Tol en mei ZONDAGAVOND a.s. BOYD BACHMAN in AVIFAUNA Leidse hutspot en een haring en wittebrood-variété Een jubileum-feestdis van vele gangen West-Duitsland bereid Joden schadeloos te stellen Panda-enthousiasme voor ons bureau Mei een enkel woord Volledige maaltijd in lucifersdoosje? DONDERDAG 27 SEPTEMBER (Ingez. Mcd.-adv.) lingez. wca.-aav.) Het feest der feesten Nog een kleine week scheidt ons van het Leidse feest der feesten: de vie ring van de 3 Octoberdag. Een dag, waarop in alle straten en pleinen een recht feestelijke sfeer zal heersen. Tienduizenden en tienduizenden zullen die dag uit verre omtrek naar de Sleutelstad stromen en met de Leidse burgerij zich te goed kunnen doen aan een jubileum-menu, dat hen ter ere van de 65ste verjaardag van Leidens meest populaire vereniging, de 3 October Ver- eeniging, wordt voortgezet. ,,Kok" Geertsema, aan wie dit jaar voor 't eerst de scepter in de ,,3 October-keuken" is toevertrouwd, heeft in de afgelopen maanden met zijn trouwe en enthousiaste secondanten, bestuursleden der 3 October Vereeniging, een feestdis weten samen te stellen, welke van hors d'oeuvre tot nagerecht zeker zal smaken. De onthulling van het carillon van het Stadhuis en het ontsteken van de monumentale lantaarn op het Stadhuis plein aan de vooravond van de 3 Octoberdag geven ditmaal wel een bijzon der relief aan de feestviering. „Kok" Geertsema met zijn staf aan het werk 1 OCTOBER: INZET FEESTELIJK HEDEN. 3 October Is een dag van tradities, En dit merkt men al direct als men de heden by de N.V. Eduard IJdo versche nen feestwyzer doorbladert Zoals nu reeds Jaren openen de feestelijkheden a.s. Maandagavond in ae Pieterskerk met een feestelijke wijdingsure verzorgd door het geme'ngdkoor „Ex Animo" o.l.v. de heer Herman de Wolff. Ditmaal zal Adenauer stelt diverse eisen inzake verkiezingen voor geheel Duitsland OOST-DUITSLAND ZAL DAARAAN NIET KUNNEN VOLDOEN. Dr Adenauer heeft heden in de Bonds dag verklaard dat de bondsregering als voorwaarde voor verkiezingen in geheel Duitsland stelt, dat een neutrale com missie onder toezicht van de Verenigde Naties in Oost- zowel als West-Duits- land onderzoekt, in hoeverre de be staande verhoudingen het houden van •vrije verkiezingen mogelijk maken. De bondsregering is bereid, aldus de kan selier, voor haar gebied een dergelijk onderzoek aan te vragen. Als tweede voorwaarde noemde dr Audenauer vrijlating van de politieke gevangenen in Oost-Duit-sland. Hij zei, dat „nog tienduizenden onschuldig" ge vangen zitten. Voorts zouden de verkiezingen vrij, ge heim en rechtstreeks moeten zyn. Alle beperkingen op het personenverkeer tus sen Oost- en West-Dultsland en In Ber lijn moesten minstens drie maanden voor de verkiezingen opgeheven worden. Vrijheid van politieke activiteit ter voor bereiding van de verklezigen diende gewaarborgd te zyn. Niemand moest voor. tydens of na de verkiezingen op grond van zijn politiek standpunt enig nadeel kunnen ondervinden. Adenauer stelde vervolgens de vraag: ,,Wat betekent overleg met communis ten?". „De wereld weet uit vele bittere ervaringen, dat de vertegenwoordigers van het communisme, als zij van over leg spreken, hetzy een dictaat hetzij eindeloze vertraging willen. Het zou wat anders zyn als de bondsrepubliek met vrü gekozen volksvertegenwoordigers in Oost-Duitsland te maken had. Met hen zouden wij het onmiddellijk eens kun nen worden", aldus de bondskanselier. Vrede door kracht De Amerikaanse minister van buiten landse 2aken. Acheson, heeft op zijn wekeiykse persconferentie gezegd: „geen persoon of staat moet een verkeerd be grip hebben omtrent ons doel en de ma rnier waarop wij dat willen bereiken. Wij willen vrede, vrijheid en gerechtigheid. Wij wi.llen dit bereiken door de vrye staten gezamenlijk zo sterk te doen wor den. dat deze doeleinden kunnen wor den verwezeniykt. Dit ons streven is ge grondvest op de overtuiging dat het niet voldoende is de vrede te willen; de vrije wereld moet ook over de kracht be schikken om deze te handhaven." „Enige bezorgdheid" over koning George aangekondigd In een gisteravond uitgegeven bulle tin over koning George wordt medege deeld: „Alhoewel er geen onderbreking is gekomen in het geleideiyke herstel van de koning en er tot dusverre geen complicaties zyn geweest, is het on vermijdelijk, dat de komende periode van een week of tien dagen met enige bezorgdheid tegemoet wordt gezien". In tegenstelling tot de tot nu toe uitgege ven zeven medische bulletins was de bekendmaking van gisteravond door geen der dokters getekend. Later werd van uit „Clarence House" - de woning van prinses Elisabeth - een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de kroonprinses en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh hun bezoek aan Canada voor één of twee weken hebben uitgesteld. Onze Londense correspondent tele foneert ons nog: Het aanvankeiyk optimisme over de toestand van de koning is enigszins ge temperd door het jongste bulletin. Daartegenover staat de opvatting m medische kringen, dat het bulletin de nol-male bezorgdheid weergeeft, welke in dergeUjke gevallen bestaat, omdat men na een dergeiyke operatie nu eenmaal niet weet, hoe zich de dingen zullen ontwikkelen. Het belangrykste is. dat tekenen van infectie uitblijven. Het la boratorium-onderzoek van het wegge nomen gedeelte van de long is nu waarschijniyk beëindigd, zodat de defi nitieve diagnose kan worden vastge steld. De dokters zyn ln een moeilyke positie omdat zy slechts met een paar voorziohtige woorden aanduidingen kunnen geven. Holland en de kapel van het Marine vliegkamp Valkenburg worden geblazen. ds J. v. d. Wiel het wUdlngswoord uit spreken. 2 OCTOBER TAFTOE. De taptoe, welke gebracht wordt als een hulde aan de nagedachtenis van burgemeester P. A van der Werff, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis van Boisot, start op 2 October 's avonds om half acht vanaf het Kaasmarktterrein. Met uit zondering van het Leids Politie Muziek gezelschap de leden van dit corps hebben in deze drukke dagen wel een andere party te blazen zal alles wat Leiden voor muziekcorpsen kan op brengen in deze taptoe medelopen. Bo vendien ontvangen zy een versterking van het Chr. Tambour- en Pypercorps .Kunst en Genoegen" en vai. de Drum band van het Regiment „Ypenburg". Met nadruk werd ons van de zyde van het bestuur der 3 October Vereeniging verzekerd, dat auto's, wagens en bak fietsen uit de stoet worden geweerd. In tegenstelling met vorige Jaren zal nu ook weer in het Van der Werffpark een taptoe door de drumband van de Na tionale Reserve van het district Zuid- HET CARILLON SPEELT. Zodra de taptoe op de Vismarkt is aangekomen (circa 7.45 uur) zal de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kin schot, de monumentale lantaarn ont steken, onmiddellUk gevolgd door de onthulling van het carillon. Zoals bekend is de oprichting van deze lantaarn mede mogelijk geworden door de toestemming welke het bestuur van de 3 October Vereeniging aan het Gemeentebestuur heeft verleend om de gelden, ingezameld ten behoeve van het Leidse carillon, voor dit doel te be stemmen. Zeg het met vlaggen! Leiden op 3 October vlaggenstad I Het Bestuur van de 3 October- Vereniglng, dat van zyn kant nu al jaren zyn uiterste krachten in spant om dit specifiek Leidse feest te doen slagen, vertrouwde ons toe, dat het nog „een kleine wens" had: aan ieder huis de Nederlandse drie kleur! Laten wy daar allen aan medewerken: in de stad en in de buitemvyken. VAN REVEILLE TOT VUURWERK. H't Leids Politie Muziekgezelschap, dat toch niet aohter wil biyven om zyn feestklanken in deze blyde dag te mengen, zet de 3 Octoberdag om 7 uur 's ochtends in met een reveille vanaf het balcon van het Stadhuis (zyde Vismarkt). In verband met de bijzonder grote aanmelding voor de uitdeling van ha ring en wittebrood (7800 personen) in het Waaggebouw, zal men hiermede dit jaar reeds om 7 uur beginnen. In tegenstelling met vorige jaren is het Waaggebouw uitsluitend bereikbaar via de Vrouwenstceg en de Aalmarkt. Uiteraard zyn alle maatregelen ge troffen (Oui. extra versterking in het Waaggebouw) om een vlotte gang van zaken tc bewerkstelligen. Tydens de uitreiking van deze feest gave zal de Harmoniekapel T. en D. op het Waaghoofd concerteren. Inmiddels is om 8 uur in het Van der Werffpark de koraalmuziek begon nen. De heer Leo Mens zal zich onge twijfeld ook nu weer voor een koor van (lneez. Med.-adv.) Verklaring van Adenauer De West-Duitse bondskanselier dr Konrad Adenauer heeft in de Bonds dag een regeringsverklaring voorge lezen, waarin West-Duitsland zich bereid verklaart met Israël en ver tegenwoordigers van het Jodendom te onderhandelen over het schadeloos stellen van Joden, die geleden heb ben onder de vervolgingen der Nazi's. In de verklaring wordt om. gezegd: „de West-Duitse regering zal erop toe zien. dat spoedig een wet tot stand zal komen betreffende het teruggeven van- Joodse eigendommen en zy zal er voor waken, dat deze wet rechtvaardig zal worden toegepast. Het was mogelijk voor een deel der Joodse bezittingen uit te maken wie de eigenaars zijn ge weest. Deze eigendommen zijn aan de rechthebbenden teruggegeven Er zullen nog meer Joodse bezittingen worden teruggegeven". LEIDER VAN DE EGYPTISCHE SOCIALISTISCHE PARTIJ GEARRESTEERD. Ahmed Hoessein, leider van de Egyp tische socialistische party, is gearres teerd, nadat het orgaan van zijn party, „Al Isjterakeya" (het socialisme), een artikel, getiteld „Revolutie", had ge publiceerd. PERZIË SLUIT HANDELSVERDRAG MET MOSKOU. Tussen Perzië en de Sovjet-Unie is een overeenkomst gesloten voor de le vering aan Perzië van 11 000 ton suiker. Er zullen nog meer leveringen volgen, opdat de Perzische suiker-voorraad voor een jaar verzekerd is. „Er zijn", vervolgde de verklaring, „in de naam van het Duitse volk niet te noemen misdaden tegen de Joden begaan. Dit legt ons dc ver plichting op moreel en materieel al les in het werk te stellen om de ge volgen van dit leed zoveel mogelyk te verzachten. De regering zal onver biddelijk optreden tegen hen die het eventueel ook thans nog zouden wa gen Joden te kwellen. ZU wil hier nadrukkelyk vaststellen, dat de grote meerderheid van het Duit se volk met afgrijzen kennis heeft ge nomen van de misdaden, die de Nazi's jegens de Joden hebben begaan en dat zij hier part nooh deel aan had. Er waren vele Duitsers, die. gedre ven door hun godsdienstige overtuiging en hun geweten en zich schamend over het besmeuren van Duitsland goede naam door de wandaden der nazi's, hun leven hebben gewaagd om hun Joodse landgenoten te helpen". De regeringsverklaring zegt verder, dat de kerkelijke gezindten en de met het onderwhs belaste autoriteiten „alles in het werk. moeten «■'•dien om de Duitsers door een geest au menselijke en godsdienstige verdraagzaamheid te doen beheersen". Omtrent dc omvang der schadever goedingsbetalingen wordt opgemerkt, dat hierby rekening zal moeten worden gehouden met ,de mogeiykheid van West-Duitsland om te betalen, daar wij ons ook voor de bittere noodzaak zien gesteld de levenskosten te dragen voor talloze oorlogsslachtoffers en boven dien moet worden gezorgd voor vluch telingen en uit hun land gezette Duit sers". Adenauer zal zyn voorstellen voor leggen aan de Verenigde Naties, de vier bezettingsmogendhfien in Duits land en aan de Oost-Duitse autoritei ten. duizenden zangers-essen) geplaatst zien. De muzikale begeleiding is hier in handen van de Chr. Muziekvereniging „Concordia". Wij vestigen er de aandacht op. dat reeds hedenavond om halfacht in het Waaggebouw de „generale repetitie" van deze koraalzang zal worden ge houden. KOR.TEBAAN DRAVERIJ OP HET LEVENDAAL. Een geheel nieuw onderdeel in dit aan traditie zo ryke programma is de nationale kortebaandravery van boe renpaarden onder de man, welke om half negen op het Levendaal aanvangt. Voor de militaire mars door de stad zorgen deze 3 Octoberviering plm. 800 manschappen van de Kon. Marine te Valkenburg en de Kon. Landmacht binnen het garnizoen Lelden, zulks ln nauwe samenwerking met de Studen tenvereniging ,Pro Patrla" Zij worden voorafgegaan door de kapel van het Marine Vliegkamp Valkenburg en de drumband van de Nat. Reserve. Plm. 9.30 uur vindt voor het Stadhuis aan de Breestraatzyöe een défilé plaats. Te 10 uur vangt in de Pieterskerk een plechtige herdenkingsdienst aan, waar in ds P. Kloek. Ned. Herv. predikant te dezer stede, zal voorgaan Voorts is er ook nu weer in „De La kenhal" van 1012 uur een tentoon stelling van vrywel alle voorwerpen en schilderyen. welke op het beleg en ont zet van Leiden betrekking hebben. JUBILEUM-OPTOCHT: „LEIDSE HUTSPOT". „Adeldom verplicht". Het is zeer ze ker van deze gedachte, waarvan o'.': jaar de Optochtcommissie bij ac ,«a- mensteUing van de jubileum-optocht is uitgegaan, in en ver buiten Leic'en heeft deze commissie een naam, een zeer goede naam hoog te houden. En zo kwam in dit Jubeljaar naar een ont werp van de heer H. de Wilde de op tocht, waarvoor men de zeer toepasse- ïykc naam van .Leidse Hutspot" heeft gekozen tot stand. Wy zullen in deze optocht, welke een beeld wenst te ge ven van wat er ln Lelden tussen de Jaren 1800 tot 1900 is gebeurd, vele malen herinnerd worden aan „die goeie Ouwe tijd", zy zal een kleurrijk en aardig beeld geven van datgene, wat in .die goeie, ouwe tijd" Lelden be leefde en belang Inboezemde, doch daarnaast ook herinneringen opwekken aan droeve tijden. Doen wy een greep uit de verschillende groepen, welke op 3 October langs zullen trekken, dan noemen wy de intooht der Fransen te Leiden, de ramp van het kruitschip, het aandeel dat de Leidse Jagers had den in de tiendaagse veldtocht, het be zoek van de Tsarewitch Alexander met zyn oom, de Prins van Oranje aan de Leidse professor Von Siebold, het be zoek van de familie Kegge aan Leiden, het zweetkamertje van de Leidse Uni versiteit, de oprichting van de 3 Octo ber Vereniging in 1886. de weesjongens met hun brandspuit, de paardentram van 1900 en de laatst in Lelden gehou den studenten maskerade. Prachtige praalwagens, ruim 400 gecostumeerde personen plm. 160 paarden en niet minder dan 7 muziekcorpsen zijn in deze „hutspot" verwerkt. De optocht commissie heeft gemeend om de route van de optocht na de pauze aanzden- iyk te moeten bekorten, waardoor wordt bereikt, de de optocht te circa 4 uur wordt ontbonden. HARING EN WITTEBROOD- VARIËTÉ. 's Avonds om 8 uur zal een gezelschap onder leiding van Roland Wagter de Leidenaars ln de Stadsgehoorzaal ont halen op een haring en wittebrood- variété. Tegeiykertyd zal de Leidse Chr. Oranjevereniging ln „Den Burcht" haar leden .tracteren" op „Ui en Peen', o.a. geserveerd door de Timdelerclub. HET LUNA-PARK. Ten slotte: het Lunapark. Ongeveer 100 vermakelijkheden, w.o. enkele nieu we voor Leiden, zullen hier ongetwij feld „de gang er in weten te houden". Reeds in de avond van 2 October wordt dit vermaak voor jong en oud openge steld. Toegang ook nu weer uitsluitend aan de Rijnsburgersingel. Tot slot volgt om elf uur een luisterrijk vuurwerk ln de nabijheid van het Schuttersveld. Al met al een programma, dat klinkt als een klok! Een jubileum-feestdis van vele voortreffelijk verzorgde gangen! HET 3 OCTOBERFEEST IN DE AETHER. De N.C R.V. zal de koraalmuziek di rect uitzenden, na afloop van het nieuws. Verder zal zy ten behoeve van het kinderuurtje vraaggesprekken met kinderen opnemen op de volgende pun ten: By de koraalmuziek, buiten het Waaggebouw, op het Schuttersveld en voor de aanvang van de optocht. Ten slotte zal 's avonds in de radiokrant nog een algehele reportage van de feestvie ring worden uitgezonden. De Wereldomroep zal een korte repor tage geven van enkele belangrijke pro grammapunten In de ochtend n.l. in ieder geval de uitreiking en vermoede lijk ook reveille en kortebaandraverijen. Deze reportages worden door verschil lende reporters verricht en worden in de landstaal uitgezonden naar Zuid- Afrika, de Arabische landen en Indone sië en wellicht ook naar Frankryk. Te vens is er ook een Nederlandse uitzen ding. Fnto L D.Van Vliet. BINNENLAND. In Den Haa^ wordt thans het eer ste congres sehouden van de ..Federation Internationale amicale et lndependante des functionnalres superieurs de police", een organisatie, waarin verenigingen als de Bond van hogere politic-ambtenaren in Nederland en eelUksoortlgë bonden in het buitenland op basis van vrilwlllle- heid met elkaar samenwerken. Burgemeester Schokking sprak bil de opening de hoop uit. dat hij de oplos sing van het polltievraaestuk ln Neder land nog zou mogen beleven. Gisteren heeft de minister van Ver keer en Waterstaat in eezelschap van lr Marls, directeur-generaal Rllkswuterstant. en lr Schaank. hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat, een bezoek aan Fries land gebracht. De lnvoercommlssie van de Wcst- Dultse regering heeft toestemming gege ven voor de invoer ran nootaard appelen uit Nederland tot een bedrag van 650.000 dollar. Op Donderdag 25 October a.s. zal het Koninklilk Nederlands Landbouw- comlté in Pomona" te 's Gravenhnge zlln Jaarlllkse algemene vergadering hou den De „International Civil Aviation Organization" zal de Indonesische rege-, rlnc bijstand verlenen voor de ontwikte- ling van de luchtvaart in Indonesië en dc personeelsopleldine daarvoor, zulks als uitvloeisel van het nieuwe uitgebreide programma voor technische bijstand, al dus is bekend gemaakt door het hoofd kwartier van de I.C.A.O. 1 Gistermiddag ontstond brand in het woonhuis met stelling van de weduwe Van Houten te Verreheide, eem. Gemert. De dochter, dié alleen thuis was, ontdek te de brand eerst toen het half met stro bedekt*» dak ln lichterlaaie stond. Huis. stelling, inventaris en meubilair gingen echeel verloren. De schade loopt ln do duizenden guldens en wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak is nog niet bekend. BUITENLAND. Te Northeim in Brunswijk is een goederentrein od een stilstaande goede rentrein Ingereden. Een machinist kwam om het leven en een spoorwegbeambte werd gewond Ongeveer 1.500 van de 2.5Ö0 arbei ders van een fabriek te Glasgow waar hulpmotoren voor de marine vervaardigd worden, hebben het werk neergelegd om dat. toen een hunner zlln lidmaatschap van de vakvereniging had opgezegd, de directie weigerde de betrokkene te ont slaan. Ongeveer 2.000 havenarbeiders te Tilbury (een deel van de Londense ha ven). hebben besloten heden hun staking te eindigen. De staking heeft tien dagen geduurd. Ter gelegenheid van het tweedui zendjarig bestaan van Parijs hebben drie Nederlandse kwekers vijftienduizend tul pen aan Parijs geschonken. De tuinen zullen Jn de Jardrins dc Bagatelle worden geplant. In Wupperdal is een auto het trot toir ppgereden. Vier personen kwamen om het leven, onder wie de bekende bac terioloog prof. dr O. Koch, en acht wer den zwaar gewond. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal op 20 November ln Straatsburg bijeenkomen. De Birma an se minister van defen sie heeft in het parlement verklaard, dat de politie een complot heeft ontdekt, dat zich de omverwerping van de rege ring ten doel stelde. Groepen onder grondse opstandelingen hadden zich ver enigd, gesteund door communistische agenten. Een Juridische commissie heeft na een onderzoek de stationschef van Lan- genwang verantwoordelijk verklaard voor het ongeval met de exprestreln Wenen Rome. waarbll twintig personen om het leven kwamen en veertig werden ge- wond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de stationschef een goederentrein op de rails van de exprestreln heeft gebracht zonder het signaal buiten het station op onveilig te zetten Verder wordt de ma chinist van de exprestreln er van be schuldigd door een stopsignaal heen te zijn gereden. De openbare aanklager te Graz zal de zaak verder behandelen. De Zweedse socialistische regering heeft besloten een coalitie met de agra rlërjj aan te gaan. Het besluit werd eenomen na een ver gadering van leiders der sociaal-demo craten en agrariërs. Er waren reeds ver scheidene weken voorbereidende bespre kingen gevoerd. Men neemt aan. dat dc agrariërs bin nenkort twee regerliiRszetels zullen be zetten. Deze zullen vrijkomen door het aftreden van enige ministers. Panua is populair. Maar dat hij zó populair zou zyn, needat hadden wy nauwelijks kun nen denken! Tóch is 't zo. want wie gistermiddag getuige is geweest van die stroom van Jongens en meisjes, al of niet begeleid door ouders, welke er allen voor 100% op belust waren, een Pandaspeldje aan onze bureaux in de wacht te slepen, is wel tot het inzicht gekomen, dat Panda in de harten van duizenden leeft! Het was zulk een gedrang, dat onze toch op zichzelf al heel aardige verza meling speldjes in een minimum van tijd was weggegeven aan al degenen, die hun bonnetje presenteerden. De entrée van ons gebouw was volko men geblokkeerd door de talloze Panda- speldjes-enthouslastelingen, waarvan een belangrijk gedeelte dus. tot onze grote spyt, teleurgesteld moest worden. Maar wij hebben onmiddeliyk maatregelen ge nomen om deze vele teleurgestelden te vreden te stellen: Woensdag 10 October a.s. 's-middags van 3-5 zullen zy een speldje in ontvangst kimnen nemen te gen inlevering van de bekende bon. Intussen betuigen wij onze veront schuldiging aan hen, die thans met lege handen huiswaarts moesten gaan! De zeldzaam grote Panda-rage is daar de oorzaak van geweest! Koningin reikt morgen posthume' onderscheidingen uit Wijlen generaal Spoor Commandeur M.W.O. H.M. de Koningin zal morgenochtend te elf uur, in het Paleis op de Dam te Amsterdam, aan de nabestaanden van een posthuum benoemde Com mandeur en vijf posthuum benoemde ridders M.W.O. de versierselen, be horende bij deze hoge onderscheiding uitreiken. Het betreft hier wylen generaal S. H. Spoor en wijlen generaal-majoor R. T. Overakker, beiden wegens hun optre den in Indonesië; wijlen luitenant-ko lonel M, P. A. den Ouden en wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier, beiden wegens hun optreden op Korea; wijlen res. Ie luit. J A. van Bijnen en wijlen de heer T. Dobbe, beiden wegens ver zetswerk. Wijlen generaal Spoor werd benoemd tot Commandeur M.W.O., waarbij te vens tot uitdrukking kwam de er kenning van dc uitstekende daden van de onder zyn bevel staande troe pen. De overigen werden benoemd tot Ridder M.W.O. 4e klasse. Vrouwen-zendingsdag in Utrecht De commissie voor het vrouwenwerk, ressorterend onder de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, heeft gis teren in Utrecht haar jaarlykse toogdag gehouden onder voorzitterschap van mevr. H. SchuurmanNyhoff. Er was byzonder grote belangstelling. Na een openingsdlenst heeft mevr. Schuurman het openingswoord gesproken, waarin zy behalve vele afgevaardigden van or ganisaties waarmede de commissie sa menwerkt. in het byzonder freule Quar- les van Ufford, vertegenwoordigster van HJK.H. Prinses Wilhelmina, een welkom toeriep. Zy bracht in herimiering, dat dit jaar op het .zendingsterrein vele verschuivingen geschiedden, dat som mige gebieden weer geopend werden, terwijl van andere de zending tydelyk afscheid moest nemen. Daarna sprak mej. C. H. C. Gunning, secretaresse van de commissie vrouwen werk en vice-presidente van de Raad voor de Zending over „Wat betekent de overdracht van de zending aan ae Her vormde Kerk voor ons?" Het betekent niet, dat „Oegstgeest" minder te doen heeft, zo zeide zy, en minder zorgen heeft, maar dat het zendingswerk thans geschiedt onder verantwoording van de kerk. Spreekster deed daarna mededeling over de stand van zaken op het zen dingsterrein. Mevr. Beversluis, voorzitster van de Utrechtse commissie, bood een extra spaarboekje aan met ongeveer f.350. Zij vertelde, hoe men dit door indivi dueel werk en door werk in clubverband byeenibraöht. zy gaf daarvan voorbeel den, speciaal om anderen op de be staande mogelijkheden te wijzen. Mej. E. W. Sohotel wierp een blik door „Het venster op de wereldzending". Na de pauze werd een zendingsspel „Het foto-album" opgevoerd, waarna mej. Sutartinem sprak over ..De Chris ten-Indonesische vrouw in deze tyd". (Ingez. Med.-adv.) Dc moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uitge sloten te worden geacht dat de gcloer- den in hun laboratoria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud benodigde stoffen zodanig in tablet- vorm te concentreren, dat het middag maal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zyn te nemen in een lucifers doosje. Gemakkelijk is dit misschien wel, maar aangenaam? Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet graag het genot willen missen ran Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee. Eén en al geur en smaak! En U geniet dubbel van Nicmeljer'a Koffie en Thee, want op elk pakje be vindt zich een waardebon voor het prachtige „Safira"tafelbestek,gegaran- deerd vlekvjij door-en-door. Mocht Uw 'kruidenier de geïllustreer- cadeaulyst niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U er op aanvraag gaarne één toe. „Willem Barendsz" weer op potvissenvangst Gistermiddag is de „Willem Ba rendsz", de drijvende traanfabriek van de Nederlandsche Maatschappy voor de walvischvaart. voor de zesde expeditie naar de Zuideiyke IJszee vertrokken. De minister van Landbouw, Vlssery en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, maakte de reis tot IJmuiden mee. Het schip, waarover ook ditmaal ka pitein I. J, Klijn het gezag voert, vaart eerst naar Curacao om stookolie in te nemen en zet vervolgens koers naar Kaapstad, waar evenals vorig jaar de 12 jagers gereed liggen, die de „Willem Barendsz" naar het vanggebied verge zellen. In het voorseizoen zal gejaagd worden op potvissen, die de spermolle leveren. Het officiële vangstseizoen begint op 2 Januari 1952. Dan mag gejaagd wor den op de baleinwalvissen, die de zo begeerde traan leveren. Over voorver kopen van de traan is nog niets bekend, doch naar men verwacht zal ook dit maal de regering de gehele vangst af nemen. Het seizoen duurt tot 15 April ten/zy de internationaal vastgestelde maximum hoeveelheid van 16.000 wal viseenheden reeds vóór die datum door de gezamenlijke expedities der deelne mende landen is gevangen, hetgeen verleden jaar het geval is geweest en ook dit jaar waarschijniyk wordt ge acht. Kraan verpletterde machinist Gistermiddag is op de N.V. Scheeps- bouwwerf en machinefabriek „De Mer- wede" te Hardinxveld een ongeluk ge beurd, waarby de 48-jarige kraanma chinist J. Schippers te Hardinxveld op slag werd gedood. Een rijdende kraan stortte voorover; de machinist is blijk baar uit zyn cabine gesprongen, want hy werd onder het 18 ton zware ge vaarte aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2