EIDSCH DAGBLAD „Flying Enterprise" verloor titanenstrijd met woedende elementen Carlsen en Dancy hebben tot het laatste dapper volgehouden Einde van een spannend zee-drama Gecentraliseerd Enr. atoom onderzoek onder auspiciën van Unesco? 90ste Jaargang VRIJDAG II JANUARI 1952 00 No. 27504 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6 per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Onze Londense correspondent telefoneerde hedenmorgen uit Falmouth: Het Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise" ligt met zijn lading ter waarde van 4 millioen gulden schroot, kunstwerken, antiek en honderden postzakken op de bodem van het Engelse Kanaal. Niet ver uit de buurt van de haven, waar het 13 dagen lang tevergeefs zijn behoud heeft gezocht. De zee heeft na een vertwijfelde worsteling haar prooi tenslotte opgeslokt. De elementen hebben overwonnen. Dit is de tragedie van deze uitzonderlijke heldensage. Kurt Carlsen bleef als een goed kapitein tot het allerlaatste moment op zijn schip, omdat het zijn eenvoudige plicht was. Hij bleef niet, omdat hij een fanatiekeling zou zijn, maar omdat hij het zakelijk verantwoord achtte, zo lang er een redelijke kans op berging bestond. Hij bleef, omdat hij het schip lief had en omdat hij zich ostentatief verzette tegen het noodlot van de zeeman, dat hem eindelijk na zo vele jaren in zijn greep kreeg. Het is dubbel hard voor hem, omdat hij bijna had gezegevierd. Ondanks het mistroostig einde van de „Flying Enterprise" kan kapitein Carlsen voldaan zijn, want hem treft geen blaam, dat hij zijn schip vroegtijdig in de steek heeft gelaten. Toen de storm van gisteren in alle i „Wij zullen ze waarschijnlijk van boord hevigheid woedde, werd het duidelijk, hailen", zeide de schipper tegen ons. dat Hechts een wonder het schip voor de Men voelde, dat de ..Flying Enterprise" ondergang zou kunnen behoeden. Het haar einde was genaderd, en ook. dat zakte hoe langer hoe verder onder de men nu zelf bij het drama betrokken wilde golven weg. totdat het gistermid- was De reddingboot was nauwelijks bui- dag kwart voor vier voor drie kwart tengaats of zij kreeg het sein terug te wdivenen was. Dat was het ogenblik keren. Het schip was gezonken.. Het voor Carlsens capitulatie tegenover de nieuws verwekte een electrische schok m «■tuur krach ten. welke bijna al die tijd het stadje Er werd nog meer vlagge- Dancy verbeten bleken te zijn geweest als htf zelf •Een zeeman voelt bij instinct, wan neer het met zijn schip gedaan is. In dé huidige omstandigheden konden Carl- Carlsen sen cn zijn metgezel er zeker van zijn, dat zij veilig en wel aan boord van de begeleidende schepen zouden kunnen worden genomen- Het was een kwestie van routine. Maar is «het ooit vertoond, dat een kapitein over de horizontaal liggende schoor steen van zi)n schip wandelde? Het was een intens dramatisch moment Nog 40 nünuten staarde Carlsen van het dek van de ..Turmoil" strak naar zijn steeds dieper wegzakkende schip. Toen kwam het onverbiddelijke einde. De boeg richt- doek aangebracht en de lampen, waar de menigte zich al om heen begon te dringen, werden ontstoken. Vanzelfspre kend was er van uitbundigheid geen sprake. Daarvoor was er te veel wee moed met het lot van het schip. Schuilgaande achter loodsen en dokken glipte tiidens ren fiine sproeiregen later op de avond* de ..Turmoil" zo goed als ongemerkt de donkere baai binnen en li°t het anker in de buitenhaven vallen. Maar de film- en fotomensen charter den meteen allerlei boot ies en deden een poging om aan boord te komen. Van zelfsprekend was het consigne, dat de uitgeputte Carlsen en Dancy onder geen omstandigheden mochtm worden ge stoord Later zouden zij naar de ..Wil- liard Keith" overgaan omdat zii daar beter verzorgd zouden kunnen word°n dan op de sleepboot Ook kapitein Dan Parker was doodon maar zijn eerste z->rg was brandstof in te nemen omdat zijn diensten misschien dadelijk weer nodig zouden zijn. Spoedig werd het weer stil langs de havenkade Al wer den er in de karakteristieke zeemans kroeg ies in snel tempo veel borrelt ies gedronken Om ti*n sluiten in dit land nu eenmaal de café's. Zelfs als er iets heei bijzonders aan de hand is Vragen, die om roepen ntwoord Vandaag wordt kapitein Carlsen ge huldigd Heel Falmouth is uitgelopen naar de kleine pier en de met vlaggen versierde gebouwen rond het markpléin. Ogen stralen, armen zwaaien, gejuich stijgt op. Plechtige toespraken weerklin ken. Het is allemaal eenvoudig en har telijk zonder fanfares of dikdoenerij. Men betreurt natuurlijk, dat Carlsen zi.1.1 doel niet heeft bereikt Er heerst echter een gevoel van' opluchting, dat het nu allemaal voorbij is. Opmerkelijk is dat de morele beteke- te zich enkele meters omhoog als een [}'s v'an clczc' cPisocie algemeen wordt stomme afscheidsgroet Vrijwel meteen beseft. Een spontane reactie in allerlei dook het schin de duistere diepte In klingen is hier en ook in de rest van Ktteelilk klonken de sirenes van de Engeland van het begin af geweest, dat een vaarwel. Ben wirwar van wrakstukken was al les wat overbleef Met opeengeklemde lippen keken Carlsen en Dancy t-oe De nederlaag was bezegeld, maar het was een roemrijke nederlaag. Falmcufrh in rep en roer Hard" windstoten en regenvlagen be heersten gisteren de gehele dag het nog altijd onverstoorbare Falmouth Zolang de Flying Enterprise" zo ver weg bleef, waren d° gebeurtenissen voor het pu- bl'®k min of meer onwezenlijk. Totdat om ruim drie uur de k'elne. half open motorreddingboot zee koos. vastheid, welke tegenwoordig vaak ver te zoeken is. Dat alles neemt echter niet weg. dat het laatste woord over de gebeurtenis sen rond de ..Flying Enterprise" nog lang niet is gesproken. Want de stem ming in deze havenplaats is ook. dat het bergingswerk onnodig is mislukt. Ondanks de roes van dit ogenblik, ver liezen deze nuchtere zeelieden de wer kelijkheid niet uit het oog. Ook in verantwoordelijke kringen komt men openlijk voor zijn critiek uit. Vele vragen worden gesteld. Waarom zijn in het begin twee kostbare dagen grijpelijk. dat de ..Flying Enterprise" niet sneller kon worden binnengebracht. En dat er 13 dagen voor nodig zijn ge weest. waarin ook perioden van beter weer voorkwamen, om het schip voor de Engelse kust te krijgen. Een andere kwestie is of de in de oorlog gebouwde Libertv-schepen van inferieure kwaliteit thans niet te veel risico opleveren. Dit is de wanklank, welke niet slechts werd gehoord nadat het kalf verdronken was. maar voortdurend de afgelopen span nende weken te beluisteren viel. Op een of andere manier zal de publieke opinie in Engeland bevredigd moeten worden. Zou een gerechtelijk onderzoek dat kun nen doen? De Life-Time" combinatie heeft Cailsen een contract voor 50.000 dollar aangeboden voor het alleenrecht van publicatie van het uitvoerig verhaal van zyn belevenissen. De ondergang Van andere zijde wordt nog gemeld: Het ondergaan van het schip was een merkwaardig gezicht: De boeg verhief z.ch plotse lng vijf meter, scheen te schudden en verdween daarna onder water. Dit gebeurde om 17 uur 12 iNe derlandse tijdop 49 graden 38 minu ten noorderbreedte en 04 graden 23 mi nuten wester'engte. Kapitein Carlsen had. kort nadat hij was opgepikt, een radiotelefonisch ge sprek met zijn ouders, die in een hotel te Falmouth op hem wachtten. Hy deel de hun mee dat alles in orde was. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de redding via ds Klrkegaard Jensen van de Deense Lutherse kerk te Perth Am- boy iNew Jersey). Zoals bekend woont mevrouw Carlsen in het nabijgelegen Woodbridge. Zij was sinds verscheidene dagen ongesteld tengevolge van de span ning over het lot van haar man. Carlsen en zijn metgezel, stuurman Dancy van de sleepboot .Turmoil" verklaarden zich bereid om zich met een hefschroefvliegtuig van het zin kende schip te laten halen. Toen het vliegtuig echter tengevolge van het slechte weer moest terugkeren bleef Carlsen en Dancy geen andere keuze dan in zee te springen. Zij waagden de sprong van de top van de schoor steen vlak voordat het schip omsloeg. Na vier of vijf minuten zwemmen wer den zij door de sleepboot „Turmoil" opgepikt. Over de redding van beide mannen wordt nog het volgende gemeld. Na het bericht dat de .Enterprise" begon te zinken, vormden de aanwezige schepen 1 een nauwe ring om het wrak, dat met de achtersteven het eerst, langzaam in de golven verdween. Tengevo ge van de zware slagzij en de hoge go ven maakte dg .Enterprise" water door de schoor steen. Om 16.12 uur 'Ned. tijd) me'clde de Amerikaanse torpedoboot Jager .W11- iard Keith": er zijn genoeg schepen in de buurt om Carlsen en Dancv te red den" 16 16 uur: .De Flying Enterprise met tachtig graden slagzij nog dril ven de Carlsen en Dancy staan aan stuurboord j van de stuurhut". Om 16 20 uur vroeg radio Landsend of de reddingsboot in 1 zicht was waarop de Wlllard Kelth" ontkennend antwoordde en meedeelde dat de .Enterprise" water maakte door de schoorsteen en dat de Turmoil" en d? Dexterous" zich in de onmiddellijke omgeving van het zinkende schip bevon- den 16 30 meldde de Keith": .Carlsen I en Dancy hebben na in zee te zijn ge sprongen een touwladder van de .Tur moil" bereikt en brengen zich in veilig heid". Een minuut later: .De Flying Enterprise die met de achtersteven weg zinkt. kapseist. Car'sen en Dancy kijken I van het dek van de Turmoil toe". Een kwartier later seinde de Britse s'eepboot dat de .Flying Enterprise" niet meer te zien was. De havenarts van Falmouth heeft Carlsen en Dancy aan boord van de ..Turmoil" onderzocht. Na zijn onder zoek verklaarde hii tegenover een ver slaggever van Reuter dat beiden zich in goede lichamelijke toestand bevin den en dat zij de snanning goed heb ben doorstaan. Beiden is opdracht ge geven zich te kooi te begeven. verloren gegaan en zijn geen andere sleepboten gestuurd toen de „Turmoil" nog met een ander karwei bezig was? Waarom gebruikte de „Turmoil" geen reservetrossen en waarom hield kapitein Parker, die als eigenzinnig bekend staat, andere sleepboten, die hulp aanboden er buiten? Wilde en meende hij alles alleen te kunnen opknappen? Er is sprake van. dat Carlsen ook de diensten van de ver maarde Nederlandse bergingsboot „Zwarte Zee", die hier zo goed bekend is en in de buurt was. heeft afgewezen. Ook een andere Nederlandse sleepboot, de „Atlantis", die in Haarlem thuis hoort, en die hier pas hersteld is, schijnt geen kans te hebben gehad aan het ber gingswerk deel te nemen. Er zün vanzelfsprekend een heleboel dingen die leken niet begrijpen, en Fal mouth kent genoeg stuurlui aan de wal, maar deskundigen met de allergrootste ervaring pijnigen zich al dagenlang het hoofd Kennelijke irritatie heerst er over, dat de Amerikaanse torpedobootjager slechts voor communlquaüe en koffie heeft gezorgd En verder een volkomen passieve rol heeft gespeeld in dit drama. Het is voor velen ten enenmale onbe- WEERBERICHT ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond' Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel Krachtige tot matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind Kouder, vooral in de nacht en ochtend (Opgemaakt te 10 uur). 12 JANUARI. Zon op: 8 44 uur; onder: 16 52 uur Maan op: 16 56 uur: onder- 9 21 uur. Hoogwater te Katwijk te 3 39 en 15 50 Dit nummer bestaat uit tien pagina's H. Ms Vtiegdckschip ..Karei Door man" is Qistermiddag uit Rotterdam naar de Nederlandse Antillen ver- hokken. Het schip dat onder com mando staat van Kapitein ter Zee (i. Koudijs. wordt 23 Januari te Willemstad verwacht. Het vertrek van de ..Karet Door man" uit de Rotterdamse haven. Eden en Acheson zetten besprekingen voort De Britse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken Eden en Ache son hebben, tezamen met hun raadge vers. enkele der door Truman en Chur chill besproken vraagstukken meer in bijzonderheden behandeld. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat in het bijzonder problemen van het Midden- gn Verre Oosten „en vraag stukken, welke op komende internatio nale bijeenkomsten aan de orde zullen komen", de aandacht hadden. Verlies van kernphysici dient voorkomen te worden Het Is de bedoeling, in Europese samenwerking en wel onder auspiciën van de Unesco, te komen tot stichting van een Europees centrum voor atoom onderzoek, dat de beschikking zal krijgen over een cyclotron van 5 mil liard c-v. en daarnaast eventueel over een dergelijke machine van 500 mil lioen e.v. Met deze apparatuur zal dan zuiver wetenschappelijk onderzoek ver richt kunnen worden. Over deze plan nen zijn 'n December te Parijs be sprekingen gehouden en men is daar loorlopig tot een compromis gekomen waaruit een internationale overeen komst zal resulteren, die thans door een kleine commissie wordt voorbe- Ook Bidault slaagt niet De leider van de volksrepublikeinen MRP) Georges Bidault, de vierde poli ticus. die door president Auriol is aan gezocht om een nieuwe regering te vor men. heeft gisteren de gehele dag over leg gepleegd met politieke leiders. Gis teravond heeft hij de opdracht terugge geven. TRUMAN VERZOEKT AMERIKAANSE SENAAT OM BEKRACHTIGING VAN VERDRAGEN President Truman heeft de Ameri kaanse Senaat verzocht de overeen komst te bekrachtigen, welke voorziet in het opnemen van Griekenland en Turkije in de Noordatlantische ver dragsorganisatie als volwaardige leden. De president verzocht de senaat voorts de volgende verdragen te willen bekrachtigen: het Japanse vredesver- orag, het Amerikaans-Japanse verdrag tot wederzijdse beveiliging (8 Septem ber 1951 te San Francisco getekend), de op 1 September jJ. tussen de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeiand ge sloten overeenkomst voor wederzijdse beveiliging en het overeenkomstige ver drag tussen de Verenigde Staten en de Phillppijnen, dat 30 Augustus 1951 te Washington is getekend. Aldus zette de heer J. H. Bannier. Directeur van de Nederlandse organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek ui Den Haay, de bedoeling van de gedachte Inter-Europesee samen werking op het gebied van kernphysica uiteen. Op 12 Februari zal men opnieuw, en dan te Génève, bijeen komen en daar de overeenkomst tekenen, die zal gelden voor anderhalf jaar. waarop een meer definitieve overeenkomst tot stand zal moeten komen, omvattende meer con crete plannen Als alle 12 landen, die bij het project zijn betrokken, deelnemen, zal Nederlands aandeel in de kosten ge durende enige jaren een half millioen gulden per jaar bedragen. De heer Bannier deed nog uitkomen dat Europa veel goede physlci telt. die echter te weinig gelegenheid hebben zich toe te leggen op de kernphysische we tenschap Zij gaan daardoor op den duur voor Europa verloren Dit verschijnsel doet zich in veel Europese landen voor. niet in het minst in Ttalië, waar men veel arbeid heeft verricht op het terrein van de kernphysica. Dat verlies van de geleerden wordt niet veroorzaakt door de grote salaris sen. die zij in de VS krijgen; ook zoe ken zij niet hun heil in de vlucht uit hef bedreigde Europa. Maar in de VS vinden de physlci echt een werkgele genheid en het uitricht te praten met de grote mensen op hun gebied Ot"- nm liet het ook in d<- plannen een dergelijk centrum in Eurona te stich ten, waar de mensen op dit bepaalde wetenschappelijk gebied kunnen sa menwerken. Fen dergelijk centrum vindt men in de VS in Princeton. Dean Acheson. de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft voorgesteld, dat de V.S. en de Sovjet- Unie aan het Internationale Hof van Justitie hun geschil voorleggen over 670 Amerikaanse schepen, die in de Jongste wereldoorlog aan Rusland werden uit geleend. De Sovjet-Unie weigerde de scheper terug te geven en verwierp voorstellen om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Dc Flying Enterprise even voor zij in de golven verdween. Ds Niemoeller over zijn Russische reis GEEN POLITIEKE BEDOELINGEN. Ds Niemoeller, zojuist van zijn reis uit Moskou teruggekeerd, heeft in een ver klaring gezegd, dat hij aangeboden heeft naar de Sovjet-Unie te komen, om de I Duitse krijgsgevangenen, die zich nog steeds in de Sovjet-Unie bevinden, te I verzorgen. De Russen hadden dit aan- j bod echter van de hand gewezen, even als het aanbod om definitief naar do Sovjet-Unie te verhuizen. Men had hem medegedeeld, dat de Duitsers te allen tijde de bijstand van Russische geeste lijken konden krijgen. Hij had „bittere en openhartige" de batten gevoerd met leden van het Mos- kouse vredescomité over het gedrag der Duitse troepen in Rusland tijdens de oorlog. Hij zelf had geenszins getracht hetgeen de Russen onder de Duitse be zetting hadden geleden geringer voor te stellen. Hij had echter de kwestie naar voren gebracht of het wenselijk was boete „tot de laatste druppel" te eisen ten koste van het wederzijdse begrip tus sen de Duitsers en de Russen. By het comité was hij „onloochen- I baar" gestuit op de „wens naar een vreedzaam wederzijds begrip en vriend- schap in de toekomst tussen beide vol ken". I Ook bij zijn onderhoud met de plaats vervangende minister van buitenlandse zaken Zorin had hij een minder harde houding en de wens. om de Duitse gevoe lens ten aanzien van de krijgsgevange nen te begrijpen, waargenomen. Niemoeller twijfelde er dan ook niet aan. dat de ministerraad de kwestie zou bespreken en zich meer toegankelijk zou tonen voor zijn argumenten. Hij betreurde, dat de Sovjet-autori teiten hem niet toegestaan hadden met Duitse krijgsgevangenen te spreken. In Moskou had hy een krachtig reli gieus leven ontmoet. In de Baptisten- kerk van Moskou had hij een gebed uit gesproken Twee tot drieduizend gelo vigen hadden hier een afscheidsgezang aangeheven. Hii zeide zich even geroerd te hebben gevoeld als in zijn kerk te Dahlhem (waar Niemoeller zich inder tijd in zijn diensten tegen Hitier richt te i In Moskou zo vervolgt de verklaring, had hij een ernstig geestelijk leven ge zien. Hij hoopte slechts, dat de kerken in Duitsland even vol waren als In Mos kou. Verbod van de Communistische Partij in West-Duitsland Gisteren heeft de West-Duitse rege ring het verzoek aan het gerechtshof voor grondwettelijke aangelegenheden gepubliceerd, volgens hetwelk de West- Duitse communistische party bestempeld dient te worden als strijdig met de grondwet. Volgens het verzoek moet de partij met al haar neven organisaties opgeheven worden. De partijgelden dien den geconfiskeerd te worden en ten bate moeten komen van het algemeen belang. De West-Duitse regering wenst het verbod, omdat de party „een binnen landse revolutie tracht te verwekken". De communistische partij beoogt het vestigen van een dictatuur van het pro letariaat in West-Duitsland, aldus de regering. „De manier om deze machtspositie te veroveren is de revolutie, welke in strijd met de wet en het recht wordt voorbe reid op een wijze, welke zich schijnt te richten naar de toestand van het ogen blik". De regering verzocht tevens het verbod van 37 andere organisaties, die naar haar mening door de communisten wor den geleid. OLIE-EXPLOITATIE IN IRAK BEGONNEN. De minister-president van Irak heeft het nieuwe olieveld te Zubair in Zuid- Irak geopend, dat 9 maanden voor de gestelde datum gereed kwam. De direc teur van de Basra and Iraq Petroleum Company. Gibson, deelde mede. dat het in de bedoeling lag een productie van 8 millioen ton per jaar te bereiken tegen he» eind van 1955. Gibson zeide verder, dat de basis van de overeenkomst, welke thans op ratifi catie door het parlement van Irak wacht, geiyke verdeling der winsten ls en dat deze overeenkomst zal bydragen tot betere levensstandaard in geheel Irak Het oliereservoir ligt 3 km. bene den de oppervlakte der aarde en ls een van dr diepst gelegen velden in de we reld. Twaalf bronnen zijn reeds klaar en aan vijf andere wordt nog gewerkt. SPANJE EN DE EUROPESE DEFENSIE. De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Artajo. heeft in een artikel ge schreven, dat Spanje, met medewerking van Portugal, zijn deel zou bijdragen aan de Europese verdediging, zolang het zou kunnen rekenen op rechtstreekse hulp van de V S. Hij hoopte, dat „het tweede stadium" van de Spaans-Ame rikaanse onderhandelingen weldra zou zyn bereikt: besprekingen over militaire en economische hulp aan Spanje. Het artikel is verschenen in het R.K. blad „Ya".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1