LEIDSCH m DAGBLAD Wisjinsky vraagt zitting Veiligheidsraad van Pleven kreeg zeer kleine meerderheid in de Kamer Kan de Flying Enterprise gesleept worden? Verscherpt terrorisme in Egypte 90ste Jaargang VRIJDAG 4 JANUARI 1952 00 No. 27498 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f.6 per kwartaal; f. 0.47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Voor Korea en ontspanning Rusland heeft gisteren in de politieke commissie der V.N. aangedrongen op inschakeling van de Veiligheidsraad ter beëindiging van de oorlog op Korea en ter vermindering van de internationale spanning. Dit voorstel is vervat in een ontwerp resolutie. De politieke commissie bespreekt op het ogenblik het Westelijke plan voor collectieve beveiliging. De Russische onlwerp-resolutic vraagt afschaffing van de commissie voor collectieve maatregelen en een „periodieke" bijeenkomst van de Vei ligheidsraad op het hoogste plan, on middellijk bijeen te roepen. (Het reglement van de Veiligheids raad voorziet in tweemaal per jaar te houden ..periodieke" vergaderingen, over de tijdstippen waarvan de raad zelf moet beslissen. Deze vergaderingen worden beschouwd als te zijn op het hoogste plan en regeringen mogen zich door ministers of speciaal daartoe uit gezochte personen later vertegenwoordi gen in plaats van door de permanente afgevaardigden, die de gewone verga deringen bijwonen). Overigens beschuldigde Wisjinsky het Westen opnieuw van agressie m het midden-Oosten en ook in en om China. De Indonesische afgevaardigde Palar zei ten aanzien van de Westelijke reso lutie te geloven, dat er omstandigheden zouden kunnen ontstaan, waarin zijn land zich zou verzetten tegen het ne men van collectieve maatregelen. Het zou dikwijls beter zijn het met bemid deling te proberen. De Indonesische strijdkrachten waren thans voor bin nenlands gebruik nodig en daarom zou zijn land zich genoodzaakt kunnen zien, zich tegen bepaalde delen van de Wes telijke resolutie te verzetten. De Chinese afgevaardigde keurde in principe het rapport van de commissie goed. doch betwijfelde of het wel raad zaam was de conclusies woordelijk goed te keuren. Hjj zou gaarne zien. dat de commissie haar werk nog ten minste een jaar voortzette. Voorzitter Finn Moe van Noorwegen zei by de verdaging van het debat tot heden, dat hij hoopte, dat het algemene debat dan zou worden beëindigd. De commissie kon dan zo nodig de reso lutie artikelsgewyze bespreken. Vertegenwoordigers van Egypte, Syrië. Irak. Saoedi-Arabië, Jemen» en Libanon kwamen op een besloten bijeenkomst overeen het plan voor collectieve bevei liging te steunen mits de verzekering zou worden gegeven, dat kleine landen mogen beslissen of zij hun strijdkrach ten al of niet deel zullen laten uitmaken van het „schaduwleger" der V. N. Naar verluidt, hebben de Arabische afgevaardigden tevens besloten steun te verlenen aan de Sovjet-resolutie inzake de Veiligheidsraad en de mogelykhe- den tot beindiging van de Koreaanse oorlog en de gespannen toestand in de wereld. Gisteren heeft de beheerschapscom- missie van de V. N. met 39 tegen 0 stemmen by 8 onthoudingen (w.o. Ne derland) een resolutie van India aan genomen. waarin een beroep wordt ge daan op de ledenstatcn om het onder- wys in de beheersohapsgebieden te be vorderen door het beschikbaar stellen van studiebeiu'zen voor studenten uit deze gebieden. Met 39 tegen 5 stemmen bij 5 ont houdingen werd een Joegoslavische re solutie aangenomen, waarin aanbevolen wordt een permanente commissie in te stellen om de methode van behandeling van petities uit beheersohapsgebieden te verbeteren. Aardbeving in Turkije VELE DODEN EN GEWONDEN. Door een aardbeving in de provincie Erzerum (Turkye) zyn 33 personen om het leven gekomen. Veertig personen zjjn gewond en uit zeventien dorpen is ernstige schade ge meld. De schok duurde 20 seconden. De berichten uit het getroffen gebied komen moeilyk door. Zware sneeuwval en vorst (in Erzerum heerst een tempe ratuur van 25 graden onder nul» be lemmeren de verbindingen en bemoei- lyken de reddingswerkzaamheden. Uit Ankara worden met de meeste spoed levensmiddelen en 500 tenten naar het getroffen gebied gezonden. Spaans-Amerikaans verdrag op komst? Volgens het Madrileense blad „Ya", dat bekend staat om zyn connecties met de Spaanse minister van buitenlandse zaken, schynt een wederzyds verdrag tussen Spanje en de Verenigde Staten op handen te zyn. Deze overeenkomst zou echter niet direct tot gevolg hebben, dat Spanje in het Atlantisch pact of in de organisatie van het Europese leger zou worden opgenomen, en geen politie ke clausules bevatten. Voor eind Januari zouden onder lei ding van de Amerikaanse ambassadeur te Madrid, Griffis, twee organen te Madrid in werking treden, een voor economische en een voor militaire aan gelegenheden. Het doel van dit verbond zou zïln, de strydmacht en de hulpbron nen van Spanje ln te schakelen by de verdediging tegen het communisme, in ruil waarvoor Noord-Amerika de econo mie, de industrie en het leger van Spanje hulp zou bieden, aldus dit blad. Uitstel Nato-conferentie? De raad van de Nato overweegt thans een Frans verzoek om de bijeenkomst van de raad, die 2 Februari te Lissabon zou worden gehouden, uit te stellen. Frankrijk heeft de voorzitter van de raad. de Canadese minister van buiten landse zaken. Leaster Pearson, mede gedeeld. dat de parlementaire debatten over de begroting met voor het einde van deze maand beëindigd kunnen wor den. Frankryk zou daarom gaarne een uitstel van een week zien. Ook zou de Franse regering willen, dat definitieve resultaten bekend worden over de be sprekingen over een Europees leger, voordat de bespreking van de raad zou beginnen. De ministers van Frankryk, We6t-Duitsland, Italië en de landen van de Benelux zullen tegen het einde van de maand wederom byeenkomen om over het voorgestelde Europese leger te conferen. Op de byeenkomst van de raad van de Nato zal beslist worden welk aandeel de respectieve landen van de Ameri kaanse militaire hulp zullen ontvangen. PUINRUIMEN IN OOST-BERLIJN. Woensdagavond zijn ongeveer 50000 Oost-Berlijners, onder wie arbeiders, renteniers, vrouwen en Jongelui, begon nen met puinruimen in het raam van het door de Oost-Duitse „socialistische eenheidsparty" iS.ED i gepropageerde „nationale opbouwprogram" voor de Russische sector. Dit program beoogt het te werkstellen van Oost-Berlijners in hun vrije tijd op basis van vrijwilligheid en zonder gel delijke vergoeding Tevens wordt van het inkomen van de inwoners van Oost- Duitsland per maand drie procent af getrokken om het program te bekosti gen. Men wil „uit een ruïnenstad een le venski achtige metropool als hoofdstad van Duitland" bouwen. Om te controleren of de Oost-Ber- lyners hun plicht doen, krijgen de be trokkenen kaarten, die door de leiders der ploegen, meestal functionarissen van het door communisten geleide Nationale Front, by het begin der werkzaamheden worden ingezameld en afgestempeld. Zijn positie is zwak Premier Pleven heeft gisteravond in de Franse Kamer een lichte meer derheid van 254 tegen 247 stemmen verkregen op een vertrouwensmotie, die hjj 2 dagen tevoren naar aanlei ding van zijn voorstel tot herziening der fiscale wetten had ingediend. Het was de derde maal. dat dc mi nister-president tijdens zijn huidige bewindsperiode een parlementaire meerderheid op een vertrouwensvo tum verkreeg, doch nog nimmer was die meerderheid zo gering als thans. Zijn positie is sinds half December toen het Schuman-pian in de Kamer werd aanvaard door verschillende om standigheden. die niet alle aan zijn be leid zijn te wyten. zeker verzwakt, zo ls de algemene mening en men vreest weer sterk voor een open crisis, zodra concretere problemen aan de orde zul len worden gesteld. De vertrouwenskwestie van gisteren betrof slechts het verzoek van de rege ring haar tweezijdig voorstel te bestu deren 1. Ter sanering van het sociale ver zekeringen-instituut en de spoorwegen. 2. Ter herziening van het belasting stelsel. Maar men betwyfelt zeer of voor een der twee projecten een meerderheid in de Kamer zal zyn te vinden. De rechtse partyen hebben zich nameiyk al uitge sproken legen iedere belastingverhoging en Pleven's ontwerp voorziet o m. in een opslag van tien procent, terwyl de socialisten elke wyziging in de sociale verzekeringsorganen, die aan permanen te kastekorten lijden als een princi piële aanranding beschouwen van een onaantastbare verworvenheid in de stryd om de sociale emancipatie De so cialisten hebben gisteren Pleven hun fiat dan ook niet gegeven, maar door zich van stemming te onthouden heb ben ze de verwerping van Pleven's ver trouwensvotum niettemin voorkomen. Een dergelijke neutrale houa.ng lijkt I van hun kant onwaarschijniyk wan neer binnenkort het probleem van de sociale verzekering a f zon der 1 uk in stenaming wordt gebracht. De voornaamste reden, die de hou ding der socialisten bepaalde, was. zo als in hun redevoeringen nogal duide- lyk tot uiting kwam de vrees voor een samenwerking van de onafhankelijke rechtse partij met de Gaullisten, waar door eindelyk die wisse.meerderheid zou kunnen worden geschapen, die thans afwezig is Een afwezigheid, waar uit Pleven herhaaldelijk een behendig profyt heeft weten te trekken Er zyn de laatste dagen onderhande lingen gevoerd tussen generaal de Gaulle en een drietal invloedrijke rechtse vertegenwoordigers en 't schijnt dat daarby een basis voor een compro mis is gevonden Een der Gaullistische woordvoerders zinspeelde daar gisteren trouwens al op. Men weet dat president Auriol by. voorbaat heeft geweigerd ooit generaal de Gaulle met een opdracht tot kabi netsformatie te belasten. Het zou ech ter mogeiyk zijn dat enkele züner vol gelingen in een toekomstige regering als ministers' werden aangenomen, en dat zou dan voor de generaal de eerste stap naar de macht kunnen betekenen. Met deze eventualiteit houdt men ln politieke kringen thans ernstiger dan ooit te voren rekening en aan dit schrikbeeld had Pleven gisteren zeker zyn Pyrrhus-overwinning te danken. Of die victorie echter op korte termijn voor herhaling vatbaar ia valt. als ge zegd", m hoge mate te betwyfelen. Japanse politietroepen houden win- teroefeningen in het besneeuwde gebied nabij Matsumoto. Met vol ledige uitrusting, in camouflagepak ken en bewapend met automatische geweren maken ze marstochten door het bergachtige landschap van de provincie Nagoya. WEERBERICHT Morgen toenemende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht weinig bewolking met op verschillende plaatsen lichte vorst en overwegend zwakke westelijke wind. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselyk enige regen, matige, in de kustprovincies tydelyk krachtige Zuid-Westelyke wind en stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 5 JANUARI 1 Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur, Maan op: 12.06 uur; onder: 2.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.21 en 21.57 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eerste pogingen mislukt Dc Britse sleepboot „Turmoil" heeft thans dc „Flying Enterprise", die zich ongeveer 300 mijl van de Zuid-Wes telijke punt van Engeland bevindt, bereikt. Er worden voorbereidingen getroffen om het schip op sleeptouw te nemen. De „Flying Enterprise", aan boord waarvan zich alleen nog kapi tein Kurt Carlsen bevindt, maakt nog een slagzij van 60 tot 65 graden. Carl sen is nog steeds vastbesloten aan boord van zijn schip te blijven totdat het veilig een haven is binnenge bracht. De sleeptrossen zullen aan de achter steven van de ..Flying Enterprise" be vestigd worden teneinde te voorkomen, dat het schip nog meer water zal ma ken. De kapitein van de ..Flying Enter prise" heeft thans langer dan vyf et malen alleen aan boord vam zUn zwaar hellende schip vertoefd. Volgens berich ten van de Amerikaanse torpedoboot- Jaeer .John Weeks", die geregeld con tact met kapitein Carlsen heeft gehad, was de mondvoorraad van de kapitein tot het uiterste geslonken voordat de „Weeks" er na herhaalde vergeefse po gingen vanmorgen voor het eerst ln slaagde een lijn met koffie, brood, lek kernijen. sigaretten, kranten en tyd- schriften aan boord van de „Flying Enterprise" te schieten. Carlsen had ook bijna geen water meer en leste zijn dorst uit een vat bier. Hy had zich voornamelyk onledig gehouden met het lezen van een boek getiteld: „Het recht van de zeeman". Volgens de laatste berichten verkeert kapitein Carlsen ln „opperbeste" stem ming. De torpedobootjager zal ln de buurt biyven als de .Flying Enterprise" gesleept wordt en klaar staan om kapi tein Carlsen zonodig op te pikken. Volgens een boodschap van de Ame rikaanse torpedobootjager woont kapi tein Carlsen in een hut midscheeps zon der licht of verwarming. Carlsen, een bekwaam radio-amateur, is er in geslaagd een radio-instailatie te maken, die door een battery wordt ge voed en waarmee hij contact kan kry- gen met de „John Weeks", wanneer de torpedobootjager de „Flying Enterprise" tot op een myi nadert. Dit geschiede om de twee uur. Kapitein Parker van de „Turmoil" heeft vanmorgen vroeg in een radio- telefonische mededeling verklaard, dat het onmogelijk was de sleeptrossen aan de Flying Enterprise vast te ma ken door de slagzij en het slingeren van het schip. Er waren verscheidene pogingen hiertoe ondernomen, die Een dode en vier zwaar gewonden Auto bij Bolsward geslipt Gistermorgen slipte een personen wagen, komende uit de richting Af sluitdijk op de Rijksweg te Bolsward door gladheid van de weg. De wagen kwam in de berm van een sloot te recht. Mevrouw J. M. van Vllsteren- Boerkamp uit Wieringermeer werd hierbij op slag gedood. De andere inzittenden, de heer van Vilsteren en drie kinderen werden zwaar gewond. Fransje, het vijfjarig zoontje kreeg een schedelbasisfractuur. Een lo geetje dat men naar Olst zou terug brengen, werd eveneens ernstig gewond. De inzittenden werden met moeite uit de auto bevryd en direct naar het R.K. Ziekenhuis in Sneek overgebracht. echter mislukten. Men zou, zo moge lijk, bij daglicht proberen enkele man nen van de Turmoil aan boord van de Flying Enterprise te brengen, daar kapitein Carlsen alleen dc sleeptros niet kan bevestigen. Aan boord van het transportschip van de Amerikaanse marine „Golden Eagle", dat gisteren in Liverpool is aangekomen, hebben journalisten geluisterd naar een opname van gesprekken met kapnpin Carlsen, die tydens de jaarwisseling, toen de Golden Eagle zich by de ..Fly ing Enterprise" bevond, werden gevoerd. Kapitein Carlsens stem verraadde geen emotie of aarzeling. Telkens weer dankte hy de kapitein van de Golden Eagle voor zyn hulp en verontschuldig de zich herhaaldelijk voor de „.ast". d;e hij veroorzaakt had. Vol lof was Carlsen over het gedrag van de bemanning en de passagiers toen zij het schip m< es- ten verlaten. Verder vermeldde ka pitein Carlsen, dat hy alles kruipend moest verrichten. Hoewel hij zich aan- vankelyk wat eenzaam gevoelde was liy er geleideiyK aan gewend geraakt Te Tiet is men Donderdag begonnen met het inhangen van dc laatste deur voor de hef toren van de grote schutsluis in het Amsterdam-Rijn kanaal. Het karwei neemt twee dagen in beslag. Het gevaarte dat 190 ton weegt. 20 meter lang. 13y2 meter hoog en 2 meter dik is. wordt met takels om hoog gebracht. Angstig avontuur van drie vluchtelingen Met het Finse s.s. „Carelia" zijn gisteravond drie Oost-Duitse vluchte lingen in de haven van Kopenhagen aangekomen. De „Carelia" had hen by het eiland Oeland in de Oostzee tydens een sneeuwstorm opgepikt uit een klem roeibootje. In dat bootje hadden ze. komende van Swinemuende. drie en een half etmaal rondgezwalkt. Ze had den voor achttien uur benzine by zich gehad voor de buitenboordmotor en dachten dat dat voldoende zou zyn om de Zweedse kust te bereiken. Ze werden echter door de sneeuwstorm overvallen en toen ze naar Swinemuende terug wilden gaan. ging de motor stuk. Toen de Carelia" de vluchtelingen oppikte, was de proviand op en de jongste twee waren door honger en kou bewusteloos geraakt. De Deense vreemdelingenpolitie wilde hen in Kopenhagen niet aan land laten gaan. Zy zullen nu met de „Carelia" verder reizen naar Nederland, vanwaar zij naar West-Duitsland hopen te kun nen komen. ELECTRISCHE HARPOEN VOOR WALVISVANGST. Met de uitvinding van de electrische harpoen is een belangryke verbetering voor de walvisvangst ingetreden, aldus meldt de „Times". De harpoen, die op het ogenblik algemeen gebruikt wordt brengt de walvis een wonde toe, doch doodt het dier zelden direct De walvis die echter door een electrische harpoen wordt getroffen, sterft direct of na en kele minuten. Bovendien wordt de kwa liteit van het vlees dan niet beïnvloed Duits oud rijkskanselier Wirth in contact met de Sovjets De voormalige Duitse rijkskanselier dr Joseph Wirth heeft aan de leden van de West-Duitse Bondsdag en Bondsraad een brief gestuurd, waarin hij er voor pleit, geen beslissing over het plan- Schuman te nemen zonder het Duitse volk te raadplegen. Volgens de West-Duitse minister voor aangelegenheden, die geheel Duitsland betreffen, Jakob Kaiser, is Wirth, die sinds een week in Oost-Berlyn vertoeft, aan de communistische propaganda ten offer gevallen. Wirth is o.m. door de voorzitter van de Russische contrólecommissie voor Duitsland, generaal Tsjoeikof, ontvan gen. Naar Wirth meedeelde had hy de verzekering gekregen, dat de Sovjet unie voorstandster is van het houden van verkiezingen voor geheel Duits land. Zelf had hij het vrjiagstuk der politieke gevangenen in Oost-Dultsland ter sprake gebracht en een aantal wen sen dienaangaande kenbaar gemaakt, welke door de Russische autoriteiten in welwillende overweging zouden worden genomen. De ex-kanselier bereidt thans een memorandum betreffende het plan- Schuman voor. dat hy binnenkort wil publiceren. Hy verklaarde verder nog, dat hy in zyn ambtsperiode van ryks- kanselier samen met de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken, Strese- mann, geijverd heeft voor goede be trekkingen met Frankryk. Hy was geen principieel tegenstander van het plan- Schuman. maar wilde, dat de Bonsdag een herzdeningsclausule zou Invoegen, waardoor ervaringen, zoals met het plan-Dawes en het plan-Young zouden worden uitgesloten. Met een kraan wordt het kantoor- gebouwtje van de Lemmerboot aan het Amsterdamse IJ van steiger 4 overgebracht naar steiger 3. Het lijkt een hachelijke onderneming. Blijkbaar is het transport met goed gevolg verlopen, want deze foto is genomen op het ogenblik dat het houten huisje bijna weer vaste grond onder zich heeft. Nadat de nood zakelijke vernieuwing van steiger 4 voltooid zal zijn. wordt het ge bouwtje op dezelfde wijze op zijn oude plaats teruggezet. 33 000 Amerikaanse militairen en vlie gers zullen in de loop van Januari en I Februari deelnemen aan manoeuvres in de staat New York by de Canadese grens. By deze manoeuvres. .Sneeuw storm" genaamd, zal gebruik gemaakt worden van de ervaring, opgedaan by j de onlangs uitgevoerde experimenten 1 met atoomwapens in Nevada. Generaal Willis Orittenberger, die met de leiding van de oefening is belast, heeft ver klaard. dat geen enkel atoomwapen ge bruikt zal worden doch dat de man schappen zich od de hoogte zullen stel len van de techniek betreffende de aanwending van genoemde wapens zo- Iwel offensief als defensief. Zijn 15 Britten gedood? De Egyptische minister van binnen landse zaken heeft bekend gemaakt, dat gisteren by een botsing te Suez 15 Britse soldaten om het leven zyn ge komen. Voorts werden 7 Egyptische politie mannen en 7 burgers gewond, aldus deze mededeling. Volgens het Egyptische communiqué werd de politie gewaarschuwd, dat Britse strijdkrachten het vuur ge opend hadden op de werkplaats van de Egyptische staatsspoorwegen in Suez. De Egyptische politie was toegesneld en had een strydmacht van 1800 Britten met tanks, artillerie en automatische wapens aangetroffen. Er ontstond daar op een gevecht met de eerder vermelde resultaten. Het Egyptische communiqué zegt niets omtrent de oorzaak van een en ander. In kringen van het Britse leger wordt echter een geheel andere lezing gege ven; twee Britse wachtposten werden aangevallen. Twee pelotons infanterie snelden te hulp en er ontwikkelde zich een vuurgevecht met Egyptische „terro risten". Het enige slachtoffer was een Brits officier die aan een teen gewond werd. Het vuurgevecht duurde twee uur. Volgens het blad „Al Balagh" is Woensdag te Suez, in het kamp van de verbindingstroepen, een mijn tot ont ploffing gebracht, die de gehele plaats deed beven. Er zouden ongeveer 120 Britse slachtoffers gevallen zyn. De mijn. aldus het blad. was geplaatst door Egyptische commando's. Uit Ismailia wordt gemeld, dat in het duister hier en daar geschoten werd- Op. verscheidene plaatsen poogde men kabels door te snyden. Ook werden Griekse en Cyperse winkeleigenaars ge ïntimideerd. Ook in Adabiya deed zich een ont ploffing voor. Byzonderheden zyn ech ter nog niet bekend. DREIGENDE UITSLUITING IN DEENSE METAALINDUSTRIE. De Deense werkgeversvereniging heeft voor de tweede maal gedreigd, over te zullen gaan tot uitsluiting van arbeiders in de metaal- en yzerindustrie. De uit sluiting zou op 14 Januari Ingaan. Wan neer er voor die datum geen oplossing wordt gevonden, zal de uitsluiting zeven tigduizend van de honderdduizend ar beiders in de Deense metaal- en yzer industrie treffen. Denemarkens grootste industriële onderneming, het scheeps bouwbedrijf van Burmeister en Wain, zou er door lamgelegd worden. Ook een aantal andere scheepswerven alsmede yzergieteryen, electriclteitscentrales, te- lefoonfabrieken, spoorwegen en gas- en waterleidingsbedrijven zouden door het conflict getroffen worden. De aanleiding tot de moeiiykheden is een staking wegens looneisen van veer- tier arbeiders ln een yzergieterij te Hil- leroed. Deze arbeiders staken sinds No vember en worden door hun organisaties gesteund.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1