Ernst en vertrouwen bij installatie van Valkenb urgs eerste burger „Bedrijf-in-schuld onder nieuw bewind'* Bloemlust-lentefeest in wintertijd WOENSDAG 16 JANUARI Burgeweester W. M. v. d. Harst acht voorsprong voldoende om race tegen problemen te winnen Na een uiterst kort burgemeesterloos tijdperk haalde Valkenburg heden middag op feestelgke en hartelijke wijze de nieuwe burgemeester, de heer W. M. van der Harst, binnen. Na de gebruikelijke programmapunten als inleiding van de eigenlijke installatie vond in het gemeentehuis een bijzondere Raadszitting plaats. De zaal, waarin een zeventigtal genodigden w.o. oud-burgemeester A. C. de Wilde en burgemeesters uit omliggende gemeenten, had plaats genomen, was door bloemstukken versierd. Waren die eigenschappen reeds aan leiding genoeg om naar het burgemees tersambt in Valkenburg te dirtgen, te meer is zulks het geval nu dit met het secretariaat van de gemeente verbon den is. Spreker hoopte er in te slagen de goede verstandhouding, die er altijd geweest is, te bewaren in het belang van een begripvolle en voor de gemeente be langrijke samenwerking in beide func ties. Waardering voor behouden zelfstandigheid Loco-burgemeester wethouder J. M. Poot, die de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze had geopend, ving zijn installatie aan met het vertolken van de dank van alle ingezetenen, dat de zelfstandigheid der gemeente be waard is gebleven en zo spoedig in de burgermeestersvacature is voorzien. Spreker toonde grote waardering voor het feit, dat de nieuwe burgemeester, hoewel hem nog geen woning ter be schikking staat, zelfs ten koste van zijn gezinsleven alles in het werk heeft ge steld om van meet af aan een zo nauw mogelijk contact met de gemeentenaren te vestigen. Ook mevr. v. d. Harst is hiervoor grote dank verschuldigd. Burgemeester v. d. Harst vangt zijn ambt aan als een zakenman, die een bedrijf overneemt dat flink in de schuld zit, alleen met dit verschil dat de ge meente haar inkomsten uit Den Haag krijgt toegewezen zonder daar iets aan te kunnen veranderen, terwijl een za kenman door allerlei middelen trachten kan, de inkomsten te verhogen. Dat brengt dus de noodzaak van besparing op de uitgaven mee, doch dit mag niet gaan ten koste van de uitvoering van urgent nodige werken. Spreker noemde in dat verband de brug over de Wassenaarse Wetering, Haagse Schouw en een verenigings lokaal waarin ook een kleuterschool kan worden ondergebracht. Dit zijn, uiteraard afgezien van het woningpro- 1 bleem, de grootste moeilijkheden in de gemeente. Spreker achtte de eerste kennisma king met de nieuwe burgemeester van dien aard te zijn geweest, dat hij durfde te zeggen: Het zal met Gods hulp waarachtig wel gaan. Spreker installeerde de heer v. d Harst als burgemeester door het om hangen van de ambtsketen. CHR. BESTUUR WORDE ZEGEN VOOR GEMEENTE. Burgemeester v. d. Harst zegde in zijn antwoord toe, dat het zijn streven zal zyn dit vertrouwen niet te beschamen, een taak welke echter niet eenvoudiger wordt door de omstandigheid, dat een voortreffelijke en in het ambt vergrijsde voorganger jarenlang dit vertrouwen heeft belichaamd. De samenstelling van de Raad waar borgt een bestuur op Christelijke grondslag. Het moge de gemeentebe stuurders gegeven zijn, elkander steeds in constructieve zin te verstaan. Een college, dat bestuurt met Christelijke gemeenschapszin en de daaraan ver bonden mildheid van oordeel is een zegen voor een gemeente. De eerste indrukken van spreker over de wethouders, met wie een nauw con tact nodig is, gaven hem goede ver wachtingen voor de toekomstige samen werking. ERNST EN ZEKERHEID. Met ernst zal het college van B. en W. zich telkenmale hebben te bezinnen op nieuwe problemen. Spreker herinner de aan de rampen der laatste kwart eeuw, de crisis en de verwoestende oor log, die hun stempel ook op Valkenburg drukten. Het heden geeft ons echter de overtuiging, dat de inspanningen en moeilijkheden in de tijd, die voor ons ligt, niet zullen afnemen doch veeleer toenemen. In deze tijd is het meer dan ooit belangrijk, dat het Nederlandse volk enerzijds een eensgezind besef heeft van de zeer hachelijke financiële positie, waarin ons land is komen te verkeren en die op alle gebieden doorwerkt. Doch anderzijds besefte men de voorsprong, welke ditzelfde Nederland in traditio neel opzicht heeft door de lange staat kundige geschiedenis, de strijd voor de geestelijke vrijheid en voor rechtszeker heid. En wat voor de Staat geldt, dat geldt vooral in de laatste decennia meer en meer ook voor de gemeenten. GEMEENTELIJKE AUTONOMIE Door de wettelijke regeling van vele zaken, die door kleine gemeenschap pen niet meer zelfstandig kunnen wor den geregeld is een strijd ontstaan tussen de voor- en tegenstanders van centralisatie, een strijd die tot op de huidige dag voortgaat. Waar het by de gemeentelijke autonomie vooral om gaat is het zelf doen, wanneer zulks met het oog op de historische wording en de locale sfeer beter plaatselijk kan geschieden. De geldmiddelen spelen bij die bepa ling een belangrijke rol. En daarmede is het helaas somber gesteld. Men hoopt algemeen, de schaarste aan kapitaal door grote soberheid, grote spaarzin en doelmatige investering te overwinnen. Of dit gelukken zal, of Nederland de impasse te boven zal komen, hangt voor een groot deel af van de wijze, waarop het nationaal inkomen wordt besteed. Niet alleen de burgers, doch vooral de overheid heeft hier een wel te verstane verantwoordelijkheid. Valkenburg is een moeilijk vergelijk bare gemeente. Belangrijke afwijkin gen van de normale verhoudingen zijn de aanwezigheid van het zich steeds uitbreidende vliegveld, de enorme oorlogsverwoestingen, de grote gezond heid van de bevolking waaruit een sterk geboorte-overschot voortvloeit en bovenal de omstandigheid, dat de verschillende bevolkingsgroepen het (ook op religieus terrein) zo goed met elkaar kunnen vinden, een toestand die ideaal is doch elders weinig voor komt. Valkenburg heeft daarenboven zeer goede ontwikkelingsmogelijkhe den. Spreker noch zijn echtgenote, die naast hem aan de groene tafel was ge zeten, verwachten een brede en gemak kelijke weg te vinden in Valkenburg. Moge het echter zo zijn, dat de weg, die wij vandaag betreden, zü het moei lijk begaanbaar uiteindelijk zal voeren naar het algemeen welzijn van deze gemeente en haar inwoners. God stelle ons daartoe in staat! VERDERE TOESPRAKEN. Wethouder Ouwersloot riep burge meester v. d. Harst eveneens een harte lijk welkom toe. De verwachtingen van Valkenburg zijn, zo zeide spreker hoog gespannen en met vertrouwen ziet men Uw ambtelijke loopbaan tegemoet. God zij U tot zegen en Hij stelle U tot zegen voor de gemeente Valkenburg Als oudste raadslid sprak voorts nog de heer G. van Leeuwen een gelukwens en welkomstwoord uit. Spreker schetste het karakter van de gemeente en wees op de bestaande moeilijkheden. De Raad die medewerking bij de oplossing der vele problemen toezegt, ziet het werk van burgemeester v. d. Harst met ver trouwen tegemoet. Een ruim arbeidster rein ligt voor hem open, en wanneer men zegen van God verwacht zal dit terrein niet braak kunnen blijven liggen. Na deze toespraken werd de vergade ring gesloten, waarna men nog bijeen bleef voor het aanhoren van verdere toespraken, waarop wij morgen hopen terug te komen. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM NVV-VARA FEESTAVOND. De afdeling Hillegom van de VARA vierde samen met de Hillegomse Be- stuurdersbond feest, en had zich daar toe van de diensten van het Kleinkunst- ensemble Adrie van Oorschot verze kerd Voorzitter Verdonk stelde vast dat Hillegom de kleinste afdeling is en wekte de aanwezigen op ervoor te zor gen dat dit anders wordt Adrie van Oorschot, de leider van het gezelschap, toonde feich in een vlot afge werkt cabaret-programma als gooche laar. buikspreker en imitator van vele markten thuis. Ellie Westermeyer en Rudi West seconteerden hem voortref felijk en Justs Essayer zorgde vcor de muzikale begeleiding, zodat van een ge slaagde avond kon worden eesoroken. MUZIEK EN TONEEL BIJ CRESCENDO-CONCORDIA. De R.K. Harmonie Crescendo heeft een tweetal uitvoeringen gegeven voor haar donateurs, waarbij dirieent L. v, d. Hoef o.a. het Faust-ballet op haar programma had gezet. Naast zeer goede momenten waren er echter ook waaruit bleek dat deze opgaaf verre van licht was. Een novum wa? de solisten-kwar- tet-wedstriid. waar. naast een zeer coed gereproduceerd Air van Bach ivoor bariton en klarinetten) een werk van Da Palestrina voor saxofooni!) en ret is geen wonder dat dit Adoramus Te verre van adorabel werd vertolkt. Het publiek fungeerde hierbij als iurv. paedagogisch zou het ongetwij feld beter zijn geweest wanneer men enkele deskundigen deze prestaties had doen beoordelen. Na afloop van het concert bracht de toneelgroep ..Concordia" de lachers m hun element met de opvoering van een klucht ..Cel 13 is Vrii" van Jac. Braun. Na afloop werd er. volgens traditie, ge danst. MEDISCH CENTRUM. Van hoe groot belang de vestiging van het Medisch Centrum te Hillegom is voor de medische verzorging der be volking. blijkt uit het feit dat in korte tlid reeds verscheidene specialisten spreekuren in dit gebouw hebben vast gesteld: gevoegd bii de zeer aanzienlijke verbetering, verkregen t.a.v. de be handeling der tbc.-patiënten en de zui gelingenzorg. is dit een bewijs dat dit Gezondheidshuis in een behoefte voor ziet. Ongetwijfeld zal. wanneer de R.K. Tuinbouwschool die thans nog in het gebouw gevestigd is. een eigen school gebouw betreft, het gebruik nog in tensiever worden. KATWIJK AAN DEN RIJN Na een kerkelijke herdenking op Zon dag 11. had gisteravond de feestelijke viering van het 4e lustrum van St. Deus Dedit plaats in het parochiehuis waar beha.ve de leden met hun dames mede tegenwoordig waren Pastoor Hesp Kap. v. d. Ende en de heer E.frmk, lid van het Hoofdbestuur. De voorzitter riep allen een hartelijk welkom toe en her innerde er aan dat twintig jaar geleden de afdeling werd opgericht met een flink aantal leden doch na een bloei end tijdperk in 1939 was teruggelopen tot zegge één lid, hoe door standvastig heid en activiteit daarna weer een tijd van opgang was gekomen weike tot op heden nog bestaat Pastoor Hesp hield vervolgens een geestige speech, hierbij hulde brengend aan de pioniers die het mogelijk hebben gemaakt dat. mede door de ijver en voortvarendheid van voorzitter van der Kamp, de afdeling tot voorbeeld gesteld kan worden in de parochie Het hoofdbestuurslid de heer Elfrink feliciteerde het bestuur en de leden met dit feest en herinnerde aan de tijd van zestig jaar terug toen de arbeiders nog waren overgeleverd aan het liberalisme hoe door organisatie de arbeidersstand is opgeklommen, de algemene toestand op materieel en nuari. De nieuwe regeling is als volgt Contributie Tarief A: 20 13 33 cents. (Deze verzekering sluit aan op de B-verzekering der Ziekenfondsen). Uitkeringen: 1 jaar 3de klasse zieken- huiaverpleging voor maximum t 6.50 p. dag. met maximum f.75 bekomende kosten en f. 100 voor klinische specialis tische hulp. Vrij ziekemvervoer per am bulance-auto naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis en 50 percent luxe vervoer. Tarief B: 4 cents. Dit tarief is voor aanvullende verzekering en geldt voor hen, die wettelijk zijn verzekerd, waar door zij ziekenfondszegels hebben en hierdoor recht hebben op 42 dagen zie- kenhuisverpleging. Deze verzekering biedt u vanaf de 43ste dag 1 jaar zie- kenhuisverpleging voor max. f. 6.50 per dag. Tarief C: 30 13 43 cents (Voor onvolledige gezinnen 35 4- 13 48 ets.) Onbeperkte 3de klasse ziekenhuiswerple- ging tot max. f.6.50 per dag met max. f.75 bijkomende en f. 150 operatiekosten. Poliklinische kosten max. f. 100. 1 jaar 3de klasse sanatoriumverpleging tot max. f.6.50 per dag. Vrij ambulancever voer naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis en 50 procent luxe vervoer. De voorzitter behandelde nog uitvoe rig de geschiedenis met de exploitatie van de ziekenauto. Hij stelde het op hoge prijs dat het dagelijks bestuur hier tegenwoordig was, nl. de burgemeester en de gemeente-secretaris. Hij bedankte het gemeentebestuur voor de medewer king voor de subsidie voor de ziekenauto. Voor de bijzondere ouderavond van de Rehobothschool. die Dinsdagavond in de Kapel gehouden werd, bestond grote belangstelling. De Rehobothschool Is 45 jaar geleden opgericht. In de be zettingstijd is de school afgebroken en twee jaar geleden is de nieuwe school herrezen in de Parklaan. Als voorz'tter van deze ouderavond fungeerde de heer Siderius, die hoofd van de school is (Ingcz. Med.-adv.) Belangrijke Openbare Verkoping te Alphen aan den Rijn van ruim 100 stuks Wollen Tapijten Deurwaarder S. Geertsma zal Donderdagavond 8 uur publiek k contant verkopen de overtol lige vooraden van een woningtextielzaak, om vattende een grote partij le klas Wollen TAPIJTEN zoals WILTONS, Mach. SMYRNA'S en andere PRIMA HUISKAMERKARPETTEN. Hieraan is toegevoegd een fraaie collectie ori ginele Perzische tapijtjes. Deze tapijtjes worden onder volle garantie van Oosterse echtheid verkocht. Tevens een keurcollectie HALL, SERRE-, FOYER-, SALON- en SLAAPKAMERKLEED JES, TAFELKLEDEN, OUD-HOLL. DOEKEN, KUSSENS en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot bezichtigen a.s. Donderdag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 8 uur, waarna direct geveild zal worden in de zaal van HET KLEINE NUTSGEBOUW, Rhenanialaan 1 Alphen aan den Rijn ling was. Het bestuur heeft behoefte - aan meer contact met de leden. Hij geweest- Hij sprak woorden van dank- stelde vast, dat de vereniging van ka- j baarheid, wanneer wij als ouders en rakter veranderd is. Alles wordt aan het I leerkrachten de weldaden overdenken, bestuur overgelaten, een teken van ver- die wij in ons onderricht ontvingen. In trouwen, maar niet gemakkelijk voor het dré 45 jaren zijn er honderden geweest- die onderwijs hebben genoten op deze school met de Bijbel. Dit onderwijs heeft bestuur. De secretaris, de heer A. C. Hofkes, deelde mede. dat het aantal leden "op 1 Januari 1952 bedroeg 3905, n.l. 28)8 «JSL S£ l ™1",""!?,! "ELfüvS olwassenen en 1057 kinderen. De meerdering in 1951 bedraagt 97 leden. Een logisch verschijnsel is, dat zich voornamelijk betalende leden by schoolstrijd- Er zijn in die jaren grote offers gebracht door de voorstanders van het Ohr. onderwijs. Spr. spraik zijn dank baarheid er over uit. dat het tegen- a ansl ui ten dit is een ge volg va n de te «oerdige hoofd der school de heer K. SE?K^TtobKV»'mh.tr, op d«w» aan- kenfondsen. Het aantal betalende leden I ,w'ezl? f®8' n l°r unrmonrriorrio ilou 1.11 hij met pensioen het onderwijs -zal ver laten. Onder leiding van de heer Seln- stra declameerde een 20-tal leerlingen uit de verschillende klassen der school enige gediohten mej. K. Hiemstra sprak over: „Ken u zelf Wees u zelf —Ontdek u zelf". In haar uitvoerig be toog waarschuwde zij er voor. dat wij niet volledig in beslag genomen moeten worden door het materiële in het leven, maar ons moeten kunnen losmaken daarvan, om als in retraite onze geest en ons lichaam te verfrissen. De heer T. A Haasnoot vertoonde na de pauze een aantal lichtbeelden, die 'ermeerderde in 1951 met 142, het aan tal niet betalende leden beneden 16 jaar verlaagde met 45. De tekorten van 1951 zyn geheel toe te schrijven aan de kos ten, die gemaakt zyn voor de leden van de contnbutiegroepen A en C. Voor de groep B is gêen contributieverhoging voorgesteld, daar de ontvangst van con tributie van deze verzekerden ruim schoots de kosten van ziekenhuisverple- ging dekken. De heer Hofkes gaf nu de verhoudingen te kennen ten opzichte van de premies Centraal Ziekenfonds en Verpleging Katwijk. Onze premies voor de A en C groepen zijn ten opzichte der len tot verhoging zijn nog beneden die der Ziekenfondsen gesteld, wat nader werd uiteengezet. De Ziekenfondsen blijven nog steeds met grote verliezen werken. Vóór 1 Februari van dit Jaar worden haar premies weer belangrijk verhoogd en wel met 15 cent per lid per week. Vele Ziekenfondsen zijn hiertoe reeds overgegaan. Bovendien moetën zij belangrijke beperkingen op de uitkerin gen gaan Invoeren, die spr. naging. Onze nieuwe contributies blijven beneden die der Ziekenfondsen en wij verminderen onze uitkeringen niet; zij worden zelfs vermeerderd. Heden willen wjj de ingezetenen van Katwijk en Valkenburg vanaf deze plaats waarschuwen, dat zij zioh niet in een Ziekenfonds mogen verzekeren, als hun inkomen, van welke aard ook. met uitzondering van kinderbijslag, boven de vastgestelde loongrens van f,3750 voor vrijwillig verzekerden ligt. Dit kan voor hen fatale gevolgen hebben. Niet alleen kunnen zü verstoken worden van uitke ringen. maar ook hun betaalde contri butie zijn zij kwijt. De boden van de Zie kenfondsen mogen nu eenmaal derge lijke leden niet inschrijven. Is uw totale jaarinkomen boven f.3750. geeft u dan op als lid van „De Verpleging"; voor onze vereniging geldt die loongrens niet. Deze kwestie is nu juist urgent, omdat de Ziekenfondsen met grote verliezen werken en op de weg terug zijn. Dit laatste is voor onze vereniging zeer ze ker niet het geval, al hebben wij in 1947 door toedoen van het Ziekenfonds „Haarlemmermeer" een gevoelige klap gehad. Langzaam maar zeker neemt ons ledental toe. Nu kwam aan de orde het voorstel tot wijziging contributie en de verhoging uitkeringen. Nadat verscheidene leden in dJï Weeshuisstraat en de tegenwoor dige Rehobothschool. LISSE NUTSAVOND Dinsdagavond werd die derde Nuts- avond In De Witte Zwaan gehouden, waarin door de heer S. J. Bouma, direc teur van het Zuiderzee Museum te Enk huizen werd gesproken over „Kleur en fleur rond de Zuiderzee". In gedachten voerde de heer Bouma fcijn gehoor langs de zoom van de Zuiderzee; op boeiende wijze vertelde spr. van de historische plaatsen en steden, en de bijzondere ge bruiken. die nog nageleefd worden. Een en ander werd met film verduidelijkt. Een interessante avond. De heer Alb. Helmus is benoemd tot dirieent van het Geref. Kerkkoor te Noordwijk, eveneens bij het Gem. Zang koor „De Lofstem" te Voorschoten, en van het Meisjeskoor „Juliana" te Rijns burg. DONATEURS UITVOERING FANFARE VERENIGING OEFENING KWEEKT KUNST Dinsdagavond gaf OK.K. voor een geheel bezette zaal van Faas haar jaar lijkse donateurs uitvoering. Na opening van OK.K. met een pit tige mars, heette de voorzitter, de heer Visser, de aanwezigen welkom, en me moreerde de prestaties der vereniging in het afgelopen jaar: een 2de prijs in de Ere afdeling was het resultaat ge weest. Hierna werd onder leiding van de heer Peter Wit uitgevoerd: Death or Glory mars van B. B. Hall; Rassimias- hun mening daarover te kennen hadden sia. een ouverture van Gerard Boediin. gegeven, werd het voorstel van het be- j gevoted door een wals van Peter Wit stuur aangenomen met ingang v. 15 Ja- I „Herinneringen van Henry Vilette" 22 Januari opent tweede expositie Omdat ieder jaar weer, midden in de winter, in „Bioemlust" te Lisse drie maal achtereen de bloeiende narcissen, hyacinten en tulpen prijken, houdt men op zich hierover te verwonderen cn geeft er zich nauwelijks rekenschap van, dat deze wintertentoonstellingen nog immer een unicum vormen! Op 22 Januari zal de Tweede Bloem- lust-tentoonstelling te Lisse worden ge opend. Die tweede tentoonstelling kwam er nogal eens bekaaid af. Eerst begon men met vier, maar één heeft men laten, vervallen. De Kersttentoonstelling trekt immer de volle aandacht, de slot-ten- toonstelling waarin de vakgenoten stry- - den om de prijzen komt steeds als klap op geestelyk gebied zich heeft opge- 0p de vuurpijl, en het zag er wel eens .-f naar uit dat nummer twee de waarheid werkt tot heil van henzelf en van de maatschappij. Spr. wekte de jongeren op, het voorbeeld van de thans inge schreven leden te volgen. Dan was de beurt aan de humorist-accordeonist en pianist de heer A Westgeest uit Noord- wijk die op de hem eigen wijze de lach spieren der aanwezigen wist los te ma ken. Een gezellig samenzijn was het slot van deze mooie avond waarvoor de aan wezigen het bestuur, doch in bijzonder voorzitter v d. Kamp ongetwijfeld zeer dankbaar zullen zijn. KATWIJK AAN ZEE „De Verpleging Katwijk" De buitengewone ledenvergadering van „De Verpleging Katwijk" werd Dinsdag avond in Casa Cara gehouden. De voor zitter, de heer L. v. d. Zwaan, heette al len hartelijk welkom en was verheugd dat er voor deze avond veel belangstel- te veel" Thans Is dit echter zeer zeker niet het geval, want vast staat, dat tal van inzenders acte de presence zullen ge ven. Eén firma uit Sassenhcim komt al met 120 bakken gesorteerde nar cissen; tulpen, zo schaars op Bioem lust I, zullen thans in overvloed aan wezig zijn. Als speciale attractie is aan de Tweede Bloemlust-tentoonstelling een Mecha- nisatie-tcntoonstelling verbonden, waar o.a. de bollen-peimachine zal worden gedemonstreerd. De 1400 M2 grote hal is geheel volge boekt met machines voor het sproeien, planten, sorteren enz. van de bloem bollen en wat er zo verder in het be drijf komt kyken. In verband hiermee heeft men dr ir E. W. B. v. d. Muy- -/cn erdirecteur van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wagenin- gen, verzocht de openingsplechtigheid te willen verrichten. OP GEZONDE BASIS. „Bioemlust" staat thans In alle op zichten op een gezonde basis. Van opzet is ze slechts vak-tentoonstelling, maar die opzet veranderde .toen men de ten toonstelling overbracht naar de grote HBG-hal te Lisse en de heer Van der Lee zijn bijzondere zorgen aan de op stelling begon te wijden. Hoewel de propaganda voor de tentoonstelling uitermate gering is, komt er een steeds talrijker publiek van bloemenliefhebbers en raken zelfs de vaklui wel eens in het gedrang, die dan ook zo langzamerhand de stille uren gaan frequenteren. De grote handicap voor Bioemlust was vooral gelegen in het ontbreken van een gezonde financiële basis. Grote of fers hebben vele vakgenoten zich ge troost om deze tentoonstellingen in stand te houden, maar sinds het Cen traal Bloembollencomité een bijdrage heeft verleend, kan men de eindjes weer aan elkaar knopen. Dat Bioemlust gedurende de winter maanden drie malen achtereen zulk een schat van bolbloemen in uitstekende kwaliteit en in volle bloei kan tonen, bloemen die normaal eerst tussen April en Juni te bewonderen zijn, vindt zijn oorzaak in de grote vorderingen die de broeitechniek gemaakt heeft. Vanzelf sprekend is dit niet alléén van belang doordat men thans tentoonstellingen in wintertijd kan houden, maar heeft dit bijzondere betekenis voor de export naar landen met een geheel verschillend klimaat, waaraan men dan de bloeitijd der bloemen kan aanpassen. Chout Druvorqué; ten slotte een arra- chement van Busselink „Mars Parade no. 2. Met een dankbaar applaus werd het muzikale gedeelte besloten, waarna door een toneelgezelschap zeer verdien stelijk werd opgevoerd het toneelstuk „Rimboe In Mokum" van Reinier van Weert. Met de traditionele verloting en een dankwoord van de heer Visser werd deze zeer geslaagde avond besloten. NOORDWIJK Noordwijk eert zijn ex-militairen L DOR AANBIEDING VAN HERINNERINGSBORD EN RIJSTTAFEL. In de grote zaal van het Casino be reidde het gemeentebestuur van Noord- wijk gisteren de uit Indonesië terugge keerde militairen een feestelijke bijeen komst. Uitgenodigd waren 225 militairen, waarvan echter verscheidene verhinderd of de gemeente metterwoon verlaten heb ben, alsmede 75 andere inwoners, waar onder de gemeenteraad, de besturen van Pro Rege en Katholiek Thuisfront met haar collectanten en collectrices, ver schillende hoofdambtenaren die direct of indirect met militaire aangelegenhe den te maken hebben, pater Peterse en kapelaan Verhaar. De avond stond on der leiding van burgemeester G. F. W. van Berckel, wiens echtgenote eveneens aanwezig was, die in zijn openingsrede er zijn vreugde over uitsprak, dat ein delijk de dag gekomen was, waarnaar het gemeentebestuur zo lang had uitge zien, de dag waarop dankbaarheid be toond kon worden voor de behouden thuiskomst harer militairen. Vervolgens wees hij op de waardige wijze waarop zij hun .plicht hadden gedaan, zonder op hef, gewetensvol en volkomen, waarvoor de geschiedenis hen dankbaar zal blij ven. Ten slotte nodigde spreker een mi nuut stilte te betrachten voor de drie ge vallen. Noordwijkse militairen, waarna het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Hierna werd een aanvang gemaakt met een uitstekend verzorgde rijsttafel, welke de 200 aanzittenden zich met groot animo lieten welgevallen. Wij hoor den zelfs de opmerking maken: „Als het in Indië altijd zo goed geweest was. wa ren wij nooit teruggekomen!" De voorzitter van Katholiek Thuis front. de heer F. A. de Lincel, maakte van de gelegenheid gebruik nogmaals de Noordwijkse burgerij zijn oprechte dank te betuigen voor de krachtdadige hulp de beide thuisfronten geboden, in welke dank hij nadrukkelijk het ge meentebestuur en de politie betrok. De heer F. N. Baalbergen, voorzitter van Pro Rege, zich wendende tot het college van B. en W„ dankte voor de schitterende ontvangst en wees op de vele moeilijkheden, aan het organiseren van deze avond verbonden en de prach tige blauwe herinneringsborden, welke zouden worden uitgereikt. Op deze bor den stond behalve het wapen van Noord- wijk en Batavia voor alle militairen naam, datum van vertrek en terugkeer en wapenonderdeel vermeld. De bekende imitator Jan Oradi en musicus Nic. Godard, hadden uitstekend resultaat. Een tweetal ex-militairen le verden elk nog een bijdrage, welke in de smaak viel. Na het eind van de avond verkreeg kapitein dr Kruit het woord om namens de militairen te danken, niet alleen voor de warme ontvangst bij de terugkeer, maar tevens voor het gebodene. Hy wees niet alleen op de gevallenen, maar vooral ook op de vele die verminkt, ziek of geestelijk geknakt voor het vaderland grote offers ge bracht hebben, waaronder zij nog dage lijks te lijden hebben. Burgemeester Van Berckel sprak nog woorden tot besluit, waarbij hij vooral de Raad dahk bracht voor de grote en gulle hulp. ank' «etlt v«3 i. kd ufoa j orak 3 Hierna werden de herinneringsborfc en de van Rijkswege verleende oik scheidingstekenen ter hand gesteld. 1 Het was een buitengewoon goed i slaagde avond waarop de aanwesg lang met genoegen zullen terugzien. RIJNSBU* HET HERVORMD ONDERWIJS. Lezing van de heer M. Vlasblom. Het gebouw voor Christelijke bek. een aan de Brouwerstraat was et» avond gevuld met de ouders van ehrvormde schooljeugd, leden van schoolbestuur, onderwijzend personal! verdere belangstellenden. De heer Va hoofd van een der herv. scholen, k;: de avond. Nadat hii od gebruik?; wiize de avond geopend had snrak enkele inleidende woorden. „Wii moeten", aldus spreker, „al o werk op de chr. school trachten i doordringen met de geest van Christ een het dus niet laten bii de daeeïa biibelvertelline alleen". De hierop volgende samenzane ir begeleid door de heer G. van der V; ver. De heer D. de Jong. hoofd van „Kon. Wilhelmina" school alhier brat! eniae liederen op de viool ten gehot! Vervolgens besprak op zeer g® merde en boeiende wiize. de heer Vlasblom, lid van het hoofdbestuur i Chr. V.G.L.O. het onderwerp „de t. nieuwing van het onderwijs in k tijd". Onze school, de school met By bel moet zich ook aanpassen bii polsslag van de tegenwoordige tijd.) len knielden en knielen heden tent nog te veel voor het altaar van God" van het intellect, maar od verstand komt het niet alleen aan; ziin immers ook gevoelsmensen. s: ker vestigde ook de aandacht od V G.L.O.-stelsel, waar het projector»)-: wiis naast, de „productieve herhalk wordt toegepast, terwijl de handar beid. die van groot belang is. een pa plaats inneemt. De heer Vlasblom besloot ziin iej met er op te wilzen dat men de kini ren niet alleen op school maar - thuis een chr opvoeding moet De heer Baan. propagandist, en leiö van het ionsenspavjlloen van het b: deninstituut „Bartimeüs" te schetste in korte trekken het. werk dit instituut en vertoonde daarna film. De heer Voovs dankte aan het allen, in 't bijzonder burgemeester] Höweler en echtgenote langstelling. De slotzang was „de Avondzang, BEURSOVERZICHT WEINIG VERANDERING, j SCHEEPVAART VAST. Van de bedrijvigheid van gisteren* vandaag maar weinig overgeteld Gisteren zijn 825 Amerikaanse certiM ten verhandeld, een groter aantal u normaal het geval is, doch vandaag ai de handel weer zo goed als niets om» lyf. J De enige afdeling waar de vaste stfS ming werd geprolongeerd, was fl Scheepvaartsector. Onder leiding n> Maatschappij „Nederland" die van -4 tot 155 steeg, behaalden hier vrijwel* soorten een winst van 1 tot 2 punten De andere hoeken hadden een o:. langrijk verloop. De voornaamste :j dustriefondsen bleven of onveranderd:] een fractie beneden gisteren. De cult® afdeling blijft in een afwachtende fcj ding volharden. De voornaamste tuurmaatschappijen waren ongeveert\ punt lager. Bij de guldensbeleggingecd opnieuw weinig animo te constates De conversatielening 1947 gold (85%). In navolging van het verbetq agio trokken ook de dollarobligaties eq kleinigheid aan. J (Gedeeltelijk ongecorrigeerd Beurs van Amsterdam Woensdag 16 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '51 3% Ned. '48 314 Ned. '47 3% 3 Dollarlng. '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 1962-4 m.b. 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AA Cult. Hand. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. A.K.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat Rubber Holl. Amer. lijn Kon Ned Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H V A Java Cult. Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Philips '51 N1ET-ACT1EVE OBLIGATIES Prov- en Gem. Leningen Indastr Obligaties Lever Brothers 3%.. Philips Dollarlng. Vorige O.K. koers v heden 93% 85 85 ft 96 87% 86% NDELEN 41% 144' 158% 187% 169% 148% 286% 94% 93 182% 132% 143% 101 46 100% 73% 71% 165% 89*1 Voorlopig genot.obl. A'dam 1937 (3%) 3 Kon. Petr. Mij 3% 103:* NIET-ACTIEVE AANDELEN i Bank- en Credietinstellingen j Amsterd. Bank 168 "H Rotterd. Bank168% 'I Twentsche Bank 163% Industriële Ondernemingen 1 Ned. G. en Spir. fabr. 208 Rott. Droogd. Mij 309% Zwanenb. Organon.. 190% Handelsondernemingen Diversen Albert Heyn Ned. Mij. Walv. VrL Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell Union Fondsen uit Leiden en omgevtof Aandelen V K. 1'" HolL Constructie 250 Int. Kunststof!. Ind. 95% Kon. Ned. Edelmet 65% exd. Pref. w aIdem 70L. exd. Kon. NederL Grofsm. Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn. Tieleman en Dros.. Ver. Touwfabrleken Pref Idem Lahad Datu Cul Mij Werninks Betonmij. 114 L 148 L 140 L 90

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 10