LEIDSCH DAGBLAD 90ste Jaargang ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 No. 27494 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f 0 40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Een afscheid en een begin Toen 1950 afscheid nam en zijn op- tolger de zware last van Atlas over droeg. zal de afgematte grijsaard weinig hebben kunnen bevroeden, hoezeer die jast nog in zwaarte zou toenemen! De koude oorlog is onverflauwbaar roortgezet en alle pogingen deze te be ëindigen hebben gefaald, dank zij de onverzettelijkheid van het Kremlin. Weliswaar heeft Moskou met woorden de meest grootscheepse vredespropagan- da gevoerd, doch zodra het op daden aankwam en het ls zeker onnodig te zeggen, dat het daarom alleen te doen :s' gaf het niet thuis. Zodoende kon peen resultaat worden geboekt. Oost en West staan nog altijd even ver van el kaar als tevoren en van een compromis ls in 1951 geen moment ernstig sprake pevreest. Als gelukkig veTschijnsei staat daartegenover dat ook in het verschei dend jaar de koude oorlog niet is over- peeaan tot een werkelijke, bloedige oor log In zoverre heeft 1951 ook niet te leurgesteld. al bracht het geen opklaring in de algemene situatie. Voor een niet gering deel is het Wes ten daarvoor mede verantwoordelijk, doordat grote, leidende kringen weiger den mede te werken aan een zo sterk maken van het anti-communistisch blok. dat het Oosten eenvoudig niet meer aan agressie kon denken. De hoogste een heid is wederom niet bereikt, daar in het Westen een splijtzwam is blijven be staan. Als hoofdfactoren mogen daar- r geldenhet zich nog niet voldoende kunnen maken van het oude begrip, alleen baas in huis te willen zijn en het niet zien van de rauwe realiteit zonder gevoelig te blijven voor zuivere gevoels argumenten, hoewel het nuchtere ver stand in andere richting drijft. Trots alle propaganda voor verster king der Westelijke eenheid, hapert daaraan nog al zo Iets. Trots de drin gende noodzaak ls over het begrip van een Europees leger nog altijd geen over eenstemming bereikt, al zijn er wel vor deringen gemaakt. De opneming van West-Duitsland in de Europese gemeen schap is nog altijd geen voldoengen feit, hoezeer de wenselijkheid, Ja zelfs de noodzakelijkheid daarvan algemeen vordt erkend. Maar het afzien van z.g. rechten is blijkbaar te moeilijk, vooral ranneer men zich niet los kan maken un oude vrees-gevoelens. De Raad van Europa heeft te Straats burg daarnevens wel een bijzonder be- sijs van onmacht gegeven. Mede ten- pvolge van de afwijzende houding van Engeland en Scandinavië, hoewel men u de stembus-overwinning van Win ston Churchill, die deze oorlogsheld cpnieuw aan het bewind bracht, hoop "0 een andere houding mocht koesteren. Seen, de Europese eenheid gebaseerd cp de Straatsburgse ideeën is nog een fats morgana gebleven. Is het erg te terbazen, wanneer men ziet. hoe zelfs ie Benelux In hoofdzaak nog een pa pter-overeenkomst mag worden ge noemd? Weliswaar is het Atlantisch pact ge woeld door het opnemen van Grieken land en Turkije, maar de noodzakelijke aansluiting van Spanje wordt door link se gevoeligheden tegengehouden, terwijl het evenmin democratische Zuid-Slavië vel genade vindt, hoewel dit land niet aan aansluiting denkt! Is het wonder, wanneer Moskou in al aze tegenstrijdigheden stof te over meent te zien, om nog niet af te zien van voortzetting van de koude oorlog? De splijtzwam bestaat immers nog én dus Slechts een volkomen gesloten front van het Westen zal afdoende remedie ri.ln voor Moskou-agressie! In Azië houdt Moskou het vuurtje 'arm in Korea. De pogingen om dit avontuur tot een einde te brengen, heb ben totdusver geen resultaat opgeleverd, al hebben de verbondenen gróte con cessies gedaan, culminerend in genoe- cen-nemen in grote lijn van herstel van de oude toestand, een Noord- en een Z iid-Korea. hetgeen op zich zelf al peen oplossing mag worden genoemd Zrifs lijkt de kans groeiende, dat Mos- sou druk bezig is de VN. te blijven b nden onder het mom van de bekende vredesgeluiden. Erger was evenwel, dat Azië en Afrika hebben gemeend, losgeslagen in natio nalistisch vaarwater, de kans te moeten grijpen om aan het nationalistisch drij ven te voldoen. Perzië begon door de Engelsen van de olie-velden te verdrij ven en weerbarstig te blijven staan op volledige zelfstandigheid in ieder op- ïfcht. alle ernstig gemeende bemidde lingspogingen afwijzend. Het is daardoor aan de rand van de economische af grond genaderd, maar het blijft doof. Het aanvankelijke Perzische succes dreof EgvDte er toe het voorbeeld te volgen. Zelfs in verscherpte vorm! Maar wh Egypte speelt met vuur en dreigt eveneens in de chaos te versterven. Feller nog dan in Perzië. za! het Westen in Egypte ziln posities handha ven. omdat het eigen-belang daartoe óvintrt. Vandaar de onzet van een front voor het Midden-Oosten. Zo eindigt 1951. een jaar. waaraan Pis de historie zijn Juiste plaats zal toekennen. En 1952? Voorspellingen noemen het een beslissend jaar. Moge het zo zijn: ia gunstige zin! WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: vannacht over het algemeen weinig be volking en zwakke wind. Temperatuur JP vele plaatsen dalend tot enkele gra den beneden het vriespunt en plaatselijk level of mist. Morgen overdag weer toe nemende bewolking en tijdelijk regen. Krachtig en langs de kust tot hard toe nemende Zuidelijke wind. Ongeveer de lfde temperatuur als vandaag. 'Opge maakt te 10 uur). 30 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16 26 uur Maan op: 10.41 uur; onde'19 13 uur Hoogwater te Katwijk te 4 25 IC 45 T - Springtij. (31/12 te 517 en '7 37 Koninklijke Familie in besneeuwd Sankt Anton Prinsessen Beatrix en Irene maakten reeds eerste afdaling Voor de tweede maal in de geschie denis van Sankt Anton staat de Ne derlandse Koninklijke trein op het stationnetje van het wintersport plaatsje. Het was gelijk gemeld gistermorgen kwart voor vier toen de uit drie wagons bestaande trein, in het op dat ogenblik vrijwel geheel uit gestorven dorpje binnenreed. Een half dozijn mensen had zich op dat ogen blik wakker gehouden om de Konink lijk familie op dit nachtlijk tydsttp te verwelkomen. Daar waren de bur gemeester Schneider, de directie van hotel Post en een paar fotografen. Ze zouden echter nog een paar uur moe ten wachten alvorens ze de Koningin, de Prins en de Prinsesjes ..Hcrzlich wilkommen in unserem Tal" konden toewensen, wan! de gehele familiewas in de diepst; rust in het slaaprijtuig. De tocht met de Koninklijke trein is een uitermate snelle geweest. In minder dan 15 uur werd de afstand van Utrecht naar Sankt Anton via Duitsland afgelegd, hetgeen oen uitzonderlijke prestatie mag worden genoemd. Donder dagochtend bevond alle bagage zich in de Dakota op Soesterberg, doch toen de weerberichten uit Zlirich slecht bleven, werd onmiddellijk besloten van de trein gebruik te maken en reeds om enige minuten voor twaalf werd de reis vanaf Utrecht aanvaard. Met de grootst moge lijke spoed werd de bagage van Soester- bere overgebracht naar Ut echt. De auto slipte echter bil Bilthoven en reed tegen een boom: er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. maar en kele koffers kregen lelijke deuken. Van de 15 uur, die de reis duurde, heeft Prins Bomhard er 4 besteed aan zijn Spaanse studies, waarvoor hij in de trein wel een uitzonderlijk geschikte gelegenheid had. Ook de eerste dag van het verblijf in Sankt Anton hield de Prins zich niet met skiën, maar met Spaans bezig, want een lichte keelpijn deed hem besluiten het hotel niet te verlaten. De prinsessen Beatrix en Irene behoorden daarentegen tot de eersten, die met skileraar Rudi Matt de lange latten opzochten en de eerste afdaling van de dag maakten. Ook de Koningin had zich gistermorgen reeds in skicos- tuum gestoken en bereidde zich voorop de komende tochten. De verlate aankomst van de Konlkllj- ke familie heeft Sankt Anton en allen, die in hotelkamers, zoldervertrekken en badkamers zyn ondergebracht, een sere nade doen mislopen van de dorpshar monie, die bij aankomst van de Arlberg- Expres uit Zürich om 8 uur "s avonds was opgeroepen om de zeer welkome pasten uit Nederland te begroeten. Voor de Koningin, de Prins en de Prin sesjes zijn wederom vertrekken gereser veerd op de tweede verdieping van hö- tel Post. Des te welkomer is de Koniklijke fa milie dit jaar. omdat zij met haar komst de sneeuw heeft meegebracht. Weken achtereen was het skiën ln de Vorarl- berg een onmogelijkheid, omdat de sneeuw maar niet wilde komen. 40 kilo meter voor het plaatsje was nog geen stukje meeuw te bekennen, maar 48 uur voor de komst van de Koninklijke fa milie begon de sneeuwval. De Arlbergpas was gisteravond voor auto's nog slechts met sneeuwkettin gen berijdbaar, maar het laat zich aanzien, dat de pas weldra geheel ver sperd zal zijn. De bergen zijn thans overvloedig bedekt met een vele centi meiers dik sneeuwtapijt en het ziet er dan ook naar uit dat de Koninklijke familie in het Oostenrijkse winter sportplaatsje de volkomen ontspanning zal vinden, die zjj van Sankt Anton verwacht. Amerikaanse vliegers uit Hongarije vrij AMERIKAANSE REPRESAILLES. De vier Amerikaanse vliegers, die na tot landen gedwongen te zijn, in Hon garije veroordeeld waren, zijn gister middag te Nickelsdorf over de Hon gaars-Oostenrijkse grens gebracht. Zij worden naar Wiesbaden overge bracht. Zü verkeren in goede toestand. De vliegers werden ontvangen door de Amerikaanse hoge commissaris ln Oos tenrijk. Walter Donnelly. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat geen paspoorten meer zullen worden verstrekt aan Amerikaanse burgers, die naar Hongarije willen reizen. Voorts ls aan de Hongaarse legatie te Washington opdracht gegeven de Hongaarse consu laten te New Yoris en Cleveland onmid dellijk te sluiten. Minister Acheson zei: „het Ameri kaanse volk ls terecht verontwaardigd. De Hongaarse regering heeft de grond regels van het internationaal fatsoen overtreden". „Vooruitgang" in Korea In de buurt van het vredeskamp" nabij Panmoendjon is enige vooruitgang bespeurd, aldus heeft kapitein Koster, publlciteitsofficier bi) het Nederlands detachement der Verenigde Naties me degedeeld. Niet bij de wapenstilstands besprekingen doch op het stationsempla cement te Munsan-ni. daar waar de ver maarde Press-train" staat. Deze trein namelijk is tien meter vooruitgereden. De enige vooruitgang sinds Juni 1950! Deze verplaatsing was noodzakelijk, om dat een wagon in de brand stond en het vuur dusdanig om zich heen greep, dat gevreesd werd, dat de ganse trein in vlammen zou opgaan. Niettemin blijft het tragisch te constateren, dat de wa penstilstandsbesprekingen gaande wor den gehouden door gepraat in de ruimte. Niet de minste vorderingen zijn ce laat ste dagen gemaakt. De brand in de „Press-tram" was voor de geallieerde Journalisten, die van alle delen der we reld naar Munsan-ni zyn gekomen dé gebeurtenis van de laatste weken Een slecht teken, aldus kapitein Koster. Gaullistisch plan voor Europese federat'e De Gaullisten hebben in de Franse Nationale Vergadering een tweetal reso luties ingediend betreffende een politie ke confederatie van Europese staten met behoud van de nationale legers. Het plan wil tegemoet komen aan de bezwa ren van de Beneluxlanden en Engeland tegen een bovennationaal gezagsorgaan, zoals voorgesteld ln het plan-Pleven. Volgens het plan zouden gelijktijdig re ferendums in Frankryk. West-Duitsland Italië, de Beneluxlanden en mogelijk nog andere Westeuropese landen moe ten worden gehouden, waarby aan de kiezers zou moeten worden gevraagd of zy voor een Europese statenbond zijn en voor een Europees parlement. De twee voornaamste punten waarop dit voorstel afwykt van het bestaande plan voor een Europees leger zyn: li De politieke eenheid moet vooraf gaan aan een herbewapening van Duitsland 21 De nationale legers moeten blyven bestaan en in een gemeenschappelijk verdedigingssysteem worden ingescha keld. Russische atoomdeskundige gevlucht? Gisteren hebben geallieerde functio narissen in Berlijn verklaard niets te weten van de Sovjetrussische geoloog en deskundige op het gebied der atoom energie. Astratsjof. die volgens berichten op 1 December uit Oost-Dultsland naar het Westen gevlucht zou zyn. Volgens het Britse blad ..Daily Ex press" zou er verband bestaan tussen het recente korte bezoek van vier Ame rikaanse atoomdeskundigen aan West- Duitsland en het verdwynen van As tratsjof. Het blad meldt voorts, dat vol gens de Duitse tolk, die met Astratsjof heeft gewerkt, „iedereen in het Oost- duitse uramumgebied, waarvan Astrats jof de leiding had, er van overtuigd is, dat hij naar het Westen is gevlucht." Twee van de vier Amerikaanse atoom deskundigen die onlangs een bezoek aan Europa hebben gebracht, hebben echter ontkend, dat dit bezoek iets te maken had met een Russische atoomdeskun dige die naar het Westen zou zijn uit geweken. Een hunner zei dat het be trokken bericht in het Britse blad „ge heel vals" was. Mr D. U. Stikker, voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de zes- landen-confercntie over een Euro pees leger in Parijs, met enige delegatieleden aan de conferentie- tafel. ^■1 I Dit nummer bestaat uit tien pagina's Storm rond Engeland Het Amerikaanse stoomschip .Flying Enterprise" heeft per radio geseind, dat het zich ln een orkaan bevindt in de positie 49 graden 20 minuten Noorder breedte en 17 gr. 20 minuten Wester lengte. «Dat ls plm 750 km. W. van Landsend). De situatie is ernstig. Ter hoogte van het Britse graafschap Devonshire Ls de Britse houten schoe ner ..Nelly Bywater" omgeslagen en ge zonken. Twee personen, onder wie een 17-jarige dochter van de kapitein, wor den vermist. De overige negen opvaren den zijn te Plymouth aan land gebracht. De ..Nelly Bywater" komt in verschil lende films voor. Het Ierse vliegveld Shannon is wegens overstroming voor onbepaalde tyd ge sloten. Het verkeer gaat nu via het vliegveld van Dublin. In het centrum van Londen is door breuk van een hoogspanningskabel on dergronds een ontploffing ontstaan, waardoor gasbuizen zyn gebroken en ontsnappend gas een serie ontploffingen veroor?'akte. Enige personen werden gewm 1 Een school en verscheiden hui- door de bewoners worden De „Fiylng Enterprise" heeft nader geseind dat zy dertig graden slagzij naar bakboord heeft en zich maar net dry- vende kan houden. Het schip heeft 10 passagiers aan boord. Enkele schepen zyn thans dichtby gekomen. Het Engelse schip „Birch" heeft ge seind dat een schoener in zyn nabijheid is gekapseisd. De „Birch" en een sleep boot bleven in de nabyheid om drenke lingen op te pikken. De „Birch" seinde later dat zU overlevenden aan boord had genomen. Er was geen zekerheid of de schoener was gezonken of niet. De liaven van Casablanca die op het ogenblik 7 millioen 300 ton per jaar te verwerken heeft, is te klein ge worden. De havenautoriteiten heb ben besloten de haven aanzienlijk te vergroten en te moderniseren. Tevens zullen hele wijken vernieuwd worden. Dezer dagen heeft de Franse resident-generaal in Morocco generaal Guillaume. een bezoek ge bracht aan de haven en de Marok kaanse stadswijk'. Eén van de wijken die in het kader van het nieuwe bouwplan van Casa blanca tot verdwijnen is gedoemd. De naam van deze wijk is Ben M' Sik. Geen beslissingen te Parijs bereikt Na afloop van de vergadering van gis teren van de ministers van financiën te Parys was het duidelijk, dat er geen compromis is gevonden dat de Benelux landen bevredigt. De Franse minister van financiën René Mayer zei na de ver gadering tot verslaggevers: de stand punten der delegaties zijn volkomen dui- deiyk, maar zy komen niet met elkaar overeen". Het standpunt van de Benelux werd door de Nederlandse minister van bui tenlandse Zaken mr Stikker, in de vorm van een voorstel verdedigd. Dit voorstel voorziet alleen in een gemeen- sehappeiyke begroting voor de gelden die nodig zyn voor administratieve doel einden Frankryk Italië en West-Duits land wi'.len daarentegen dat de gemeen schappelijke begroting het geheel van de nationale bydragen omvat Zowel de financiën a's militaire be sprekingen worden voortgezet. Nederland moet streven naar energiewinning uit kernsplitsing Conventionele bronnen raken uitgeput Toepassing nog in kinderschoenèn In een causerie over atoom-energie, die hij hield voor de vergadering van de vakgroep electrotechniek der samen werkende bonden van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, te Utrecht ge houden, heeft prof. dr H. Brinkman, directeur van het natuurkundig labora torium te Groningen nog eens de nadruk gelegd op de uitputting van energie bronnen. die de aarde in het algemeen en Nederland in het bijzonder gaat be dreigen. Een overzicht gevende van de z.g. conventionele energiebronnen, deed hij nog eens uitkomen, dat de wereld voorraden aan steenkool in ieder ge val over 500 jaar zullen zjjn uitgeput, terwyl die in Nederland over 80 jaar verdwenen zullen zijn. De strekking van zijn verder betoog was. dat. wil len wij niet aangewezen worden op import van energie. Nederland zal moeten komen tot het scheppen van nieuwe energiebronnen in deze zin. dat men zal moeten trachten gebruik te maken van de energie, die vrijkomt bij atoomkernsplitsing. Vooral de practische toepassing van de atoomenergie, zoals prof. Brinkman die schetste, had het oor der vergade ring. Spr. deed uitkomen, dat voor de totale jaarlijkse Nederlandse electrici- teitsopwekking kan worden volstaan met een hoeveelheid van plm. 120 kg. splijtstof. Het gehele transport-probleem van de steenkool voor de electrische centrales zou door deze toepassing ver dwijnen. In plaats van onafzienbare Churchill's reis naar de V. St. Hoewel de „Queen Mary", waarmee Churchill naar Amerika zal reizen, door het slechte weer op de thuisreis uit New York reeds twee dagen vertraging heeft, hoopt men toch. dat het schip volgens programma morgenvroeg uit Southampton naar New York zal kun nen vertrekken. In Londen is bekend gemaakt, dat zich onder de 35 personen, die Churchill zullen vergezellen, de chef van de imperiale generale staf. veldmaarschalk sir William Slim. en de eerste „Sea- lord", admiraal sir Rhoderick McGrigor. bevinden. Hieruit leidt men af. dat de verdediging en de Nato belangrijke punten van bespreking zullen zijn. Voorts wordt Churchill o m vergezeld door de minister van Buitenl. Zaken. Eden. de minister voor betrekkingen met het Gemenebest, lord Ismay. en de paymaster-general, lord Sherwell «de vroegere atoomdeskundige prof. Linde- mann». Verwacht wordt, dat Churchill Vrij dagmorgen 4 Januari in New York zal aankomen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washington zal vliegen en dezelfde avond zijn besprekingen met president Truman zal beginnen. Heden zal Churchill nog een kabinets bijeenkomst bijwonen.. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trygve Lie. heeft in een speciale boodschap aan het einde van het jaar op alle volkeren een beroep gedaan op nieuw een poging te doen om „de vi cieuze cirkel van impasses en propagan da" te doorbreken. „Wy moeten in het belang van het algemeen welzijn proberen weer tot wer kelijk onderhandelen te komen", aldus Trygve Lie. reeksen kolenwagens zou men slechts de beschikking behoeven te hebben over een jeep om de brandstof aan te voe ren. Er zou geen as- en geen rook- of roetvraagstuk meer bestaan. En toch was de prys van zuiver uranium in 1943 slechts 45 dollar par kg., en ook thans is de prys nog zeer laag. vergeleken met de enorme bedragen, die alleen reeds door het kolenverbrulk worden ver slonden. Verdere toepassingsmogelijkheden zag prof. Brinkman in de verwarming van grote woningcomplexen en in de toepas sing bij de scheepvaart. Daarby deed hy uitkomen, dat in Amerika het gebruik van een kernreactor reeds vexwezeniykt wordt in een duikboot. De toepassingen staan nog volkomen in de kinderschoenen want in het al gemeen is men nog bezig met labora toriumproeven. Maar de inrichtingen, waarmede nu wordt geëxperimenteerd, zullen de efficiënte machinerieën van de toekomst worden. Men vergelijke de eerste primitieve stoommachine van weleer maar eens met de inge- nieuse krachtwerktuigen van nu. NIET ZELDZAAM. Prof. Brinkman schetste het uranium als een niet-zeldzaam metaal, dat veel meer dan zilver en kwikzilver voorkomt. Thorium komt weer 3 maal zo veelvul dig voor als uranium en belde elementen samen zijn even veelvuldig voorkomend als lood. In Amerika verwaoht men in 1958 reeds de beschikking te hebben over een electrisch vermogen van 15 millioen kw. Het totale Nederlandse vermogen be draagt 300 000 kw. Naar de stellige mening van prof. Brinkman zal Nederland moeten trachten mee te doen omdat het ener gievraagstuk voor Nederland schrij nend wordt. In verband met wat door Nederland op dit gebied gepresteerd wordt zeide prof. Brinkman, dat men deels tevre den kan zjjn, maar dat er aan de an dere kant reden is tot zorg, omdat men ook in regeringskringen eigenlijk nog niet voldoende doordrongen is van de noodzaken, waarvoor wij thans komen te staan, ten aanzien van de voor de industrie zo nodige energie. AFSCHEID IR J. S. VAN NIJMEGEN SCHONEGEVEL. Benoemd tot Ridder Nederlandse Leeuw. Op 31 December a.s. zal Ir J. S. van Nijmegen Schonegevel. plaatsvervangend Directeur-Generaal voor Handel en Ny- verheid, aan wie op zyn verzoek eervol ontslag is verleend, het ministerie van Economische Zaken verlaten. Tydens een gisteravond in hotel de Witte Brug te Den Haag gehouden afscheidsrecep tie deelde de minister van Economische Zaken, prof dr J. R M. van den Brink, mede, dat H.M. de Koningin Ir van Ny- megen Schonegevel heeft benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Volgens een K.B. worden de bedragen, die op de salarissen van rykspersoneel worden ingehouden voor uniformver- strekking, ingaande 1 Januari 1952 met 50 verhoogd. Deze maatregel is ge nomen om deze inhoudingen enigszins aan te passen aan de gestegen textiel- pr ijzen. De heer J. C. de Vries en echtgenote gedood Onder Hedel is gisteravond een per sonenauto met grote snelheid op een stilstaande vrachtauto gereden. Hier bij werden twee inzittenden van de personenauto gedood. De slachtoffers zyn: de heer J. C. de Vries te Geldrop. lid van de Raad van Bestuur van de Philips gloeilampenfa briek N.V. en diens echtgenote. Belden werden by de botsing door de voorruit gedrukt en op slag gedood. De heer de Vries kwam in 1922 ln dienst van Philips op de afdeling Fi nanciën. In 1937 kreeg hy de leiding van de afdeling Financiën en Boekhou ding. in 1939 werd hy onder-directeur en in 1946 lid van de Raad van Bestuur. Bezwaren van mr dr v. Rhijn tegen P. v. d. A.-plan Vandaag zullen op het Plancongres van de P. v. d. A inleidingen worden ge houden door dr Ph. J Idenburg en de heer G. J N. M Ruygers. Aan de discussie werd gisteren jnder meer deelgenomen door staatssecreta ris dr A. A. van Rhjjn die drie bezwa ren tegen het plan had. Het plan legt te veel nadrvk op so cialisatie. zeide staatssecretaris en te weinig op orden:ng. 3jj ordening zal de staat ais regel g--en schadevergoe ding behoeven te betalen en de ver antwoordelijkheid voor de voorraden blijft liggen bij de particuliere onder nemer. Verder zei dr Van Rhijn grote bezwaren te hebben tegen een vermin dering van de bemoeiingen van de overheid met de loonpolitiek. En ten slotte wilde dr v an Rhijn de vrijheid van enkelen toch wel beperken als de vrijheid van de massa daardoor groter zal worden. Een andere spreker noem de het rapport een couveusekindje dat nog opgekweekt moet worden. Namens de plancommissie antwoordde ir Vos om., dat ook ordening grote moeilykheden meebrengt, wat geble ken is by de ordening van de landbouw. Zelfs als de grote massa meer vrijheid zou krijgen door beperking van de vrij heid van enkelen aldus ir Vos dan ben ik nog niet bereid om die reden alleen de vrijheid van enkelen aan te tasten. Tydens het congres is nog aangekon digd dat binnenkort een Welvaartsplan door het NV.V. en een rapport over de bevo'.gingsgToep door de Wiardi Beek man Stichting zullen worden gepubli ceerd. Gebitten worden duurder ZOWEL VOOR VRIJWILLIG- ALS VERPLICHT VERZEKERDEN De ziekenfondsraad heeft een overeen komst goedgekeurd tussen de zieken fondsorganisaties en de Nederlandse maatschappij ter bevordering van de tandheelkunde over de tarieven van de tandartsen. De regeling die een bezui niging beoogt, heeft tot gevolg dat de niet-gesaneerde verzekerden meer zul len moeten gaan betalen, terwijl de bij dragen van het ziekenfonds voor kunstgebitten Iets verhoogd zijn. De regeling geldt zowel voor verplicht als vrijwillig verzekerden. Gesaneerde patiënten dit zijn per sonen die hun gebit geheel in orde heb ben laten maken en om het half jaar voor contróle komen zullen voor vul lingen en zenuwbehandelingen niets hoe. ven te betalen. Niet-gesaneerden beta len voortaan f. 150 per vulling en voor een zenuw behandeling f. 450 met f. 3 60 per vulling. Het onderscheid tussen niet- gesaneerden onder en boven de 30 jaar is vervallen De bijdrage in een kunstgebit voor hen die minstens zes maanden verzekerd zijn is verhoogd van I. 55 tot f 60. Voor een onder- of bovengebit wordt de by'drage f. 32 50 in plaats van f. 30. GEEN WATER Twee mannen belden dezer dagen 's morgens by alle étages van een wo ning ln Amsterdam West aan met de mededeling, dat de bewoners water moesten tappen omdat er een reparatie aan de waterleiding moest worden ver richt. De reparatie duurde erg lang, 's avonds was er nóg geen water. Het bleek, dat de twee onbekenden 7 meter waterleldlngpyp achter de hoofdkraan hadden gesloopt en meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1