel dus verworpen zou worden, hoopt Moskou toch vertragend op te kunnen treden: in zover is er dus niets nieuws onder de zon. Wel nieuw, en zelfs verrassend, is daarentegen de inhoud van het Russische voorstel, dat de oprichting van een nieu we nationale Wehrmacht in het voor uitzicht stelt en waarin zelfs de vroegere Nazi-officieren zouden mogen worden opgenomen. De Fransen zien daarin op nieuw een duidelijk symptoom van de vrees der Russen voor de Westduitse herbewapening onder Atlantische auspi ciën, een vrees, die door de meeste Fransen wordt gedeeld. Maar het middel ter bestrijding van die vrees is voor hen hier zeker erger dan de kwaal. Want de Fransen zien de Duitsers dan altijd nog liever in een. zelfs volkomen. Europees leger, dan op genomen in een eigen Wehrmacht. Met deze nieuwe ommezwaai heeft Moskou bii de Quai d'Orsav. dat anders gemeen lijk met een natte vinger voor nieuw overleg inzake Duitsland te lijmen was, zeker geen beste beurt gemaakt. Daar entegen wel by het Franse ministerie van binnenlandse zaken, voorzover dat zich met de actieve afweer tegen de communistische propaganda bezig heeft te houden. Tot dusver konden de Franse com munisten zich immers opwerpen als de super-patriotten, omdat zij, van alle partijen, de enige waren, die een her bewapening van Duitsland onder elke vorm van de hand wezen. Het effect van deze propaganda viel, ook onder niet-communistische kringen zeker niet te onderschatten. Die Franse communisten worden nu de argumen ten door hun Russische geestverwan ten uit handen geslagen. Van zijn vrienden moet men 't hebben Wat. het voorstel zelf aangaat: het Westen zal zich waarschijnlijk wel be reid verklaren opnieuw over Duitsland te beraadslagen, wanneer tenminste de Russen eerst de bewijzen van hun op rechtheid geleverd hebben. Gelegenhe den te over! Rusland zou kunnen beginnen de Uno- commissie, die verslag uit moet bren gen over de mogelijkheden van vrije ver- Tijdens hun verblijf in New York van 7-9 April zuilen HM. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard lum intrek nemen in hel groot ste hotel ter wereld, het boven af gebeelde Waldorf Astoria hotel (2000 kamers). Hier wonen o.a. de Hertog van Windsor, de enige nog levende ex-president der V.S.. Her hert Hoover en generaal Douglas Mc Arthur. De laatste betaalt er dagelijks 125 dollars voor dezelfde suite, waar ook kroonprinses Juliana cedurende de oorlogsjaren korte tijd woonde. De gasten hebben de keuze uit vrijwel alle ter wereld bekende gerechten: een kip hijvoor beeld wordt er op 71 verschillende manieren opgediend. Het goedkoop ste diner kost 4V2 dollar f17. en een l:op koffie f. 1.75. 125 telefonisten verzorgen de ver bindingen binnenshuis en de interne politiemacht omvat 10 detectives en 25 agenten. kiezingen in Duitsland, op Oost-Duits grondgebied toe te laten Als tweede test voor de Russische oprechtheid stellen de Westelijke mogendheden het vredesver drag met Oostenrijk voor In I.issabon hebben de Amerikanen, Engelsen Fransen de 51 artikelen van het ont- werp-verdrag, waarover werd gepraat acht hoofdpunten gecondenseerd, en ven daarvan hebben al tot een overeen komst tussen de vier betrokken partijen geleid. Punt acht heeft betrekking op de oorlogsbuit die de Russen, onder het voorwendsel van Duits nazi-bezit, uit Oostenrijk hebben weggesleept. De Wes telijke mogendheden eisen daarvan de teruggave aan Oostenrijk. Indien Russen aan dat verlangen tegemoet z den komen een verlangen waarbij dus alleen, betrekkelijk ondergeschikte, ma teriële belangen zijn betrokken dan zou niet alleen het vredesverdrag met Wenen kunnen worden getekend, doch bovendien dus het probleem der Duitse herbewapening op de basis van nieuwe Russische voorstel opnieuw der ogen kunnen worden gezien. Of schoon de appel, die de Russen zo wordt voorgehouden voor hen wel verleidelijk moet zijn, acht men hier de kans niet temin gering, dat ze er in zullen bijten. Een delicaat punt, dat in Parijs verder besproken moet worden, is ongetwijfeld de Saarkwestie. welke door Bonn bij de Europese Raad aanhangig is gemaakt. Directe aanleiding is het Westduitse ver wijt aan de Saarregering inzake haar houding tegenover zekere pro-Duitse partijen, waarvan de activiteit aan ban den werd gelegd of die zelfs werden ver boden. In schijn op Saarbrücken gericht, hoopt Bonn met deze aanval waar schijnlijk Parijs te kunnen treffen. Men verwacht hier echter, dat de Duitse klacht door de Raad zal worden ver worpen. De Fransen maken zich daarover al lerminst ongerust. Niettemin betreuren ze dit initiatief van Bonn. omdat de Frans-Duitse betrekkingen e onder zullen kunnen Inzicht over karakter en denkbeelden De journalist William HiUman uit Washington heeft een boek geschreven over het leven en de denkbeelden van president. Truman, getiteld „Mr presi dent". Van dit boek, dat gebaseerd is on het dagboek en persoonlijke brieven van de president en op vraaggesprek ken, welke de schrijver met hem heeft gehad, zal in het April-nummer van het Amerikaanse maandblad „The Rea ders Digest" een uittreksel verschijnen. Het werk is grotendeels gewijd aan die levensverhouding van de president, waarbij melding wordt gemaakt van Trumans voorkeur voor het huiselijke leven en zijn warsheid van vertoon. Hiernaast geeft het boek ook de alleen mening van de president over enige be- "'jden. langrijke binnen- en buitenlandse pro- Waarschijnlijk heeft Adenauer hier blemen. zoals het meningsverschil met onder de druk der socialistische op- <je Sovjet-Unie. de betekenis van het positie gehandeld. Dal is althans het pant-vier-program en zijn besluit om enige excuus, dat men er hier voor i atoombom tegen Japan te gebrui- weet aan te voeren. ken Tot het bewijs van het tegendeel ge- Over het eerste punt sprekend ver- leverd is, wil men in Franse politieke i klaarde Truman tegenover Hillman: kringen niet aannemen, dat de bondsre- „Er zijn ongeveer 240 millioen mensen gering bewust de verstandhouding met aan deze kant van het IJzeren Gordijn, Parijs heeft willen bederven, juist nu die graag vrije regeringen willen be- Schuman zich bereid heeft verklaard met houden Indien wij hen thans niet zou- Adenauer over het definitieve statuut den steunen, zullen we in de komende van het Saarland te spreken, waarover 25 jaar een geweldig hoge rekening te oorspronkelijk eerst bij ondertekening betalen krijgen. Ik heb gedaan, wat ik van het Duitse vredesverdrag zou zijn kon om de toestand vreedzaam te re- beslist. I gelen" Vrouwen van het plaatsje Tignes in Zuidoost-Frankrijk keren huiswaarts na het bijwonen van de laatste Mis in het kerkje. Ze houden het gezicht verborgen om zich aan de belang stelling van journalisten en foto grafen te onttrekken. Zoals bekend verzetten de bewoners van Tignes zich tegen de ontrui ming van hun dorp. dat verzwolgen zal worden door het water, dat cleclriciteit moet opwekken. Het denkbeeld van een preventieve oorlog werd door de president ver worpen met de woorden: „deze kwes tie wordt niet door oorlog opgelost, doch door moraal en denkbeelden" In een brief aan de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken. James Byrnes, schreef Truman op 6 Januari 1946: „Er is weer een oorlog in aan tocht, tenzij Rusland tegemoet wordt getreden met een ijzeren vuist en krachtige taal". In deze brief zette de president voorts een program uiteen, ter uitvoering door de V.S. Dit program omvatte o.m. de inter nationalisatie van het Kieler-kanaal, de Rijn-Donau-waterweg en de Dar- danellen en voorts dc volledige con trole over Japan en de Stille Oceaan. „Wü moeten China herstellen en in dit land een sterke centrale regering vestigen", aldus Truman, die schreef, dat hetzelfde voor Korea gold. „Ik ben het moe de Russen als zuigelin gen te behandelen" Volgens het boek had Truman twee weken na zjjn ambtsaanvaarding als opvolger van president Roosevelt in April 1945 over de atoombom vernomen. De V. S. waren toen van plan Japan binnen te vallen met een strijdmacht van twee millioen man. Op aandrang van zijn adviseurs had president Tru man er ln toegestemd, dat men van de atoombom gebruik maakte om de ver liezen aan mensenlevens zoveel moge lijk te beperken. „Het was geen gemak kelijk besluit" .aldus Truman. „Ik hield niet van dit wapen. Ik had echter geen bezwaren, als hierdoor op de lange duur mlllioenen levens konden worden gespaard". In het boek noemt Truman zijn punt- vier-program een „praetisch antwoord op de groeiende crisis in een wereld, die tussen agressie en vrede wordt ver scheurd. Het program Is echter niet be doeld als een weggeven op grote schaal doch, in het kort gezegd, een middel om de bres te stoppen, die is ontstaan door het falen van het kolonialisme" Hillman geeft tenslotte een beschrij ving van de loopbaan van Truman Volgens het boek had Truman inder tijd aanvankelijk bezwaar tegen de can- didaatsstelling voor het vlce-president- schap. Hij had echter later op aandrang van president Roosevelt toegegeven. CRITIEK Twee voormalige leden van de Ame rikaanse regering. Henry Wallace en James Byrnes, hebben heftige critiek geleverd op bepaalde passages uit het boek. Oud-vice-presldent Henry Wallace, die onder Truman minister van handel is geweest, verk'aarde dat, indien Tru man ooit zou erkennen dat met een in het boek genoemde ,.mr X" hijzelf (Wallace) was bedoeld, hij de president hetzelfde opzettelijke vermoorden van reputaties ten laste zou leggen, dat hij zo verachteltik in anderen vindt". In boek word: „mr X" een „honderd pro cent pacifist" genoemd, „die ons onze strijdkrachten wil laten ontbinden, on ze atoomgeheimen aan Rusland wil ge ven en die vertrouwen heeft in een troep avonturiers in het politieke bu reau van het Kremlin". James Byrnes voormalig minister van buitenlandse zaken en thans gouverneur van Zuld-Carollna beschuldigt de pre sident van het doen van aan .absoluut onware verk'aring" wanneer hij zegt, dat hij op 6 Januari 1946 de toenmalige minister van buiten'sodse zaken een flinke uitbrander heeft gegeven, om dat deze hem bij de in December te Moskou gehouden conference van mi nisters van buitenlandse zaken niet goed op de hoogte had gehouden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1