EXCELSIOR - U.V.S. r IWS'LUCHTPUPM ABDUSIROOP Leiderdorps „hoogbouw" stap in richting van toekomstig bouwideaal WOENSDAG 9 JANUARI Een appèl tot de boeren Veehouderij moet streven naar voorziening uit eigen bedrijf Economische bedrijfsvoering vraagt harmonie tussen voederproductie en veebezetting Minder krachtvoer importeren Tijdens een hedenochtend in „Den Burcht" gehouden bijeenkomst van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" heeft de Rüksland- bouwconsulcnt, ir C. P. Scheepers, een ernstig beroep op de boeren gedaan om er in de naaste toekomst naar te streven, dat de veehouderij z'ch zoveel mogelijk voorziet van de opbrengst van eigen grasland. Alvorens ir Scheepers dit appèl tot de boeren richtte, wees de voorzitter van Rijnstreek-West, de heer C. van Zy ver- den er op. dat met vreugde en dank baarheid ma? worden geconstateerd, dat de Nederlandse landbouw na de oorlo? opmerkelijke prestaties levert en nog steeds hogerop komt. Volgens spreker kan hier „het troetelkind, de Industrie" niet tegenop Het aandeel in de export van veehouderij-producten hoeft alle verwachtingen overtroffen. En dat, ter wijl de import van voedergranen vóór de oorlog bij dezelfde veestapel als nu, 13 millioen ton bedroeg en thans ongeveer 800 000 ton bedraagt. Een besparing van 500.000 ton Is dus bereikt! Het gebed, dat bestreken wordt door de Bedrijfs- voorlichting^dlenst Rijnstreek-West kan niet voldoening op deze mede door deze dienst behaalde resultaten terugzien. Zonder overdrijving kan worden gezegd, aldus de heer Van Zijverden. dat in onze B VX>„ dank zij de deskundigheid van onze assistenten en de voortvarendheid van onze leden, zekeT 35% van onze be drijven een zetmeel-waarde-opbrengst per H A hebben, welke ver boven de norm ligt Wat de gemiddelde Z.W.-op- brengst per HA betreft, behoeven wy voor geen enkel provincie onder te doen! Aan de hand van de jongste publica ties wees spreker er op. dat het niet mogelijk blijkt de benodigde 800 000 ton granen 'krachtvoer) welke voor 1952 nod'g zijn. te bemachtigen Er is een voudig geen voldoende aanbod, hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijzen sterk omhoog gaan. De subsidie van de Rege ring zou hierdoor moeten stijgen tot het fantastische bedrag van 110 millioen gulden. Tien gulden van elke inwoner, groot en klein! Volgens spreker is er dan ook geen andere uitweg dan minder Importeren, noodgedwongen, en dan wordt het veestapel inkrimpen óf zelf meer voeder produceren. Ir Scheepers, die van dezelfde ge dachten vervuld was als de heer Van Zijverden, toonde aan de hand van een groot aantal cijfers en berekenin gen aan, dat de veehouderij als basis voor een economische bedrijfsvoering moet streven naar een harmonie lus sen voederproductie en veebezetting. Nog altijd is het weidegras het goed koopte voer, zodat deze omstandigheid door de boer moet worden uitgebuit. Voor de winterperiode verdient het aan beveling om zich zoveel mogelijk te he- dienen van hooi- en kuilvoer. Uit be dril fs-economlsch oogpunt is het wen selijk, dat men zich In zijn ruwvoeraan- Dr K. H. E. de Jong, 80 jaar Op 9 Februari a s. wordt dr K. H. E. de Jong tachtig jaar. Dr Ds Jong, die te Biebrich aan de Rijn is geboren, is aan de Leidse univer siteit privaatdocent geweest in de wijs begeerte van de Romeinse keizertijd en in de para-psychologie. Hij woont thans in Den Haag. Er is een huldigingscomité gevormd onder voorzitterschap van de Foto De Jong kopen 'aardappelen, aardapplschillen, bieten etc.) een bejjerklng oplegt. Daar naast moet volgens sprekeT zo min mo gelijk tot de aankoop van krachtvoer, dat geïmporteerd moet worden, worden overgegaan. Het is een eerste eis aldus ir Schee pers, dat de veehouderij streeft naar een voorziening uit het eigen bedrijf, waarbij het van belang is, dat de boer alle mogelijke middelen aanwendt tot het verkrijeen van e°n behoorlijke kwa liteit. gras. Het Is een zeer gevaarlijk ex periment om maar koeien te houden en eerst in November te zeggenIk zal wel zien wat ik op mijn bedrijf aan voer tekort kom' Om een economisch ver antwoorde bedrijfsvoering te verkrijgen is het noodzakelijk, dat wij de veebezet- tin 7 aanpassen aan de productie van het eigen land, waarbij er naar gestreefd dient te worden dat onze veestapel In de stalperiode wordt gevoed met producten van het eigen grasland, waardoor de be- ho fte aan buitenlands graan wordt in gekrompen, hetgeen een deviezenbesoa- ring met zich medebrengt. Voor gvas- landdeskundige èn boeren ligt hier nog een grootse taak. Een uitvoerige discussie volgde op deze inleiding waarbij ir Scheepers gelegen heid vond nog wat dieper op deze ma terie in te gaan. (Ingez. Mod.-adv.) Spoorkaartjes en toegangsbewijzen voor de extra trein van 12.26 uur verkrijg baar bij H Laman, Herengracht 49. W. Wolters. Vismarkt 1 en Haarlem merstraat 204 in Rotterdam staat extra tram gereed). Reproductie van liet door Hendrick Jansen vervaardigde borstbeeld, dat dr De Jong op zijn 70ste verjaardag werd aangeboden. heer Jan Ubink te Den Haag. Het is de bedoeling dr De Jong een geschenk aan te bieden, bij voorkeur de uitgave van een boekwerk van eigen hand. Verder zal een diner worden aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen geologie, de heer H. A Groen (Leident. 55 JAAR OP DE KANSEL. Zeldzaam jubileum van ds J. Douma. Onze oud-stadgenoot, ds J. Douma, em. predikant te Arnhem, mag morgen het zeldzame feit herdenken, dat hij voor 55 jaar het predikambt in de Geref ker ken aanvaardde. De jubilaris, wiens va der om. predikant was te Rotterdam, werd 16 Dec. 1873 te Drachten geboren Hij studeerde te Kampen en werd 10 Jan 1897 door zyn vader te Spijkenisse in het predikambt bevestigd. In 1902 kwam hij te Alblasserdam om in 1907 te Leiden intrede te doen. In 1911 vertrok hij naar Watergraafsmeer en in 1916 werd hij pre dikant te 's-Gravenhage. In 1929 verwis selde hij deze gemeente met Arnhem, waar hij is werkzaam geweest tot aan zyn emeritaat op 12 Juni 1938. Ds Douma heeft zich op allerlei ge bied bewogen, schreef tal van stichte lijke werken, gaf zich met name aan de Zondagsschoolarbeid en was een en an dermaal lid van de generale synode. Hy is ridder in de orde van Oranje Nassau. Ondanks zijn hoge leeftyd gaat hy nog geregeld Zondags in de dienst voor. Dr G. Quispel wordt hoogleraar te Utrecht OUD-LERAAR AAN HET LEIDSE GYMNASIUM. By Koninklijk Besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rüksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der oude kerk. dr G. Quispel. De heer Quispel is momenteel lector in de oud-christeiyke letterkunde te Zürich (Zwitserland). De nieuwe hoogleraar werd 30 Mei 1916 te Rotterdam geboren, bezocht het gym nasium te Dordrecht en studeerde aan de universiteit te Leiden, Groningen en Utrecht alsmede in Italië. Hy promo veerde in 1943 te Utrecht by prof. dr H. Wagenvoort op een proefschrift getiteld: „De bronnen van Tertullianus adversus Magionem". Dr Quispel was werkzaam als leraar aan het gem. lyceum te En schede en aan het Stedeiyk Gymnasium te Leiden. Van zijn hand verschenen tal van boeken en tydschriftartlkelen. KLEINE KUNST NIET DOOD. Een moordzaak zonder moord. Het cabaret, van Wim Kan en Corry Vonk voert gedurende drie dagen in het Luxor-theater met „De moordzaak ABC een origineel en geestig stuk ten tonele. Wij worden verplaatst in de sfeer van een rechtszitting - een byzondere rechts zitting, want het gaat hier om een moord met voorbedachte rade, gepleegd op de kleine kunst. Om het justitionele apfiaraat tiid te geven tussen het tydstip waarop de moord gepleegd werd. en de openbare behandeling voor het gerechtshof, kun nen wij. in afwachting van de dagvaar ding. genieten van een aantal, meren deels zeer geestige, sketches. De afgryselyke moordaanslag op de kleine kunst is gepleegd met de wapens van „Het paardenhoofdstel", Good night Irene", „De klokken van Arne- muiden" en wat dies meer ons hart reeds zolang, en zo diep ontroerd heeft uit medelyden met de kleine kunst wel te verstaan Dit alles heeft zich verpersoonlijkt in een jongeman (Corry Vonk", zich noe mende ABC, die onder de vertrouwde klanken van het Harry Lime-thema ver- schynt. Van de verschillende sketches kan ge zegd worden dat deze. hetzij roman tisch. hetzij in het „volkse" genre of op politiek gebied, voor het merendeel zeer gunstig afsteken bij dat-, wat wy op dit gebied gewend zyn. Ook de uitstekende muzikale achter grond, welke Cor Lema're schiep, ver dient zeer loffelijke ven-melding: de goed verzorgde décors van Tom Randers maakten een uitstekende indruk. Wanneer dan elndeiyk de verdachte. Publicatie Notawisseling Nederland-Indonesië Nederland eist teruggave geloste eigendommen Anders geschil naar rechterlijke instantie Thans zyn gepubliceerd de zeer uit voerige nota's tussen Nederland en In donesië betreffende de wapenaanhou dingen. Hieruit blykt dat geiyk gemeld de Ned regering bereid is om hangende de oplossing van de incidenten harer- zyds contact op te nemen met prof. Soepomo, teneinde de besprekingen een aanvang te doen nemen; zy zal hiertoe de nodige stappen doen. Voorts meent de Ned. regering haar els tot teruggave van de uit beide schepen geloste eigendommen van de Nederlandse staat onverkort te moe ten handhaven. Zij kan zich niet neer leggen bjj de mening van de Indone sische regering, dat deze haar uitein delijke beslissing over de aangehouden goederen vooreerst zou moeten op schorten. Evenmin als der Indonesische regering is het der Nederlandse regering er om te doen de verhoudingen tussen Neder land en Indonesië te verscherpen, maar zy vraagt zich af of het handhaven van een toestand, welke h.i. in strijd is met de algemene beginselen van volkenrecht en met de gebruikelyke practyken in het verkeer tussen bevriende naties, niet eerder tot een verscherping van deze verhoudingen leidt dan een ongedaan maken daarvan. De Nederlandse regering vertrouwt, dat bovenstaande uiteenzettingen voor de Indonesische regering aanleiding zullen zijn te beslissen, dat de thans in beslag genomen eigendommen van de Nederlandse staat zullen worden teruggegeven. Mocht de Indonesische regering on verhoopt niet bereid gevonden worden een dergeiyke beslissing te nemen, dan overweegt de Nederlandse regering in het belang van een zo gewenste spoedige oplossing van dit geschil, de zaak te on derwerpen aan de daartoe bevoegde rechteriyke instantie". Opbrengst Nationale Reclasseringsdag 1951: bijna 1/4 millioen De netto-opbrengst van de Nationale Reclasseringscollecte 1951 bedraagt f. 244.804,28. In 1950 was de opbrengst f243.420,75. In 1951 een vooruitgang dus van f. 1.383,53. Van de zes na-oorlocse jaren, waarin de collecte is gehouden (1946—1951) is de totale netto-opbrengst f 1.528.210.15. PAARLEN COLLIER VAN f. 100.000 DOOR VERPLEEGSTER GESTOLEN Dezer dagen vermiste een dame uit Wassenaar, die in een ziekenhuis te Den Haag was opgenomen, haar paarlen col lier dat een waarde van f. 100 000 ver tegenwoordigde. Eerst meende zy het verloren te hebben. Het collier was ech ter door haar in bewaring gegeven aan een 19-jarige verpleegster. Deze had het collier aan een andere verpleegster ter hand gesteld om dit voor haar te bewa ren. De verpleegster is door de politie aan gehouden. Zij had aan haar collega ge zegd dat het vermiste collier een ander was dan dat zij haar in bewaring had gegeven. Het onderzoek in deze zaak is nog in volle gang. daar het niet uitge sloten wordt geacht, dat de zuster nog meer sieraden gestolen heeft en deze aan anderen in bewaring heeft gegeven Het collier is aan de eigenaresse terug gegeven. Vatbaar voor vocht en tocht? j Niet nodig de hele winter te hoesten I Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver- j zachtende, slijmoplossende, AKKER-S ABC, in het beklaagdebankje staat, en de rechtszitting voltrekken wordt, kun nen wy ons geheel aansluiten bij het pleidooi van de verdediger (Wim Kam. die vaststelt, dat niemand het stoffelijk overschot van de kleine kunst ergens heeft kunnen vinden en dat derhalve verdachte dient te worden vrijgesproken En wanneer dan de verdediger namen noemt als Wim Sonneveld, Toon Her mans, Wim lbo, waaraan wy lest best willen toevoegen: de advocaat Wim Kan zelf, dan staat voor ons wel vast: de kleine kunst leeft nog! Hoge woningcomplexen in ongerept platteland? Enige oplossing voor tegenstrijdige problemen (Van e r redacteuren) bevredigende In het huidige tydsgewricht kennen wy afgezien van de problemen, voortvloeiend uit de Internationale verhoudingen enkele onderling strijdige problemen, welker oplossing in onderlinge harmonie dringend nodig is. Wij doelen hierbg op het nypend gebrek aan woonruimte, de hoge eisen die het verkeer stelt in een dichtbevolkt land als het onze en de dringende noodzaak om in belang van landbouw, veeteelt en tuinbouw te woekeren met de beschik bare grond Er MAG langzamerhand geen cultuurgrond meer verloren gaan, en anderzyds MOET er gebouwd worden en schreeuwt het drastische verbetering gepaard gaande met een i grondhonger. Leiderdorp is de eerst gemeente in verre omtrek van Leiden, die een begin heeft gemaakt met het streven naar een harmonische oplossing dier problemen, door over te gaan tot voor het Hollandse platteland zo ongebruikelijke „hoog bouw" zy het dan in bescheiden mate zowel wat het „hoog" betreft als het aantal woningen dat daardoor aan deze Leidse randgemeente (dus voor deze bouwwijze wel geëigend) wordt toegevoegd. waardoor tevens geen grond verloren hoeft te gaan aan plantsoenen en recreatieterreinen, die anders in de huidige maatschappy onmisbaar zou den zyn. Eerste woningen voor a.s. zomer betrokken De bouw van deze 54 étagewoningen in drie woonlagen vindt gestadig voort gang. Ruim een Jaar geleden w?rden de voorstellen tot deze voor een dorps gemeente revolutionnaire bouw bij Leiderdorj>s Raad aanhangig gemaakt, en kort daarop niet zonder bedenkin gen aangenomen. Nog in December 1950 had de aanbesteding plaats. Het laagst EEN BESCHEIDEN BEGIN'. De Leiderdorpse „hoogbouw" is nog allerminst een verwezenlijking van die opvattingen. Het is slechts een beschei den begin van de ontwikkeling in die richting. Niet alleen betreft het hier een groeid, verre le prefereren, omdat daardoor grond wordt ges]>aard. In de toekomst moet Holland noodge dwongen toch die kant op. Leiderdorp heeft bovendien no? de mogelykheid. dat de gemeente, indien althans de vroegere plannen doorgang mochten vinden in een min of meer verwyderde toekomst, doorsneden wordt door een Rijksverkeersweg met viaduc ten en andere kunstwerken. In zulic een omgeving detoneert hoogbouw zeker niet, waardoor dit. een waardevol „proef- terrein" vormt. HET MOET WENNEN, Aan het wonen in een dergelyke hoog bouw went men spoedig, mede doordat de constructie, indeling en outillage er op gericht zijn de taak van de huis vrouw te verlichten. Iedere woning krygt een eigen centrale verwarming, waarvan het keteltje in de keuken is geplaatst. Er is een badcel met lavet, terwijl in badcel en keuken beschikt kan worden over warm en koud stromend water. De vloeren worden voorzien van vastliggend linoleum. Het sousterram voorziet in een afzonderlijke bergruimie voor fietsen, kinderwagens etc. iemand die van knutselen houdt kan er ook een werkbank plaatsen. Trappenlopen komt in een dergelyke woning minder voor dan in een ééngezinswoning van twee woonlagen. De vertrekken worden in tensiever- gebruikt. Een slaapkamer is met de moderne inschuifmeubelen vlug in te richten tot een gezellige werk- of studeerkamer. De bedoeling is de helft der wo ningen toe te wijzen aan gerepatrieer- den, en de andere helft aan werk nemers der plaatselijke industrie. Reeds hebben enkele industriëlen door storting van een bepaald bedrag per woning zich verzekerd van hun recht, om deze naar eigen goeddunken toe te wijzen. (Foto L.D.—Van Vliet) iBA .m i&r .ir JÜWifW f 'fl' ïw.??, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jan Pleter, z. van J. C Hulzlnga en W. V. van Bur ken: Rita. d. van J. M. Metsc- aar en M. C Kremer. Maria Anna, d. van t. Colley en M M. Nooy, Jacob, z. van van Ryn en L van Duyn; Adrianus - van P. J. Caspers en J. J. OEGSTGEEST DS G. KOERSELMAN. Ds G. Koerselman, zendingspredikant alhier ontving een toezegging van be roep van de Ned Hervormde Gemeente te Eek en Wiel (Betuwe). Kerkelijk Leven Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Elburg (vac. C. C. Klerkx) L. Trouwborst te Mon ster; te Klundert B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Aangenomen naar Ontario (United Church of Canada) P. de Jong te Gouda; naar Coevorden J. H. W. Sandijck te Juk- werd en Krewerd, naar "s-Gratenhagc (vac A. K. Straatsma) A. P. v. d. Haas te Enschede. Geref. Kerken Beroepen te Oude- Pekela H J. ten Brink te 's-Gravenhage- Loosdulnen. Bedankt voor Heerenveen (vac. W Kreu- zcni en voor Renkum-Heelsum E. de Vries te Dwlngelo. Geref Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alblasserdam-Nleuw Lekker- lnnd J. van Dijk te Gees (Dr te Mussel J F HelJ te Hasselt. Geref. Gemeenten Tweetal te Veenen- daal M. v. d Ketterll te Alblasserdam en F Malian te Brulnisse Beroepen te Ederveen Chr. v. d. Duin; Hendrikus Johannes, z. van H. J Moerkerk en M. de Moor; Johannes Wil ms, z. van J. van der Melj en A. Brama; Andrles Cornells, z. van D K. A. Guldemond en J. G. Ponsteln, Jacobus, z van J. van Egmond en S. M van Schoon- derwoerd den Bezemer. Hendrik, z van H. der Steen en E C. Smoorenburg; Nicolaas Petrus, z. van D F. Devllee en A. H Bakker; Tom Lambert z. van J F. Geenjaar en A. Nleuwenhuls: Lourens, z. van P. van der Kraats en M. E van Nieuw koop; Augustinus Jozef, z. van E. P. J van Rijthoven en F G. J. Hoes; Cornelis, z van A. Braamzeel en C. Stouten; Jaco bus z. van P Verhoogt en J. Wasslnk; Jacoba d. van K. Brandt en B Allcblns: Cornelia, d van P van der Bent en E. A. van Beden. Roelof Lambertus, van R L. de Mooi) en M. Colljn. Martha, d van N Verhoek en J M Gortenmulder Ingrld d van J. P. Trouw en A. W. Jonker Johannes Chrlstlaan. z van J F van der Plas en M. Holswllder; Maria Wllhelmlna Cornelia d. van CAE van Winsen en W M Wassenaar; Maria Frederika, d van A Brugman en E J van der Blom; Edtiard Jacobus, z.'van E. J. Gijzeny en A Eiker bout; Geertje, d. van P. Z Dubbelaar en N. van Leeuwen; Ronny Alexander Jacques z van J H Minke en J. H. C. BIJ; Allda Johanna, d van L Meeuwlssen en A. van der Zwet; Paula, d. van D A. van den Berg en H. C Nleuwenhulzen. Cornelia Anna Maria d. van G. Bot en A J. van der Valk; Gijsberta. d. van D. Venlnga en W. de RomUn. GETROUWD: L P. W. Groenveld en H. de Boer; H. M J. Nusseleln en T. Schermer Voest; M. S. van Polanen en G. de Mey; P Smit en H. van Esmond: B. Rooiiakkers en F. A Frank; A F. van Weeren en A. C van Onselen. J. Posthuma en W. H Bosma. OVERLEDEN: C P van Kan wed van Somerwll, 80 laar; P Beljer, man, 56 Jaar; J. M. Eggers. wedn 83 Jaar M. H. Horstman, man 65 Jaar: E M. Voost, vrouw, 63 Jaar; J C Borgerdlng. wed van De Haak 69 Jaar. J A Abshoven, man, 35 Jaar; J. Kool, man, 60 Jaar. werd ingeschreven door de N.V. Aanne mersbedrijf te Zaandam, waaraan korte tyd later de bouw werd opgedragen. Gedurende de wintermaanden werden de diverse materialen aangevoerd en begin April 1951 werd met de funderingswerk - zaarnheden begonnen. Achtereenvolgens werden het sousterrain, de eerste en de tweede woonlaag opgetrokken, en nog voor de jaarwisseling '51'52 was de bouw van de derde woonlaag reeds over het gehele blok ingezet. Indien de omstandigheden meewer ken, zullen misschien de eerste wo ningen reeds tegen komende zomer kunnen worden betrokken! Toen de plannen voor deze hoogbouw in de gem ten te bekend werden waren de reacties van vele Leiderdorpers niet bepaald gunstig. Men kon zich enerzyds niet verenigen met een „ontsiering" van het dorp door wat men verhoudingsge- wy.5 a's .wolkenkrabbers" zag, terwyi anderzijds het verwijt geuit werd, dat Leiderdorp wel wat hoogmoedig steedse neigingen kreeg, terwyl tevens de vrees hier en daar bleek te bestaan, dat een stadskarakter van de gemeenle d^ze meer dan nodig tot een „wyk" van Lei den zou stempelen en daardoor onnodig gevaren voor annexatie in het leven zou roepen of stimuleren. Inderdaad betekent deze hoogbouw voor Leiderdorp een breuk met de tra ditionele dorpsbouwpolitiek, een aan passing aan de positie van randge meente van een stad, waar deze bouw' weliswaar in dit geval niet traditioneel is, maar toch niet ongewoon. Het is voor Leiderdorp een experiment. HET IDEAAL VOOR DE TOEKOMST. Toch is deze bouw van een complex van drie woonlagen als hoogbouw nog maar bescheiden van aard wanneer men in aanmerking neemt, dat in architec tonische kringen zowel met het oog op de toekomstige ontwikkeling van het woningvraagstuk als methetoogop financiële kwesties en grondpolitiek ge dacht wordt aan woningblokken van vijl meer woonlagen, niet alleen in steden en steedse randgemeenten, maar ook el ders in bepaalde gebieden des lands ais enige afdoende oplossing. Volgens die inzichten kunnen en moeien mettertüd wooncomplexen met een dergelijk karakter verrijzen te midden van weilanden, waar de boer ze r beperkt complex van slechts drie woonlagen in een toch al op de stad ge oriënteerde gemeente, ook verrijzen deze woningen langs het dyklichaam van de oorspronkeiyk geprojecteerde „Rijksweg 4 A" en deze plaats vroeg als het ware (zoals indertijd in de toelichting op de voorstellen ook werd gezegd) om een I bouw van hoger type dan in een dorps- gemeente gebruikelijk is. Maar de ver- wezenlijking van deze bouw vestigt weer de aandacht op de vooruitstrevendheid van het gemeentebestuur van Leider- dorp, welke ook bleek uit de bouw van j de arbeiderswoningen nabij de Does en die in Achthoven, alsmede uit de I bouw van de 40 arbeiderswoningen. I enige tyd geleden voltooid in het Zyl- i kwartier. De bouw van het betrokken complex wordt uitgevoerd volgens een ontwerp van het architectenbureau Dekker en Van der Sterre te Leiderdorp De heer I Van der Sterre bevestigde ons, dat men I in Leiderdorp naar zyn mening wel op de goede weg is. „Het is een stapje I vooruit, wanneer we in aanmerking ne men, hoe dichtbevolkt Randstad Hol land i-s, hoe de dorpen allengs hun karakter verliezen doordat zy in die grote stad worden opgenomen, maar wat erger is daardoor in de breedte groeien ten koste van onvervangbare cultuurgrond. Als een dikke brei vloeien de eengezinswoningen om de oude ker nen heen met verlies van kosteiyke gronden." Had vroeger, aldus de heer v. d. Sterre. ieder huis een uitgesproken karakter, thans heeft een hele woon straat, een wijk het zelfs niet meer. Onder die omstandigheid is een mar kant woonblok, in de hoogte uitge- zyn koeien verzorgt e CICII 1 landerijen vaarop"bet "kóren" golft en de tuinder een van Hollands bestaanspylers ver zorgt. Woningblokken te midden van een ongerepte landelijke omgeving, Frameggen is los! Het s.s. „Frameggen", dat vastgelopen was op de Hondsbosse Zeewering na-by Petten, is vanmiddag om circa 2 uur weer vlotgetrokken. Het schip zal naar Den Helder worden gesleept voor de eerste noodreparaties. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: WilsServatius, d., P»ntai- nebleau; VerwaayenVoüte, z„ Rio de Janeiro; Koch—Jolles. z„ A'dam; Van der HorstTarasowa, z„ Hilversum. Gehuwd: J. Posthuma en M. Bosma, R'dam: J. Berger en A E. Westendorp. R'dam Overleden: A van Doorninck, m. 77 J„ Olst; G. B. Slotemaker—Van Reenen. v. 74 j„ Den Haag; M. Byvanck—Van Wyk, v. 82 j.. Den Haag; M E de Carpentier— Tienstra, v. 78 j„ R'dam; W. P. Noordzij, m,, Schiedam. Bij de jaarwisseling was de derde woonlaag reeds gedeeltelijk opgeA trokken. BEURSOVERZICHT CULTURES EN AÉG. EXPLORATIE VAST. AMSTERDAM, 9 Januari. Ook vandaag heerste er maar weinig verschil met gisteren, de Indonesische afdeling vertoonde een betere ondertoon. Overigens was de stemming amper prijs houdend. Met name de cultures waren aan de vaste kant en onder leiding van H.V.A die van 100'L- tot 103 steeg, wer- den hier kleine vorderingen geboekt Voorts heerste een vaste stemming voor Alg Exploratie, die wederom in open hoek werd verhandeld en 3 punten steeg tot 971 Blijkbaar had het feit, dat er vanmorgen telefonisch in dit fonds enige transacties zijn verricht, de markt gestimuleerd. Ter beurze wist men ook te vertellen, dat binnenkort de jaarvergadering wordt gehouden en het is niet onwaarschijnlijk, zo meent men, dat dan mededelingen omtrent een even tuele overneming door Kon. Olie zullen worden gedaan. De Industrie- en Scheepvaartsector bleef verwaarloosd. Zowel in Kon. Olie als in Unilever, Philips en Aku waren de verschillen onbetekenend. De stock-, dividenden Ford golden onveranderd' f. 112. Ook op de Scheepvaartafdeling kwam er zo goed als geen verandering De beleggingsmarkt scheen vandaa; iets groter dan anders, onder goed prijs houdende stemming. Dollarwaarden on- I veranderd, evenals het agio op 9% Tc S Beurs van Amsterdam Woensdag 9 Januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3% 93% Ned. '48 3%84',85 Ned. '47 33 85% 85]} Dollarlng. '47 3 9896 ft Investeringscert. 3 8814 88ft Ned. 1962-4 m.b. 3.. 87% 87% Indië '37 A 3 88ri 88', Grootboek '46 3 87% 87% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 42% 42 Nat. Handelsbank 88 90 Ned. Handelmij. 342 141% A.KU157% 157% Lever Br182% 183' Philips 167% 166% Wilton Feyenoord 150% 150% Kon. Olie 286% 286% Amst. Rubber95% 96% Deli-Bat. Rubber 90 93 Holl. Amer. lijn 184% 185 Kon Ned, Stoomboot 128% 130% Ned Scheepv. Unie 140% 140% H V.A100% 103% Java Cult 45% 46% Deli Bat Mij101% 102 Deli My. 74% 74% Senembah70% 71% Philips '51163% 162% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen Den Haag 1937 1 3.. 99 R'dam '37 I III 3% 92 Industr Obligaties Lever Brothers 3%95% 95IS Philips Dollarlng. 101 Voorlopig genot.obl. A'dam 1937 (3%) 3 89% Kon. Petr. Mij 3% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingcn Amsterd. Bank 168% 167 Rotterd. Bank168% 167 Twentsche Bank 161 160' Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 211 210 Rott. Droogd. Mij ..311 Zwanenb. Organon.191% 19"" Handelsondernemingen Born. Sum H. Mij 124% i: Internatio 149 Diversen Albert Heyn 165 155 Ned. Mij, Walv. Vrt 94 94',4 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 45 44)4 Amerik. fondsen 55% 54'4 Shell Union 74% 74A Fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 8/1 Holl. Constructie 250 Int. Kunststof!. Ind. 95 95 Kon. Ned. Edelmet. 71% - Pref wa. Idem 1" - Kon. Nederl. Grofsm. H6V4 116)4 Textiel Gebr. v Wijk 112 115 Leidsche Wolspinn. 150 - Tieleman en Dros 76GJ3. 77 G Ver. Touwfa brieken 110 109 110 110 Lahad Datu Cul My 140 B 141 Werninks Betonmy. 93% 94

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 16