HAASNOOÏ Japanse vrouw nog altijd in sterke mate onmondig BALANS-OPRUIMING MAANDAG 7 JANUARI Ondergeschikte positie gaf haar, een natuurlijke charme Kosten van levensonderhoud hoog, inkomsten laag (Speciale berichtgeving). IV Als ik het eerlijk mag zeggen, vind ik Tokio niet zo heel erg aantrekkelijk: naar mijn smaak is het te kleurloos-Westers, althans in het uitgestrekte centrum en dat toch bepaalt voor een belangrijk deel de algemene indruk. Kioto daarentegen, de voormalige keizersstad, heeft veel meer een typisch Japans karakter en maakt daardoor op de toerist een diepere indruk. Om Tokio ten volle recht te doen, moet ik erbij zeggen, dat het zwaar gebombardeerd is: de helft van de stad ging in vlammen op, meer dan 200.000 personen werden gedood of vermist. Maar Kioto (wat zegt u? nooit van die stad gehoord? welnu, zij telt anderhalf maal zoveel inwoners als Amsterdam Kioto dan bleef vrijwel onbeschadigd. En nu mogen de hoofdstedelingen hard hebben aangepakt bij de herbouw van de verwoeste wijken, de sféér kan men nu eenmaal niet een-twee-drie herstellen, zelfs al bereikt men dat in het Oosten met eenvoudiger middelen dan in het Westen. Tracht ik,nu e:n kenmerkend Japans straatbeeld voor mijn geest te halen dan zaan mijn eedachten onwillekeurig naar het save Kioto, naar dia senoes- liike straatjes, es-en smal en d'uk 'alleen niet zo hocgi ah de Kalverstmat. waar mevrouw Soezceki of hoe ze heten mag. gehuld in kimono, met haar baby on de rug en een tas in de hand. op haar houtey sandaaltjes van de ene winkel naar de andere trippelt om haar inkopen te doen. Die winkeltlos zijn doorgaans open en wij-uit-het-Westen zouden dan ook eerder van stallet'es spreken. Je stapt er zo naar blnen en bevalt het je niet. dan sta Ie weer gauw oo straat. Anders is de buigende en glimlachende e-gpnaar gaarne bereid ln de interna tionale gebarentaal een lang gesprek met de vreemdeling te voeren zo nodig bi|- p®staan door zijn zoon of zijn dochter, d'e een woord of wat Eneels kunnen brabbelen. In één opzicht is er tussen vader en kinderen geen verschil: uit overmaat van beleefdheid zeggen zij altiid ...ia", ook als wij op e°n vraag eer, cot kennend antwoord zouden verwach ten. NIET VOOR MEVROUW SOEZOEKI. Nu denke men vooral niet, dat er al leen maar ..Japanse rommel" in die winkels te krijgen is. Ik heb mij meer dan eens verbaasd zowel over het assortiment als over d" kwaliteit, die op het oog heel wat beter leek dan het Westen uit de tijd voor de oorlog van Japanse artikelen gewend was. Alleen geloof ik niet. dat mevrouw Soezoeki in staat is dure horloges te kopen of kostbar? geisha-poppen, mo dieuze schoentjes 'zowel van Westerse als van Japanse makelij of knap-nage- bootste Duitse fototoestellen. Dat zal 73} aan de vreemdelingen moe ten overlaten of aan de beperkte groep van de beter-gesltueerden. Want meneer Soezoeki verdient, naar onze maatstaf gemeten, niet zo heel veel: is hü geschoold arbeider of klei ne ambtenaar, dan komt hü veelal niet verder dan 15.000 yen in de maand. d3t is ongeveer f. 150. Zijn vrouw be perkt zich dus noodgedwongen tot de eerste levensbehoeften of tot goedkope kwaliteiten. Veel moeite kost dat dc Japanse huisvrouw niet. want haar gezin heeft het nooit erg breed gehad: rijst en vis zijn vanouds lioofdvoedsel geweest. DE KNEUSJES VOOR 10 VEN- Toch viel het op hoeveel goed voor ziene groenten- en fruitwinkels er zijn. waar Chinese kool. peen. uien. snijbonen. Spaanse peper en andere groenten en kruiden te kust en te keur uitgestald liggen. Eieren kosten 13 yen. dat. is even veel centen, en de kneusjes in de zaag- 6elbak zijn maar 10 yen. Erg in trek ls de daikon. een soort ramenas van on gewone grootte en lengte. Op het gebied van fruit ziin de win kels eveneens goed gesorteerd: appels, peren druiven, mandarijnen 'groter dan bij ons en zonder pit»meloenen, nasji s (zien eruit als gele peren) en kaleis een soort tomaat Maar ik moet er bij zeggen dat de prijzen van overigens prachtig gesorteerd fruit mij niet mee vielen: voor een reuze-appel betaalde lk 30 yen. Goedkoper is de toiletzeep, waar van een klein stukje 15 en een ..nor maal" stuk 20 25 yen kost. SIGARETTEN MERK ..VREDE" Ook de sigaretten zün niet abnormaal duur want voor het beste merk. zeker niet slechter dan wij in Nederland P °- g°n te roken, betaalt u 40 yen voor t:en stuks. Dat beste merk heet Peace" 'vrede!) Sigaretten van de tweede soort kosten 30 yen de tien. maar die zün een heel stuk minder m kwalitiet. Het aantal rokende Japan ners is niet groot, hetgeen wel bewijst, dat het er moeilijk .af" kan. Geen won der. want sokken, dassen en overhem den voor meneer Soezoeki kosten onge veer evenveel als bij ons on zijn vrouw heeft de dure kimono in vele gevallen verwisseld voor Europese kleding, om dat die goedkoper ls dan de nationale dracht-bij-uitstek. DE HOOFDSCHULDIGE Het zal degenen, die in de kampen celeden hebben onder Japanse terreur, moeilijk vallen iets te vernemen ten gunste van het land van de Rijzende Zon en deszelfs inwoners, zoals zij op hun beurt vaak veel concilianter staan tegenover de Duitsers dan wij, die hen vijf jaar .aan den lijve" hebben onder vonden. De soldaat-in-het-vreemde- land is nu eenmaal een geheel ander mens dan de rustige burger thuis, in de kring van zijn familie en zeker als hij door propaganda vergiftigd is. Zo groot is nu de aantrekkelijkheid van een langer verblijf in Japan-in-vre- destijd. dat. zoals ik mij heb laten ver zekeren. de meeste buitenlandse jour nalisten hun objectief oordeel over land en volk zijn kwijtgeraakt. En de hoofdschuldige is.... het Japanse meisje, dat inderdaad voorzover ze althans niet door omgang met de be zettingstroepen bedorven is buiten gewoon charmant in de zin van lief en aanhankelijk mag heten. Wat de vreemdeling overigens op valt is een zeker verschil in optreden tussen mannen en vrouwen. Maar de grondslag daarvoor wordt eigenlijk al aanvragen, waardoor zij een wapen in handen gekregen heeft Maar de man heeft hierin nog steeds een ietwat vreemde voorsprong: heeft hij genoeg van zijn vrouw, dan kan hij zich zon der al te veel moeite van haar vrijm.a- ken. al gaat dat tegenwoordig niet zo eenvoudig meer als vroeger. Gescheiden vrouwen zijn er intussen niet plezierig aan toe. een tweede huwelijk is niet voor haar weggelegd en meestal zijn ze ver plicht een baantje in een bar te aan vaarden. Vandaar het grote aantal van deze gelegenheden. Wie nu in zyn ar geloosheid denken zou. dat zo'n verla ten vrouw naar een andere stad kan gaan en daar desnoods onder een nieuwe naam kan gaan leven, vergist zich deer lijk. Daarop bestaat n.l. strenge con trole. De man echter beschikt wèl over het middel van naamsverwisseling en er zijn vrij veel „trekvogels", die zich in de ene plaats Jansen, in een tweede Pieter- sen en in de derde Willemsen laten noemen „BLOK-SYSTEEM" Gemakkelijk om de belasting te ont duiken. denkt ge misschien. Maar neen. dace tegen waakt weer het zg. blok- systeem, dat enigszins te vergelijken is met de blokwachten uit de oorlogstijd Er is in dit systeem één controleur op in de jeugdjaren gelegd, als de jon gens veel te veel verwend worden, terwjjl de meisjes juist kort Worden gehouden. Ontmoet de Japanner nu op enigerlei wqze tegenstand, hetzij binnen- dan wel buitenslands, dan kan hü dit maar moeilijk verwerken met het gevolg, dat hij een minder pret tige houding aanneemt. DIPLOMATIEK OPTREDEN. De vrouwén daarentegen mogen dan officieel uit haar slavinnenpositie ver- heven zijn. maar ik vind toch wel ken schetsend voor de werkelijke verhou dingen wat vijf Japanse dames onlangs tijdens een bezoek aan Engeland tegen over een journalist van de ..Daily- Express" loslieten. Ofschoon zij alle vijf leidsters zijn van de vrouwenbeweging in haar land. verklaarden zij met grote jaloezie te hebben waargenomen hoe vrijmoedig de Engelse vrouwen met name op politiek gebied, haar mening kunnen zeggen. „In Tokio moeten we ons voorzichtig en diplomatiek uitlaten en ons beminnelijk gedragen"zei den ze. met droefheid in haar stem. Met andere woorden: zelfs leidende vrouwen zijn toch altijd nog, min of meer onmondig en dat nota bene tijdens de Amerikaanse bezetting. En als het zo in het openbare leven met de invloed van de vrouw gesteld is, begrijpt men wel hoe het er in de familiekring bij staat. Een halve eeuw geleden nog was de vrouw in de ver schillende stadia van haar leven tel kens aan anderen gehoorzaamheid ver schuldigd: vóór haar huwelijk aan haar ouders, in haar huwelijk aan haar man en in haar ouderdom aan haar kinde ren En die gehoorzaamheid was geen wassen neus: de vrouw was een „stuk van het huis" zoals het zeer tekenach tig gezegd is. zü w-as opgenomen in de gemeenschap met haar man. met zijn familie en zelfs met de zielen van zijn voorouders! Die slaafse verhouding be staat niet meer. althans niet in een igszins geciviliseerde omgeving, maar dat wil nog volstrekt niet zeggen, dat de Japanse vrouw een positie heeft ver kregen, die gelijkwaardig is aan die van haar Europese zusters, om van de vrouw- in Amerika nog maar te zwijgen. De kennismaking tussen jongens en meisjes is ook nu nog een familie kwestie en het is al een hele vooruit gang, dat er gelegenheid bestaat door bemiddelingsbureaux, die over foto's beschikken, met elkaar ln contact te komen. Op 10 April 1946 zijn de vrou wen voor het eerst ter stembus gegaan, maar ln wezen betekende dit niet zo'n heel grote stap op de weg der emancipa tie. als men tenminste een betrekkelijk klein aantal meisjes en vrouwen, die haar weg in de grote steden hebben ge vonden. uitschakelt. Daar zün ze dien sters in de restaurants, arbeidsters in de fabrieken of danseressen in vermaaks centra. Maar die fabrieksarbeidster büv verlaat de fabriek büna niet gedurende de jaren, dat haar ouders en de direc tie een arbeidscontract hebben gesloten: zij eet het voedsel van de fabriek en slaapt in het hotel van de fabriek. Het enige voordeel voor het meisje is. dat zij na bijv. drie- jaren een uitzet bü elkaar heeft kunnen sparen. Van ontwikkeling tot een eigen persoonlükheid is evenwel nauwelijks sprake, daarvoor is haar „horigheid" te groot en loopt zij te veel in het gareel van de massa. EEN LICHTPUNT. Een lichtpunt in de positie van de Japanse vrouw uit de laatste jaren is ongetwijfeld, dat zü echtscheiding kan De Japanse, die het zich maar even kan veroorloven, draagt nog altijd de nationale dracht-bij-uitstek. ongeveer tien gezinnen en daarboven verheft zich een organisatie in pyra- midevorm. vam welke pyTamide de kei zer de top is. Voor en in de oorlog ge bruikte de regering deze hechte organi satie om de bevolking te beinvloeden en de openbare mening te peilen. Toen de Amerikanen kwamen, hebben ze iets heel doms gedaan: in plaats van die pyramlde te gebruiken voor verspreiding van hun eigen opvattingen, hebben ze haar opgeheven. Officieel is dit ook ge schied, maar er zyn kenners van het Japanse volk. die geloven, dat ze nog wel degelijk bestaat en dat de Japanners alleen maar wachten op het verdwijnen van de bezetting om haar volledig in ere te herstallen. UIT DE RUNSTREEK ALPHEN BUITENGEWOON GROTE BELANG STELLING VOOR HET NIEUWE BADHUIS. Voor het iulst na Kerstmis geopende nieuwe badhuis bliikt wel een zeer srote belangstelling te bestaan hetgeen door de autoriteiten ongetwijfeld met grote vreugde geconstateerd zal zijn. i Teneinde deze belangstelling evenwel te doen voortduren is het. zaak., dat de autoriteiten overgaan tot uitbreiding van het aantal uren. waarop het bad- j huis geopend zal ziin. Voorts wordt i een dringend beroep gedaan oo al die- eenen. die oo Donderdag een bad kun nen nemen, om dat niet persé oo Vrij dagmiddag of Zaterdag te willen doen. Immers juist op deze dagen is het overstelpend druk geweest, waardoor het gebeurde, dat de liefhebbers voor een bad Vrijdagavond om negen uur nog in de rii stonden. Thans is het badhuis nog od Donderdag. Vrijdag en Zater- dag geopend maar uitbreidine met I meerdere dagen zal zeker geen luxe zijn. I Er rest ons nog een opmerking be treffende de rijwielstalling. Gezien de 1 tientallen rijwielen die Zaterdagmiddag kris en kra* door elkaar ln de Derken j laeen. liikt ons uitbreiding van de vier. I thans aanwezige rtlwielblokken. met I bijv. viiftig van deze blokken geen overbodige luxe De aanwezige vier blok- ken doen nu wel wat armetierig aan tegenover het grote aantal rijwielen. ..ONDERZOEKT DE SCHRIFTEN" ONTVANGT „SAMUEL". In het gebouw Concordia ontving de CJMV ..Onderzoekt de Schriften" Zon- j i dagavond de leden van de Geref. J.V. j ..Samuel" welke ontvangst onder leiding stond van de voorzatter van de C.J.M.v. j P. Smits. Na het zingen van „Looft God looft Ziin naam alom" en gebed j l opende de h?er P. Smits deze bijeen- I komst waarbii hii het vertrouwen uit- I sorak. dat deze bijeenkomst zal biidra- 1 gen tot een hechtere samenwerking. waarbij sor. wees od de eenheid van gedachten. De tweede voorzitter sprak over het onderwerp ..Het C.J.M.V.. wat het is en j wat het wil", waarbii sor. er oo wees. dat naast de lichamelijke, verstandelijke en maatschappelijke, de geestelijke ont- wikkelinz van de meas wel het belang rijkste is. Gezamenlijk werd daarna gezongen „Jonge vrom» helden Jezus roept u op". Over de C.J.M.V ziekendlenst, gaf de heer Th. Gaalswljk een uitvoerige uit eenzetting. w aarna noc een aaneename discussie volgde. Met algemene stem men werd noc besloten binnenkort op nieuw een dergelijke avond te orzani- s-ren waarbij dan de Geref. J.V. ..Samuel" zal ontvangen en de Geref. jongeren hun werk zullen belichten. De dagsluiting geschiedde door de heer Th Gaalswijk. Wel en Wee der visserij In het afgelopen jaar is in totaal 70.839.628 k.g. vis aan de afslag te IJmuiden gekomen, opbrengst t. 28.647.871. In 1950 bedroeg de totaal aanvoer 57.283.173 k.g., waarvoor f. 22.114.076 werd ontvangen. De aanvoer van verse haring aan de afslag te IJmuiden bedroeg in 1951 29.5 millioen k.g. tegen 21.8 millioen In 1950. Zaterdag werden er in totaal 250 kis ten vis in de afslag te IJmuiden ge bracht en na de stille dagen, die deze week reeds had opgeleverd, kon hiermee uiteraard lang niet aan de vraag wor den voldaan. De prijzen sprongen dan ook omhoog, zodat de markt een ge flatteerd beeld kreeg. Voor de Maandagmarkt zag het er al even treurig uit, want voor deze dag van de week is een aanvoer van 700 manden geiyk aan niets. Het waren wat loggers en kotters, die deze aanvoer verzorgden, zodat er practisch alleen plat- en fQnvis te koop was, met slechts een klein kwan tum rondvis. Van de trawlervloot gingen Zaterdag uit IJmuiden weer naar zee de Catha- rina Duyvis IJM. 60, Batavia IJM. 99 en Alkmaar IJM. 31. ven, bevonden zich er Zondag van de loggervloot. voor zover daarover gege vens te verkrijgen waren de Aafke Jaco- ba KW 41. Adjowlco RO 9. Borneo KW 127, Gorredük IJM. 75 en Willy KW 141. Ook voor de Dinsdagmarkt ziet het er niet florisant uit. Er worden geen traw lers verwacht en ook omtrent de loggers koestert men geen hoge verwachtingen. Weliswaar gingen er de vorige weck rond 25 loggers naar zee, maar uit het feit. dat er voor de Maandagmarkt maar vyf binnenkwamen, leidt men af. dat de meesten wel tot de gunstige Woensdag- markt zullen blijven vissen, omdat de kans op prijsdaling bij deze geringe aan voer uitermate klein is. Van de trawlervloot worden Woensdag aan de afslag verwacht de Eli Chene- viére IJM 32 en de Dirkje RO 53. maar omtrent hun vangsten was Zondag nog niets bekend Bovendien is voor de Woensdagmarkt op de thuisreis de stoomtrawler Simon de Danser IJM. 43 van de Barendzee. Zyn vangst bestaat uit rond 1.400 kisten, overwegend kabel jauw en schelvis, maar het staat nog niet vast of hij deze in IJmuiden dan wel in een Engelse haven zal lossen. Besommingen Zaterdagmorgen om 11 uur vervoegde zich bij een winkelierster in tabaksarti kelen alhier een persoon die een bestel ling deed ter waarde van f. 85.Deze bestelling zou voor een bekende klant zijn Hij verzocht direct voor ongeveer f 25.te mogen meenemen, waaraan de winkelierster echter niet wenste te voldoen. Bij informatie bij de klant bleek deze van niets af te weten. Men zij gewaar schuwd! BENT HU 17 EN In de tweede helft van Januari zal gelegenheid worden gegeven tot koste loze inenting tegen diphterie. BOSKOOP 40 jaar scheepsmaker Zoals was te verwachten, is het Za terdag voor onze plaatsgenoot de heer P. Pot. die het Teit herdacht, waarop het 40 jaar gelrden was. dat hü ais scheepsmaker in dienst trad by de heer Haring te Wilnis, een onvergeteiyke dag geworden. De jubilaris, die ruim 25 jaar geleden, mede verhuisde in verband met de ver plaatsing van het bedrijf naar Boskoop, werd door zyn patroon, de heer Haring, in waarderende woorden toegesproken, daarby de nadruk leggende over de werklust, trouw en eeriykheid van de jubilaris gedurende dit lange tydperk. De heer Pot. die thans 68 jaren oud is en er het bijltje by neer heeft gelegd (Ingcz. Med.-adv.) SCHOENHANDEL Voorstr. 52 hoek Noordeinde Zie onze etalages. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN DEN Rl/N TUINBOUWOVERZICHT. De laatste weken was voor meerdere producten het prysniveau gezakt. Dit betrof vooral de slultkoolsoorten, want hiernaar is nog steeds onvoldoende vraag, met te lage prys. Daartegenover stonden weer andere producten als uien, prei en kroten, die het vrij goed deden. Maar zelfs voor anders nogal gezochte artikelen als witlof en spruiten werden geen lonende prijzen uitgelegd. Uien deden geregeld van f. 15— tot f. 29.— per 100 kg. in goede kwaliteit. Er zijn echter weinig telers, die hiervan kun nen profiteren Ook Andyvie is wel zeer gevraagd en ln de eerste soort werd de ongekende prys van f. 25— tot f. 50 per 100 kg betaald. Rode kool voor f. 7.50 tot f. 12.50 en Gele kool tot ten hoogste f. 8— per 100 kg. geven geen winst. Voor waspeen is de laatste dagen weer goede belangstelling met oplopende pry zen. De eerste soort bracht van f. 20 tot f 30 per 100 kg., tweede soort van f. 8 tot f 15— De maand Januari is meestal de maand van een stroeve han del. In het algemeen is dit ook thans het geval. KATWIJK AAN ZEE De extra-collecte voor de Oude Kerk. ln de Her-.' Kerken gehouden, heeft f. 949.05 opgebracht. VALKENBURG BEVOLKING NAM TOE. De bevolking van Valkenburg omvatte op 1 Jan. 1951 in totaal 1344 personen, nl. 689 mannen en 655 vrouwen. Gebo ren werden in het laatste Jaar 47 per sonen. terwyi zich 104 personen hier vestigden. Daartegenover stonden slechts 8 ov-rlijdens gevallen en 68 gevallen van vertrek uit de gemeente. Daardoor kwam .de stand op 1 Jan. jl. op een totaal van 1419 zielen, waarvan 742 mannen en 677 vrouwen. Burgpriyke stand Geboren- Robin, z. van H. A Kaufman en A. V D King; Maria, d van P. Plokker en G. van dér Bent. Ondertrouwd: F F A. van der Westen en J J. Slootweg: D. v. Leeuwen er Ouwehand VOORHOUT BEVESTIGING AMBTSDRAGERS. Gist-rmorgen vond in de Ned. Herv. Gemeente de bevestiging plaats van de heren E F. Knoppert en A. Hederik als ouderling E v. d. Hoof als kerkvoogd ouderling en J. v. d. Blom als diaken. De heer A. Hederik was gekozen in de plaats van Joh. den Haan. WASSENAAR E.H.B.O. prijzen uitgereikt Zondagavond werd ln hpt Verenigings gebouw aan de Kerkstraat door de afde ling van de R.K. Nationale Bond voor E.H B.O. ter gelegenheid van het één jarig bestaan een propaganda-feest- avond gehouden. De opening van deze byeenkomst geschiedde door de voorzit ter, de heer H. A. M. G. ten Harkei. die herinnerde aan de opwekking van de burgemeester in Januari 1951 tot het volgen van een E H.B.O--cursus. Deze oproep verhaastte de oprichting van de afdeling en sindsdien is onder leiding van dr Bertels en dr Verbeek een cur sus gegeven en verwierf een dertigtal dames het eenheidsdiploma. Spr. ver zocht de burgemeester de diploma's uit te reiken. De burgemeester, die wees op het be lang van een groot aantal mensen dat E H.B.O. kan bieden, sprak vervolgens zyn vreugde uit over de goede verstand houding tussen de algemene en de R.K vereniging. Hü stelde de deelnemers aan de cursussen gerust met de mededeling, dat zy niet verplicht kunnen worden zich voor hulp beschikbaar te stellen: eventueel meldt zich wel een voldoend aantal vrijwilligers aan. Met een toepasselijk woord reikte de burgemeester dan de pryzen uit. De avond werd besloten met het op treden van het Cabaretgezelschap „De Vroiyke Zwervers" uit het Westland. rij zyn vertrokken om er hun geluk met de haringvisserij nog een keer te beproe- I mocht van zyn patroon een geschenk onder couvert in ontvangst nemen. Ook zijn kameraden lieten zich niet onbetmgd en boden de scheidende mak ker een geschenk aan j De heer Pot heeft met eni?e woorden I zyn patroon en kameraden dank geztgd voor de betoonde belangstel'in;- en ge schenken. waarna men neg enige tyd gezellig bijeen bleef. De-Kerkeraai van de Ger.f. Kerk alhier heeft aan de heer J. Berg op zyn verzoek ontheffing verleend van zyn benoeming tot ouderling. In zyn plan's is tot ouderling gekozen de heer W. Loef. Onze plaatsgenote mej S. Zaal slaagde dezer dagen voor het diploma wykverpleging. Met Ingang van 1 Jan. jl. heeft zuster Zaal zich als wijkver pleegster in dienst gesteld van de ge meenten Schoonrewoerd en Leerbroek. Met ingang van morgen zal tot nadere aankondiging iedere Dinsdag middag beurs worden gehouden in het gebouw der Boskoopse velling. Burgerlijke Stand Geboren: Anto- nius Joannes Maria, zn van J. C. Rijn beek en A. M. Meijer; Neeltje Maartje, dr van L. Wolters en J. M. v. Muyen; Petrus Theodorus Hendnkus, zn van H. M. Vergeer en E. de Heer. GehuwdC. H. Grootendorst en F. W van Soest. Overleden: A. van Dorp 79 jr; W. P. de Jong 78 jr: S. L. de Groot, echtge note van P. Boer 68 jr. BODEGRAVEN MET DE STUREN IN ELKAAR. Zaterdagavond fietsten een dame en twee heren genoeglijk koutend, in Bui tenkerk. Vermoedelyk kwamen zy met de sturen in elkaar, waardoor zy kwa men te vallen. De twee heren waren er goed afgekomen doch de dame bleef, hevig bloedend aan het gelaat, liggen. Zij werd by omwonenden binnengedra gen. Dr Ragaay constateerde een zware hersenschudding en een wond in het gelaat. SOLOTONEEL VOOR HET „NUT". Het departement van het „Nut van het Algemeen" gaaf haar tweede avond in dit seizoen. Gaven zij de eerste avond een ontwikkelingsavond, deze avond stond ln het teken van de kunst. Mej. Aafje Top. een eerste klas voordrachts- kunstenarfs. trad deze avond voor het voetlicht. De zaal van Hotel van Haaf- ten was voor deze kunstenares vol ge lopen. Zy speelde alleen het Franse stuk „Eugènie Grandet". naar de be roemde roman van Honoré de Balzac, een prachtig, boeiend stuk met een so bere inhoud. Aafje Top speelde tot ieders bewondering het 2'.- uur durende stuk zonder enige aarzeling geheel uit liet hoofd met zulk prachtig spel. dat de gehele zaal in ontroering kwam. Het „Nut" kan terug zien op een succes volle avond. LEI MUI DEN UITVOERING „ST. GENESIUS". De RE. Toneelvereniging „St. Gene isus" gaf Zondagavond in de zaal van mevr. Sneeboer haar eerste uitvoering in dit jaar. De kapelaan richtte een hartelyk wel kom tot de talryke aanwezigen. Opgevoerd werd een Kerststuk uit de hedendaagse tyd, dat zich afspeelt ach ter het ijzeren gordyn in Hongarije, ge titeld .Kerstnacht van de bandiet", van J. Steggerda. C. van Beveren als boer Peter Szalbos en P. van Graas als de bandiet lieten zich weer .van hun beste zyde zien. De rol van de Hongaarse pastoor vader Michael Bakhan werd goed vertolkt door St. de Graaf. Ook Martin Vlasman als Muki Palka was op zijn plaats. Over het algemeen mag gezegd zyn dat St Geoesius ook dit dramatische stuk op prachtige wyze ten tonele heeft gebracht. LEIDERDORP Burgeriyko Stand Geboren: Wllhel- mlna, d. van B. van der PluUm en C. Oosterom; Margaretha, d. van C. Verhoogt M. Keijzcr. Getrouwd: G. W. H. M. van Alphen en J. Köhler. OverledenM. M. Blanslaar. wed. van S. H. van Iterson. vr.. 73 Jaar, NIEUWKOOP TONEELUITVOERING K.A.J. Zondagavond vond in de zaal van de heer De Koker een toneeluitvoering plaats, welke was georganiseerd door de K.A.J. De heer Markman opende met een welkomstwoord, waarbij hy o.m. op merkte. dat wellicht de volgende uitvoe ring in een eigen parochiehuis zal kun nen worden gehouden, aangezien de plannen tot de bouw hiervan in een ver gevorderd stadium zyn. Hierna werd ten tonele gebracht een toneelstuk ge titeld „De Eikeboom" door G. Nielen. m 4 bedrijven. Het stuk had een sterk so ciale inslag, waarby de noden en ar- IJMUIDEN, 7 Jan. Vlsnfslne. Ochtend: KW 69 2770. KW 166 1600. KW 125 1860 KW 107 2550. KW 24 2010 KW 114 2030. IJM 214 2680 IJM 210 3220. IJM 229 1580 IJM 11 1510, HD 125 1700. HN 16 2570 WR 33 2650. WR 7 1490. WR 67 2050: KW 10 1770. KW 53 1220. KW 133 2120. KW 27 1230, KW 34 1980. Prijzen IJMUIDEN. 7 Jan. '52. Prlizen per 1 kc ur tone 4 204: crm. tone 3.30—2.85 kim. tone 2 70—2.50: 1:1. tong I 2 35— 2.15: idem II 1.611.37: tarbot I 3 85—3 Per 50 ke.: er. schol 6762: crm. schol 82—70: klin. schol 8270: kim. schol 87 —72: kl. schol I 78—63: Idem II 77—23: sohar 2224; bot 4237: wijting 3423. Aanvoer 750 kisten. De hoofdwet van het verkeer: Het is verboden zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vryheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijker wijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden ge bracht. VEILIG VERKEER Een. op het rijwielpad langs de Rijksstraatweg lopende bejaarde dame werd aangereden door een haar achter op rijdende wielrijder, die door het licht van tegenliggers was verblind. De aan- geredene bekwam een linkerelleboog- breuk en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. moede van vroeger onder de landarbei ders tot uitdrukking kwam. Gezien het feit, dat vele voor het eerst op de planken stonden, werd het stuk vrij goed gespeeld. Vooral de heer Van Leeuwen, die vrijwel het gehele stuk door op de planken was, als boer Breezand. had een zware taak. waarvan hy zich zeer goed heeft gekweten. Na afloop was er nog een gezellig samenzyn. RIJNSATERWOUDE Burgerlijke Stand Getrouwd: J. Hoe vers. 29 Jaar en N. Kinkel. 23 Jaar. Overleden: W. Compeer, 72 Jaar, echtg. van C. J Nederstlgt. ZWAMMERDAM Kerkelijke gemeentevergadering In een gemeentevergadering van de Ned. Herv. Gemeente, sprak de heer Luyendijk, secretaris van het Prot. Coll. van Toezicht op het beheer van kerke lijke fondsen van de Herv. kerken in Zuid-Holland, uit Den Haag. De president-kerkvoogd, de heer W. v. d. Brink, sprak in zijn openingswoord over de moeilijkheden, met welke men heeft te kampen, wanneer de buitenge wone dienst van kerkelijke uitgaven, "de aandacht vraagt. In deze gemeente bestaan al enige tüd plannen voor de bouw van een verenigingsgebouw, met een grote vergaderruimte en enige kleinere zaaltjes, voor dc bijeenkomsten der verenigingen. Dc kerkvoogdü is niet in staat, deze plannen te financieren, zodat de ge meente voor de benodigde gelden zal moeten zorgen. Tijdens de vergadering werden ver- j schillende plannen naar voren gebracht, zoals het houden van bazars, collecten e d. Er werd besloten door middel van intekenlijsten vast te stellen of er vol- doende bijdragen zullen komen. Is het resultaat hiervan beneden de verwach- i ting, dan zal men de plannen tot later datum verschuiven. Geschat wordt, dat er jaarlijks f. 1 000door de gemeente zal moeten worden bijgedragen. Wordt dit bedrag bereikt, dan zal men binnen kort een bazar en een grote jaarlijkse verloting organiseren. Burgeriyke Stand Getrouwd: C. a. Voorbij. 23 Jaar en A. J. F. Caspers. 22 Jaar. Overleden Klaas Rutlng. 82 Jaar. wedn. van C. v. Muiswinkel. Twee dodelijke verkeersongevallen Een pertoleumhandelaar verloor, ver moedelijk door de straffe wind. da macht over het stuur van zijn bakfiets met het noodlottig gevolg dat hij par does tegen een hem tegemoet komende auto opreed waarby hij opslag gedood werd. Op de Steekterweg had de dronken Citosabus passagier RS. het ongeluk na het uitstappen de weg over te steken zonder te letten op het verkeer. Hy werd door een passerende auto gegrepen en terstond gedood. In beide gevallen treft de bestuurders van de aanrydende auto's geen schuld. Burgerlijke stand Getrouwd: C A. Voorby 23 j. en A. J. Caspers 31 j. Overleden: Klaas Ruting 82 j. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 7 Jan. Veemarkt. Aanvoer totaal 1958 stuks. 1101 vette koelen en sen. 589 varkens. 268 schappen of lam- eren. Prijzen vette koelen le kw. 2.60— 2 80,, 2e kw. 2.40—2.50. 3e kw, 2.10—2.35: varkens (lev. gewicht) 2.20. 2.15. 2.10 per I kilo. Schapen 140, 120, 100; lammeren 115, 1100, 90 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 6