LEIDSCH DAGBLAD )udejaarsviering Koninklijk gezin in Sankt Anton Hoe Amerika Churchill verbeidt! Duits schip bij Borkum in storm vergaan Oste Jaargang WOENSDAG 2 JANUARI 19S2 00 No. 27496 Mrecteur: J. W. Henny jofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Jaarwisseling met het vaderland beleefd Print fnkt •uwer I'!»* t flrijs. ren ve In hotel Post te Sankt Anton heeft Koninklijke familie, tezamen met de 300 gasten, de Oudejaarsavond ge vierd. H.M. de Koningin, Prins Bern- hard en de Prinsesjes begaven zich echter vóór de jaarwisseling te mid dernacht naar hun apartementen op de derde verdieping van het hotel. ,AVy wensen deze jaarwiseling in gedachten te beleven met de Neder- ders in het vaderland." zo zeide Prins Bcrnhard. Prinses Margriet heeft gisteren in kt Anton op de ski's haar eerste veren verdiend In een slalomwed- jd voor kinderen won zij de zesde i. waarbij zij talrijke oudere kinde ver achter zich het. Ondanks de voorafgaande Oudejaars avond was het gehele Koninklijke ge zin weer vroeg op de been en liet zich idoor de dichtneervallende sneeuw niet I weerhouden de dagelijkse afdalingen te I (Snaken. Gistermiddag heeft de dorpsmuziek Iwan Sankt Anton onder leiding van de ei hoolmeester Salzman de langverwach te kans gekregen de Koninklijke gasten ien aubade te brengen. Staande voor ïotel Post werd deze muzikale attentie loor Koningin. Prins en Prinsesjes in jntvangst genomen. Later op de dag had de Koningin een telefoongesprek niet Prinses Wilhelmina op het Loo. In een kort gesprek, dat wij met de Koningin mochten hebben, drukte Hare Majesteit haar voldoening uit over het [leit. dat alle hotelgasten haar en haar gezin ongestoord laten genieten van een itige wintersportvacantie zonder dat n van hinderlijke blikken last onder- mdt. De Prins is thans geheel koortsvrij n kan geleidelijk het aantal afdalingen er dag weer opvoeren. Gistermiddag sloeg hij een ijshockey- edstrjjd gade tussen Noren en Ameri- ;anen, die zich op het ogenblik ir inkt Anton bevinden. De Amerikanen onnen met vier-nul. De prestaties van de Prinsessen Beatrix en Irene zijn de laatste paar aar steeds beter geworden en men kan ïen dan ook thans wel rekenen tot de meer geoefende skiëers. die men In Sankt Anton de stijle bergen ziet afko men. De kwaliteit van de sneeuw is on danks het feit. dat er weer -ren flinke hoeveelheid is gevallen, nog steeds niet ideaal en ook de zon overgiet het plaats je niet overdadig met haar stralen. Nieuwjaarsdag heeft de massale uit tocht ingeluid van wintersporttoeristen die naar hun woonsteden en werk terug keren. De exprestrein naar Parijs was Dinsdagavond zo vol dat talrijke pas sagiers zich met staanplaatsen tevre den moesten stellen. De Koninklijke fa milie zal waarschijnlijk tot medio Janu ari in Sankt Anton blijven. Tot zolang zal ook de Koninklijke trein, waarmede de terugreis zal worden aanvaard, in Oostenrijk gestationneerd blijven. De vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers der grote vier. zullen 21 Januari bijeenkomen om de besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk te hervatten. Het betreft hier de eerste vergade ring sinds een jaar. Volgens gezaghebbende kringen in Washington hebben Engeland. Frank rijk en de Ver. Staten een nieuw ont werp vredesverdrag met Oostenrijk op gesteld, dat op de komende vergadering van de plaatsvervangers der grote vier aan de Sovjet-russische afgevaardigden zal worden overhandigd. In dit ontwerp zouden de 59 artike len. waarover reeds overeenstemming bestaat zijn opgenomen en nieuwe op lossingen worden voorgesteld voor de 5 nog hangende kwesties, zoals de grootte van d? Oostenrijkse strijdkrachten de schadevergoeding en de ontheemden. Tweespalt Ambonezen geheel opgelost De Algemeen Zuid-Molukse vertegen woordiging maakt het volgende bekend: „De tweespalt tussen de Ambonezen is geheel opgelost, dit als resultaat van de besprekingen op een grote vergadering, gehouden in Amicitia in Den Haag op Zaterdag j.l. De Ambonezen in Nederland verkla ren hun strijd doelbewust en solidair te zullen voortzetten achter hun algemene vertegenwoordiger, voor het verkrijgen van hun zelfbeschikkingsrecht. De beide Ambonse verenigingen Crams en K.R.M. hebben zich staande de ver gadering tot een vereniging opgelost. Hij is welkom (Van Verdwazing in Egypte Het linkse blad „Al Gomhour al Misry" in Egypte heeft een beloning van duizend Egyptische ponden <9700 ;ulden> uitgeloofd voor het Egyptische ■ommando, die de Britse bevelhebber in de Kanaalzone, generaal sir George Erskine. om het leven brengt. Tevens itelt het blad 100 Egyptische ponden beschikbaar voor ieder, die een Brits officier om het leven brengt. Het blad zegt: „De volkscampagne te gen de dieven in de Kanaalzone, te heb ben geleid en de „helfdhaftige comman do's. die iedere dag namens het Egypti sche volk vele officieren en andere militaire doden" te hebben aangemoe digd. De Britse ambassade te Cairo heeft officieel geprotesteerd tegen het arti kel. Generaal sir Brian Robertson, de jrii Brit..* oDurrbrrelhebber to hel midden ElsmhoJ,.„B verMaard. dat Enzeluid 21eh teschlktolr ca„dlda>t voor het „de vrnheid van het Suezkanaal zal I - handhaven. „Terrorisme'" zou geen in vloed hebben op de Britse „vastbera denheid". De Engelse strijdkrachten zouden zo nodig geweld met geweld be antwoorden. „Wij hebben voldoende striidkrachten tot. onze beschikking en wij genieten de steun van andere lan- ze Amerikaanse correspondent dr P. G. J. Korte weg] Amerika verbeidt in een zekere spanning de komst van Churchill. Bij een deel van het volk overheerst de gedachte: Engeland verkeert opnieuw in een economische crisis en Chur chill komt proberen dollars los te kra gen. Zy. die vooral daaraan denken, zien Churchill's komst met een zekere wrevel tegemoet. Maar in het alge meen gesproken is de Engelse staats man hier toch zeer populair. Dat bleek ons ondermeer, toen de uitslag van de Engelse verkiezingen hier bekend werd. Wat er in het buitenland gebeurt, interesseert het publiek maar zelden, doch Churchills overwinning was iets. waar vrijwel iedereen over sprak en de Engelse premier kan er op rekenen welkom te zijn in Amerika Wat houdt de mensen en vooral de ontwikkelden hier in een zekere span ning? Zij. die de geschiedenis van de laatste twaalf jaar nauwkeurig gevolgd hebben, kunnen weten, dat Churchill herhaaldelijk met voorstellen voor de dag gekomen is, die voor het lot van Amerika en Engeland van het grootste belang waren. Men denke slechts aan Churchills verzoek om tjftig Ameri kaanse torpedojagers in het begin van de oorlog en verder vooral aan de leen- en pachtwet, waar Churchill de geeste lijke vader van was. Churchill zal president Roosevelt mis sen als hy te Washington komt. Bij Roosevelt placht hij veel begrip te vin den voor zijn suggesties en de plannen, die zij beiden in het begin van de oor log maakten, getuigden van grote visie. Die plannen waren berekend op een politieke groei, op een samengaan van Engeland en Amerika, waar beide staatslieden gedurende Jaren het hunne toe konden bijdragen. Thans treft Churchill hier een rege ring aan, die haar leven nog slechts tien maanden zeker is. Veel tijd voor de uitwerking van plannen-op-de-groei is er daarom niet. Of ook na November 1952 de democraten aan het bewind zul len biyven. zal vooral afhangen van beslissing. Stelt de generaal jaar als candidaat voor het presidentschap, dan is de kans niet ge ring. dat de democratische party het onderspit delft. Het is daarom goed, dat Churchill, voor zyn reis naar Amerika. Eisenhower heeft ontmoet. Hoewel Eisenhower zich bij die ontmoeting niet uitgelaten heeft over zyn toekomstige gedragslijn, kunnen belde mannen toch visionnair plan voor de dag zal ko men. Uit Engeland komen berichten, dat men aldaar zy het schroom vallig aan een nauwer politiek en economisch samengaan denkt tus sen de Verenigde Staten en de ster- Iing-landen. Mocht dat inderdaad Churchills doel zijn. dan kan men slechts hopen, dat Eisenhower hem reikt Dulles pessimistisch inzake Korea IMPASSE NIET VERBROKEN De zojuist uit Korea in de Ver. Sta ten teruggkeerde adviseur van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken John Foster Dulles, heeft ver klaard. dat naa- het schijnt .in Korea de bittere gevechten te land mogelijk geëindigd zyn omdat geen van beide partuen vorderingen kan maken zon der een groter verlies aan manschap pen en materiaal dan de vorderingen waard zün". Volgens hem lykt het onwaarschun- ïyk dat een betrouwbare vrede in Ko rea waarbij alle politieke tegenstrijdig heden worden geregeld, zal worden be- Üder visie h—ft getoond: politiek en economisch naar elkaar toe groeien van de Atlantische gemeen schap, West-Europa incluis. Churchill en zyn adviseurs zyn Maan dag aan boord van de „Queen Mary" uit Southampton naar de V.S. vertrok ken Op het laatste ogenblik waren er nog moeilijkheden. Een koerier, die Chur chill belangryke papieren had gebracht, werd aan boord onwel. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hy is overleden. Een uur voor het vertrek demon streerden 70 leden van de bemanning namens de 1.000 opvarenden tegen de arbeidsvoorwaarden Een woordvoerder van de bond van zeelieden wist hen over te halen hun werk te hervatten. Tien minuten voor het vertrek verlieten 20 zeelieden het schip, doch ook zy lieten zich overreden aan boord terug te gaan. .Al'e opofferingen hebben de Korea- nen noch nationale eenheid, noch be trouwbare veiligheid gebracht", aldus Du'les. Voor hen bergt het nieuwe laar een somber en gevaarlijk verschiet". BU de besprekingen in Korea zun geen vorderingen gemaakt. Men bluft in een impasse Maandag hebben de communisten te Panmoendjon 980 brieven van krijgs gevangenen aan de Ver Naties over handigd Op de enveloppen stond behalve het adres van de kriisseevan- ger.e vermeld het Chinese comité voor wereldvrede teren Amerikaanse agres sie. Peking. China De verbondenen hebben 26 brieven voor Amerikaanse krnesgevangenen overhandigd waaronder drie voor gene raal Dean, Kwestie der Amerikaanse vliegers voor de V.N. Mansfield, een vertegenwoordiger van Amerika in de V.N.. heeft na een onder houd met president Truman verklaard, dat de president gezegd heeft „ernstig te overwegen" de kwestie der in Hon garije gearresteerde Amerikaanse vlie gers voor de Verenigde Naties te bren gen Hij zou ook „andere maatregelen" overwegen. De kwestie diende voor de V.N: gebracht te worden „teneinde alle feiten aan het licht te brengen" zo had Truman gezegd. De Hongaarse beschul digingen waren geheel ongegrond. Vliegtuigongelukken in Amerika By Little Valley (staat New York), is een vliegtuig met veertig personen aan boord gevonden Volgens de eerste be richten zijn er veertien overlevenden. Bij Phoenix (Arizona) werd een militair vliegtuig vermist met 28 militairen aan boord. Later is het wrak gevonden. Er waren geen overlevenden. Sinds Woensdag wordt bij West Point een militair vliegtuig vermist met ne gentien militairen in opleiding aan boord. EcuiaKojijii, numicii mriue iimiuicu will den De Eneels* mmni zou krachtig opBnhartl8 „ebben „sproten ov„ p, b.n.en aandringen on te™i-31n« van ^tie tussen Amerika Vn Engeland en envnorstel Zn „„temst. vier-mogendhedenvoorstel. hoopte dat Egypte aan het plan zijn medewerking zou verlenen. Sir Brian zeide. dat ziin verklaring volledie on dersteund werd door premier Chur chill. Wanneer men hier te Washington spreekt over Churchills komst, dan noemt men herhaaldelük de mogelijk heid. dat Winston opnieuw met een Schepen in nood Bemanning van 22 koppen omgekomen Geen overlevenden op de Gemma" WEERBERICHT Guur weer De Bilt verwacht tot morgerfavond: Stormachtige tot krachtige Westeiyke wind. Wisselend bewolkt met af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Kouder (Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 8 48 uur: onder: 16 41 uur. Maan op' 1141 uur: onder: -. - uur. Hoogwater te Katwijk te 7.41 en 20.04 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Schuman (Frankrijk). Stikker en Picciardi (Italië) schijnen ook ge noeglijke momenten te hebben mee gemaakt tijdens de Parijsc bespre kingen over een Europees leger. GOEDE ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN' VOOR DE VER. STATEN. Amerikaanse economische deskundi gen voorspellen algemeen, dat het jaar 1952 voor de Verenigde Staten geen crisisjaar maar integendeel een jaar van welvaart zal zijn. Zij baseren zich daarbij op de statistieken over het af gelopen jaar Een groot aantal van hen verwacht zelfs, dat 1952 het jaar van de grootste welvaart ln de geschiedenis der Verenigde Staten zal zyn. Volgens de deskundigen zal het Jaar 1952 vooral voor de zware industrie een welvarend Jaar zijn, daar zich daar de invloed van het bewapeningsprogramma het meest zal doen gevoelen. horn teruggekeerd. De hele dag heeft men de wateren en platen ten Oosten van Schiermonnikoog (de Boschplaat en het Simonszand) afgezocht. Men heeft echter niets van het schip gevonden. De .Insulinde" heeft nog contact ge had met het Duitse loodsschip in de Eemsmonding. waarvan een loods zich ten tijde van de ramp op de „Irene Ol- dendorff" bevond. Men achtte het niet onmogelijk, dat de „Irene Oldendorff" op een mijn is gelopen. Men staat hier voor een volkomen raadselachtig geval. Er zun geen noodseinen via de radio opgevangen. De op Borkum aan gespoelde lijken droegen zwemvesten, hetgeen er op zou kunnen duiden, dat de bemanning enige tijd van voorberei ding heeft gehad óm van boord te gaan. Maandag zijn drie slachtoffers van het kustvaartuig ..Gemma", nabij het ge strande schip op de kust van St. Jean de Luz aangespoeld. Twee reddingboten Franse onbemand op de rotsen geslagen, uremic Pleven in de Nationa'e Vpr- i Er bestaat 8een hooP meer dat er over- ss&isss®™" voor Tzrsjsrx&siïin® Op Oudejaarsdag is het bijna 1700 ton grote Duitse vrachtschip uil Lü- beck. de „Irene Oldendorff" tydens een hevige storm tussen de Wester- eems en het Huibertsgat (ten Noor den van Borkum) vergaan. Het schip had een bemanning van 21 koppen en een loods aan boord. Vermoedelijk zijn zü allen in de golven omgekomen. Dertien lüken zün reeds op het eiland Borkum aangespoeld. De „Irene Ol dendorff" was het loodsschip in de nacht van Zaterdag op Zondag gepas seerd. zonder de loods af te kunnen zetten. De reddingboot „Insulinde". die gis termorgen om tien uur was uitgevaren, m halfzes gistermiddag in Oostma- Pleven stelt opnieuw vertrouwenskwestie Gisteravond laat heeft Donderdagmiddag zal over deze kwes tie worden gestemd. Te voren had de minister van finan- cin, Mayer verklaard dat Frankriik in vink uit Utrecht. Vertegenwoordigers van de eigenaars, de N V. Teerbedrijf te Uithoorn zijn op de plaats van de ramp aangekomen. Zij Het Noorse ss. „Frameggen" (2086 ton) meldde radiografisch, dat het tus sen Egmond en Den Helder dreef en sleepboothulp nodig had De sleepboot „Oceaan", die zich bij Terschelling bevond, ging op weg naar de „Frameggen". Later seinde de „Fra meggen". dat zij aan de grond was ge lopen. doch niet meer in gevaar ver keerde. Het schip is gestrand tegen de Honds- bosse Zeedijk. 14 km. ten Zuiden van Petten het staat bijna loodrecht op de kust en heeft een gat van enkele meters doorsnee in deze dijk geslagen. De bemanning is in afwachting van ge vraagde sleepboothulp. aan boord ge bleven De Pettenaren tonen grote belang stelling voor het gestrande schip. Churchill in zijn cabine van de Queen Mary die hem naar de V.S. brengt. In zijn gezelschap de Ame rikaanse ambassadeur in Engeland, de heer Weiter Gifford en de En gelse minister van buitenlandse zaken Antony Eden. Mossadeq weigert Amerikaanse hulp BEPERKING INVOER De Perzische premier, Mossadeq. heeft een onderhoud gehad met de Ameri» kaanse ambassadeur in Teheran. Hen* derson. Naar men in gewoonlijk betrouw bare bron verklaarde, heeft Henderson Amerikaanse hulp aangeboden „onder de voorwaarden, waaraan ook andere landen, welke deze hulp genieten, vol doen". Premier Mossadeq zou echter hebben verklaard, dat Perzië in de kou» de oorlog neutraal diende te bluven. Hy zou hulp. gepaard met verbintenissen met een bepaalde groep, niet wensen te aanvaarden. Men zegt verder, dat Henderson de premier twee weken ba- denktijd heeft gelaten Mossadeq heeft ln het parlement la ten mededelen, dat hij 26 Januari zon antwoorden op een motie, welke „ramp spoedig economisch beleid" veroordeelde! Het parlement stemde echter voor een debat op de 22ste. Premier Mossadeq heeft ook een onderhoud gehad met de twee vertegenwoordigers van de Wereld, bank, die zich thans m Perzië bevinden. De Perzische minister voor nationale economie heeft een beperking met 40 procent van de Perzische invoer aanga, kondigd. De vermindering zal worden bereikt door een verbod van invoer voor 30 soorten niet dringend nodige goede ren en een drastische invoerbeperking voor andere goederen. De minister zeide tevens, dat de soberheidsmaatregelen na rerloop van drie maanden geleidelijk zullen worden opgeheven. EEN JAAR LANG GRATIS LEVEN! Dc eerste prijs van de Anjerloterü' in Noord-Brabant viel op het lot van mej. Corrie van Velthoven te Bergen op Zoom. Zy zal een jaar gratis kunnen leven tot een bedrag van f. 5.200.— Lifwinof overleden Hedenmorgen heeft radio-Moskou be kend gemaakt dat na langdurige ziekte de vroegere Sovjet-russische minister van buitenlandse zaken Litwinof op 31 December is overleden. 1951 30 procent van zun begroting had hebben geen teken van leven in het besteed voor militaire uitgaven en -lat] schip kunnen ontdekken. Toch zouden zonder buitenlandse hulp het '.and niet zij een gat in de kiel branden om zeker- in staat was de wederopbouw kostigen, zich in Europa te bewapenen en een oor'.og in Indo-China te voeren Hij zei. dat het nodig was zich grote opofferingen te getroosten. hcid te krijgen dat er niemand meer aan boord van het wrak is De kustvaarder „Leendert B die in de Middellandse Zee in moeilijkheden /as geraakt door mankement aai De Franse Nationa'e Vergadering heeftroer. is op eigen kracht in Barcelona de regering toegestaan voort te gaan binnengelopen Daar zal de schade ge- met de heffing der huid.ge belastingen j repareerd worden Het motorschip totdat, de begroting goedgekeurd zal Lucas Bols 2" uit Amsterdam kwam ziin. Zulks zal naar verwachting niet Maandag na een zware strijd van acht eerder geschieden dan 10 Januari. dagen tegen de zware stormwinden in De commissie voor financiën had uit Rosslare Harbour to Ierland aan Het het wetsontwerp een clausule ceschrapt d,ffi die de reeerlne toestaat bil decreet in «es5°e,d de „nationaliseerde industrieën en de "vjrifhad OM.löpeï de genationaliseerde industrieën en de sociale verzekeringen bezuinigingen door te voeren Tevens had de commis sie de meeste van de nieuwe belastin gen. die 160 milliard franc moeten op brengen. verworpen zonder andere be lastingen in plaats hiervoor voor te stellen. ALLE OPVARENDEN VAN DE OESTHAV GERED Gisteren zijn de kapitein zijn vrouw en zeven leden van de bemanning van de „Oesthav" die door het Zwitserse schip ..Lucerne" Maandagavond waren gered van het voorschip, waarop zil se- door de sleepboot „Oceaan" op sleep touw genomen. De schepen hebben koers gezet naar Falmouth. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" is in de namiddag van Nieuwjaarsdag uitgevaren om de „Beurtvaart 2", die op een dijk ten Oosten van de haven van Den Helder was gelopen te helpen. De reddingboot gooide een tros over en slaagde er in het ongeladen schip vlot te trekken Het schip, dat twee man aan boord had, is op eigen kracht het Noordhollands kanaal opgevaren. Inmiddels zijn de moeilijkheden op dert Zaterdag de Oesthav" m tweeen zce nog niet ten ejn(je, want door het brak hebben rondgedreven te Pauil'ac toenemen van de wind tot sterkte acht aan land gebracht waar zii voor het js in de middag van 1 Januari in IJmui- eerst vernamen dat de 34 andere leden den de loodsdienst gestaakt In Hoek van de bemanning zich in veiligheid 1 van Holland werd de loodsdienst voor bevinden. kleine, schepen gestaakt. Litwinof tenlandse zaken. Hij was. buiten Sta lin de laatste der oude bolsjewieken. Van 1941 tot 1943 was hij Russisch ambassadeur in de Ver Staten en Cuba en van 1943 tot 1946 plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. By het uitbreken van de Russische revolutie was Litwinof diplomatiek agent in Groot Brittanië. waar hij in hechtenis werd genomen als gyzelaar voor de Britse agent m Moskou. Bruce Lochart Later werden zil tegen elkaar uitgewisseld. Litwinof huwde de dochter van een Brits advocaat sir Sidney Low en leer de vloeiend Engels spreken. Litwinof werd in 1867 ln Polen (het gedeelte, dat toen deel uitmaakte van het Russische Ryk). als zoon van arme t»nin toegekend In 1946 trok aj x-.cn Joodse ouders geboren. Hy heette oor- I uit het Russische openbare leven terug. spronkehjk Max Wallach. Hy was 22 jaar. toen hy zich in Polen aansloot by de revolutionnaire beweging, in 1901 werd hy gearresteerd en tot. gevangenis straf veroordeeld. Hij wist echter to ontsnappen en nam de wyk naar Zwit serland. Hier ontmoette hij Lenin en werd een van diens medewerkers. Enige tyd voor het uitbreken van de Russische revolutie (in October 1917) vertoefde Litwinof te Londen. In 1918 werd hy door zijn regering tot de eerste ambassadeur der Sovjet-Unie te Londen benoemd. In 1939 leidde Litwinof van Russische zijde de onderhandelingen, die maanden lang te Moskou tussen Engeland. Frank rijk en de Sovjet-Unie werden gevoerd en die ten doel hadden oen verdrag tegen Hitler-Duitsland te sluiten De bespre kingen wilden niet vlotten, daar de Rus sen de els stelden dat de Sovjet-Unie reeds by een dreiging van Duitse agres sie het recht zou krygen de toen nog onafhankelijke Oostzee-staten 'Estland, Letland en Lithauen) te bezetten. Dit sring de Engelsen en de Fransen te ver, die slechts in een Russisch militair ln- grijpen wilden toestemmen. Indien de Duitsers daadwerkeiyk de strud zouden hebben geopend Litwinof trad in deze periode af als leider der Russische buitenlandse poli tiek. Hij werd als zodanig opgevolgd door Molotof, die kort daarop, aan de vooravond van de eerste wereldoorlog, met de naar Moskou gevlogen Duitse minister van buitenlandse zaken Joa chim von Ribbentrop het Russisch- Duitse niet-aanvalsverdrag sloot. Het aftreden van Litwinof als Rus sisch volkscommissaris van buitenlandse zaken werd in het Westen beschouwd al het einde van een tiidperk, waarin samenwerking op buitenlands politiek gebied tussen de Sovjet-Unie en het Westen mogely'k scheen. Litwinof heeft in 1927 op de in dat Jaar te Geneve gehouden ontwapenings conferentie een totale ontwapening van alle landen voorgesteld. Gedurende de 10 jaar (1929-1939). dat Litwinof Russisch volkscommissaris van buitenlandse zaken was. verwierf hij zich een internationale reputatie we vers ziin openlijke diplomatie Al die tiid bleef ook ziin faam in de Sovjet- Unie zelf gevestigd. Zijn poctf werd door de zuiveringen en wisselingen in functies van 1936—1937 niet aangetast- Onder zy.n leiding rioot de Sovjet-Unie in enkele jaren tyds verdragen met veertien landen. In 1936 werd Litwinof d? orde van zich

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1