D7~E IC SANOSTOL GYPTISCHE KONINGIN Soerabaja heeft weer een Nederlandse politie-commissaris Mevr. I. M. C. BIJLEVELD-GELINCK Radio-programma 90ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 26 September 1951 Tweede Blad No. 25416 Maar de stroom is nog sterk anti-Nederlands Sentimentkwesties (Van onze correspondent in Soerabaja) Sinds kort staat de Soerabajase stadspolitie wederom onder comman do van een Nederlander. Een Indone siër heeft het veld moeten ruimen en zijn bevoegdheden moeten overdragen aan Commissaris A. N. de Jong. Een zeer opmerkelijke commandowisseling, die grote aandacht heeft getrokken, niet in het minst bü de Nederlandse groep. Reacties op deze benoeming zijn echter tot nu toe uitgebleven. Direct na de overdracht van de sou- vereinitelt is men begonnen de leiden de functies in het politiecorps uit de handen van de Nederlanders te ne men. Over de gehele linie werden zij vervangen door Indonesiërs. Dit ver vangingsproces heeft zich vervolgens uitgestrekt tot de lagere functies. Practisch alle Nederlandse politie functionarissen werden op een zij spoor gerangeerd of vloeiden onmid dellijk af. En nu Is daar plotseling de totaal onverwachte, en geheel tegen de stroom ingaande benoeming van Commissaris De Jong, die er niet aan denkt om Indonesisch staatsburger te worden, tot hoofd van de politie in de op één na grootste stad van Indonesië! Deze benoeming volgde onmiddellijk op een bezoek, dat de heer Soekamto, hoofd van de politie in geheel Indone sië, aan Soerabaja bracht. Dat bezoek stond in direct verband met. een roofoverval, die enkele dagen te voren in een der drukste straten van Soerabaja op klaarlichte dag werd ge pleegd op een auto van het stadszieken huis. Uit die auto roofde men een be- Hoe is het ontstaan? Dit woord: SJAPPIETOUWER Over dit woord is heel wat te doen geweest. In andere teksten vindt men: sjabbetouwer en men vraagt zich nu af: is sjap met z'n verkleinwoord sjappie een verkor ting van sjapipletouwer of is het een afzonderlijk woord onder welks invloed sjabbetouwer tot sjappie- touw er is geworden. Een belangwekkende vraag is: waar komt dit wonderlijke woord voor: straatslijper vandaan? In de oudste vindplaatsen betekent het: matroos, zonder enige ongunstige bijbetekenis. Een taalvorser is ge troffen door de grote gelijkenis met de Maleis'e woorden: siapa taoe of tau die betekenen: wie weet, mis schien, weet ik het? Op deze wan kele basis is men toen gaan rede neren: de matrozen in de Oost zul len dit woord herhaaldelijk in de mond genomen hebben, hetzij om dat zij van het Maleis weinig be grepen. hetzij als uiting van on verschilligheid. De mensen nu die aldoor: siapa tau zeiden, werden siapa tau-ers, sjappietouwers ge noemd. Erg overtuigend lijkt mij de ver klaring eerlijk gezegd niet. Maar ze vindt steun in het Franse woord: Je m'enfoutiste, voor Iemand die telkens zegt: Je m'en foute, wat een vrij pittige term is voor: 't kan me niet schelen. drag van ruim drie ton. Het hoofdbu reau zou deze kwestie zeer nonchalant hebben behandeld met het gevolg, dat er van de daders geen spoor is gevon den. In een gesprek van hart tot hart te Semarang heeft vice president drs Hatta er voor de zoveelste maal met grote na druk op gewezen, hoe broodnodig het voor Indonesië is buitenlandse specialis ten aan te trekken, en er voor te zor gen, dat er nu eindelijk eens een eind komt aan de uittocht van de buiten landse deskundigen hoofdzakelflk Ne derlanders die thans nog in Indone sië zijn. Voor de eerste maal heeft drs Hatta thans bij zijn actie steun gekregen van een Indonesisch dagblad ,.Abadi" schreef dat het de hoogste tijd wordt, dat men gaat beseffen, dat de buitenlandse spe cialisten Indonesië niet nodig hebben, doch dat Indonesië hen niet kan missen. kruiswoordraadsels Ongetwijfeld zijn de benoeming van Commissaris De Jong en de stem van .Abadi" tekenen van een toenemende zin voor de realiteit. Aan de andere kant echter zou het overdreven zijn er ook maar meer in te zien dan een aller eerste stap. Immers, daarnaast zijn er zo talrijke voorbeelden aan te halen, die diep teleurstellend zijn. dat de beide hierboven aangehaalde feiten er prac tisch volkomen bij in het niet vallen. Dezer dagen b.v. kwamen wij op een bureau van de Waterstaat om daar af scheid te nemen van een Nederlands hoofdingenieur, die met vervroegd pen sioen naar Nederland vertrekt. Wij vroe gen hem wat zijn werk sinds de over dracht van de souvereiniteit was ge weest. Hij wees ons op een stapeltje kruiswoordpuzzles. 19 Maanden lang had hij dag in dag uit zijn kant-ooruren ge vuld met het oplossen van kruiswoord raadsels. Al die tijd heeft men mij geen enkele opdracht gegeven, niets meer ge vraagd. niets meer gezegd. Het enige dat normaal doorging, was myn salaris. En kele weken geleden kreeg ik een brief uit Nederland van een collega, bestuurs lid van het Kon Instituut van Ingeni eurs. Hij schreef mij dat daar enkele vertegenwoordigers van de Indonesische regering geweest waren, die de bemidde ling van het Instituut hadden gevraagd voor de aanwerving van ingenieurs, waaraan in Indonesië zo'n dringende be hoefte bestond NEDERLANDERS WEG EN TERUG Nu is het probleem van buitenland se deskundigen voornamelijk een kwes tie van sentimenten. Het anti-Neder landse sentimrent. De Nederlanders moeten weg, dat is nog steeds de al gemene gedachte bü de massa. Dat daar nog geen verandering in gekomen is, is voor een groot deel zeker de schuld van de Indonesische regering. Men denke b.v. slechts aan de einde loze reeds anti-Nederlandse redevoe ringen van Soekarno. Een Amerikaan, de hier in dienst van de regering te Djakarta komt werken, heeft het ongetwijfeld veel minder moeilijk dan een Nederlander". Hij wordt wèl getolereerd. Het is alleen voor de Indonesische regering zo vervelend, dat het aantal Amerikanen, dat in haar dienst wil treden, uiterst gering is. Zij stellen zulke fantastische eisen, dat hun salarissen niet te betalen zijn. De meeste Amerikanen, die hier dan ook regerings opdrachten uitvoeren, zijn geleend van de Eca, of enig ander onderdeel van de Ver. Naties. Het merkwaardige geval doet zich hierbij voor. dat zich onder deze Uno-krachten óók Nederlanders bevinden, zelfs Nederlanders, die vroe ger als ambtenaar in Indonesië gewerkt hebben. Zij moesten tengevolge van de anli- Nederlandse sentimenten het land verlaten. Nu keren zy er weer terug, voorzien van een Uno-ctikct en dus als „Amerikaan". En het gaat best! GEEN WOORD VAN SPIJT Een zeer treffend staaltje in dit op zicht is dezer dagen vertoond. In tegen woordigheid van zeer veel autoriteiten heeft de vice-premier onlangs in West- Java de eerste steen gelegd voor een grafmonument voor twee geruime tijd geleden vermoorde Amerikanen. Er werden veie hoogdravende redevoerin gen gehouden. Men heeft zich uitgeput om toch maar te laten blijken, hoe af schuwelijk men in Indonesië het ge pleegde misdrijf vindt. Daar valt na tuurlijk niets tegen in te brengen. Doch, sinds de overdracht van de souvereini teit zijn er in Indonesië ruim 100 Nederlanders vermoord. Vele anderen werden gewond of voor hun leven ver minkt. Van de moordenaars heeft er tot nu toe nog nooit één terecht gestaan en geen enkele maal heeft de Indone sische regering het nodig geoordeeld haar spijt te betuigen over ook maar één van deze misdrijven. Zeer typerend ls in dit verband ook hetgeen de directie van de H.V.A. ge zegd heeft op een te Amsterdam gehou den vergadering van aandeelhouders: „Indien de gelegenheid zich zou voor doen voor associatie met een Ameri kaanse maatschappij ivoor een betere beveiliging van de belangen in Indone sië) dan zal de directie die mogelijkheid overwegen". Waarmee wij maar willen zeggen, dat al zijn er dan ook enkele lichtpuntjes, het getij nog lang niet gekeerd is en de stroom nog steeds sterk anti-Neder lands is. Kinderverlamming te Leeuwarden In de barak voor besmettelijke ziek ten te Leeuwarden zijn twee patiëntjes, die lijdende zijn aan kinderverlamming, hoewel in lichte mate, opgenomen. BRIDGE. VIERTALLENCOMPETITIE. De uitslagen van de eerste ronde van de viertallencompetitie luiden: Hoofdklasse: team Visser wint van team Braams. team Van Egmond gelijk tezen team Hins. team Van Wingen wint van team Bonte. Eerste klasse: Team Jacobs wint van team Goddijn, team v. As wint van team Bosboom; team Den Dekker wint van team v. d. Ende. DAMMEN. DAMCLUB LEIDEN. De Damclub Leiden huldigde in be sloten kring haar clubkampioen F. H. Franken Jr. Hij kreeg een zilveren lauwerkrans en een diploma. F. Lardee, de kampioen le klasse werd op dezelfde wijze bedacht. Medailles kregen W. F. v. d. Reyden, G. Rijsdam, F. J. v. d. Velde. J. Ver meulen en P. Olivier. De prijzen van de zomercompetitie waren voor F. H, Franken Sr., F. Later veer en W. Schimmel. .DUIVENSPORT P.V. „HET OOSTEN" ..Het Oosten" hield Zaterdag 22 Sep tember de laatste wedvlucht van het seizoen vanaf Quievrain 200 km De duiven werden om 11.30 uur in vrijheid gesteld met. NO. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 3-16,17 uur, met een snelheid van 905.80 m per minuut. De uitslag luidt: J. de Weerl 1, 3, 7; J. J3oekkool 2; J. v. Leeuwen 4, 5, 8. 9; W. Roest 6; W. v. Ommen 10. Kampioen Jong en oud: 1. J. Boekkooi 381,6 pnt.: 2 J. v. Leeuwen 373.2 pnt.; 3. J. de Weerd 372.6 pnt. Kampioen Generaal: 1. J. Boekkooi 1716.6 pnt 2. W. Nagtegaal 1684.3 pnt.; 3 W. v. Ommen 1658.4 pnt. (Incez. Med.-adv.) Xïeer dan ooit moeien uw schoolgaande kinderen er tegen kun- i'1 nen! Volop moeten ze kunnen werken en spelen. atoeienen... groeien! Geef hun daarom dagelijks SANOSTOL. het lekkere levertraanproduct met een rijkdom aan vitamines A. B. C en D. Dat hebben kinderen nodig en... ze vinden SANOSTOL héérlijk! (Ook voor volwassenen ls'Sanostol het ideale tonicum!) Flacon ca. tOO gr. f 1.95 Familleverpakking ca. 500 gr. f 5.75 (LV. Koninklijk* Pharmaceutljch* Fabrieken v/h BROCADES STHEEMAN 4 PHARMACIA FEUILLETON Oorspronkelijke Roman door 9) „Dus hij zegt, dat hij de kist van die mummie openmaakte en dat mijn dochter daarin lag". „Ja, en de getuigenis van het meisje spreekt dat ook niet tegen". „Maar hoe komt ze in vredesnaam In dat huis!" „Daar is ze uit eigen beweging binnen gegaan, omdat ze zioh onwel voelde". „Dat heeft ze me niet vertel^". „Nee?" „Nee, ze is erg gesloten over de ge hele geschiedenis. Ze vertelt eigenlijk niets. Dat maakt mij ongerust". „Dat begrijp ik. Maar misschien is ze nog versuft en kan zij zich alles niet goed meer herinneren". „Het is mogelijk, maar ze maakt nu toch niet meer een versufte indruk. Eerder vermoeid en ze heeft hoofdpijn". „Wat zegt de dokter?" „Een bedwelmend middel dat zeer kort en heftig gewerkt heeft. Ik had twee doktoren bij haar, de één is een vriend van ons, een nog jonge man. Maar ik had graag nog een nader oor deel en telefoneerde onze huisarts. Ze waren het vrijwel eens. Iets heel bij zonders voor doktoren". Er tintelde even een flits van humor in de licht-blauwe ogen onder de ros sige wenkbrauwen. De politieman glim lachte en vervolgde: „Het meest ver dachte in de houding van dr Norelius was natuurlijk het ff it, dat hij haar niet wilde laten gaan. Maar hij was zeer teleurgesteld over de vermissihg van zijn mummie en meende dat uw dochter by de diefstal betrokken was. Hij wilde haar een bekentenis ontlok ken. Maar verder is er niets gebeurd, daar kunt u volkomen gerust op zijn". De vader zuchtte diep. En dan werd de deur ineens zonder kloppen geopend en kwam er een jong meisje in avondjapon binnen. Het was niet eens nodig om haar vóór te stellen als juffrouw Baeck. zó sprekend leek ze op haar vader. Dezelfde korte, gezette gestalte, hetzelfde rosblonde haar dezelfde lichtblauwe ogen en bre de kin. Een lelijk meisje. Juist datgene dat bij haar vader een stoere en ver trouwde indruk maakte, gaf haar iets plomps en grofs. En bovendien misten haar gebaren en manieren ten enen male de charme, die niet zelden een lelijke vrouw toch aantrekkelijk maakt. Ze had haar zware wenkbrauwen ge fronst en droeg een zeer ontevreden uitdrukking cm haar mond. Ze schonk de politieman een kort. onvriendelijk knikje. En dan wendde zij zich tot haar vader: „Ga je nou mee, Paps?" „Wat zeg je?" „Nu, naar het diner natuurlijk! Ze kunnen toch niet op ons wachten! Het al bijna half Zeven en je moet je nog verkleden. Ik heb je smoking al klaar gelegd". „Maar Lydia, wat verzin je nou? Naar dat diner?" „Ja natuurlijk". „Na dat ongeluk met Kathrientje?" „Nouongelukongelukhet is toch goed afgelopen? En u hebt im mers gezegd dat, als zij verhinderd was. ik met u mee mocht? En nu is ze verhinderd! Ze vindt het best dat ik in haar plaats ga, lk heb het haar daarnet gevraagd. Toe nou paps. ga nou mee. Het zou afschuwelijk zijn als we te laat kwamen". „Ik geloof dat je geen besef hebt van wat er eigenlijk gebeurd is. Lydia. Anders zou je me niet zo iets onmoge lijks vragen. Ik heb dat diner afge beld, dat spreekt vanzelf". .Papsü" Ze stampvoette van drift met haar zilveren avondschoentje. Ze was nu wel bijzonder onaantrekkelijk in haar onbeheerste bewegingen. Inspecteur Renkevoort, met het pijnlijk gevoel te genwoordig te zijn bij een scène tus sen vader en dochter, staarde hard nekkig naar een gravure aan de wand. En het meisje vervolgde ademloos: „Je wou wèl met Kathrientje gaan! En nu wil je niet met my! Ik ben ook altijd de jongste: ik heb nooit eens wat! Ik had me er zo op verheugd, zo verschrikkelijk op verheugd. Zo'n groot diner „Én nu ga je meteen de deur uit!" Papa Baeck, in scheepvaartkringen bekend als zéér resoluut jegens obstina te stokers en dergelijke lieden, plantte zich in zijn massale stoerheid midden in het vertrek. Hij zag er dreigend en onverzettelijk uit. Het meisje, eveneens massaal en dreigend, leek meer dan ooit op haar vader. Enige ogenblikken zagen zij elkaar woedend aan. Dan nam zij plotseling haar toevlucht tot tranen en holde snikkend de kamer uit. „Dat is gemeen!" De deur bonkte achter haar dicht. Er viel een pijnlijke stilte. De politie man bestudeerde nog altijd de gravure aan de wand om de ander gelegenheid te geven zich te herstellen. Dit was niet dadelijk het geval. „The spoiled child", expliceerde Baeck tenslotte, met een geforceerd lachje. „Enfin inspecteur, u ziet natuurlijk wel meer moeilyke gevallen. En dit is een moeilijk geval. Jalouzie". „Op haar zusje Kathrientje". „Ja. Het ongeluk wil, of liever gezegd het geluk wil, dat mijn oudste meisje mooi is. Ze lijken niets op elkaar, dat hebt u natuurlijk ook gezien. Het is voor Lydia wel eens moeilijk". „Maar u hebt toch nog een dochter, het meisje dat mij opendeed?" „Mijn stiefdochter. Ik verloor mijn vrouw toen Lydia twee jaar was. En toen ben lk drie jaar later hertrouwd met een weduwe met twee kinderen, mevrouw van Wieldrecht. Mijn stief zoon is in Indonesië, maar Meta woont bij ons. Zy is al dertig jaar, zes jaar ouder don Kathrientje, maar zij kan heel goed met mijn kinderen overweg. Ik heb ook nog een zoon van zestien jaar". „Dus, meneer Baeck, als ik het goed begrijp, hebt u drie soorten kinderen: uw twee stiefkinderen uw beide doch ters uit uw eerste huwelijk en een zoon uit uw tweede huwelijk. Dat is zeker niet gemakkelijk". (Wordt vervolgd.) Ex-nazi burgemeester vraagt om vergeving „Ik vraag de Nederlanders uit het diepst van mijn hart vergeving voor wat mijn volk hun land heeft aange daan". zeide dr Nieland uit Hamburg, die als leidend nationaal-soclalist ge durende de oorlog burgemeester is ge weest van Dresden en na de Duitse capitulatie drie jaar heeft moeten door brengen in een interneringskamp, ter wijl zyn bezittingen werden verbeurd verklaard. Dr Nieland sprak deze woorden tot de Nederlandse delegatie, die te Caux ln Zwitserland arriveerde ter bijwoning van de wereldconferentie voor morele herbewapening. „In de toekomst wil ik samen met hen vechten voor de vrede en het ge luk van de mensheid. Het is. ons Duit sers dikwijls gezegd, dat wij een zware schuld hebben en wij, als voormalige leiders van de natlonaal-socialistische beweging, hebben ons dit gerealiseerd. Toch heb ik in Caux een samenleving gevonden, waarin niemand mij met haat tegemoet treedt. Ik besef als Duitser, dat dit een wonder ls". Deviezenbezit verhoogd met f 31 millioen Als gevolg van de wijzigingen in de posten oP de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 24 September, die gezamenlijk onze deviezenpositie uitmaken, is de verbetering in het de viezenbezit in de afgelopen week voort gegaan. Het nadelig saldo tussen vor deringen en verplichtingen is Ingezakt van f. 156 millioen tot f. 125 millioen. Hiermee is een verbetering bereikt van f. 31 millioen. waardoor het netto de viezenbezit verder boven de f. 1 mil liard ls uitgekomen en op een peil is beland van f. 1070 millioen. De kaspositie van het Rijk, heeft geen opmerkelijke mutatie ondergaan. SCHAKEN. Verrassing in Afvalwedstrijd Leidse Schaakbond Eindelijk is in de vierde ronde van de afvalwedstrijd LSB een grote verrassing te noteren: de bekenhouder, A. Barke- ma, kon het niet verder dan remise brengen tegen Kanbier, en aangezien Barkema no. 1 is geklasseerd, betekent dit, dat Kanbier naar de volgende ron de overgaat. Het was een wederzijds goed gespeelde partü, waarin Barkema wel een pion voorsprong kon nemen, maar Kanbier het eindspel keurig re mise wist te houden. De jeugdkampioen Van Bemmelen heeft zich eveneens in de volgende ron de geplaatst, en wel door een overwin ning op Th. P. van den Berg. De uitslagen zijn: W. F. Schuss (Phili- dor, no. 4)H. van de Zon (VTL, no. 47) 10, J. Kanbier (Vriendenschaar, no. ID—^A. Barkema (Philidor, no. 1) Vi*/2. J. M. Volders (Phdlidor, no. 12) H. J. Dingjan (VTL, no. 19) 1—0, P. van Bemmelen (LSG, no. 29)—Th. P. van den Berg (Philidor, no. 16) 10. SCHERMEN. VOORWEDSTRIJDEN SABEL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Naar wij vernemen worden Zondag as. in de zaal van het Gymnasium de voorwedstrijden gehouden voor het kam pioenschap van Nederland op sabel. De wedstrijden vangen aan om halftwaalf. Noorderlicht was duidelijk zichtbaar Gisteravond is in ons land aan de NoordelUlte hemel duidelijk Noorder- licht waargenomen. Het begon om 19.30 uur en om 22 30 uur was het belangrijk sterker geworden. Hoewel noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te nemen, was het thans toch wel büaonder duidelijk. Het Meteo rologisch Instituut in de Bilt berichtte ook, dat er de laatste dagen sterke magnetische storingen in Noord-West- Europa worden waargenomen, die het radioverkeer met verschillende gebie den belemmeren, vooral met Amerika, Groenland en IJsland. Schooltandverzorging breidt zich uit REEDS 38 DER SCHOOL BEVOLKING IN BEHANDELING. (Van onze parlementaire redacteur). Na de oorlog zijn op vele plaatsen in het land. met medewerkim van het Rijk organisaties in het leven geroepen, die zorg dragen voor onderzoek van gebitten en behandeling van de daar in beginnende defecten, by de school jeugd,'als maatregel van preventieve gezondheidszorg. De leiding bij de op bouw van dit instituut berust by de „Centrale Raad voor sociale tandheel kunde". Thans zyn ruim 50 diensten werkzaam waarbij aan ongeveer 38 To van de schoolbevolking preventieve zorg aan het gebit wordt verleend. Men heeft zich bij het opzetten van de diensten de gang van zaken te opti mistisch voorgesteld in die zin, dat het gemiddeld aantal verrichtingen per kind veel hoger bleek te liggen dan oorspronkelyk werd berekend De dien sten kwamen dientengevolge voor tekor ten te staan, welke echter met medewer king van de Ziekenfondsen konden worden opgevangen. Voor een efficiente werkwijze van de diensten wordt toe zicht noodzakelijk geacht, waartoe thans door het Departement van So ciale Zaken voorbereidingen worden ge troffen. AFBROKKELINGSPROCES BIJ PERSONEEL ECON. ZAKEN In zijn toelichting op de begroting van Economische Zaken zegt de minis ter, dat terwijl het streven met alle kracht op een zo beperkt mogelijke quantitieve omvang van het personeels- apparaat gericht zal zijn. hij niet kan nalaten er op te wijzen, dat dit streven dreigt te worden gefrusteerd door de schade, die de personeelsbezetting van het Departement in toenemende mate qualitatief ondergaat. Als gevolg van de fundamentele ver schuiving, die in het netto reële inko mensniveau van de onontbeerlijke appa raatskern heeft plaats gevonden, treedt reeds geruime tijd een afbrokkelingspro ces op, dat de minister met zorg ver- vult. De aantrekking van bekwame krach ten, die voor de vervulling van hogere posten kunnen worden opge>id, stuit op grote moeilijkheden. Terwijl aan de ene kant de kern van leidinggevende ambtenaren steeds meer afbrokkelt, vindt aan de andere kant onvoldoende kadervorming plaats. De minister tracht binnen het kader der bestaande beperk te mogelijkheden dit proces zoveel mo gelijk te keren. VOOR DONDERDAG 27 SEPTEMBER Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7 15: gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws; 8.15: gram.muzlek; 9.00: morgenwijding; 9.15: gram.muzlek; 9.30; waterstanden; 9.35: gram.muzlek; 10.30: Antwoordman: 10.45: gram.muzlek: 10.50: voor de kleuters; 11.00 omroeporkest; 11.45: voordracht: 12.00- Metropole orkest; 12 30: land- en tulnbouwmédedellngen; 12.33: ln 't spion netje: 12.38: gram.muzlek; 13.00. nieuws: 13.15: mededelingen of gram.muzlek. 13.20: orgel en accordeon- 13.45; U kunt het ge loven of niet; 13.50: orkestconcert. 14.20: causerie over de vereniging „Groot Brlt- tannlëIsraël"; 14.30. cello en plano: 15.00: voor de zieken; 16.00: van vier tot 54). Nadat Panda vergeefs getracht had. de postkoets naar Stotterburg stil te doen houden, ratelde het voertuig voort naar de wachtende ondergang; doch Jolliepop en de koetsier, die vrolijk koutend op de bok zaten, waren zich er niet van bewust dat zij een onheil te gemoet rolden. „Dit, met dat kleine ro- vertje, dit was maar een grapje. sprak de wakkere voerman, „Maar als er eens echte rovers kwamen.... ha! Danzoudt I u eens wat zien. Dat zou pas pret ge ven! Ik zou ze slaan tot ze niet wisten waar ze waren!" „Hoort aan." knikte Jolliepop beschaafd. ,.dat noem ik man nentaal! Goed werk. mijn beste! Het is zeer geruststellend om zulke kloekmoe dige woorden te vernemen." „Juist.' be aamde de ander. „Ja, meneer! Met mijn blote vuisten zou ik ze te pakken nemen, dat ze om hun moesje huilden! Ik zou zehè? Watte? En terecht stelde bij deze laatste vraag! Op dat ogenblik klonk er namelijk een afgrijselijk krijgs gehuil. en daar stortten Willie Wipsnor en de zynen zich uit hun slimme hin derlaag op het pad! „Halt! Je geld of je leven! Hoera!" riepen zy. „Help! Mammie! Moesje! Boeman nen!" kreet de eens zo wakkere be stuurder niet zonder reden, terwijl hij Jolliepop om de magere hals vloog. Vijf; 17.00: voor de jeugd; 17.40: gram. muzlek 17.50 Regeringsuitzending: jeugd uitzending: H. M. Laupman: „De Argoenl- baal ln West Nleuw-Guinea"; 18.00: nieuws. 18.15. sportproblemen 18.30: amu sementsmuziek. 19 00: „De luchtmacht oefening Cirrus"; 19.10: gram.muzlek: 19.45: geestelijke weerbaarheid, causerie: 20.00: nieuws: 20.05 actualiteiten; 20.15: Radio Phllh. orkest en solist; 21.25: vocaal dubbelkwartet- 21.40. „Wereldsensaties: De dood van de heilige duivel", hoorspel; 22.15 gram.muzlek; (ln de pauze: gespro ken brief uit Londen); 23.00: nieuws; 23 15: sportactuallteiten; 23.3024.00: gram muziek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek. 7.45. morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muzlek; 9.00: voor de huisvrouw: 9.40: schoolradio; NCRV 10.00: gram.muzlek; 10.15: morgendienst; 10.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken: 11.45- gram muziek; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; (12.30—12.33: land- en tuln- bouwmcdedellngen); 12.55: zonnewijzer: 13 00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: gram.muzlek; 13.35. pianorecital; NCRV 14.00: Promenade orkest en solisten; 14.45: voor de vrouw; 15.15: gram.muzlek; 15.30. vocaal kwartet: 16.00: bijbellezing; 16.45: gram muziek; 17.00: voor de Jeugd, 17.30: kamerkoor; 18.00: verzoekprogramma: 18.30: De stem van de Christelijke vak beweging; 18.45: Leger des Hells muziek; 19.00; nieuws; 19.15: levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord: 19.30. muzikale causerie; 19.40: radio krant: 20.00: nieuws: 20.05: gram.muzlek: 20.45: „Waarom lk geen misdadiger ben", causerie: 21.05: „Zwerftocht door het verre oosten"; 21.15: Kamerorkest en solist; 22 15: buitenlands overzicht; 22.35: gram. muzlek; 22.45: avondoverdenking. Engeland. BBC Home Service (330 M.) 12.05: voor de boeren; 12 30: voor de ar beiders; 12 55: weerberichten; 13.00: nieuws; 13.10; mededelingen; 13.20: fllm- programma-, 14.00: schoolradio; 15.10: noorspel; 15.40: orkestconcert; 1645: cau serie; 17.00: voor de kinderen; 17.55: weer berichten: 18.00: nieuws 18.15: sport; 18.20: lichte muziek; 18.45: voor de boe ren; 19.00: hoorspel: 19.30: strijkkwartet; 20.30; twintig vragen; 21.00: nieuws, 21.15: causerie; 21.00: Griekse muziek: 22.00: causerie- 22.16: gram.muzlek: 23.0023.03: nieuws. Engeland, BBC Light Programme (1500 i en 247 M.12.00: dansmuziek: 12.45: or kestconcert; 13.45: voor de kinderen; 14.00: voor de vrouw; 15.00: lichte muziek: 15.30: voor de soldaten; 15.45: amusementsmuz.; 16.15 Mrs Dale's dagboek"; 16.30: cause rie: 16 45: orkestconcert; 17.15: gram muz.; 17.30: lichte muziek: 18.00: gevarieerde muziek; 18.45: hoorspel: 19.00: nieuws; 19.25 sport; 19.30: gevarieerd programma; 20.00: verzoekprogramma: 21.00: vragen- beantwoorcllng; 21.30: hoorspel: 22.00: nieuws; 22.15: actualiteiten; 22.20: dans muziek: 23.00: voordracht; 23.15: orgel spel; 23.5624.00: nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, (309 M.) 12.00: lunchconcert; 13.00; nieuws; 13.25: orkestconcert; 15.40: dansmuziek; 10.45: nieuws; 17.00: planovoordracht; 18.00: ge varieerde muziek; 19.45: nieuws; 20.05: 'hoorspel; 21.20: lichte muziek; 22.15: nieuws; 22.35: amusementsmuziek; 23.00; ..Herzog Blaubarts Burg", opera; 24.00: nieuws; 0.30: lichte muziek; 1.00: weerbe richten. rankrllk. Nationaal Programma (347 en 249 M.) 12.30- orkestconcert; 13.00: nieuws; 13 20: orkestconcert; 14.05; planorecital: 14.25: hoorspel: 17.10: orgelspel; 17.55: gram.muzlek. 18 30: Amerikaanse uitzen ding; 19.00- gram.muzlek; 20.00: orkest- concert; 21.50; gram.muzlek: 22.00: lichte muziek; 23.15: gram.muzlek; 23,45—24.00: nieuws. Brussel, (324 en 484 M. 324 M.: 12.30: weerberichten. 12.42: gram.muzlek; 12.50: koersen; 12.55: gram.muz.; 13.00; nieuws: 13.15: gram.muzlek: 14.00 operettemuziek: 15.00: Engelse les; 15.15: gram.muzlek: 15 40- Franse les 16.00: „Europa treedt aan!"; 16.30: zang; 17.00: nieuws; 17.10: gram.muzlek: 17.15: voor de kinderen; 18.15: opera-aria's; 18.30: voor de soldaten: 19 00: nieuws; 19 30: kamermuziek; 19.50: politieke causerie; 20.00: verzoekprogram ma: 21.00: „Alleen voor de mannen...."; 21 30: gram.muzlek: 21.45: actualiteiten; 22.00: nieuws; 22.15: gram.muzlek; 23.00: nieuws; 23.0534.00: dansmtfelek. 484 M.: 12.05: omroeporkest; 13.00: nieuws; 13.30, 14 00. 14.30. 15 00 en 16.00: gram.muziek; 16.30: kamermuziek; 17.10: dansmuziek: 18.30: gram.muzlek; 19.00: orkestconcert: 19.45: nieuws: 20 00: hoor spelen; 22.55: nieuws; 23.00: gram.muzlek; 23.50: nieuws. AGENDA WOENSDAG: Gerecht 10: Splrltisch Genootschap, 8 uur nam. Stcenschuur 6: Geün. Loge van Theo sofen. 8 uur. DONDERDAG. StadszaalChoplnavond Theo van der Pas. 8 uur nam. Snouck Hurgronje-huls «"Rapenburg) Filmavond Ned. Chr. Relverenlclng. 8 uur. VRIJDAG. Alphen a. d. Rlln: Avifauna Operette- concert. 8.30 uur. MAANDAG. RIJnsburgerweg 169: Aandeelhouders- verg. Leidse Onderwijsinstellingen. 11.30 uur. Pieterskerk: Wijdingsuur Kerkkoor Ex Animo. 8 uur. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling „Ara Aemula Naturae" 10 uur v.m.5 uur nm. Zondags 1—5 uur nam (t/m. 30 Sept.) BIOSCOPEN. Trianon „Asphalt Jungle" (18 jaar). Zondag 2.15, 430. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex ..De Vader van de bruid" (a. 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7J5 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.16 en 9.15 uur. Casino „Het huls der vrouwen" (18 Jaar). Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Op weg uaar Broadway" (a. L). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Vier ln een Jeep" (14 Jaar). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; ove rige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 22 Sept. 13 uur tot Zaterdag 29 Sept. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapaik 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3