Gillette +Lb# NL;'* Minister v. d. Brink acht onomisclie situatie niet ongunstig Vloed van nota's over Onderwijs in Tweede Kamer Eerste Kamer keurt „Beginselenwet Gevangeniswezen" goed f 1 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 19 December 1951 Tweede Blad No. 27487 Thans ijzer en staal in liberalisatie-schema lustriëel garantiefonds van 100 millioen (Van onze parlementaire redacteur). fjna 41/2 uur hebben gisteravond de ministers Van den Brink en Albregts ■:ii aan de beantwoording van de vele vragen, welke de 16 afgevaar- ;n, die bij deze begroting het woord voerden op hen hadden afgevuurd. :-0f. Van den Brink kon vaststellen, dat de economische situatie bepaald or,gunstig is. Maar hij waarschuwde tegen te groot optimisme. Er zal :;rugslag komen, welke de minister in de eerste helft van 1952 voorziet, die niet als verontrustend moet worden aangemerkt. De minister was ifgeweken van zijn oorspronkelijke conceptie. [IBERALISATIEPERCENTAGE 71 erig heeft de minister het vraag- n de liberalisatie behandeld en trent meegedeeld, dat od de Be- .onferentie van Anneville in het rhnds1 Belgische handelsverkeer 1 voor de toekomstige export van jn Luxemburg naar Nederland j lard zijn. Nederland was niet in I iot 751 te liberaliseren en het had j 511 dispensatie verkregen. Zonder ■;.je export van België en Luxem- j njar Nederland beneden de pla- I i gebleven, met uitzondering voor wordt juist geacht, thans iizer Hal in het liberalisalieschema op )»mon. Het rijn begeerde grondstof- l welke wfj zoveel mogelijk moeten n. Een uitbreiding van de libe- kan niet schaden. Zij lost de alijkheden met België en Luxem- ip. Binnenkort kan het percen- >t 71 worden opgevoerd. Het ligt 1 de bedoeling op 1 Januari al te liberaliseren. De dispen- s voor 6 maanden verleend en ?ehema kan derhalve in Maart worden herzien. el is de veiligste weg met het oog je onzekerheden in het Europese delsverkeer. ;de invloed van de Belgische maat- doet zich gelden. Ook Engeland recht op toepassing van de dispen- ciausule in het OEEC-verdrag en danig kunnen de Engelse maatre- cok niet worden veroordeeld. De waarop het is gebeurd kan niet* opzicht worden bewonderd, ïg a.s. zullen de Engelse moei- in de raad van de O.EEC. behandeld. Van Nederlandse er met klem op worden aan- n, dat de lopende contracten ra nagekomen. Tegenover de moei- n van Engelands Interne han- :ie waarvan Nederland de te- ondervindt. staat dat het han- eer met Duitsland zich in gun- tchting ontwikkelt. De verbetering iordt echter teniet gedaan door het tengevolge van de Engelse maat- REDIETVERRUIMING MIDDEN STAND Minister v. d. Brink deelde voorts Ie, dat er een industrieel garantie- is zal worden gevormd. Het zal millioen gulden groot zijn en gc- nnd worden uit de tegenwaarde- iroing. Het zal worden aangewend liet verstrekken van garanties, en met het oog op de gewijzigde van de kapitaalmarkt van groot iog wordt geacht. Het stichten fonds houdt geen monetair gevaar Ten aanzien van de budgetaire srieningen zullen voorstellen bij de Generaal aanhangig worden aakt. Sinister Albregts deelde mede. dat sitbreiding is gegeven aan de cre- .ng voor de middenstand. ïeerst zal deze uitbreiding bestaan beperkt crediet voor niet-techni- ïi [rustingen. Voorts in een verde- diet voor jonge niet-kapitaal- middenstanders, waarvoor de die voor de helft door het Rijk en us andere helft door de betref branche zal worden gedragen. In --de plaats heeft de verruiming be- "n? op de financiering van organi- ran samenwerking ter behartiging [smeenschappelijke belangen, uitvoeringsbepalingen voor deze iming kunnen spoedig tegemoet gezien. it betrekking tot de liquiditeitsmoei- :an de middenstand is dezer a een rapport uitgebracht. In de eerste helft van 1952 zo zeide minister v. d. Brink, zal met de afle vering van aardgas een begin worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling Noord-Oost-Nederland van aardgas te De productie wordt geschat op 90 millioen m3 per jaar en zij zal gedu rende 10 jaar als eerste hoeveelheid verzekerd zijn. De voorziening van aardgas zal voor de industrialisatie van betekenis zijn. buitenlands-politiek opzicht van ge- nicht is. De gebeurtenissen in Korea hebben door hun verschillende uitwer king België en Nederland wat uit el kaar gedreven. Beide landen hechten echter grote waarde aan een voort gaan op de ingeslagen weg. De con sequenties daarvan moet men durven aanvaarden. Van Nederlandse zijde zijn nu bepaal de voorstellen gedaan, waarover hij over leg met de handelspolitieke commissie uit de Kamer toezegde. Er komen in terparlementaire organen. De export-belasting is een voorheffing op de overwinstbelasting in Bplgië. Zij wordt niet doorberekend Tussen' de Be nelux-partners zi.in nu besprekingen ge voerd over een afschaffing Aangezien Luxemburg ook een exportbelasting in voerde kwamen België en Luxemburg op dit punt quitte te staan, waardoor tot afschaffing kon worden overgegaan. Met Nederland is nu afgesproken, dat de ex portbelasting 1% zal bedragen. Van Ne derlandse zijde is toegezegd dat geen re-export zal worden toegepast. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN Hoewel vasthoudend aan het begin sel van de vrije 240 kWh heeft de mi nister met betrekking tot de voorgeno men verhoging der electricitcitstaric- ven meegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt een aanvullende regeling voor bijzondere gevallen te treffen. Het overleg is echter nog gaande. Van dit overleg hangt het mede af of er een beperking per gezinseenheid kan wor den ingevoerd. Lof en critiek voor Rutten Twee moties van de heer Peters (Van onze parlementaire redacteur) Er was lof en critiek voor minister Rutten bij de algemene beschouwin gen over de Onderwijsbegroting, waar mede de Tweede Kamer gistermiddag de laatste ronde van het jaarlijkse .tournooi, de behandeling van de Rijks begroting, inleidde. Een belangwekkend aspect van deze beschouwingen was het debat over de onderwijspaclficatie. Het vond zijn aan leiding in een van de kant van de P. d. A in het voorlopig verslag geop perd denkbeeld van synthese scholen voor andere takken van onderwijs dan het L.O. De heer Van Sleen <Arb.) heeft deze stelling verdedigd nadat pater Stokman haar als onaanvaardbaar voor de voorstanders van het confessioneel onderwijs van de hand had gewezen. De heer Roosjen (AR) voerde tegenover de klachten van de heer Van Sleen over de achterstelling van het openbaar onderwijs aan. dat hil voorbeelden kon aanhalen over de terugzetting van het bijzonder onderwijs. De Chx. Hlst. fractieleider, de heer Tilanus. heeft olie op de golven gewor pen toen hij zeide, geen behoefte te heb ben aan een verscherping der verhou dingen, omdat daarmede geen enkel be lang gediend is. Bü deze begrotingsbehandeling kwa men ook de nota's, welke voor en na van het Departement zijn uitgegaan. Met name de nota over de onderwijs voorzieningen. waarmede de minister tegemoet kwam aan een in 1949 door de Kamer geuit verlangen, genoot de volle belangstelling. Maar hoeveel waardering men ook had voor de acti viteit van de minister niet onverdeeld bewonderend stond de Kamer tegen over de nota-lawine waarmede deze minister haar verblijdde. Het is alles goed bedoeld, aldus onge veer het oordeel van de heer Roosjen, maar wat zal nu het practische resul taat- zijn? Er is heel veel op stapel gezet maar er is zo bitter weinig van stapel gelo pen Hij constateerde met betrekking tot de concrete vormgeving een gerek aan tempo bij het Departement. Hier is het gevaar van perfectionisme dat op on vruchtbaarheid uitloopt. De activiteit van deze minister, die nu een 4-jarige ambtsperiode bijna achter de rug heeft, is niet beloond. De heer Tilanus 'OH) had op de in houd van de nota ook nogal wat aan te merken. Hij meende te moeten consta teren dat zij wel nieuwe namen introdu ceert maar in wezen niets nieuws brengt. Overigens luidde zijn conclusie merk waardigerwijze: de materie is nog niet rijp voor een eindoordeel. Van andere zijde was er veel lof voor de nota. De heer Van Sleen zag in de minister de man met de brede visie, die het onderwijs nodig heeft. Hij ging zelfs zover, dat hij minister Rutten meteen maar min of meer voor een volgende ambtsperiode wilde inhuren. Mevr. Portanier had ook grote waar dering voor de nota. Overigens, zo be toogde zij vertoont de opleiding van leraren een lacune en die wreekt zich nu'. Er is bovendien te weinig maat-1 schappelijke waardering voor de stand van de leraar. De heer Roosjen drong nog aan op spoedige indiening van het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs. Mevr. Portanier bracht de kwestie der schoollokalen ter sprake, waarover zij zich ernstig bezorgd maakt. Vrijwel alle sprekers betoogden, dat het onderwijs niet de dupe mag wor den van de noodzaak tot bezuiniging. Zij drongen aan op een herziening van de schoolgeldregeling, waarvoor met name de heer Peters (KAT) pleitte. Deze verraste de minister reeds aan stonds met een tweetal moties, resp. betreffende een wettelijke regeling van het schoolgeld over de gehele linie met in acht neming van de gezinsreductie en tot het zich onthouden van Rijks wege van elke invloed welke tot vast stelling van een hoger vermenigvuldi- gingscijfer dan één zou kunnen leiden. Ten slotte heeft de heer Gortzak (CPN) de gelegenheid aangegrepen om te protesteren tegen de jongste maat regelen der regering tot het onverenig baar verklaren van het lidmaatschap van de CPN en haar mantelorganisa ties voor ambtenaren. (Ingez Me(l.-adv.) n wenk voor Kerst Geef hem een Gillette vciliglieidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk.- JUNIOR ARISTOCRAT .één-delig precisie-scheer- apparaat met een Dispenser, (om snel de mesje9 te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere praensebe geschenken: Gilleite apparaten in prijzen van f I.* tot f 20.-. Dispensera met 20 Blauwe Gillette mesjes ook los verkrijgbaar d f 3.-. Een goeie morgenbegint met Gillette! Ook „pleegkinderen"-wet aangenomen Gisteravond behandelde de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot regeling van de heffing van bedragen ter bestrij ding der kosten van het toezicht op de hier te lande vertoevende vreemdelingen en van de grensbewaking. Mr Mulderije, de Minisiter van Justi tie, verklaarde, dat de tarieven van de heffing, eerst na het van kracht worden van de wet kunnen worden vastgesteld. Het tarief van f. 5.— voor familiebezoek achtte hy niet te hoog. Mej. Tjeenk Willink (Arb.) verklaarde daarop dat haar fractie tegen het voor stel zou stemmen, voornamelijk omdat het principieel onjuist werd geacht, dat bewoners van de grensgebieden extra lasten moeten dragen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 17 tegen 12 stem men. Daarna kwam in behandeling de nieu we beginselenwet gevangeniswezen en de daarmede verband houdende wijzigin gen van het wetboek van strafrecht en het wetboek van strafvordering. Mej. mr Tjeenk Willink (Arb.) was van oordeel, dat ons land thans een mooie wet rijker is. maar een „beroerd" gevangeniswezen behoudt. Er blijft nog veel te doen. Mr Rip (Arb.) betoogde, dat de nieuwe beginselwet weliswaar belang rijke verbeteringen brengt, doch dat de gedachte van vergelding erdoor op de achtergrond wordt gedrongen. Hier maakt zich een ontwikkeling in de rechtspraak kenbaar, die hij zo gevaar lijk acht, dat zijn politieke vrienden en Duur onderzoek Parlementaire enquête-commissie verlengd In de gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer is medede ling gedaan van een schrijven der par lementaire enquêtecommissie regerings beleid. waarin zij mededeelt, dat zij haar arbeid nog geenszins heeft voi- I tooid. Overeenkomstig haar voorstel heeft de Kamer besloten de werkings- I duur te verlengen tot 31 December 1952. Minister Mansholt waarschuwt: „Haring komt in gevaar!" „Geen eieren, dan ook geen kuikens!" (Van onze parlementaire redacteur). Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van de op hem geoefende aandrang tot opschorting van het K.B. inzake de vergroting van de maaswiidte van netten gezegd, dat de maatregel noodzakelijk werd geacht om te voorkomen dat de snoekbaarsstand in het IJsselmeer in gevaar komt. Hij deelde mede. dat de achteruitgang bedenkelijke vormen dreigt aan te nemen. De vangst is van 1.3 millioen kg. in 1948 teruggelopen tot ruim 600.000 kg. in 1950. De haring dreigt in gevaar te komen, aldus de minister. Het is mii niet be kend dat er in een nest. waar geen eieren in liggen, kuikens ter wereld kunnen komen. Nu er echter zoveel bezwaren komen, zowel uit de Kamer als van de zijde der belanghebbenden, is de minister bereid het K.B. op te schorten en de kwestie commissoriaal te maken. Wanneer het K_B. zal worden inge trokken. dan moet men later niet ko men om hulp voor het geval de vang sten niet meer lonend ziin. De begrotingen vc©r Landbouw en Voedselvoorziening, van Visserii en van het Landbouwegalisatiefonds ziin daar na z h. st. met de bekende aantekening van de C.P.N. aangenomen. hij overwegende bezwaren tegen de nieuwe wet hebben. Minister Muldcrüe bestreed, dat de beginselenwet door de daarin ontwor pen verscheidenheid van gestichten het karakter van de straf verloren zou doen gaan. Het is alleen zó, dat de straf wordt aangepast aan de persoon van de veroordeelde. Er zal gestreefd worden naar verbete ring van het salaris van bewakers; een verhoging is echter niet spoedig te ver wachten. Het ontwerp werd ten slotte z. h.st. goedgekeurd. De A.-R.-fractie werd ge acht te hebben tegengestemd. Inzake het ontwerp van wet betref fende het toezicht op de verzorging en opvoeding van pleegkinderen, betoogde mr Witteman (.KVP.i, dat ons land een voortreffelijke kinderwet heeft. Niets van al dat goede is in deze nieuwe wee te vinden, aldus spr. De oude kinderwet gaat er van uit, dat de verhouding kind- I ouders zo teer is, dat de overheid wel zeer goede redenen moet hebben om te kunnen ingrijpen. De nieuwe wet geeft echter aan ambtenaren van de Voog dijraad de bevoegdheid om eigenmachtig in te grijpen. Het ouderrecht wordt daar door aangetast. Tegen het huidige ont werp verklaarde spr. principieel bezwa ren te hebben. Mej. mr Tjeenk Willink (Arb.) vroeg zich af, waarom thans van R.K. zijde principiële bezwaren naar voren worden gebracht. In de Tweede Kamer heeft de K.V.P.-fractie deze wet aanvaard, die bovendien door een R.K. minister is in gediend. Zij betoogde, dat de pleeg- kinderwet geen principiële aantasting vormt van het ouderrecht en geen vorm is van staatssocialisme. Wie deze wet bestrydt onderkent de misstanden, al dus spr. Mr baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.) verklaarde de pleegkinderenwet zeer noodzakelijk te achten. Minister Mulderjje verklaarde, dat van een principiële aantasting van het ouderrecht en de ouderbevoegdheid geen sprake is. Er zal alleen daar wor den ingegrepen waar het absoluut noodzakelijk is. De Voogdijraden moe ten echter wat armslag hebben om hun taak goed te kunnen beginnen. Het wetsontwerp werd ten slotte aan genomen met 25 tegen 7 stemmen. Gramofoonplaat met stem van Koningin Juliana Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft op veler ver zoek er ln toegestemd dat de door haar het vorige jaar op Soestdijk gelezen tekst van het Kerst-evangelie volgens Lukas 2, welke toen reeds op een gra mofoonplaat werd vastgelegd, thans vooi een liefdadig doel in de handel wordt gebracht. Dit ós opgedragen aan Philips' phono- graphische industrie te Baarn. De Koningin heeft beslist dat de baten van de verkoop dezer plaat ten goede komen aan de uitbreiding van de arbeidstherapie in het herstellings oord voor het asthma tischè kind „Hei- deheuvel" te Hilversum en in het Ne derlandse Studenten Sanatorium te Laren. Binnenkort hervatting termijnhand el? Tijdiens een bijeenkomst van de di rectie van de Nederlandsche Bank met vertegenwoordigers van het bankwezen znn de consequenties onder het 00e ge zien van de in Engeland getroffen maatregelen met betrekking tot de va- luta-termiinmarkt. alsmede van de schorsing door de Nederlandsche Bank van de moaelhkheid tot termiindeklang hier te lande. Er bestond volledige overeenstemming over de wenseliikheid zo spoedig mogelijk de gelegenheid tot termiindeklang weder open te stellen. Navolging van het thans in Enge land ingevoerde systeem van een vrije valutatermijnmarkt werd evenwel praematuur geacht. De Nederlandsche Bank verwacht binnen enkele dagen de aan- en verkoop van vreemde valuta od ter mijn te kunnen hervatten. FAUST CONTRA VALENTIJN. Tijdens de voorstelling van Faust in de Amsterdamse Stadsschouw burg door de Nederlandse Opera gebeurde een ongeluk dat nog goed is afgelopen. In de vierde acte komt een schermscène voor, waar in Faust (de tenor Chris Reumer) Valentijn 'de bariton Jos. Burck- sen) moet doden. In deze scène is Reumer waarschijnlijk uitgegleden, waardoor hy met zijn rapier Burck- sen vlakonder het oog stak. Burck- sen viel, krabbelde weer overeind, en heeft hoewel het bloed hem over het gelaat gutste, de sterfscène uitgezongen. Direct nadat hij van het toneel was gedragen, werd rijn wonde, die enige centimeters groot en vrij diep is. door een medicus verzorgd. Positie van Rijk weer verbeterd Op ongeveer dezelfde wijze als vorige week heeft het Ryk zijn positie kunnen verbeteren, al is ditmaal de vooruitgang relatief kleiner. Wissels door de bank gekocht verminderden met f 15 millioen en het saldo van 's Rijks schatkist steeg met f 42 millioen tot f 139.7 millioen, een vooruitgang dus van f 57 millioen (vorige week verbeterde het Rijk rijn positie met f100 millioen). ONDERSCHEIDING BRUCKNER. VERENIGING VOOR RAFAEL KUBELIK. Voor de Nederlandse Brucknervereni- ging officieel wordt opgeheven, zal rij nog één keer" haar medaille van verdien ste uitreiken en wel aan de dirigent Rafael Kubelik. Het bestuur heeft de medaille aan Kubelik toegekend omdat hij in vele landen vele malen werk van Bruckner heeft gedirigeerd. Begin Januari komt Kubelik in ons land. De medaille zal hem dan worden uitgereikt. 30 arrestaties. De Haagge politie heeft gisteravond wederom een inval gedaan in een speel- club. ditmaal werden de leden van de club „Entre Nous" in hun spel opge schrikt in het pand Stadhouderslaan 22 Verdacht van het beoefenen van ha zardspel werden 30 personen gearres teerd. I Tafels, fiches en andere attributen 1 werden ln beslag genomen. EBUS II DIN5DAG ij **ï- ZONDACa VRIJDAG MAANDAG vi •rfi0-b(R 5fSj. /hilTl=V T 2+2=5--y|+ v<?TGt0A

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 11