LEIDSCH DAGBLAD 90ste Jaargang WOENSDAG 24 OCTOBER 1S51 00 No. 27439 IrnnB^ J W Henny Hoofdredactie B W Menkhorst en J Brouwer ZES JAREN V.N. Heden is het juist zes Jaar geleden. Hat aii nnvolcer van de oude Volken- hond die had gefaald, de organisatie ■■■verenigde Naties werd opge- Hiede werd opnieuw een poging ■T om de beschaafde wereld bij- Hbrengcn in één lichaam, dat ïnfdienst zou stellen van de mens- t algemeen welzijn op elk ter- t de huidige maatschappij be- jaar zijn de V.N. dus thans in itend veel critiek is uitgeworpen e nieuwe Volkenbond. Zelfs is raak meegestoken en vindt dit ;eld plaats. Maar is dat eerlijk? [gelijk is het, helaas, maar al Jat er reden is voor critiek. 'op politiek terrein, doch beseft wel hoe de situatie zou zijn. de VN. eens niet bestonden? ?r bazen, wanneer over de lang weer een nieuwe oor zijn losgebarsten, als de V.N., tie gebreken als anderszins, er en geweest? •ij daarom voorzichtig met het en stelle naast het nega- is aan te tonen, het positie- ich toch ook demonstreert. En »oa^Hrgetc vooral niet. dat de V.N 3ok dèlhts mensenwerk zijn. zodat daar- ■Un lapten moeten kleven Zea9i<n geleden werden de VN. ge- iticht piet groot enthousiasme. Na de 3Hvan de tweede wereldoorlog was ie t trouwens reden te over om met blijd- chap deze idee opnieuw tot leven te li jreng®. Dat er echter staten zouden lijn, die roet in het eten zouden werpen. lelUk heeft plaats gevonden, zie. dat is m Set voorzien, al was men op tegensla- m' ren Toorbmirt, geleerd uit de gang van 'aken met de oude Volkenbond. Spe- .jjaj j*t ingestelde recht van veto voor li Ie grote mogendheden is bron van veel lroeveervaring geworden. Moskou heeft lit recht schromelijk misbruikt. «Meer lijk lïn 40 ma al werd het van die zijde toe- repast». Alleen dit ene feit typeert hoe ook de V.N. niet hebben kun- n. wat zij wel wilden. Gebrek iwerking; gebrek aan be- elkaar's standpunt, het al zo. Doch nogmaals, waar beland zijn zonder deze over koepeling der volken? Wijzen ,e slechts op Korea! Dit land zou een gemakkelijke prooi der Sovjet- zijn geworden zonder ingrijpen Jer VN :n na Korea zouden andere landen zijn gevolgd. Waar dan ce zozeer verlangde vrede zijn In plaats van een koude oor- n we dan al lang in een war- zijn beland. En de wereld is te klein geworden om niet volledig daar in te Worden betrokken. Dat inzicht heeft mh Intussen wel baan gebroken Oatme-. ens verlieze men niet uit het oog cat de VN zich behalve op terrein eveneens bewegen op iet terrein van economie cultuur, so- isle «krc. en Jurisdictie. En op ieder [ebiedfajn hier grote dingen tot stand Rtadit. waarvan de waarde niet hoog lenceg geschat kan worden, al s het. op al deze terreinen bereikte nindef spectaculair dan op politiek ;ebied Bi) deze zesde verjaardag is er al net anderhalve reden te over om met ^_lap te getuigen van het be gaan van de VN. Het hoogste is niet ■Ml maar juist dit moet reden te j neer voor de mensheid zijn om de in- Omig te verdubbelen om steeds ncMË te komen tot het ideaal. Het B niet nodig om fouten te ver- doezeler.integendeel, men signalere ie vrQmo< iig. doch men doe dit met i,| Ié voorop gezette bedoeling om op te niet om af te breken! Zo en zo alleen zullen de VN kui len worden voortgestuwd in de goede DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5 15 per kwartaal, f 0 40 per week Witte Singel I. Lelden Giro No 57055 TelefooD Dir en Adm25041. Red 21507 teds, hoe ooi ilr W apeiistilstandsbesprekiiigen in Korea lieden hervat Russische vliegers Na twee maanden van onderbreking zullen vanmorgen de besprekingen tus sen de delegaties over een staken van het vuren in Korea worden hervat. Dit is bei.en- gemaakt door generaal Rldgway de opperbevelhebber der VN. nadat de communisten de overeenkomst van Panmoendjon hadden geratificeerd, hetgeen door de verbondenen reeds ge schied was. De overeenkomst bepaalt het instellen van neutr de zones en de voor waarden vooi i hei Hing der bespre- klngei' Onmiddellijk nadat dit nieuw? te Moensan was bekend gemaakt, vertrok een convooi van negen vrachtauto's met zoeklichten, ballons en tenten naar Pan moendjon De zoeklichten en ballons zul len gebruikt worden voor de afbakening van het neutrale gebied met een straal van negenhonderd meter om Panmoend- lun. De communisten stelden de tijd en datum voor de hervatting voor en admi raal Joy gaf zijn verbindingsofficieren opdracht hun m.*= te delen, dat hun voorstellen aanvaard waren Aan de chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht generaal Hoyt Vandenberg. is op een persconferentie o a. de vraag gesteld of Russen de vlieg tuigen besturen, die de Chinese com munisten boven Korea gebruiken en waarop hun kentekenen zijn aange bracht. .De M.I.G.'s worden door Rus sisch sprekende personen bestuurd", antwoordde generaal Vandenberg ..Een ieder kan zi:n eigen conclusies uit mijn mededeling trekken" Omtrent de resultaten van de strijd tussen de Amerikaanse en de in de Sov jet-Unie vervaardigde straaljagers zeide Vandenberg: „Van de vijftien geleverde gevechten winnen wij er veertien en ver liezen er één". Hij voegde hieraan toe: „Over het ge heel genomen zijn de verliezen der ge allieerde luchtmacht boven Korea ge ring. gezien de grote steun die wij 3an de erondstrivdkrachten verlenen door de vijandelijke troej>en aan het front vanaf geringe hoogte te bombarderen en te mi trailleren" Syrië neemt niet deel aan blok voor Midden-Oosten De Syrische minister van bui tenlandse zaken. Faydi Atassi heeft in bet parlement verklaard, dat hij ieder voorstel aan Syrië om deel te nemen aan een defensieplan voor het midden- Oosten van de hand wijst. Hij zeide te verwachten, dat de Wes telijke mogendheden een soortgelijk voor stel aan Syrië zullen doen. als zü Egypte hebben gedaan. „Zij die ons uitnodigen met hem samen te gaan tegen een even tuele agressie van Rusland, hebben zelf Israël als een doorn In onze keel ge plant". aldus de minister. Hij drong er bij de Westelijke mogend heden od aan eerst de schade te her stellen die zij de Arabieren hadden be rokkend. in het bijzonder in Palestina, alvorens hen uit te nodigen samen te werken in het beoogde defensieplan. Ten slotte deelcc de minister mee. Jat Syrië Egypte met alle middelen zal rieu- r.cn Hii raadde Engeland aan ver .la ï- dig op te treden ten aanzien van Egypte. Bsns ijdens hun bezoek aan Canada varen prinses Elizabeth van Enge- •^ynd en de hertog van Edinburgh Qli'.etuigen van een niet alledaags tuldebetoon door de bemanning an fa internalionale brandweer- boot op de rivier de Detroit. De brandweerlieden spoten met hun waterkanonnen machtige waterstra len de lucht in en bewezen zodoende eer aan de vorstelijke bezoekers. ^WEERBERICHT Droog weer venvacht tot morgenavond: met over het armeen ai e en zwakke wind. Op gen zware nachtvorst en hier ochtendmist. Dezelfde of iets n°ger®jid(ia-tempera turen. 'Opgemaakt te 10 uur). I 25 October. 0 Maan°£n.7n-•>UUr0nder: 17 27 uur" SL?' °2 uur: onder: 15 41 uur. a te Katwijk te 11.12 uur. (Doodtij). T bestaat uit zes pagina's BIRMA WIL OLIE-INDUSTRIE NATIONALISEREN. De Birmese premier. Thakin Noe, heeft op een persconferentie te New Delhi ver klaard dat zijn regering de o!le-indus- trie in Birma all nationaliseren. Op het ogenblik werden echter onderhandelin gen gevoerd met de .Birmese Oliemaat schappij" om gezamenlijk d- olievelden t? exploiteren. Birma treft regelingen waarbij het een derde ran het ongeveer 12 millioen gul den erote aandelenkapitaal van de maat schappij 'n handen zal krijgen, aldus Thakin Noe. MAO BLIJFT OUDE STANDPUNT HANDHAVEN. Gisteren heeft de Chinese president. Mao tse toeng. bij de opening der derde zitting van het consultatieve comité van het Chinese volk een rede uitgesproken. Hij verklaarde, dat het Chinese volk. zonder iemand te willen aanvallen, de Amerikaanse aanvallers tegemoet moet treden, die door hun aanval op de Ko reaanse volksrepubliek en door hun op mars tot aan de Chinese grens China ge dwongen hadden zich te verdedigen tot de regering van de Verenigde Staten er in zou toestemmen eindelijk over een echte vrede te spreken. Het Chinese volk moet met alle middelen zijn in Korea strijdende vrijwilligers helpen, aldus de Chinese president Hij zei o m., dat voor het Chinese volk grote moeilijkheden oprijzen, die door de aanval van imperialisten, die daar door de vernieuwing van China onmo gelijk hoopten te maken, zijn veroor zaakt „Doch het Chinese volk is het. dank zij zijn eigen inspanningen en dank zij de hulp van de Sovjet-Unie. die zo sterk is dat geen agressor haar zal kunnen aanvallen, gelukt en zal het verder ook gelukken, het socialisme geheel op te bouwen". Voorts verklaarde Mao tse toeng. dat in het binnenland het probleem van de liquidering der tegenrevolutionnaire krachten reeds was opgelost en dat deze krachten spoedig volkomen uit het leven van de natie zullen zijn gebannen. Hij zei. dat de landbouwhervorming in 1952 geëindigd zal zijn. Mossadeq te Washington De Perzische premier Mossadeq is uit Philadelphia te Washington aangeko men. waar hij met president Truman, minister Acheson en andere Amerikaan se leiders niet-officiële besprekingen over het Perzische oliegeschil zal voe ren. Mossadeq heeft Trumans persoon lijke uitnodiging, volgens welke hij te Washington verblijf zal houden in het Amerikaanse militaire ziekenhuis al daar, aanvaard. Acheson zal Mossadeq morgen bezoeken. Generaal Clark geen Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan Het Witte Huis heeft gisteravond me degedeeld. dat president Truman heeft besloten generaal Clark niet tot d: eer ste Amerikaanse ambassadeur bij het Vaticaan te benoemen De secretaris voor perszaken van de president, Joseph Short, heeft medegedeeld dat Trumans beslissing ls gegrondvest op een juri disch advies, dat generaal Clark zijn be noeming tot ambassadeur bij het Vati caan niet kan aanvaarden en tevens zijn militaire status behouden. Zaterdag was de benoeming van gene raal Clark bekend gemaakt, h tgeen vooral in Protestantse kringen protest ontlokte De kwestie is nu entje maan den opgeschort. Short deelde voorts mee, dat generaal Clark nog enige werkzaamheden wfl voltooien in zijn huidige militaire func tie alvorens zijn eventuele diplomatieke post te aanvaarden. „Generaal Clark aöht het beter te wachten, tot het Congres weer bijeen komt", aldus Short. Het ministerie van defensie had ter- Betogingen in Egypte laaien zelfder uid. toen Truman de benoeming aan de Senaat zond, enkele uren voor dat deze op reces ging. een verzoek in gediend om de wetsbepaling van 1870, volgens welke officieren in actieve dienst geen burgerlijke benoeming mogen aan vaarden. niet voor de generaal van toe passing te verklaren. Een dergelijke uit zondering is reeds meer gemaakt. weer op Gaan de communisten zich roeren? De betogingen in Egypte zijn weer opgelaaid trots het verbod, door de re gering uitgevaardigd. Grote groepen be togers, die leuzen riepen gericht tegen de Westerse mogendheden en Turkije, zijn gisteren de gehele ochtend en vroeg in de middag door Cairo getrokken. Volgens de berichten is weinig of geen schade aan buitenlandse eigendommen toegebracht. Egyptische winkels hadden het meest van de betogingen te lijden. Ook uit Alexandrlë en de provincies zijn berichten over demonstraties ont vangen. Het hoofdbureau van politie te Cairo heeft medegedeeld dat de politie giste ren in verschillende plaatsen van de Egyptische hoofdstad salvo's met grove hagel moest afgeven en traangasbom- men gébruiken om demonstrerende me nigten te verspreiden. Ongeveer veertig personen werden hierdoor gewond. De voornaamste demonstratie werd gehouden voor of in de omgeving van het gebouw der Russische ambassade, die in een der voornaamste wijken van Cairo is gelegen. De demonstranten rie pen: .Leve de sovjet-unie. Geef ons wa pens om de Westerse imperalisten te bestrijden". Pamfletten werden uit snel rijdende jeeps en vanaf balkons uitgeworpen, waarin er bij de Egyptische regering op aan wordt gedrongen onverwijld een met-aanvalsverdrag met Rusland te sluiten en handelsverdragen tot stand te brengen met de sovjet-unie en andere communistische staten. „Sluit geen re gionale verdragen met de Westerse Im perialisten. Laat u noch rechtstreeks, noch indirect aan welke ook der Wes terse mogendheden verbinden", aldus zinsneden uit deze, tot de Egyptische regering gerichte pamfletten. Anderen, in de pamfletten gestelde eisen, zijn: een officiële Egyptische af kondiging, dat gewapenderhand tegen stand zal worden geboden aan het im perialisme en zjjn strijdkrachten", na tionalisatie van in Egypte gevestigde Britse firma's en van de maatschappij tot exploitatie van het Suezkanaal. De Egyptische minister van binnen landse zaken deelde mede. dat de poli tie bij botsingen te Alexandrië het vuur heeft geopend op demonstranten, waar bij een persoon werd gedood en vier ernstig werden gewond. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat wachtposten van de R.AJ. te Kabrit in de Kanaalzone op twee Egyptenaren hebben geschoten, die weigerden aan een bevel om halt te houden gehoor te geven. De Egyptena ren werden gewond. Voorts was een cantine van de lucht macht te Bayad geplunderd. Behalve deze twee Incidenten was de situatie in de Kanaalzone over het algemeen rustig. Vier Egyptenaren werden gewond toen zij poogden in een door prikkeldraad afgezet terrein door te dringen. 75 pet. der Egyptische arbeiders zijn nog ln de Britse kampementen aan het werk. I de „Empress of Australia", niet ter be schikking waren gesteld. De order zou van kracht blijven, zo verluidt, totdat tegemoet gekomen zou zijn aan de Britse behoefte aan rollend materiaal in het gebied, voornamelijk voor het ver voer van militair personeel. De Egyptische regering heeft de Suez- kanaal-maatschappij opdracht gegeven, te Port Said en Suez loodsen en andere faciliteiten te weigeren aan Britse schepen, die niet eerst door de Egypti sche douane zijn vrijgegeven. Een Britse militaire woordvoerder te Cairo heeft verklaard, dat al het ver voer van benzine per auto, trein of schuit naar Cairo en de delta zou wor den stilgelegd, totdat de Egyptische ar beiders naar de haven Adabivah, waar de belangrijkste benzine-l vestigd zijn. zouden zijn t De 62-jarige Oostenriikse operette- componist en -dirigent Robert Stolz is gistermorgen met zijn echtgenote op doorreis van Londen naar Hamburg op Schiphol gearriveerd. Hij vertelde enthousiast over de we reldpremière te Londen van zijn operet te ..Rainbow Square" idie speelt in het huidige Wenen i In Londen heeft Ro bert Stolz ook in een uitverkochte Al- bert Hall een concert en ..A night in Vienna" gedirigeerd. Eind November zal Stolz in Amsterdam de 100ste uitvoering van zijn operette „Ich küsse Ihre Hand Madame" komen dirigeren. Na Hamburg reist Stolz naar Wenen, waar de eerste opnamen zullen beginnen van de muzi kale film in kleuren „Die ganze Welt ist himmclblau". Haastig schreef hij nog in het gasten boek „Irh Prater bluh'n wieder Baume" en vertrok daarna met zijn echtgenote naar Hamburg. De Egyptische minister van buiten landse zaken. Mohammed Salah el Din pasja, heeft verklaard: ..De strijd tussen onze rechten en de valse aanspraken van onze vijand zal lang en hard zijn. Egypte is vastbesloten geduldig en standvastig te zijn. Wij zullen niets van onze eisen laten vallen". Hij noemde de demonstranten, die „de openbare veiligheid bedreigen", verra ders en zei, dat hij er zorg voor zou dra gen, dat bij toekomstige demonstraties de uiterste gestrengheid in aoht zou worden genomen. Tenslotte keerde hij zich tegen Ache- son's verklaring van steun aan Enge land. De Britse strijdkrachten hebben thans de contróle over alle toegangen van het Suezgebied. ZU hebben bezit genomen van het signaalstelsel. De order tot stop zetting van het spoorwegverkeer '.aar en van de zone werd gegeven, nad.it mili taire treinen, nodig voor het vervoer van aan land gezette Britse troepen van Koning Boude wijn van België heeft te Brussel een monument onthuld ter nagedachtenis aan Koning Al- bert l. Hij was bij deze gelegenheid vergezeld door zijn vader, ex-koning Leopolddie hiermede voor het eerst sedert zijn aftreden in liet openbaar verscheen. Van links naar rechts: Koningin Elizabeth, ex-koning Leopold en Koning Boudewijn. Churchill beëindigt verkiezingscampagne Hij wil geen overleg maar vrede Churchill heeft gisteren zijn verkie zingscampagne beëindigd en afgerekend met degenen, die hem in deze verkie zingscampagne een oorlogsdrijver heb ben genoemd. Voor een menigte van 10.000 mensen verklaarde Churchill in Plymouth, waar zijn zoon Randolph Michael Foot, een Bevan-aanhanger. bevecht, dat al zijn jeugdidealen verwe zenlijkt zhn en dat hij nog maar één wens koestert, namelijk oorlog voorko men. Vrede is de enige prijs, die hi) in zijn roemvolle loopbaan nog wil winnen. Dit is de enige reden, waarom Churchill, die de volgende maand 77 wordt, in de politiek blijft. Dit was weer Churchill op zijn best Zodra hy zijn visie op het wereldgebeu ren geeft, krijgt het drama van deze tijd duideliik ges'alte. Churchill noemde Shlnwells bewering, dat hij een derde wereldoorlog wenste om zijn talenten te •onen. laaghartig. Indien een conservatieve regering Amerikaanse luchtbasis in Engeland had gevestigd, zoals Labour had gedaan, zouden de socialisten daarover het grootste misbaar hebben gemaakt De tories steunden het besluit om deze ba ses aan te leggen, die het oorlogsgevaar voor Engeland vergrootten. Daarom is het onwaarachtig van labour om de con servatieven als een oorlogspartij voor te stellen. Deze actie heeft vele kiezers gealar meerd en een conservatieve zege in ge vaar gebracht. Vandaar Churchills te genaanval op dit laatste ogenblik. Churchill tornde ook op tegen Morri son's suggestie, dat hij het in India tot oorlog zou hebben laten komen. Hij stel de daar tegenover Attlee's verantwoor delijkheid voor de afslachting van hon derdduizenden in de Pensjaab en elders Over Perzië en Egypte zeide hij. dat de toestand in het midden-Oosten ge heel anders zou zijn geweest, als de re gering tijdig Churchill's advies had op gevolgd om de problemen in dat gebied collectief door drie of vier mogendheden aan te laten pakken. Wij zijn niet sterk genoeg meer om daar alleen het recht te handhaven. Daarom had Amerika eerder bij dit alles betrokken moeten worden. Het is geen wonder dat de regering, waarvan de leidende figuren 12 Jaar in touw zijn. aan het einde van haar krachten is. Een nieuwe ploeg en een nieuwe mentaliteit is nodig. Overigens verklaarde Churchill op verzoenende toon. dat de conservatieven als zjj. zoals verwacht wordt, de over winning behalen, er geen politieke munt uit zullen slaan. Geen enkele politieke partij kan iets H.M. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan de Rijkstand- bouwhuishoudschool ..Nieuw Rolle- catc" te Deventer, waar landbouw- huishoudleraressen worden opgeleid Bij het verlaten van de school werd Koningin Juliana uitgeleide gedaan door de leerlingen. Nieuwe radarinstallatie op Schiphol UNIEK LN DE WERELD. Gistermiddag is op Schiphol de nieu we radarinstallatie officeel aan de Ne derlandse regering overgedragen. De heer J. W. F. Backer, directeur 4 an de Rijksluchtvaartdienst, aanvaardde de apparatuur, de zg. ..precision ap proach radar" uit handen der Franse constructeurs. De radarinstallatie, die de Amster damse luchthaven nu tot zijn beschik king heeft, is uniek in de wereld. Tot nu toe kende men namelijk slechts óf wel mobiele installaties, die zeer kostbaar waren óf wel vaste gebouwtjes, die slechts een enkele landingsbaan bestre ken De apparatuur, die in samenwer king met de Rijksluchtvaartdienst en da Rijksgebouwendienst is ontwikkeld, kan daar zij draaibaar gemonteerd is twee banen bestrijken. Dat deze nieuwe radarinstallatie voor Schiphol een grote aanwinst is en het bedienend personeel gedurende de 14 da gen „proefdraaien" reeds geheel met dit moderne landingshulpmiddel vertrouwd is geraakt, werd wel bewezen tijdens een aantal proefvluchten, die gistermiddag werden gemaakt en waarbij een Dakota van de Rijksluchtvaartdienst feilloos werd binnengejiraat. De geringste afwij kingen bij de landingsmanoeuvres wer den onmiddellijk geregistreerd op het radarscherm en de piloot medegedeeld, die dan zajn correcties kon aanbrengen. De Eerste Kamer komt Dinsdag a.s. om 13.30 uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komen o a. de ont werpen van wet betreffende herziening van de regeling der provinciale finan ciën; goedkeuring van het ondertekende verdrag in zake oprichting ener Euro pese Betalingsunie: voorziening in de kapitaalsbehoefte der NS. en toeken ning van bijdragen in de door deze ven nootschap tengevolge van de oorlogs omstandigheden en de bezetting van Nederland geleden schade en een ont werp van wet tot regeling van het ver voer van goederen met binnenschepen. Blijkens gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Nijmegen neemt de slapte in de schoenindustrie nog geens zins af. De bestellingen, welke in het najaar werden verwacht, zijn niet in die mate toegenomen als men had gedacht. Het aantal werklozen in de schoen industrie blijft nog gelijk aan dat van de vorige maanden. 3 November as zal het nieuwe klok kenspel van de St. Jacobskerk te VlLs- singen in gebruik worden genomen. Deze beiaard (de vierde in de loop der jaren» telt 47 klokken, waarvan de grootste 8700 kg. veegt. Hij werd door de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel gegoten. Het klokkenspel zal voor het eerst door de Mechelse stadsbeiaardier Staf Nees en de Vlissingse klokkenist Pitt Broerse worden bespeeld, waarna de Rotterdamse beiaardier Ferd. Timmer mans een concert geeft. bereiken zonder de rest van het land. Hij beloofde dat de tories Engeland zou den regeren boven het peil van de par tijpolitiek, boven klassebelang en privi- De afdeling der liberale partij in het kiesdistrict Holland-With-Boston, in het Britse graafschap Lincolnshire, heeft de liberale kiezers aangeraden op de socialistische candidaat te stemmen, nu er daar geen liberale candidaat is ge steld. Dit is de eerste maal, dat aan liberale kiezers een raad is gegeven hoe te stemmen bij het niet stellen van een candidaat door de Britse liberale partij. Zoals bekend, zijn er enkele millioe- nen Britse liberalen, die verspreid door het gehele verenigd koninkrijk wonen. Het laatste Gallup-onderzoek geeft nog steeds de conservatieven een kleine meerderheid, al blijven de verhoudingen voor Labour gunstiger worden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1