Leidse Gemeente-begroting (bijna f. 8 millioen) is „billlieil" Ruim 21 uur namen de discussies in beslag Vol goede moed naar Canada Bijna 1000 woningen zijn in aanbouw Alle tot nu toe genomen besluiten financieel geregeld DINSDAG 19 FEBRUARI Hedennacht 0.35 uur: In totaal werd plm. 60 maal liet woord geroer d Hedennacht om 0.35 uur was de Leidse Gemeentebegroting voor het jaar 1952, welke sluit op een bedrag van f. 7.804.984, met een post „onvoorzien" van f. 57.175, „binnen". Aan de behandeling hiervan waren ruim 21 uur van discussie voorafgegaan. Met uitzondering van de heer G. Hordijk (Prot. Chr.) hebben alle aanwezige raadsleden het woord gevoerd, waarbij moet worden opgemerkt, dat mevr. Vijlbrief en de heer 8oezaard (beiden C.P.N.J en de heer Van Weerlee (P. v. d. A.) deze begrotingszittingen niet hebben bijge woond en dat zowel mevr. MeijerDe Wal zij hield haar maidenspeech als de heer Lardee eerst bij de artikelsgewijze behandeling der begroting hun stem hebben laten horen. In de 3 dagen, waarover deze zittingen waren verdeeld, is door de diverse sprekers de burgemeester en de wethouders inbegrepen in totaal plm. 60 maal het woord gevoerd. Slechts één raadslid (de heer G. Hordijk) zweeg Bil de replieken welke gistermiddag omstreeks kwart vóór 5 uur aanvingen, onderstreepte de fractie-voorzitter van de P v. d A. de heer Goslings de op merkingen van de heer Knol. dat de ho norering van de wethouders, gezien hun uitgebreide dagtaak, te laag is. Spreker blijft het betreuren, dat de begroting niet in reële zin is opgezet en dat de post „onvoorzien" zo klein Is. GEMEENTEBESTUREN STAAN IN FRONTLINIE De heer Woudstra (Prot. Chr.) ver wacht. dat het college op de bres blijft staan voor de gemeentelijke autonomie, aangezien het met name de gemeente besturen zijn. welke op dit terrein in de frontlinie staan. De behandeling van de zaak van de W.B V. ..De Goede Woning" heeft hem absoluut niet bevredigd Bei de partijen hebben deze zaak te persoon lijk aangevat en de standing van de Raad niet in het oog gehouden. De he ren Goslings en Van Stralen brengt spr onder de aandacht, dat het Nijverheids onderwijs in handen is van besturen en niet van openbare lichamen. De heer Frohwein <V V.D.) zag alsnog gaarne contact opgenomen met de Ver Koninginnedag teneinde tot een luister rijker viering van de verjaardag van Ko ningin Juliana te komen. Spr. is van mening, dat de leiding van de Gem Vol ksoredietbank in goede handen is De heer Van Dijk (K V P is van me ning, dat Nederland zich ta.v. de ge zinspolitiek beraden moet voordat het te laat is. De cijfers van K. O. bewegen zich volgens spreker meer in de richting van de passieve, dan In die van de ac tieve cultuurbeoefening. Wat de kwestie .De Goede Woning" betreft, meent spreker, dat wethouder Jongeleen er niet in ls geslaagd zich niet door zijn emoties te laten leiden. Ingekomen stuk 217 gaf. aldus de heer Van Dijk. een sterk verwrongen beeld, zo zijn de onderhoudskosten te veel maag voren geschoven. WANTROUWEN Voorts gewaagde die heer Van Dijk van een zeker wantrouwen in het college van B. en W„ een en ander gegrond op het beschikbaar stellen van bouwgrond voor een R.K.-school en het geen toestem ming verlenen voor het oprichten van een tweede RK. Woningbouwvereniging Spreker verzocht dit wantrouwen weg te nemen door het maken van een groot gebaar: de opheffing van de onder cu ratele stelling van de W.B.V „De Goede Woning". De heer Van Weizen (CPN.) zette nogmaals zijn standpunt uiteen inzake de bestemming van het terrein aan de Herengracht, om daarnaast enkele op merkingen te maken over het scheppen van werkverruiming. Nadat aldus de fractieleiders gerepli ceerd hadden, spraken achtereenvolgens de leden Knol (Prot. Chr.). Braggaar de Does <P v. d A): in de eerste dagen der week een verlaagd tarief ran het Gem Badhuis: Van Nienes <P. v. d A Van Iterson (Prot. Chr.). Geertsema (V VD.), de heer Questroo (Prot. Chr dip de heer Frohwein wees op de acti viteit van de Ver. Koninginnedag, de heer de Kier (Prot. Chr.). MOTIE T.A.V. WERKVERRUIMING Naar aanleiding van de debatten over werkverruimingsobjecten diende de heer Piena (P. v. d. A.) een motie in, waarin de wensljjkheid werd uitge sproken. dat het college van B. en W. bij hogere instanties aandringt on het geven van mogelijkheden aan de ge meente om grote werkobjecten uit te voeren. Voorts dienden nog van repliek de he ren Van-Stralen Knetsch, Stolp. Kort- mann en Zonderman. B. EN W. IN TWEEDE INSTANTIE De burgemeester, die hierna als eerste spreker op de gemaakte opmerkingen inging, wees er op. dat de honorering van wethouders landelijk wordt beke ken Voor een plaatselijk voorstel ver zacht de burgemeester weinig succes Wethouder Menken wijst er op. dat de Sociale Raad 58 particuliere en kerke- lilke organisaties tezamen bundelt en steunt op de armenwet In de motie van de heer Piena ziet spreker een rugge- iteun voor het college. Wat de verlaging van de schoolgelden betreft, deelde de wethouder Van Schalk mede. dat gewacht dient te worden op de maatregelen van de regering. Hoewel de onderhandelingen tussen K en O. en „De mens in z'n vrije tijd" wel stroef lopen, zijn deze nog niet vast gelopen. Wethouder Van Schalk blijft hopen, dat dit jaar het wetsontwerp „Kleuter onderwijs" nog afkogit. Ook wethouder Jongeleen zat de be handeling van de zaak .De goede Wo ning" niet lekker. Op een persoonlijke aanval moest hij wel een persoonlijk ele ment in het debat brengen Voor het overige had spreker geen lust meer om in tweede instantie op deze kwestie in te gaan Bovendien is zij uitvoerig in de raadszitting van November behan deld. De voorstellen van de heer Van Iterson blijft hi) ontraden. De heer Van der Kwaal volstond ten slotte men enkele korte opmerkingen. Wethouder van Schaik geeft nog een aanvulling RIJNSBURGERSINGELSCHOOL KRIJGT VERKEERSBRIGADE. Wethouder Van Schaik, die in de gis termiddag gehouden raadsvergadering nog een aanvulling gaf op zijn reeds Vrijdagavond uitgesproken rede. deelde mede, dat op de Openbare school aan de Rijnsburgersingel de oprichting van een jeugd-verkeersbrigade in voorbereiding is. zulks in samenwerking met de Ver keerspolitie en de Vereniging Veilig Verkeer. Ook spreker is van mening, dat bij alle onderwijsvernieuwing de resultaten in het oog moeten worden gehouden. In voorbereiding is een financiële voor ziening in de kosten van vernieuwing van het V.G.L.O.; een voorstel daartoe zal waarschijnlijk volgende maand Raad bereiken. Zo spoedig mogelijk zal bij de Raad een voorstel worden ingediend om tot de tijdelijke aanleg van sportvelden over te gaan. In afwijking van de mening van de heer Woudstra. merkte de heer Van Schalk op, dat de voorstanders van het Openbaar Onderwijs het als een taak van de Overheid beschouwen om o.a. tot inrichting van kleuterscholen over gaan. DOORGAAN Het was inmiddels half twaalf gewor den. op welk tydstip mevr. Braggaar-de Does het voorstel deed om de zitting te schorsen. Over dit voorstel staakten de stemmen (1616). zodat begonnen werd met de artikelsgewijze behandeling der begroting. Het voorstel van de heer Geertsema, waarin B. en W worden verzocht door de commissie van advies in culturele za ken een rapport te laten samenstellen over de gevolgen op cultureel gebied van de nieuwe huurprijzen van de Stads gehoorzaal. werd door B. en W. overge nomen. Het voorstel van de heren Van Iter son en Kortmann Inzake de verbetering van de bocht in de Zoeterwoudseweg werd met 18 tegen 135 stemmen ver worpen. Het voorstel van de heer Van Iterson inzake de bestemming van het terrein aan de Herengracht werd door de-ze meetrokken. De voorstellen van de heren Woud stra en Van Dijk t.a.v de subsidiëring, de pensioenregeling en de vergoeding ter zake sociale lasten van het bijzonder voorbereidend lager onderwijs werden door B en W in prae-advies genomen. Bij de behandeling van het voorstel van B en W om ten behoeve van de Jeugdbeweging en de jeugdzorg een sub sidie van f21.000 beschikbaar te stellen, lichtte de heer Piena het door hem in gediende voorstel toe om deze subsidie te verhogen tot f27 000. welk bedrag noodzakelijk is om het werk naar be horen voortgane te doen vinden en dat ook door de Leidse Jeugdactie is aange vraagd. Nadat enkele sprekers hierover het woord hadden gevoerd en ook wet houder Van Schalk een toeliohting had gegeven, werd het voorstel-Piena met 1813 stemmen verworpen. Met een sneltreinvaart gingen de diverse volgnummers onder de hamer door. Slechts enkele opmerkingen wer den gemaakt en van een toelichting van B en W voorzien. Het uiteindelijke resultaat was. dat er niets aan de ingediende gemeente begroting werd veranderd. Tonder hoofdeliike stemming de CPN wenste geacht te worden tegen gestemd te hebben werd zij tenslot te aangenomen. De burgemeester dankte de Raad voor de vlotte behandeling, waardoor één dag op het tijdschema kon worden ingelopen, en de goeddeels prettige sfeer, waann de discussies verliepen. Wederkerig dankte mevr. Braggaar-de Does de burgemeester voor zijn goede leiding der beraadslagingen. Wethouder A. J. Jongeleen: Vallen de geraamde hosten van de spoorwegbouw tegen Wethouder A. J. Jongeleen. die gistermiddag In de begroHngszitting na enkele aanvullingen van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. als eerste spreker aan het woord kwam, achtte het zeer opvallend, dat dit keer. In tegenstelling met vorige jaren, niet over de huisvesting en veel minder over de woningbouw was gesproken. Ofschoon het van de heer Goslings begrijpelijk was, dat hg de aandacht had gevestigd op werkverrulmlngsmogelUkheden, was spreker overtuigd, dat Lelden op dit terrein niet stil zat. Behalve het aandeel In de spoorwegwerken, de uitbrei ding van de Stedelgke Lichtfabrieken en de houw van 800 woningen, is binnen kort een voorstel te wachten tot de bouw van de Trekvlletbrug, terwijl nog een lange lijst van werkobjecten In portefeuille is. Trage voortgang Merenplan wordt betreurd Hoewel uiteraard de suggesties van de Commissie Bestrijding Werkloosheid nog moeten worden afgewacht, is het College wel van plan zich te wenden tot Prov. Staten en de desbetreffende minister voor wat betreft de uitvoering van grote werken. Terwijl de heer Gos lings aandacht vroeg voor woningen van kleine gezinnen en de heer Kortmann, dit deed voor grote gezinnen, gelooft spieker, dat met beider verlangens is rekening gehouden. Van de 500 woningen, welke in plan West zijn geprojecteerd, zijn 48 voor 10 personen. 45 voor 6, 120 voor 5. 245 voor 4 en 28 voor 2 personen bestemd. Voor grote en middelmatige gezinnen is ruim 20 gereserveerd: ook de kleine gezinnen krijgen hun deel. Ook spreker is voorstander, dat aan particuliere bouwers meerdere armslag wordt gegeven. Voor het eigendomsrecht van particulieren heeft spreker zeer wel begrip. Indien wij onze bevoegdheden op dit terrein echter niet gebruikten, kwam er volgens spreker zeer weinig van de oplossing van het woningprobleem te recht. Met de heer Van Iterson voelt ook spreker t.a.v. de woningbouw zeer veel voor planning, doch steeds wisselt het beeld. Voor spreker gaat het om het binnenhalen van woningen en dan moet hij wel eens van het volgen van een ge dragslijn afstappen en 'n „bokkesprong" maken. Indien mogelijk is ook wethouder Jongeleen een voorstander van traditio nele bouw. doch de omstandigheden lel den er wel eens toe. dat men tot mon tage-bouw zijn toevlucht moet nemen. BIJNA 1000 WONINGEN IN AANBOUW. Ofschoon de wethouder In de Memorie van Antwoord had neergeschreven, dat op 1 Januari 1952 671 woningen in aanbouw waren, zijn dit er op dit moment reeds 973. Het voorstel van de heer Van Iterson t.a.v. de bestemming van het terrein aan de Herengracht moet spreker ontraden omdat het hem bekend is, dat een Rijks- instantie een ernstige poging in het werk stelt om deze grond in handen te krijgen. Nu de Raad binnenkort een voorstel zal bereiken over de bouw van een Trekvlletbrug, heeft 't geen zin verbe tering te brengen in de bocht in de Zoeterwoudseweg (voorstel Van Iterson/ Kortmann). KOSTEN SPOORWEGPLANNEN het bouwbureau der Ned. Spoorwegen, zodat spreker buiten een beschouwing blgft over eventuele verzakkingen, die overigens nog wel meevallen. Wat een eventuele stijging van kosten betreft, deelde de wethouder mede. dat juist één dezer dagen een schrijven was binnengekomen, waarin „wel iets meer dan de geraamde kosten van f. 20.millioen staat". Het College moet deze brief nog behandelen; in dien nodig hoort de Raad hier nog wel van. STOPVERBOD NOOR DEINDE. Binnenkort, zo deelde wethouder Jon geleen verder mede, ls een stopverbod tijdens de spitsuren (3 x per dag) voor het Noordeinde te verwachten. De wen selijkheid van oversteekplaatsen op de Breestraat zal door de Verkeerscommls- sie worden bekeken. Eveneens zal deze commissie om een rapport worden ver zocht over de verbreding van de trottoirs van de brug in de verbinding Heren- straa tDoezastra a t. De Gemeente, die onlangs in het bezit is gekomen van bouwrijp industrie ter rein. zet thans alles op alles om bedrij ven aan te trekken. Over medewerking van het Gemeentebestuur zullen de industriëlen niet te klagen hebben. HUUR STADSGEHOORZAAL NIET ABNORMAAL HOOG. Met de heer Geertsema is de wethou der het niet eens, dat de huurtarieven van de Stadsgehoorzaal abnormaal hoog zouden zijn. De huren zijn in 1897 vast gesteld en eerst in 1946 met 25 ver hoogd. Volgens spreker zijn ze nergens lager dan in Leiden. De Kunstkring voor Allen zegt nu wel. dat dit ten koste gaat van het culturele leven, doch hoe veel procent betaalt het bestuur tegen woordig meer aan de solisten dan vroe ger? Het College maakt geen bezwaar om het voorstel van de heer Geertsema over te nemen (rapport commissie van advies in culturele zaken). HET MERENPLAN. Met de heer Van Iterson betreurt spreker de trage voortgang van het merenplan (zandwinning). Thans heeft Rijkswaterstaat de zaak voorge legd aan de Raad van State. Het is dus nog even wachten in de hoop. dat Leiden spoedig aan de uitvoering van dit plan kan beginnen. In tegenstelling met 1 Januari 1951, toei 72 technische ambtenaren aan de Dienst van Gemeentewerken waren ver bonden, zijn dit er thans 65. Te veel ls dit niet. zeker niet als er grote plannen in uitwerking zijn. Demping en riolering van de Lange- brug moeten voorlopig nog worden uit gesteld. evenzo zal men met het aan brengen van beeldhouwwerken in nieuwe wijken nog moeten wachten. De finan ciën! Binnen niet al te lange tijd zal worden begonnen met de restauratie van het Nut van 't Algemeen. De bestemming van winkelpanden in nieuwe wijken wensen B. en W. over te laten aan de desbetreffende Woning bouwverenigingen. Coöperaties worden echter niet bevoordeeld boven de mid denstand. (10 Middenstandszaken tegen 2 Coöperatie-winkels). Indien ook het rijk overgaat tot het verstrekken van een subsidie in de restauratie van de Hooglandse Kerk. zal de gemeente niet achterblijven. Hoewel de besprekingen geen vlot ver loop hebben, hoopt het College t.z.t. te komen met een weloverwogen plan over een autobusverbinding met de nieuwe wijken. Geen vrijheid kan wethouder Jonge leen vinden om een voorstel voor een derde badhuis in te dienen: de 2 be staande badhuizen kunnen nog heel wat meer bezoekers verwerken. Het College zal trachten om een op lossing te vinden voor een wachtruimte voor de bezoekers van de publieke tri bune tijdens de geheime zittingen. De besteding van de f. 10.000 voor verfraaiing van het Stadhuis wordt .nauwkeurig aangegeven wanneer het voorstel tot beschikbaarstelling in de rgad komt. NA DE BEVRIJDING BIJNA f. 5'A MILLIOEN VOOR STRAAT- AANLEG. Volgens de heer Jongeleen slaat Leiden, voor wat de straataanleg betreft, een goed figuur. Tot en met 1951 is in de nieuwe wijken totaal 67.000 vierkante meter klinkerbestrating aangebracht tot een bedrag vap f. 3.000000, terwijl de nieuwe bestrating bijna f. 5 millioen gekost heeft. In de binnenstad werd 28.000 M2 opnieuw bestraat (f. 343.000). Het geraamde verbruik voor 1952 inbe grepen. zouden met het totale aantal straatstenen, dat na de bevrijding werd gebruikt, niet minder dan 364 woningen gebouwd kunnen worden, of zou een fietspad (2 meter breed) van 36 K.M. lengte aangelegd kunnen worden Uitvoerig ging wethouder Jongeleen tenslotte in op de critiek van de heer Lombert inzake de sanering van de W.B.V „De Goede Woning", waarbij het hem speet, dat de heer Lombert door ziekte was verhinderd deze middag aan wezig te zijn. Zijn afwezigheid zou hem echter niet verleiden iets meer of iets minder te zeggen. Spreker, die alle aangevoerde argu menten van de heer Lombert ontzenuw de en daarbij vele gegevens ter tafel bracht, zeide dat hij niets had te ver bergen. Niemand hebben wij in de waan gelaten omtrent de ware toedracht. Het gehele dossier heeft zowel bij de Com missie van Openbare Werken als bij die van Financiën gecirculeerd. De door de heer Lombert onjuist ge achte rente-bijschrijvingen zijn zuiver een verzinsel. Het waren louter en alleen administratieve maatregelen, welke de W.B.V. geen cent hebben gekost. Pijnlijk was spreker getroffen door de aanval, welke spreker meende te moeten doen op een in de raadszaal aanwezige ambtenaar, die hier uiteraard niet op in kan gaan. Waarom zo vraagt wethouder Jonge leen zich af. is de heer Lombert vóór 1940 met zgn klachten niet gekomen bij het toenmalige gemeentebestuur, waarin de RK.-wethouder Tepe zitting had. Niet minder verbaasd was de heer Jongeleen. dat hij in Januari 1952 van de heer Lombert een opgave ontving, tot een totaalbedrag van f. 2.100 aan „uitbraakschade" tijdens de hongerwin ter 1944—1945. Tot een goed begrip gaf hfj de heer Lombert te verstaan, dat hij dit bedrag, bekend geworden nadat in de raadszitting van November j.l. tot sanering was besloten, niet voor zijn rekening neemt. Hoewel er volgens een ministrlële be paling niet meer dan f. 31.— per Jaar per woning aan onderhoudskosten mag worden uitgegeven, luidden deze cijfers bij „De Goede Woning" na 1945: f. 51. pei woning. 1946—f. 82.— 1947—f. 71.—; 1948—f. 274.—: 1949f 55.— en 1950— f. 36.—. B. en W. hebben er dus wel wat aan gedaan! Inderdaad hebben B. en W.. aldus spreker, door f. 250.000 be schikbaar te stellen voor de sanering van deze WB V. een daad gesteld. Thans heeft de heer Lombert allerlei kritiek en plaatst hij „tal van grollen in de raad", doch spreker is van mening, dat bij andere woningbouwbesturen meer begrip en verantwoordelijkheidsgevoel wordt gevonden dan bij de heer Lombert. wiens wijze van bestrijding hij vlet en laf vindt. Het leek wel of er vierentwintig in plaats van twaalf mensen het huisje aan de Frederikstraat gingen verlaten; de hulskamer was vol als het achterbalcon van de stadstram op het spitsuur. Maar er waren don ook talrijke familieleden en vrienden, die de familie van Ek een afscheidsgroet kwamen brengen. De emigratie van de heer van Ek ls zeker geen noodsprong-in-de-ruimte. maar een degelijk voorbereide stap. Niet alleen hijzelf, doch ook de reeds werkende kinieren van het gezin kunnen in Cana da (Vawvouver) terstond aan de slag gaan. De heer van Ek ze.t m krijgen in het landbouwbedrijf ook zijn zwager, die er reeds xm woont, werkzaam is. Over de bemoeiingen van de Emigratie Centrale was de heet t vol lof. Er was dan ook meer mugde da.iv*. moed toen de bus. die het gezin m- Schiphol zou vervoeren, kwam vcotj- den Onze foto toont dit trouwens ow. duidelijk! Wij wensen de familie wii U goede reus en veel voorspoed ln hm nieuwe Vaderland. Wethouder D. v. d. Kwaakt ,Jk heb niets te verbergen en doe niet aan struisvogelpolitiek „Ik heb niets te verbergen en alles wil Ik verdedigen, omdat ik van mealci ben, dat eerlijkheid de beste politiek is", aldus begon gistermiddag In dc Uid- se Raad de wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, die het de btu Goslings kwalijk nam. dat hij gesproken had van struisvogelpolitiek bij het opstellen van de Leidse Gemeentebegroting. Het Is bekend, aldus ver volgde spreker, dat ik thans nog vrij hard lopen kan en dit leker *1 doen ais het gaat om een bepaald iets voor de Gemeente te bereiken. Di Raad zal echter nooit medemaken, dat ik om welke reden dan ook de kif in het zand zal steken. Het is een gevaarlijke politiek indien men de rea liteit niet meer onder ogen durft te zien. Gisteren zijn te Utrecht ln de Hojel- kazerne 2 reserve-officieren van het eerste regiment verbindingstroepen beëdigd. Men moet de realiteit onder ogen durven zien In zjjn verdere financiële uiteenzet ting wees de wethouder er op. dat de begroting voor 1952 niet alleen sluitend ls. doch dat alle tot nu toe genomen raadsbesluiten financieel geregeld zijn. Ondanks deze sluitende begroting doet het element van verrassing ons varen in de mist. Hadden wij juist voor het afdrukken van de begroting de tegen valler van de verminderde subsidie van de provincie inzake de krankzinnigen verpleging te Incasseren, na het afdruk ken daarvan kwam de meevaller, dat de uitkering voor de Inmiddels vervallen ondernemingsbelasting f. 149 000 hoger zal zijn. Het ls echter de vraag of men in Den Haag van dit bedrag niet de verhoogde Bgzondere uitkering zal af trekken. Inderdaad wy varen in de mistNu kan men, aldus spreker, twee dingen doen. Men kan rustig voor anker gaan liggen of op eigen kracht en met eigen inzichten doorvaren. Het College heeft dit laatste gekozen en tot nu toe niet zonder resultaat. Hoewel spreker op dit moment geen mogelijkheid ziet om nieuw geld aan te trekken, kan dit morgen in het tegen deel verkeren. Van alles moet men be denken om aan enig geld te komen. Zou het initiatief uitgeput raken, dan ver wacht spreker geen enkel nieuw bedrag. Gelukkig echter heeft het College be slag weten te leggen op de gelden om circa 800 woningen, een gashouder, twee gymnastieklokalen en 2 lagere scholen te bouwen en hiermede ver keert Leiden in tegenstelling met iele andere gemeenten in een gunstige po sitie. Voor de rest is het afwachten „of wg dit jaar nog meer kunnen van gen". Dat het Rijk de Gemeente daar bij zal helpen, is voor spreker een grote vraag. Zelf heeft hij hiervoor weinig ver wachting. De circulaire van 4 Februari j.l. opent weinig perspectief. Ondanks velerlei pogingen is voor de financiering van de nieuwbouw energiebedrijven nog geen enkele hulp verkregen. Diep teleur stellend was voor de wethouder vorige week het bericht, dat een lening van de N.V. Electriciteitsbedrijven Zuid-Hol land niet uitgegeven mocht worden. En dat terwijl alles gereed was en de lening inmiddels door een consortium was over genomen. Na zulk een teleurstellende mededeling beginnen wij maar weer op nieuw Wat betreft het efficiëncy-onderzoek ln de bedrijven deelde de heer v. d. Kwaak mede. dat hiermede over enkele maanden een begin zal worden ge maakt. Met het Openbaar Slachthuis zal worden begonnen. Het College verwacht, dat binnen enkele Jaren de gehele ge meentelijke huishouding een beurt heeft gehad. In verband met dit onderzoek overweegt spreker nog niet om de ta rieven van het Slachthuis te herzien. DE GASLEVERING AAN ALPHEN Hoewel spreker begrijpen kan. dat Alphen. welke gemeente met tekorten van de Gasfabriek zit. spoed wil be trachten met de gaslevering, is hier Toor Leiden een investering van circa f. 500.000 mede gemoeid. Spreker, óe over dit onderwerp reeds een bespre king met de burgemeester vin Alphei beeft gehad, is van mening, dal Leidea en Alphen hier gezamenlijk b schouders onder moeien zeiten. In Maart hoopt het College de Ki een voorstel te doen toekomen iiiuki de levering van kraakgas. Spreker is overtuigd, dat het werk ra de Gem. Volkscredietbank en het fi nancieringsinstituut op solide en versa- woorde wjjze geschiedt. Voor over-cre- ditering wordt gewaakt. Een teken tó tijds is het. dat alle rangen en stadia gebruik maken van de Volkscrediettari en het Instituut. Van de 8.000 aanvrsra in 1951 werden er plm. 6500 toegesaa In dubieuse gevallen wordt een oreer- zoek in gesteld, in ongeveer 850 gem- nen was dit in 1951 het geval Spreke is niet van plan om een voorstel W het aanstellen van een maatschap^! werkster in te dienen. Met het oog i? het moeilyk aantrekken van geld. aan de directeur opdracht gegeven o zgn bedrijfskapitaal niet te vergrotend dit te handhaven op het bedrag van mi- De heer Kortmann gaf de heer u: der Kwaak de verzekering, dat hij ooi heeft voor bezuinigen. Spreker ui wj dagelijks bewust, dat hij met geld va anderen werkt. Grote prijsstijgingen en enkele salarisverhogingen zorgen er voor. dat menig reëel toegepaste oera- niging niet opvalt. In een levend organisme, zoals s?-e ker de gemeentehmshouding ziet. u- het voorkomen, dat hier of daar knoopsgat te wijd is. doch spreker is niet van plan het gehele hemd te scheuren. isg Terwijl het op papier heet. as- het laatste jaar van de noodvowz*-^ Gemeentefinanciën Z3l zijn.SP"*?, nog niet gerust op. dat tijdigeenoej- tieve regeling tot stand Voor een goed verantwoord gem beleid ziet de wethouder de noow«; lijkheid in om over eigen belaW^ nen te beschikken. Op dit spreker voor alsnog vele moeihjm en weinig mogelijkheden. Zijn aan - is hierop echter sterk gericht. Over de vraag of er in flt werken kunnen worden U"(* de heer v. d. Kwaak niet ffWir rust. Als hü zich reailseer1 is gedaan en nog moet worde f om de woningbouw vemg fcfl dan komt hij tot de concluiW toewijzingskraantje van de j., ringscommissie maar straaltje zal lopen. Bovendi hij enig kapitaal kan aantr*«* moet dit dan aan ten e<* a. aan de woningbouw of aan gente werken? HARD WERKEN INITIATIEF TONtV Nadat de wethouder zijn werkers had bedankt voor r, en spontane medewerking. e i( met er op te wijzen, dat al u den niet rooskleurig. hetCoWF sa'- dit nieuwe zittingsjaar ieder j klaar en paraat is een zeer moeilijke tijd zilm fD \-c het een tijd ven berd wrtö1 het tonen van veel inltiatiei-

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 16