Heftige discussie Beel Oud in Tweede Kamer Kansen voor Indische Nederlanders in Nieuwe Hebriden JaargangLE1DSCH DAGBLAD Felle debatten onder hoogspanning Zaterdag 16 Februari 1952 Tweede Blad No. 27535 Grondwetskamer afgewezen Gelijk in een deel onzer oplage van gisteren reeds vermeld, heeft de Twee de Kamer gisteren het voorstel tot instelling van een Grondwelskamer afgewe/en met 49 tegen 40 stemmen. Tegen de meerderheid der P. v. d. A.. S.G., C.H.. A R., en C.P.N.. voor K V P.. V.V.D, K.N.P. en van P. v. d. A. de heren v. d. Goes van Naters en Goed hart. «JAN VAN RIEBEECK-VLUCHT" DER K.L.M. Op 25 Maart. Ter gelegenheid van de Jan van Rle- beeckfeesten In Zuid-Afnka, die hun hoogtepunt zullen bereiken in de periode van 30 Maart tot en met 6 April a s zal de K L M. een bijzondere „Jan van Rie- beeck-vlucht" maken naar Kaapstad. Aan boord van de Douglas DC-6. die op 25 Maart a s van Schiphol naar Zuid- Afrika vertrekt zal zich bevinden de officiéle Nederlandse delegatie, die op uitnodiging van het Zuid-Afrikaanse „Jan van Riebeeck comité" de feestelijk heden in Kaapstad zal bijwonen. Kleine tegenstellingen in Suriname worden scherper Maar van rasdiscriminatie geen sprake correspondent te Paramaribo». Al deze groepen leven merkwaardig vreedzaam bij elkaar, ieder in zijn eigen groep. Maar scherp getrokken grenzen I hebben deze groepen niet meer. Het is Bedrijfspensioenfonds bakkerij in wording De werkgevers- en werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf hebben, ge zien de toezegging van minister Mans- hólt om eventuele verbeteringen van arbeidsvoorwaarden op de door hem (e beslissen wijze voor de ondernemers te compenseren, mede in aanmerking ge nomen de uitspraak der volksvertegen woordiging. ten aanzien van de brood- prijszetting in het algemeen, besloten, De begrafenisstoet na het verlaten van Westminster Hall. De tweede van links in de derde rij in Prins Bernhard. (Telefoto-A N P.) ging, hetgeen ook voor het gezin van de employé geldt. Bovendien een jaar lijkse kleding toelage, premies voor oog sten enz. De employé heeft in deze eerste drie jaar geen sociale zorgen Wil hij zich aan het eind van deze periode zelfstan dig vestigen, dan bestaat daartoe de mogelijkheid. Er is op de Nieuwe Hebriden zeker werkgelegenheid voor een paar duizend Indische Nederlanders. Het ligt echter _i de bedoeling voorlopig een proef te nemen met 100 werkkrachten. Het aan bod geldt natuurlijk alleen voor Indi sche Nederlanders in Indonesië aanwe zig. Daar het hier immigratie door par ticuliere ondernemers betreft, ligt het voor de hand. dat voor hen immigratie van Indische Nederlanders die in Ne derland vertoeven, te kostbaar zou zijn Het lijkt ons echter niet van belang ontbloot, dat aan de mogelijkheden .die de Nieuwe Hebriden aan de groep der Indo-Europeanen biedt de nodige aan dacht wordt geschonken. In Suriname leven verschillende bevolkingsgroepen. Dp grootste zijn de z.g. Creolen, de Hindostanen. de Javanen, de Chinezen, de Hollanders, de Bosnegers en Indianen. Daarnaast treft men nog kleinere groepen aan, zoals de Libanezen. Met Creool bedoelt men in Suriname mensen van gemengd bloed. Het begrip Creool en het begrip Surinamer kruisen elkaar. Met Suri namer bedoelt men in de eerste plaats Creolen. Wat er verder onder valt, is maar vaag te omschrijven als personen, wier familie reeds een generatie of zo in het land zit. of wier banden met het land van herkomst schijnen te zijn verbroken Zo gezien zouden de Hindostanen, die reeds goed 80 jaar in Suri name zitten en in tegenstelling met de Indonesiërs geen aspiraties hebben naar hun land van herkomst terug te keren, als Surinamer beschouwd moeten wor den. Toch worden ze in het algemeen niet als zodanig aanvaard. Hier hebben we reeds een tegenstelling. VREEDZAME SAMENLEVING. 1 zó. dat men tussen twee groepen telkens een bufferzone heeft waar geen zweem van gr oeps- of rasbewustzijn valt te be speuren. De wijze, waarop de verschillende be volkingsgroepen in Sunname met elkaar overweg kunnen, is uiterlijk zelfs zo op vallend verdraagzaam, dat bezoekers uit het naburige Britse Guiana, waar een .colour bar" bestaat, vaak hun verwon dering er over uitspreken In het uit gaansleven kent Suriname volstrekt geen ras-ondersoheid In deze samenleving, waar al de grote bevolkingsgroepen ge- pigment eer d zijn. en waar de „groep" gemengdbloedigen" zo groot is, gaat het moeilijk iemand om zijn kleur te weren en rasdiscriminatie te plegen. SYMPTOMEN VAN WRIJVING. Maar als men een beetje dieper ln deze maatschappij doordringt, stuit men op kleinigheden, die een zekere wrijving tussen verschillende bevolkingsgroepen verraden Een symptoom voor het be staan van deze spanningen is merk baar. wanneer er een of andere ruzie ontstaat. Al ruziemakend worden par tijen zich plotseling bewust, dat de te genstander tot een andere groep behoort, dat wordt hem op kwetsende wijze in het gezicht gegooid. Er zijn in Suriname drie tegenstellin gen. die van belang zijn. Op de eerste plaats de onvermijdelijke tegenstelling tussen de gekoloniseerde en de koloni serende. Dan Ls er een zekere wrijving tussen de Creool en de Hindostaan. Ten slotte is de verhouding tussen de licht en de donkergekleurde Creool, of neger, vaak stekelig. ONVERMIJDELIJKE WRIJVING. Tussen de Hollander, de kolonise rende. en de Surinamer, de gekoloni seerde. heerst een onvermijdelijke te genstelling. die door Suriname'* promotie van kolonie tot Rijksdeel iets is verscherpt. De Surinamer beschouwt de Hollan der als iemand, die het land. als ware het een doorgangshuis, komt binnen vallen. en een goed betaalde post komt bezetten, welke post een landskind (om het modewoord te gebruikenI toe komt om na verkregen pensioen het land weer te verlaten. Deze tegenstel ling ls de laatste jaren scherper ge worden. Gelukkig, dat de Hollanders in Suri name dit wel tonen te begrijpen, en niet nodeloos op gevoelige tenen trap pen. Gelukkig ook dat net merendeel der Sunnamers deze afkeer voor de Hol lander weet te houden binnen .zake lijke" grenzen en deze gevoelens niet overbrengt naar het gemeenschapsleven in het algemeen. Soort zoekt soort, en het is daarom be grijpelijk. dat de Hollanders in Suri name elkaar veel opeoeken. Maar hier in ligt een gevaar, want het kan ge makkelijk worden opgevat als te bete kenen. dat de Hollander liefst niet te eel omoang met de landskinderen wenst. Zoals uit het voorgaande reeds is gebleken, weten partijen echter over het algemeen een goede verstandhouding tot stand te brengen en te bewaren. HINDOSTAANS GEVAAR. De Hindostaan kwam als een armoe dige koelie ln Suriname. Vandaag heeft hij economische maoht. Door bun rigou reuze spaarzin, de daarmee gepaard gaande Spartaanse beperking hunner be hoeften en door hun kolossale arbeids zin. hebben de Hindostanen zich in de 80 jaren, dat ze in Suriname zitten, ge weldig omhoog gewerkt. Daarbij komt. dat him natuurlijke aanwas sneller blijkt te gaan dan die der Creolen. Het laat zich wel begrijpen, dat de Creool een Hindoetaans gevaar is gaan ontdekken. De armoedige koelie van 80 jaar geleden heeft thans vrijwel het monopolie van rijst, groenten, melk en vlees. De Creool onderkent nu de mogelijkheid van het gevaar, dat hij door de Hindostaan overvleugeld zal worden. Dat heeft een latente vijan digheid tot gevolg, die hoofdzakelijk in tijden van politieke strijd tot on plezierigheden leidt. „KLEUR VERHOGEN". Een nogal eens gehoord gezegde onder Creolen is. „dat je liever kunt werken onder een Hollander, dan onder een chef. die donkerder van kleur is dan je zelf bent". De ervaring zou namelijk geleerd hebben, dat een donkere chef er steeds op uit zou zijn. om zijn lichter gekleurde ondergeschikten het leveq zuur te maken. In zijn algemeenheid na tuurlijk onzin. Niettemin verraadt het 't bestaan van een rasprobleem. Bij het kiezen van een huwelijkspart» ner treedt dit probleem ook al heel merkwaardig naar voren. Er is name.ijlc een Creoolse stelling, die een donkere huwelijkspartij ven-werpt. Deze regel leert, dat men zijn kleur moet „verho gen"'. In de praktijk betekent het. dat een donkere i>artij zich van een licht kleurige party moet verzekeren, opdat de donkere partij een lichter gekleurd nakomelingschap zal verwerven. De rastegenstellingen in Suriname zijn nog maar van beperkte aard. Mis schien doen ze in sommige aspecten vermakelijk aan. Laat ze desnoods belachelijk zijn- Als ze maar geen ernstige problemen worden. Want daar zou het land maar nadeel van hebben besprekingen te openen over een even tuele verbetering van lonen en arbeids voorwaarden in het bakkersbedrijf. Een inleidende bespreking reeds is gehouden. I Hierbij werd in beginsel besloten tot het i instellen van een bedrijfspensioenfonds voor de bakkerij, aldus een mededeling uit organisatiekringen van de bakkerij. Gevolgd door Koningin Elisabeth II. de Koningin-Moeder. Prinses Mar garet en de vier hertogen wordt het stoffelijk overschot de St. George's Kapel te Windsor binnengedragen. De kansen voor de Indische Neder landers zijn in Nederland, zoals wel is gebleken, niet zo groot Hier is een ge bied. dat hun naar klimaat èn naar middel van bestaan ligt. In het kader van de Nederlandse emigratiepolitiek zou onder ogen kun nen worden gezien, in hoeverre de Nederlandse regering de Indische Nederlanders, die hun geluk op de Nieuwe Hebriden willen beproeven, tegemoet kan komen in het verschil tussen de kosten van emigratie van uit Nederland en van uit Indonesië indien zii zelf niet bij machte zijn daarin te voorzien Moh Yamin weer in ons land Moh Yamin, die als „koerier" van de Indonesische delegatie, die thans in Den Haag met de Nederlandse delegatie be sprekingen voert over de vraagstukken Unie en Nieuw Guinea, overleg heeft gepleegd met de Indonesische regering ls gistermiddag op Schiphol aangekomen. Hij werd op,het vliegveld verwelkomd door prof. Soepomo, voorzitter van de Indonesische delegatie en enkele andere delegatieleden Hij weigerde mededelin gen te doen „omdat ik eerst prof. Soe pomo dien in te lichten", zo zeide hy. Sentiment en ressentiment over oud zeer (Van onze parlementaire redacteur). Ich er wel eens over heeft mogen beklagen, dat de debatten in de 6 Kamer langzamerhand worden doodgelezen een verwijt, dat de riet ten onrechte wordt gemaakt heeft gistermiddag zeker geen lot klagen gehad. Er heerste een sfeer van geladenheid en bij tijden de stemming als geprikkeld karakteriseren. Zowel van de zijde der als achter de regeringstafel liep men zo warm aan, dat de spanning tepunt [jerei|(te. Een hoogtepunt in de zeer felle en verbeten discussie r Oud en minister Beel met als voorlopige conclusie, dat ook het I tot wijziging van Hoofdstuk 14 (overgang naar een nieuwe rechtsorde) Kamer wel geen meerderheid zal krijgen. nonderdaeavond hadden de AR stochtelijk, slagvaardig. Men gevoelt het ,.an prol Gerbrandyde ook. wanneer een Gerbrandy zich in zijn I 'fn (jg CPN zich in afwij- liefde voor Tnrionesié epraalct weef 7c. nn uitgelaten Gisteren heeft de sjnnus <CHi al evenmin van ïn- inheid blijk gegeven door a s zijn uit te spreken, dat Hoofdstuk 14 eid dient te v.orden gelaten, tot- ontwikkeling geheel zal zijn vol- rv heer Oud (VVD' ook achtte winesvoorstel voorbarig. De ge- P -virde is er nog niet. Zij 13''"edane zaak. Waarom maakt fe zoveel haast, zo vroeg hij. mei beter te wachten tot alles rust is gekomen, om dan bij ■Me herziening te komen met «kundige omschrijving van het nt inplaats van een geografi- JK, Grondwet is geen leerboek seraf ie. «Ving heeft voorgesteld, in na- -,an het interim-rapport der omm isie de artikelen 6264 van ndaet. handelend over het op- nr over Indonesië. Suriname en crlandse Antillen, hun staatsin- t en de verordeningen, te doen en Een dergelijk voorstel behoeft ns art. 210 van de Grondwet een erde meerderheid. De heer Oud wikkelde daartegen bezwaren. Hu Wanneer ik daaraan meewerk, "met waar ik blijf", daarmede te- iderschruvend de bezwaren van erbrandy en de heer Weiter. X POLITIEKE BIJBEDOELING r Beel heeft de voorgestelde gekenschetst als een redactio- jassing aan de nieuwe situatie, öndwet vertoont t n v. Indonesië fzond en abnormaal beeld. Dat bestendigd blijven, a waarschuwde de minister, nu jsdwetskamer is afgewezen, zal a.aehele herziening zeker tot 1956 b worden gewacht. Met de Grond- nissie blijft de regering van oor door de souvereiniteitsover- de Grondwet voor wat betreft titelen 62, 63 en 64 is uitgewerkt de wijziging voor de Ned. An- in Suriname een zwevende positie weeg brengen, onderschreef de tr niet Zij loopt ook niet vooruit besprekingen met Indonesië. n:r.l ter ontkende voorts met stel- dat de regering met haar voor- ;e politieke bijbedoeling had. HARDE WOORDEN voor zover zy tegen de voor- toonde zich met alles behalve te- van de heer hartstochte- verweet, dat van zich aanval van de •KVPi als zou hij goed- hebben gebruikt! ontbreekt te veel in de evoelt dat. wanneer een zich laat gaan, hart liefde voor Indonesië geraakt weet. Ze ker, hier speelden ook de ressentimen ten en de heer Gerbrandy was wel wit erg kras in zijn verwijten: aan deze be windslieden geef ik geen vrijheid met betrekking tot hoofdstuk 14. dat houd ik vol tot mijn laatste ademtocht. Wij moe ten wachten tot er mannen meteen rug- gegraat komen! Maar ook in de zakelijke sfeer kreeg dit debat een opwindend karak ter. toen de heer Oud verklaarde be paald ontsteld te zijn door het ant woord van de minister. In de lijn van de minister doorge redeneerd. aldus de afgevaardigde, had de regering écn dag na de souvereini- teitsoverdracht de Grondwet op zij kunnen zetten. „Niet waar", riep minister Beel hef tig terug. „Ja. dat is wel waar", repliceerde mr Oud. en wanneer ik had geweten dat de regering er zo over dacht, zou ik nooit mijn stem aan de souvereini- teitsoverdracht hebben gegeven." DE SLAPENDE HOMERUS. Op dat ogenblik zwaaide dr Beel met het interim-rapport: „U hebt dit rap port ondertekend en geen minderheids- nota toegevoegd". De heer Oud was een ogenblik kennelijk onthutst en zei toen: „Mijnheer de voorzitter, ook Homerus slaapt wel eens. Overigens he«b ik. al heb ik het rapport ondertekend, toen zeker het recht er een eigen mening op na te houden. Ware dat niet het geval, dan zou lk er voor bedanken ooit nóg weer lid van een Staatscommissie te worden". Minister Beel is in zijn antwoord op het verwijt van mr Oud teruggekomen en heeft gezegd, dat er voor de regering na de souveretniteitsoverdraoht ook een morele binding bestaat naast de for mele grondwettelijke binding. De rege ring handhaaft intussen haar standpunt ten aanzien van de voltooiing van de rechtsorde. De kaarten liggen nu op tafel en zoals ze nu liggen schijnt de kans gering, dat de WD met het rege ringsvoorstel zal meegaan. Afgewacht moet worden of de P.v.d.A. van haar amendement, om ln plaats van Nieuw Guinea te leaen niet-zelf-re- gerend gebied door de regering afge wezen een principiële zaak zal ma ken. Tegen het schrappen van de goed keuring van regelingen, waarover de heer de Graaf iKVPi een amendement Indiende, had de minister geen bezwaar. Dinsdag stemming over artikelen en amendementen. Particuliere emigratie op gunstige voorwaarden (Van onze oorrespondent te Djakarta) Voor de Indische Nederlanders in In donesië bestaat een reële mogelijk heid om - zij het voorlopig in klein aantal - te emigreren naar de Nieuwe Hebriden. aldus de heer H. A. Ver- kuyl. tijdelijk consul der Nederlanden in Noumea, die op het ogenblik in Djakarta vertoeft om te onderzoeken of er bij de Indische Nederlanders be langstelling bestaat voor deze emi gratie. Er is op deze eilanden gebrek aan arbeidskrachten op de ondernemin gen; de ondernemers hebben dan ook interesse voor de immigratie van de ze Nederlanders. Het klimaat is er tropisch en de voorwaarden, die de emigranten worden geboden, gunstig. Voor de Indo-Europese groep, die de Indonesische nationaliteit niet heeft aanvaard, bestaat - zo men weet - zeer dreigende gevaar, dat zij op duur uit het arbeidsproces zal worden gestoten Velen van hen verrichten werk dat door Indonesiërs kan worden gedaan of reeds wordt gedaan. Vertrek naar Nederland is. op grond van klimaat en geringe arbeidsmoge lijkheden, voor deze mensen niet aan te bevelen Voor emigTatie komen bij voor keur tropische gebieden in aanmerking. Op Madagascar. Afrika en Brazilië werd in dit verband reeds gewezen, doch de kansen daar werden niet opti mistisch beoordeeld. De Nieuwe Hebriden werden niet ge noemd en toch liggen daar. volgens de mededelingen van de heer Verkuyl mo gelijkheden voor de Indische Nederlan ders. Het klimaat van deze eilandengroep ten Oosten van Australië komt vrijwel overeen met dat van Indonesië. De voornaamste middelen van bestaan zijn landbouw: copra, koffie en cacao, en veeteelt: rundvee, paarden, varkens en schapen. De bestuursvorm is een Frans-Brits eon-dominium. Buitenlan ders hebben dezelfde rechten en plich ten als de Franse en Britse Inwoners. Frans is de taal. die tussen de onderne mers en hum employés wordt gespro ken al kan men er ook met Engels te recht. Op de duur dient men zich ech ter het Frans eigen te maken. Het on- derwijs - on gouvemements en missie scholen - wordt in het Frans gegeven. De rechtspraak wordt uitgeoefend door een Franse en een Britse rechter, met 'n neutrale president, die vroeger door de Koning van Spanje werd aangewezen, als een hulde aan de Spaanse ontdek ker der eilanden, doch tegenwoordig door de Koning van België Over de faciliteiten, die de emigrant naar de Nieuwe Hebriden geniet, vernamen wij, dat de reis van Indo nesië naar de Nieuwe Hebriden vrij is van huis tot huis. Er wordt een premie en een voorschot verstrekt, die deels bij vertrek en deels bij aan komst in ontvangst kunnen worden genomen, doch ook in zijn geheel bü aankomst op de Nieuwe Hebriden. Heeft de emigrant bij vertrek een ge zin dan worden de reiskosten voor het gezin voorgeschoten. Is de vrouw echter eveneens bereid in loondienst te treden, dan is ook voor haar en de kinderen de reis vrij, terwijl zij even eens de premie ontvangt, die aan het eind van de eerste drie jaar aan alle werkers wordt uitgekeerd. De emigrant gaat een overeenkomst aan voor drie Jaar. Hy krygt een gega randeerd basissalaris, vriie huls vesting, volledige voeding en medische verzor- Langzaam schrijdt de stoet, die koning George van Engeland op de laatste tocht begeleidt, de Kapel van Windsor Castte binnen, waar de overleden Vorst na een korte dienst zal worden bijgezet. (Telefoto-A.N.P.)

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 27