LEIDSCH DAGBLAD vZ „Flying Enterprise" opnieuw in groot gevaar De tros is in een storm gebroken Eerste fase van Churchill's bezoek aan de V.St. geëindigd Politieke commissie der V.N. voor collectief bevciligings- stelsel Franse crisis blijft zorgen baren 90ste Jaargong WOENSDAG 9 JANUARI 1952 0 No. 27502 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Genade voor recht var onopvallend Aneta.berichtje meldde dezer dagen, dat zes leden van de Zuidmolukse regering zich met hun gezinnen op het eiland Ceram hebben overgegeven aan de legerauto- jriteiten der Republiek Indonesia. Nauwelijks 24 uur later volgde het be licht dat 2000 volgelingen (inclusief de gezinsledende wapenen eveneens had- j den gestrekt Weliswaar heeft de Nederlandse ver tegenwoordiger van de Zuidmolukse re gering bij herhaling verzekerd, dat de Vrijheidsstrijd der Zuidmolukse volkeren geenszins was beëindigd met de bezet ting door de Indonesische republiek van Ambon en dat die strijd tot aan het ■egevierend einde of tot de militaire ületiglng zou worden voortgezet, maar In feite vernamen wij van die strijd Weinig of niets. Van officiële Indonesische zijde werd daarover een uiterst sobere beriohtge- ving betracht en weinig of niets gedaan om de mening te weerleggen als zou het op de Molukken alles pais en vrëe zijn DE hierboven aangehaalde berichten bewijzen het tegendeel. Zij maken ons een ogenblik stil. Het Neder landse volk, in welks hart de gedachte der geestelijke en politieke vrijheid de eeuwen door een vruchtbare voedings bodem heeft gevonden, wordt geconfron teerd met de harde realiteit van een volk, dat zich met hechte banden aan ons verwant voelt en welks beroep op zijn zelfbeschikkingsrecht noch hier te Jande. noch elders in de wereld vol doende weerklank heeft gevonden om het tot verwezenlijking te kunnen brengen. -*• Dit Is een geweldig stuk tragiek. Waarvan wij ons op dit moment dieper bewust zijn dan ooit tevoren. Uitgeput door honger en ontbering 'capituleren de laatste strijdbare resten van een volk, welks enige misdaad het was de vrijheid méér lief te hebben dan Zichzelf. Waar zij het Reoht niet deelachtig Werden, blijft slechts de hoop, dat Ge nade hun deel moge zijn.... Slagzij is wederom groter geworden Met de veilige haven langzamerhand jn zicht, is de redding van de Flying Enterprise weer onzeker geworden. De berichten van gistermiddag wezen reeds op nieuwe gevaren. Gezagvoerder Kurt Carlsen van de ..Flying Enterprise" heeft, blijkens een radiobericht van de Amerikaanse tor pedoboot jager „Willard Keith", teen me degedeeld dat zijn schip nog steeds wa ter maakt en lager op het water Is komen te liggen. De slagzüde bedroeg, gerekend vanaf de loodlijn, zeventig gra den. De reddingsboot aan bakboord was weggeslagen. In de radioboodschap van de „Willard Keith" wordt nog medegedeeld dat ge zagvoerder Carlsen zich thans weer voor de eerste maal een weinig ongerust scheen te maken. De boodschap besloot met de woorden: „wij plegen radiogra fisch overleg, allen hopen op en bidden voor beter weer". Om 21.— uur meldde de Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith", dat de windkracht „aanzienlijk" was. De West-Noord-Westelijke wind had toen een snelheid van ongeveer vijftig tot ongeveer zestig kilometer per uur. De golven waren tien voet hoog en het zicht ongeveer drie kilometer, hetgeen bij re genbuien verminderde tot minder dan een kilometer. Kort na middernacht seinde kapitein Parker van de „Turmoil", dat de sleep zijn tocht vervolgde met een snelheid van meer dan drie knopen. De wind was weliswaar nog sterk. Kapitein Par ker zeide nog steeds te hopen vandaag tegen de middag in Falmouth aan te komen. Hij verzocht een pompinstallatie gereed te houden, omdat het vracht schip veel water heeft gemaakt in de dekhutten. De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25" die de sleep begeleidt, deelde echter via de radio mee. dat zijns inziens „10 sleepboten het schip niet door een dergelijke storm" zouden kunnen brengen en dat de weersvoor uitzichten er slecht uitzagen. Volgens deze kapitein was de slagzij van de Eden en Acheson zetten besprekingen voort President Truman en Winston Churchill hebben, blijkens een door het Witte Huis uitgegeven Brits-Amerikaanse ver klaring, in hun gistermorgen gehouden derrie bijeenkomst de bespreking van Verried: ei ngsvraagstukken beëindigd. Bij hun aankomst bij Blair House in Washington waar de beide staatslieden gezamenlijk de lunch zullen gebruiken, legt Truman in een hartelijk gebaar de hand op Churchills arm. Ti uman en Churchill geven de pers fotografen even gelegenheid hel bezoek van de Britse minister president aan de Verenigde Staten vast ie leggen. WEERBERICHT BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond" Wisselende bewolking met nu en dan buien sommige met haeel of natte sneeuw. Matige tot krachtig? Westelnke tot Noord-Westeliike wind. IeU kouder J (Opgemaakt te 10 uur). 10 JANUARI. Zon op: 8.45 uur: onder: 16.49 uur. J Maan op: 14 42 uur: onder: 8 09 uur Hoogwater te Katwijk te 2.15 cn Dit nummer bestaat uit zes pagina's Daarop werd overgegaan tot behande ling van problemen betreffende het Midden- en Verre Oosten. Aan het be gin van de derde bijeenkomst zijn eerst de nog niet besproken vraagstukken van de Europese verdediging en Maan dag nog niet behandelde economische problemen besproken. Met de vierde bijeenkomst van gistermiddag is het eerste gedeelte van Churchills bezoek aan de Ver enigde Staten achter de rug. Heden zal de Britse premier naar New York reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend, de bekende Amerikaanse staatsman Bernard Baruch. zal brengen. Vrijdag a.s. zal Churchill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraad slagen met premier St. Laurent en andere leden der Canadese regering. Na zijn bezoek aan Ottowa zal de Britse minister-president naar Washing ton terugreizen, waar hij zijn bespre kingen met president Truman zal voort zetten. Churchill is, naar verluidt, zeer vol daan over het soepele verloop en de op bouwende aard van zijn besprekingen met de Amerikaanse staatsleiders. Minister Eden deelde mede. dat hij vooreerst nog te Washington zal blijven, voor het bespreken van nog niet afge handelde zaken, waarna hij zich in Canada bij Churchill zal voegen. In een gemeenschappelijke verkla ring. uitgegeven na de middagbijeen komst wordt gezegd: „De president en de eerste-minister beëindigden van avond hun besprekingen. Tot de kwes ties, die op de slotbijeenkomst werden besproken, behoorde die der Europese defensiegemeenschap. De resultaten van de verschillende besprekingen zullen vollediger worden bekend gemaakt in een later vermoedelijk vanmiddag uit te geven communiqué". In een verklaring, die hij aflegde voor radiomicrofoons, opgesteld op de trap pen van het Witte Huis. zei Churchill na afloop van de conferentie: „Al mijn goede wensen voor een goed lot van het Amerikaanse volk en de uitvoering van de grote missie, die het vervult, niet voor zichzelf of enige 'andere natie, maar voor de gehele mensheid". De besprekingen eindigden in een „zeer hartelijke sfeer" Eden en Acheson zullen nog meer in bijzonderheden op enige der kwesties, die besproken werden, ingaan Zij zul len enige der verschillen in politiek beleid, welke een gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse houding ten aanzien van het Midden-Oosten, het Verre Oos ten en Zuid-Oost-Slavië in de weg ston den. trachten weg te nemen. Men is vastbesloten eenheid te brengen in de politiek der beide landen in genoemde gebieden Churchill zal heden in het Congres een erezetel innemen, wanneer presi dent Truman zijn jaarlijkse boodschap aan de wetgevende lichamen voorleest. Staking in Port Said ten einde De stakende Egyptische havenarbei ders te Port Said zijn weer aan het werk gegaan Een symbolische staking van een uur per dag wordt gehandhaafd. „Flying Enterprise" zeer ernstig ge worden en heeft het schip veel water gemaakt tengevolge van de overslaan de golven. En toen kwam vanmorgen de jobs tijding: De Britse sleepboot „Turmoil" beert bekend gemaakt, dat haar sleeptros naar de „Flying Enterprise" is gebro ken na een storm in de Atlantische Oceaan. Volgens radioberichten, welke te Lon den werden opgevangen, bevond de sleep zich 57 mijl van Falmouth, toen de tros brak. De Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith" en de Britse sleepboot ..Dexterous" helpen. Dl een boodschap van de Turmoil aan kapitein Carlsen wordt gezegd: „Het beste is te wachten tot het dag wordt en dan te trachten de tros opnieuw te bevestigen. Probeer wat te rusten" De tros was gebroken kort nadat de Turmoil het slepen had hervat na drie uur bijdraaien, gedurende welke men in zware zeeën uit de koers was gedreven. Tevoren had de „Willard Keith" nog gemeld, dat alles goed was. Tussen de Flving Enterprise en de kust ligt nog de verraderlijke Kaap Lizard reeds eeuwen lang een graf voor schepen. Daar zijn windstoten van 85 km per uur waargenomen Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine verklaarde, dat de Wil lard Keith onmiddellijk maatregelen zou nemen om kapitein Carlsen en stuurman Dancy van de Enterprise te halen, Indien er direct gevaar voor beide mannen zou ontstaan. Falmouth voor ontvangst gereed Onze Londense correspondent seinde ons tevoren nog uit Falmouth, toen alles nog goed ging: De haven- en touristenplaats Fal mouth iCornwall) is thans een journa listen-stad. De luxe zomer-hotels op de liefelijke heuvels rond de diep blauwe baai van Falmouth, waarvan er vele wegens het zachte klimaat van de En gelse Rivièra in de winter open blijven, zijn sinds gistermiddag in gonzende re dactiekantoren veranderd. De casten, die hier rust en gezondheid zoeken zjin geheel uit hun doen als gevolg van de overstelpende invasie van pers-, radio- en filmmensen, waarvan er hier vele honderden aanwezig zijn. Fleetstreet in Londen (de krantenstraat) is beslist uitgestorven. De bekende figuren uit d° Londense krantenwijk hebben zich onder de zacht wuivende palmbomen, d e dit schilder achtige havenstadje sieren, verzameld. Het is hier een merkwaardig nieuws centrum. want het aantal telefoonlijnen is beperkt. De telefoon is overigens reeds een verouderd hulpmiddel voor een wereld-reportage als deze. De grote Britse en Amerikaanse nieuwsorgani saties en enkele machtige Engelse bla den zijn het tergend langzaam varende convooi met een eigen sleepbootvloot en eigen vliegtuigen tegemoet gesneld. Per radio flitsen de verhalen naar hun be stemming. Inmiddels wacht Falmouth vol span ning. De bekoorlijke stille baai maakt de indruk van een reusacht'g toneeldecor, waar elk moment het ongekende zee epos zijn climax zal vinden. Gisteravond, toen een felle regen uit een dikke lucht neerkletterde en d° wind opstak, was het onzeker of het drama van de „Flying Enterprise" in derdaad blij zou eindigen. De ouders van Kurt Carlsen zijn hier om hem als eerste te omhelzen. Een officiële ontvangst van de held van de afgelopen acht dagen op het gemeente huis is voorbereid. De rederij is natuur lijk vertegenwoordigd, en ook de ver zekeringsmaatschappij, welke alle rede nen heeft om Carlsen dankbaar te zijn. Duikers staan klaar om zo nod'g on der water gaten te dichten opdat de „Flying Enterprise" zo snel mogelijk kan worden leeggepompt en in normale po sitie gebracht. Carlsen zal verwonderd zijn als hij bemerkt, dat de kranten dagenlang hun grootste koppen aan hem hebben gewijd, en dat zijn naam tot in alle uithoeken d?r aarde bekend is. En ook als hij zal worden omstuwd door de hier aanwezige vertegenwoordigers van uitgeverscon cerns en filmmaatschappijen die hem om strijd fantastische bedragen zullen aanbieden voor het exclusieve publicatie recht van zijn levensverhaal. Het is bekend dat Carlsen, de be scheiden zeeman, die vindt dat hij slecht- zijn plicht heeft gedaan, niet van al die drukte om zijn persoon houdt. Ook ka pitein Parker van het bergtn?svaar>u:g „Turmoil" Is wars van public.teit Mm mompelt over een complot, dat hij op zettelijk zal willen binnenkomen als de duisternis is gevallen. Ook als er geen opzet in het spel is. zal het toch m- schlen reeds avond geworden zijn. als j de sleep arriveert. D? bedoeling is het schip een plaats te geven op de rivier. Carlsen zal zich, 1 naar verwacht wordt, er tegen verzet- ter., dat de ..Flying Enterprise" op de grond gezet wordt. Dat kemt zijn eer te na. Falmouth heeft in oorlogs- en vrede - tijd een grote reputatie als reoarate- lnrlchting voor onklaar geraakte sche pen Alle experts, die de ..Flying Enter- j prise" kunnen opknappen, zijn aan wezig. Onze marine heeft tijdens 4e oorlcg veel met het ook historisch zo belang wekkende Falmouth t? maken gehad Onze mijnenvegers lagen er. Iedereen j •herinnert zioh, dat prins Bernhard een bezoek aan de basis bracht. Ook bevindt lege, het Nederlandse opleidingsinstituut De voor d? marine Velen kwamen derhalve I eni 't dagelijks in contact met de opvarenden J van onze vloot. mber 76 jaar werd. zal 'over weken zijn diamanten jubi- vieren. Zijn entrée op het toneel maakte hij in liet begin van het seizoen 189.1. De Deense ambassade te Londen heeft Een recente opname van fan Musch hevestlgd, dut taling Frederick van De- liefhebberijen heeft (schil- nemarken aan kapitein Carlsen de orde - -leren, boetseren, pianospelen) ach- van „Ridder van de Dannebrog" zal uit- ter de piano in zijn huis le Blaricum. Voorzitter wil spoed De voorzitter van de algemene verga- r dering der V.N dr Nervo heeft de voor- zitters van alle hoofdcommissies ver- De politieke commissie der VN heeft j zacht te pogen de zesde zitting van de na nog enig debat met 51 tegen 5 stem-1 algemene \ergadering tegen 26 Januari men bij 3 onthoudingen de door e.f te beëindigen door Zaterdags de gehele landen ingediend? resolutie aangeno- dag te vergaderen en door ook 'savonds men, waarin wordt aanbevolen een col lectief beveiligingsstelsel voor de gehele wereld ln te voeren om aan elke toe komstige agressie, waar ook ter we reld het hoofd te kunnen bieden Argen tinië, India en Indonesië onthielden ziclv El Salvador was niet aanwezig. Het voorstel van de Sovjet-Unie. de commissie voor collectieve maatregelen op te heffen werd verworpen. De stemmenverhouding was hier 41 stemmen tegen 6 stemmen voor en 12 onthoudingen. Het Russische amende ment betreffende het opheffen van de commissie voor collectieve maatrege len werd eveneens verworpen, en wel met 52 tegen 5 stemmen bij 2 onthou dingen. Het belangrijkste artikel van de Wes telijke resolutie, n.l. het onderdeel, waarin een beroep op de leden-staten wordt gedaan speciaal opgeleide en uit geruste strijdkrachten beschikbaar te houden voor organisatie der VN., werd met 46 tegen 5 stemmen bü 7 onthou dingen aanvaard De politieke commissie nam voorts met 33 tegen 7 stemmen bij 18 onthou dingen een Guatemalaans amendement aan betreffende het artikel over het schaduwleger" Dit amendement houdt de erkenning in. dat het aan de leden- staten is om te beoordelen hoe groot hun bijdrage kan zijn. Over de Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad te beleg gen teneinde middelen te bespreken ter vermindering van de internationale spanning en ter beëindiging ran het Koreaanse conflict zal heden worden gestemd. bijeen te komen. Hoge functionarissen der organisatie betwijfelen echter of het op deze ma nier mogelijk zal ztjn voor genoemde da tum met het werk gereed te komen. Zij zijn van mening, dat de zitting onge veer 2 Februari zal zijn geëindigd. In Israël keert rust terug In een radiorede tot het Israëlischs volk heeft premier Ben Goerion ver klaard, dat de regering in staat is om iedere poging tot het plegen van poli tieke moorden te verijdelen. De uitlatin gen van de leider der „vrijheidsbewegin gen", Menachem Beigin, in het parle ment en daarbuiten noemde Ben Goe rion een „terreurverklaring". De premie» verzekerde, dat Israel een democratie zal blijven en dat alle tekenen van ter rorisme zullen worden uitgeroeid". De rust is teruggekeerd, al hadden nog enige demonstraties plaats waarbij oa. de gele Hitler-ster werd gedragen. TIBET WORDT COMMUNISTISCH! Volgens de laatste uit Tibet te Ka- limpong (West-Bengalen) ontvangen berichten hebben de Chinese autoritei ten in Tibet het ouderwetse Tibetaanse leger van 9000 man ontbonden en een kleine strijdmacht van speciaal geoefen de jonge Tibet anen opgericht. In het verleden jaar gesloten Chinees* Tibetaans verdrag is voorzien in öe reor- gansatie van het Tibetaanse leger en men neemt aan, dat de nieuwe strijd macht zal dienen als kern voor een ge reorganiseerd leger. De Tibetaanse politie in Lhasa en andere belangrijke Tibetaanse steden wordt ontwapend en eveneens geleide lijk vervangen door nieuw, geoefend personeel. Socialist Pineau kreeg eerste formatie-opdracht (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Nadat gisteren, de eerste dag van de Franse kabinetscrisis. Vincent Auriol op zijn ambtspaleis, het Elysée, traditionele bezoeken der fractieleiders had ontvangen, werd 'savonds om 7 uur bekend gemaakt, dat aan de socia listische oud-minister van vervoer. Christian Pineau. de eerste opdracht tot vorming van een nieuw ministerie was verstrekt. De president der republiek, die. naar men zegt en ook wel begrypen kan. de ernst van de toestand in geen enkel opzicht onderschat, moet daarbij preciseerd hebben, dat hij zijn opdracht Complot in Portugal ontdekt Gisteren is officieel te Lissabon meege deeld. dat men een samenzwering tegen het huidige Portugese regiem heeft ont dekt. Een aantal personen is gearres teerd, w o. de voornaamste leiders De arrestatie geschiedde tijdens een bijeenkomst van de samenzweerders op het hoofdkwartier van de zogenaamde Organizacio Civlca Nacional een be weging. welke ontstond als gevolg ran de verkiezingscampagne, die het vorig jaar door de oppositie werd gevoerd tij dens de presidentsverkiezingen. De genoemde beweging werd gevormd door een groep, die admiraal Meireles bij de campagne voor de presidentsver- tigste verjaardag door voor haar huis in de slaat New Hampshue (V.S.) languit liggend op de slee. jij ue campagne vuur ue presiuemsver- i--j n i t, kiezingen op 22 Juli 1951 heeft gesteund, de heuvel af te glijden. „Ik hco Mej. Mabelle Cutter viert haar tach- i malm.;, aan mijn waardigheid" zegt ze. Toen ik er 70 jaar geleden mee begon deed ik hel net zo en ik hen niet van plan door een ..waardige" houding mijn plezier te bederven. niet slechts als van informatieve aard beschouwd wenst te zien. President Auriol moet bovenal heb ben aangedrongen op zo groot moge lijke spoed, die hij trouwens bij zjjo besprekingen ook heeft betracht. Vóór 26 Januari as., wanneer ln Parijs een nieuwe conferentie over het Euro pese leger plaats moet vinden, hoopt de president de crisis te hebben bijgele:d. Dat Pineau tot. wat men hier noemt, het eerste proefkoniin werd uitgenodigd, wijst er op. dat officieel de socialisten ook voor deze laatste crisis, nummer 17 sedert de bevrijding volgens de statistici, aansprakelijk worden gesteld. Als leden van de meerderheid, of schoon niet in de regering vertegen woordigd, hadden zi| zich als groep Maandag tegen het beleid van de rege- ring-Pleven uitgesproken. En waarom Pineau? Een socialist, die in het alge meen niet tot de invloedrijkste leiders van zijn partij gerekend wordt? Die keuze zou verband houden met een reor ganisatie-plan voor de spoorwegen dat door deze deskundige moet zijn uitge werkt. Zoals men weet. is op Plevens saneringsobiecten voor datzelfde spoor wegbedrijf de crisis, die overigens ook wel diepere oorzaken had. uitgebroken. Ondanks zijn plan worden de kansen van Pineau echter niet zeer hoog aan geslagen. Weinigen verwachten, dat deze formateur het vertrouwen zal heb ben van de radicalen, waaronder er velen meer voor samenwerking met de Gaul listen dan met de socialisten voelen. Mogelijk geeft dan ook Pineau van morgen zijn opdracht al weer terug. De beurt komt dan waarschijnlijk aan Soustelle. de fractieleider der Gaullis ten die te beslissen hebben over de mo- geliikh°id de te smalle meerderheid, waarop Pleven rustte, naar rechts uit te boeiden. M3nr dat ook Soustelle een zandruiter zal blijken, daarover kan niet de minste twijfel bestaan Een regering met Gaullistische of «o- rialistische medewerking, naar welke 'aatste formule stelhg in eerste instantie wordt zpetreefd. liikt onder de huidige omstandigheden alleen mogelijk onder katholieke onafhankeliike of radicale 'o ding. en de serieuze randidaten uit die kringen h°ten Bidault. Reynaud en vooral Queuille Het ts echter waarschijnlijk, dat eeen dezer bedreven staatslieden een poging zou willen wagen wanneer niet eerct de nodige andere politici een echec zullen hebben geleid. Men blijft dus ondanks de aandrang an president Auriol. h'es rekenen op een langdurige slepende crisis. Belgische regering thans afgetreden De Belgische homogeen-katholieke re- gering-Pholien heeft thans hedenmor gen haar ontslag aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 7