JMBHuchtpüpm Belang van Alphen eist uitvoering omvangrij k urgentieprogramma B en W lichten vele openbare werken toe Veehouderij moet streven naar voorziening uit eigen bedrijf ABDIJSIROOP Nutsspaarbank Rijnsaterwoude vierde eeuwfeest EXCELSIOR^ U.V.S. WOENSDAG 9 JANUARI Woningbouw en industrie terreinen van hoogste belang Aan de Raad is door B. en W een uit eenzetting toegezonden betreffende de opstelling van een Urgentieprogramma voor 1952. Reeds in ons blad van Zater dag JJ. bespraken wij de voornaamste punten van dit programma en wel voor namelijk de financiële zijde van het ge val. Dat de uitvoering van dit programma vanzelfsprekend vast zit op het finan ciële probleem is zonder meer duidelijk voor een ieder die zich de door ons ge publiceerde begrotingscijfers van '52 weet te herinneren, welke begroting zeer voor zichtig geraamd reeds een tekort van rond f. 150.000,— aanwijst. B. en W. wij zen er dan ook zeer terecht op, dat dit programma is opgesteld en zal worden overlegd aan de Raad, rekening hou dend met de financiële omstandigheden van de gemeente. HOOGBOUW NOODZAKELIJK Het programma omvat niet minder dan 14 punten, waarvan het eerste de Volkshuisvesting betreft, waarover B. en W. opmerken, dat gezien het grote wo ningtekort ook in onze gemeente en in het belang van de industrialisatieplan- nen de woningvoorraad in de kortst mo gelijke termijn op een redelijk peil moet worden gebracht. Teneinde zo min mogelijk cultuur grond aan de agrarische bevolking te onttrekken zal er naar gestreefd moe ten worden op de daarvoor uit stede bouwkundig opzicht geschikte terrei nen tot hoogbouw over te gaan, waar bij de bouw van middenstandswonin gen zeker niet verwaarloosd mag worden. B. en W. wijzen er voorts op, dat wil Alphen haar voorsprong op vele andere gemeenten in Zuid-Holland als Cen trumgemeente behouden, er krachtig naar gestreefd zal moeten worden de in dustrieterreinen der gemeente tot ont wikkeling te brengen. Dat hierbij de zich eventueel te vestigen bedrijven moeten kunnen rekenen op goede en gewaar borgde energielevering is zonder meer duidelijk. VERKEERSOMLEGGING WEST VAN KERN? Betreffende het verkeer in de gemeen te merken B. en W. op, dat de miserabele bruggenkwestie nu binnen niet al te lange tijd tot het verleden zal gaan be horen al zal het vermoedelijk nog wel even duren voor de Pleter Doelman straat de gewenste breedte zal hebben verkregen door het wegbreken van de woonhuizen inclussief het oude gemeen tehuis aan de Noordzijde van deze r.tiaat. Gelijktijdig met de verbreding van de Pieter Doelmanstraat zal ook het ver ruimen van het kruispunt Julianastraat- Schoolstraat-Pieter Doelmanstraat wor den aangepakt. Ter voorkoming van verbreding van de Brug over de spoorhaven In de Dr. Sportflitsen uit de Omstreken DAMMEN Damclub „Boskoop" Uitslagen onder linge competitie: W. D. van Es—H. C. Trlmp 2—0; H. \an Klaveren—(3. Clappers 20; H. Glazenborg p j. van Klaveren 20; J. van acn Broek—G. Luyten 2—0: G. Luyten—P. J. van Klaveren 2—0; J. van den Berg—A. M. de Jong 2—0; E. van Voskuilen—J. v Tol 20; H. C. TrlmpA. Nederhor 1—1; G- Luyten—W. A. van Otterloo 1—1. N. Neder- hofJ. Mesman 11 „KUk Uit" I (Oude Wetering speelde voor de competitie tegen K W Z. I. Uitslag: S Kinkel (res.) (K|Jk Dlt l) Jac. v. d. Plas (KWZ I) 0—2; G. Vis— Chr Heemskerk 02; J. Gortzak—J. v. d Plas 0—2; T. KatsburgT. v. Beelen 0—2; A. de BlaayG de Wilt 1—1: G van LeeuwenA. Herbert 02; A. v- Tol (res.)B. v. Rijn (res.) 1—1: P. Glas bergerJac. dc Best (res.) G' Meyer—E. de Jong (res.) 2—0; C. Vis W. Berkhey (res.) 2—0. Totaal 614. TAFELTENNIS „A.T.T.C." (Alphen) 13 Februari as. eal de Alphense Tafel Tennis Club vijf Jaar bestaan. In de ledenvergadering van 18 Januari a.s. zullen o.m. de plannen be sproken worden, op welke wijze de herden king van dit eerste lustrum zal plaats vinden. Dat de A.T.T C, tot nu toe reeds behoorlijke successen heeft weten te boe ken. moge blijken uit het feit, dat do vereniging onder haar leden de Jeugd kampioenen van Nederland heeft, n.l. mej. S Blauw, die waarschijnlijk ln Maart van dit Jaar haar titel weer zal moeten ver dedigen. BRIDGE Alphense Bridge Club Standen vier tallen-competitie: Hoofdklasse: Carsjens 4 gesp. 5 pnt.; Falkena 45; Arlman 43. Kuyff 43. Klasse IA: v. Heynlngen 36; Broekman 44- Van Beest 3—2; Kromhout 4—2. Klasse IB: Rozestraten 46; Driehuls 84v. d. Akker 3—2; v. d. Leeden 4—2. Klasse II: v. d. Bos 4—8; de Hey 4—4; Btarrenburg 43; de Graaf 43, Meyer 4—2 SCHAKEN SCHAAKWEDSTRIJD VAN INTER NOS (BOSKOOP) EEN SUCCES. De door „Inter Nos" georganiseerde 1- daagse schaakwedstrijd mag alleszins ge slaagd heten, ondanks het feit dat door vele laatkomers pas om halfelf kon worden Sestart. Er werd gespeeld ln 9 groepen van en een Jeugdgroep van 5, waarbij de volgende resultaten behaald werden. Groep 1; S. J. van Wijk le pr.; N. Cok 2e pr. Groep 2: P. van Veen le pr A. Broekhuizen 2e pr. Groep 3: P. Kalkman Ie pr.: J. Erkelens 2e pr. Groep 4. S. van Gemeren le pr.; C. van Veen 2e pr. Groep 6: J. ZiJderveld le pr.; M. van Wijngaarden 2e pr. Groep 0: D. Lankhuyzen le pr.; N. Geers 2e pr. Groep 7: C. Slingerland le pr.; W. Donker 2e pr. Groep 8; F, J. van Leeuwen le pr.; K. Stlkkelorum 2e pr. Groep 9: J. A. Sonneveld le pr.; Joh. de Ruyter 2e pr. Van de Jeugdige deelnemers: Groep 10: J. van Gemeren le pr.; B. La- inoree 2e pr. De gongwedstrijd, waarmee het schaak- lestljn werd besloten, leverde voor de vol gende spelers na 2 ronden een prijs op' W. Donker. M. van Wijngaarden, S. J. van Wijk, H. ZIJerveld, J. Rijnsburger. P. Kalk man, A. Broekhuljzen, S. van Gemeren, M. Kroon en C. van Gelderen Schaakvereniging „Benthuizen" Uit slagen onderlinge competitie - F Brouwer G. Pos 01: H. SprultenburgH. van Soest 10- H. van SoestH. Sprultenburg Jr 0li W. de RuiterP. Pos 01; G. Pos— F. Brouwer 10; P. A. van BeverenH Merbls 10; K. MerblsTh Steenwijk 10; B. de RuiterH. Sprultenburg Jr afgebroken. Lovincklaan hebben B. en W. de di rectie der spoorwegen voorgesteld de spoorhaven alhier geheel op te heffen en te dempen. Of het een of het ander zal hier binnen niet al te lange tijd nodig blijken, daar de afleiding van het niet voor Alphen bestemde verkeer uit de richting Leiden en Bodegraven binnenkort geheel langs deze weg hui ten Alphen om zal worden geleid. Hier voor zal nog een doorbraak nodig zijn over het terrein van de gasfabriek naar de Stationsstraat en de doorbraak van de Pr. Bernhardlaan in de richting de Hoorn op de Rijksstraatweg aldaar. Met een nieuw te projecteren aanslui ting op de Rijksweg in de richting Gouwsluis zal deze omleiding dan compleet zijn. B. en W. hebben goede hoop, dat de noodzakelijke financiële hulp van het Rijk voor deze werken niet achterwege zal blijven, daar im mers de grote omleiding van Rijks wege van het verkeer langs de spoor baan in de richting Zwaantjes Kerk voorlopig toch niet uitgevoerd kan worden. Ten aanzien van de na de afbraak van de Noordelijke zijde van de Pieter Doelmanstraat te bouwen winkels stellen B. en W. zich op het standpunt, dat hier een aesthetisch verantwoorde be bouwing bijv. een grote winkelgalerij zou zijn. VOLKSGEZONDHEID EIST HAAR DEEL Betreffende de volksgezondheid is de TBC-bestriJding en de daarmede ver bonden algemene doorlichting van de be volking een belang. De afwezigheid van een medisch centrum in de gemeente wordt door het college als een gemis ge voeld evenals het ontbreken van een kraaminrichting. Aangaande de school- tandverzorging verheugen B. en W. zich er over dat gegronde hoop bestaat, dat deze kwestie tot een goede oplossing wordt gebracht. Zodra de gemeente financieel ln staat is tot de bouw van een tweetal rioolwa terzuiveringsinstallaties zowel ln plan west Polder Kerk en Zanen als in plan- Oost Grote en Kleine Kalkovense polder waarvan de kosten rond een millioen be dragen, zal hiertoe te beginnen ln plan- West worden overgegaan. De bestrijding van TBC, onder het vee hangt vanzelfsprekend wel zeer nauw sa men met de bouw van deze zuiverings installaties, waarmede de belangen van de agrarische bevolking ten zeerste ge diend zouden zijn. Ook de tuinbouw kan aldus het programa op de steun van de overheid blijven rekenen. nastieklokalen moeten worden ge bouwd. In een zich verder ontwikke lende industriegemeente zal de over heid tot het aanleggen van meerdere sport- en speelterreinen moeten over gaan. BAAS IN EIGEN HUIS BLIJVEN Over de openbare Nutsbedrijven merkt het college op, dat het gezond maken dezer bedrijven en wel voornamelijk het gasbedrijf, een der eerste taken is van het college, waarnaar met alle krachten zal moeten worden gestreefd. B. en W. wyzen er hierbij op, dat gezien het merk baar streven overal om de energievoor ziening te verschuiven van de lagere naar de hogere organen, het nodig en nuttig zal blijken te zijn de huishouding zodanig te verzorgen, dat straks met recht het standpunt verdedigd kan wor den om „baas in eigen huis te blijven". Het distributieapparaat zal dus in han den van de gemeente dienen te blijven, waartoe binnenkort dan ook overgegaan zal moeten worden tot het bouwen van een nieuw centraal gelegen ontvangsta tion voor stroominkoop van Leiden op het terrein van de gasfabriek. Voor de Vlnkebuurt zal een bebou wingsplan worden voorbereid, teneinde te bereiken, dat ter plaatse een verant woorde bebouwing zal ontstaan. In het laatste punt wijzen B. en W. er op, dat de opgesomde punten nu en in de toekomst aan de gemeente zware offers zullen eisen. De voorgestelde wer ken en plannen zullen echter moeten worden uitgevoerd, opdat van Alphen gemaakt wordt wat er van te maken is en naar de mening van B. en W. ook van gemaakt moet worden. Betreurd wordt door het college, dat de financiële zelfstandigheid nog steeds zeer onze ker is. (Incez Med.-adv. Prov. Staten vragen: Eed in 't Fries Prov. Staten van Friesland hebben besloten een adres te richten aan de Koningin en de leden der Steten-Gene- raal, opdat de eed, belofte of verklaring in het Fries kan worden afgelegd. FRAMEGGEN NAAR DE VRIJHEID Vannacht, na hoog water, hebben de zeesleepboten, die de Frameggen van de Hondsbosse Zeewering proberen vlot te trekken, na verwoede pogingen en on stuimig weer, de gestrande Noor 50 me ter verder in zee kunnen trekken. Het schip kwam echter door de on stuimige zee met de boeg op de strek dam 12 terecht, waar het bleef liggen. Toen was het tij zo laag geworden, dat de sleepboten de poging staakten, maar de kans is groot, dat vanmiddag bij hoog water de langdurige sleperij met volledig succes bekroond zal worden! MINISTER v. d. BRINK MAANDAG NAAR BONN. (Telefonisch van onze correspondent te Bonn). De minister van Economische Zaken, prof. dr van den Brink, zal Maandag a.s. voor een bezoek van verscheidene dagen te Bonn in de Bondsrepubliek aankomen. Het bezoek is gedacht als een antwoord op het bezoek, dat de West-Duitse minister van Economische Zaken, dr Ehrhardt, reeds anderhalf jaar geleden aan Nederland bracht. Minister van den Brink aal, vergezeld zijn van de heer Teppema, die tot nog toe alle belangrijke handelsbesprekingen met de Bondsrepubliek heeft geleid. Minister van den Brink zal in de loop van zijn bezoek diverse Duitse onderne mingen bezoeken, o.a. Bayer, Leverkü- sen en Opel. Een appèl tot de boeren Economische bedrijfsvoering vraagt harmonie tussen voederproductie en veebezetting de wijzen B. en W. er op, dat ten spoe digste tot de bouw van een gemeente lijke Nijverheidsschool moet worden overgegaan, waarvoor de voorberei dende werkzaamheden gaande zijn. Tevens wordt door B. en W. sterk overwogen tot de stichting van een Handelsavondschool over te gaan. In verband met het grote gebrek aan gymnastieklokalen in onze gemeente, zullen zowel aan de Hoge als aan de Lage Zijde zo spoedig mogelijk gym- Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te J hoestenl Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elburg (vac. C. C. Klerkx) L. Trouwborst te Mon ster; te Klundert B. G. A. v. d. Wiel te Aangenomen naar Ontario (United Church of Canada) P. de Jong te Gouda; naar Coevorden J. H. W Sandljck te Juk- werd en Krewerd; naar 's-Gravenhage (vac. A K. Straatsma) A. P. v. d. Haas te Enschede. Geref. Kerken Beroepen te Oude- Pekela H. J. ten Brink te 's-Gravenhage- Loosduinen. BcdaDkt voor Heerenveen (vac. W. Kreu- zen) en voor Renkum-Heelsum E. de Vries te Dwingclo. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alblasserdam-Nleuw Lekker- land J. van Dijk te Gees (Dr te Mussel J. F. HeU te Hasselt. Geref. Genieenten Tweetal te Veenen- daal M. v. d. Ketteri) te Alblasserdam en F. Malian te Brulnlsse. Beroepen te Ederveen Chr. v. d. Druk bezochte receptie Het bestuur van de Nutsspaarbank te Rijnsaterwoude recipieerde gister middag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan dezer Nutsspaar bank in het Nutsgebouw. Onder de vele aanwezigen merkten wij op, het college van B. en W. der ge meente Rijnsaterwoude, de burgemeester van Leimuiden, de heer J. A. Bakhui zen. de burgemeester van Alkemade, de heer Hoynck van Papendrecht met zijn wethouders, de burgemeester van Kou dekerk, de heer G. Verheul, de burge meester van Ter Aar, de heer B. J. Hoo- genboom. en de secretarissen van Lei muiden, Rijnsaterwoude en Alkemade, en waarop het wajien van de gemeente Rijnsaterwoude voorkwam. Zij dankte het Spaarbank-bestuur hartelijk voor 'het gebruik van de mooie zaal voor de ver gaderingen van de plattelandsvrouwen. De heer W. Timmers, voorzitter van de Raad van Toezicht van de Boeren leenbank te Oude Wetering bood een fraaie ets aan. De heer G. Kroes, voorzitter van het Spaarbank-bestuur dankte in welgekozen bewoordingen- We merkten verder nog op de heren W. Maarse en J. Maarse directeuren van de Autobusonderneming Maarse en- Kroon de voorzitter van het Nutsdepar- teiment de heer P. Tensen, notaris Loh- man en dr v. d. Bijl, belden uit Oude Wetering, notaris Boks uit Alphen, de Foto L.D—v V®n afgevaardigden van de besturen van de Boerenleenbanken te Oude Wetering en Leimuiden. Ds T. D. van Soe9t, Hervormd Predi kant te Rijnsaterwoude, bood de Spaar bank een jubileumlnlage aan van -het Kerkvoogdij-fonds. De burgemeester van Leimuiden bood vier mooie verzilverde asbakken aan het bestuur aan als geschenk der gemeenten Leimuiden en Rljnsater. woude. H(j sprak de wens uit dat het Spaarbankbestuur het nog eens zo ver zou kunnen brengen, door een lening tegen 4 <7- aan de gemeente de bouw van huizen in Rijnsaterwoude moge lijk te maken en daardoor de woning nood op te lossen. Hij wenste ten slotte de spaarbank een gezegende toekomst toe. Mevr. E. TimmersVisser bood na mens de afdeling Rijnsaterwoude van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een fraaie sigarenkist aan met een plaat Burgemeester ,4. Bakhuizen van Leimuiden en Rijnsaterwoude biedt het jubilerende'bestuur vier zilveren asbakken voor de bestuurskamer aan. heer Gerkema, directeur van de Stich ting Spaarpropaganda te Rotterdam en de heer J. Klerk van de Ned. Spaar- bankbond, dr Karsemeyer, directeur van de Vleeskeuringsdienst en dr D. de Vries van de Schoolartsendienst. Het was steeds een gezellig komen en gaan. De gezelligheid werd verhoogd doordat de nodige verversingen op ruime schaal werden rondgediend. De belangstelling uit de gehele om trek was groot. Het bestuur der Spaar bank kan derhalve hieruit wel de con clusie trekken dat zijn werk zeer wordt gewaardeerd. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOB HET EXCELSIOR-COMITÉ ACTIEF Maandagavond vergaderde In Hotel „Neuf" het „Comité Aanschaffing Nieu we costuums voor de harmonie Excel sior". Notaris G. J- Smeenk, onder wiens leiding deze bijeenkomst stond, deeldft mede, dat voor de ca. 70 uniformen^ reeds f2300 binnen ls, waaronder een bedrag van f 1550, als opbrengst van de oud-papieractie. Niet inbegrepen zijn de baten van de laatste actie (3625 kg) Spoedig zullen grote acties op touw worden gezet. Tal van suggesties werden gedaan, o.a. een bazar, een modeshow, een oliebollen-actie, een fakkeloptocht op 30 April een aantal avonden te geven door alle Boskoopse verenigingen, huis-aan - huis-eollee te De toneelverenigingen, Genesius en Klimop gaven in het R.K. Ver. ge bouw een opvoering van de Kerstmis legende van Felix Timmermans „En waar de ster bleef stille staan". BENTHUIZEN SCHOOL-OPENING UITGESTELD. Aanvankelijk lag het in het voorne men om de nieuwe bijzondere lagere school op Donderdag 24 Januari a.s. in gebruik te nemen. Daar er eerst nog een behoorlijke ver binding tussen de Dorpsstraat en het schoolhek tot stand moet komen, is de officiële ingebruikneming uitgesteld tot Dinsdag 29 Januari a.s. Nu de benedenwoning Dorpsstraat is ontruimd en ingericht zal worden als wijkgebouw van „Het Groene Kruis", af deling Benthuizen, is men reeds begon nen met het verfwerk. De kerkvoogdij maakt bekend, dat de maandelijkse deurcollecte voor de centrale verwarming gehouden zal wor den op Zondag 13 Januari a.s. in de morgen- en avonddienst. De oudejaarscollecte voor het wedu wen- en wezenfonds heeft f. 133.58 op gebracht. HAZERSWOUOE BurgerUlke Stand Geboren: Paulus Gljsbertus Maria, z van Th. L. van Wetten en M. Th. van Dlemen: Plonla Cornelia, d. van L. P. Rietveld en J. Tukker; Maria Martina, d. van K. van der Poel en A. M. Verbij. Ondertrouwd: W. Buitenhuis, 63 Jaar en G. Gommerse. 44 Jaar; J. Meel, 31 Jaar en H. isn Veen. 27 Jaar. Getrouwd. J. Hasscfras en C. v. Oeveren. NIEUWKOOP PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B. Gisteravond werd in de zaal van de heer De Koker door de A.N.W.B. een propaeanda-avond belegd. Deze werd geopend door burgemeester van der Weijden. die het grote nut van deze bond schetste en het lidmaatschap ten zeerste aanbeval. Vervolgens werd het woord genomen door de heer Zondag, hoofdconsul te Groningen, die in korte trekken het, ontstaan en de groei van deze Bond uiteenzette en op duidelijke wiize aangaf, de grote diensten welke de bond zijn leden op elk gebied van toerisme verleent. In het bijzonder werd stilgestaan bii de Wegenwacht, het zo buitengewoon populaire korps. Hierna werd de mooie kleurenfilm van de we genwacht vertoond die op duideliike wiize de werkkring van deze „Pechbe- striiders" liet zien. In de pauze maak ten vele bezoekers van de gelegenheid gebruik de aardige tentoonstelling wel ke in de zaal was opgericht, te bezich tigen terwill tevens enige nieuwe leden konden worden geboekt. Na de pauze werd de hoofdfilm vertoond „De Hori zon wiikt" die het ontstaan en de groei van de Bond op prachtige wiize uit beeldde. Na afloop hiervan werd de avond door de heer Zondag gesloten. EEN REUZEN EI Een der kippen van de heer A. Spek alhier heeft het gepresteerd een ei te leggen van het respectabele gewicht van 116 gram! Een buitengewoon groot product! WOUBRUGGE Woensdagavond heeft de D. E.L. commissie van „Draagt elkanders las ten", een toneelavond gegeven in de bo venzaal van hotel „Swama". De op brengst was bestemd voor de bestrijding der tuberculose. De voorzitter van de Chr Besturenbond, de heer O Ouds hoorn. opende met een kort welkomst woord, waarna een toneelstuk opgevoerd werd in 4 bedrijven getiteld: „De Zonde van Haltse Holweda", naar het gelijknamige boek van U. van Hou ten. Muzikale medewerking werd ver leend door „De Zonnige Zangers" uit Sassenheim. Het stuk werd verdienstelijk gespeeld in een goed bezette zaal zodat de com missie met deze avond succes oogstte voor een goed doel. Minder krachtvoer importeren Tijdens een hedenochtend in „Den Burcht" gehouden bijeenkomst van (le Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" heeft de Rijksland- bouwconsulcnt, ir C. P. Scheep rs, een ernstig beroep op de boeren gedaan om er in de naaste toekomst naar te streven, dat de veehouderij zich zoveel mogelijk voorziet van de opbrengst van eigen grasland. Alvorens ir Scheepers dit appèl tot de boeren richtte, wees de voorzitter van Rijnstreek-West, de heer C. van Zij/er- den er op. dat met vreugde en dank baarheid maj worden geconstateerd, dat de Nederlandse landbouw na de oorlog opmerkelijke prestaties levert en nog steeds hogerop komt. Volgens spreker kan hier „het troetelkind, de Industrie" niet tegenop. Het aandeel in de export van veehouderij-producten heeft alle verwachtingen overtroffen. En dat ter wijl de import van voedergranen vóór de Opbrengst Nationale Reclasseringsdag 1951: bijna lj4 millioen De netto-opbrengst van de Nationale Reclasseringscollecte 1951 bedraagt f. 244.804,28. In 1950 was de opbrengst f. 243.420,75. In 1951 een vooruitgang dus van f. 1.383,53. Van de zes na-oorlogse laren, waarin de collecte ls gehouden (1946—1951) is de totale netto-opbrengst f. 1.528.210,15. GELD IN VARSSEVELD GEVONDEN. Vermoedelijke daders in arrest In verband met de lafhartige roof overval op een alleenwonende oude man te Varsseveld, waarbij een bedrag van circa f.2000 werd geroofd, vernemen wij nog het volgende: nadat door de rijks politie te Terborg verschillende arresta ties waien verricht, zijn twee personen onder zware verdenking aangehouden. Een van hen is inmiddels voorgeleid voor de Officier van Justitie te Arnhem. Nadat te Varsseveld huiszoeking was verricht, is aldaar het ontvreemde be drag in zijn geheel teruggevonden. PAARLEN COLLIER VAN f. 100.000 DOOR VERPLEEGSTER GESTOLEN Dezer dagen vermiste een dame uit Wassenaar, die in een ziekenhuis te Den Haag was opgenomen, haar paarlen col lier dat een waarde van f. 100.000 ver tegenwoordigde. Eerst meende zij het verloren te hebben. Het collier was ech ter door haar in bewaring gegeven aan een 19-jarige verpleegster. Deze had het collier aan een andere verpleegster ter hand gesteld om dit voor haar te bewa- De verpleegster is door de politie aan gehouden. Zij had aan haar collega ge zegd dat het vermiste collier een ander was. dan dat zij haar in bewaring had gegeven. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. daar het niet uitge- s'oten wordt geacht, dat de zuster nog meer sieraden gestolen heeft en deze aan anderen in bewaring heeft gegeven Het collier is aan de eigenaresse terug gegeven. oorlog bij dezelfde veestapel als nu, 13 millioen ton bedroeg en thans ongeveer 800.000 ton bedraagt. Een besparing van 500.000 ton is dus bereikt! Het gebied, dat bestreken wordt door de Bedrnfs- voorlichtingsdienst Rijnstreek-West kan niet voldoening op deze mede door deze dienst behaalde resultaten terugzien. Zonder overdrijving kan worden gezegd, aldus de heer Van Zijverden. dat in onze B.V.D., dank zij de deskundigheid van onze assistenten en de voortvarendheid van onze leden, zeker 35'" van onze be drijven een zetmeel-waarde-opbrengst per H A. hebben, welke ver boven de norm ligt Wat de gemiddelde Z.W.-op- brengst per H.A. betreft, behoeven wij voor geen enkel provincie onder te doen! Aan de hand van de jongste publica ties wees spreker er op. dat het niet mogelijk blijkt de benodizde 800.000 ton granen (krachtvoer) welke voor 1952 nodig zijn. te bemachtigen. Er is een voudig geen voldoende aanbod, hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijzen sterk omhoog gaan. De subsidie van de Rege ring zou hierdoor moeten stijgen tot het fantastische bedrag ran 110 millioen gulden. Tien gulden van elke inwoner, groot en klein! Volgens spreker is er clan ook geen andere uitweg dan minder Importeren, noodgedwongen, en dan wordt het veestapel inkrimpen óf zelf meer voeder produceren. Ir Scheepers, die van dezelfde ge dachten vervuld was als dc heer Van Zijverden, loonde aan de hand van een groot aantal cijfers en berekenin gen aan, dat de veehouderij als basis voor een economische bedrijfsvoering moet streven naar een harmonie tus sen voederproductie en veebezetting. Nog altijd is het weidegras het goed koopste voer. zodat deze omstandigheid door de boer moet worden uitgebuit. Voor de winterperiode verdient het aan beveling om zich zoveel mogelijk te be dienen van hooi- en kuilvoer. Uit be- drijfs-economisch oogpunt is het wen selijk. dat men zich in zijn ruwvoeraan- kopen 'aardappelen, aardappelschillen, bieten etc.) een beperking oplegt. Daar naast moet volgens spreker zo min mo gelijk tot de aankoop van krachtvoer, dat geïmporteerd moet worden, worden overgegaan. Het is een eerste eis. aldus ir Schee pers, dat de veehouderij streeft naar een voorziening uit het eigen bedriji, waarbij het van belang is, dat de boer alle mogelijke middelen aanwendt tot het verkrijgen van een behoorlijke kwa liteit gras. Het is een zeer gevaarlijk ex periment om maar koeien te houden en eerst in November te zeggen: .Ik zal wel zien wat ik op mijn bedrijf aan voer tekort kom". Om een economisch ver antwoorde bedrijfsvoering te verkrijgen ls het noodzakelijk, dat wij de veebezet ting aanpassen aan de productie van het eigen land, waarbij er naar gestreefd dient te worden, dat onze veestapel in de staljaeriode wordt gevoed met producten van het eigen grasland, waardoor de be hoefte aan buitenlands graan wordt In gekrompen. hetgeen een deviezenbespa- ring met zich medebrengt. Voor gras- landdeskundige èn boeren ligt hier nog een grootse taak. Een uitvoerige discussie volgde op deze inleiding, waarbij ir Scheepers gelegen heid vond nog wat dieper op deze ma terie in te gaan. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 9 Jan. Kaasmarkt. Aange voerd 113 partijen le soort 233238: 2e soort 229232; zware tot 245;' graskaas 250. Handel matig. Spoorkaartjes en toegangsbewijzen voor de extra trein van 12.26 uur verkrijg baar bij H. Laman, Herengracht 49. W. Wolters. Vismarkt 1 en Haarlem merstraat 204 (in Rotterdam staat extra tram gereed). FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Wils—Servatius, d., Fontai- nebleau; VerwaayenVoüte. z., Rio de Janeiro: KochJolles, z., A'dam: Van der HorstTarasowa, z., Hilversum. Gehuwd: J. Posthuma en M. Bosma, R'dam; J. Berger en A. E. Westendorp, R'dam. Overleden: A. van Doorninck, m. 77 j., Olst; G. B. SlotemakerVan Reenen, v. 74 j., Den Haag: M. Byvanck—Van Wijk, v. 82 j., Den Haag; M. E. de Carpentier— Tienstra, v. 78 j„ R'dam; W. P. Noordzij, m., Schiedam. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 8 Januari Vandaag viel geen bepaalde tendens te bespeuren. Hier en daar was er een fractionele achteruitgang, hoofdzakelijk het gevolg van te weinig orders. In In donesische Spoor werden enkele stuks verhandeld op circa 131 b (14). Aandelen Ford bleven ook vandaag ongenoteerd. De stockdividenden Ford (overeenko mende in waarde met een half aandeel) waren f.112 tegen gisteren f.110, een licht herstel dus na de reactie van gis teren. De laatste notering van de aan delen was 260 Cultures wisten zich gemakkelijk te handhaven. HVA bleef boven pari. n.l. 1001 book de meeste tabak- en rubber- waarden sloten goed prijshoudend. Nieu we aandelen Unilever waren licht aan geboden. Deze aandelen moeten a.s. Don derdag worden volgestort. Overige in dustriëlen en ook de Scheepvaartpapie ren nauwelijks prijshoudend tot iets luier. Staatsfondsen onveranderd voor de guldensbeleggingen, een fractie hoger voor de dollarobligaties. Het agio trok tot 9lb aan. Aandelen Walvisvaart ste gen tot 94Va. Beurs van Amsterdam Woensdag 9 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O.K. koers v. heden 84 85% 96% 150% Ned. '51 3% Ned. '48 3% Ned. '47 3% 3 Dollarlng. '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 1962-4 m.b. 3 87% Indië '37 A 3 881V Grootboek '46 3 87 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 42% Nat. Handelsbank 88 Ned. Handelmij. 142 A.K.U15716 Lever Brï?2?? Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie zooyg Amst. Rubber9516 Deli-Bat. Rubber 90 Holl. Amer. lijn184% Kon Ned. Stoomboot 128% Ned Scheepv. Unie 140% H.V.A100'6 Java Cult.4516 Deli Bat. Mij101% Deli Mij. 74% Senembah70% Philips '51163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen Den Haag 1937 1 3.. 99 R'dam '37 I III 3% 92 Industr. Obligaties Lever Brothers 3%95% Philips Dollarlng. 101 Voorlopig genot.obl. A'dam 1937 (3%) 3 89% Kon. Petr. Mij 3% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Crcdietinstellingen Amsterd. Bank 168% Rotterd. Bank168% Twentsche Bank 161 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 211 Rott. Droogd. Mij 311 Zwanenb, Organon.. 191% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij 124% Internatio 149 Diversen Albert Heyn165 Ned. Mij. Walv. Vrt 94 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 45 Amerik. fondsen Anaconda 55% Shell Union74% Fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 8/1 Holl Constructie 250 Int Kunststoff. Ind. 95 95 Kon Ned Edelmet. 71% Pref w a idem 7" Kon. Nederl Grofsm. 116% 116% Textiel Gebr v Wijk 112 115 Leidsche Wolspinn. 150 Tieleman en Dros 76G3. 77 G B Ver. Touwfabneken 110 109 Pref. idem 110 110 Lahad Datu Cul Mij 140 B 141 Werninks Betonmij. 93% 94

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4