EIDSCH DAGBLAD Franse kabinet Faure stelt opnieuw vertrouwenskwestie Truman noemt Lissabon een succes Kwestie Churcliill gereduceerd tot intern partij-conflict Ie Jaargang DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 No. 47545 J w. fleony W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 6 per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dlr en Adm 251141. Ked 21507 Inzake belasting- en begrotingsvoorstellen Gisteravond heeft de Franse premier, Faure, aan vier clausules van zijn ont werpbegroting de vertrouwenskwes tie verbonden. Aangezien volgens de grondwet 24 uur moet verlopen tus sen het stellen van de vertrouwens kwestie in de Kamer en de stemming zal eerst morgen over deze clausules van Faure's ontwerp, en over zyn ka binet, worden beslist. Faure is door de regering gemachtigd aan 31 be'angrijke clausules van zijn begroting de vertrouwenskwestie te ver binden. De eea-ste vier vertrouwens kwesties zijn verbonden aan de clausu les. die handelen over bezuinigingen bij de spoorwegen om te voorkomen, dat de regeringssubsidie van 100 milliard xrs voor 1952 verhoogd zal moeten worden. Faure deelde het parlement mede. dat de beschikbare fondsen tot 30 mil liard franc of nog lager zijn gedaald. In zijn 135 clausu'es tellende begroting die een bedrag van 3620 milliard franc bedraagt, tracht Faure een einde te maken aan verspilling van ongeveer 1 milliard franc per dag Faure tracht door een belastingverhoging van 15 184 milliard franc binnen te krijgen. Voorts wil de regering trachten de in komsten met 44 mi'liard te verhogen door verscherping en versnelling van de be'astingheffing. e voormalige voorzitter van de fi- nancie'e commissie, Guyon, raamde het bedrag, dat de regering door belasting ontduiking ontgaat, op 400 milliard fr. per Jaar. Morgen zal de regering bü de stem ming de communisten en de Gaullisten samen ruim een derde van het aan tal afgevaardigden tegenover zich vinden. De meeste afgevaardigden van de partü van Faure. de radicalen, en de meeste gematigd conservatieven staan vijandig tegenover nieuwe be'astingen, zij eisen grotere bezuinigingen in de ge nationaliseerde industrieën, die met verlies werken. Gisteren heeft premier Faure de af gevaardigden meegedeeld, dat defensie uitgaven onmiddellijk voorschotten uit de schatkist eisen. Terwnl in de Nationale Vergadering de strijd om de begroting gaande was. opperden regeringsaanhangers in de wandelgangen, dat de regering moge lijk bijzondere maatregelen van de ver gadering zal moeten vragen om te voorkomen, dat de schatkist leeg raakt voor de begroting zal zijn goedgekeurd Zij menen, dat de regering moge'ijk ge- dwoiupn... zal -zijn- toestemming tc vra gen om de limiet op voorschotten van de Franse bank aan de schatkist - in 1947 bepaa'd op 175 milliard francs - te verhogen. Een week geleden was de schuld van de schatkist aan de bank 169 milliard franc De nieuwe belastingen en bezuinigin gen zijn grotendeels ontworpen om de deze week door de NATO te Lissabon bepaalde militaire uitgaven te kunnen bekostigen. Aan het begifi van het jaar zijn de staatsuitgaven voor burgerlijke doeleinden reeds goedgekeurd. REIS VAN KONING LEOPOLD Nader wordt vernomen, dat koning Paures taak is des te moeilijkier, om dat hij heeft moeten toegeven, dat de herbewapeningskosten mogelijk gedu rende het jaar nog zullen stijgen. De nieuwe belastingen en bezuinigingen zouden dan niet voldoende meer zijn om deze kosten te dekken. Om zich van een meerderheid In de vergadering te verzekeren dient premier Faure de wens van de radicalen en con servatieven om particuliere onderne mingen niet te vee! van de lasten der herbewapening te laten dragen te rij men met de eisen van socialisten en volksrepublikeinen, dat de levensstan daard van de arbeiders dient te worden besohermd. WINSTEN VAN FRANSE TABAKS EN LUCIFERSMONOPOLIES. De Franse tabaksindustrie, die eigen dom van de Staat is, heeft verleden jaar een winst van 250 procent behaald tegen een winst van 76 procent in 1938. De bruto-inkomsten beliepen 157 milliard francs, waartegenover slechts 45 mil liard francs aan uitgaven stonden. Het Fran e volk rookt 80 procent meer si garetten dan voor de oorlog maar 27 procent minder pijptabak en 50 procent minder sigaren, zo werd medegedeeld. In 1951 hebben de Fransen 61 mdliard lucifers verbruikt. Het bruto-inkomen uil de verkoop van lucifers eveneens een staatsmonopolie, was 5 milliard frs„ d- uitgaven beliepen 4 mill'ard francs. De winst, van 25 procent was belangrijk kleiner dan die van 1938. welke 64 pro cent bedroeg. De ooi-zaak daarvan is, dat de kostprijs der lucifers geen gelijke tred heeft gehouden mei de algemene stijging dor kosten van levensonder houd. Nog veel werk te verzetten Gisteren heeft president Truman per soonlijk de ministers Acheson en Snyder bij aankomst uit Lissabon op het vlieg veld van Washington begroet. Hij wen-.te hen geluk met de bereikte resultaten en verklaarde, dat in de laatste paar dagen voltooid ls. waaraan de voor gaande drie of vier jaar is gewerkt. "De bijeenkomst te Lissabon was de .succesrijkste" van alle conferenties der Westelijke geallieerden geweest, aldus Truman. Minister Acheson verklaarde dat ..be reikt is, wat wij bereiken wilden" er minister Snyder meende, dat „een pe riode begint, waarin vooruitganf standbrenging betekent' De staatssecretaris van het West- Duitse ministerie van buitenlandse ken, prof. Hallstein. heeft op een noen maal van de buitenlandse persvereni- ging te Bonn verklaard niet te menen, dat een nieuwe ministerconferentie no dig zal zijn om het Europces-legerver- drag te voltooien. Door het bereiken van overeenstem ming over de West-Duitse financiële bij drage was het voornaamste hangende probleem opgelost aldus Hallstein. Hü schatte, dat de permanente conferentie van deskundigen te Parijs tegen het einde van Maart het verdrag voor pa rafering gereed zal hebben. Het verdrag zou echter niet getekend worden voor het stelsel van verdragen, dat het Duitse deelgenootsohap in de Westelijke gemeenschap regelt, gereed zal zijn. Voor het go ver zou zijn, zou nog veel werk verzet moeten worden. FRANKS BEDANKT. Lester Pearson, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken, heeft de plaatsvervangers van de Nato verzocht zo spoedig mogelijk te vergaderen, om na te gaan, wat gedaan moet worden met de post van secretaris-generaal der Nato, daar sir Oliver Franks geweigerd heeft de post te aanvaarden. Men geeft te Ottawa te verstaan, dat Pearson zelf de functie niet wenst te bekleden en er de voorkeur aan geeft j in het Canadese kabinet te blijven. Morgen of overmorgen zal men bij- - c eenkomen. Leopold en de prinses De Rethy zich Vrijdag of Zaterdag te Lissabon zullen inschepen op het Nederlandse schip „Almdijik", dat Dinsdagavond met be stemming Cuba uit Antwerpen is ver trokken. Koning Leopold heeft cabines voor 12 personen laten reserveren. Bij i het vertrek uit Antwerpen had de I 1T ..Almdijk" reeds bagage van de koning De Isbrandtsen Line heeft bekend en zijn echtgenote en van de leden van I 8em.aaltt. dat kapitein Carlsen het gevolg aan boord. I Flying Enterprise' spoedig het c Het. gezelschap zou ook een bezoek aan do zal krijgen over het 10 660 ton me- Ceylon brengen. tende vrachtschip Noondaydat de Koning Leopold zal zich voegen bij maatschappij onlangs van de Water- m Frans-Coluimbiaanse wetenschappe- man Steamship Corp' heeft overgeno- lijke expeditie naar de bronnen van de nien. j Orinoco en de Amazone. De expeditie Waarschijnlijk zal de Noonday her- staat onder leiding van de Franse on- doopt worden, dooli een woordvoerder derzoeker Alain Gheerbrant, die vorig van de maatschappij achtte het on- .iaar is teruggekeerd van een verblijf waarschijnlijk, dat het schip 'Flying En- van twee jaar in de oerwouden van de terprise' zal worden genoemd. „Sommi- Orinoco in Zuid-Venezuela bij de Bra- I ge zeelieden beschouwen dat als onge- ziliaanse grens. 1 luk", aldus de woordvoerder. Volgens een bericht In de Fnancial Times" wordt nu sir Edmund Hah- patoh, hoofd van de Britse delegatie bij de organisatie voor Europese economi sche samenwerking (Oees), - genoemd als de meest waarschijnlijke candidaat. SOCIALISTISCHE OPPOSITIE. Gisteren heeft de persdienst van de West-Duitse sociaal-democratische (op positie) partij verklaard, dat kanselier Adenauer door in te stemmen met de West-Duitse financ.ele bijdrage aan de Europese verded ging opnieuw „tegen de wil van het volk en tegen de waar schuwing van de oppositie in" een step naar herbewapening heeft gedaan. De Duit-se sociaal-demccraten is dikwijls verweten niet tijdig maatregelen te hebben genomen tegen de twee wereld oorlogen. Nu zou de oppositie om der gelijke verwijten te voorkomen ge dwongen zijn „practische maatregelen" tegen de regering te nemen, aldus de joersdienst. De dienst beschuldigt de regering er van opmeuw „vèrreikende concessies te hebben gedaan in ruil voor beloften" en gevraagd wordt, waar de bondsregering haar maohtigmg voor dergelijke belof ten vandaan haalt voor het parlement de wet op de herbewapening heeft goedgekeurd. U zou liet links onder afgebeelde voertuig waarschijnlijk niet anders dan als ..auto" kwalificeren. Voorzien van vleugels, staart en schroef aan de achterzijdever andert dit vehikel echter in een zeer luchtwaardig vliegtuig, dat we op de bovenste foto met een snelheid van bijna ISO km per uur over zijn op de grond slaande ..grote broer" zien razen. Up de grond bereikt de ..vliegende auto" een snelheid van ruim 137 km per uur. De motor, heeft een vermogen van 125 pk. Het plafond bedraagt ruim 3600 meter. Dc Moulton Taylorfabriek te Oakland in California, die de ..Aero- wagen" construeerdehoopt haar in serie te kunnen vervaardigen tegen de prijs van 4000 dollars. Nieuw schip voor kapitein Carlsen Woensdag is men, nadat men veer tien dagen geleden bij graafwerk op een oud wrak in de bodem gestolen ivas. op een terrein aan de Wierin- gerweg in de gemeente Slooidorp begonnen met het uitgraven van liet wrak van een schip, dat - naar men vermoedt - ter plaatse in de zestiende eeuw gezonken is. Het opgravingswerk geschiedt onder toezicht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek Ie I Amersfoort. Voorzover men reeds kan nagaan, heeft het schip een breedte van ongeveer zes meter en leen lengte tussen twintig en vijf en 1 twintig meter. \ecu foto van de voorsteven van het 'schip, die reeds bloot gelegd is. Het gehele opgravingswerk zal ongeveer vijf weken duren. Dinsdagavond zijn met het lijn- vliegtuig uit Tokio wederom el] vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Verenigde Nalics uit Korea op Schiphol aangekomen. Majoor B. Da Costa van het Van Heutz Regiment uit Ede. die ter I begroeting aanwezig was. speldde hen de medaille „Voor Recht en Vrijheid" op. Van rechts naar links: R. Markus uit Dokkum. soldaat E. G. Lappers uit Bandoeng, korporaal H. L. M. C. Bosman uit Venlo. sergeant A. v. d. Kraats uit Den Haag. soldaat J. Koot uit Amsterdam en korporaal P. M. v. d. Heyden uit Schaik (N.Br.). Labour-oppositie tot nu toe onfortuinlijk Churchill's sensationele onthulling, dat niet hij de boosdoener is geweest, die Engeland heeft gebonden tot uitbrei ding van de strijd in Korea tot China zelf, indien de communisten bjj de hervatting van het offensief Chinese vliegvelden als basis zouden gebruiken, doch dat de Labour-regering een der gelijke actie reeds had goedgekeurd, heeft zonder twijfel de socialisten in een uiterst moeilijk parket gebracht. Morrisons jongste aanval op Churchill wegens zijn vermeende indiscreties te Washington is als een zeepbel uiteen gespat. De socialistische taktiek, die Eden op hemelde, doch Churchill verguisde, had een vernietigend boemerang-effect. Toen de aftocht moest worden gedekt, moes ten de partijleiders de teugels in handen geven van Bevan, die opnieuw een grote kans kreeg om te schitteren, maar hier uit mag geenszins worden geconcludeerd, dat de partij de linkervleugel in gallop zal volgen en het eenheidsfront op het gebied "der buitenlands politiek verbre ken. Want al pakt Churchill door zijn persoonlijkheid de-dingen anders aan dan Labour hel deed. principieel wijkt de regerlngspolitiek inzake het Verre Oosten niet voor het geringste af met die van het vorige kabinet! De achtergrond van het conflict is de vrees voor een derde wereldoorlog. En het algemene wantrouwen, dat in brede lagen van de bevolking, terecht of ten onrechte, tegenover de tories wordt ge koesterd, wegens hun twijfelachtig ver leden. Het paradoxale hiervan is, dat Chur chill voor de oorlog zelf in opstand kwam tegen de buitenlandse politiek van zijn eigen party en ook, dat hij thans niet bulten zyn boekje is gegaan, doch eerder Morrison zelf, toen deze de stap deed inzake Korea. Deze vloeide echter logisch voort uit de ontwikkeling en is volgens Morrison in wezen beperkt. Ook de vervaardiging van de Britse experimentele atoombom en de installatie om deze in massa te maken, is een maatregel, welke niet alleen militair, maar ook politiek ge wenst was, om Engeland onafhankelij ker van Amerika te maken. Er kan aan worden herinnerd, dat de Engelsen ty- dens de oorlog de eersten waren op het gebied der atoomsplitsing, terwyi wegens de gewenste arbeidsverdeling de produc tie der bommen aan de Verenigde Staten werd overgelaten. Wegens spion- nagegevaar durfde Amerika na de oorlog het fabricagegeheim niet aan de Engel sen toe te vertrouwen Alles moest daar om in Engeland worden gedoubleerd, hetgeen een onnodige geldverspilling ten gevolge had. Nu Engeland opnieuw HENGELO WIJST DE GOEDE WEG Alle kettinghonden bevrijd! Door samenwerking van de landbou wende stand met de gemeente-politia en de Vereniging voor Dierenbescher ming zyn in de gemeente Hengelo alle kettinghonden bevryd. In die gwallen, waarby het wenselyk werd geoordeeld de hond niet geheel los te laten, werd het dier aan een looplyn gelegd, waar door het ruim gelegenheid heeft zich te bewegen. technisch voor schijnt te liggen, over wegen de Verenigde Staten thans beide landen hun geheimen te laten delen. Attlee had Churchill's wetenschappelijke adviseur, lord Cherweli, en ook de Ame rikanen volledig ingelicht. Churchills uitval terzake had slechts rethorische betekenis, want hy wilde zich geen oorlogsdryver laten noemen door dege nen, die hoewel terecht zelf agres sieve wapens smeedden. Morrisons hele aanklacht tijdens de verkiezingscampagne en ook nu weer was niet tegen Churchills boosaardigheid gericht, maar tegen de al of niet meer bestaande imperialistische opvattingen van de tories, doch rustte op geen enkel positief feit. Volgens Labour had Churchill in Washington open kaart moeten spelen in plaats van de scherpslijpers in de waan te brengen, dat Amerika in alle omstandigheden op Engeland kon reke nen. Churchills dubbelzinnige woorden en de reactie daarop in de Verenigde Staten hebben wellicht een wapenstil stand in Korea bemoeilijkt of onmoge- lyk gemaakt. Ze waren, zoals hier ..an dient te worden toegevoegd, ook zeker bestemd om de Chinezen van verdere avonturen af te schrikken. Bovendien liet Churchill opzettelyk alles na om de Amerikanen te prikkelen. Door open hartigheid inzake het werkelyke Britse standpunt zou Churchill volgens de oppositie een betere dienst aan Amerika bewezen hebben dan door zyn gehoor naar de mond te praten. Churchills belofte in Washington in zake een eventuele gezamenlyke resolute actie tegen de communisten blijkt thans gebaseerd geweest te zyn op de afspraak van zyn voorgangers, waarvan tot dus verre niemand iets af wist. Morrison had gesuggereerd dat Chur chill thans verder was gegaan dan hy zelf. In feite ging hy minder ver dan de Labour-regering, maar zyn uitla ting in Washington had een averechts effect. Nu hy tenslotte heeft moeten terugkrabbelen, of beter de zaak tot haar ware proporties terug brengen, heeft hy de dingen alleen maar moei lijker gemaakt. De oorzaak hiervan is echter Labours onbesuisde aanval onder druk van de Bevianen al werd deze tevens ingegeven door alge mene ongerustheid over mogelijke onheils-consequenties van Churchills bezoek aan Amerika. De zaak is thans gereduceerd tot een intern conflict in de Labourparty, dat nog versterkt wordt door het feit, dat de socialisten steeds opnieuw onfortuinlijk biy'ken in hun pogingen om de regering klein te krygen. De stryd gaat thans tussen de kleine, doch belangryke groep, welke de tories principieel wil bestryden. en de rest, welke zich alleen tegen bepaalde aspec ten van de regeringspolitiek wil verzet ten. De conservatieven zyn echter moei- ïyk te vangen, omdat zij door de crisis omstandigheden en door hun geringe zetelvoorsprong niet veel meer kunnen doen dan voorzichtig manoeuvreren. Het uitstel van de begroting met een week is waarsrhllnlijk van dit laatste mede een symptoom. blijft gewenst van Lissabon heeft erkt, zodat de papleren leger opnieuw zijn er "een verzet in diverse bestaat, is men in Lissabon en is het Europees leger op elkaar "ezet. Zelfs het aantal vastgesteld, maar vrij alge- il erkend dat men m dit op heel optimistisch is geweest, rijst de vraag, of in dit wordt gehandeld. De •n op dergelyke wijze heus maken, daarvoor is te goed gelnfor- Westen worden zo el ie een soort van terwijl daar- nog geen sprake kan zijn er ls nog alle reden om te lulden, opdat de grootst inspanning worde bereikt! dit intussen in de Portugese ,,d jton worden bereikt, is onge- iiroor een met gering deel te a aan de pressie van de Verenigde Aniens Is meer dan ooit over- <b; het de hoogste tyd is om tot M te komen en Washington darin eeen ongelijk. Vooral wan ten let op de oilers, die Amerika van Europa brengt ook al en belang daarbij mede voor het nkt dan alleszins begrijpeiyk, riungton effeot wil zien van zyn lardlgheld! jhes, Amerika heeft opnieuw de i het hart gestreken en is mi wederom tegemoet gekomen tl hnd dat financieel zo in moci- verkeert, c-en belangryke ik ie doen, waardoor het Ma- gelijk wordt gemaakt, haar htingen gcmakkelyker na te 'deze geste wordt inmiddels te- jereikt, dat het het Franse parie- bijzonder moeilijk wordt ge- om het inwendige verzet, dat nog aanwezig is, te handhaven. Een nz onder de huidige omstandig- 'm weinig minder dan een ge- ierkoeling in de Frans-Ameri- i strekkingen betekenen en wij geloven dat zelfs de Franse ji dit risico met zullen durven In dit opzicht kunnen we vrij ijn. Helaas dreigen in Frankryk zoveelste maal andere gevaren i op binnenlands terrein. Welis- wft Faure met de nodige reserve iderpaal van de giydende loon- hiimen nemen, maar de belas- hojing dreigt hem noodlottig te Zonder verrassende wendingen I op dit terrein ten val worden b: en verzinkt Frankrijk opnieuw legeringscrisis, die slechts provi- i a' zijn op te lossen. Aan een en betrouwbare meerderheid is rijs nog lang niet toe. Tot sohade to;If "en van de Europese zaak! sen zijn de Duitse socialisten nog ivetmurwbaar en zetten zy de deelneming van aan het Europese leger voort. Adenauer heeft zich even- accoord verklaard met deze en heeft zich volledig ge- nn de Westeiyke samenbinding. evenwel moeten wachten tot het accoord hebben ge- voor en aleer het aan de van een leger mag beginnen. Fi- is men ook Bonn tegemoet ge- rschrijdt het bedrag het zyn tussen landen van pact! Dit impliceert fei- Duitsland de mogehjk- geschapen om eens toe te het Atlantisoh pact d? tijd nog niet rijp om consequenties te trekken: de van toelating van Spanje, hoe- eens door Portugal bepleit, is zoveelste maal afgewezen. De het regiem Franco ter zyde stellen, rustig verder en ook enige toenadering te to- ourlt de regering er nog niet "M uitkomen, zal de harde noodzaak wor- van spoed en nog eins spoed tonnen van een gesloten afweer de dreiging van Moskou? ERICHT verandering ^erwacht tot morgenavond: en ochtend plaatselyk onttJ-aar bewolkt met hier fc.»*n en droog weer. !%t(nir wmd hoofdzakelijk laraturL ,d 0n te veer dezelf- en ais vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur) 23 FEBRUARI •Vfc °nder: 18.18 uur. f-iter i» ir onder: Katwijk te 6.01 en 18 1 bekaai uil acht pagina s

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 17