LEIDSCH DAGBLAD 50ste Jaargang DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 00 No. 27543 .(deun J. Henny B W Merkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dlr en Adm.: z5041; Red 21507 'arijs hoofdkwartier der NATO Samenwerking met Atlantische pactgenoten i landen van de Nato heb- een nieuwe organisatie op Jhten met Parus als hoofdkwartier. 47-jarige Britse kat-ideur te Washington, is gekozen de fuctle van secretaris-generaal de nieuwe organisatie. Volgens een functionaris heeft sir Oliver 48 J; de tUd gekregen cm een beslissing fuotoommuniqué, dat gisteren na "hiffnkomst van de raad van de Na- Te dagen geduurd heeft, is Laren, maakt bekend, dat er over- Bsemaun; bereikt is over ,.de be- e defensieve sterkte, die dit jaar pt Europese Defensie Gemeenschap iet Korden opgebouwd" en over con- ie maatregelen, die een vergroting a deze kracht in 1953 beogen. A3 streefgetal voor 1952 is genomen igeaeer 50 divisies, waarvan de helft ■verre-divisies, met daarnaast 4000 ipuieen voor operationele doeleinden Wet-Buropa en ..sterke vlootstryd- H de bestudering van hei ingewik- vraagstuk van de bevelvoering in letaed van de Middellandse Zee is overeengekomen, dat de land- en it-tnjdkrachten van de twee nieuwe genoten Griekenland en Turkije, het ogenblik onder admiraal Car- opperbevelhebber in de Zuid-Euro sector, zullen komen. Hun vloot- Üdkrachten zullen voorlopig onder en bevelhebbers blijven, fctele vraagstukken van bevelvoering riaar een speciale vaste commissie Britse, Franse en Amerikaanse ver- msoordigers verwezen. Deze com- ie heelt opdracht gekregen,, de be- er.ng van het vraagstuk der bevel- nng over vlootstrijdkrachten in het i de Middellandse Zee en de van land- en luohtstrijd- toor te zetten". 'ieder heeft de Atlantische Raad "tien goedgekeurd om het Atlantische rad te verbinden met de voorge- Europese verdedigingsgemeen- Wat deze plannen, die West and voor het eerst met het Wes- verdedigingsstelsel zullen verbin- predes Inhouden .is niet bekend ge in. In een gelijktijdig met het ™niqué uitgegeven verklaring van stellingen wordt echter gezegd, dat Europese Defensiegemeenschap. VEERB ERICHT Koude Nacht «wacht tot morgenavond: ""oege ochtend op ve- Jt Mo»™ v'orst en vorming van WK droo? weer met 1 LTwe,nvelden' Zwakke l:!«hrTr? Jlie t0t N"° wind" ^<SS!"tUre" °^oend tot on- vaarden a]s vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur.) 27 FEBRUARI iVi2teur: otider: i8-14 uur. 8^3,^ 05 uur: onder: 21.30 uur. - Katwjjk te 4.42 en 16 56 de gemeenschap „binnen het bestek van de Nato zal functionneren". De ver klaring bevestigt, dat het Atlantisch bondgenootschap gesmeed is „als een schild tegen agressie". Zij ziet de nieu we versterkte structuur van de Nato als een belofte tot „nog doeltreffender aaneensluiting van gelijkgezinde landen" en ziet uit naar „de tijd, waarin de voornaamste inspanningen van dit ver bond minder op de verdediging en meer op de samenwerking op andere terrei nen kunnen worden geconcentreerd." Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Atlantische Raad het eens ge worden is over de verdeling der kosten van het program voor het aanleggen van vliegvelden en verbindingscen'ra. De kosten van de uitvoering zijn op 435.600.000 dollar geraamd. Amerika neemt het grootste aandeel op z:ch en wel 182.000 000 dollar. Dé onderstaande landen hebben de volgende lasten te dragen: Frankrijk 56.000.000 dollars; Groo'-Brlttannië 56.000 000 dollars; Italië 33.600.000 dollars: België 28.000.000 dollars; Canada 22.680.000 dollars; Denemarken 17.080.000 dollars; Nederland 17.360.000 dollars (bijna 66 millioen gulden Noorwegen 12.880.000 dollar. De cijfers voor de andere landen zijn nog niet bekend. Een Belgische suggestie Gisteren werd alhier bekend, dat de Belgische minister van buitenlandse za ken te Lissabon een belangrijke sugges tie naar voren bracht in verband met de financiering van de herbewapening der Nato-landen. Van Zeeland stelt voor. dat de Euro pese Nato-landen zouden pogen om de door de Europese volkeren gehamsterde gouden munten en dollars te mobilise' ren voor de financiering van de militai re uitgaven Hoe? De 14 Nato-regeringen. dus ook de Ver. Staten en Canada, zouden een le ning emitteren, waarvan de obligaties in goud of dollars dienen te worden be taald. De lening zou 3'i rente opleveren en in 10 jaar in goud of dollars worden terugbetaald, terwijl de gehamsterde gouden munten en dollars momenteel geen enkele rente opleveren. Daar het in feite gaat om een dollar lening zal deze gegarandeerd zijn tegen elke devaluatie. Het delicate struikelblok is natuurlijk; wie zal op deze lening durven inschrij ven? De obligaties moeten inderdaad in goud of dollars worden betaald en in de meeste landen Is het bezit daarvan door de deviezenreglementeringen ver boden Wanneer men echter hiermee de privé-banken zou belasten, welke de obligaties tegen contante betaling zou den afleveren en zonder kwitantie, zou de lening een zeer groot succes kunnen worden. In elk geval zal deze suggestie onder zocht worden, daar de door de West- Europese particulieren gehamsterde gou den munten en dollars op een globaal bedrag van 3 milliard dollar worden ge schat. Frankrijk maar half voldaan Vrees voor Duitsland nog niet verdwenen Onze Parijse correspondent telefoneert ons: Lissabon heeft meer resultaten opge leverd. dan in Parijs aanvankelijk werd verwacht. Drie punten acht men in het bijzonder van belang: ten eerste dat de Franse economie dank zij nieuwe Ameri kaanse bestellingen weer op gang werd geholpen, ten tweede dat men er voor het eerst ernstig naar heeft gestreefd de hand van het rapport der „wijze men" de Atlantische militaire be hoeften met de economische mogelijk heden van de verschillende landen in harmonie te brengen. En ten derde juicht men het hier toe, dat de gecompliceerde en topzware N.A.TO. gereorganiseerd zal worden en dat Parijs als zetel werd gekozen. Die beslissing lag voor de hand, omdat Eisenhowers hoofdkwartier hier reeds gevestigd is. Het eerste jaar zullen de N.A.T.O.- bureaux kunnen worden ondergebracht in de noodgebouwen, die ten behoeve van de U.N.O. bij het Palais de Chailot waren opgetrokken en daarna zal waar schijnlijk in de omgeving van Parijs een definitief N.A.T.O.-paleis kunnen ver rijzen. Enige verrassing heeft ook hier de aanstelling van de Engelse ambassadeur j te Washington, sir Oliver Franks, als toekomstig secretarisgeneraal van de N.A.TO. verwekt. Voor deze nieuwe functie, in betekenis te vergelijken met die welke Trygve Lie bij de V.N. vervult, had men ook in Parijs de benoeming van de Canadese minister van buitenlandse zaken Pearson verwacht. Het bericht, dat het Europese leger in jn nieuwe vorm te Lissabon het fiat heeft gekregen, werd te Parijs met ge mengde gevoelens ontvangen. De vrees, dat het huidige project een wel heel licht omhulsel van de nieuwe weermacht zal blijken, is hier, zoals bij de jongste Kamerdebatten ook duidelijk is geble ken, nog algemeen verbreid. Velen achten het van nu af uitgeslo ten, dat Frankrijk zich zal kunnen blijven verzetten tegen Duitslands toetreding tot het Atlantisch pact. De Fransen kunnen deze ontwikkeling, die in de feiten beschreven is, ten hoogste wat vertragen. De Duitsers, erkent men, hebben, nu het Europese legerplan in Lissabon werd onderschreven, een eerste schre de over de drempel van het Atlantisch pact gezet. Men staat hier tenslotte wat sceptisch tegenover het aantal divisies, dat in het communiqué voor dit jaar in het voor uitzicht wordt gesteld. Dat er einde dit 'jaar een N.A.TO.-leger van 50 divisies op de been zou kunnen worden gebracht, acht men eenvoudig uitgesloten Dit is grootspraak of zelfmisleiding. Op het ogenblik- merkt men op, moet Eisenho wer zich,behelpen van zes Amerikaanse, 'Ijf Britse en twee Franse divisies. WENST SPANJE DIRECTE ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND? De Spaanse ambassadeur te Lissabon, n eind 1952 die 13 divisies •erdubbeld zal hebben, of ten hoogste tot 30 uitgebreid, dan mag men zeker niet ontevreden zijn. Een hooggeplaatste Franse ambtenaar drukte zich gisteravond als volgt uit: einde dit jaar zullen we in staat zijn enkele hindernissen op te werpen in ge val de Russen een inval in West-Europa zouden wagen. Dat is thans nauwelijks mogelijk, zodat de weg tot Bretagne nog altijd voor hen open ligt. Wanneer alle zeilen worden bijgezet, zullen we eind 1954 over een goed uitgerust Atlantisch urc» 6c- leger kunnen beschikken, dat iedere bruik van Spaanse havens door de Britse Dit jaar toch geen kranig in Engeland? Ter kennismaking mei het werk van de Commissie Kolinslamm. de Ministeriële Commissie, ingesteld voor het bestuderen van nieuwe methoden voor het Nijverheidson- dcrwiis aan Meisics heeft H M de Het Britse Persbureau Pre- A-ocia- t'on me.dt. van gezaghebbende zijde te i Koningin gistermiddag een bezoek hebben vernomen, dat de kroning van gebracht aan de Industrie- en Huis- i koningin E'isabeth H dit jaar niet zal hondschoot te Delft. "'K-NSS' *>u in 1!S3 geashieden. Aa de rondgang door de schooi. Over de juiste datum werd nog overleg waarbij de nieuwe werkwijze in de gepleegd met de regeringen van het „„„„„i.;»r „ii i „t j Gemenebest. Het is traditie, dat een l erschdlende vaklokalen werd ge- Bnts monarch wordt gekroond in het toond. onderhield de Koningin zicll j jaar volgend op dat der troonsbestij- \nige tijd met de leerlingen. LAWINE VERSTOORT CARNAVAL. VREUGDE. Zondag zijn duizenden carnavalvjer- ders op een ski-helling bij Rosenheim 'Beieren) ternauwernood aan een la- Nicolas Franco, een broer van het wlne ontsnapt. Spaanse staatshoofd, heeft in een vraag- I Toen Zondag het traditionele ski-car- gesprek met de „Daily Mail" te kennen naval op zijn hoogtepunt was, rolde van gègeven, dat Spanje streeft naar directe een der bergtoppen in de buurt een onderhandelingen met Engeland, waar- lawine met steeds groter wordende bu de kwestie Gibraltar buiten beschou- 'snelheid op een deel der toeschouwei's wing zal vvorden gelaten. Er zou dan af Dezen vluchtten in paniek en de gesproken Jcunnen worden over het ge- iaWjne passeerde de men.gte op slechts aanval zal kunnen weerstaan. Tin. het in deze tijd van herbewape ning zo belangrijke materiaal, wordt in bescheiden mate gewonnen in het populaire badplaatsje Portlitowan in Cornwall. Af en toe zijn hier de grondzeeën zo krachtig, dat het zand van de zee bodem wordt losgewoeld, zand dat tot vijf procent tin bevat. De man nen scheppen liet tinhoudende zand op en wassen het grondig mei water, dat speciaal aangevoerd wordt. De tin zakt naar de bodem. enige meters afstand. Nog urenlang heb ben de feestvierders in de sneeuwmassa's gezocht naar rugzakken, ski's en andere eigendommen, die zij bij hun overhaaste vlucht hadden moeten achterlaten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geheime „daad" Er zijn in een wereld, die over loopt van zelfzucht, jalouzie, con currentiestrijd, minnenijd, oplich terij en corruptie verontschuldig dit weinige! zo af en toe van die lichtpuntjes 't Is wel niet veel, wat we daar over horen, want aan 't slechte wordt gemeenlijk meer plaatsruimte verleend dan aan 't goede, maar een enkele maal lees je dan inééns iets, dat uit een andere hoek komt. En dan denk je: „Ach, de mensen zijn tóch zo kwaad niet, als ze er uit zien!" Integendeel: er lopen er héél wat rond, die méér goed doen, dan men wel denken zou. Maar ze hangen 't niet aan de grote klok en dat is misschien wél zo goed. Daar is bijv. George Robert White, een millionnair, die een geheim testament naliet, dat pas nu 30 Jaren na z'n dood gepubliceerd is. Deze oprichter-directeur van de Cuticura-Corporation bepaalde, dat na zijn dood van iedere drie dollars winst, die zijn maatschappij be haalde, er twee bestemd zouden zijn voor liefdadige doeleinden en dat dit 30 jaar geheim zou worden ge houden. Sindsdien werden arme artisten, invaliden, ziekenhuizen, geneeskun dige instituten enz verblijd met 11 millioen pond: geen kleinigheid! En nu de 30 jaren om zijn. gaat de maatschappij er gewoon mee door Wie weet hoeveel millioenen nog door haar zullen worden wegge schonken. Ziet: dat is nog eens een „daad!" De heer White w-as een beschei den. een eenvoudig man. Hij had tijdens zijn leven slechts één obsessiezorgen voor de ge zondheid van anderen. Hij richtte in 1879 een drogiste rijtje op en het breidde zich uit tot een mlllioenconcern. Het scheen wel. dat hoe meer geld hij al in z'n leven weg gaf, hoe meer zijn zaken groeiden en bloeiden. Zou dit niet een bewijs kunnen zijn voor de stelling, dat het goede beloond wordt? We willen het daarover maar liever niet hebben. Maar 't is toch wel iets, om er héél even over na te denken Vindt U ook niet? FANTASIO. jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vier lompenpakhuizeii te Amsterdam in as Vlammenzee zette stad in rosse gloed Paniek voorkomen (Speciale berichtgeving). Binnen twee uur tijd heeft een enorme vuurzee vier pakhuizen met lompen op Oostenburg te Amsterdam in de as gelegd. Het was gisteravond omstreeks kwart over acht, dat door de hoofd stedelijke straten van alle kanten de rode brandweerwagens op het groot alarm naar de Oostelijke eilanden reden: „Kattenburg en Wittenburg". Een enorme vlammenzee deed de ge hele stad onder een rosse hemel gloeien. De ene wagen na dc andere rukte aan. Ht was op het kantje af, dal een feestzaal en een kerk nog behouden konden worden. De 24-jarige H. Vogel ontdekte in het Lompenpakhuis, dat aan het Oostenbur gerhoofd geheel tussen de huizenblokken was ingebouwd, een vuurgloed. Hjj trachtte de deur van het brandende pakhuis te forceren en met andere bur gers nog zo veel mogelijk brandende balen naar buiten te slepen. Zij wisten BRUG IN INDO-CHINA VERNIELD. Opstandelingen van de Vietminh heb ben de voornaamste verkeers- en spoor wegbrug van Saigon naar Zuid-West- Cochin-China opgeblazen. Ruim de helft van de brug, die de grootste is in Zuid- Indo-Chma, stortte in. Men verwacht, dat het drie weken zal duren, voordat de brug hersteld is. Het wegverkeer naar de rijkste rijstvelden van Indo-China is thans afgesneden. Nieuwe overwinning van Faure Meerderheid voor glijdende loonschaal Vanochtend vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering het wetsont werp der regering inzake de glijdende loonschaal met 355 tegen 246 stemmen goedgekeurd. Hierdoor is een ernstige bedreiging van het bestaan van het kabinet-Faurc afgewend. Het ontwerp gaat veel verder dan het oorspronkelijke ontwerp van de regering doordat het niet bepaalt, dat er niet meer dan één loonsverhoging in de drie maanden kan worden toegestaan en doordat het niet gewaagt van „het respijt van een maand", waarin de re gering kan trachten dc prijzen te ver lagen om een loonsverhoging te ver mijden. Faure besloot op het laatste ogenblik de vertrouwenskwestie niet aan het ontwerp te verbinden, daar hij geen verder uitstel wenste van het debat over belangrijke financiële ontwerpen. Tus sen het stellen van de vertrouwenskwes tie en een stemming moet een termijn van 24 uur liggen. Het goedgekeurde ontwerp bepaalt eenvoudig, dat telkens wanneer de kos ten van levensonderhoud met 5'"- of meer stijgen sinds het tijdstip, waarop de laatste loonschaal is vastgesteld, de minimumlonen automatisch met het zelfde percentage zullen stijgen. De minimum-lonen zijn de laatste jaren als basis voor alle andere loonherzieningen genomen. Faure hoopte dat de raad van de republiek (senaat) weer een clausule zal inlassen, waarbij de regering een maand respijt wordt gegeven om te trachten het percentage van de prijs stijging onder de vijf procent te bren gen en daardoor een loonsverhoging te voorkomen en een clausule, waarbij er niet meer dan een loonsverhoging in de drie maanden kan worden toegestaan. Vóór stemden de communisten, socia listen, katholieken en sommige radica len en rechtse onafhankelljken. Tegen de Gaullisten en de meeste radicalen en onafhankelijken. Voor de eindstem ming is gestemd over 25 compromis voorstellen of amendementen. Vanavond begint het debat over de gróótste begroting, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het desbetreffende ont- erp stelt o.m. nieuwe belastingen voor ten bedrage van 190 milliard francs. Het debat zal tot het eind van de week duren. In een grote bezuinigingsactie i de grootste posten blijkt patroon- worden voor millioenen dollars aan hulzen te zijn. gebruikt oorlogsmateriaal in Korea Een Amerikaanse soldaat inspec- vcrzameld en naar de Verenigdeltcert de hulzen, gedragen door een Staten verscheept om daar hcr-lKoreaanse vrouw, om zeker te zijn smolten of op de één of andere dat geen explosieve stoffen in de wijze verwerkt te worden. Eén van hulzen zijn achtergebleven. enkele brandende balen in de gracht te werpen en enkele schrijfmachines te redden. De geforceerde deur was echter de schoorsteen, welke de brand nodig had. Met bulderend geweld vlogen de vlam men op straat, van het eerste pakhuis, waar de brand was ontstaan, naar het tweede en derde. Tenslotte stonden alle vijf loodsen, welke toebehoren aan de N.V. Tex en de firma Koopman en Schuurman, in lichterlaaie. Het vlieg vuur bedreigde het oude katholieke kerkje, de Oosterkerk, met het daarbij gelegen klooster. Erger was de situatie van de gTole zaal van het wijkcentrum „Dc eilanden". Hier werd op het moment, dat de brand op zijn felst loeide nog een con cert gegeven door het Wittcnburgs Fanfare-orkest voor een zaal vol Eilanders. Dc achterkant van dit zalencomplex grensde aan de brand haard en het was de heer Blommers, de exploitant van de zaal. die eerst rustig liet uitspelen, en daarna de mededeling deed, dat een klein brandje woedde. Hij verzocht heel vriendelijk de mensen rü voor rij zo rustig moge lijk de zaal te verlaten. Dit gebeurde ook en door dit enorm rustige en ver zekerde optreden van de exploitant, werd paniek voorkomen. Inmiddels was de brand het zaalcom plex reeds genaderd en stonden de tussendeuren, welke tussen de terreinen van de opslagplaatsen en de zaal waren, in lichterlaaie. Met een paar mannen heeft men echter deze brandjes kunnen blussen. Met niet minder dan 23 stralen, twee waterkanonnen van de Jan van der Heijden en een nieuwigheid van de Amsterdamse brandweer, een zogenaamd „nevelkanon", dat een gordijn van water legde, heeft men het vuur bestreden De vier pakhuizen, die vol lagen met lompen, brandden geheel uit. Een van de employé's van de centrale recherche, vertelde ons, dat de hoofd stedelijke recherche zich thans zeer sterk Interesseert voor de vele branden ln lompenpakhuizen, die de laatste tijd ge woed hebben. Dit is namelijk reeds de zesde brand in een jaar tijd. welke in een lompen pakhuis gewoed heeft. Vier hiervan waren grote branden. Ds Niemoeller in de V. St. In een vraaggesprek met een hoogle raar van de universiteit te Chicago heeft ds Niemoeller om. verklaard: „Indien wij met Stalin niet tot zaken kunnen komen, zullen wij hem moeten bestrij den. De vraag is slechts: zou dit laatste ergens toe leiden?" Sprekend over zijn reis naar Moskou, zeide ds Niemoeller: „De Russische kerk en de Christelijke inwoners der Sovjet- Unie zijn van mening over voldoende vrijheid te beschikken, om als Christe nen te kunnen handelen, doch hun op vatting van „als Christenen te handelen" is niet de Westerse. Bij de Russische Christenen valt veel meer nadruk op het lijden voor hun overtuiging".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1