EIDSCH DAGBLAD George heden gedragen ten grave Grootse manifestatie van van Britse volk VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 No. 27534 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.— per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singe] 1. Leiden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: z5041, Red 21507 De Koninklijke grafkelder van de Si. George Kapel van het kasteel Windsor, waar sinds Koning George de Derde alle Britse vorsten, behalve Koningin Victoria, begraven zijn. is ook de laatste rustplaats van Koning George VI. Het Kasteel Windsor dateert uit de tijd van Willem de Veroveraar, die het bouwde als onderdeel van een verdedigingsstelsel in het Zuiden van Engeland. De kapel werd aan het einde van de 15e eeuw gebouwd als geestelijk tehuis voor de oudste Britse orde. de Orde van de Kouseband, welke in 1348 door Eduard de Derde werd ingesteld. Luisterrijke traditionele stoet trok door Londen droge, doch koudgryze en winderige dag is koning George VI naar rustplaats gebracht, uitgeleide gedaan door vele groten der aarde, bijgezet in de grafkelder van de rijkgeornamenteerde kapel van de Hei- binnen de oude, verweerde wallen van het kasteel van Windsor, in vader, George V, rust daar met andere Britse souvereinen, zoals Hen- m, Karei I, George III, George IV en Willem IV. ,n Kent, broeder van de overledene, ligt daar eveneens begraven. !n volk bezit meer gevoel voor ce ileel en ritueel dan het Engelse, l slad vormt een treffender decor l een historische plechtigheid als dan het zilvergrijze, in de winter I wazige Londen, Kleek alsof de monumentale con- li terugkeken om alle aandacht te lallen od de zich uiterst langzaam wegende begrafenisstoet, vol in styi. tienduizend militairen, ere- en gewone formaties, langs de Londen zelf Hepen 1500 leden mee, in detachemen- de militaire leiders Eisenhower en verliest een staatsbe- tel van haar persoonliik ka- Een souverein is heengegaan, van ,de" laatste is bij de oprichting "oet de nadruk gevallen, ceremonie ls immers een afscheid tege.ijkertijd een bevestiging, manifestatie met haar rijke af- van uniformen en kleuren vrijwel nauwkeurige cople plechtigheden als deze gebeurtenis, welke boven uitging. Het leven van vergankelijk, maar de van heel een volk gaat Weling in deze ceremonie, elk bewaard detail, had beteke- menigte was het overweldigend. De ge- h,w™OP,had.,00k als onmiddel- hooggestemde uitdrukking te Z S.Sd,evo1 gemoed On- kelijkhelj en mechanisa- daarvoor geen eigen expres- Stopt men bij dergelijke steeds weer naar de ge- grijs verleden, hun ^JjVleerdheid echter de' er van doen marcherend detachement, elke merk waardig uitgedoste gezagsdrager, bete kende een herinnering aan een voor de gemeenschap belangrijk wapenfeit of daad, welke de oorzaak was, dat hem het privilege werd verleend om de sou verein de laatste eer te bewijzen Dat de affuit door matrozen werd voortgetrokken weerspiegelde een Inci dent bij de begrafenis van koningin Vic toria, toen zij improviserend bijspron gen, toen het harnas van de paarden was gebroken en de dieren schichtig werden en begonnen te stijgeren. En het was Karei II, die indertijd de grenadiers het uitsluitend recht ver leende om de baar van de monarch te dragen. Diepe historische zin spreekt ook uit de rol bii deze plechtigheid van de „Orde van de Kousebandwaar de koning het hoofd van was. De kapel, waar hu begraven werd behoort aan deze orde, welke de band vormt met Enge'.ands alleroudste verleden, o.a. met koning Arthur en zijn beroemde tafel ronde. Ook hier mystiek, welke het voortbestaan van een volk symboliseert. De stoere en toch ijle torens van de Westminster Abdij en van het parle- mentspaleis, vlak achter elkaar ten he mel rijzend boven het bruinig-zwart van muren en daken, welke getuigen waren van zovele belangrijke gebeurte nissen in Engelands historie, keken neer op de ontroerende scène van het uitdragen van de baar Het was volkomen stil .Toen precies half tien de kist bedekt met de konink lijke standaard, waarop de regalién, de emblemen ygn de „Orde van de Kouse band". en een kruis van witte b'oemen van de koningin op de schouders van acht grenadiers, gekleed in gTijze jas sen. zonder hoofddekstel, voetje voor voetje naar bulten werd gedragen. De erewacht bracht het saluut. De 150 matrozen, die de affuit zou den begeleiden,, stonden stram, maar met gebogen eri ontb'ote hoofden. Onder het linnen afdak, voor de uit gang van de hall, stonden de zwaarge- sluierde koninginnen en de andere fa milieleden. Van terzijde sloegen de vorstelijke be zoekers en vele hoge militairen het ta fereel gade. Zodra de stoet, waarvan het voorste gedeelte over een afstand van drie kwart mul van te voren was opgesteld, zich in beweging zette, klonk de eerste zware dreun van Big Ben elke minuut hertialend .totdat de 56 slagen vol wa ren. De kanonnen van Hyde Park en de Tower vuurden dof een zelfde getal mi- nuutschoten af. overeenkomstig met het aantal, door de koning bereikte, levens jaren. Het voorbijtrekken der schitterende processie van staatshoofden, vorstelijke personen, ministers, ambassadeurs, mi litaire leiders en hofdignitarissen. mili taire detachementen en garde-forma ties - de „ruiters" liepen in deze stoet aangezien paarden al .een voor de rij tuigen mochten worden gebruikt - met als slot vertegenwoordigers van politie brandweer en burgerlijke verdediging, duurde ruim een half uur. Het gin? heel langzaam en plechtig De militairen toonden een volmaakte precisie in beweging en gebaar, het ge heel beheerst door de melanchoieke treurmuziek der martiale muziekcorpsen met hun omfloerste trommen. Een bijzondere groep vormden de altijd bonte doede'zakblazers De lijfgarde droeg de karabijnen omlaag gericht on- der de arm Al deze onderde'en van de stoet vorm den slechts de inleiding tot de climax - de affuit met de baar getrokken en gevolgd door de dicht opeengedrongen matrozen, in brede rij eveneens met de karabijnen omlaag onder de arm - be geleid door witbep'uimde gardeofficie ren. garde-so'daten met hun hoge be renmutsen en de bewakers van de To wer met hun ronde zwarte Tudor-hoe- den en Spaanse witte kragen De rijkskroon en de gouden rijksap pel - bezet met duizenden juwelen - fonkelden. Beide symbolen bevatten twee van de grote Cu'linan-diamanten .we'ke 40 jaar geleden in Amsterdam zijn gesle pen. Onmiddellijk achter de baar vo'gde de omfloerste koninklijke standaard, ge dragen door een officier van de huis- ho'icio'iik.» cava'lerie. Ontroering maakte zioh meester van de menigte, toen de zg. „glazen koets" met haar in het zwart gestoken koetsier en drie palfreniers en getrokken door twee grijsbruine paarden zichtbaar werd. In dezie koets zaten de koningin, de koningin-moeder, prinses Margaret en de enige zuster van de koning, de Princess-Royal. Te voet. volgden de hertog van Wind sor, de hertog van Gloucester, de hertog duizenden, maar in honderdduizenden worden geteld. Op sommige plaatsen stonden er rijen van honderd dik. Duizenden hebben het gure weer ten sipijt er de hele nacht voor over gehad om een plaatsje te bemachtigen. De donkere, even opl chtende, depar tementen van White Hall met hun klas sieke gevels, het dorpsaohtige poortje d r bereden garde, waardoor de stoet zich als het ware heen moest wringen, het wijde paradeterrein daar achter, waar de kon'ng zovele jaren zijn lijf garde de revue afnam de koninklijke paleizen en staatsgebouwen langs de Mall, met aan de overzijde het dorre, winterse, doch niettemin altijd lieflijke park van St. James, de nauwe doorgang naar Piccadilly, de stat ge weg door Hy de Park en de kleine .marmeren poort" (Marble Archi vormden de karakte ristieke omlijsting van de proc-ssie. Daarna kwamen de woonwijken met vee! volkswinkels en een pensionbuurt, waar elke millimeter ru mte was geka pitaliseerd, de mensen puilden uit de hu'mi en van de daken! Met het bere.ken van het Paddington Station was de eerste fase van de tocht ten e'nde. Toen de baar ln de trein verdween, werd de treurmuziek van Chopin ten gehore gebracht. Koningin Juliana en Prins Bernliard te Londen Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het noenmaal gebruikt in ..Cla rence House", hetgeen tot nu toe de Londense woning van koningin Elisabeth was. Behalve koningin Elisabeth zelf i zaten mede aan koning Gustaaf en koningin Louise van Zweden, de hertog van Edinburgh en lord en lady Mount- batten. Koningin-moeder Elisabeth heeft gis- teravond in Buckingham Palace gedi neerd met koningin Juliana en prins Bernhard. Het koninklijk paar werd in de loop van de dag ook ontvangen door de koningin-douarière Mary. Te 23.00 uur reden de koningin en de prins naar Westminster Hall. waar zij ongeveer vijf minuten zijn gebleven en het voorbij trekken van mensen langs de katafalk gadesloegen Daarna verlieten zij onopvallend de Hall. Onze Londense correspondent telefo neert nog1. De aandacht van het Britse publiek gaat sterk uit naar koningin Juliana, omdat zij dezelfde positie inneemt als de jonge koningin van Engeland. Men beschouwt de Nederlandse vorstin als het voorbeeld van koningin Elisabeth. Bij de dood van koning George V was geen enkel lid van onze koninklijke familie aanwezig. Thans zat onze souvereine in het eer ste rijtuig. De bladen doen uitkomen, dat koningin Juliana boven koningin Elisabeth het voordeel had, dat zij on middellijk door beroemde vrouwen werd voorafgegaan. Er wordt aan herinnerd, dat koningin Juliana haar echtgenoot de titel „prins der Nederlanden" heeft gegeven in plaats van de ouderwetse titel „prins- Koningin Juliana en Prins Bernhard worden op het vliegveld Northolt bij Londen begroet door de hertog van Gloucester. scHvieerat bedoeling en de I" eeuwen van bïvÓS Hn ln geopende kist ..u"- jfBtoond en ook naar '?m,.!edereen te la- n-|i7. Rerkelijk. en op na- ^tieS dfnïuwe'vcS't1 «schiedenisboek. E'k mee hocve van de onafzienbare mm die hun Koning uit- Jf hun'!,du" op zi>" i"alsle Mm vm*>mge Vrouwe- ■ÏÏTS u1' de 'n3an8 van fejor/I waar dc Koning feilt?8 vanwaar de be- L,. eertrekt. veldkeukens Wtlib l d'8">en die de PDl koude trotseren, maken 4, eeer volkome ZZd' '°"ec-Wc van Edinburgh en de 16-jarige hertog van Kent. wiens vader met wie hij e?n treffende gelijkenis vertoont in 1942 bij een vliegtuigongeluk in Schot land. is omgekomen In deze groep was alleen de hertog van Kent niet. in uniform. Hierbij sloten zich lopende de grote groep van staats hoofden en leden van dc Britse en bui tenlandse koninklijke families aan. Drie vorsten: de koningen van De nemarken, Zweden en Griekenland, en jiresident Auriol van Frankrijk, open den de rij. Daarachter kwamen: de jeugdige ko ning van Irak (die in Engeland studeert), de presidenten van Turkije en Yoego- slavi. de kroonprinsen van Noorwegen, Ethiopië en Jordanië Albert, prins van Luik, Felix, prins van Luxemburg, prins Bernhard en prins Ali Reza van Perzië, Prins Axel van Denemarken en prins i Zeid van Irak. Koningin Juliana zat in het eerste van 1 de zes volgrijtulgen met de hertogin van Gloucester, de hertogin van Kent en de 1 bejaarde koning Haakon van Noorwe- |gen. Een pikante bijzonderheid is. dat bij de begrafenis behalve de president van Joegoslavië, ook ex-koning Peter van Joegoslavië, aanwezig was. In totaal waren zeven monarchen met hun koninginnen en prinsen-gemaal en zeventien prinsen en prinsessen, drie presidenten en vijf premiers aanwezig. De rouwstoet kon, behalve op het laatste gedeelte van de weg af door de menigte goed worden gezien. Vooral om en In Hyde Park moesten de mensen, ondanks de televisie, niet in gemaal". Men hoopt in Engeland, dat koningin Elisabeth de hertog van Edin burgh een soortgelijke titel zal verlenen. Er waren uit Nederland drie grote kransen meegebracht, een van de Koningin en prins, een van prinses Wil- helmina en een van de Nederlandse regering. De krans van de Koningin zal in de kapel In Windsor worden geplaatst. Behalve minister Stikker liepen in de stoet mee luit-generaal Aler. als verte genwoordiger van alle Nederlandse strijdkrachten, en de drie Nederlandse militaire attache's in Londen kolonel Goossens (leger), kolonel Nass (lucht macht) en kapitein ter zee Mulock van der Vlies Bik (marine). ONTVANGST OP BUCKINGHAM PALACE. De staatshoofden, eerste-ministers en diplomaten, die ter bijwoning van de be grafenis van wijlen koning George naar Londen zijn gekomen, zijn gistermiddag door koningin Elisabeth II op Bucking ham Palace ontvangen. Koningin Elisabeth heeft besloten te breken met de gewoonte van het aan bieden van een staatsdiner aan de hoof den van staten, die Engeland aan de vooravond van de teraardebestelling van een vorst bezoeken. Een dergelijk diner werd vroeger op het Buckingham Palace aangeboden. De koningin en haar moe der zullen de thans te Londen vertoe vende vorstelijke personen op verschil lende data in noenmaal nodigen of een diner aanbieden. Gevoel eni verstand Zonder enige overdrijving kan menl zeggen, dat het Europese leger aan een zijden draadje ls komen te hangen! Dit als gevolg van het feit, dat in Frankrijk het gevoel het dreigt te winnen, vaa het verstand. Dat in Frankrijk na de historie van de laatste eeuw de vrees voor Duitsland groot is - drie oorlogen binnen de 90 jaren is heus niet gering te schatten - het is te begTijpen. maar politiek kan nu eenmaal niet gebaseerd zijn op sen timent of gevoel. Politiek is een zaak van bittere realiteit en realiteit staat los van elk gevoelsargument. De harde realiteit van het ogenblik is dat tegen het gevaar van "n Russische agressie opgericht moet worden een ge sloten Europees front met Amerika als grote steun daarachter. Daarom valt het al zo zeer te betreuren dat Engeland, hoewel het al!e steun toezegt ,zich niet aan dit Europese front wil verbinden, vasthoudend aan de idee van het Britse imperium, dat zich over de ganse we reld uitbreidt. Maar dit is reden te meer voor het Europese vasteland om zich zo nauw mogelijk aan een te slui ten Nu laat zich gemakkelijk begrijpen, dat in deze combinatie Duitsland, het geen momenteel wil zeggen West-Duits- Land, niet kan worden gemist Zonder deelneming van West-Duitsland ont staat een gevaarlijk vacuum, dat de an dere Europese landen .zelfs niet met de steun van Amerika en Engeland, kun nen opvullen. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat bü nlet-deelnemlng van West-Duitsland de verdedigingslijn te gen sovjet-agressie direct zal moeten worden teruggebracht tot de Rijn ter wijl deze thans is gedacht aan de Elbe! Is het nog nodig om breed uit te meten, hetgeen dit zou betekenen voor de Eu ropese verdediging? Het gevaar zou ala het ware direct aan de poorten staan! Zo is de realiteit. De diverse Franse regeringen hebben deze dan ook erkend en hebben zich daarbij aangepast, zij het schoorvoetend omdat ook bij hen de vrees voor Duits- J 'and een factor op de achtergrond I b'eef Nogmaals, het laat zich begrij- j>en. Maar zij onderkennen het gevaar van een weigering om West-Duitsland op te nemen in het Europese afweer- front en zij hebben de idee aanvaard om West-Duitsland te doen deelnemen j aan het Atlantisch front, ook al wezen zij een Duits lidmaatschap aan dit ver drag met grote beslistheid af. De nood zakelijkheid dwingt en daarvoor heb- j ben zij gebogen. Stap voor stap hebben zij daarom zich concessies laten af- j dwingen op diverse terreinen, inziende dat de nood daartoe noopte. Doch nu dreigt het Franse parlement een spaak in het wiel te steken. Blijk- I baar overheerst daar het sentiment van de vrees voor Duitsland. I Zodoende doemt aan de kim op het 1 gevaar van een Franse weigering om West-Duitsland te doen deelnemen aan het afweerfront, tenzij in een vorm, dl9 voor de Duitsers onmogelijk is te aan vaarden, n.l. de Duitsers te maken tot kanonenvlees in dienst van het Westen zonder enige medezeggenschap. Zelfs voor Adenauer zou dat niet acceptabel zijn. Ook al erkent men .dat de Duitsers ze ker eveneens belang hebben bij tegen weer tegen een Russische agressie! De Franse premier, Faure heeft dien tengevolge de vertrouwenskwestie moe ten stellen als laatste kans om het par lement tot bezinning te doen komen. Met de beslissende conferentie van Lissabon voor de deur kan i£der bevroe den, wat een crisis in Frankrijk op dit moment zou betekenen, vooral wanneer zo duidelijk door de Franse Nationale Vergadering zou zijn uitgesproken, hoe zij denkt over een Duitse herbewape ning. Hoe het Franse parlement denkt... Doch ziet dit dan niet. dat bij het slui ten van een vrede met Duitsland, waar door dit land zijn zelfstandigheid her krijgt, Duitsland zich ongetwijfeld het recht zal voorbehouden zich te be schermen tegen een aanval uit het Oos ten. Zodoende zou Duitsland toch een leger oprichten, zonder contact met het Europese leger! Bonn kan zeker op de steun van Amerika rekenen ln dit op zicht. Zo botsen gevoel en verstand. Zal het Franse parlement alsnog wij- ken voor de regermgs-pressie? Het ant woord zal gegeven moeten worden door de socialisten Gaullisten en communis ten zullen niet van gedachte verande ren. Handhaven de socialisten ook hun bezwaren, dan valt het kabinet Faure met alle gevolgen vandien. De Franse socialisten hebben zich op het zeer gevaarlijke standpunt geplaatst I van uitstel. Zu willen afwachten het rapport van de door de VN ingestelde ontwapenmgscommissie. Wie gelooft aan. I een bevredigend resultaat? Uitstel is hier bijzonder riskant! En inmidde's dringt de tijd Moskou gnuift! Gisteren heeft koningin-moeder Elisa beth een bezoek van 20 minuten ge bracht aan de Westminster Hall. Zij was geheel ln het zwart gekleed. Leunend tegen de stijl van de grote Oostelijke doorgang staarde zij onafgebroken naar de katafalk. Haar gezicht was wit, doch kalm en beheerst. Voor zij vertrok boog zij even het hoofd. Ook koningin Elisabeth heeft, verge zeld door prins Philip en prinses-Mar- garet, gisteravond een kort bezoek ge bracht aan Westminster Hall. HONDERDDUIZENDEN DEFILEERDEN LANGS BAAR. Hedenochtend tot 6 uur hebben nog duizenden een laatste hulde aan de koning gebracht, doordat de Westmin ster Hall de gehele nacht open bleef. Aan het begin van de avond waren gisteren sinds drie dagen een kwart mil- lloen mensen de baar gepasseerd. In totaal passeerden 305.806 rouwenden. I In officiële kringen te Londen wordt 1 verklaard, dat koningin Elisabeth in de 1 herfst zal worden gekroond Een bevesti- ging van dit bericht zal echter pas over enige weken gegeven kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1