Tweede Kamer bespreekt gedeeltelij ke Grondwetsherziening geschiedenis van een wraak PANDA'S HEREN-' le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 14 Maart 1952 Tweede Blad No. 27558 grnationaal is Nederland niet meer neutraal „W ij vervullen de rol van onmondige" (Van onze parlementaire redacteur). (j„j sluitstuk van de voorstellen tot herziening van de Grondwet heeft «Hing op de buitenlandse betrekkingen. Voorzieningen op dit punt wel gewe°st geacht, nu zich in deze buitenlandse betrekkingen, vooral oorlog, zich een ontwikkeling heeft voltrokken, en tendele nog bezig is voltrekken, waardoor de positie van ons land in dit gehele kader van nationale verhoudingen een gans andere is geworden. Nederland is niet langer een eiland van neutraliteit en bij alles wat zich Ktbrede terrein der internationale politiek afspeelt, is vaak ons land direct ;s er althans zeer nauw bij betrokken. Men denke slechts aan het werk l/ko.-verband in zijn vele aspecten, aan het optreden in Korea en, om Kir bij huis te blijven: het plan Schuman, de Europese Defensie Gemeen de Noord Atlantische verdragsorganisatie, de Europese Betalings Unie. alles wat er op deze terreinen ge il is het Nederlandse belang nauw -m Het belang, dat kan worden devat als dat van onze_ buiten- iss'belrelckingen. a zodanige snelle ontwikkeling, ■po het einde niet is te overzien, Grondwet, waar zij handelt over ^•inlandse betrekkingen, niet, voor set voorzien ook waar het gaat aandeel van het Parlement in behartiging der buitenlandse be- wenselijkheid, zo men wil de ■de, ener aanpassing van de Grond- iin gewijzigde omstandigheden be- i Huwelijks verschil van opvatting gaan. Tenzij men zich stelt op het faint, dat gisteren in de Tweede sr door de heer Wel ter werd ver- ij en die stelde, dat ons land zo an reputatie en invloed heeft in- «I op het internationale vlak, waar ie ral van „onmondige" vervult, dat ra een zekere zelfoverschatting si, nu op het stuk van aanpassing Grondwet haantje de voorste te ïl Dit lukt een uit verklaarbaar Hoe is het ontstaan? Dit woord: KIKVORS. Eren is: het geluid geven dat ijnk' klinkt, net als kwaken wil -en: het geluid geven dat ais hak" klinkt. Daaruit is de meer nene betekenis van kikkenz-n _Terheffen, ontstaan. Hij durf- tèt le kikken, hij gaf geen kik, heeft er niet geen woord van Vors, dat hetzelfde is als het fese Frcech, is verwant met een heel oud woord dat: springen Jrande. De kikvors is dus: de hakende springer. Hfj wordt door ip naam wel voortreffelijk gety- sentiment geboren vooroordeel en wantrouwen, maar het is van eenzijdig heid niet geheel vrij te pleiten en heeft zich wel heel erg gedistancieerd van de realiteit. Hoe dit zij de Commissie van Eysinga heeft over deze kwestie als on derdeel van het herzieningsadvies, een uitvoerig, destijds in deze kolommen besproken, rapport uitgebracht het is het uitgangspunt geworden van de wijzi gingsvoorstellen welke thans bij de Tweede Kamer in openbare behandeling zijn. DE WIJZIGINGEN. De Grondwet geeft in drie artikelen een regeling van de buitenlandse be trekkingen (art 58. 59 en 60). De voorgestelde wijzigingen komen op het volgende neer: Aan art. 58: de Koning heeft het opperbestuur der buitenlandse betrek kingen, wordt toegevoegd: hij bevor dert de ontwikkeling der Internatio nale rechtsorde. Art. 59 zal krachtens het voorstel gaan luiden: de Koning verklaart het Koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid, dan na vooraf gaande toestemming van de Staten Generaal. De toestemming is niet ver eist. wanneer het Koninkrijk wordt aangevallen, of tengevolge van de nakoming van zijn internationale verplichtingen in oorlog geraakt. De Staten Generaal beraadslagen en be sluiten terzake in verenigde vergade ring. Bij dit artikel is door de heer Bruins Slot (AR), de vraag aan de orde gesteld, dat er niets wordt ge zegd over de beëindiging van de oorlog. Deze kwestie is inderdaad niet zonder belang, wanneer men er aan denkt, dat de staat van oorlog met Duitsland werd beëindigd bij eenvoudige rege ringsverklaring. De heer Bruins Slot heeft nu een amendement voorgesteld, dat aan het artikel toevoegt: de Koning beëindigt geen oorlog, dan na voorafgaande toe stemming door de Staten Generaal. Van ingrijpend belang is de wijziging van art. 60, dat handelt over de ver- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wat is een „burger"? (Van onze parlementaire redacteur) In de Grondwet is een nieuw begrip geïntroduceerd: het begrip „burger". De heer Burger (P.v.d. A.i vond deze nieuwigheid maar matig en hij wilde wel weten, wat de regering nu precies onder „bur gers" wil verstaan. Prof. Romme zei daarop: ,.U zult toch wel weten, wat met burger wordt bedoeld. „Ja", antwoordde de heer Bur ger. maar dat is voor mij een reden te meer, van de regering te verne men. wat zij er mee bedoelt! dragen. De betekenis daarvan springt in het oog, wanneer men er kennis van neemt, dat het tractatenblad van 1 Januari 1951 niet minder dan 84 verdragen heeft vermeld, en dat er in 1949 in totaal 133 internationale ver dragen werden afgesloten. De bepalingen in art. 60 zjjn dan ook aanzienlijk uitgebreid en er worden niet minder dan zes artikelen aan toe gevoegd. In deze artikelen wordt de goedkeuring van overeenkomsten de term verdragen is tot teleurstelling van vele Kamerleden verdwenen op een geheel andere wfjze geregeld. De Grondwet kent vier gevallen, waarin de goedkeuring van de Staten Gene raal niet vereist is. In het bijzonder heeft de Kamer aan dacht geschonken aan de bepaling: in dien in buitengewone gevallen van dringende aard het belang van het Koninkrijk eist, dat de overeenkomst zonder verwijl van kracht wordt. Het werd, met name door de heer Bruins Slot, een vage omschrijving gevonden. Een belangrijk punt is, dat in het belang van de internationale rechts orde in een overeenkomst kan worden afgeweken van bepalingen van de Grondwet. Een dergelijke mogelijkheid wordt echter met de nodige waarborgen om geven. De goedkeuring van een zo danige overeenkomst vereist twee derden der uitgebrachte stemmen in elk der Kamers. Een belangrijk punt misschien wel het belangrijkste punt uit dc gehele discussie is het vraagstuk van de strijdigheid van een overeenkomst en een latere wet. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat de ver dere ontwikkeling van de rechtsop vattingen dient te worden afgewacht, voordat de Grondwetgever er een uit spraak over doet. De regering heeft daarbü de zijde gekozen van de min derheid der Commissie-Van Eysinga en wat zij in de M. v. A. ter verdedi ging van haar standpunt in het mid den heeft gebracht, klonk maar matig overtuigend. In de Kamerdebatten is van dit me ningsverschil wel duidelijk blijk ge geven. In deze discussie heeft de regering de heren Bruins Slot (AR), Burger (PvdA) en Serrarens (KVP> tegenover zich ge vonden, terwijl de heer Oud (VVD), in zaken als deze op zijn best, een klem mend betoog hield ter verdediging van het standpunt, dat de rechter niet treedt in een beoordeling van de grondwettig heid van overeenkomsten. De heer Oud was van het systeem der stilzwijgende goedkeuring geen bewon deraar, maar de bezwaren achtte hij niet overwegend, omdat het voorschrift van art. 60c voldoende waarborgen biedt. Een punt dat de aandacht verdient en waarop in het rapport van Eysinga noga] breedvoerig is ingegaan is dat van het betrekken van de Kamer in zaken van buitenlands beleid. Over minister Stikker was men alge meen vol lof, maar de heer Burger was er niet helemaal gerust op, wat er zal gebeuren, wanneer minister Stikker zal worden vervangen en de deuren en ven sters óp het plein weer dicht zouden gaan. De heer Serrarens merkte daar entegen op. dat de Kamer dan mans genoeg is, om er voor te zorgen, dat het eenmaal verworvene haar niet meer ontglipt. Het geregelde overleg en de vertegenwoordiging van de Kamer in delegaties waarom maar één Kamer lid in de Uno-delegatie? vroeg de heer Burger werkt uitstekend. De heer Oud verbond daaraan de waarschuwing: wanneer dit systeem maar niet leidt tot een mederegeren van de zijde der Kamer. Was men in het algemeen genomen, van oordeel, dat de nieuwe bepalingen de bevoegdheden van de Staten Generaal op bevredigende wijze verruimen, en dat er voldoende restricties zijn om inbreuk van dit recht te ontgaan zij het dan dat er wel be zwaar werd gemaakt tegen de uitzon deringen de heer Weiter (KNP) achtte het recht van de Staten Generaal bepaald te kort gedaan. De minister van Buitenlandse Zaken krijgt te veel macht en hoe zullen toekomstige ministers van deze macht gebruik maken? Bovendien, de positie van deze bewindsman wordt niel gemakkelijker, wanneer hij naar conferenties gaat met zijn zakken uit puilende van moties, althans wanneer hij er zelf geen stokje voor steekt en zelfs eeii motie van goedkeuring moet tegenhouden. Minister Beel en minister Stikker zul len vandaag op de algemene beschou wingen antwoorden. Parlement in tijd van staatsnood Motie Donker aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de voorstel len tot Grondwetsherziening heeft de Kamer met grote meerderheid 'n mo tie Donker aangenomen, waarin, over eenkomstig de in het rapport der En quêtecommissie ontwikkelde denkbeel den, de regering werd uitgenodigd voorzieningen voor de duur der zit tingsperiode in tijden van staatsnood alsnog in overweging te nemen. Na ingewonnen advies van de Grond wetscommissie heeft de regering ge meend de indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp tot grondwets wijziging iniet te moeten bevorderen. In de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren heeft de heer Don ker (P.v.d.A.) over dit besluit van de regering zijn teleurstelling uitgesproken. De heer Oud (WD) sprak in gelijke geest. Met name opperde hij bezwaren tegen het feit dat de regering zaoh bij het bepalen van haar standpnt afhan kelijk had gesteld van het advies der Grondwetscommissie. De heer. Sohouiten (AIR.) betwijfelde of de kwestie wel in de Ministerraad was besproken, maar minister Beel zeid'e dat dit. overleg wèl had plaats gehad. Hij meende voorts dat dit onderwerp beter bij de generale Grondwets herziening aan de orde kan komen. WLLETON door John Henry Mackay Iderlandse bewerking C, J. E. DLNAUX pi uitend een kwestie van wil, ge- fcffl geloof ln het succes had zijn N gezegd. [w de gTap had Adolf Braun het- p geprobeerd, zonder het geringste put Pas toen hy op middelen zon p? Sierlin te wreken, was hem het pi in het café te binnen geschoten. Ppag had hij zijn plannen ont- zijn strategie bepaald. De enige die hij zich veroorloofde geweest. Bij voorkeur verdiep- in deteetiveboeken, waarvan stapels uit een leesbibliotheek Wat hij daarin zocht, boden niet. Hjj had gehoopt allerlei tf ontdekken, die hij bij de uit- zijn plannen kon toepassen. goen van deze boeken vond dat overeenstemde met wat hij Zijn „methode" was oor- Niemand was op een idee P*n dat zelfs maar op het zijne Mhjkbaar was fantasie niet voldoen- Lt. n d? no°d. de werkelijke nood, Fe vindingrijk. Tot dat inzicht ge leidde hij zijn „studie" in andere Hij bepaalde zich tot het lezen sociale romans, om zich op de 14 te stellen van de levenswijze der 5, ttaarin zfjn vijand verkeerde, side weten hoe men daar leefde, ,^,Hele zinnen en uitdrukkin- ™do hij van buiten om ze. mocht Kin één nodig hebben, bij de j- hebben. ir't'JJ?eerde de verschillende ge- j "it, k'ngen 'jverig voor de spie- iiiïüÜ i°PeelsPeler oefende hij zich t-J.i ,e'dinS van verschillende ge- fscsteldheden: de onverschilligheid, Itawslü belangstelling, de onge- - irneri, de onverstoorbaarheid, de tented welwillendheid> de afse- ftwfe Seduld, wilskracht 5 Jr'ti h'J zich voor ogen, dat deze BiM"den doen slagen. i>óilze e"ce dag op de proef. Hij b'nil ?°?'s een hardloper of een tb lichamelijk traint. Maan- Wlst' hU niet met weken a®- Ontmoedigd was hij nooit. dL d de tijd. Hij was als de z'Jn wild zolang achtervolgt Lheeft neergelegd. Van Z|jn vijand kende hij IwPi' e gewoonte, elke beweging ivJu ^spiedde hij de geringste ïafB' d'e zich in Sierlins houding ',.hje Phase van de gevoelens, die ï;l' !n zijn slachtoffer wekte, cynische aandacht Hij '"geleefd in zijn tegenstander, j vl.',! Sierlin te zijn, hij wés Met zekerheid wist hij, dat het sta dium nog niet bereikt was waarin Sier lin zijn zelfbeheersing ging verliezen en in het openbaar schandaal zou verwek ken. Zo kwam het dan tot de ontmoeting in het warenhuis. Op die dag had Adolf Braun zijn aartsvijand urenlang onge merkt op de hielen gezeten. Hij had hem gevolgd van het Paleis van Justitie door de stad, waar hij in enkele winkels boodschappen deed. en vervolgens in het warenhuis. Het was een tocht, die de hoogste eisen stelde aan zijn speurzin. Telkens verloor Braun zijn slachtoffer uit het oog, temidden van de mensen stroom en vooral in het warenhuis met zijn afdelingen, stands, doorgangen en zijpaden, was het bijna ondoenlijk ge weest. het spoor niet bijster te raken. Bij de cassa kwam het tot een ontmoeting. Wel had Braun de kansen zo goed mo gelijk berekend, maar toch was het een toeval, dat hij Juist zijn cassabon had betaald toen Sierlin naderde. Wat. volgde was evenmin te voorzien geweest, al had Adolf Braun er sinds geruime tijd reke ning mee gehouden dat het vroeg of laat zou komen tot dit „onderhoud". De situatie was er rijp voor: Sierlin zou willen weten waar hij aan toe was en voldoende murw zijn om tot het uiterste te gaan: zijn achtervolger aan te spre ken. Toch was het een verrassing, dat het dié middag zover kwam. Brauns ingestudeerde „houding" had de vuurproef doorstaan. Van dat ogen blik af had hij de zekerheid, de strijd gewonnen te hebben. Er zou zich een nieuwe gelegenheid voordoen zijn krach ten te meten, daarvan was hi.i overtuigd. Sierlins bezoek aan Eberhardt was Braun bekend. Hij bereidde zich voor op de mogelijkheid van een tweede tegen stander, hoewel het doel van Sierlins bezoek in het duister lag. Toen het spoor ten tweede male naar het huls bij de Dierentuin leidde en Braun de ach tervolgde bij Eberhardt zag binnengaan, overviel hem zonder aanwijsbare reden een gevoel van vermoeienis. Lichamelijk voelde hy zich kranig genoeg: deze in zinking was van geestelijke aard: hij kreeg genoeg van dit rusteloos in-de- weer-zljn. Het was een hachelijk ogenblik. Begon zijn wilskracht het te begeven? Hij be sloot niet te wachten tot Sierlin weer naar buiten zou komen. Er stond iets belangrijkers op het spel. Hij moest dit onlustgevoel overwin nen. Braun wandelde het park door en, m gedachten verzonken, ging hij op een der banken zitten. Het was hier stil. Ongestoord kon hfj denken. De prikke lende vrieskou deed hem weldadig aan. Hier was het goed. Hier was klaarheid, helder zicht, vrede. rust. Waarom was zijn leven zo gekweld? Waarom was een ogenblik van stilte, van verzadiging, van vervulling, als dit, hem zo zelden vergund Waarom was hij een opgejaag de. een getekende? Hij herinnerde zich een zomeravond lilt zijn jeugd, één die hem was bij gebleven in alle beproeving, als een belofte van iets dat ééns zou terugkeren. De jaren van vernedering, van smaad en maohteloze opstandigheid, waren er over heen gestormd en niets was er van gebleven. Nu, als een vage herin nering aan Iets dat te broos was om stand te houden in dit leven, daoht hij terug aan die jaren van argeloosheid. Waar was de onschuld gebleven? Het goed vertrouwen? Het geloof in de goe de bedoelingen van de mensen? In hun rechtschapenheid? Waarom was dat al les in hem verminkt en gestorven en was er bitterheid in hemen haat? Waar om9 De gestalte en het gezicht van Sierlin rezen in zijn verbeelding op en schudden hem wakker uit zijn gepeins. Daarom haatte hij Sierlin! En de strijdkracht stroomde in hem terug als een tinteling van onstuimig bloed. Braun had hem zien naderen. Sierlin en zijn metgezel, in wie hij Eberhardt vermoedde, de rechter zoals hij in het telefoonboek had ontdekt er ging een schok door hem heen van verras sing. Dit, dit was toeval. Een veelzeg gend toeval? (Wordt vervolgd.) Verlenging Noodwet Ouderdomsvoorziening Wetsontwerp spoedig te verwachten (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Gortzak (CPN) heeft minister Joekes gisteren ln de Tweede Kamer meege- dee'd. dat de indiening van het wets ontwerp tot verlenging van de Noodwet Ouderdomsvoorzieningen spoedig tege moet kan worden gezien. In deze wet za] rekening zijn gehou den met de gedane toezegging, dat bij de berekening van de ouderdomsuitke- rlng een bedrag van f. 100.- aan eigen Inkomsten zal worden vrijgesteld. Het wetsontwerp zal naar verwacht mag worden nog vóór het reces in be handeling kunnen komen. Regering wijst onredelijke verhoging margarineprijs af (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Gortzak (CPN) .over de margarineprijs heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer medegedeeld dat de regering iedere onredelijke verhoging van de margarineprijs afwijst Er bestaan geen vaste prijzen voor margarine. De ver laging van 4 Maart j.l staat naar de minister mededeelde, niet in verband met de broodprijsverhoging. Deze da ling houdt verband met de grondst-of- fenprijzen. Indiening ontwerp „Geneesmiddelenwet" Volksgezondheid sta voorop! (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp met betrekking tot de ge neesmiddelen- voorziening ingediend. Het ontwerp dient ter vervanging van de wet van 1 Juni 1865. De materie is veel meer omvattend, dan die waarop de wet van 1865 betrekking had. De ge neesmiddelen-voorziening is geheel van karakter veranderd. Het verpakte geneesmiddel neemt ln de handel een ruime plaats in, terwijl dit artikel in 1865 geheel onbekend was, Hoe verheugend deze ontwikkeling is. voor de gevaren mag men niettemin de ogen niet sluiten. Het thans ingediende wetsontwerp heeft in het belang van de volksgezond heid ten doel een zo groot mogelijke ze kerheid te bieden Het ontwerp onder scheidt drie categoriën verpakte genees middelen a) geneesmiddelen, die zonder be zwaar van de volksgezondheid ook door drogisten verkocht mogen wor den. b) geneesmiddelen, waarvan het be lang der volksgezondheid eist, dat zij uitsluitend door apothekers mogen worden afgeleverd. c) geneesmiddelen, die alleen maar op recept mogen worden verstrekt. Er is in het ontwerp een systeem opgebouwd, dat rekening houdt in de eerste plaats met de belangen van de patiënt, maar daarnaast ook met vaai apothekers, artsen, industrie, mede met die van drogisten. Er wordt voorzien in het optreden van een aantal commissies, om de rege ring bij de uitvoering van de wet te ad- Uitslaande winkelbrand in Goes OUDERS EN DOCHTER TERNAUWERNOOD ONTKOMEN. Vannacht om 12 uur is een uit slaande brand uitgebroken in een filiaal van de firma Jamin ln de Lange Kerkstraat te Goes. Boven de winkel, waar de brand is uitgebroken, woonde de familie Krekel- berg, bestaande uit man, vrouw en een doohter. Het meisje liet zich uit een raam van de eerste verdieping vallen en kwam goed tereoht; de ouders moes ten via een sprlngeeil de woning verla ten. Mevrouw Krekelberg brak hierbij haar beide benen. De brandweer van Goes, geassisteerd door die van Kloetinge, bestreed het vuur met vier stralen. De gehele boven verdieping van het pand brandde uit. De brand was ontstaan in de voorka mer boven de winkel. Het vuur was omstreeks kwart over een zover geblust, dat geen gevaar meer be stond voor de omliggende panden. Een meubelzaak en een cafetaria. Beide za ken werden enigszins door het vuur aangetast, maar liepen vooral veel wa terschade op. Herhalingsoefeningen van de Luchtmacht In 1952 zullen dienstipliohtigen van on derdelen van de militaire luchtvaart voor herhalingsoefeningen worden op geroepen. De opkomstdatum voor solda ten en korporaals varieert van 50 dagen (commando tactlsohe luchtstrijdkrach ten) tot 12 dagen (luchtmaohtsbewa- kingskorps) (Ingez. Med.-AdvA viseren. Een college en een raad zullen tot taak krijgen, zelfstandig te beoor delen, of een verpakt geneesmiddel in de handel mag worden gebracht. Het ontwerp regelt ook de aanwijzing vam de gebieden, waar de apotheek- houdende geneesheer als bereider van geneesmiddelen werkzaam mag zijn. Er behoeft echter niet voor worden- gevreesd. dat ruwweg in de bestaande toestand zal worden ingegrepen. Tenslotte levert het ontwerp de leve ring van geneesmiddelen aan zieken huizen. Hierbij is om. rekening gehou den met de wenselijkheid de aflevering in ziekenhuizen te doen geschieden bij voorkeur door apothekers die hun werk zaamheden in een aan het- ziekenhuis verbonden apotheek uitoefenen. In de eerste plaats Is bij het samen stellen van het ontwerp rekening ge houden met de belangen van de volks gezondheid. Maar daarnaast is er naar gestreefd, te voorkomen, dat econo mische belangen worden geschaad. 62). „Het kan niet," mompelde Panda, terwijl hij het afgesloten binnenplaatsje rondkeek, waarop zij nu waren terecht gekomen ,Hier zat de Vleermuis-rover toen hij op Graaf Gaston schoot - er is geen enkele toegang tot deze vuilnisbelt dan alleen maar de opening, waardoor wij naar binnen zijn gekomen. De schurk moét hier dus zijnen toch is hii er niet! Die muren zijn te hoog. daar kan hij niet tegenop geklommen zijnik begrijp het niet Het was inderdaad raadselachtig. „Wellicht." zo meende Jolliepop. „wel licht heeft de onverlaat zich ergens ver dekt opgesteld. Ik heb dergelijke dingen wel eens gelezen in de detective-litera tuur. Vergun mij een onderzoek in te stellen." En hij begon alle voorwerpen op de vuilnisbelt van hun plaats te ha len. Tot zijn eer moet gezegd worden dat de verfijnde bediende, hoewel hij een vies gezicht trok,.zich niet ontzag om ook de meest onsmakelijke voorwerpen op te tillen teneinde te zien of de Vleer muis zich daar soms onder had verbor gen (mét Panda's juwelen; want we moeten niet uit het oog verliezen, dat Panda's gehele vermogen hier op het spel stond „Nu ik vind het maer vervelend, heurmerkte Graaf Gaston op. „Deze bandiet houdt de spanning er niet aer- dig inAls die knaep niet te zien is heb ben we toch ook geen leuke afleiding, hah?' Ik had me iets anders veurge- steld. zag! Iets met deurlopend gevaer, en met geheime valkuilen en zo zag Panda en Jolliepop keken om, aange zien de stem van de edelman plotseling een weinig gesmoord klonk: en zij wa ren nog net op tijd om hem met grote snelheid te zien verdwijnen in een ge heime valkuil, die met gTote listigheid onder de hopen vuil was aangelegd. Radio-programma VOOR ZATERDAG 15 MAART. Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gr.muz.: 7.3o Idem: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gr.muz 8 50 Voor de hulsvrouw: 9.00 Gr muz: (9.30— 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 ..Tilde- Hik uitgeschakeld", causerie: 10.05 Mor genwijding; VARA: 1020 Uitzending vooi de arbeiders ln de continubedrijven: 11.40 Strijkkwartet: 12.00 Hawatlan-ork.: 12 30 Land- en tulnbouwmededellneen: 12.33 LI oh te muz.: 13.00 Nieuws: 13.15 ..Klei ne zonden", hoorspel: 13.30 Accordeon- muz.: 14.10 Filmprogramma- 14.35 Repor tage Jeuedconercs: 15.00 Dansmuz; 15.30 ..Van de wieg tot het graf", causerie: 15.45 Gr.muz.: 16 15 Sportprantje: 16.30 Kamerorkest: 17 15 Voor de Jeugd: 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varla: 18 20 Lichte muziek: 18.40 Regerlngsuitzend ..Zoek licht od de Westerse Defensie: 19.00 Ar tistieke staalkaart: VPRO: 19 30 ..Passe partout" causerie: 19 40 ..Het oude Tes tament In deze Tlld". causerie: 19.55 ...Deze week", causerie: 20 00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten: 20.15 Gevarieerd eramma: 21.15 Weense muziek: 21.45 So cialistisch commentaar: 22 00-Metropole orkest en solist: 22.25 ..Onder de pannen" hoorspel: 22.45 Orgelspel: 23.00 Nieuws: 23.15 Sport: 23.20—24.00 Gr.muz. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7 30 Gewilde muz 7 45 Moreen gebed en liturgische kalender: 8 0(1 Nieuws en weerber.: 8.15 Sport: 8 25 Gr.muz.: 9 00 Voor de hulsvrouw: 9 35 Gr.muz.: 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gr.muziek: 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gr.muziek: 12.00 Angelus; 12.03 Gr.muz. (12.30 12.33 Land- en tulnbouwmededellneen: 12.55 Sport: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws: 1.3.20 Lunchconcert: 14.00 Boek bespreking; 14,10 Gr.muz.: 14,20 Engelse les; 14.40 AmateuVsoroeramma: 15.15 Kro niek van letteren en kunsten: 15.53 Radio Plillharmonlsch orkest: 16 30 De sohoon- held van het Greeortaans; 17.00 Voor di Jeugd: 18.00 Nieuws: 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18 25 Gr.muz: 18.45 Bui tenlandse correspondenties: 19.00 Filmpro gramma: 19.15 Parlementsoverzicht: 19.25 Gr.muz: 19 52 Actualiteiten: 20.00 Nieuws en weerberichten: 20.08 De gewone mar zeet er 't zllne van; 20.15 ..Lichtbaken' causerie: 20.35 Gr.muz.: 21.10 Sympho- nette-orkest en vocaal kwartet: 21.53 Sport: 22,00 Verzoekprogr.: 22.30 Wil lul den de Zondag ln: 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws ln Esperanto: 23.22 Gr.muz.: 2 —0.15 Lof. Engeland. BBC Home Service 330 r 12.00 BBC Welsh Orchestra en solist; 12 45 Amusementsmuz.: 13.25 Gr muz13 55 Weerberichten: 14.00 Nieuws: 14.IC Gevar. nrogr.: 15.1 Leger des Hells-orkest: 15.40 Schots orkest: 16.40 Sport: 17.35 Idem: 18 00 Voör de kinderen: 18.55 Weerber.; 19 00 Nieuws: 19.15 Sport: 19.3C Gevar. progr: 20 15 Interviews: 20.45 Par lementsoverzicht: 21.00 Gevar. progr.; 20.15 Interviews: 20.45 Parlementsover zicht: 21.00 Gevar. progr.: 22.00 Nieuws 22.15 Hoorspel; 23.45 Avondgebeden: 24.00 0.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Dansmuz.: 12.30 Or gel en zang; 13.00 Parlementsoverzicht: 13.15 Gevar progr.; 13.45 Gr.muz 13.55 Sport: 14.15 Hoorspel: 1445 Orkestcon cert: 15.30 Dansmuz.: 16.00 Militair ork.: 16 45 Sport: 17.45 Gr.muz.: 18.00 Filmbe schouwing: 18.30 Sport: 19.00 Jazzmuz.; 19.45 Vragenbeantwoordlng: 20 00 Nieuws en radiojournaal: 20.25 Sport: 20 30 Hoor spel: 21.30 Verzoekproeïamma: 22.00 Or kestconcert: 23.00 Nieuws: 23.15 Dans muziek: 0.561.00 Nieuws. N'ordwestdeiitscher Rundfunk. 309 m. - 12.00 Amusementsork.: 13.00 Nieuws: 13.30 Gevar. muz.: 14.00 Lichte muz: 15.00 Koorzane: 16 00 Gevar progr.: 17 30 Oud-Russische liederen: 18 00 .Guten Abend": 19 00 Nieuws: 20 OOAmusements- muziek: 21.45 Nieuws: 22.25 Kamerork.: 22.45 Dansmuz24.00 Nieuws: 0.10 Dans muziek; 1.00—2.00 Rhythlsche muziek. Frankrllk. Nationaal Programma. 347 en 249 in. 1210 Hoorspel; 12.30 Orkest concert: 13 00 Nieuws: 13.20 Hoornrecital 14.00 Nieuws: 14.12 Symphonle-orkest: 16.30 Volksliederen en -dansen: 17.55 Gr.muz: 18.55 Gr.muz.: 18.58 Ameri kaanse uitzending; 20.00 Orkestconcert: 20 30 Hoorspel: 22.50 Gr.muz.; 23.25 VI- oolrecltal: 23.45—24.00 Nieuws. Brnssel, 324 en 484 m. 324 m 11.45 Gr.muz.: 12 00 Salonork 12 30 Weerber.: 12.34 Licht Omroeoork.: 13.00 Nieuws: 13 15 Gr.muz.: 13 30 Idem: 14.00 Verzoekproer.: 15.00 Gr.muz.: 15.15 Muz. uit Thibet: 16.00 en 16 15 Gr.muz 16 45 Engelse les: 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.muz.: 17 30 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten 19 00 Nieuws en persoverzicht: 19 30 Ac- covdeonspel: 19.40 Voordracht: 19.50 Ac- cordeonspel: 20.00 Weense muz20.30 VerzoekproRT21.00 Actualiteit; 21.15 Omroeporkest en soliste: '22 00 Nieuws: 22.15 Jazzmuz.: 22.45 Gr.muz.: 23.00 Nieuws: 23.05—24.00 Gr.muz. 484 iu.: 12.05 Omroeoork.: 13 00 Nieuws 13.10 14 05 en 15 00 Gr.muz.: 16.15 Dans muz.: 17 00 Nieuws: 17 15 Gr muz.: 18.30 Accordeonspel: 19.00 Zang en plano: 19 20 Gr.muz.: 19 40 Idem; 19.45 Nieuws: 20.00 Gr.muz.: 20 30 Omroepork2130 Jazz muz 22 00 Nieuws: 22.10 Dansmuz 22 50 Nieuws: 23.00 Gr.muz.: 23.55 Nieuws Agenda VRIJDAG: Caeolllastraet 67: Humanistisch Ver bond. Spr. dr W. Wlersma. 8 uur nam. Leeszaal Reuvens: Algemene ledenver gadering, 8 uur nam. ZATERDAG: Luxor-theater: „Het ghetto van War schau" t.b v. Oud-verzetstrijders, 12 uur middernacht. Volkshuls: Spreker A. L. O. A. van Nljnanten over Zwitserse bergreuzen, 4 uur nam. MAANDAG: SchouwburgAbonnementsvoorstelling „De cocktailparty" door Nederlandse Comedle, 8 uur nam. DINSDAG: Harmonie: Ledenvergadering Coöp. Boe renleenbank Lelden. 7 1/2 uur nam. Schouwburg Abonnementsvoorstelling „De cocktailparty" door Nederlandse Comedle. 8 uur nam. DAGELIJKS Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van houtsneden, Bela Gv Szabo. (Werkdagen 25 uur nam.; tot 17 Maart). DE BIOSCOPEN LIdo .Hotel Sahara" (14 Jaar). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15; overige dagen: 2.30, 9.15. Rex „De vallei van de haat" (18 Jaar). Zondag: 2.30. 4,45, 7.15 en 9.15: overige 9.15. Donderdag: dagen: 2.30, 7.15 „De zevende sluier". Trianon „Hoffmanns Vertellingen" (14 Jaar). Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15: overige dagen: 2.30, 7 en 9.15. Casino „Fabiola" (18 Jaar). Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15; overige dagen: 2.30. 7 en 9.15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Maart 13 uur tot Zaterdag 15 Maart 8 uur waargenomen door Aoptheek Duyster Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Dóeza- Apotheek. Doezastraat 31. tel. 20313, Apotheek' door de Oegstgeester sek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 27