LEIDSCH DAGBLAD jhurchill en Eden huiswaarts Overste Eekhout ziet nog geen einde aan Koreaanse oorlog mntertijd eerbericht Amerika en de bewapening (Jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 No. 27487 •;;leur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 5.15 per kwartaal: f. 0.40 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 gels standpunt soepeler j maar niet gewijzigd I (Telefonisch van onze Parljse correspondent) lom halftien zijn gisteravond Chur- .j on Eden niet hun gevolg weer jr Londen vertrokken na een twee ds verblijf in Parijs, dat hun heel „nig rust had gelaten. ;jrchill die na zijn lunoh met Ple- aog even voor de fotografen po- j. jig er gebogen, vermoeid en ver- ;d uit, ofschoon hij als gespreks- :sr nog zeker zijn mannetje staat (o'j nog steeds over zijn fameuze ge- jtn en fabelachtige feitenkennis iikken moet. iü had Churchill, zo werd verteld mensen, die zijn besprekingen had- bijgewoond, nu hij de 77 is gepas- i, wat eerder tekenen van vermoeid er toond, die zic-h dan vaak uitten gi lichte prikkelbaarheid. Maar die :«;dheid heeft hem er toch niet veerhouden naast de geprojecteerde jdslagingen met Pleven en Eisen- >r ook nog een ontmoeting met Har- in, de voorzitter van de „raad der m", te beleggen. ide meeste Paryse politieke kringen men aan dit bezoek van Churchill, over het. algemeen als van informa- aard werd beschouwd, nooit over al betekenis gehecht, en door het suniqué, waarin gisteren de resul- 0 werden meegedeeld, werd de juist- 1 van deze zienswijze wel goeddeels .gd. heeft, zo werd ons gisteravond cog aan de Quai d'Orsay verklaard, Franse en Engelse kant over elkan- jtandpunten nu een helderder en jleter inzicht verkregen, zonder dat fderzijds echter veel gewyzigd zijn. Engeland blgft dus praktisch afzij- an het Europese leger, het Schu- •plan en de landbouw-pool, die s wordt bijgeschaafd, projecten, ddels welke Frankrijk juist Europa »pt te zullen kunnen organiseren, lie afzijdigheid zal, zo doet het mmuniqué veronderstellen, echter in loekomst een wat minder bruut rijzend karakter kunnen dragen. Franse en Engelse regeringsleiders en namehjik mogelijkheden gevon- ran soepeler regelmatige contacten a Londen en de Europese organen mogelykheden zullen door de ex- inog nader worden bestudeerd, militair en economisch gebied Kt men daarbij niet aan enigerlei ivan integratie, doch hoogstens aan ickere coördinatie. De Engelse troe- die onder Eisenhower staan, zullen :et zover is. zich onder de Europese mogen soharen. Gezien de zeer ge- omvang van deze eenheden, ïykt iel voornamelijk een symbolische op verzoek van Frankrijk gedaan Toor de doorslaggevende conferentie I l&abon begin Februari, de weer- I i der Benelux-partners bij het Ple- I plan te kunnen overwinnen, i Opzienbarende vorderingen zijn stel- Kniet gemaakt. En werden, als ge- d, ook niet venvacht. Maar van een jfctre sympathie en verhoogde wel- 'Jlendheid hebben de Engelsen te- innver Europa en jegens Frankrijk het bijzonder wel getuigenis afge- (d. En daarmee zullen wij dan voor- iflg wel genoegen moeten nemen. INDRUKKEN UIT ENGELAND Engelse correspondent telefoneert: Churchill's bezoek aan Parijs zal de ruisen ongetwijfeld hebben duidelijk maakt dat hetgeen de Britten j de vastelanders meer is '0 verschil van methode dan van rincipc. Hoever Churchill en Eden ook in positieve toezeggingen om Europa niet in de steek te laten, zijn gegaan, zij blijven de apostelen van de behoed zaamheid, waarbij ook niet uit het oog mag worden verloren, dat zij in vele opzichten tegen velen in hun eigen party moeten optornen. Het Parijse bezoek was ongetwyfeld bedoeld als een geruststelling voor Frankryk, dat door Churchill's popula riteit en Eden's charme zeker tot de overtuiging is gebracht dat de Engelsen, als puntje by paaltje komt, niet zo kwaad zyn als sommigen ten onrechte menen. Het bezoek was tevens een de monstratieve poging om Amerika gerust te stellen, dat Engeland er niet aan denkt om het denkbeeld van de Euro pese eenheid te torpederen. Tevens kan Churchill's ruggespraak met de Fransen worden opgevat als een geruststelling van geheel West-Europa, want de Britse premier zal In Washing ton in belangryke mate ook als Europees woordvoerder optreden. Frankryk en de andere Europese bondgenoten zitten, wat hun moeilijkheden betreft, ln het zelfde schuitje. En Churchill is een te onafhankeiyk man om slaafs achter Amerika aan te lopen, indien dat land vergissingen be gaat, al staat natuurlijk bij he>m het be sef voorop, dat de vryheid alleen kan worden gered door een onverbrekelyke solidariteit tussen alle Noord-Atlanti sche partners. Engeland is geneigd de scherpe cri- tiek uit Europa over haar vermeende afzijdigheid van de hand te wiizen en de bal terug te kaatsen omdat het vol gens velen hier niet aangaat de Britse speciale positie als excuus aan te voe ren voor eigen tekortkomingen. Want de Engelsen kunnen zonneklaar aan tonen. dat hun krachtsinspanning op defensiegebied naar verhouding aan de spits staat, ook ten opzichte van Ame rika In hun reserve tegenover een Euro pees leger staan de Britten trouwens niet alleen Van het begin af heeft En- celand het initiatief genomen om de Europese eenheid te stimuleren, al dacht het daarbii niet aan onmiddel lijke. algehele samensmelting. Ben struikelblok was echter dat de Britse publieke opinie, op enkele uitzonderin gen na ten achter bleef bij hetgeen de Europese poiltiek aan nieuw Inzicht eiste. En ook dat de Engelse politieke leiders tot nu toe te kort ziin gescho ten om een praktische voor ieder begrijpelijke weg aan te geven voor Engeland's aansluiting bij Europa. Een verzachtende omstandigheid was het daarbij echter, dat de Engelsen on mogelijk met détails voor de dag kon den komen, zolang Europa nog maar met papieren plannen zwaaide. Die phase behoort nu echter spoedig tot het verleden. Eden is er van over tuigd. dat de komende conferentie te Lissabon de laatste obstakels voor een Europees leger zal opruimen. In Parijs heeft Churchill zeker de nodige opheldering gebracht. Enge land doet wel degelijk mee met Euro pa, maar op eigen Mogelijk zal het als arsenaal voor het Europese leger dienen, en op eigen grondgebied, of elders, behulpzaam zijn bii de opleiding er van. Dat. de Engel sen hun militaire zelfstandigheid wil len. behouden hangt ook samen met him geografische positie. Zou het in 1940 de grote luchtslag hebben kunnen winnen als de Britse luchtmacht Frankrijk te hulp was gesneld en daar bij zeker grotendeels zou ziin vernie tigd? In Londen is men natuurlijk niet blind voor het politieke hoofdmotief voor de oprichting van een Europees leger, namelijk om de herrijzenis van een zelfstandige Duitse weer macht te voorkomen. Omdat Enge land meent, dat dit experiment in het eerste stadium de Wesl-Europese militaire kracht z,al verzwakken, ge looft het Europa juist een dienst te bewijzen door in de huidige critieke periode buiten het eenheidsleger te blijven om het met eigen paraatheid des te beter te kunnen steunen wan neer de nood op korte termijn aan de man mocht komen. Uit deze redenering, welke nalaat de j vrees te ontzenuwen van een Duits overwicht in een Europees leger zonder de Britten, en welke men buiten Enge land waarschijnlijk als averechts zal beschouwen, blijkt wel dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd. Het zou trouwens ook te naief ziin om te menen dat Churchill in Parijs met zijn sigaar de moeiliikheden zou hebben weggepuft. De enige die thuishoort bij deze oase in de Noordafrikaanse woestijn is de kameel. Het vliegtuig is af komstig uit het hoge noorden en brengt in het kader van de jaarlijkse uitwisseling van geschenken tussen de Amerikaanse en Noorse lucht macht. de ..Operatie Kerstboom" genaamd, kerstbomen naar de mili taire vliegbasis in Tripoli. Sergeant Kjell Finncbrather op de kameri gezeten, levert de schenking, die de kerstvreugde onder het Amerikaan se personeel van de vliegbasis zal verhogen af aan sergeant Craig. Sinaasappels, die van Tripoli per vliegtuig naar Oslo worden gezon den. zullen daar in ontvangst wor den genomen door Kroonprins Oior. I Nog geen verlossend woord over krantenpapier Verhoging houtprijs wettigt die van de papierprijs Van onze parlementaire redacteur). Minister v. d. Brink heeft gister avond in de Tweede Kamer over het krantenpapier niet het verlossende woord gesproken. Hij deelde mede dat hij overleg heeft gepleegd met de Nederlandse Dagbladpers en met Van Gelder en dat daarbij drie mogelyk heden om tot een oplossing te komen in overweging zijn genomen. De aan- vankelijke resultaten zijn niet gunstig. In het licht van de culturele beteke nis van de voorlichting, zo zeide de minister, zal moeten worden nagegaan of tot belastingverlaging kan worden besloten, I De minister zegde toe dat het onder zoek zo spoedig mogelijk zal worden afgesloten. Hij gaf intussen de Kamer de raad de kwestie ook bij de behande- i ling van de Onderwijsbegroting ter sprake te brengen. Het kostprijs-onderzoek heeft uitge- I wezen dat de stijging van de houtprij* zen de verhoging der papierprijzen wet tigt. De minister heeft tenslotte nog ver klaard dat Finland Nederland dumping verwijt .tengevolge waarvan het contin gent niet werd afgenomen. Finland overweegt nu de export van hout te verminderen Nederlands Detachement weer naar de tweede linie DREIGENDE VF.RVOERSSTAKING IN WEST-BERLIJN De regering van West-Berlyn heeft een ultimatum van vakverenigingszyde afgewezen, waarin gedreigd wordt met een algemene vervoersstaking met in gang van morgen, indien niet aan de looneisen van het personeel tegemoet wordt gekomen. Het gaat hier om ongeveer 50.000 ar beiders, waaronder het personeel van autobussen, trams en ondergrondse I spoorwegen. I Indien de staking een feit wordt, zul len de West-Berlyners voor hun reizen •net de Kerstdagen geheel op de Oost- Duitse luchtspoorweg zyn aangewezen. De ervaring heeft echter geleerd, dat deze niet alleen een dergelijke drukte I zal kunnen verwerken. Extra treinen vóór en na Kerstmis I De Nederlandse Spoorwegen zullen op 21, 22, 23, 26 en 27 December a.s. een i aa'ntai extra treinen laten rijden. I In verband met het feit, dat op de Maandagen 24 en 31 December a.s. vele I kantoren en fabrieken gesloten zyn. zal een aantal forensentreinen op deze beide j dagen uitvallen. Te Glasgow in Schotland wordt één van de ..Sabre"-straalvliegtuigen van de Canadese R.A.F. uit liet vliegdekmoederschip ..Magnificent" geladen. De straalvliegtuigen zullen ingedeeld worden bij de nieuw ge vórmde Canadian Fighter Wing te North Luffenham. Engeland, en maken deel uit van de 11e Lucht- divisie die Canada ter beschikking stelde van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa. De Cana dian Fighter Wing zat op het Euro pese vasteland gestationncerd wor- den. zodra vliegvelden en kwartie ren voor de manschappen beschik baar zijn. Weinig verandering Bilt verwacht tot morgenavond: We plaatsen nevel of mist. Overi- meest zwaar bewolkt en hier en fiige regen of motregen. Matige jachtige Zuidelyke wind. In het Westen van het land lage tempe- elders weinig verandering van atuur. (Opgemaakt te 10 uur). 20 December. 8 45 uur; onder: 16.30 uur. op: 23.59 uur; onder: 12.15 uur. ater te Katwijk te 7.30 en 19.51 tammer bestaat uit acht pagina's Herbewapening kost ook België grote offers België zal zich in 1952 voor grote financiële lasten zien geplaatst. De kos ten van de herbewapening alleen reeds worden voor dat jaar op frs 24,5 mil liard geraamd tegenover frs 17,8 mil liard in 1951, frs 10,1 milliard in 1950 en Irs 8,8 milliard in 1949. Het bedrag van frs 24,5 milliard maakt 34.5 procent uit van de ryksmiddelenbegroting. Het betekent per hoofd van de Belgische be volking (8,6 millioen zielen) frs 2.919 en per hoofd van de actieve bevolking (3,4 millioen zielen) frs 7.009. De uitgaven van de staat aan sociale voorzieningen zullen ln 1952 naar schat ting frs 8.9 milliard belopen tegenover frs 8,4 milliard voor dit jaar. Het even wicht van de gewone begroting blijft verzekerd door de grotere fiscale in komsten. die van de hoogconjunctuur worden verwacht. Men mag evenwel voor 1952 niet rekenen op een gunstig over- sohot. zoals in 1951 het geval is (frs 5,3 milliard), om de buitengewone begro ting te 'financieren. Deze zal voorna melijk uit leningen aangevuld moeten worden. Een lichtzyde van de hoge militaire uitgaven is, dat de helft hiervan voor investeringen bestemd is, die ook wan neer de huidige oorlogsindustrie over schakelt op een vredesproductie, hun waarde zullen behouden. Geen inflatie, geen schaarste, matige prijsstijging (Van onze correspondent in Amerika dr P. G. J. Korteweg). Wij zijn blij dat we geen econoom zijn. Maar wanneer wij er een 'waren, dan zouden wij vreselijk voorzichtig zijn in onze voorspellingen. Want daar om juist voelen wij een beetje medelij den met de economen: om die voorspel lingen, die zo dikwijls niet uitkomen. Heel bekwame lieden in het Ameri kaanse bureau van de prijsstabilisatie hadden voorspeld, dat deze herfst de druk van de inflatie krachtig te voelen zou zyn. Nu is het jaar bijna om. Van schaarste in de gebruiksgoederen en van een ernstige stijging der prijzen was dit' najaar niets te merken. Men mag het de economen niet kwa lijk nemen, dat zij profeten zijn. die brood eten. Er zijn zoveel onbereken bare factoren, die invloed hebben op het al of niet optreden van inflatie, dat het waarlijk onmogelijk is met zekerheid een voorspelling te doen. Onmiddellijk nadat het vechten in Korea begonnen was. heeft het er echter wel naar uit gezien, dat er een flinke inflatie ging komen. Het publiek sloeg aan het ko pen en men kreeg de indruk, dat er een zekere schaarste ontstond. Dat was lang ntet altijd een werkelijke schaarste. Vaak hielden de groothandelaars be paalde goederen alleen maar vast. In die weken en maanden kon nie mand nog zeggen, in hoeverre de Ame rikaanse herbewapening b. v. invloed zou hebben op de productie van auto's, van televisie-toestellen en van textiel- goederen. Tot dusverre gaat de ver koop van auto's echter normaal door en wij hebben zelfs de indruk, dat de han delaars in televisie-toestellen enige moeite hebben met hun omzet. In de textielnijverheid gaan de zaken op het ogenblik minder goed dan vlak na de oorlog Het publiek koopt wat minder en in de textielindustrie zelf bestaat een zekere werkloosheid. Sommige textiel- prijzen zijn wat naar beneden gegaan. Prijsdaling is evenwel iets uitzonder lijks. Ook in Amerika. Het ministerie van Arbeid te Washington geeft iedere maand een prijsindex uit van alie be langrijke gebruiksgoederen tezamen en die index is bijna iedere maand hoger. De stijging gaat echter niet snel. Waarom niet? Een econoom zal u vele factoren kunnen noemen: een oorlog op grote schaal acht men voor de naaste toekomst niet zeer waarschijnlijk. Van daar dat de grondstoffen niet langer stijgen in prijs Bovendien schijnt men in Amerika nog te aarzelen om bepaald oorlogsmateriaal aan de lopende band te gaan maken. Op sommige gebieden schijnt het wijzer door te gaan met proefnemingen en nog maar niet een grote hoeveelheid materiaal te gaan maken, die kans zou lopen te veroude- ren. Niettemin zijn de bedragen, die Ame rika voor defensie uitgeeft, buitenge.' woon indrukwekkend Ën nog indruk wekkender is het wellicht, dat de econo mie van dit land tot dusverre in staat is gebleken de last van een geweldige herbewapening te dragen, zonder dat er in de civiele productie een noemens waardige schaarste of een gevaarlijke prijsstijging ontstonden. De economen verwachten voorlopig geen verandering in deze toestand. Voor henzelf en voor Amerika mag men ho pen, dat ze gelyk hebben. Duitsland en het plan- Schuman De commissie voor de buitenlandse politiek van het West-Duitse parlement he:ft het plan-Schuman voor een West- Europese steenkool- en staalgemeen schap goedgekeurd. Voor het plan-Schuman hebben zich de twaalf vertegenwoordigers van de regeringspartijen, tegen de zeven verte genwoordigers van de sociaal-democra tische oppositie uitgesproken. De twee vertegenwoordigers van onlangs uit de Beierse partij en het Centrum gevormde .Federalistische Unie" keurden hst ver drag goed onder voorwaarde, dat de opheffing van de geallieerde productie beperkingen voor 9 Januari het tyd- stip waarop de Bondsdag het plan- Schuman in behandeling zal nemen aan de Bondsdag zal worden medege deeld. De commissie verwierp een sociaal democratisch voorstel om het debat over de ratificatie uit te stellen totdat van Frankryk de verzekering ls ontvangen, dat het de bestendiging van de econo mische afscheiding van het Saargebled van Duitsland niet als een vereiste voor het plan-Schuman beschouwt. Met Kruis voor Recht en Vrijheid onderscheiden Het ziet er naar uit, dat de Neder landse vrijwilligers in Korea, zij bet geen gezellige, dan toch een vry rus tige Kerstmis zullen Kunnen vieren. Weliswaar is kortgeleden besloten, dat het Nederlandse Detachement (thans ongeveer 700 man, plus 100 Zuid-Ko- reaanse soldaten) uit de achterhoede weer naar voren zal worden geplaatst, doch het zal in de tweede linie moe ten plaats nemen en dus niet aan het front. Dit vertelde gistermiddag luitenant kolonel W. D. H. Eekhout, die na het sneuvelen van kolonel Den Ouden het bevel over de Nederlandse troepen in Korea overnam. Na 14 maanden is hij, samen met kapitein T. de Haan van het ND VN in het lijn toestel van de KLM uit Tokio op Vaderlandse bodem terug gekeerd De eerste, die hem bij zijn aankomst begroette, was zyn echtgenote. Voorts was namens de Minister van Oorlog aanwezig kolonel J. Daniëls van ce inspectie Verkeerswezen, die de te rugkerende commandant en kapitein De Haan de gebruikelyke onderscheiding van II.M de Koningin voor terugkeren de vrijwilligers, het Kruis voor Rechten Vrijheid, op de berst speldde. Namens de chef van de Generale Staf werd het tweetal ver.velkoma door ritmeester H. J. Broertjes Kapitein De Haan noemde het ongeluk dat op 22 September over ste Eekhout en ma ioor Christan, die hem thans in Korea als bevelhebber is op gevolgd. overkwam. ..een tactische fout. omdat twee comandanten in een jeep werden vervoerd" Toen de jeep veron gelukte waren beide commandanten tij delijk buiten gevecht gesteld. Overste Eekliout was van mening dat het Nederlandse detachement bij de Ver. Naties zeer veel goodwill had gekweekt. „De algemene opinie is. dat de Franse en Nederlandse solda ten tot de beste in Korea behoren. Deels is dit misschien te verklaren uit het feit. dat het Nederlandse deta chement uit vrijwilligers bestaat, die nu eenmaal altijd met meer bezieling stryden dan dienstplichtigen, die het overgrote deel vormen van de Ameri kaanse troepen. Overigens hebben wij zeer veel bewondering voor de Ameri kanen gekregen". Overste Eekhout gaf als zyn per soonlijke mening te kennen, dat het einde van de oorlog in Korea nog niet in zicht is. Hy zag de besprekingen die thans voor een wapenstilstand worden gevoerd niet rooskleurig in. Toen overste Eekhout uit Tokio ver trok, waren in een hospitaal aldaar in totaal 8 Nederlandse gewonden. Voor zover hem bekend werden in hospitalen op Korea niet meer dan 2 Nederlandse gewonden verpleegd op dat ogenblik. Besprekingen tussen Eden en Salah el Din pasja geen succes De Britse en Egyptische ministers van buitenlandse zaken, Anthony Eden en Salah el Din pasja, hebben geen vorde ringen gemaakt ten aanzien van een verzoening van de standpunten van hun regeringen in het Brits-Egyptische ge schil, aldus meent men in gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen te Parys te weten. TWEE RUSSEN TER DOOD GEBRACHT „WEGENS SPIONNAGE!" Volgens Radio-Moskou zijn twee Rus sen wegens spionnage ter dood gebracht. Zij waren boven Russisch gebied uiteen1 Amerikaans vliegtuig gesprongen. De veiligheidspolitie arresteerde hen en vohd op hen valse documenten wa pens .en andere zaken voor het voeren van diversionlstische en terroristische activiteit". Zij hadden tevens een grote hoeveelheid geld bij zich. In de nabij heid van de plaats van hun arrestatie werden geopende valschermen gevon den. Beiden bekenden! VERKIEZINGEN IN PERZIÉ BEGONNEN. In Teheran en de Noordelijke, aan Rusland grenzende provincies van Per- zië, zyn gisteren algemene verkiezingen begonnen voor het Perzische parlement. Verwacht wordt dat deze verkiezingen een grote overwinning zullen worden voor premier Mossadeq. Het gaat om 136 zetels in de Majlis (Tweede Kamer). In de meeste districten zullen de ver kiezingen enkele dagen in beslag nemen. Het kan eohter maanden duren voor dat de resultaten uit de ver afgelegen provincies binnen zyn. De bevolking van Poesan is sedert markt e.d. De miserabele omstan- het uitbreken van de oorlog dubbcld. Behalve de vele vluchte lingen is ook het feit dat Poesan nu de hoofdstad en belangrijkste ge- allieerde aanvoerhaven is geworden oorzaak van velerlei problemen, die met overbevolking gepaard gaan: i ln Poesan is waarzeggen een straat- voedselgebrekwoningnood, zwarte beroep. digheden van de inheemse bevolking bieden een goed bestaan aan de waarzeggers, die hun vele klanten dc zozeer verlangde betere tijden voorspellen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1