EIDSCH DAGBLAD Winston Churchill weer premier van Engeland Conservatieven hebben kleine meerderheid veroverd Teleurstelling der conservatieven over kleine meerderheid Meer doortastendheid in Britse politiek verwacht )ste Jaargang ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 No. 27442 Lteur J w f^MHK B W Menlthorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 5 15 per kwartaal; f 0.40 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm 25041, Red 21507 „bevredigende verkiezingsuiMlag in Engeland Engelse volk heeft gesproken! r wederom is de uitspraak niet tuisend geworden. Weliswaar heeft fiitlup-onderzoek ditmaal de plank misgeslagen en hebben de conser- ■ven imder leiding van Churchill de •Inning aan de stembus bevochten, 'de overwinnaars verkeren, prac- n gesproken, in dezelfde positie, 'in de verliezers ruim een Jaar heb- eeleef dweliswaar een meerderheid, te klein om te kunnen spreken van working-majority", d.w.z. een derheid, waarmede zonder meer te regeren. Slechts met luttele nmen is' de kleine meerderheid, uroede Labour de laatste tijd heeft ,-en rondkomen, overschreden. Van [politieke aardverschuiving, waarvan [conservatieven hebben gedroomd, is Wig of niets terecht gekomen en der ive is ook voor hen de uitslag een Allusie geworden eis aangenomen, dat de nieuwe re- Ing Churchill, die op papier reeds >d heet te zyn, de steun der laat- ,'der liberalen zal verwerven het tui at dat Churchill door opneming een liberaal in zijn kabinet zich nn verzekerde blijft haar meer- ïeid te klein, om zich ingrijpende Iglngen te durven veroorloven. Engeland zal er dientengevolge 1 weinig veranderen! Zelfs doemt ag op. of het land zich door deze •slissende uitspraak niet in on- Jne moeilijkheden heeft gestort, nationalisatie zal door de nieuwe ,ing niet worden aangetast behalve betreft de jongste maatregel: de na- lisatie der staalwerken zal onge- worden gemaakt zo heeft Chur- vastgelegd. Zal hij thans zijn be- kunnen nakomen? >ch dit is nog slechts een kleinigheid •eleken bij hetgeen nu onherroepe- direct aan de orde zal komen: de eisen van de vakbeweging! Slechts de grootste moeite heeft Labour kunnen onderdrukken en de tijd n zelfs niet ver meer, dat ook La- zou moeten wijken. Is het nog no- zeggen, dat iedere rem nu is los- igen? Labour gaat thans in de op tie en met Labour de vakbeweging. opent sombere perspectieven. Waar- niet uit het oog mag worden verloren feit, dat de rebellerende Labour-le- onder aanvoering van Bevan meer i vroeger de toon zullen aangeven in Labour-beleid der oppositie, daar zij herkozen zijn met een grotere rderheid. en, deze uitslag der Engelse verkle in brengt Albion niet het gehoopte! s voor de conservatieven een gewei- tegenvaller, die op de duur voor ur slechts voordeel schijnt te kun- opleveren. Deze overdracht van lingstreet 10 aan Churchill geeft ur maar al te zeer gerede aanlei- voor dat oppositie-beleid, dat voor ^terugkeer werkt. Ihurchill in eigen persoon schijnt de •valler volledig in te zien. Nadat het liltaat voor zijn kiesdistrict bekend naakt was, verklaarde Churchill van jeien te zijn, dat er thans een pauze kunnen intreden in de party-stryd, .die ons meer zal kunnen doen begrij- van het goede in onze tegenstan- en onze critiek ten aanzien van tekortkomingen zal kunnen mati- Igen". Dat zijn op zich zelf wijze woorden, mia: voor wie tussen de regels doorleest, valt er veel te onderschelden! Op zijn zachtst gesproken, valt hieruit ■leluisteren, dat de nieuweEngelse BRmicr zich bij voorbaat vastlegt aan p nauw contact met de oppositie, ■weer deze zich daartoe tenminste willen lenen togmaals, wij hebben daarop reeds Merdag gewezen, de buitenlandse po- zal geen noemenswaardige wyzl- Bg ondergaan. Ook onder Churchill Engeland geen oorlogszuchtige poli- .ek gaan bedrijven, al is hem dit in de kiezingscampagne in de schoenen ge- sumerend kan van de uitslag der l~ie verkiezingen moeilyk anders wor- getuigd dan dat er slechts nieuwe en Ifce moziiijkheden het gevolg van kun- Bzijn En dit trots het twee-partijen- ant de liberalen kunnen uitge- worden als derde partij. Het hin e«r TiS op' dat zü vo°r goed heb- g afgedaan :"n 's zes jaar Labour-politlek ■einde gebracht. DE VERLIEZEN IN KOREA. lolgen! een schatting van de Ameri- ■n.-e militaire autoriteiten bedragen ■verliezen der Noordelijken 'n Korea 9 October 1.414.635 man. «Amerikaanse verliezen bedroegen J~~' maa aan doden, gevangenen, ge- "«aen of vermisten. en infanterie trokken Koemsong ■wn n een reeks aanvallen. De Britse verkiezingen hebben de conservatieven de overwinning gebracht, maar niet zoals zy gehoopt hadden. Hun meerderheid is slechts weinig groter dan waarover Labour beschikte. Bovendien heeft Labour de meeste stemmen behouden. Intussen wordt er snel afgewerkt. Attlee heeft zich direct naar het Buckingham Palace begeven en zijn ontslag ingediend, dat werd aanvaard. Aan Churchill is vervolgens opdracht gegeven om een nieuwe regering te vormen en deze heeft dit aanvaard. Maandag zal hij vermoedelijk zijn kabinet gereed hebben. DE STAND. De laatste stand van de Britse verkiezingen, met nog vijf van de 625 zetels onbe kend, is als olgt: Conservatieven 319 zetels (winst 23) Labour 293 zetels (verlies 20) Liberalen 5 zetels (verlies 3) Overigen 3 zetels Van vier van de vijf nog onbekende zetels zal de uitslag eerst Maandag be kend worden, terwijl voor de laatste zetel nog moet worden gekozen, oaareen der gestelde candidaten is overleden. De conservatieven zullen vermoedelijk nog 2 zetels verwerven. De uitslagen van 613 zetels geven de volgende stemverdeling 'tussen haakjes de overeenkomstige getallen in 1950): Labour 13.885.613 stemmen (13.236.282 stemmen) Conservatieven en aanhang 13.651.361 stemmen (12.312.089 stemmen) Liberalen e.a749.200 stemmen (2.717.017 stemmen) Communisten 21.630 stemmen (91.815 stemmen) De percentages zijn: Labour 49.05 (44 68 Conservat. en aanh. 48.22 (43.42 Liberalen e.a2.65 9.58 ten 0.08 0.32 den ook zijn, hy wel voor hetere vuren had gestaan Met de val van het Labour-kabinet is na de nederlaag van de Labour-regering in Australië en Nieuw-Zecland de laat ste socialistische regering verdwenen uit het Britse Gemenebest. In Europa be tekent het, dat de enige na-oorlogse re gering, welke zich tot nu toe wist te handhaven, het veld heeft moeten rui men Op Aneurin Bevan, die de midden- groepen heeft afgestoten, rust een zware verantwoordelijkheid wegens Labours verlies. De onmiddellijke consequenties van de Churchill-regenng zullen zijn, schrap pen van overbodige staatsuitgaven, on gedaan maken van de staalnationalisa- tie, hoewel de industrie echter onder strikte regeringscontröle zal blijven, op heffing van de nationalisatie van het kleinere wegvervoer, reorganisatie en vermindering van de regeringsaankopen van voedsel. Verder zal de nieuwe rege ring streven naar verhoging van de prestatieprikkels in de industrie en naar invoering van een loonpolitiek, waarbij een redelijk minimumloon als basis zal gelden voor een vrijere loonsstructuur. Of reeds aangekondigde pogingen om de vakbeweging, welke zich overigens tegen een loonpolitiek verzet, losser te maken van de Labour-partij, zullen slagen, is de vraag. De tones, die in het verleden vaak hardhandig en uitdagend zijn opgetre den tegen de vakbonden, zullen de uiter ste tact moeten gebruiken, willen hun plannen kans van slagen hebben. Labour zal eenheid kunnen herstellen Er is geen twijfel aan, dat er onder de conservatieven teleurstelling heerst over de geringe meerderheid, welke hen van Labour scheidt. Indien de nog res terende verkiezingsresultaten uitvallen zoals de vorige keer, dan betekent dit, dat de conservatieven een volstrekte meerderheid zullen bezitten van slechts 17 stemmen. Dus nog kleiner dan het minimum van 20 zetels, dat doorgaans als werkmeerderheid geldt. Weliswaar staan de conservatieven er thans beter voor dan Labour, na de vorige verkiezing, toen de socialis tische meerderheid over de andere partijen slechts 6 zetels bedroeg, doch ook van de tories zal het uiterste in het parlement gevergd worden. Zij zullen steeds op hun hoede moeten zijn bij elke stemming en er voor zor gen, dat alle hens aan dek zyn als be langrijke beslissingen moeten worden genomen. Moselyk zal Churchill alles d.-en om WEERBERICHT Weinig bewolking b v^acht tot morgenavond ïlaatsen r,en ochtend °P enkele Wlfig bewolki?/6 tfens droog weer en SSmvw-t ng- Eher en daar lichte iraorgen overdag ongeveer ELi.?eraturen als vandaag. rfüd-Ck«t matige vvüld tussen Oost I 'Opgemaakt te 10 uur) LJ 28 OCTOBER. Ifaa?!): 7'26 uiLr; onder: 17.21 uur. Hocp.iL uur; nnder: 16 13 uur. .VS," ••staat alt 12 pasina-s Voor de 77-jarige Churchill betekent de herrijzenis van de tories als rege ringspartij voor het eerst sinds 12 jaar de grootste persoonlijke triomph. In 1945 beleefde hy als partijleider zijn politieke Duinkerken. Met de hem kenmerkende vastberadenheid en taaiheid heeft hij dag in, dag uit ge werkt aan de revanche, waaraan hij evenals in de militaire stryd geen ogenblik heeft getwijfeld. Churchill, die in zijn unieke politieke loopbaan, reeds tal van ministerposten heeft bezet, staat thans voor het eerst aan het hoofd van een conservatief ka binet. Het betekent inderdaad de be kroning van zijn carrière. Hy heeft reeds herhaaldelijk verklaard, dat iedere persoonlijke ambitie hem vreemd is. Hy koestert slechts de wens zijn land op de hoogste post te dienen, zolang hy over de vereiste krachten beschikt. Van zijn wonderlijke vitaliteit konden wij ons gisteren weer overtuigen, toen hij aan het einde van de dramatische dag gisteren even kwam binnenwippen in het hoofdkwartier van de conserva tieven in Abbey House. Het was een his torisch ogenblik. Rustig glimlachend, m het besef, dat het lot hem steeds zo gunstig gezind is, verscheen hij. verge zeld van zijn kranige echtgenote, die hem in de verkiezingscampagne als al tijd actief terzijde heeft gestaan, temid den van zijn medewerkers,- journalisten en fotografen in het kleine bedompte vergaderzaaltje van het hopeloos ouder wetse partijgebouw. Hij was de onvermoeibare grijsaard met de jeugdige gelaatskleur en de hel dere, vergenoegde blik. Met enkele woorden bedankte hij lord Woolton, de partijorganisator, en de overigen, die de overwinning mogelijk hebben gemaakt, in de bekende, brede Churchilliaanse volzinnen De partijstrijd zal nu volgens hem tot het verleden moeten behoren. Hier sprak weer de grote nationale lei der die eigenlijk nooit een partijman in de engere betekenis van het woord is ge weest. omdat hij altijd getracht heeft de dingen te zien in het grootste verband. Churchill deed een beroep op het ver trouwen, toen hij veelbetekenend ver klaarde, dat, hoe groot de moeilijkhe- CHURCHILL LACHT! Winston kijkt glimlachend naar zijn lachende vrouw na het horen van de over winning dip zijn partij heeft be haald. tot een soort openlijke of onderhandse coalitie met de 5 liberalen te komen, die thans meer reden dan ooit hebben om zich op een afstand van de conservatie ven te houden. Van een nationale regering zal voor- j loplg wel geen sprake zyn omdat het Engelse parlement het beste function- neert met een werkelijke oppostie. Desniettemin maakte Churchill ook gisteren er weer toespelingen op, dat hü zijn regering niet als een echte partij- regering beschouwd wenst te zien, om dat partijtwisten niet op hun plaats zijn tegenover de ernstige problemen, waarvoor het land staat. Inderdaad is deze verkiezing niet meer geweest dan een aanloop voor de eigenlijke stryd op economisch, so ciaal, financieel en defensiegebied. Lord Woolton zeide, dat de tory-meer- derheid veel groter zou zijn geweest, in dien deze vraagstukken in het centrum van de verkiezingsstrijd hadden gestaan. In vele opzichten waren ook deze ver kiezingen meer een schijngevecht, het geen zich afspiegelt in het niet geheel bevredigende resultaat, waarbij Labour aeMS het grootste aantal stemmen op zich blijkt te hebben verenigd. Voor de socialisten, die wisten, dat zy bü een volgend jaar te houden verkie zingen waarschyniyk vernietigend zou den worden verslagen, is het resultaat van thans eigenlyk het meest ideale. Zij hebben een reeks zetels verloren, maar talryke zwakke Labourdistricten weten te handhaven. Dit was eigenlyk de verrassing van gisteren. Ook was het een verras sing, dat zy nog twee zetels veroverd hebben, namelijk in Anglesey en In Me rioneth ('beiden in Wales) waar zy res- pectieveiyk lady Migan Lloyd George en een andere liberaal versloegen. De socialisten blyven een sterk machtsblok vormen, terwyl het vuile werk thans door hun tegenstanders zal moeten worden opgeknapt. De tories worden als het ware door de crisis op de proef gesteld hun beweringen, dat zy de dingen beter zullen aanpakken, waar te maken. Een nieuwe nederlaag hangt als een zwaard van Damocles boven hen. Bovendien heeft Labour in de positie van thans de gelegenheid om de won den, welke in de eigen party geslagen zyn, te helen. Bevryd van de regeringsverantwoor- delykheid zal de kloof tussen Bevan en de rest waarschijnlijk langzamer hand kunnen worden overbrugd, om dat de gehele party, zoals verwacht kan worden, meer naar links zal op schuiven. Bevan heeft thans de kans te tonen, dat hy een politicus van for maat is door positief by te dragen tot herstel van Labours eenheid. Het is niet onmogelijk, dat Churchill reeds zeer spoedig met zyn aangekon digde voorstel zal komen tot Invoering van de parlementaire vertegenwoordi ging der universiteiten, waardoor hy zyn meerderheid met 12 zetels zou kun nen uitbreiden. Het lot van de liberalen by deze ver kiezingen wordt duidelijk geaccentueerd door de nederlaag van Lady Migan Lloyd, op het eiland Anglesey, dat zy 22 jaar in het Lagerhuis vertegenwoor digde. Haar vertrek uit Westminster is r.iet alleen een zwaar verlies voor de ge slonken liberale fractie, maar ook voor hot parlement zelf, want de charmante Lady Migan was een bewonderenswaar dige en alom geziene figuur. Bovendien leefde in haar de herinnering aan haar onvergetelyke vader voort. Het. valt nu zo, dat er toch een Lloyd George In het Lagerhuis komt, namelyk haar broer, majoor Gwyliam Lloyd George, die ver moedelijk de nieuwe speaker zal worden. Voor de liberalen was het een bittere dag. Zy hadden 109 candidaten, doch liepen van 9 tot 5 zetels terug. Hun lei der, Clement Davies, kreeg echter een vergrote meerderheid. Maar hun presi dent Philip Tothergill verloor zyn inleg - geld evenals dat met 64 andere liberalen het geval was. Tegen de populaire socialist Glenvil Hall, die onderminister was, moest de vurige door Churchill gesteunde lady Violet Bonham Carter, vice-presidente van de liberale party, het afleggen. Churchill's schoonzoon Duncan San dys en kapitein Loames keren naar het Lagerhuis terug. Alle Bevan-aanhangers zyn herkozen. In Barnsley, een veilig Labourdistrict, waar de socialistische candidaat overleed, zal op 8 November worden gestemd. Minister Wemmers opende gister- morgen de 9e wegverkeersdag van de K.N.A.C. te Den Haag. Minister Wemmers tijdens zijn openingsrede. Geheel rechts de voorzitter van de KNAC ]hr mr Th. M. Smits van Oyen. derde van rechts de voorzitter van de Eerste Kamermr A. Jonkman. En meer leven Onze Londense correspondent telefo neert ons nog: Ofschoon de eigen aanhangers na- tuuriyk reden hebben tot juichen, kon men niettemin een sterke reserve tegen over de tory-overwinning constateren. De party heeft veel goed te maken uit het verleden Pas als haar programma duidelijk zal zijn geformuleerd, kan er een duldelyker aftekening zyn van Jt publieke opinie. Men verwacht echter van een crea tieve figuur aLs Churchill meer door tastendheid, inspirerend initiatief en een bereidheid om meer risico's te aanvaarden, dan dit het geval is ge weest bij Attlee, die een bedeesde en vaak schroomvallig voorzichtige poli tiek volgde. Hoewel weinigen zich hierover il lusies maken, gelooft men wel, dat Churchill geen poging achterwege zal laten voor een gesprek met Truman en Stalin. Sommigen koesteren vrees voor roeke loze daden van de altijd impulsieve Churchill. Maar met zekerheid kan ge zegd worden, dat hij meer leven in de meestal zo dode brouwerij van de En gelse politiek van de laatste jaren zal brengen. Daarom alleen al zal het uitermate boeiend zyn d- verrichtingen van de nieuwe regering gade te slaan. De conservatieven hebben thans de kans een frisse en nieuwe geest in het Engelse openbare leven te brengen, zy hebben zich jarenlang op hun taak kun nen voorbereiden. De wacht wordt afge lost. Vermoeide mannein. ook wat hun ideeën betreft, worden thans door een nieuw team opgevolgd, van wie veel ver wacht wordt. Het is typisch voor de Engelse menta liteit, om loyaler dan elders zyn mede werking te verlenen aan de regering, ook al is men het niet met haar eens. Of dat element van burgerzin zaoh nog al tijd in even sterke mate als ln rustige tyden zal doen gelden is echter de vraag. Het is ook typisch Engels om de ver- siagen tegenstander de hand toe te ste ken. Zo kan men thans in de conserva tieve pers lezen, dat de Labo-urpartij de laatste halve eeuw veel tot Engelands ontwikkeling en vooruitgang heeft, by.ge- dragen. en dat haar idealisme en geloof dat zy nog in grote mate bezit, tot heil van de nationale gemeenschap zaj kun nen strekken. Labours medewerking in deze wordt gevraagd. ADENAUER OPTIMISTISCH. De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft te Wiedenbrueck in Westfalen verklaard, dat op zyn byeen- komst van Donderdag met de hoge com missarissen der Westeiyke bezettings- mogendheden overeenstemming was be reikt over „buitengewoon belangryke kwesties". Naar verwachting zal er op 31 Octo ber overeenstemming zyn bereikt over een algemeen verdrag voor een West- j Duitse verdedigingsbydrage, aldus Ade nauer. I Reacties op Britse verkiezingen GROTE GEMATIGDHEID BETRACHT. De „Times" schrijft, dat de kleine meerderheid de hoogste staatsmanschap van de conservatieve leiders zal vereisen. De Churohill-regering zal zich meer als een nationale dan als een partyregering dienen te beschouwen. De liberale „News Chronicle" noemt het verkiezingsresultaat bijna even on bevredigend als dat van de vorige ver kiezingen. Het land heeft een partij, welke het niet wenste, vervangen door een party, welke het niet vertrouwt. De hoofdredacteur van de ..Daily He rald" schrijft-, dat hy er zeker van is, dat I Labour de volgende keer zal winnen. Ei- is geen reden voor de LabourpartiJ J om neerslachtig te zyn. Haar aanhan- gers hebben overal op overtuigende wyze hun kracht en loyaliteit getoond. Et was geen politieke aardverschuiving, zoals de tories hadden verwacht. Slechts een geringe omzwaai naar de tories valt te constateren. Labour Is er van overtuigd, dat zy degenen, die indertyd op haar stemden en thans de tories volgden, zal terugwinnen. De communisten zijn van oordeel, dat de conservatieve politiek van de rechter vleugel van labour de hoofdoorzaak is van de tory-overwinning. Amerikaanse democratische Congres leden waren van mening, dat het weer aan de macht komen van Churchill er toe zal bijdragen de Brits-Amerikaanse samenwerking in de koude oorlog te ver sterken. Ook meenden zy dat het verzet in het Congres tegen het verlenen van Amerikaanse hulp aan Engeland thans zal verminderen. j Reuters medewerker Paul Scott- Ran- kine meldt echter uit Washington dat I de teleurstelling in Amerikaanse rege ringkringen ovér de geringe meerder heid, waarover de nieuwe Britse rege- Iring in het Lagerhuis beschikt, alge meen is, vooral wanneer rekening wordt gehouden met de vraagstukken, waar mede zy in haar buitenlandse politiek te maken zal krijgen. I Amerikaanse functionarissen vrezen, dat de nieuwe regering, zelfs wanneer zij by monde van Churchill spreekt, niet in staat zal zyn. enkele dezer vraag stukken met voldoende gezag te behan delen, tenzy duidelyk blijkt, dat ook de oppositie haar daarin zal steunen. In Amerikaanse zakenkringen was men voldaan over de conservatieve overwin ning, waarbij echter geen grote geestdrift aan de dag werd gelegd. Men is zich in Amerikaanse zakenkringen wel bewust van de ernstige economische vraagstuk ken, waartegenover Engeland rich ziet gesteld. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft te Parijs verklaard, dat Frankrijk hoopt, dat de nieuwe Britse regering elke nei ging in Enigeland tot afzijdig blyven van het streven naar eenmaking van Europa zal tegengaan. Sprekend over het midden-Oosten zelde de woordvoerder: „Het is ondenkbaar dat enige Britse re gering ooit weer de oude pro-Arabische dromen in haar buitenlandse politiek zal verdisconteren. Engeland en Frankrijk zullen op straffe van ondergang, in het midden-Oosten één lijn moeten trekken". De resultaten van de Britse verkiezin gen zyn in politieke kringen te Madrid met grote voldoening ontvangen. Men verwacht, dat thans een wijziging zal intreden in de Britse politiek ten aan zien van Spanje. Zodra de resultaten van de Britse verkiezingen in Teheran bekend waren, versohenen twee ambtenaren van het stadsbestuur ln gezelschap van een po li tie-agent in de Churchill-straat ln de Perzische hoofdstad en verwyderden het naambord. Hiervoor in de plaats kwam het bord „Mossadeq-straat". VERKIEZINGSVARIA Slechts 17 van de 77 vrouwelyke can didaten hebben haar zetel behouden. Dertig vrouwelijke candidaten van de 1&- bourpartij, negentien van de conserva tieven en elf van de liberale party ver loren haar zetel. De afgetreden premier Attlee heeft in een toespraak tot arbeiders in „Trans port House", het hoofdkwartier van de Labour-partij, verklaard: „Het is buiten kijf, dat ons zetelverlies te wyten is ge weest aan het feit. dat. toen het er op aankwam, meer liberalen conservatief dan labourgezind waren". De Britse communisten zijn er niet ln geslaagd zich van 'n vertegenwoordiging in het Lagerhuis te verzekeren. Alle 10 communistische candidaten zyn versla gen en hebben hun waarborgsom van 150 pond sterling verbeurd. Verwacht wordt, dat het merendeel van de leden van Churchill's .-schaduw kabinet", dat sinds de nederlaag van de conservatieven by de verkiezingen in 1945 bestaan heeft, in de nieuwe rege ring van Churchill zitting zullen heb ben. Dit „schaduw-kabinet" omvat om. de oud-minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden, en de voormalige minis ters Butler. Oliver Lyttelton, Harold MaoMillan, Walter Elliot. Robert Hud son als mede Churchill's schoonzoon Duncan Sandys. Ondanks de grote toeloop naar de stembus biy'kt de opkomst toch nog klei ner te zyn geweest dan in 1950 Toen was die 84 pet. en thans 82.71 pet. Het merkwaardige is wel. dat Labour ruim 200.000 stemmen meer behaalde dan 1 de conservatieven, en de hen steunende groepen. Labour verwierf 48,8 pet, de conservatieven 48,1 pet van de stemmen. In het districtenstelsel speelt het lan delijke stemmentotaal geen rol. De libe ralen hadden 142 000 stemmen nodig om een zetel te veroveren Labour 47 000 en de conservatieven 42.000 stemmen. Churchill heeft altijd beweerd, dat de labour- regering op een minderheid steunde, omdat haar aanhang kleiner was dan het o-ecombineerde aantal stemmen der overige partijen. Die rekensom maakt hy thans ongetwyfeld weer. Zuid-Slavië krijgt Amerikaanse wapens Naar te Washington verluidt zyn na verscheidene weken van geheime onder handelingen de Verenigde Staten en Joego-Slavië het eens geworden over de inhoud van een verdrag voor militaire bystand, op grond waarvan de Verenig de Staten moderne wapens aan Joego- Slavië zullen leveren voor de verdedi ging van het land ingeval van een aanval. Het verdrag zal te Belgrado worden getekend. Naar verluidt, zullen de wapens wor den geschonken. De hulp zal worden be kostigd uit het fonds van ongeveei 5.779 millioen dollar, dat bestemd is voor mi litaire bijstand aan bevriende landen. In het afgelopen jaar heeft Joego- Slavië alleen lichte wapens en munitie uit de Verenigde Staten ontvangen De zendingen op grond van het thans te sluiten verdrag zullen o.m. tanks en ar tillerie omvatten.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1