DAGBLAD Engels schip „Radmar" bij Hoek van Holland vastgelopen Drie Nederlanders van boord gegaan Churchill in Canada Wisjinsky doet ter VN nieuwe voorstellen Nieuwe bloedige botsing in Egypte 90ste Jaargang MAANDAG 14 JANUARI 1952 00 No. 27506 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer Mysterieuze stranding: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6— per kwartaal: f. 0 47 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Wij maakten Nederlanders waren Hii zat. zo vertelde hii. in zijn hut te lezen-in gezelschap van de Engelse kok Ondanks waarschuwing toch verkeerde koers Zaterdagavond te ongeveer 10 uur is bii eunstie weer en volle maan het SG67 ton metende Engelse vrachtschip „Radmar" eigendom van Radonicich tld te Londen, op raadselachtige wjjzc vastgelopen op de beruchte zandplaat Jin.tsvlakte", halverwege de Brielse Maas en de Zuiderpler van Hock van Bolland. Het schip was om zes uur 'savonds uit Rotterdam vertrokken naar ïvona: en geladen met pufkolen. T Het gestrar.de schip is vanaf het semaphoor-gebouw op de Noordcr Pier te Hoek van Holland duidelijk te zien. Het ligt ongeveer een kilometer uit de kost met de kon naar het Westen en het nog vrii ruwe water slaat er af en toe overheen. De belangstelling was vanwege de Zondag en het vrij gunstige weer uiteraard enorm. Dronkenschap aan boord? 9 .Radmar" voer de Nieuwe Water wee uit en eins. hoewel de koers Noord- West voorlag toch om de Zuid. De 'Tinoost seinde voortdurend met een ImD cm de „Radmar" te waarschuwen let om de Zuid te eaan. daar het schip i gevaar zou lopen op de beruchte 5vlakte"-plaat. aan de grond te „„„.i. Ondanks deze waarschuwingen banderde de „Radmar" niet haar ver gde koers en kwam de boot toch bU Maasvlakte" vast te zitten. „De ivlakte is een plaat langs de West van het eiland Roozenburg. ten va nde Nieuwe Waterweg. JfM.-rkwaardig is. dat de „Radmar". die 3600 ton meet en naar aangenomen ma" worden aan een vaarwaterdiepte van 7Vi meter voldoende heeft, toch IMistgelonen is toen er 7'i meter water op de „Maasvlakte" stond. Dit zou er kunnen wijzen, dat het schip vrij _eo is celaden. ■De „Radmar" was om 21.25 uur Za- pdagavond buitengaats en het zat een ler later muurvast op de plaat. Engelse schip had vier Neder- e bemanningsleden aan boord en s een drietal Surinamers en En- i. in totaal 37 personen. ■Toen het scliin was gestrand hebben ■ie der Nederlanders een reddingsboot ^Sn liet schip gestreken. Zii vertrouwden j Kccns hun zeggen de zaak niet. Deze Nei":"landers ziin de 19-j. bediende van dè kapitein R. van der Hoef uit Culem- bor: de 47—J. vierde machinist W. Hui 1: uit Rotterdam en de 20-i. ma- Kiii_ ien-bediende N. Ottevanger. even- eer. uit Rotterdam. Zii ziin door de ^■pineboot President Jan Leis" aan «pl gezet en naar Rotterdam gegaan. De bediende van de kapitein had bij het uitzetten van de boot ziin been ge- fiieu d. zodat doktershulp moest worden ^■Beroepen. ■Ook de sleepboot „Blankenburg" had het chip inmiddels bereikt. De .Maas" die veneens wa* uitgevaren, moest we gen het ruwe weer terugkeren. Volgens deze opvarende zou niemand ziin plaats in de sloepen hebben gewe ten en ook zou de liist van de sloepen- rol hebben ontbroken. De drie Nederlandse opvarenden be weren bovendien van boord te zijn gegaan, omdat op dit schip dronken schap voor kwam. Nadat zii met de reddingboot ..President Jan Leis" te Hoek van Holland aan land waren gezet, vertelden zii aan de politie, dat diverse officieren lang niet ..brand schoon" waren. Deze verklaringen worden door de autoriteiten met grote terughoudend heid beschouwd Het is immers mozeliik. dat de drie opvarenden, ondanks de stelligheid der bewerlne.slechts een mo tief wilden opgeven om het verlaten van het schip dat niet in direct gevaar verkeerde, aanvaardbaar te maken. Aan boord van de sleper „Blanken burg" heeft men de Indruk gekregen, dat aan boord van de „Radmar" de zaak niet in orde moet ziin geweest. Bij het overbrengen van de tros in de nacht .werd zo onhandig en onzeker gehol- en de bediende van de machinisten, pen. dat de tros ten slotte in de schroef Plotseling voelden zii een hevlee schok, van de sleepboot terecht kwam. Volgens hem liep het schip toen vast. Een nader onderzoek zal moeten uit- Direct werd .volle kracht" achteruit ge-maken, in hoeverre de verklaring der geven, doch enig resultaat had dit niet. Nederlandse schepelingen, die de „Rad- Dit moet omstreeks negen uur. halftien mar" verlieten, juist is. ziin gebeurd. De loods was toen onge- 'eer tien minuten van boord. Het schip maakte geen water, hoewel er wel gol ven over het schip sloegen. Hii was toen naar boven gegaan en had gevraagd waar de zwemvesten waren. Op de brug. zo was hem geantwoord. Hii was gaan kijken en had er voleens ziin zeg gen twee gevonden: een zonder en een met touwtjes. De sleepboten, die hot s.s. „Rad mar" zouden vlot trekken, konden vannacht niet uitvaren wegens de storm die woedde. De storm is inmid dels gaan liegen, maar het wachten is nu weer op hoog water. Een vol gende poging kan in verband hier mee eerst omstreeks half vijf van middag worden ondernomen. Anti-agressie-aceoord aanvaard De algemene vergadering van de V.N. heeft Zaterdag haar definitieve goed keuring gehecht aan een door het Westen gesteund plan. dat ten doel heeft aan een toekomstige agressie, waar ook ter wereld, het hoofd te bieden. De resolutie, ingediend door de Ver enigde Staten, Engeland. Frankrijk en acht andere landen, werd aangenomen met 51 tegen 5 stemmen, bij drie ont houdingen. Zij was tevoren reeds in de politieke commissie aangenomen. De resolutie verzoekt de leden van de V. N. speciaal geoefende en uitgeruste eenheden beschikbaar te stellen voor gebruik door de wereldorganisatie en een raad van militaire deskundigen op „De „Radmar" meldde, dat het te richten om behulpzaam te zijn bij het oorraadruim langzaam water maak- opleiden, organiseren en uitrusten van e. Er was een hevige grondzee. Het i het „schaduwleger". schip maakte een weinig slagzii naar Een in de politieke commissie door uurboordziide het stampte hevig en amendementen van Arabische en Wcste- liep om 21.40 uur aan de grond. lijke landen drastisch gewijzigd Kus- Gistermiddag om 2 uur ziin de sisch voorstel tot een bijeenkomst van sleepboten Ganges en Maas voor hulp de Veiligheidsraad „op het hoogste hoog water uitgevaren. niveau" om te spreken over een ver- WEERBERICHT Weer toenemende wind Bilt verwacht tot morgenavond: tatlge, later krachtige en langs de *U5t t. ellicht harde wind tussen West en ■lid Vannacht in het binnenland tem per-.: uren om het vriespunt. Morzen •overdag veel bewolking met voorname lijk in het Noorden van het land enige regen en later op de dag iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). 15 JANUARI. on op: 8 42 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 20.36 uur; onder: 10.12 uur. oogwater te Katwijk te 5-21 en 1732 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Omdat liet vrachtvervoer voort durend in omvang toeneemt en hieruit de noodzaak voortvloeit de vervoersmogelijkheden op dit re tried aan te rassen aan de vraag heeft ae K.L.M. hij de Douglas- fabricken een zg. liftmasterbe steld. die in de loop van het volgend jaar op Schiphol zal arriveren. De 32y2 m. lange Liftmaster is de speciaal voor vrachtvervoer gecon strueerde uitvoering van de DC-6B. een viermotorig toestel dat een kruissnelheid heeft van 470 km per uur. Het beschikt in de voor achterzijde van de zijwand over grote laaddeurcn van resp. 1.70 m bij 2.30 m en 2 m bij 3.15 m. In het grote vrachtruim dat een inhoud van 125 m3 heeft, kan de Liftmaster j over grote afstand II ton vracht vervoeren Vrijdag vierde de wereldberoemde Zwitserse clown Grock zijn 72ste ■crjaardag met zijn rentree in de circuswereld. Hij brengt precies hetzelfde muzikale nummer, waar aan hij twintig jaar geleden zijn grote successen te danken liecfl gehad. Tijdens een feest te zijner ere in een groot Parijs restaurant demonstreert Grock. dat hij van kortademigheid nog geen last heeft door de 72 kaar'jes van zijn verjaarstaart uit te blazen. mindering van de spanning in de wereld wanneer de raad de tijd voor zulk een bijeenkomst rijp achtte, werd aangeno men 57 tegen 0 stemmen, bij twee ont houdingen. De Kominformlanden stemden tegen de resolutie over het schaduwleger. Argentinië. India en Indonesië onthiel den zich. Zuid-Afrika was afwezig. Bij de stemming over de Russische resolutie onthielden Argentinië en China zich. In de politieke commissie van de V. N. heeft de Russische afgevaardigde Wisjinsky voorgesteld dat zou worden besloten tot een verbod van atoom wapens zodra er een internationaal controlesysteem bestaat, door middel waarvan op de handhaving van het verbod kan worden toegezien. Dit is een afwijking van de vroegere Russische eis dat eerst de aloomhom wordt verboden en onmiddellijk daar na een controlesysteem in het leven wordt geroepen. Andere belangrijke punten in de nieuwe Russische resolutie zijn: 1 Aan leden van de Verenigde Naties moet worden verboden deel te nemen aan het Atlantisch blok en oorlogsbases te hebben op buitenlands grondgebied. 2. De oorlog op Korea moet onmiddel lijk beëindigd worden, de strijdkrachten moeten binnen tien dagen van de 38e breedtegraad worden teruggetrokken en alle buitenlandse troepen moeten Korea binnen drie maanden verlaten. 3. De ontwapeningscommissie zal niet later dan 1 Juni een ontwerp conventie opstellen betreffende het verbod van atoomwapens, de vernietiging van be staande voorraden dezer wapens en de instelling van een strikte internationale controle. 4. Vermindering met een derde van bewapening der „grote vijf" binnen een jaar. 5. Een maand nadat de atoomwapens zijn verboden en de bewapening van de grote vijf met een derde is verminderd, moeten alle staten zich onderwerpen aan een wapentelling. 6. Instelling van een' internationaal orgaan voor toezicht op het atoomver bod, de vermindering der bewapening en de wapentelling. Het bedoelde inter nationale orgaan zal het recht hebben op elk gewenst ogenblik een inspectie te houden, maar het zal zich niet mogen mengen in de binnenlandse aangelegen heden van staten. 7. Het bijeenroepen van een wereldcon ferentie. niet later dan 15 Juli. ter be spreking van de vermindering van wa pens en strijdkrachten en het verbod van atoomwapens. 8. De grote vuf dienen onder elkaar een vredespact te sluiten en andere staten uit te nodigen daaraan deel te nemen. Tweemaal onderbrak Wisjinsky zijn rede om te protesteren tegen de schijn werpers van de" televisietoestellen „Ik kan niet behoorlijk denken of spreken, wanneer mijn ogen door deze lichten worden verblind. Wij zijn geen film spelers". aldus Wisjinsky. De voorzitter zorgde er voor. dat de televisietoestellen werden uitgeschakeld De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross beloofde, dat zijn delegatie, wan neer zij de resolutie onder ogen krijgt niet de gehele nacht wakker zal blijven van het lachen Gross zag in Wisjinskv's woorden echter weinig tekenen van vooruitgang Zijn delegatie zou zich verzetten tegen elke poging, opnieuw kwesties aan de orde te brengen, waar over de commissie in haar huidige zit ting reeds een besluit had genomen Doch elke bij nadere bestudering der resolutie te ontdekken vooruitgang zou toegejuicht worden. Koninklijk Gezin v/eer in ons land H.M. de Koningin en de drie prinsessen die enige weken in Sant Anton hebben doorgebracht, zijn van ochtend na een voorspoedige reis in ons land teruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de Koninklijke trein het station van Baarn binnen. De Prins wordt vanmiddag tegen lunchtijd per vliegtuig terugverwacht. Dr Drees te New York gearriveerd „ZAKEN VAN EUROPEES BELANG". De Nederlandse minister-president, dr W. Drces, is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen. HU verklaarde bü aankomst, dat zjjn bezoek officieus was, doch dat zijn besprekingen verschillende terreinen zouden bestrijken, waarvoor in Neder land belangstelling bestaat. Het onder werp van zijn besprekingen kon hij niet. nader aanduiden dan met de woorden „zaken van Europees belang, speciaal in verband met Nederland". In antwoord op een vraag zei dr Drees, dat Nederland graag de vorming van een Europees leger verwerkelijkt zou zien, doch hij wilde niet spreken over Engelands weigering tot deelneming. Geheime besprekingen De Britse premier Winston Churchill, is-gisteren geheime besprekingen met zijn Canadese ambtgenoot. Louis St Laurent, begonnen Churchill bracht verslag uit over zijn te Washington ge houden besprekingen met president Truman Naar verluidt is gesproken over de tussen Church.11 en Truman ge maakte afspraak, volgens we'ke naar gezaghebbende kringen verklaren Enge land een grotere staaltoewUzing krijgt en Amerika hoeveelheden aluminium en tin uit Malakka. Ook zouden de staats'ieden overleg hebben gepleegd over het geheime p'an voor een reorganisatie van de Noord- at'antische verdragsorganisatie <Navo>. welk p an naar verluidt voorstellen in houdt om de raad van ministers der Nato te maken tot een lichaam dit be sluiten mac nemen voor de Atlantische gemeenschap. De besprekingen van gisteren vorm den een inleiding op de heien te hou den conferentie tussen Churchill en le den van het Canadese kabinet, waarbij in het bit'onder gesproken zal worden over kwesties van wederzijds belang voor Canada en Engeland, die bii de conferentie te Washington ter sprake zijn gekomen. De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden is lnmidde's ook te Ottawa aangekomen en neemt aan de besprekingen deel. OM DE DUITSE EENHEID. Da West-Duitse minister voor Duitse eenheid Kalser. heeft in een radiotoe spraak de minister-president van Oost- Duitsland, Grotewohl. voorgesteld, de legaties vooraanstaande West-Duitse politici toe te staan naar Oost-Duits- land te komen om de toestand aldaar, die van de politieke gevangenen inbe grepen, in ogenschouw te nemen. „Laat bondskanselier Adenauer zelf eens in de republiek der Sovjet-Zone komen spreken, dan kan hij vaststellen of de bevolking hermllitarlsatie of vrede en eenheid wil", aldus heeft de Oost- Duitse minister van buitenlandse zaken, Dertinger, op een bijeenkomst te Pots dam verklaard. Sp pionnen-invasie Hedenmiddag om 12 uur kwam er een einde aan een spionnen- invasie van beangstigende om vang. Stelt U gerust: we hebben ze zonder uitzondering veilig in een paar bureaula's ingesloten! Bij het sluiten van de inzen dingstermijn van onze Kerst- puzzle bleek, dat 1066 puzzelaars de laatste spannende avonturen van Jan Branie als spionnenjager hebben gevolgd en ons hun vertaling van het rebusfcuilleton deden toekomen. Wij zullen er naar streven. Zaterdag a.s. de oplossing van deze puzzle cn de prijswinnaars bekend te maken. Engeland vraagt technische hulp De strijd in de Suez-kanaalzone Is op nieuw opgelaaid. Er vond een botsing plaats tussen Britse militairen en leden van Egyptische „commando-eenheden", waarbij twaalf Egyptenaren werden ge dood, 15 gewond en 41 gevangen geno men. Eén Brits militair kwam om het even, twee werden gewond. Britse officieren verklaarden later nadrukkelijk, dat dit een gevecht in de volle militaire zin van het woord was. De Egyptenaren vochten vastberaden. Britse veteranen,- die de strijd ln Pa lestina hebben meegemaakt, zeiden, dat het geveoht heviger was dan welk tref fen ook tussen Joden en Britten in dat land. De Egyptische „commando's" voerden aanvallen uit op Britse verde digingsstellingen en waterleidingwerken naby de reusachtige Britse opslagplaats van voorraden te Tel el Kebir. Nadat de Egyptische commando-een- Ook de Engelse afgevaardigde Selwyn Lloyd opperde, dat Wisjinsky zijn ont wapeningsvoorstellen en het voorstel tot duurzame controle zou voorleggen aan de ontwapeningscommissie, die de alge mene vergadering Vrijdag heeft inge steld. en herhaalde de Britse belofte, elk voorstel te zullen bestuderen, dat de Sovjet-Unie te goeder trouw indient. Israel heeft Zaterdag de Verenigde Naties verzocht een commissie voor goede diensten in te stellen om Joden en Arabieren te helpen bij het bereiken van een regeling van de Palestijnse kwestie. Hei land heeft een desbetref fende resolutie ingediend bij de speciale politieke commissie. De verzoenings commissie. waarin Frankrijk, de V S en Turkije zijn vertegendoordigd. zou moeten worden opgeheven, maar de zelfde leden zouden de voorgestelde commissie van goede diensten kunnen vormen. Volgens de Israëlische resolutie zou de commissie voor het kalenderjaar 1952 moeten worden ingesteld, met haar zetel in het V.N.-hoofdkwartier te New York. heden uiteen waren geslagen, trachtten de restanten hunner troepen door het prikkeldraad om de opslagplaats te Tel el Kebir te breken. Zij faalden hierin en verloren nog vier doden. De Britse militairen maakten wapens 'waaronder stenguns en geweren) en voorwerpen voor het verrichten van sa botage buit. In de loop van de avond veranderde de onder staatscontröle staande Egyp tische radio het program. In plaats van een muzikale uitzending te geven wer den spreuken uit de Koran voorgelezen als rouw voor de omgekomen Egyptena ren. De radio c|eed zulks onder pressie van bloedverwanten, die dreigden het station binnen te dringen, indien niet aan hun wens voldaan werd In Cairo trokken studenten door de stad en gelastten alle amusementsbe drijven te sluiten als rouwbetoon. Voorts wordt gemeld, dat glsteroch tend vroeg alle telegraafkabels tussen Ismailia en Port Said naby Kantara, dat halverwege tussen beide plaatsen is gelegen, waren afgesneden. Britse troe pen hebben het gebied vergeefs door zocht. Naar te Londen verluidt, heeft Groot- Brittannia Noorwegen een nota gezon den, waarin Noorwegen technische me dewerking wordt verzocht voor de hand having van het verkeer door het Suez- kanaal. Noorwegen is de belangrijkste gebruiker van het kanaal. Men is van mening, dat Engeland om technisch personeel heeft verzocht, dat het perso neel van de Britse marine zou kunnen helpen de installaties van het kanaal normaal te doen werken na het vertrek van het Egyptische personeel. Volgens de „Daily Mirror" heeft En geland vier landen uitgenodigd oorlogs schepen te zenden om het Suezkanaal te beschermen. Volgens de diplomatieke correspondent van het blad zou het Amerika. Nederland. Frankrijk en Noor wegen betreffen. De landen zouden de Britse marine moeten bijstaan de sche pen door het kanaal te begeleiden, de ingangen te bewaken en in het alge meen er op toe te zien. dat de handels reizen vreedzaam kunnen worden vol bracht. CHURCHILL WAS TE HANDIG Van het ogenblik af. dat Churchill de Amerikaanse bodem betrad, loerden de fotografen op een gelegenheid de Britse minister-president te fotograferen met een glas chanvpagne in de hand doch tot nog toe tevergeefs Tijdens een intieme p'echtigheid in de wandelgangen achter de perstribune van het parlement te Ottawa waar Churchill tot erelid van de bond van parlementaire redacteuren werd be noemd. meenden zn hun kans schoon te zien. Aan het buffet werd Churchill een glas champagne aangeboden dat hij dankbaar aanvaardde „Nu zal ik U een ongewoon schouwspel bieden", zei Churchill en hief het glas op Maar v'ak voordat de fotografen de lens kon den openen, had Churchill met een wonderbaarlijke snelheid en handigheid zijn glas champagne voor een e'as water verwisseld. Toen de foto genomen was. zette Churchi!' met een o'ijk gezicht het glas water neer en dronk vergenoegd over de poets, die hii de fotopers had gebakken, het glas champagne in één teug leeg. Uit Korea: geen nieuws Bij de besprekingen in Korea is men nog geen stap verder gekomen. De Noordelijke afgevaardigden be schuldigden de verbondenen opnieuw boven steden in Noord-West-China te hebben gevlogen. Zij noemden hierbij Moekden en Woe sjien. Generaal James van Fleet, de bevel hebber van het achtste Amerikaanse le ger ln Korea, heeft verklaard dat de communistische legers in Korea thans over een grotere artilleristische vuur kracht beschikken, dan die der verbon denen. „De geallieerde luchtmacht kan de bevoorrading der communistische fronttroepen niet geheel verhinderen. De communistische eenheden hebben hun stellingen verbeterd. Volgens berich ten van de inlichtingendienst zijn de communistische fronteenheden thans op volle sterkte", zeide hij. „Doch ik ben vol vertrouwen dat de verbondenen in staat zullen zijn elke aanval, die de commu nisten zouden willen ondernemen, af te slaan. Onze bommenwerpers en jagers doen hen een zware tol betalen bij het voortzetten van de bevoorrading hunner fronteenheden". In een commentaar op de wapenstil standsbesprekingen te Panmoendjon zeide Van Fleet: „Ik ben van mening dat de communisten vrede wensen. Zij hebben op harde wijze geleerd, dat zij niet in staat zijn een oorlog te velde te winnen. Doch de vredesbesprekingen op zichzelf hebben een teleurstellend ver loop gehad. De communisten wensen een staken van het vuren en een wapenstil stand. die voor hen voordelig is. Zij vol gen een vertragingstactiek, in de hoop op deze wijze de beoogde voordelen te verwerven". Dr Herbert Evatt, leider der Australi sche Labour-oppositie. heeft in een radiotoespraak te Sydney verklaard, dat zijn partij zich tegen de ratificatie van het Japanse vredesverdrag in al haar phasen zou verzetten. Er zijn geen werkelijke tekenen van een wijziging van de gezindheid der heersende klasse ln Japan, aldus Evatt. FRANS STOOMSCHIP AAN DE GROND. Het 4196 ton metende Franse stoom schip „Agen" is Zondagavond in een storm bij de Goodwin Sands aan de grondgelopen. De kustwacht van Deal 'Kent) deelde mee. dat het schip in tweeen is gebroken. De bemanning is nog aan boord en bevindt zich niet in onmiddellijk gevaar. De reddingboot van Walmer is in de nabijheid en wacht op hoger water om de bemanning van boord te halen. De „Agen", die geregistreerd staat te La Rochelle, was op weg van Rotterdam naar Dakar. De stroomvoorziening is defect. Later wordt gemeld: De reddingboot heeft de 37 leden van de bemanning te Deal aan wal gebracht en keert thans naar de „Agen" terug. Men wil trachten de kapitein te over reden, eveneens het schip te verlaten. Lex Barker, die voor zijn brood winning in een dierenhuid door de oerwouden moet avonturen als hoofdpersoon in de Tarzanfilms. heeft zijn vacantie doorgebracht dik in de wol gepakt, tegen de koude) in het Amerikaanse winter sportoord Sun Valley. Tarzan. die oor een tijger nog niet bang is. de hi ld van de jungle, toont zich hier van een andere zijde en is zijn vouw behulpzaam met haar skis. Zijn vrouw is Arlene Dahl. ook een beroemdheid in Hollywood.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1