EIDSCH DAGBLAD -rssf SMTS-S Clnircliill completeert zijn kahinet van sterke mannen weerbericht Het midden-Oosten in de branding Treinverkeer Noord-Zuid te Brussel ingewijd 90ste Jaargang WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 No. 27445 j w Henny W Menkhorsl en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal: f 040 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm 25041. Red 21507 MYSTERIE N kunnen lezen, noodzakelijk het m" Nederland geconsta- heet het maken de omstan- mtmln» het Nefjlandae heel onkundig (spa- n( Redte laten van Vdk terrein In ons land ge- rolgt een boelend relaas, waar- jethische spionnen, dr Oldnch Horsky en Hoppe en een Ne- zekere Könlg een rol spelen. ware in hoge mate oneerbiedig "ijeïïwr te betichten van het verspreiden van stuiversro- Veeleer zyn wij geneigd als ach- van deze publicatie de wens der t« zien om het Nederlandse het ook op een kiertje - de voor het feit. dat hier door vreemde mogendheden wordt gepleegd en ons volk IwSTmi eerste injectie te geven ter Slerir-: van een act eve deelneming 1* E&roii* *elfc waarin deze publicatie is ge- wel de meest geëigende is om te bereiken. dit verhaal laat voor de 99% bevolking, die met hersens geze- zóveel ruimte tot vragen over. van een positieve tendenz nau- sprake kan zijn. begrijpen volkomen, dat je- denen van staat" een onoverko melijk bezwaar kunnen vormen in het onderhavige geval vol- van zaken te doen. waarom dan eigenlijk déze pu- Wil lezen, dat een Tsjechische attaché uit Brussel, een zekere van tijd tot tijd Nederland en daar splonnagewerk ver- Omdnt genoemde Horsky ook in werd hij op verzoek regering teruggeroepen en door een zekere Hoppe. Deze in het communiqué der Ne- regering getekend gis nog veel dan zijn voorganger, missen wij wat wij in stui- altijd bijzonder waarderen: t het kwaad wordt gestraft en het beloond lijkt ons de ontbrekende schakel boelende verhaal: het is best mo- idat de Binnenlandse Veiligheids die al deze dingen wist. de heren en Hoppe reeds lang en breed tralies heeft gezet. Maar niet bij wijze mist: speuren ach- naar Neumann, (wiens vermoedelijk toch óók niet wordt vermeld!) en Hoppe ondanks alle schijnbare de B.V.D. en Ne- Horsky, trots verleden, rustig terugroepen. het Nederlandse volk is van deze kwestie niet lan- onkundlg". Maar „ter zake het toch ook niet heten! Holmes zijnde, vraagt zich af: wat ver- myn regering, dat ik met deze wetenschap zal doen? is die bedoeling nogal zoals trouwens de gehele voor vele vraagtekens Churchill heeft gisteren, op een aan tal onder-ministers na, zijn kabinet voltooid. Zoals voor wie hem kent niet tc verwonderen is, ging hij bij de samenstelling van zijn regering op nogal on-eonventionele wijze te werk, want hij bepaalde zich bij zijn keuze niet uitsluitend tot actieve tory-poli- tici uit de betrekkelijke kleine kring van de Lagcrhuisfractic. Hij deinsde er niet voor terug een partijloze, zo als lord Ismay, in het kabinet op te nemen en evenmin liet hij al te veel bezwaren gelden tegen opneming van een aantal erfelijke peers, die het La gerhuis als minister nooit te zien zal kunnen krijgen omdat dit voor hen als leden van hel Hogerhuis ta boe is. Alleen via hun parlementaire onderminister zullen zij hun beleid kunnen verdedigen. Churchill is het, evenals in de oorlog, te doen om de allerbesten in zijn rege ring te krijgen met uitsluiting van La bour. De zwakke positie der nieuwe re gering maakt bovendien dat tweede rangs krachten, die hun werk zouden kunnen verknoeien, eenvoudig niet voor ministeriële posten in aanmerking ko men. Een tweede karakteristiek van de nieuwe regering is, dat Churchill een onconventionele structuur heeft toege past, daarbij gebruik makend van de lessen van vele Labour-mislukkingen. Want iets geheel nieuws is de schepping van een ministerie voor coördinatie dei- bedrijven, welke genationaliseerd zul len blijven, namelijk transport, brandstof en energie. De eveneens genationaliseer de burgerlijke luchtvaart komt later ook onder dit ministerie. Het afzonderlijke departement hiervoor zal waarschijnlijk nog maar korte tijd voortbestaan. Onder Labour, dat de kampioen is voor geleide economie, kwam het her haaldelijk voor dat de genationaliseerde industrieën tegen elkaar in organiseer den, hetgeen vaak chaos tengevolge had. Ook de kwestie van ministeriële ver antwoordelijkheid voor de nationalisa tie, welke geen bevredigende oplossing had gevonden, komt nu misschien in een nieuw licht te staan. De andere minister met een coördine rende taak is lord Woolton, die de su pervisie zal uitoefenen over de departe menten voor voedselvoorziening en land bouw, waardoor de belangen van produ centen en consumenten meer tot elkan der gebracht zullen worden. De ervaring heeft namelijk geleerd dat de ministers vaak de grote lijn uit het oog verloren doordat zij zich teveel met kleinigheden moesten bezig houden. Nu is er dus een zo efficiënt mogelijke taakverdeling. Een belangrijke taak van de groot industrieel lord Lethers, die zelf niet uit de bevoorrechte adellijke klasse komt, maar in een achterbuurt in Oost- Londen werd geboren, en op vijftienjari ge leeftijd als jongste bediende begon, zal zijn van het genationaliseerde weg vervoer weer een particuliere industrie te maken. Hij is verder belast met de opvoering der productie in de mijnen en de uitbreiding der electriciteitsbe- drijven, welke beide gedurende de perio de van herbewapening en de verhoging van de export, op volle toeren moeten werken. Churchill benoemde in 1941 de toen nog onbekende James Lethers tot mi nister van scheepvaart en transport. Peter Thornycroit, die minister van handel werd, is een van de veelbeloven de jonge conservatieven. Een andere „uit de achterste gelede ren" was ook de nieuwe onderminister van buitenlandse zaken de rijksadvo caat Selwyn Lloyd, die nu Eden's rech terhand wordt. In de zes jaar oppositie was hij een van de meest prominente tory-sprekers van de achterbanken. Dat Eden verzocht heeft om ontheven te worden van het leiderschap van het La gerhuis is begrijpelijk, gezien zijn uiterst Enkele buien B-k verwacht tot morgenavond: >7®d ennnaPMW0lkt mct vooral de fankeim- "r-ui. I1 en dan buien. Aan- Zuideli matige wind uit Ma' tesen West m n a krachtJSe wind —W1 st en Noord, Iets kouder. «Opgemaakt te 10 uur) 1 NOVEMBER. kP0D7'ini9Ur: onder: m4 uur- KLP:.1032 uur: onder: 17.37 uur. Ëfpringtijf atwijk te 4-00 en 16.17 numoer bestaat uit j Ook Arnhem krijgt een nieuw station. Alet het bouwen zal 1 No vember a.s. worden begonnen. Het bleek noodzakelijk het sterk hellen de Stationsplein geheel af te graven en dit plein door afbraak van een rij woon- en winkelpanden te ver ruimen. Overzicht van het terrein waar het nieuwe station wordt gebouwd. Links het oude station, een vrij nieuw gebouw dat evenwel tijdens de oorlogsjaren verwoest is. De Franse hoge commissaris ln Cam bodja, de Raymond, Is tijdens zijn middag slaap door een van zijn Vietnamese be dienden doodgestoken. Een medeplichtige ls gearresteerd. delicate en zware taak als minister van buitenlandse zaken. De tories hadden Morrison verweten dat hij te veel hooi op zijn vork nam. Hij was een nieuwe ling. Doch ondanks Eden's grote erva ring leek de combinatie van drie func ties, n.l. buitenlandse zaken, plaatsver vangend premier en leider van het Huis hem toch teveel. Leider van de dagelijkse werkzaam heden van de Kamer wordt nu de ge wiekste kapitein Harry Crookshank, die een rijke kennis van de parlementaire procedure bezit. Als minister van ge zondheid heeft hij bovendien tot taak de administratie van de staatsgezondheids- dienst te verbeteren. Op Harold Mac Millan, hoofd van de bekende uitgeverszaak, rust de verant woordelijkheid om, zoals door de partij beloofd was, te trachten jaarlijks hon derdduizend meer huizen te bouwen dan Labour, voornamelijk door nieuwere methoden en grotere efficiency toe te passen. Labour beweerde, dat, gezien de materiaalschaarste, en het tekort aan arbeiders, tweehonderdduizend huizen het absolute maximum was. De conser vatieven hebben evenwel niet verklaard dat zij het zullen klaarspelen driehon derdduizend huizen te bouwen, maar dal zij het zullen proberen' Maar de duidelijke suggestie is dat zij het kunnen. Gisteren is het kabinet anderhalf uur bijeen geweest. Het moet de rede van de koning opstellen, die hij volgende week bij de opening van het parlement zal uitspreken, bevattende het regerings program. Eden heeft op de kabinetszitting ver slag uitgebracht over de dringende maatregelen, die hij zou nemen om tot overeenkomst inzake het Perzische olie geschil te komen. Churchill heeft bekend gemaakt, dat hij zijn salaris als premier heeft ver laagd van f 100.000 tot ,f 70.000 per jaar. Het salaris van de ministers zal wor den verlaagd van f. 50.000 tot f. 40.000 per jaar. De salarissen van de minis ters met lagere rang (f. 15.000 tot f. 20.000 per jaar) zullen ongewijzigd blijven. Deze salarisverlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zoveel langer, als de Britse herbewapening zal duren. Het beroemde veelluik van de ge broeders Van Eyck ..Het Lam Gods" heeft een behandeling ondergaan in het chemisch laboratorium van het Museum voor Kunst en Ge-1 schiedenis te Brussel. Van heden af is hel vernieuwde schilderij in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel tentoongesteld. Na veertien dagen gaat hel naar de oorspronke lijke verblijfplaats in de Vijdtkapel van de St. Bavo-kalhedraal te Gent. Stemming in Baden en Württemberg op komst BADEN ZAL VERLIEZEN. Onze correspondent te Bonn meldt: Storm uit het Zuid-Westen" geeft de politieke barometer in Bonn, want Zuid- West Duitsland is in rep en roer sedert het hoogste Duitse gerechtshof, het „Bundesverfassungsgerioht" dat in de oude Badense residentiestad Karlsruhe de constitutie waakt heeft be paald. dat de bezwaren van het land Baden tegen de geprojecteerde volks stemming over de z.g. Zuid-West-Stnat te vormen uit de vroegere landen Ba den en Württemberg niet ontvanke lijk zijn. Uiterlijk op 16 December a.s. moeten nu de bevolkingen van de te genwoordige landen WürttembergBa den, WürttembergHohenzollern en Ba den. die onhoudbare creaties van een vroege en nog wilde bezettingstijd, be slissen over de vyaag of zij opgenomen wensen te worden in een gemeenschap pelijke Zuid-West-Staat, dan wel of er wederom, evenals voor 1945. een land Baden en een land Württemberg in het leven geroepen zullen worden. Al drie jaar lang Ls dit in de Zuid- West-hoek van Duitsland een kwestie van je welste, zodat zij ook in Bonn meer dan eens ter sprake is gekomen. Waarschijnlijk zou zij echter al opgelost zijn, wanneer niet Baden steeds op nieuw kans had gezien, haar op de lange baan te schuiven, vaak om zeer infan tiele "redenen. Niemand twijfelt er aan. dat de meeste bewoners van de boven genoemde drie landen die de huidige toestand als onnatuurlijk zien. voor de Zuid-West staat zijn als de meest royale oo'iossing van de moeilijkheden. De Württembergers willen die staat bijna en bloc en de Badeners voor een groot gedeelte, hoewel zii, die nu in het land Wtirttemberg-Baden leven, er meer voor voelen dan die uit het land Baden, dat eigenlijk alleen Zuid-Baden omvat. Voor de stemming heeft men de drie landen in vier kiesdistricten verdeeld: een Noordelijk en een Zuidelijk Würt temberg. en een Noordelijk en en Zui delijk Baden. In de beide Württem- bergse en in het Noordelijk Baden ver wacht men een meerderheid voor de Zuid-West-Staat, in het Zuidelijk Baden is daarentegen een meerderheid voor het herstel van het oude land Baden. De stand zal daarmee 31 voor de Zuid- West-Staat worden. Baden wenste nu echter, dat Württemberg en Baden als geheel zouden stemmen, in de hoop, dat de stand dan 11. dus onbeslist, zou uitvallen. Deze wens heeft het gerechts hof van Karlsruhe verworpen. Baden zal bij de volksstemming dus wel het onder spit moeten delven. De stakende New-Yorkse havenarbei ders hebben het laden en lossen van militair materieel hervat. Voor het ove rige is er weinig verandering in de toe stand gekomen. De staking duurt al 16 dagen. De reders hebben de stakers voor de nationale raad voor arbeidsbetrekkin gen gedaagd „wegens contractbreuk". De voorzitter van de redersbond, John Lyon, heeft de beschuldiging ten behoe ve van de 161 maatschappijen inge diend. Mocht de beschuldiging gegrond ge acht worden, dan kan de raad het ge recht verzoeken de stakers te dwingen het werk te hervatten. Thans zijn on geveer 20.000 havenarbeiders Ln New- York in Boston in staking, tegen de wens van de vakverenigingsleiders in. BELGISCHE THIERY'S VERGADERDEN Maandag zijn te Namen Belgische „erfgenamen" van het fabelachtige gro te fortuin van naar schatting 15 mil liard gulden, dat door Frankrijk sinds de tijd van Napoleon wordt vastge houden, bijeengekomen. De oprichter van de internationale stichting van erfgenamen van Jean Thiery. André de Liser, heeft op deze bijeenkomst alle erfgenamen van Thiery in de gehele wereld opgeroepen, zich te verenigen en „het fortuin van onze voorvaderen" van Frankrijk op te eisen. Het aantal erfgenamen van Thiery wordt op het ogenblik geschat op 3.000, verspreid over Nederland, Zwitser land, Duitsland, Frankrijk, Australië en zelfs China. Allerlei maatregelen De correspondent van Reuter te Washington, Rankine, meldt, dat het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken op eigen initiatief afzonder lijke besprekingen met Britse en Per zische vertegenwoordigers over de mo gelijkheid van hervatting der Brits- Perzisohe oliebesprekingen heeft ge voerd. De Britse ambassadeur, sir Oliver Franks, heeft ruim een uur met func tionarissen van het ministerie bespre kingen gevoerd. Mc Ghee, de Amerikaanse onder-mi nister voor zaken het midden-Oosten be treffend. bracht naderhand een bezoek aan premier Mossadeq. Averell Hamman, president Trumans speciale adviseur, wrordt Vrijdag in Lon den verwacht. Hij zal met Anthony Eden, de minister van buitenlandse za ken, een onderhoud hebben over de Perzische oliekwestie. Ook de Britse ambassadeur in Perzië, sir Francis Shepherd, zal aan de be sprekingen deelnemen. De correspondent van de „Times meldt uit Rome, dat de Italiaanse pre mier en minister van buitenlandse za ken, De Gasperi, Maandag de Egypti sche en Perzische ambassadeur heeft ontvangen en lange besprekingen met hen heeft gevoerd. De Britse admiraliteit heeft meege deeld, dat de vliegdekschepen „Il lustrious" (25.000 toni en „Triumph" (13.350 ton) order hebben gekregen zich gereed te houden om zo nodig troepen I naar het Middellandse Zee-gebied te vervoeren. Het ministerie van oorlog maakt be kend, dat de derde infanteriedivisie ia aangezegd, dat zij naar het midden- Oosten zal worden overgebracht. De Soedanese partijen, die Egypte gunstig gezind zijn, hebben zich ver enigd in een nationaal front", dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soedan te verdrijven en tot een vereniging met Egypte te komen onder de Egyptische kroon. De organisatie wil in de gTote steden van de Soedan comité's oprichten om de boycot van de Britten en de passieve tegenstand tegen de regering van de Soedan te organiseren. Met het oog op de aanstaande alge mene vergadering van de Verenigde Naties zullen afgevaardigden van het „nationale front" naar Parijs gaan. De vertegenwoordigers van de zeven landen van de Arabische Liga hebben besloten hun regeringen te verzoeken een biieenkomst van Arabische ministers van buitenlandse zaken te houden ter be spreking van het standpunt der liga met betrekking tot de voorstellen der Westelijke mogendheden voor een com mando voor het midden-Oosten. Brusselaren moeten nog jaartje wachten (Telefonisch van onze Brusselse cor respondent) Een wensdroom van bijkans drie ge neraties Brusselaars ging gisteroch tend in vervulling. De eerste trein vertrok te half elf van het nieuwe Noord-Station, door de tunnel van de nieuwe Noord-Zuid verbinding, naar het nieuwe Zuid-Station. De „jonction" waarover zulke heftige debatten in het parlement en de pers werden gevoerd, is dus een feit gewor den. MaarEr is vanzelfsprekend een „maar" bij. De eigenlijke exploitatie van de tunnel, welke circa twee kilome ter lang is, zal pas einde 1952 of begin 1953 kunnen aanvangen. Intussen blijft alles bij het oude en moeten bijvoor beeld de reizigers, die in Brussel-Noord uitstappen gewoon met de tram naar het Zuid-Station rijden om daar een aansluiting naar het Zuiden van het land te vinden. Toch moet men erkennen, dat het een gigantisch werk is. Alleen reeds de luchtverversing van de tunnel, welke aan de Nederlandse firma Werkspoor werd toevertrouwd, vergde een uitge breide technisch-wetenschappelyke voor bereiding. Meer dan 80.000 reizigers zullen da gelijks van de Noord-Zuid verbinding gebruik maken. Nieuwe autogarages, zo als aan het Noord-Station, beslaan 5000 km2. En boven de 2 kilometer lange tunnel komt binnenkort een nieuwe bou levard. welke „Laan van België" werd gedoopt. Daardoor komt een prachtige auto- I strada vrij voor het Brusselse autover keer, dat angstwekkend snel stijgende is. Boven de ventilatie-installatie verrijst een 25 meter hoge luchttoren. Het nieuwe gebouw van de Nationale Bank is boven de tunnel gebouwd en de Laan heeft aldaar een breedte van 29 meter. Wetenschappelijke observatie bewees, dat de Nationale Bank en de middel eeuwse Sint Goedele kathedraal soliede zijn gebleven, ondanks de op 60 meter daarvan uitgevoerde grondwerken. In het nieuwe centraal station van Brussel zullen dagelijks 50.000 reizigers I passeren. Luchtgordijnen maken deuren overbodig. Terwijl het vliegveld van I Melsbroeck een speciale spoorverbin ding kreeg, waardoor het binnen de 17 I minuten bereikbaar is. In het algemeen werd de tunnel op een breedte van 35 meter en een diepte van 12 meter gegraven. De onderhandelingen over de keuze van de spanning 3000 volt of de nieu we 20.000 volt welke in het voordeel der 3000 volt verliepen, heeft de onder grondse electrificatie zes maanden ver traagd. Boven het- nieuwe gebouwencomplex van het Zuid-Station, waar de treinen naar Nederland starten, is een landings- veld voor hefschroefvliegtuigen ge bouwd. Zo hebben de ministers van verkeer, hogere ambtenaren en buitenlandse journalisten gisterochtend het nieuwe wonder van de Noord-Zuid verbin ding ingereden. Maar de Brusselaar moet nog een jaartje wachten om van deze geweldige investering, waarmee milliardcn frankskens zijn gemoeid, te genieten. WEST-DUITS WETSONTWERP VOOR VERKIEZINGEN IN GEHEEL DUITSLAND Motie ter VN te verwachten Het West-Duitse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd betreffende het houden van vrije algemene verkie zingen in geheel Duitsland. Wanneer het ontwerp door de West- Duitse Bondsdag wordt goedgekeurd, zal het naar de geallieerde hoge com missie worden gezonden. De drie Westelijke bezettingsmogend- heden hebben reeds meegedeeld, dat zij de kwestie van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland ter sprake zullen bren gen op de algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Dit zal zijn in de vorm van een motie, waarin de Verenigde Naties wordt verzocht een commissie naar de 4 zones van Duits land te zenden teneinde vast te stellen of het mogelijk is aldaar vrije verkie zingen te houden. Een recente opname van de Com mandant van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, luit. kolonel Eekhout (rechts op de voorgrond staandetemidden van een aantal officieren van Neder- landse en andere nationaliteiten. Links (staande met lijst) de Majoor Tack.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7