LEIDSCH DAGBLAD Witte Kerstmis in Washington? 90ste Jaargang VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 No. 27489 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal; t. 0 40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Parijs heeft zich gehaast Hu Kerstmis nadert en dus het werk algemene vergadering van de V.N. ;f Parijs hedenavond tot na Nieuwjaar Tl norden verdaagd, heeft men blijk bar alles op alles gezet, om voor het reces nog tot uiteindelijke beslissingen x enkele belangrijke vraagstukken te jeraken. En men is daarin gedeeltelijk gedaagd. Om te beginnen is de ontwapenings- tiesue tot een beslissing gebracht! Tenminste in zoverre daarin van een t-slissing kan worden gesproken. Na ms felle woordenstrijd tussen de Wes- rüjke en Oostelijke vertegenwoordigers tenslotte het Westelijke plan aan vaard. maar het zal in een apart inge heide commissie verder worden uitge- se.kt. Beide standpunten zijn elkaar inmiddels toch niet genaderd en de instaande controverse tussen Oost en West is er niet door verzacht, laat staan overbrugd. In de commissie kan men tiraks van voren af aan gaan beginnen. Met vrij grote zekerheid, dat Moskou tenslotte in de Veiligheidsraad wel een veto zal uitbrengen, hetgeen het bereik te zal torpederen. Men zal daarom goed coen. om zich inzake een werkelijke ontwapening nog geen illusies te vor men. Wel merkwaardig bij de gehouden stemmingen in deze zo belangrijke mate rie was overigens, dat zoveel landen r.ch onthielden. Dat is een bewijs, dat die landen blijkbaar de verhoudingen nog altijd niet juist zien en daarin schuilt een groot gevaar. De tijden van volledige zelfstandigheid en van een suivere neutraliteit zijn voorbij. Daar voor is in de huidige omstandigheden, i'aarin de ganse wereld let wel: de ganse wereld is beland geen ruimte meer. En toch zijn het deze factoren ge veest, die tot die onthouding hebben geleid. Bang om party te kiezen, heeft men het gezocht in een vlucht voor de verantwoordelykheid. Blijkbaar niet in ziende, dat men door aldus te handelen feitelijk het Kremlin in de kaart speelt. Vooral in het Oosten ziet men die half slachtige houding sterk naar vorén ko men. Het is jammer, want zo kan Mos kou blijven speculeren op verdeeldheid in het niet aanwezig zyn van een ge sloten front in belangrijke streken van onze aardbol. Een tweede belangrüke materie was die van onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duits land. Men weet. hoe. tegen de verwach ting in, Oost-Duitsland toch te Parijs zijn stem heeft doen horen, al was het dan een afwijzend geluid terzake van ten bemoeienis van de V.N. met deze affaire, zich stellend op het standpunt, dat alleen de vier bezettende mogen- heden hier recht van spreken bezitten. Niettemin is ook in deze aangelegenheid doorgezet en is een commissie van on derzoek ingesteld. Of deze commissie kans van slagen heeft, hangt natuurlijk veer direct af van de vraag, of Oost- Dmtsland medewerking zaï willen ver luien. Geheel uitgesloten moet men dit mot oordelen, al is optimisme zelfs dan roe misplaatst, daar Grotewohl cs. er b'ijkbaar alles opzetten, om de herbewa- ;«nlng van het Westelijk deel van het (tns zo machtige Duitse rijk te verhin deren en daarvoor wel-enige concessies nllen opbrengen. De vraag rijst evenwel, of de Oost- Duitsers niet te laat de bakens hebben verzet. Na eindeloze stemmingen is tenslotte Griekenland uit de bus gekomen als lid tan de Veiligheidsraad, waardoor aan het Oostelijk blok een stem in dit be langrijke lichaam der V.N. is ontfutseld. Ku kan men wel zeggen, dat het er niet teel op aan komt. omdat de Moskouse satellieten toch nimmer een eigen ge luid laten horen en Moskou zelf een per manente zetel heeft, doch gelet op de scherp afgebakende aanwyzing omtrent toewijzing van deze zetels naar geogra fische verhoudingen, lijkt deze nederlaag voor het Kremlin toch eerder op een morele overwinning, daar Moskou hier een flagrante schending van de bedoe lingen kan constateren. Bijzonder scherp is het debat geweest ov»r de Russische klacht, dat Amerika zich zou hebben ingelaten met binnen landse aangelegenheden der Sovjet- Unie, een klacht, door Washington vol ledig afgewezen. Waarbij het zeer te recht de bal terugkaatste door er op te wnzen. hoe het communisme overal ter acreld juist zelf doet. hetgeen het Ame rika verweet ten onrechte. Tot begin volgend jaar zal het werk te Parys nu rusten en kan men verse tracé.ten verzamelen Amerikaanse nota aan Hongarije De VS hebben aan Hongarije een in krachtige bewoordingen gestelde nota pezonden. waarin zij de beschuldigingen. c"-t een Amerikaans vliegtuig op 19 No vember een spionnagemissie vervulde, van de hand wyzen. Het toestel werd op genoemde datum door Sovjet-Russische jagers tot landen cedwongen. De vier leden van de be manning bevinden zich nog in Honga rije. WEERBERICHT Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht op vele plaat ten vorming van mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijk opklaringen. Geen regen. Aanvankelijk zwakke veranderiyke. later tot matig en m het Noorden van het land tot vrij tachtig toenemende wind uit Zuideiyke ■'"hhngen. Vannacht temperaturen om •vet vriespunt tot lichte vorst. Morgen middag dezelfde of iets lagere tempera- *J--en dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 22 DECEMBER. Zon op- 8.46 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 1.14 uur; onder- 1235 uur. Hoogwater te Katwyk te 9.04 en 21 34 u- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men ontkomt niet aan cadeautjes! (Van onze Amerikaanse correspondent dr P. G. J. Korteweg) Overal ligt hier sneeuw, zelfs in het Zuiden van Califomlë, waar de vrou wen nog in zomerjurken buiten lopen. Daar is het natuuhjk kunstsneeuw, ge drapeerd boven winkels en kiosken. Maar sneeuw moet er zyn. want het is buna Kerstmis. Wanneer ik 's ochtends vroeg in een drug-store een kop koffie drink, zingt een sentimenteel man door de luidspre ker. dat hij „droomt van een witte Kerstmis", en 's avonds laat. wanneer ik de radio aanzet, biykt diezelfde man nog altijd dezelfde droom te hebben. Wanneer het zo koud biyft, zal 's mans droom voor Washington in vervulling gaan. Een paar dagen geleden viel hier een aardig pak echte sneeuw en leder een praat daar nog voortdurend over. Sneeuwen doet het in Amerika's hoofd stad meestal maar een paar keer per jaar. Vandaar dat de stad niet al te best uitgerust is met sneeuwploegen en an dere instrumnten om de straten en we gen schoon te houden. Sneeuw wil hier zeggen: geweldige verkeersopstoppingen. Veel regeringsambtenaren wonen 5 of 10 km buiten het centrum en een flinke sneeuwval betekent voor hen: een tocht naar huis die 4 a 5 uren duurt. Toen een dezer dagen midden op de dag 't. begon te sneeuwen, stuurde men al spoedig de kinderen van school naar huis en even later kregen ook die amb tenaren vrijaf. Maar voor hen was het al te laat. Overal stonden bussen en vracht auto's over de weg. Brandweer en po litie werkten zo hard ze konden, maar niettemin kwamen veel vaders en wer kende vrouwen uien en uren te laat thuis. Nog altyd is men daar niet over uitgepraat en die zingende man over de witte Kerstmis, men zou hem wel kunnennee, toch niet. Zelfs een biitende vrieswind kan de warme, sen timentele Kerstgevoelens niet wegbla zen. Sentimenteel? Kerstmis kost me wel 3fin dollar, zegt myn buurman en h'i kiikt- daarbij alles behalve sentimenteel Inderdaad, de duurte ln d° Kersttijd is voor velen een hele druk. De winkeliers zijn er in geslaagd een kerstgewoonte en een kerstverplichting in het leven te roepen, waardoor men zich byna ge dwongen voelt om niet alleen aan vrouw en kinderen, maar ook aan vrienden, kennissen en 're1 a ties' dure kerstca- deaux te sturen. Bovendien moet men toch wel aan een grote kring van be kenden een mooie, liefst met eieen naam bedrukte, kerstkaart sturen. 'Dit jaar don we er maar niet aan', zegt menig echtpaar. Maar 14 dagen voor Kerstmis beginnen de kaarten van vrienden al binnen te stromen. Die moet men toch beantwoorden en het slot is. dat men een 100 of 150 mooie kaarten naar het postkantoor brengt. Laat het dan veel geld kosten. Mopper dan maar wat op die handige winkeliers, die iedereen tot cadeautjes-geven weten op te stuwen. De kerststemming wint het toch. Zonder die dwang van conventie en verplichting had ge die 100 of 150 bekenden wel- licht in geen jaren geschreven Och. het i zijn natuurliik niet allemaal goede vrien- I den. maar die gezellige bootreis met de een. dat korte gesprek met de ander. I dat feestje daar en die bergtocht van d-- vorige zomer I Het is toch goed om te laten merken, i dat men die goede momenten van har- lelijkheid niet is vergeten. Het leven is zo druk hier De mensen I verhuizen zo veel. Je ziet elkaar te wei- r.'g. je dreigt te vervreemden. Santa I Claus, de goedmoedige Kerstman, helpt er aan mee. dat er althans een jaarlijks I contact bliift bestaan. Dat is een goed I ding Daarom, al ben je voor alles mis schien d<* vriend van de winkeliers: 'Happy Christmas. Santa Claus'. eenstemming Is bereikt, aldus heeft Averell Harriman, directeur van het „bureau voor wederzydse beveiliging" te Parijs medegedeeld. Het doel van het plan is snel ge- I vechtsklare strijdkrachten ln Europa op te bouwen op grondslag van de beschik bare mankracht, hulpbronnen en finan ciën. Generaal Elsenhower zou vooral gro ter verantwoordelykheid krijgen wat be treft het uitwerken van een voorrangs stelsel voor het materiaal en construc tiewerk, dat het Noordatlantisch leger nodig zou hebben. Volgens kringen die in nauwe betrek king tot Har-iman staan, zou dit bete kenen. dat Eisenhower de bevoegdheid zou krijgen te beslissen welke goederen, materiaal en constructiewerk nodig zyn voor het Noordatlantisch leger in Euro pa als geheel. Hij zou tevens over voor rang beslissen, in plaats van deze beslis singen over te laten aan de regeringen, die strijdkrachten aan het leger leveren. Deens schip in brand MEESTE OPVARENDEN GERED. Ongeveer drie en een halve myi ten Westen van de Columbia-rivier (Ameri kaanse westkust) is brand uitgebroken aan boord van het Deense schip „Erria" (8767 tont. dat met 108 passagiers en bemanningsleden aan boord op weg was van Portland naar San Francisco. Leden van de Amerikaanse kustwacht zyn er in geslaagd 103 personen te red den en aan wal te brengen. Onder hen bevindt zich de kapitein van het schip. In een bericht van de kapitein aan de rederij is gemeld, dat het gehele schip binnen 30 k 40 minuten na ontdekking van de brand in lichterlaaie stond. Er ontstond geen paniek en het schip werd orderlijk verlaten. Te San Francisco is door het kantoor van de rederij ide Oost-Aziatische Scheepvaartmaatschappybekendge maakt. dat in totaal nog acht passagiers en drie leden van de bemanning wor den vermist. Het kantoor wyst er op. dat de lijst niet officieel is en dat mo gelijk de vermisten zyn opgepikt door kleinere vaartuigen in de buurt van de „Erria". De meeste opvarenden hebben al hun bezittingen aan boord van de „Erria" moeten achterlaten. Dezer dagen is. blykens een bericht in de „Times", op het tot de Britse Ba- hama-eilandengroep behorende Nassau overleden Hilary Aidan St. George Saun ders. bekend schrijver van historische romans en geschledschryver. Hy is 53 jaar oud geworden. Grotere bevoegdheden voor generaal Eisenhower Generaal Eisenhower zal grotere be voegdheden krygen op grond van de huidige plannen voor West-Europese herbewapenng ln 1952, waarover over- John L. Lewis, hoofd van de mach tige vakv-reniging van mijnwerkers, heeft aan de Amerikaanse redering een nieuw plan voorgelegd voor het zenden van meer en goedkopere kolen naar de Europese industrieën Hij verklaarde op I een persconferentie, dat hy en de ver- tegenwoord'gers van de kolenmijnexplol- tanten hebben voorgesteld een export- I pool voor kolen op te richten. Er zullen schepen worden gehuurd van de rege- j ring om kolen naar Europa te kunnen i vervoeren zonder winst op de vervoers kosten. Volgens Lewis zullen de Euro pese industrieën krachtens het plan ko len kunnen verkrijgen tegen aanzieniyk lagere pryzsn. Een hef schroef vliegtuig, de K-225. voorzien van een straalmotor, heeft een serie geslaagde vluchten ge maakt boven het Bradley vliegveld. Windsor Locks, in de Amerikaanse slaat Connecticut. Hoewel de motor van de K-225 in principe dezelfde is als die van een straalvliegtuig, is er een groot verschil in het aan wenden van de kracht. Bij een straalvliegtuig leveren de uitlaat gassen de rechtstreekse voortstu wende beweging, bij het hefschroef - vliegtuig worden de rotors tot draaien gebracht. OM DE PLECHTIGHEID VAN TUNIS Het dagelykse bestuur van de Franse socialistische party heeft meegedeeld, dat het een resolutie heeft aangenomen, waarin het aandringt op het verlenen van zelfbestuur aan Tunis en het stand punt van de Franse regering veroor deelt. In de resolutie wordt gevraagd onder handelingen tussen vertegenwoordigers van Frankrijk en Tunis te openen ten einde een datum vast te stellen voor het onafhankelijk worden van het gebied. Voorts wordt verzocht politieke, econo mische en sociale hervormingen in te voeren ter voorbereiding van een bond genootschap tussen Frankrijk en Tunis „op voet van gelykheld" De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman. heeft, spre kend over de Tunesische kwestie, ver klaard. dat de Franse regering nooit van plan is geweest Tunis te verlaten. „Wij zijn voor hervormingen, mits deze niet worden opgelegd", aldus Schuman, die meedeelde, dat er „aanzienlijke be- stuurshervormingen" in Tunis tot stónd zijn gebracht en een tweede reeks her- vormingsmaatregeln in voorbereiding is." PLAN TOT WIJZIGING DER OPLEIDING VAN DE DUITSE SOLDAAT. Een groep leden van de West-Duitse Bondsdag is bezig aan het opstellen van nieuwe bepalingen voor de militaire op leiding ten einde „de historische Duitse robot-soldaat om te vormen tot de sol daat met onafhankelijke geest, die men in de Angelsaksische legers vindt" Het gaat er om, de normen, die Frederik de Grote van Pruisen instelde, te wijzi gen. „Het nieuwe leger zal geen uren verdoen aan onnodig drillen", aldus ver klaart men in parlementskringen. Een van de belangrijkste maatregelen zou het afschaffen van onnodige straffen en willekeurige vermoeiende oefeningen zyn. Een comité van automobilisten heeft j een inzameling gehouden om alle wegenwachters cen Kerstpakket te I kunnen aanbieden. De pakketten werden gisteren door de inspecteurs van de wegenwacht op de verzamel- plaats in Gouda afgehaald en in de verschillende rayons aan de mannen uitgedeeld. J Hier overhandigt de hoofdinspecteur van de wegenwacht, de heer A. M. Mosheuvel (links) een Kerst- pakket aan wegenwachter De Ruyter. Drie van Goghs-doekjes te Breda ontdekt? Een i ..uchtig opgetuigde Kerstboom zal glans verlenen aan het Kerst feest. dat het personeel van de pa leizen morgen tezamen met de i Koninklijke Familie in het palcis 1 de Dam te Amsterdam zal vieren I De laatste hand wordt gelegd aan Je Kerstboom, welke afkomstig is |ran het Koninklijk domein. Gevonden in eiken kabinet De mogelijkheid schijnt niet uitge sloten. dat hlyken zal. dat in Breda een drietal van Gogh-doekjes zijn ont dekt. Ruim 30 jaar lang hebben zy in een eiken kabinet gelegen en zijn daaruit dezer dagen opgediept. Het grootste stelt een wever voor. op het kleinste van de drie staat een spit tende boer en op het derde een groepje boeren en boerinnen op een veld. Eigenaar van deze drie doekjes ls de 82-jarige heer J. Schalk, gejjensionneerd wagenmaker van de artillerie, die voor dp liefhebbery zelf ook schildert. De veronderstelling van de eigenaar dat deze doekjes van v. Gogh zouden zijn, ls niet zozeer gebaseerd op zyn ken nis van de schilder dan wel op de wijze, waarop deze doekjes indertyd in zyn bezit zyn gekomen. Er is thans contact opgenomen met lr V W. van Gogh. de neef van Vincent. Deze bevestigde, dat de omstandigheden inderdaad aanleiding geven tot een klei ne kans. dat het hier werk van zyn oom betreft. Uiteraard zal een onder zoek moeten uitmaken of hier van echte Van Goghs kan worden gesproken. Het komt namelijk volgens deskundigen tal loze malen voor. dat men meent een Van Gogh ontdekt te hebben, die dit bij on derzoek niet blykt te zyn. De opkoper Couvreur te Breda heeft indertyd een groot aantal schilderstuk jes en tekeningen van Van Gogh in zijn bezit gehad en deze voor een appel en een ei van de hand gedaan. Toen later bleek, dat het hier allemaal originele j Van Goghs betrof (de opkoper h3d er eer. kelder vol van), is door hem zelf en ook door anderen in wyde omtrek jacht gemaakt op dit werk. Aan deze jacht werd ook deelgenomen door een 1 zekere heer Mouwen, een militaire kleermaker en een officier genaamd Van Ba kei. Deze nam enige opkopers in dienst, die met dit zoeken een dagloon- tje verdienden. Op deze manier kwamen 1 ei weer enkele honderden werken en werkjes van Vincent van Gogh bij el- nar. Deze doeken en doekjes hadden uiteraard veel geleden 145 hiervan Het I de heer Mouwen restaureren door een kunstschilder van Loon. die in die da gen by de heer Schalk onderdak had ge- I vonden. Deze meent nu, dat de kunst schilder als dank voor het onderdak, dat hy by de familie Schalk genoot, enige van deze werkjes heeft afgestaan aan de inmiddels overleden echtgenote van de heer Schalk. Deze zou de doekjes, zonder medeweten van haar man. heb ben geaccepteerd en opgeborgen in het eiken kabinet, waaruit zy dezer dagen te voorschyn kwamen. (lneez. Med.-adv.) De opperbevelhebber der Britse troe pen in Egypte, generaal sir George Erskine, heeft een dienstorder uitge vaardigd. waarin hy zijn manschappen opdraagt gewapende Egyptenaren, die in de Suezkanaalzone worden aangetrof fen. als „vyandeiyke elementen" te be handelen. Men maakt nu de gevolg trekking. dat in het vervolg dergelyke personen, indien zy door de Britse troe pen worden gearresteerd, niet meer aan de Egyptische autoriteiten zullen wor den overhandigd, doch door de Britse autoriteiten zullen worden berecht. Hoe LiDye tot de heiq is gekomen De voormalige Italiaanse kolonie Libye verkrijgt op 24 December de status van onafhankelijkheid. Hiermede ontstaat na de laatste wereldoorlog voor de tweede keer een nieuwe staat langs de kust van de oude Middellandse Zee. In 1948 was de erkenning van de nieuwe j staat Israel een feit. Van de overige Ita liaanse koloniën verkrygt Eritrea voor j 1 September 1952 onafhankelykheid. Somaliland daarentegen blijft nog 20 jaar onder de hoede van de Ver Naties. Het gebied van de nieuwe staat Libye heef: een langdurige bezettingsperiode achter de rug. waarvan de byzonderhe- j den in de kaart staan aangegeven. Het j gebied telt drie provinciën nl.: Fessan met 797.000 inwoners; Cyrenaica met 327 000 inwoners; Tnpolitanlë met 50 000 inwoners. In de speciale politieke commissie van de V. N. heeft Egypte er op aangedron- 1 gen dat de commissaris der V. N ln Li- bye. de Nederlander A. Pelt. onmiddel- lyk naar Parys zou worden-ontboden 1 om verslag uit te brengen over het .je- j giem van terreur" ln de voormalige Ita- I liaanse kolonie, dat zou zijn ingesteld door de „door Engeland gesteunde" voorlopige regering. De toestand in Li bye werd „snel slechter". „Goede vader landers" werden gearresteerd en „de vrijheid onderdrukt". Veel nota zal hiervan wel niet genomen worden. Tot na de verkiezingen in Maart biy- ven de Engelse troepen. Groot Brittannië zal nauwe betrek kingen met de nieuwe staat onderhou den. Het zal het tekort op de Libysche begroting blijven aanzuiveren en er is een Britsch-Lybisch ontwerp-verdrag voor wederzijdse hulpverlening opge steld, dat zal worden getekend, nadat een volgens de bepalingen van de grond wet gekozen regering in het komende voorjaar het gezag over Libyë zal uit oefenen. Voorts zal Lybie financiële steun van Frankrijk en de Verenigde Staten ont vangen. De Amerikaanse hulp wordt verleend overeenkomstig de bepalingen van het verdrag voor de wederzydse hulpverlening. Kerstboodschap van Prinses Wilhelmina Gezegend zij onze gang naar Bethlehem! Door de NCRV werd gisteravond een Kerstzangdienst in de St. Ba- vokerk te Haarlem uitgezonden, die georganiseerd was door de Commis sie voor byzonder kerkewerk der Ned. Herv. Gemeente en onder lei ding stond van ds Joh. Bronsgeest te Haarlem. Tijdens deze dienst werd de Kerstboodschap van Prinses Wil helmina uitgezonden, waaraan wij ontlenen: In dit uur van Adventsjubel zingt gy de lof van Hem. die onze gestal tenis aannam, die indaalde in onze nood. Op een avond als deze gaan wy onze eigen klemheid voelen en de betrekkelyke waarde van al hetgeen wij ons eigen kunnen noe men. beseffen. Hoe schrijnend is dan nog by velen de geestelijke ar moede en innerlijke leegte. Doch in dit uur van wijding wor den wij boven ons zelf opgeheven. Wy voelen het gebeuren van de Kerstnacht als het ware op ons af komen: de gTote liefdedaad van God. Dan gaan wy onze innerlyke leegte en armoede zien als de voor lopers van die heerlyke volheid, die bezit wil nemen van ons hart en leven. Zalig zyn de armen van geest, want hunner is het Konink- ryk der Hemelen. Dit is niet alleen een belofte voor de toekomst, maar de zekerheid voor het heden. Als wy straks naar Bethlehem gaan, dan kan dat niet anders zyn dan in het besef van onze geeste lijke armoede en leegte. Hy deed immers afstand van alles voor ons. Als wy in deze houding volharden tegenover Hem. zullen zy in en door hem vinden de oplossing van alle vraagstukken, die zowel ons per- sooniyk leven als het grote gezin der volken thans benauwen. In vol maakte liefde, ln volmaakte wys- heid en ln volmaakte gerechtig heid. Gezegend zy onze gang naar Bethlehem! De bezorging van ons blad Ten einde de bezorging van ons Blad niet tc vertragen, verzoeken wy onze abonne's beleefd onze bezorgers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wen sen. geen gehoor te geven tydens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. Betty Bean, ht> 9 jarig dochtertje van een ryke verzekeringsagent te Kansas City (Missouri) is op school wat achter in aardrijkskunde. Papa besloot de aard rijkskundige kennis \an Betty wat uit te breiden door haar in de Kerstvacan- tie een vliegtocht om de wereld te laten maken. Deze „onderwijsvernieuwing" dreigt echter weinig resultaat te heb ben: Betty ls nu al drie dagen onderweg en heeft op de begane grond nog niets anders gezien dan drie wachtkamers op vliegvelden. Het toestel kwam zo laat op I Newark aan. dat een bezoek aan New j York er bij moest inschieten. Te Gan der (Newfoundland) was het zo warm. dat ze niet op stap kon gaan Met zes uur vertraging kwam het toestel te I.onden aan en de achttien plaatsen aie ze in haar reisdagboek genoteerd had om Londen te bezoeken, moesten een begrip voor h3ar blijven. Nu was I haar hoop gevestigd op de twee volgen de landingsplaatsen. Brussel en Frank- j fort. Door de luidspreker werd echter i mrdecedeeld. dat het vliegtuig wegens mist zonder landing naarTurkiie "zou doorvliegenWat is 1e oordeel over de wereld", werd haar in Londen ge vraagd door de pers „Ik heb er nog niet veel van gezien", was haar ant woord."

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 13