LEIDSCH DAGBLAD ,cht President Truman legt liet Congres economische boodschap voor Worden met het Europese leger politieke doeleinden nagestreefd? Egypte neemt stelling tegen hulp aan Engeland 90ste Jaargang DONDERDAG 17 JANUARI 1952 No. 27509 l W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16— per kwartaal: f 047 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefooo Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Moeilijke jaren liggen nog VOO]* deze !ande'i de nodige waardoor zii niet eehee! de boeg Hulp aan Europa moet worden voortgezet ^«resident Truman heeft zjjn jaarlijkse economisch rapport aan het Congres doorgeleed. Hü zeide hierin o.m., dat het verschil tussen de Amerikaanse invoer tn'uitvoer het afgelopen jaar viermaal zo groot is geworden. Het uitvoeroverschot. dat in de tweede helft van 1950 was gedaald tot een jaarniveau van 14 milliard dollars is in de tweede helft van 1951 gestegen tot een niveau van ongeveer eü.milliard dollars per jaar. In 1951 bereikte de waarde van de Amerikaanse uitvoer van goederen en diensten het in vredestijd ongekend hoge cijfer van ruim -0 milliard dollars. Ook de invoer bereikte een recordcijfer, hetgeen echter niej wegnam, dat het uitvoeroverschot aanzienlijk groter werd. ©Timan wees er in zijn rapport op. laties en voor de dat de hulp aan het buitenland in 1951 in vee! kleinere mate is gestegen dan het uitvoeroverschot en dat hierdoor goud en dollars uit de reserves van andere landen weer naar de Verenigde Staten zijn gaan vloeien. De uitvoer van particulier kapitaal was het afgelopen jaar kleiner dan in 1950. De Amerikaanse particuliere bêleccers bleven in het buitenland op hinderpalen stuiten, die hen van in- wasterincen afschrikten. Met het doel het wederom toene mende uitvoeroverschot van de Ver enigde Staten te verminderen, her haalde Truman zijn beroep op het Congres om de wettelijke bepalingen te herroepen, die de Amerikaanse in voer van bepaalde goederen, zoals I" «oivelproduelen en andere landbouw producten uit Europa en elders be perken. De grote omvang van de Amerikaanse uitvoer van producten in het afgelopen Jaar was het resultaat van de grote vraag naar goederen in vrijwel alle lan den. Deze vraag vloeide voort uit de herbewapening de hoge inkomsten der grond offen-producerende landen en de programma's voor economische expan- s'eHn de economisch onontwikkelde ge blader [President Truman pleit in ziin bood schap opnieuw voor voortzetting van de holpverlen'ng aan de landen van de vrije wereld, „ten einde deze lan den Ie helpen hun militaire en econo misch kracht te vergroten". Wij moe- tën een realistisch standpunt inne men tegenover hulpverlening aan het buitenland, zo zeide hij. Terwijl wij Ons bewust zijn van de beperktheid Wn onze economie, moeten wij ook Iprien. dat sommige andere landen yi economische en politieke druk te verdragen hebben, die veel ernstiger if dan wij kennen. Het komt er op aan. dat wij de vrije wereld veiliger moeien maken om zelf veilig te zijn, aldus Tmman. Nor ze'de Truman: Wij staan thans aaa 'net bezin van een periode, waarin de (jasten, verbonden aan de uitvoering van ons defensieprogTamma, aanzien- 1MB zwaarder zullen worden. Niet- al leen zullen de defensie-uitgaven stijgen, doch tevens zal het weerstandsvermo gen van onze economie aan een nog waardere proef onderworpen word°n. Delversterking van onze defensie, die in "Verband met onze veiligheid absoluut noodzakelijk is. zal nog meer vergen van onze arbeiders en militairen, onze IfDduciio-cipaciteit en onze nartuur- liikt hulpbronnen. Dit betekent een nieuwe aanval op ons welvaartspeil. Een verdere stijging van de rege- rtncsuilgaven is onvermijdelijk en •ndanks de nieuwe belastingen, die *trn voorgesteld moet worden aange nomen, dat er dit jaar een aanzienlijk tekort op de bcgToting zal zijn. welk tekori in liet komende jaar nog groter »1 worden. Door dit begrotingstekort I en door dP zware eisen, die aan onze j économie gesteld zullen worden, zal hél gevaar voor inflatie toenemen. Wfl Boeten nauwkeurig nagaan in hoe verre er van werkelijk gevaar voor mflatie sprake Ls. ten einde te kunnen fasUtellen, hoe wjj dit het beste kun nen bezweren. Overigens valt het niet te betwijfelen, dat wii er in zullen wagen een bevredigende oplossing te vinden voor de problemen, waarmee I wjj thans geconfronteerd worden. De defensie-uitgaven zullen dit jaar 7an 45 milliard dollar tot bijna 65 mil liard dollar stijgen. Dit betekent, dat togen 'net eind van dit jaar niet langer 14. poch bijna 181 van de waarde der totale Amerikaanse productie aan de de fensie 7a 1 worden besteed. In 1952 zal nieer dan één derde van de productie der Amerikaanse metaalverwerkende in- TOtrieen rn bouwmaatschappijen be- ttenin zijn voor defensiedoeleinden. Meer dan één vierde van de koperpro- ie en ongeveer de helft van de alu- umproductie zal gebruikt worden voor de constructie van militaire instal- WEERBERICHT Guur weer De Bilt verwacht bot morgenavond: uuj: weer met wisselende bewolking SE» 71 dan sneeuw-, hagel- of regen- HH«i Zuidoosten van het land hraenu: matige overigens krachtige tot narde of wellicht stormachtige wind -- vervaardiging van militaire goederen. Ofschoon de defensie-uitgaven dit jaar de grootste stijging te zien zullen geven, voorziet het regeringsprogramma in een verd-re verhoging van deze uitgaven in het kalenderjaar 1953. Men mag niet aannemen, dat de uit gaven voor de uitvoering van Ame- rika's veiligheidsprogramma in 1954 tot een normaal peil zullen dalen. Maar de moeilijkste problemen zullen ln de komende 12 maanden rijzen. Als de Verenigde Staten die tijd eenmaal door zijn, zullen de voortdurende toe neming van de productie van grond stoffen en de verminderde behoeften voor militaire doeleinden ertoe leiden, dat de moeilijkheden afnemen. Intus sen zal het echter noodzakeluk zijn het gebruik van schaarse grondstoffen voor tal van producten in vredestijd te be lwerken. Enkele kleinere ondernemingen zullen moeilijkheden ontmoeten, daar zij niet in staat zjjn hun installat.es aan de productie van defensie-materiaal dienstbaar te maken of andere grond stoffen te vinden. Speciaal moet de aandacht gevestigd worden op dat deel van Amerika's krachtsinspanning, dat ten dooel heeft het weerstandsvermogen van andere vrije landen te verhogen. In de twee jaar van het Marshall-plan voor het uitbre ken van de strijd in Korea steeg de in dustriële productie van de West-Euro- pese landen met 30 procent. Niettegen staande dat. was hun herstel nog verre van volledig, toen zij zich genoodzaakt zagen de nieuwe zware lasten voor de defensie op zich te nemen. Sedert Juni 1950 hebben zij hun strijdkrachten aan zienlijk uitgebreid en hun uitgaven voor de defensieruimte verdubbeld. Terwijl hun industriële productie in dit tijdvak met nog 15 O toegenomen is. is deze nog aanzienlijk kleiner dan voor de defensie en economische stabiliteit nodig is. De West-Europese landen kunnen al leen hun doel van de grotere defensie- uitgaven dragen door het opvoeren van de arbeidsDroductiviteit. Bovendien moeten zij hun binnenlands verbruik beperken, dat pas kortgeleden weer op het peil van voor de oorlog gebracht ls. evenals hun kapitaalsinvesteringen die er op berekend zijn op de lange duin- hun economische weerstandsvermogen te vergroten. De export die. willen zii in staat zijn zichzelf te bedruipen, bereikt moet wor den, wordt eveneens beperkt. belang als wij aan ge steun verlenen, •aardoor zii niet geheel en al afhanke lijk zijn van hun hulpbronnen Onver schillig of wij deze steun verlenen in de vorm van militaire bijstand of eco nomische steun, het doel en de bedoe ling blijven hetzelfde; gemeenschappe lijke veiligheid. Als wij militaire beno digdheden leveren, kunnen enkele van de gevaarlijkste beperkingen van de Europese productie voor de burgerbe volking vermeden worden. Als wij eco nomische steun verlenen kan een deel van het Europese productievermogen de buitenlandse betalingsmiddelen hoeveel kan niet bepaald worden Bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad op 16 Februari De volgende bijeenkomst van de Noordatlantische Raad 7a; op 16 Febr. te Lissabon worden gehouden De bijeenkomst d e oorspronkelijk 2 Februari zou word»n gehouden, werd op verzoek van Frankrijk uitgesteld, daar dit land meer tijd wilde hebben om problemen, verband houdend met het Europese leger, op te loss:n. Faure heden voor Nationale Vergadering Edgar Faure, de Franse radicaal aan wie president Auriol verzocht heeft een nieuwe regering te vormen, zal van middag in de Nationale Verzadermg zijn investituur tot minister-president "lil i pc-zen te verkrijzen. Men verwacht, dat hij zal slagen. Na dit doel gebruikt worden. Hoeveel hangtdil?fn van onderhandelingen heeft af van de wisselende omstandigheden ^a"re. de u'tnodiging van pres,dent in de verschillende Europese landen Auriol om te trachten een nieuwe rege- Ons vertrouwen op andere mogend- t0 vor™®n. aanvaard heden van de vrije wereld is niet een-1 F™"? d* d<* Jongste Franse voiKilg een kwestie van gezamenlijke 1' militaire kracht Ons productievermo- gen is afhankelijk van de levering van schaarse grondstoffen in het bijzonder van grondstoffen uit het buitenland. Tezamen met de andere vrije landen doen wii DOglngen de productie van de ze grondstoffen te verhogen en te ko- tot een eerlijke verdeling van de beschikbare hoeveelheden van derge lijke grondstoffen. Me in het demissionnaire kab,net spreekt vloeiend Russisch. De socialis ten en andere gematigde partijen heb ben hem liun steun toegezegd. Men acht het. evenwel onwaarschijn lijk. dat de socialisten aan de regering zullen deelnemen Verder wordt ver wacht, dat ondanks druk van sommige kringen Robert Schuman minister van buitenlandse zaken zal blijven. Integratie geen patent voor militaire kraelit Het „probleem-Eisenhower" (Van onze correspondent in Bonn). Het begint er met het Europese leger om te spannen. Zal. voordat de fatale datum van de conferentie van Lissa bon naderbij gekomen is, een oplossing gevonden zijn? Dat is een vraag, die ook in Bonn steeds nadrukkelijker wordt gesteld. Adenauer en de zijnen spreiden nog altijd optimisme ten toon. zoveel opti misme. dat „Realpolitiker" zich er of aan beginnen te ergeren, of met een twinkeling in hun ogen de mening sug gereren. dat al dit optimisme maar schijn is en louter en alleen de bedoe ling heeft Duitsland goede wil te tonen. In werkelijkheid zou ook Adenauer helemaal niet in het Europese leger ge loven en alleen maar doen alsof, ten eerste om de Fransen, van wie de ge dachte van een Europese defensie-inte gratie is uitgegaan, niet voor het hoofd te stoten, en ten tweede, om niet de indruk te wekken, dat ook hij nu. in verband met de Sovjet-bedreiging, voor een nieuw Duits „militarisme" gewon nen is. hoewel dat eigenlijk wel het ge val zou zijn. Wat Adenauer daarmee in de schoenen geschoven wordt, is niet minder dan dat hij op een elegante wijze afwacht, tot de discussie over het Europese leger daarop uitloopt, waarop zU volgens deze „Realpolitiker" uitlopen moet: op niets dan wel op een in over eenstemming met de omstandigheden gewijzigde, misschien zelfs frappant ge wijzigde vorm van het beproefde coali tie-principe. aarvoor het Franse plan „1 echter iets geheel nieuws, n.l. de ge- Indien deze landen enkel en alleen j dachte van een federale Europese defen- met hun eigen bronnen alle goederen sie. in de plaats wilde stellen, die zij voor de defensie nodig hebben. zij. die zo redeneren, hebben ongelijk, trachten te produceren of in het Er is geen sprake van. dat het Adenauer buitenland te kopen, zou het resul- met zijn steun aan het Franse project taat waarschijnlijk een drastische geen ernst is. Het is veeleer omgekeerd, daling van het welvaartspeil, ontoc- Als men zich op het standpunt stelt, dat laatbarc inflatie en een ernstig ge- een Europees leger nog niet voor verwe- vaar voor de politieke stabiliteit zijn.1 zenlyklng vatbaar is. valt het nu daar om zo moeilijk, er weer van af te stap pen. omdat het niet alleen de Franse politici van de „derde macht" zijn. maar ook de West-Duitse bondskanse lier er zich min of meer op heeft vast gelegd. Deze strijd moet dus volstreden wor den. En het einde ervan kan alleen zijn. dat Schuman en Adenauer, het' zij op de transen van een nieuw, nog onvoorstelbaar en dus problematisch Europa staan, hetzij a's politieke lij ken op de puinhopen van hun eigen conceptie liggen. Het Europa, dat zij zich voorstellen. Is een groot risico en het staat nog lang niet vast. dat de meerderheid van de bevolkingen van de Europese staten, waaraan gevraagd zal worden, dit risico te aanvaarden en de teugels van de nationale lotsbestiermg aan boven-na- tionale ..managers'' in handen te geven, hen daarin wensen te volgen. Integratie is nu eenmaal geen abso lute voorwaarde voor een succesrijke af weer van een gemeenschappelijke vijand. De Nederlanders waren niet „geïnte greerd", toen zij Philips II weerstonden, en zelfs de Amerikanen niet. toen zii zich in het eind van de 18de eeuw van Engeland losmaakten. Bovendien kan men volhouden, dat in de eerste en de tweede wereldoorlog de centralen. resp. de as-mogendheden veel beter geïn tegreerd waren dan de geallieerden. Toch hadden zij daarmee het patent van de overwinning blijkbaar niet in handen. Men neemt in Europa vaak aan. dat de Amerikanen zich reeds dogmatisch op een Europees leger hebben vastge legd en dat men daar dus niet meer onderuit kan. Dit is een misvatting. In persoonlijke gesprekken met Amerikaan se senatoren en volksvertegenwoordi gers, die onlangs in West-Duitsland waren, hebben wij kunnen vaststellen, dat, zeker aan republikeinse zijde, be zwaren bestaan tegen een methode, die in Europa meer moeilijkheden schept dan oplost. Economische integratie: West 'Opgemaakt te 10 uur) 18 JANUARI. ^Zon op: 8 39 uur; onder: 17.02 uur. uur; onder: 10 43 uur. 6 53 en Maan De actie om door onderzoekings tochten in de uitgestrekte gebieden van het Hoge Hoorden de grens der beschaving terug te rollen en per vliegtuig tochten naar de rijkdom men van dit gebied te maken, is een riskant bedrijf. Canadese vliegers die op hun toch ten hoven de bergen, moerassen en u-ouden motorpech krijgen, zijn door de uitgestrektheid moeilijk te rug te vinden. Nog moeilijker is het hulp te bieden als de vermisten eenmaal gelocaliseerd zijn. Slechts uit de lucht is in zo'n geval redding mogelijk. Als onderdeel van de Canadese luchtmacht zijn daarom parachute-reddingsploegen gevormd om bij dergelijke rampen vanuit de lucht te trachten hulp te bieden. Na strenge selectie ontvangen vijf verpleegsters van de Canadese luchtmacht thans, zij aan zij met elf mannelijke collega's, de zu-are 4y2 maand durende opleiding die ze geschikt maakt om deel uit te maken van de reddingsploeg. Bergbeklim men. touwbruggen leggen en para chutespringen. en verder alles wat nodig is om de wildernis te leren kennen en beheersen wordt deze jonge vrouwen geleerd. Zij zijn uil een groot aantal vrijwilligsters ge kozen om haar moed. uithoudings vermogen en initiatief. Haar leeftijd varieert van 22 tot 30 jaar. Het meest spectaculaire onderdeel van de tranin° zijn de parachute sprongen in de Rocky Mountains, waar de verpleegsters hun opleiding ontvangen. Koning Faroek heeft dr Ismail Magdi, die de bevalling van de koningin heeft verricht, di; titel van pasja verleend. Zijn assistent kreeg de titel vail bey. De scholen hebben 2 dagen vryaf ge kregen en de theologische universiteit Al Azhar" heeft vierduizend Egyptische ponden ter beschikking gesteld voor haar behoeftige studenten en leden van bui tenlandse Islamietische missies De babv weegt 34 kilo. Moeder en kind maken het goed De communisten in de West-Duitse Bondsdag vormen met ingang van van daag geen eigenlijke fractie meer. Een fractie, die het recht heeft moties ln te dienen en in parlementaire commissies vertegenwoordigd te zijn. moet thans nl. in plaats van tien minstens 15 Leden tellen en er zijn slechts 14 communisti sche afgevaardigden in de Bondsdag. In het Bijbelhuis te Amsterdam, is gisteren de gereedgekomen nieuwe Bijbelvertaling waaraan 26 jaar is gewerkt, aan vertegenwoordigers der Kerken uitgereikt. De voorzitter van het Nederlandse Bijbel Genootschap. Prof. dr F. W. Grosheide (rechts), reikt de eerste Bijbel uit aan dr W. J. de Wilde. Herv. Predikant te Den Haag en vice-president van de Generale Synode. Amerikaans ere-doctoraat voor dr Drees De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede. dat aan de minister-president dr W. Drecs. voor zijn terugreis uit .Amerika naar Nederland het ere doctoraat van de Universiteit vajj Maryland zal worden aangeboden. Klacht bij de V. N.? Volgens een Egyptische woordvoer der te Parijs zal Egypte Noorse, Ne derlandse. Franse of Amerikaanse „interventie" in het conflict tussen Engeland en Egypte over de Suez- kanaalzone als een „onvriendelijke daad" beschouwen. Egypte zou 0 wegen een klacht in te dienen indien ..absoluut noodzakelijk" militaire inte gratie:' „vooral geen „ruw doorzetten". Daarmee vernietigt men misschien meer krachtcentra en zo'n krachtcentrum is ook een gezond nationaal leger dan men opbouwt. Ten slotte is ook 1 samengeketend Europees leger niet ster ker dan zijn zwakste schakel. Hier komen we aan het probleem- Eisenhower. Wij weten, wat we zeggen, wanneer we van een „probleem-Eisen hower spreken. Het houdt rechtstreeks verband met het probleem-Schuman en het probleem-Adenauer eventueel ook het probleem-de Gasperi. Eisenhower ls de grote figuur op de achtergrond van de discussie over het Europese leger. Hierop steunen èn Schuman èn Adenauer. Aan hem ontlenen zij hun moed. om beiden politieke leiders van nog wei nig stabiele staten de gevestigde Europese staten min of meer ultimatief voor de keus te plaatsen hun souverei- niteit te „poolen" of onder te gaan. Het bezoek, dat Eisenhower aan de in het einde van het vorige jaar op de Quai d'Orsay vergaderende minsters-confe- rentie van de zes bij de Europese defen sie-gemeenschap betrokken landen bracht, was in dit opzicht typisch. De Eisenhower, die daar als een wind stoot door de vergaderzaal joeg, had veel weg van de „deus ex machina" uit de oude toneelstukken. Maar het schijnt, dat zijn aanmaningen tocb meer een politiek dan een militair aspect hebben, zoals ook zijn rol in de tweede wereldoorlog meer een poli tieke en een diplomatieke dan een militaire is geweest. Had hij toen militaire overwegingen laten gelden, dan zouden de Sovjets nooit Berlijn en Praag in handen heb ben gekregen, zou hij althans, evenals andere militaire leiders geprotesteerd hebben tegen de politieke nonchalance, die hun toen deze steden heeft verschaft en in het algemeen de tegenwoordige wereldsituatie heeft teweeggebracht. Men heeft dus het recht, ten aanzien van de figuur van Elsenhower zekere reserves te koesteren en bij voorbaat enigszins sceptisch te staan tegenover een evangelie, waarvan hü de grootste propagandist is. Ook ln Amerikaanse kringen hier blijft men trouwens rekening houden met een mislukking van het plan voor een Europees leger. Zelfs uit een rede, die McCloy, de Amerikaanse hoge com missaris. enige weken geleden in Stutt gart heeft gehouden, maken sommige auguren dat op. Wij kunnen hun daar om weliswaar niet gelijk geven Mc Cloy staat achter Adenauer en voor Eisenhower maar vast staat, dat de Amerikanen op het ogenblik met be kwame spoed z.g. uitwijkplannen uitwer ken, om zich. ook wanneer het Europese leger een dode letter blijft, Duitse solda ten te verzekeren. Wanneer deze plannen werkelijk ac tueel norden. kan men zeggen, dat niet alleen Schuman en Adenauer politieke lijken zijn. maar dat ook Eisenhower een lelijke veer heeft moe ten laten. Maar wellicht is dat aan Truman, die pas onlangs gemerkt schijnt te hebben, dat Eisenhower republikein is, niet helemaal onwel gevallig. Bij Amerikaanse presidents verkiezingen is het wel eens om ge ringere dingen gegaan als om het politieke gezicht van Europa.... genoemde mogendheden oorlogssche pen naar het betrokken gebied zouden zenden. De woordvoerder verklaarde een en ander ln een persconferentie naar aan leiding van de berichten, dat Engeland de vier landen heeft gevraagd om tech nische hulp. Naar de woordvoerder ver der verklaarde, hadden de Egyptische ambassadeurs in Oslo, Den Haag. Pa rijs en Washington opdracht gekregen, de vier regeringen mede te delen, dat haar „interventie" zou worden be schouwd als een schending van Inter nationale overeenkomsten. De woordvoerder onthulde, dat koning Ibn Saoed van Saoedl-Arabië Egypte bemiddeling in het geschil had gesugge reerd en dat de Egyptisohe regering in haar antiwoord haar bezwaren tegen de voorgestelde verdedigingsorganisatie voor het midden-Oosten had gehand haafd. Bijna duizend man Britse troepen hebben bij verrassing twee dorpjes ln de omgeving van Tel el Kebir doorzocht, van waaruit in de laatste tijd herhaal- delük Engelse militairen zijn beschoten. De troepen staken kort voor het aan breken van de dag het zoetwaterkanaal over en omsingelden de dorpjes met tanks en pantserwagens. Bij het aanbreken van de dag waar schuwden Britse vliegtuigen de Inwo ners der twee dorpjes met luidspreker» dat hun woningen doorzocht zouden worden. Egyptenaren vermoedelijk politie boden weerstand. Vijf hunner werden gedood en twee gewond. Eén Britse sol daat ls licht gewond. Nader wordt gemeld dat de Britse troepen 160 man Egyptische politie, die in of in de omgeving der béide dorpjes werden aangetroffen, hebben ontwa pend. In het Egyptische hoofdbureau van politie te El Hamada zijn grote hoe veelheden wapens en ammunitie ln be slag genomen. Britse troepen zullen de belde dorpjes blijven bezetten, om te voorkomen dat zu opnieuw worden gebruikt als bases voor Egyptische aanvallen op Engelse militairen. Onder de gearresteerde Egyptische politiemannen bevinden zich het hoofd van de afdeling politie van het Egypti sche ministerie van binnenlandse zaken, generaal Mohammed Abdoellah Raoef en zün staf. Generaal Raoef verklaarde dat hij zo juist ter plaatse was aange komen om de politie te Inspecteren. Carlsen te New York Kapitein Carlsen is vanmorgen vroeg op het internationale vliegveld Idlewild bij New York aangekomen Hij werd verwelkomd door zijn vrouw en zün dochters Sonja en Karen! Men verwacht, dat mogelijk wel 750.000 mensen op de been zullen zijn, wan neer de kapitein later op de dag zijn tocht naar het stadhuis zal maken, waar hij wordt ontvangen door burgemeester Impelliterri. De „stratocruiser", waarmee de over tocht over de Atlantische Oceaan ge maakt werd, was bijna een uur over ander (New Foundland) had kunnen maken maar moest doorvliegen naar Monckton in New Brunswick. Toen Carlsen het vliegtuig verliet, ging een gejuich op van het personeel van het vliegveld en de toeschouwers, die in de koude hadden staan wachten. Mevr. Carlsen. die met haar dochters in uur voor de verwachte aankomst op het vliegveld was gearriveerd, bood haar man een bouquet rozen aan.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 17