EIDSCH DAGBLAD Berbericht Hoe staat het met het Europese leger Berisping voor balloncommandante Boesman? yjjle Jaargang WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 No. 27457 I j w. Henny tie- B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5 15 per kwartaal; f 0 40 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57059 Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 ■gesprek" wordt [Voortgezet klemming, to ln rnS' van de Bus Wiajmsky 'X mlMr n»« t"ns weer, dat er nog riefc «toren ü- Heelt de leider lilesdle niet permissie je- |L tweede verklaring? Men Itf de HOT. la' die Weede 1 «matHder aal uitvallen Weliswaar Is er nns voor deze veronder- LUrhV™ doet leven! TM haïd nodig. d»t er ter er VN. een betere geest en atmosfeer gaan heersen, termen van de Sov- doen bedenkelijk de baal. die in adhter- 1" joet Het. is een kunst op zoveel scheldwoorden ach- vinden, speciaal op het ter- naar zijn, dat in de laat- hi'L jaren de oude en goede Ivan debatteren op hoog ni-1 verloren zijn gegaan, niettemin toch grenzen en door de Russen verre over- van geboorte als An- in zijn overigens zeer rede dan ook ten sterkste op terugkeer tot meer par ingen Zal dit worden ver meer zegt, worden nage- rrij.er weinig vertrou- vocabulaire schijnt geheel ingesteld te zijn op van scheldwoorden en kan niet meer zonder, zal er aan moeten wennen! vanneer er sprake kan zijn van het .gesprek", blijkbaar ln dit opzicht niet op. Hij blijft voor een ontmoeting met Stalin, tegenwoordigheid van Tru- Franse premier doch des- of met Pleven. Dooh dan onder goedkeuring Truman Op eigen houtje niet wagen aan dit experi- dlt zou verwijdering kunnen Amerika en Engeland, wil de Britse premier onder weten. ileszins begrijpelijk is. want zal Enge'and thans Ame- nodig hebben om het bieden aan de opdui- op economisch en finan- Vandaar dan ook. dat Chur- rolgend jaar een bezoek aan 'al brengen om met de leiders de ganse situatie van het. eens zo geweldige wel getaand, overigens er niet om de uiterste lank- te betrachten, blijkt wel uit de Sovjet-voorstellen, ook voren vast, dat zij alleen de landen achter het genieten tooh zonder op de agenda zijn geplaatst van bespreking zullen laat niets na om het volle pond te geven, enkele verantwoordelijk- laden, wanneer het ten niet.? mocht uitlopen, zal goed doen, om dit niet van zwakte op te vatten. Amerikaanse zijde laat men twijfel bestaan en het is de Westelijke alliantie Trouwens zeer begrij- op Amerika rust Immers in verantwoordelijkheid voor der vrije volken". In leder handelt Amerika in belang, maar verschijnsel, dat samenvalt met het be landen en alle willen buigen on- koudere nacht -rwacht tot morgenavond- opklaringen en in het en daar mist. Morgen met ia»38 W/ecr toenemende ™e' lat,ei;- hoofdzakelijk in tnf kans °P enige ot mal'ge, aan de kust wind, krimpend naar VannaM,* ie(s kou_ dezelfde Nederland vreest dat liet plan-Pleven de Europese integratie zal (Van onze Parijse correspondent) Het trieste verloop der zogenaamde vredesoffensieven heeft noodzakelij kerwijs weer een verhoogde aandacht voor de herbewapening opgewekt, of schoon president Truman er in zijn radiorede direct al geen twijfel over had laten bestaan, dat een Russische aanvaarding van het voorlopige Wes terse vredesplan toch geen enkele af breuk zou mogen doen aan de mili taire inspanningen in het kader van het Atlantisch pact. Eén der merkwaardige trekken van het Westerse voorstel was immers, dat er twee ogenschijnlijk paradoxale objec tieven n werden gecombineerd: men wilde over ontwapening spreken, doch gelijktijdig er intensief naar streven de militaire achterstand op het Oosten ln te halen. Zeker, maar niettemin kon men wel verwachten, dat, indien het voorstel der Grote Drie, in plaats van een Russisch hilariteitssucces te oog sten, bij Wisjinsky een bereidheid tot ernstige overweging had ontmoet, in Europa, en in het bijzonder in Frank rijk, psychologische omstandigheden ge schapen waren, die, zacht gezegd, de ver beten wil alle energieën op de her bewapening te concentreren een meer dan lichte afbreijk zouden hebben gedaan. Sterkerdoor sleohts de hoop op een overeenkomst met de Russen, was de laatste weken bij de Fransen reeds de toch a] niet zo bui tengewoon overtuigde animo voor de herbewapening verslapt. Een voorbeeld9 Was Sohuman zelf niet de eerste ge weest, die begin vorige week voorstelde de conferentie over het, niettemin Fran se, plan-Pleven, die voor 24 dezer te Rome was geprojecteerd, naar Januari te verschuiven? Daags na Wisjinsky's donderrede werd, ongetwijfeld op Ame rikaans aandringen, dit plan tot uitstel weer herzien. Volgens d* laatste berich ten gaat die ministeriële conferentie in Rome nu dus we] door. Wat overigens niet betekent, dat daar dan ook een aantal stevige planken gezaagd zullen kunnen worden, en nog minder, dat in de Italiaanse hoofdstad de eerste grondslagen voor het Europese jeger zullen worden gelegd. In de kringen, die nu in Parijs on der leiding van de Franse ambassa deur Hervé Alphan, sedert maanden, deze materie bestuderen, wint steeds Agenda der V.N. goedgekeurd De aigemene vergadering van de V.N. heeft gisteren een agenda van 68 pun ten goedgekeurd. Zij besloot oan. drie punten in de agenda op te nemen, waartegen de sovjet-unie en haar bondgenoten zich fel hebben verzet, namelijk het Weste lijke plan voor een internationale com missie, die moet onderzoeken, of ln ge heel Duitsland vrije verkiezingen kun nen worden gehouden, ten tweede de Joegoslavische klacht wegens „vijandige activiteit" van de Komlnformlanden en tenslotte de beschuldiging van nationa listisch China, dat de sovjet-unie haar verdrag van 1945 met China neeft ge- sohonden. De assemblee besloot voorts: De bespreking van de Chinese verte genwoordiging een jaar uit te stellen. Het Westelijke ontwapeningsplan en het Russische vredesplan op de agenda te plaatsen. De bespreking van de kwestie Ma rokko te berde gebracht door de Ara bische staten uit te stellen. De vergadering verwierp het bezwaar van Zuid-Afrika tegen bespreking van de kwestie der Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika. De assemblee verwierp de aanoevellng van de agendacommissie tot een onder breking van vijf dagen met Kerstmis. Goedgekeurd werd een reces van 23 De cember tot 2 Januari. Men besloot zes dagen per week te werken met twee vergaderingen per dag. Als streefdatum voor het einde van de zitting werd 26 Januari vastgesteld. Heden worden de eerste commissie vergaderingen gehouden. Het algemene debat wordt des middags voortgezet. Churchill zal ook Canada bezoeken Winston Churchill heeft een uitnodi ging van de Canadese regering om twee tot drie dagen in Ottawa door te bren gen na zijn besprekingen met president Truman, aanvaard, aldus is officieel te Londen bekend gemaakt. BLOEDIGE VERKIEZINGEN OP DE PHIL1PPIJNEN. Regeripgsvliegtuigen en troepen heb ben in centraail-Luzon een aanval on dernomen om communisten te beletten, dat zü de algemene verkiezingen in de war sturen. Een persoon zou gedood zijn en twee andere gewond by botsingen, die zich in het gehele land hebben voorgedaan. De minister van defensie, Ramon Magsasay, leidde de troepen van uit een vliegtuig. Politie-afdelingen en vliegtuigen bewaakten de stembureaux. Opstandelingen hebben een electrische kabel in het Zuiden doorgesneden en een plaats in het Noorden overvallen. Meer dan 5 millioen kiezers zijn naar de zwaarbewaakte stembureaux getogen om negen senatoren, verscheidene bur gemeesters en honderden provinciale functionarissen te kiezen. De communisten, die tegen de verkie zingen gekant zijn, worden in hoofd zaak verantwoordelijk geacht ioor 36 moorden bij botsingen in de verkie zingscampagne. Italië wordt dit najaar voor de tweede maal geteisterd door nood weer. Onafgebroken regenbuien heftige stormen en grondverschui vingen hebben de laatste weken vele slachtoffers gemaakt en onnoeme lijke schade berokkend aan de land bouw en steden van Noord Italië. Honderden werden dakloos. Het verkeer en de aanvoer van levens middelen is ernstig bemoeilijkt. De woedende wateren van de Ri- sagnorivier beuken tegen dc smalle brug. Het is levensgevaarlijk de brug. waar het water soms met kracht overheen zwieptte pas seren. Een concept „C O V. voorwaarden de levering van varkens per geslacht ge wicht" ls tot stand gekomen, overeenstemming is bereikt. sterker de mening veld, dat men hier een probleem heeft aangepakt met zoveel aspecten, voetangels en klem men, dat men zich voorlopig slechts af durft vragen hoe lang het nog duren zal, aleer men alle kanten van dit uiterst gecompliceerde vraagstuk 'al leen nog maar zal kunnen overzien. Zeker niet voor het einde van dit jaar! En een zeer vooraanstaand lid van de Nederlandse delegatie ,die geleid wordt door een onzer sterkste „Internationale" figuren, jhr mr Van Vredenburgh, voor malig Volkenbondsvertegenwoordiger ln I Tanger, heeft onlangs als zijn mening uitgesproken, dat hy die het onder werp toch zeker als een der weinigen geheel beheerste nog steeds niet met zekerheid zeggen kon of hij voor of tegen het Europees leger was. Maar wel meende hij, en in die opinie stond hij zeker niet allien dat Frankrijk met de indiening van het plan-Pleven de Euro pese Integratie waarschijnlyk eer ver traagde dan versnelde. Zoals bekend, heeft Nederland zich eerst vrij laat bij de overige landen, die het plan-Pleven onderschreven hadden Frankrijk, Duitsland, Ita lië en België, Luxemburg aange sloten. Ofschoon er nog steeds een aantal zeer voorname punten zijn ten aanzien waarvan Den Haag verschei dene slagen om de arm wenst te hou den, zoals het probleem van de Euro pese commissaris en verder dc kwestie van het gemeenschappelijke budget, dat ongeveer een derde der nationale begroting aan het eigen beheer ont trekken zou. In opzet is de grote lijn der procedure deze. dat er eerst een ontwerp-verdrag van een tachtigtal punten wordt opge steld, waarna vervolgens een conventie en een militair protocol geredigeerd moeten worden. Men is nu nog koorts achtig bezig met dat ontwerp-verdrag, dat in principe te Rome door de mi nisters bestudeerd moet worden om er nieuwe directieven voor de experts aan te kunnen ontlenen. Het staat voor het moment echter in hoge mate te bezien, of zulks op zo korte t-ermyn ook wer kelijk mogelijk zal blyken. De grootste moeilijkheden concentre ren zich voor het moment vooral rond drie centrale problemen: het genoemde budget, de positie der defensie-commis saris, waarmee Schumans recente en opzienbarende initiatief inzake de op te richten hoge politieke autoriteit nauw verband houdt, en ten slotte het bewa peningsprogramma. Zoals gezegd, kun nen op het ogenblik nog geen dezer dne vraagstukken met al hun mogelijke con sequenties. ook nog maar by benadering worden bekeken. Wanneer men zich ten opzichte dezer conferenties, zowel te Rome als te Pa- rys, ten zeerste hoeden moet voor over dreven verwachtingen op afzienbare termijn, dan is dat dus minder vanwege de concrete moeilijkheden, die zich thans ai zouden hebben voorgedaan, dan wel wegens de enorme stof, die hier behan deld dient te worden. Er zit. zeer zeker wel enig schot in de besprekingen, maar die betreffen nog maar het eerste begin. Evenmin is het zo, dat de kleinere landen redenen zouden hebben zich te beklagen over een gebrek aan belang stelling voor htm opmerkingen en be zwaren. De geest der Paryse conferentie over het Pleven-plan is niet minder voortreffelijk dan die. welke indertijd heerste, toen hier het Schuman-plan werd bestudeerd. Zo heeft de Nederland se delegatie in de korte tyd. dat zij ais actief partner aan de besprekingen deel nam, naar aanleiding van acht artike len een veertiental opmerkingen ge maakt, die allen tot correcties in de oorspronkeiyke tekst mochten leiden. Nu Amerika zich, vooral bij monde van generaal Eisenhower, mei grote stelligheid voor het Europese leger heeft uitgesproken, kan men zeker verwachten, dat men voort zal gaan onder Franse leiding aan dit onder werp alle aandacht te besteden en er de hoogste spoed bij te betrachten. Niettemin doet men goed op dit ge bied voorlopig geen enkel spectaculair resultaat te verwachten, en de eerste maanden zelfs nauwelijks concrete, al thans waarneembare, vorderingen. Dr Drees in Januari naar Amerika De minister-president dr W. Drees heeft thans een uitnodiging van pre sident Truman om in Januari 1952 een bezoek aan de Ver. Staten van Amerika te brengen, aanvaard. De datum van aankomst en bijzonderhe den over het reisprogramma in de Ver. Staten zullen later worden be kend gemaakt. Overstromingen in N.-!talië houden aan De rivier De Po en haar zijrivieren hebben de plaatsen Vercellia en Pa via onder water gezet. Bij Voghera was het peil van de Po zeven meter boven nor maal. De stroomafwaarts gelegen steden Piacenza en Cremona worden thans be dreigd. By Piacenza is reeds een dijk bezwe ken, tengevolge waarvan drie personen om het leven kwamen. In het gebied van Vercellia werden tien personen het slachtoffer van de watermassa's. In Foiii kwam een echtpaar om het leven, toen een gedeelte van een kerk toren door de storm werd losgerukt en door het dak van hun huis sloeg. Te Genua w:erd een man bedolven onder een instortend huis. Zeven personen worden vermist, nadat hun vrachtauto in de nabijheid van Pavia door het wa ter was meegesleurd. De Rivièra wordt geteisterd door zware storm. Uit de golfbrekers losgeslagen rotsblokken van honderd kilo worden door de hoge zeeën op de kust geworpen. Het water van het Lago-Maggiore stijgt nog steeds. Het peil is vier meter boven normaal. Sommige delen van Lo carno staan twee meter onder water. Ook het meeT van Lugano stygt nog. In Karinthië dreigt een ramp, wan neer het water blyft stijgen. In de Tweede Kamer zijn gisteren de begrotingsdebatten begonnen. Een overzicht tijdens het betoog van Mr L. A. Donker (links). Rechts op de foto de geheel bezette ministerstafel. Zondag huiswaarts De Perzische minister-president Mo hammed Mossadeq, die een persoonlijks verzoek om financiële hulp aan Truimaii richtte, zal Zondag uit Washington ver trekken en op weg naar huis een bezoek aan Egypte brengen aldus maakt de Perzische ambassade te Washington be kend. Het vertrek van Mossadeq is drie da gen uitgesteld, omdat de luchtdienstre- geling een eerder vertrek niet mogelijk maakt, aldus de ambassade. Mossadeq was er zeer op gesteld .de uitnodiging van de Egyptische regering voor een bezoek te aanvaarden, omdat Perzië zeep goede betrekkingen met dat land onder houdt. Het gehele personeel van de „MarconI maatschappij" te Cairo is in staking ge gaan uit protest tegen het onverwachts ontslag van Ibrahim Moestafa Ali. de vakverenigingsleider van de Egyptischs employé's van deze maatschappy. Naar verluidt, staakt het personeel van de „Eastern Telegraph Company'' en de kabel en draadloze telegrafie ui Alexandria Port Said en Suez uit soli dariteit. Moestafa Ali had geweigerd een voor de Britse strijdkraohten in de Kanaal- zee bestemd telegram aan te nemeh. zulks in overeenstemming met een door de bond aangenomen resolutie. De bond is van plan een algemene staking in geheel Egypte af te kondigen, als de eisen voor hogere salarissen niet op 19 November te middernacht zijn in gewilligd. Haar handelwijze zou roekeloos geweest zijn De deelnemers aan het Internatio nale Springconcours te Brussel zijn door de bevelhebber van de eerste groep der Algerijnse Spahi's uitge nodigd een „Mesjwis" bij te wonen. Op de binnenplaats van een kazerne te Etterbeek woonden de genodig den het braden van de schapen aan het spit en op gloeiende kolen bij. Daarna werd het gebraad, dat vol gens traditionele Arabische metho des was bereid, geproefdmet dc vingers natuurlijk. :oals stands wijs dat voorschrijft! RIJDENDE MUSEA. Het hoofdbestuur van de Unesco te Parijs heeft een plan bekend gemaakt om rijdende musea naar steden en dor pen te sturen, waarvan de inwoners zel den in staat zijn tentoonstellingen van hoog niveau op het gebied van kunst werken. folklore, wetenschap, hygiëne, enz. te zien. Deze museumbussen zullen van alu minium gemaakt worden met opvouw bare afdelingen. Als de bus ergens gestationneerd is, kan zy getransformeerd worden ln een zaaltje, groot genoeg voor het geven van film- en theatervoorstellingen. De Nederlandse ballonvaarders zijn zich niet steeds bewust van de conse quenties die het ballonvaren voor hen zelf en voor hun eventuele passagiers met zich kan brengen, zo zeide de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst de heer J. W. F. Backer tijdens de zitting van de Raad voor de Luchtvaart te Den Haag, waarin het ongeval werd behandeld overko men aan de ballon, die op 30 April j.L by Zandvoort in de Noordzee terecht kwam. De vaart met de desbetreffende ballon noemde de heer Backer onvol doende voorbereid: in de gegeven om standigheden grensde deze z.i. aar roekeloosheid. Hij vroeg de Raad de betrokkene, mevrouw C. C. E. Boes manVisscher, te berispen. Zoals men zioh zal herinneren bevond zioh als passagier in de mand de heer Godfried Bomans. De ballon kwam even ten Zuiden van Zandvoort in de Noord zee terecht. Een 15-tal personen redde de drenkelingen. Mevrouw Boesman verklaarde dat zij op -het moment van de opstijging nog niet gereed was met de controle of het afwegen van de ballon wel goed was ge schied. Om de watertoren te omzeilen moest ballast overboord worden ge worpen. Door de daarop bereikte hoogte was de mogelykheid tot landen verdwe nen en kwam de balion in zee tereoht. Het plaatsvervangend lid van de Raad de heer H. Ch. E. van Ede van de Pais merkte op dat het z.i. by het vertrek eigenlyk een janboel was geweest. Er stonden kleine kinderen dicht bij de ballon en ook groteren. Volgens mevrouw Boesman was de ballonmeester, belast met het vullen en afwegen, verantwoordelijk voor de goede gang van zaken op het terrein. De ballonmeester, de heer Dijkstra, heeft tijdens het vooronderzoek ver klaard, dat het uitwegen van de ballon nagenoeg onmogelijk was, ook door het grote aantal kiene jongens dat zich by de ballon bevond. Als deskundige verklaarde de heer G. A. Lenstra, meteoroloog by de Me teorologische Dienst voor de Burgerlyke Luohtvaart op het vliegveld Schiphol, dat het op 30 April vry zonnig was. een ballonvaart in de buurt van zee on der dergelijke omstandigheden niet mo gen worden ondernomen. De heer Backer zeide nog, dat in het algemeen iedere balloncomman- dant zich zoveel mogelijk op de hoogte moet stellen van de nieuwste ontwik kelingen. Bij enige grotere bekendheid met de weerkundige verschijnselen van die dag zou de vaart z.i. niet on dernomen zgjn. De balloncomman dante heeft zich naar sprekers me ning in het onderhavige geval in on voldoende mate rekenschap gegeven van het handelen onder nood-omstan digheden. Spr. betwijfelde ernstig of zij wel lering uit dit ongeval heeft ge trokken. De Raad zal over 4 weken uitspraak doen in dit eerste ongeval, dat ooit met een Nederlandse ballon is gebeurd. „Erg magere tijd" voor Engeland De Britse minister van voedselvoor ziening, lord Woolton, heeft het Blitse volk gewaarschuwd, dat het „een erg magere tyd" te wachten staat, mits het meer goederen om ln het buitenland voedsel te kopen produceert. De bevoorrading met vlees is op een gevaarlijk laag peil en de voorraden zyn kleiner gedurende de oorlog, aldus lord Woolton. Ook over enkele andere voedingsmid delen maakt de regering zich zorgen, aldus de minister. Herbert Morrison, de plaatsvervan gend leider van de Labour-oppositie, heeft de regering-Churchill gewaar schuwd de economische crisis van het land met zwarter te schilderen dan zü In werkelykheid is. Morrison zeide, dat de conservatieven in de verleiding zou den kunnen komen dit te doen teneinde de weg te bereiden voor een reaction- naire politiek of als voorwendsel om hun verkiezingsbeloften niet na te komen. De voormalige minister van buitenlandse zaken verklaarde een en ander by de opening van een debat over het plan van de regering om het Kerstreces van net parlement langer dan gebruikelijk, namelijk van 7 December tot 29 Januari Hierdoor heerste er een verschil tussen j te laten duren. Hy"beschuldigde Chur- de temperaturen van het landoppervlak chili ervan het parlement te behande- en die boven het zeeoppervlak. Z.i. zou I len als „een sta in ..e weg".

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1