Bodegraven zette eigen particuliere gasproductie stop WOENSDAG 16 JANUARI Gemeentelijk distributiebedrijf van Gouds gas in gebruik gesteld (Foto L.D.—Van Vliet) Veler medewerking tot gunstige oplossing Gisteren was het voor Bodegraven een belangrijke dag. De gasproductie door een eigen Bodegraafs bedrijf, al was dit dan een particulier en geen ge meentebedrijf. werd stopgezet en te zelfdertijd werd in gebruik gesteld het gemeentelijke apparaat tot distri butie van uit Gouda te betrekken gas onder de inwoners van Bodegraven en Zwammerdim. Een beperkt gezelschap, hoofdzakelijk Bodegraafse, Zwammerdamse en Goudse autoriteiten, was daartoe bij eengekomen in de stokerij van het gasproducliebedrijf. Een meer specta culaire illustratie van de noodzaak om het productiebedrijf slop te zetten kon men moeilijk zich denken. Tussen de verweerde muren, onder een dak. dat slechts op enkele plaatsen die naam mocht dragen en elders geheel was weggeteerd, hij een akelig duister lampje en in een tochtige kilte wer den de grafredevoeringen van het Bodegraafse productiebedrijf afgesto- EERVOLLE CAPITULATIE. Burgemeester Croles van Bodegraven heette de aanwezigen welkom en gaf een historisch overzicht van de gasvoorzie- ning. waarbij hij de landelijke tendenz liet uitkomen van een geleidelijke over gang van particulier naar gemeentelijk productiebedrijf. De geschiedenis van hPt Bodegraafse productiebedrijf liep hiermede niet parallel. Nadat van 1 Mei 1874 af gemeentelijke exploitatie had plaats gevonden, werd op 12 Juni 1896 aan de heer Willem de Liefde concessie verleend voor de levering van gas in Bodegraven, welke overeenkomst op 29 Juni 1825 kwam te vervallen en werd vervangen door een concessie aan de handelsvennootschap onder de firma W. de Liefde, gevestigd te Zeist. Een mogelijkheid tot tussentijdse naasting van het bedrijf door de ge meente was in deze overeenkomst niet opgenomen, waardoor de mogelijkheid tot eventuele overname eerst in 1954 onder ogen behoefde te worden gezien. Een schrijven in de eerste dagen van November 1919 van de Bodegraafse gasfabriek, waarin mededeling werd gedaan van het feit, dat dit bedrijf zich wellicht voor de omstandigheid geplaatst zou kunnen zien, dat het niet langer de gasvoorziening voor de ge meente zou kunnen handhaven, (Foto L.D.—Van Vliet) I Burgemeester Croles sluit dc wrakke deuren van de stokerij. zich beijverd hebben om de thans ge vonden oplossing te verwezenlijken en de gasvoorziening veilig te stellen. GOEDE VRIEND. Hierna sprak burgemeester James van Gouda, die mededeelde dat eerst de avond tevoren door de Goudse Raad de puntjes op de i waren gezet van deze Goudse gaslevering aan Bodegraven. Met aanvaarding van de laatste techni sche amendementen had de Raad het contract goedgekeurd. Zowel voor Bode graven als voor Gouda zit er „muziek" in dit contract. De concentratie van gasbedrijven vindt steeds verder voortgang, in overeenstemming met dc inzichten van de commissie Iterson. al ziet het er thans niet naar uit. dat men zover wil gaan als deze commissie had ge adviseerd, namelijk tot een totaal van ongeveer 5 productiebedrijven voor het gehele land. Spreker dankte de gemeenteraden van Bodegraven en Zwammerdam voor hun vlotte medewerking en sprak de hoop uit, dat Gouda voor deze gemeenten via de gaslevering weliswaar niet een directe buur. maar toch een goede niet te verre vriend mocht blijken te zijn. Wethouder W Boer van Bodegraven, voorzitter van de commissie voor do be drijven. voerde hierna het woord en hoopte, dat de klachten over de kwali teit van het gas thans verdwenen zou den zijn. Wethouder M H. v. d Poll van Zwam merdam sprak diezelfde wens uit. Zwammerdam had zonder aarzeling be sloten. in deze regeling te treden en hij hoopte dat zijn gemeente daarbij in het gelijk zou worden gesteld door een zakenkundige exploitatie van het distributiebedrijf Hij vroeg zich ten slotte af. of een vertegenwoordiger van een zelfstandige gemeente Zwammer dam nogwel het zilveren jubileum van het gasdistributie bedrijf zou mogen meemaken De hoofdinspecteur van de gasvoorzie ning. ir G. Iterson, was verhinderd aan wezig te zijn, doch diens vertegenwoor diger sprak gelukwensen uit en gaf enige details over de gasvoorziening in het algemeen en deze wijziging van productie naar distributiebedrijf in het bijzonder. Voorts bracht deze spreker dank aan de gewezen directeur van het bedrijf, de heer H. Jenné. en de ad ministrateur. de heer J. G. Breedveld. DEUREN DICHT. KRAAN OPEN. Nadat het gezelschap der genodigden zich naar buiten had begeven, werden de vrijwel uit hun scharnieren han gende deuren van de vervallen stokerij door burgemeester Croles gesloten, die daarmede symbolisch een einde maak te aan dit productiebedrijf. Slechts een deel van de genodigden kon daarna aanwezig zijn in de kleine ruimte, waar burgemeester James van Gouda de kraan open draaide die de leiding uit Gouda verbindt met het Bodpgraafse distributiebedrijf en daar mede hel eerste Goudse gas in Bode graven bracht. Kerkelijk Leven Dr W. A. Visser 't Hooft over ds Martin Niemöller Ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag van ds Martin Niemöller op 14 Januari heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft, het volgende gezegd: „Het is nu een goede gelegenheid om eens uit te spreken hoeveel de Wereld raad van Kerken aan hem te danken heeft. Talloze mensen over de gehele wereld zijn met diepe dankbaarheid ver vuld, dat er een Martin Niemöller on der ons is. Waarom? Omdat hij met de inzet van zijn ganse existentie heeft ge toond. wat het betekent om temidden van deze wereld zo uit zijn geloof te leven als van Mozes geschreven staat: „Hij hield zich vast als ziende de On zienlijke". Tenslotte merkt dr Visser 't Hooft op: „Wij kunnen alles wat wij aan Niemöller te danken hebben samenvat ten door te zeggen, dat hij het woord van God, dat hem is toevertrouwd, zon der zich om iets te bekommeren, gepre dikt heeft tijdens de kerkstrijd voor de oorlog, toen er gezocht werd naar een nieuw begin tussen de landen in een geest van berouw en bekering, en na die tijd steeds weer. Een dom mens. die van hem iets sensationeels verwachtte, heeft misschien wel eens gezegd, nadat hü naar een toespraak van Niemöller ge luisterd had: ,.al die tijd was hij in een concentratiekamp en alles wat hij nu UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN Propagandavergadering Geref. Vrouwenvereniging Dinsdagavond heeft de Geref. Vrou wenvereniging Kring Boskoop een pro paganda vei ga dering in de Geref. Kerk aan de Hoaftstraat gehouden. De presidente van de kring Boskoop mevr Goudkade opende met het laten zmgen van Ps 131 vers. 1 en 2 waarna ZU voorging m gebed. Nadat nog gele zen werd Openb 12 heette de presiden te de aanwezigen, die in fiinken getale waren opgekomen, harte'.lik welkom .Deze avond", aldus mevr. Goudkade is bedoeld als propaganda Samen moe ten wij strijden om de nood en vooral de geestelijke nood te lenigen, want hier in heeft God ons een taak gegeven Het vrouwenkoor uit Zwammerdam zon? daarna enkele liederen. Mevr C. Kuiten-van Weeren uit Leiden sprak een propagandas oord waarbij spreek ster er op wees. dat de Vrouwenvereni gingen zich in stygende lijn ontwikke len. Wat de toekomst t. o v. de vrouw en de kerk aangaat aldus spr. weten wij nog niets, maar wij kunnen wel Gods woord uitdragen in gezin en omgeving. Spr. vestigde er de aandacht op dat wij toch zijn vrij gemaakt door Christus on ze Heer Laten wij daarom vooral bid den en werken tot eer van God. Hierna werd door alle aanwezigen staande het Bondslied gezongen. Mevr. J Berghout-Rozeboom heeft daarna een causerie gehouden over het onderwerp „De plaats van de Satan -n ons leven". Spr wees op de erote macht van de Satan in de heiden-wereld maar constateerde met grote voldoe ning, dat de macht van Christus ster ker is gebleken, door de satanische macht te breken en op aarde te komen en te sterven aan het kruis. Al wat Sa tan doet aldus spr. wordt gedaan met goedvinden van God. Spr besloot haar met grote aandacht beluisterde toe spraak met enkele verzen uit Openb 20 Want onze namen staan geschreven in het boek des levens en laten wij hopen, dat wij b'tfde kunnen zeggen. ..Ja Heer Jezus. Ja kom haastlglilk" Hierna werd nog gezongen Gez 24: 3 en 4 waarna in de pauze de koffie werd rondgediend. Het tweede gedeelte van de avond werd daarna gevu'd met goede zang en declamatie terwijl het slot woord werd gesproken door de presiden- i te van de Kring, waarbil zij de hoop uit sprak dat al'e aanwezigen weer ge sterkt huiswaarts zouden gaan Na sa menzang van Gez 28 vers 1 en 2 sloot de presidente met dankgebed no? geruime tijd bijeen bleef voor een gezellig samenzijn waaraan de versterk te band van Gernt van Mild uitsteken de medewerking verleende. Toen Dinsdagmorgen omstreeks 11.45 uur de heer A. J. T. uit Beverwijk met zjjn auto komende uit de richtin? Lei den. in de Hoorn de gevaarlijke S-bocht nabij de boerderij van v. d. Akker met te grote sne heid wilde nemen slipte de auto waardoor de heer T de macht over het stuur kwijt raakte Het gevolg was. dat de wagen van de we? reed en onderste boven in de diepe sloot terecht kwam. met nog s'echts een der wielen boven water. Direct schoten omwonenden toe en tot ieders verwondering kwam de bestuurder on- gpdeerd met zijn metgezel uit de wagen kruinen., zodat dit avontuur wonderlijk genoeg zonder persoonlijke ongelukken afliep. LEIMU/DEN UITVOERING KINDERKOREN Het Kinderkoor „Jong Excelsior" gaf Dinsdagavond haar jaarlijkse uitvoe ring in de zaal van mevr. Snee boer. De voorzitter, de heer A. de Vos. open de deze avond met het gezamenlijk zin gen van psalm 146 :1 en gebed Hij heet te de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de ouders van de diri gent en de afgevaardigden van het Kin derkoor te Woubrugge. De Kinder- en kleuterkoren zongen enkele liederen waaronder het „Kinder gebed" met solozang van Corry Roos. Het liedje van ..De Groenteboer" werd door de solo's Wim en Agaat Brusse ver tolkt. Na de pauze werd het zangspel „Re pelsteeltje" in 5 bedrijven van Joh Veth opgevoerd. Alle kinderen ded?n hun uiterste best met het gevolg dat deze avond zeer succesrijk mag worden ge noemd. Het geheett stond onder leiding van de dirigent, de heer D. van Vliet uit Alphen a'd Rijn. De muzikale medewer king werd verleend door de pianiste nvi A van Muyen, alhier. Namens het bestuur van het kinder koor bood de voorzitter enkele cadeaux aan. namelijk de dirigent een fruitmand, de pianiste en mej. G van 't Wout voor hun medewerking ieder een doosje met lepeltjes. Nadat de prijzen van de. In de pauze verkochte, loten waren uitgereikt, werd met dankgebed gesloten. OUDE WETERING (Ingez. Med.-adv.) - Belangrijke Openbare Verkoping te Alphen aan den Rijn van ruim 100 stuks Wollen Tapijten Deurwaarder S. Geertsma zal Donderdagavond 8 uur publiek a contant verkopen de overtol lige vooraden van een woningtextielzaak, om vattende een grote partij Ie klas Wollen TAPIJTEN zoals WILTONS, Mach. SMYRNA'S en andere PRIMA HUISKAMERKARPETTEN. Hieraan is toegevoegd een fraaie collectie ori ginele Perzische tapijtjes. Deze tapijtjes worden onder volle garantie van Oosterse echtheid verkocht. Tevens een keurcollectie HALL. SERRE-, FOYER-, SALON- en SLAAPKAMERKLEED JES. TAFELKLEDEN. Ol D-HOLL. DOEKEN, KUSSENS en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot bezichtigen a.s. Donderdag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 8 uur, waarna direct geveild zal worden in de zaal van HET KLEINE NUTSGEBOUW, Rhenanialaan 1 Alphen aan den Rijn tot ons te zeggen heeft is Jezus Christus" Doch met deze uitspraak heeft hij Niemöller de beste hulde gebracht. Daar om moet op deze feestdag duidelijk ge zegd worden, dat zijn vele vrienden in de Wereldraad ook diegenen die het op vele punten oneens met hem zijn de Heer der Kerk danken, dat Hij hun een Martin Niemöller heeft gegeven Nfd. Herv. kerk Beroepen te Harder wijk (3e pred.pl J. de Lange te Nun- speet. Benoemd tot adjunct-directeur van de weesinrichting te Neerbosch, ds P. Roest te Nootdorp. Geref kerken Beroepen te Vrlezen- veen, H J ten Brink te 's-Gravenhage Loosduinen. Geref. kerken nnilerli. art. 31 K.O. Be roepen te MusselkanaalTweede Excloer- mond. J. F Hey te Hasselt. Chr. Geref. kei ken Beroepen te Zaamslag. M Baan te Dordrecht. PKEIHKBEl RTK\ )OOR DONDERDAG RENTHUI7FN WEEGBRUG VERANDERDE VAN EIGENAAR. Naar ons werd medegedeeld. Is de weezbrug. welke aanvankelijk eigendom was van „De Noodkreet" en overgeno men werd door de heer C. van der Kniiff thans door laatstzenoemde over gedragen aan de heer C de Ruiter ex pediteur. Men diene zich in den vervolge der halve voor het wegen van bepaalde pro ducten niet meer tot de heren M. de Vrii of C. van der Kniiff te wenden, doch tot de heer C de Ruiter. Onze plaatsgenoot, mej. A de Ruiter slaagde dezer dagen voor diplo ma lerares coupeuse. Burgemeester anus draait dc kraan van de toevoerleiding uit Gouda open. bracht deze aangelegenheid echter op het hoogste urgentieplan. Met volle dige medewerking van deskundigen, de gemeenteraden van Bodegraven, Zwammerdam en Gouda benevens de directie van het bestaande bedrijf werd tenslotte de thans gevonden op lossing als de beste aanvaard. Weliswaar worden vandaag de wapens door de directie van de Bodegraafse gasfabriek gestrekt, doch de overgave is een eervolle. Noch de directie immers, noch haar personeel heeft direct of in direct invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen Is er een oorzaak aan te wijzen, dan is dat de sedert de oorlog genomen maatregelen met be- tiekkin? tot lonen en prijzen Spreker bracht dank aan allen, die Door de Alphense Rultervereniglng is in de grote zaal van het paviljoen van Avifauna een ruiterfeest gehouden, zo- j ah deze vereniging dit no? nimmer in haar geschiedenis beleefd zal hebben De grote zaal was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter van de Alphen- -e Ruiters de heer W Rippln? de bijna duizend aanwezigen hartelijk welkom heette en zich daarbij in het bijzonder richtte tot de bijna 200 nieuwe dona teurs der vereniging. I Tevens heette de heer Ripping wel kom de instructeur de heer M. v. d Waard uit Noordwljk alsmede de talrjj- ke vertegenwoordigers van de diverse verenigingen uit de omtrek van Alphen I en uit het district Gouda I De avond werd verzorgd door het Mi nerva Variëtë-geze'schao met als con ferencier Kostja van Katwijk die in -imenwerking met de CavelU's. de fan tastisch werkende Movers acrobaten Eddy Schutter. de zangeres Liesbeth Lunow en F Dronkaart de talrijke aan wezigen een programma hebben gebo- den. zo vol afwisseling en met zo'n 'pranke'ende -. aart ah men zich maar wensen kan Het nummer Spectrum Silhouettes", waarbil het publiek door een rood en groen bril'englas naar de verrichtingen achter het witte doek keek. was al even verrassend als gees- tig en «'oe? blizonder goed in De officie'e avond werd gesloten door heer Ripping terwijl men daama BOSKOOP JAARVERGADERING P. v. d. A. Onder voorzitterschap van de heer P. van den Dool hield de afd Boskoop van de Partil van de Arbeid haar jaar- vergaderin? in „Ons-Huis". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat in het afgelopen iaar het ledental ee- stezen was van 123 tot 151: het verslag van de penningmeester gaf ondanks de financiële moellnkheden een batig saldo te zien. Vervolgens gaf de heer v. d. Dool een overzicht van de Raadsfractie, en sprak zijn spilt uit dat de voorgestelde stich ting van een badhuis, geen doorgang had kunnen vinden De aftredende bestuursleden, mevr van Helden—Dulleme ver. en de heren J H Nieuwerf en A. de Jong werden herkozen, voorts werden in de 1 Mei- commissie benoemd de heren J v. d. Vlies. A de Jong en D Pellekoren. ter- witl voor de vrouwengroep de x dames, mevr. de Kwaadsteniet. mevr Hornis en mei. Stouthart werden aangezocht, zo wel de heren als de dames namen de benoemingen aan. Hierna bracht de heer P. C. Valk verslae uit over de Ge westelijke jaarvergadering. Ten slotte werden de mozeliikheden besproken om deel te nemen aan de demonstratie die op Hemelvaartsdag e.k in Amsterdam zal worden gehou den. KOUDEKERK ZANGUITVOERING ..SOLI DEO GLORIA" Dinsdagavond gaf de Geref. Zangver. Soli Deo Gloria" in de Geref. Kerk een uitvoering o.l v. de directeur, de heer K. de Beun van Gouda Pianist was de heer C v. d. Molen De heer P Boer. erevoorzitter, sprak een kort openingswoord en gaf daarna aan de directeur gelegenheid het nog al grote programma af re werken Gemengd koor. sopraan solo. duet. solo. en dub bel kwartet wisselden elkaar af. Gesongen werd o.a.: „Ick sal den Heer mijn God ghebenedUen" van D Bortnianski, en „Vrede" van W F Kools. waarmede het koor op het concours te Vaassen de 1ste prijs behaalde. Al met al was er veel te genieten voor het zangminnend publiek De heer Boer was dan ook de tolk voor allen, toen hij aan het slot van deze avond directeur, pianist en koor dankten voor hun prestaties. Maandagavond werd de jaarvergade ring gehouden in de Chr. School alhier, welke werd geopend door de voorzitter, de heer T. v. d- Horst, met schriftlezing en gebed en een woord van welkom. De notulen van de vorige vergade ring en het jaarverslag werden gelezen door de secretaris, de heer Tasseron, waaruit bleek, dat 1951 een voordelig jaar was geweest, ook vanwege de op brengst van de gehouden bazar. Hoe wel het een goed jaar was geweest is de kleuterschool nog steeds een zorgenkind. Dit bleek uit het verslag van het hoofd van de kleuterschool, mevr. v. d Brink. Deze verklaarde dat het moeilijk wer- k enis in de geringe beschikbare ruimte. Het aantal leerlingen bedraagt thans 60. terwijl op de wachtlijst nog steeds nieu- weg egadigden vermeld staan. In de bestuursverkiezing werden de volgende leden gekozen: A. de Blaij (Kerkstraat', J. Keijzer. Jac. de Jong Hzn., G. Meijer Pzn. Hierna werd bij monde van de heer P Krispijn Jr. de aftredende bestuurs leden hartelijk dank gebracht voor het geen zij gedaan hadden voor het belang van de Kleuterschool. Hierna sloot de heer Van der Horst deze vergadering met dankgebed, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef, daar de heer Schoo nog een prachtige leerzame jeugdfilm vertoonde. ROELOFARENDSVEEN FEESTAVOND MIDDENSTANDSVER. ..ST. MAARTEN" Tdt de meest actieve besturen der stand.-orc.misaties te Roelof a rend sveen mag ongetwijfeld dat der Middenstands ter „St Maarten" gerekend worden. Immers een zeer actueel winterprosram- ma is reeds aan de orde geweest, en de hierbij ingelaste feestavond completeer de het geheel uitstekend. Voorz. Cl- Stoekmann sprak een woord van wel kom op deze traditionele feestavond en spralk de wens uit dat deze evenals vo- r'.ge jaren tot ieders genoegen op be- trredigende wijze zou verlopen. De voor zitter maakte melding van de prachtige fruitmand welke door de fa P Heems kerk bij het 20-iari? bestaan van diens zaak was geschonken en welke met en kele andere prijzen verloot zou worden. De baten van deze verloting zuilen ten goede komen aan „Santos" en gedeelte- hik de kosten van deze avond bestrij den Hierna was het woord aan het Haarlems Radio Cabaretgezelschap, o.l v. Harry Meyer, hetwelk de voortreffelijk komische muzikale cabaret-revue „Het rad van avontuur" in non-stop voor het voetlicht braoht. Dit uitstekende gezel schap slaagde er met zijn beschaafd pro gramma zeer goed in de talrijke aan- I wezieen een werkelijk aangename en vrolijke avond te bezorgen Wij noemen j o a conferencier, muzikale clown, accor- deon. schets en zang. imitate, enz Tot I slot van de avond bleef men met „The Moonlight Serenaders" o.l.v. Jan Da vids tot na middernacht gezellig bijeen. WADDINXVEEN ANWB-KAMPEERCONC.RES De grote raciale problemen, die met het vraagstuk van de vacantiebzsteding samenhangen, zijn voor de ANWB reeds jarenlang een onderwerp van studie. De ANWB heeft het thans nuttig ge oordeeld. de organisatie van een congres over dit onderwerp op zich te nemen. Dit congres het eerste dat In Ne derland geheel aan het kaïnperen zal zijn gewijd zal onder de titel „Kam peren: taak voor overheid en maat schappij" op Vrijdag 8 Februari in Utrecht worden gehouden. De belangstelling voor dit congres biykt alom zeer groot te zijn. Op 1 Februari a.s. Vrijdag 1 Februari is het 40 jaar ge leden, dat ir W. H. van Leeuwen, presi dent-directeur van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, aan die onderneming werd verbonden. De heer Van Leeuwen, een der top figuren van het Nederlandse bedrijfs leven. is niet alleen de stuwende kracht van de onderneming, maar bovenal le verde hij in tal van organisaties be langrijke bijdragen tot behartiging van de belangen der industrie in het alge meen. Als voorzitter van de contactgroep opvoering productiviteit heeft hij vele initiatieven ontwikkeld met betrekking tot de industrialisatie en de verhoging van de productiviteit. Het jubileum zal 1 Februari 's mor gens in intieme fabriekskring worden gevierd, 's Middags zal belangstellenden buiten de fabriek gelegenheid worden gegeven de jubilaris geluk te wensen ten kantore der vennootschap. Omstreeks vijf uur zijn gistermiddag weer 8 gewonde Korea-vrijwilligers op het vliegveld Valkenburg aangekomen, zy werden namens de Minister van Oorlog en de chef van de Generale Staf toegesproken door generaal-majoor J. R. H Lagas. Namens de inspecteur-ge neraal van de Kon. Landmacht sprak kapitein W. Erdmann. Namens de waar nemend commandant van het regiment van Heutsz reikte kapitein L. Schmelzer de teruggekeerden het Kruis voor Recht en Vrtfheid uit. RIJKSBEURZEN MUZIEKSTL'OU. Dit jaar zullen van Rijkswege beurzen voor muziekstudie hier te Uri beschikbaar worden gesteld ten behon van on- of minvermogende jongelieöjB van Nederlandse nationaliteit, die t" zondere muzikale aanleg bezitten en zich aan de muziek als vakbeoelenj willen wijden. Gegadigden dienen zich te wenk voor 1 Maart 1952 tot de afdeling Ks sten. bureau muziek en dans van ir Mnisterie van O.. K. en W., Prinssea. gracht 21, 's-Gravenhage. EDEN TEVREDEN De Britse minister van buitenland! zaken, Anthony Eden, heeft bij y vertrek uit New York verklaard, da: S] gevoerde besprekingen uitgebreid y geweest en met succes zijn bekroon! Engeland en Amerika wagen eiür zeer dicht benaderd. Beide landen kt- den voortgaan in het- besef, dat :3 problemen heden op de zelfde wijze (J zagen. Er ls nog vee! werk te verribfl ten men behoeft echter niet od sens-, tionele oplossingen te wachten", Churchill is uit Canada te Waste*! ton teruggekeerd. BELONING VOOR DE UITVINDEI; VAN RADAR. Een Britse Koninklijke comminl heeft dezer dagen een bedrag van 50)1 pond (ruim 500.000 gulden) geschonï-l aan sir Robert Watson-Watt, als tu ning voor diens uitvinding van radar De Britse pers heeft critiek op dit sluit geoefend in dien zin. dat men ïi bedrag onvoldoende vindt. „Vrij vanttpj lasting, is het een groot bedrag, mufl is het genoeg voor de uitvinding, **5® er zoveel toe heeft bijgedragen om geland te redden van de Luftwafitil zo vraagt men zich af. NEDERLANDS EMIGRANT l\' CANADA VERONGELUKT. h' Te Wetaskiwin in Alberta iCantó'^ kwam de 32-jarige Nederlander Henriw van der Hoef bij een ongeluk om i'ö leven. Toen een aanhangwagen van;:» tractor losschoot, sloeg het gevaarttte de sneeuw om, waardoor Van der H-.tt er onder kwam. Het slachtoffer, da: eti Voorthuizen (gem. Barneveld) toll was nog slechts een half jaar in Canui en laat daar vrouw en twee Jonge t>tt deren achter. BEURSOVERZICHT WEINIG VERANDERING, SCHEEPVAART VAST. [r AMSTERDAM. 15 Jan'X* Van de bedrijvigheid van gisteren wl vandaag maar weinig overeeble'eS Gisteren zijn 825 Amerikaanse cerUM| ten verhandeld, een groter aantal te* normaal het geval is. doch vandaag de handel weer zo goed als niets om JDe enige afdeling waar de vaste £<-:* ming werd geprolongeerd, was Scheepvaartsector. Onder leiding u» Maatschappij „Nederland" die van tot 155 steeg, behaalden hier vrijwel u» soorten een winst van 1 tot 2 punter De andere hoeken hadden een od*» langrijk verloop. De voornaamste -* dustriefondsen bleven of onveranderd»! een fractie beneden gisteren. De cult:-*) afdeling blijft in een afwachtende o.vn ding volharden. De voornaamste te* tuurmaatschappijen waren ongeveer fe» punt lager. Bij de guldensbelegging»"] opnieuw weinig animo te constate--* De conversatielening 1947 gold -;>■ (85%). In navolging van het verW«g agio trokken ook de dollarobligatles bb kleinigheid aan. Enl?e tiid eeleden reed een landbou wer met ziin bietenwasen door een troeDie kinderen van de kleuterschool toen deze de Kanaalstraat overstaken De landbouwer werd deswege door de Kantonrechter veroordeeld tot f.50.— boete. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloze arbeiders, opge nomen in de overbrue?inasre?elin? en sociale biistandsrecelin? bedroe? deze week 125 In deze regelingen ziln thans opgenomen 33 landarbeiders. 7 tuin ders 6 transportarbeiders. 37 houtbe werkers. 20 bouwvakarbeiders en 22 werknemers behorende tot andere eroe- oen. Beurs van Amsterdam Woensdag 16 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '51 3% 93% 85 Ned. '47 3% 3 85 ft Dollarlng '47 3 96 Investeringscert 3 88 87% Ned. 1962-4 m b. 3 Indië '37 A 3 8611 Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 41% Nat, Handelsbank 90% Ned Handelmij. 144 A.K U. 158% Lever Br 187% Philips 169% Wilton Feyenoord 148% Kon. Olie 286% 94% Deli-Bat Rubber 93 Holl Amer lijn 182% Kon Ned Stoomboot 132% Ned Scheepv. Unie 143% H V A 101% Java Cult 46 Deli Bat Mij 100% Deli Mij 73% Senembah 71% Philips '51 165% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem Leningen Industr Obligaties Lever Brothers 314 Philips Dollarlng. Voorlopig genot.obl. A'dam 1937 (3%) 3 89% Kon. Petr Mij 3% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 168 Rotterd. Bank168% Twentsche Bank 163% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 208 Rott. Droogd. Mij 309% Zwanenb. Organon.. 190% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij 124% Internatio149% Diversen Albert Heyn163 Ned. Mij. Walv. Vrt 95% Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 44 Amerik. fondsen Anaconda 56iT« Shell Union 75% 'i' Fondsen uit Leiden en omgevW Pi Aandelen V K. q Holl. Constructie 250 TT.rj Int. Kunststof!. Ind. 95% Kon. Ned. Edelmet 65% exd. Pref. wa. Idem 70L.exd. ^.n Kon Nederl. Grofsm. 117 j Textiel Gebr v Wijk 114 L l"1® Leidsche Wolsplnn. 148 L N Tieleman en Dros.. 77% f, Ver Touwfabrieken 109 "N 110 I K&l Pref Idem 110 Lahad Datu Cul Mij 140 L Wermnks Betonmij. f-6 94'

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4